Defensiebegrooting nog onder het mes. STA TEN-GENERAAL TWEEDE KAMER Verzet tegen afschaffing der burgercorveeërs. (De opmarsch van sprekers bij Defensie gin maar steeds door. Een nieuw peloton rukte heden aan, met den oud-officier Schaepman (R.-K.) aan het hoofd. Begonnen met een uitstapje naar Curasao maritieme kosten hiervoor hooren z.i. van Defensie naar Kolo niën te worden overgebracht; het hoofd van laatst genoemd Departement is in de eerste .plaats verantwoorde lijk voor de veiligheid - van Nederland-over zee kwam hij hier na terecht bij de Ma rine in haar geheel. Deze zij ter handha ving van de neutrali teit en onafhankelijk- heid zoo krachtig en actief mogelijk, bin nen hetgeen finan cieel doenlijk is. Daar .0111 moet men niet op den huidigen weg voortgaan, want dan kon de 12 millioen die wij aan Indië bijdragen wel eens 24 mil lioen per jaar worden. En dus moet men zijn kracht zoeken in klein materieel, vliegtuigen en onderzeeërs. Na Mr. Westerman voor de voeten te hebben geworpen, dat hij met zijn kleineerend be toog over onze weermacht niet bepaald aan nationaal herstel, doch aan nationale afbraak had gedaan, verkondigde de R.-K. militaire specialiteit dat onze weermacht eigenlijk een algeheele gedaanteverwisseling dient te on dergaan. Op wapening èn wetenschap komt het aan: dit geldt vooral voor geschut, pant serwagens en vliegtuigen. Via het luchtwa- pen kwam de heer Schaepman bij, het onder werp economische en industrieele verdedi- gings-voorbereiding terecht: hiervoor wil hij een commissie in het leven doen roepen, waar in vertegenwoordigers van de verschillende bij deze zaak betrokken departementen, van het bedrijfsleven en deskundigen, terwijl het militaire element in deze commissie op den achtergrond hoort te blijven. Wat nu de verschillende plannen van Mi nister Deckers aangaat, bleek zijn partijge noot Schaepman eenigermate oppositioneel te zijn. Met enkele fractie-vrienden voelt hij voorloopig niets voor opheffing van het voor- oefeningsinstituut; hetzelfde gold voor af schaffing der burgercorveeërs. Toch behoeft de Minister niet bang te zijn dat de heer Schaepman, die wel voor het capitulanten- stelsel bleek te zijn, tegen de begrooting zal stemmen: zij bevat immers voor '35 nog een bedrag voor het vooroefeningsinstituut! Als tegenhanger van zijn geloofs-, niet meer partijgenoot, trad hierna Mr. Arts (R.K.D.) op, wien de actie onder de burgerbevolking in het Zuiden voor militairiseering onwelgeval lig was; aan haar schreef hij ook toe, dat de Regeering van haar aanvankelijke bezuini gingsplannen had afgezien. Neen, over Mi nister Deckers was dit Kamerlid niet goed te spreken, daarentegen, wel over het geluid, dat- de heeren Schil thuis (vd.) en v. Zadelhoff (s.d.) hadden laten hooren. Twee sociaal-democraten volgden in de rij. Ds. Faber om te klagen over de kerk, die z.i. het risico van vrede door recht niet. aandurft en om verder ook de Regeering wegens een volgens 'hem min-gelukkige opvatting onder handen te nemen. De slechts matige belang stelling, door het kabinet voor een onderzoek naar de particuliere wapenfabricage gekoes terd, gispte hij natuurlijk eveneens. Na den predikant de heer Drop, een van de bekwaam ste leden der s.d. fractie en tegelijkertijd ook van de 'geheele Kamer. Van zijn kant wist hij zeer handig het a.r. duo Duymaer v. Twist— Amelink in een hoek te duwen wegens hun pogingen om de S.D.A.P. tot zondebok te stem pelen in verband met de muiterij aan boord van De Zeven Provinciën. Het witboek over deze gebeurtenis zou heel wat anders bewij zen. Daaruit toch viel op te maken, dat de slechte stemming onder het Indische marine personeel bovenal het gevolg was van allerlei geruchten over op handen zijnde salarisweige