VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: VELSEN Schip van verm, aankomst Laatste bericht Rosario 4 Dec. 26 Nov. van Teneriffe. La Plata 9 Dec. 27 Nov. van Madeira. 7 Dec. Vancouver 26 Nov. van Colon. Achilles Calamata 29 Nov. 28 Nov. te Rotterdam. Batavia 23 Dec. 25 Nov. van Belawan. Amassia West Indië 15 Dec. 24 Nov. van Pto Barrios. Amazone West Indië 17 Nov. v. Pt. Barrios. Aizkarai Mendi Buenos Aires bevracht. Chili 23 Nov, van Curasao