ring. De Marinebonden gingen dan ook vol gens dezen spreker vrij uit, zienswijze mede door den heer Sneevliet (rev. soc.) gedeeld, die o.m. ook klaagde over veel te zware bestraf fing der muiters de schuld lag n.l. bij de autoriteiten. Vermeld zij nog, dat de heer Drop klaagde over de hier groeiende zucht' naar bewapening, de defensie-begrooting ge camoufleerd noemde, en onze maritieme la-achten niet in staat achtte Indië te verde digen. Volgens den heer Sneevliet, die ook aan de vrijzinnig-democraten eenige politieke pla gerijen wijdde, staan de militairisten gereed om met de zweep in de 'hand de bekeering der S.D.A.P. van nationale ontwapenaars tot be- wapenaars te voltrekken. Terwijl de heer Snee vliet zijn banbliksems de zaal inslingert is het aardig te zien, hoe voorzitter Ruys, al is zijn uiterlijk een en al gemoedelijikheid, onderwijl toch voortdurend op z'n qui vive is, om bij het eerste het beste parlementair onvertogen woord in te grijpen. Van Roestam Effendi (comm.) was bij dit debat wel een der belang rijkste uitlatingen: „wij communisten zijn geen bewonderaars van den Volkenbond". Even later draaide hij toch weer bij 'dat Genève tegenwoordig toch wel iets kan door op te merken, dat Genève tegenwoordig toch wel iets kan beteekenen. Overigens was ook typeerend zijn ophemeling vande Russische weermacht, waarbij hij zich zoo geestdriftig uitte, dat Mr, Duys (s.d.) den spreker er aan moest ehrinneren, dat hij niet als Russisch, doch als Nederlandsch afgevaar digde het woord had te voeren. De laatste der sprekers van dezen middag, de heer v. Houten (c.d.u.) verweet het kabinet wel op sociale niet op defensie-uitgaven te be zuinigen en toonde zich ook overigens een overtuigd landgenoot van hen, die Minister Deckers over diens, door hen te miiitairistisch genoemde, begrooting hard vielen. E. v. R. Bezwaren tegen de nieuwe tijdregeling. Zakelijke belangen dreigen geschaad te worden. (Adv. Ingez. Med.) Het Zilveren Oranjekruis. Vergadering te Amsterdam. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft met bevreemding en teleurstelling kennis genomen van den gang van zaken bij de behandeling in de Tweede Kamer der Staten Generaal van het' wets ontwerp tot herziening van den wettelijken tijd, welke haar voorkomt een ongerijmde, oplossing te zijn. Het streven om tot een aan vaardbaar compromis te komen heeft ertoe, geleid, dat een regeling tot stand dreigt te komen, welke zakelijke belangen, zal schaden, zulks in een tijd, waarin het tegendeel ge boden is. Immers door deze orienteering in Oostelijke richting wordt uit het oog verloren, dat belangrijke deelen van ons economisch leven o.m. de internationale handel en het geldwezen op tal van punten nauw samen hangen met. het Westen, niet alleen met West- Europa maar evenzeer met verder Westwaarts gelegen gebieden. Daar en niet ten Oosten van ons land hebben de leidende wereld markten voor goederen en fondsen haar zetels. Hoofdstad moet ook de onder wijzerssalarissen verlagen. Wensch der regeering. Door B. en W. van Amsterdam wordt aan den Raad meegedeeld, dat zij een K.B. heb ben ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat, wanneer de Raad de voordracht voor wijziging der salarissen van het onderwijzend personeel heeft verworpen, deze wordt aan gemaand binnen drie maanden regelingen te treffen, die leiden tot verlaging van dé sa- 'arissen van het onderwijzend personeel, zoo als die vervat zijn in de verworpen voor dracht. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. voor, aan deze aanmaning gevolg te geven en alsnog de besluiten te nemen, zooals in dertijd door B. en W. werden voorgesteld. WIELRIJDER ERNSTIG GEWOND. Woensdagmiddag te ongeveer drie uur is de wielrijder Magielsen, die een ledig benzinevat met zich meevoerde, op den Leidschen straat- Weg nabij Woerden, bij het passeeren van een auto. welke werd bestuurd door den heer van L. uit Den Haag en welke reed in de richting van Bodegraven, met dezen wagen in aanraking gekomen. De man werd tegen den grond geslingerd en bewusteloos opge nomen. Hij bleek ernstig te zijn gewond, vooral aan het hoofd en had bovendien een been gebroken. In ernstigen toestand is hij naar het R.K. Ziekenhuis te Woerden ver voerd. In de Industrieele club te Amsterdam heeft Woensdagmiddag de Kon. Nat. bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken Het Oranje-Kruis, zijn 25ste algemeene bondsvergadering gehouden. De voorzitter, graaf H. F. N. E. van Lim burg Stirum, herdacht in zijn openingswoord Prins Hendrik, oprichter en beschermer van den bond, wiens heengaan een zwaarverlies voor het Oranjekruis beteekent. In groote dankbaarheid zal de bond hem .blijven ge denken en trachten voort te gaan op den weg door hem gewezen. Besloten werd, een telegram aan de Ko ningin te zenden, waarin uiting wordt gege ven aan deze dankbaarheid en tevens getuige nis wordt afgelegd van de onver brekelijke trouw van den bond jegens Oranje. Voorts herdacht graaf van Limburg Stirum den heer van Holten tot Echten, die dit jaar is overleden. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat op 24 Juli 1933 door het nationaal steun comité Stormramp 1927 f 30.000 is uitgekeerd aan het Prins Hendrikfonds, waartegenover de bond verklaarde af te zien van pogingen tot veria ij ging van meerdere- restitutie door dit 'comité. Het Oranjekruis nam deel aan de voorbe reidingen voor het vierde internationale congres voor redding-wezen en eerste hulp bij ongelukken te Kopenhagen in 1934. Het aan tal gewone leden bleef constant, het aantal buitengewone leden werd vermeerderd met de Ned. Vereen, van Artsen-automobilisten. Het aantal leden-begunstigers nam af. Uit het verslag van directeur van het cen traal bureau omtrent de cursussen in eerste hulp bij ongelukken, welke met steun van den bond georganiseerd werden, memoreeren wij, dat 1047 diploma's voor eerste hulp werden uitgereikt, 4401 leerlingen slaagden voor het examen. 346 cursussen werden gegeven. Uit het verslag van den penningmeester blijkt dat de inkomsten bedroegen f 19,396,14. de uitgaven f 13,299, waarbij nog te rekenen is het verlies over 1932 a f 4234, zoodat er een batig saldo resteert Voor 1935 zijn de in komsten en de uitgaven begroot op f 12,000. Des avonds is een officieele feestmaaltijd gehouden in het Carlton Hotel. Barmaï acKt" zicK Keleëdigd. Procedure tegen een dagblad. Voor de Eerste Kamer der Arr.-Rechtbank te Amsterdam, werd Woensdag gepleit in de civiele procedure, die de heer Julius Barmat tegen een dagblad aanhangig heeft gemaakt, Het betreft hier een beleedigingsactie tegen een dagblad, op grond van een artikel, ver schenen op 12 Juni, getiteld: „Wie is Barmat en „Ons land mag niet de vuilnisbelt van Europa worden". Dit artikel werd geschreven naar aanleiding van het rechtbankv.onnis in een vorig civiel proces Barmat contra dit blad, welk proces op 12 Juni eindigde met een veroordeeling van „De Tel." tot betaling van f 5.00 schadevergoe ding. De rechtbank had aangenomen, dat het blad met eenige vroegere publicaties ten na- deele van Barmat onrechtmatige daden had gepleegd, aangezien die artikelen handelden over een Barmat. „ten laste gelegde" gulden speculatie. Voorts had deze courant geschre ven, dat Barmat Stavisky kende Het dagblad heeft de schadevergoeding^ be taald, doch is in beroep gegaan, het appèl is nog hangende. Door het artikel van 12 Juni acht de heer Barmat zich opnieuw in êer en goeden naam aangetast. Hij vordert thans f 10.000 schadevergoeding wegens materieel geleden schade en f 20.000 wegens aantasting van zijn eer en goeden naam. Ook vraagt hij aanplakking van het vonnis, althans publicatie in de dagbladen. Voor het dagblad trad op Mr. G. J. Salm. voor den heer Barmat Mr. Ed. Emmering. Het vonnis werd vastgesteld op 15 Januari. Spaansch handelsverdrag nog niet goedgekeurd. Eindstemming een dag aangehouden. Funke Adres mobilisatie-invaliden. Gunstiger regeling der uitkeeringen verzocht. Aalsmeer huldigt Uiver-viertal met bloemen. De Aalsmeersche bevolking heeft Woensdag middag de vier-van-de-Uiver een grootsche bloemenhulde gebracht. Het comité van voorbereiding had voor de huldiging de be schikking gekregen over de Centrale Veiling. Het had ongeveer 3000 mensehen bij elkaar weten te brengen die van hun enthousiasme blijk wilden geven, AMSTERDAM, 28 Nov. De Nederlandsche Vereeniging van Mobilisatie-invaliden en van hunne nabestaanden heeft een adres doen oekomen aan den minister van defensie, waarin een gunstiger regeling der uitkeerin gen wordt verzocht, Bij de verlaging, die ver- "eden jaar in de uitkeeringen is aangebracht aldus het adres is geen rekening gehou den met het feit, dat het hier betreft een categorie van zieke en zwakke mènschen, die extra voeding en versterkende middelen be hoeven. Hagel viel in Indië. Inlanders zagen er „gelukbrengende spijs" MEESTER CORNELIS, 28 November (Aneta) In Meester-Cornelis is hagel gevallen, hetgeen sinds 50 jaar hier niet is voorgevallen. De bui ging vergezeld van hevige windvlagen, waardoor diverse boomen werden ontworteld. De Inlanders aten de hagelkorrels op, heten ze op de hand smelten of slikten ze als „ge lukbrengende spijs" in. Het observatorium deelt mede dat, alhoewel dit verschijnsel weinig voorkomt, toch wel eens hagelbuien op diverse plaatsen vallen, o.a. wordt dit ook van Buitenzorg wel eens gerapporteerd. Er kan echter niet ge- Behalve de bemanning met hun dames wa- sproken worden van een seizoenverschijnsel, ren tegenwoordig oud-generaal Snijders, de directeur der K.L.M. de heer Plesman, voorts de heeren Al er, Spit, Dellaert, Loo, Guilonard, de burgemeesters van Aalsmeer,- Haarlem mermeer, Uithoorn en Leimuiden. I-Iet viertal van de Uiver is toegesproken door den heer G. J. Baardse, burgemeester Kastelein en Joh. Mensing. Na de bloemenhulde zijn woorden van dank tot de Aaismeersche bevolking ge richt door oud-generaal Snijders, de heeren Plesman, directeur K.L.M. en Parmentier en Mol. De burgemeester van Aalsmeer bood zijn plaatsgenoot Mol herinneringsmedailles na- pens de gemeente en hem persoonlijk aan. SLACHTOFFER VAN GROVE ONVOORZICHTIGHEID. Negenjarige jongen overleden. De 9-jarige Chr. Moes uit Vriez en-veen, die geheel met brandwonden overdekt tengevolge van een brand, door grove onvoorzichtigheid in het ouderlijke huis ontstaan, in het Alge meen Ziekenhuis te Almelo was opgenomen, is Woensdag aan zijn brandwonden bezweken. In hetzelfde ziekenhuis wordt zijn vader, die bij den brand eveneens werd gewond, ver pleegd. Teraardebestelling A. Küpper. Onder zeel- groote belangstelling is Woens. dag het stoffelijk overschot van A. Funke Kupper, die Vrijdagmiddag op een onbewaak- ten overweg bij Nunspeet door -den trein is gedood, te Katwijk ter aarde besteld. Tegenwoordig waren o.a. de heeren Van der Veen, directeur van de Arbeiderspers, Anker smit. hoofdredacteur van Het Volk; Koos Vorrink, voorzitter der S.D.A.P. en De la Bella secretaris van het N.V.V. De kist, gedekt met de partij vlag en voor afgegaan door kransdragers van de afdeelin- gen Katwijk en Rotterdam van de S.D.A.P. werd grafwaarts gedragen door collega's ei- kunstbroeders van den overledene, o.w. de heeren A. M. de Jong. R. .Bieling, Jo Spier, dr. van Overbeek, Jan Liber,. S. van der Velde, H. Kenther, Meyer Sluyzer, Van Raamsdonek, Fernig e.a. Aan de groeve is hét woord gevoerd door de heeren Y. G. van der Veen, A. J. Ankersmit, Koos Vorrink, S. de la Bella, A. Pleysier en Louis van Tulder. De heer Joh, Winklér, chef van de redac ties van de Arbeiderspers,, dankte namens de familie en sprak een kort'woord van afscheid namens den vriend van de .krant, met wien Küpper het liefst samenwerkte, Piet Bakker die hem bijna ook. een makker in den dood was geworden. Interneeringen in Ned.-Indië. Minister Colijn antwoordt. Et on vragen van het Tweede-Kamerlid fendi: 1. Wil de minister mededeelen, of het be richt. dat de heeren Mohammed Hatta. Soe- tan Sjahrir, Maskoen, e.a. geïnterneerd zijn, iuist is? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beant woord, wil de minister de motieven van deze interneering mededeelen 3. Is de minister niet van meening, dat deze maatregelen in elk geval groote onrust onder de Inheemsche bevolking zullen verwekken? 4. Acht de minister geen termen aanwezig tot het doen van stappen, die aan deze inter neering direct een einde maken? Heeft de minister van koloniën geant woord: Vraag 1. Het bericht is juist. Vraag 2. Omdat zij gevaarlijk geacht wor den voor de openbare rust en orde. Vraag 3. Neen. Vraag 4. Neen. OPTREDEN TEGEN MISLEIDENDE PUBLICATIES. Nu de gemeenteraad van Amsterdam het door wijziging van de Verordening op den Le- vensmiddelenraad mogelijk heeft gemaakt te gen misleidende publicaties op het gebied van de Levensmiddelenvoorziening op te treden, zijn verschillende commissies, die met den Levensmiddelenraad samenhagen, met haar taak tot bestrijding van dit euvel aangevan gen. Reeds zijn verschillende subcommissies in gesteld voor het onderzoek naar klachten om trent misleidende publicaties. Die voor visch bestaat uit den heer F. P, Vermeulen te IJmuiden als voorzitter, mevr. L. Huisman-van Kol en de heer N. Rienstra als leden. De definitieve goedkeuring door de Cortes van de handelsovereenkomst met Nederland is Woensdagmiddag aangehouden tot heden, nadat de afgevaardigden van Santander een motie hadden ingediènd, waar zij zich tegen de ratificatie verklaren. ONDERHANDELINGEN MET FRANKRIJK. BELGIë EN Naar wij vernemen zullen spoedig onder- handeligen aanvangen inzake het handels verkeer tussc.hen ons land en België ei Frankrijk. Naar men weet loopen de be staande handelsverdragen met deze landen binnenkort af en de komende besprekingen hebben tot doel tot overeenstemming te ko men inzake een nienuwe overeenkomst. Minister wil geen vervroegde pensionneering. Er zijn financïeele en practische bezwaren. In de Memorie van Antwoord op de begroo ting voor Sociale Zaken zegt minister Slote- maker de Bruine de vervanging van oude door jonge arbeiders niet gunstig gezind te zijn. Reeds de toestand van 's lands financiën laat niet toe, aldus de minister, over te gaan tot pensionneering van alle arbeiders boven 60 jaar. Overigens ziet de minister niet in, dat in de plaats van oudere arbeiders steeds jongere te werk moeten worden gesteld. Vaak ontslaat men oudere arbeiders niet, omdat hun erva ring zeer moeilijk gemist kan worden. Omtrent den arbeid in vrijen tijd is de mi nister van oordeel, dat hij zich van het nemen van maatregelen in deze moet onthouden. De arbeidsinspectie heeft, den indruk, dat de z.g. beunhazerij geenszins verontrustende verhou dingen heeft aangenomen. De minister acht, het in het algemeen econo misch belang niet verantwoord rationalisatie van den arbeid (b.v. door mechanisatie) te beperken. Er is evenwel thans een onderzoek gaande omtrent de mechanisatie iji de sigaren industrie. Of dit onderzoek aanleiding zal ge ven van het ingenomen standpunt af te wij ken, kon nog niet worden medegedeeld. Wat.de zorg voor de jeugdige werkloozen betreft wordt verklaard, dat ook het volgend jaar bijzondere aandacht'zaL worden geschon ken aan het cultureele werk voor jeugdige werkloozen. Het ligt in 's ministers voornemen in een schrijven aan de gemeentebesturen, hetwelk binnenkort zijn departement zal ver laten, bijzondere aandacht te besteden aan de zorg voor jonge werkloozen. Politie nam foto's in beslag. In kort geding teruggave gevorderd. Toen de Prinses Dinsdagavond 20 November tegen zeven uur op het voor het publiek af gesloten terrein van de N.V. Wm. Müller en Co. aan de Jobshaven te Rotterdam werd verwacht, was er in den omtrek veel politie op de been om de afzetting te handhaven, maar vermoedelijk ook wel om te verhinderen dat persfotografen hun werk deden. Een tweetal fotografen heeft niettemin ge tracht op onvoorziene wijze een foto van het vertrek te maken, waartoe zij een motorboot hadden gehuurd, die na het vertrek van de Batavier II tusschen de kade en het schip werd gestuurd. Plotseling flitste het bliksem licht op, de camera's klikten en ijlings ver trok de motorboot. Een in de buurt liggende boot van de rivierpolitie zette de fotografen boot echter na en bracht haar naar het bu reau van de rivierpolitie, waar de fotografen voor de keus werden gesteld den nacht in het politiebureau door te brengen of de plaat in ;e leveren. Zij besloten daarop eieren voor hun geld te kiezen en leverden de fotografi sche plaat in. De fotografen hebben zich echter niet bij dezen politie-maatregel neergelegd. In kort geding dagvaardde het Fotobureau gevestigd te Amsterdam, de gemeente Rotterdam voor den president van de Rotterdamsche recht bank, mr. H. W. B. Thomas. Donderdagmiddag werd deze zaak behan deld; voor de Fotobureaux trad op mr. R. H. Dijkstra uit Amsterdam, terwijl de gemeente zich had doen vertegenwoordigen door mr. J. Coert Sr. Mr. Dijkstra vroeg den President te be palen paal en perk te stellen aan het onrecht matig achterhouden van de platen. Mr. Coert maakte bezwaar tegen de be handeling in kort geding en concludeerde tot ontzegging der vordering. De President zal 6 December uitspraak doen. DONDERDAG 29 NOV. 1934 Begrooting Verkeers- fonds 1935. «P Bruggenbouw zal 6 millioen kosten. Ingediend is de begrooting van het Verkeers- fonds voor 1935. De gewone dienst vermeldt een eindbedrag van f 66.818.472, de kapitaal- dienst van f 17.877.430; totaal geheele dienst f 84.695.902. Rijksweg HaarlemLeeuwarden Wat betreft den rijksweg HaarlemVelsen AlkmaarVan EwijksluisWieringenZu rigHarlingenLeeuwarden,, wegens bij de voorbereiding ondervondenvertraging zal de verbetering van den doorgang door Zurig, waarvoor in de begrooting voor. 1934 f 60.000 is uitgetrokken, in dit jaar niet voltooid kun nen worden. Voor 1935 wordt in verband daar mede alsnog f 40.000 aangevraagd. Ter voltooiing van de in 1934 ter hand te nemen wegverlegging te-Marssum zal in 1935 nog f 150.000 noodig zijn. Rijksweg Amsterdam's-Gravenhage. Met den aanleg van het gedeelte Amster damSasseiiheim, waardoor de kosten voor het in Noord-Holland gelegen gedeelte op rond f 7.650.000 zijn geraamd, wordt thans krachtig voortgegaan. In 1935 zal verder kun nen worden getracht alle nog niet aangekochte gronden in handen te krijgen in verband waarmede voor grondaankoop f 100.000 is uitgetrokken. Wanneer alle benoodigde ter reinen verkregen zijn kan het grondwerk op ruime schaal worden voortgezet, zoodat daar voor op een uitgaaf van f 180.000 wordt ge rekend. Verder kan met het aanbrengen van een verharding op de reeds aangelegde gedeelten aarden baan worden begonnen, waarvoor f 155.000 is uitgetrokken. Ten slotte zullen eenige reeds in aanbouw zijnde viaducten worden voltooid, terwijl enkele kunstwerken in het zuidelijk gedeelte van den weg kunnen worden gemaakt, waarvoor f 150.000 wordt aangevraagd. Spoedig aanleg van het wegvak tusschen de Postbrug ten Zuiden van den spoorweg overgang te Sassenheim en de Ringvaart van. den Haarlemmermeerpolder is gewenscht, nu met het aansluitend weggedeelte in den Haar lemmermeerpolder reeds is begonnen. De wijze waarop het wegvak zal worden uitgevoerd, moet nog worden vastgesteld en verder moet nog een beslissing worden genomen over de wijze waarop de spoorlijn LeidenHaarlem zal worden gekruisd. f 198.000 wordt aange vraagd om met den aanleg in 1935 te kunnen beginnen of om dezen voort te zetten, als reeds in dit jaar het werk ter hand mocht kunnen worden genomen. Voorts wordt f 120.000 aangevraagd voor verdere verbete ring van het wegvak Haagsche SchouwDen Deyl, bestaande uit het verbreeden van den rijweg tot 12 meter en den aanleg van twee afzonderlijk gelegen rijwielpaden. Bruggenbouw. Geraamd wordt, dat in 1935 voor den bouw der bruggen over de groote rivieren rond f 6.000.000 noodig zal zijn.' Op deze begrooting is slechts f 2.500.000 uitgetrokken, in de ver wachting dat in genoemd jaar een' andere wijze van financiering van bruggenbouw tot stand zal zijn gekomen.. Indien aan dit voor nemen geen gevolg kan worden gegeven, zal het. bruggenbouwprogramma belangrijk moé ten wo-rden ingekrompen. Subsidie K. L. M. i In verband met het geraamde verlies over 1935 is voor subsidie aan de KL.M. f 547.800 uitgetrokken WIJK AAN ZEE FEESTAVOND R.K. VOLKSBOND. Dinsdag gaf de R.K. Volksbond in café Sonnevanck haar feestavond. De voorzitter de heer Alb. Schellevis richtte zich in zijn openingswoord met een opwekking om lid te worden tot de jongere generatie. Het programma onderging een wijziging en zoo werd allereerst opgevoerd door de tooneel- club „Nut en Genoegen" het blijspel „Buiten- menschen". Daarna was het woord aan Rector Boone kamp, die in zijn rede deed uitkomen, waar om 't fascisme voor de Roomsch Katholieken niet wenschelijk is. Na deze voordracht die met groote aandacht gevolgd was, volgde het tweede blijspel „De Reis naai' de Maan". De spelers die zonder uitzondering allen 't beste gaven, werden met daverend applaus beloond. Ten slotte werd de heer Andr. Schelvis, eere lid der vereeniging, gehuldigd. Hem werd een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden. Machïneschade. Toen het Duitsche stoomschip Nicea, dat hier stukgoed gelost heeft, zou vertrekken bleek het machineschade te hebben. Nadat deze hersteld was kon het de reis naar Ham burg voortzetten. HEEMSKERK JAARVERGADERING V.V.V. Woensdagavond hield de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Heemskerk haar aarvergadering in café „Flora". Na de ope ning door den voorzitter den heer Henueman werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester uitgebracht. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ont vangsten bedroegen f 2716.08 en de uitgave 2692.67; het kassaldo bedroeg f 23.41. De voorzitter deelde nog mede dat meer dan tienduizend personen het wandelpark .Marquette" in dezen zomer hebben bezocht. Bij de bestuursverkiezing werd in de vaca ture-Huisman de heer De Kruif met groote meerderheid gekozen. De voorzitter werd bij acclamatie herko zen. Beide heeren namen hun benoeming aan. Tot verfraaiing van het park „Marquette" werden door verscheidene leden bloembollen toegezegd. Nadat de voorzitter eenige vragen, bij de rondvraag gesteld, had beantwoord, werd de vergadering gesloten. R.K. VOETBALVEREENIGING A. D.O. Het programma voor 2 December luidt als volgt: Geel WitA. D. O. 2 uur. U.S.V. 2A.D.O. 2 12 D.E.M. h—A.D.O. a 12.33

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6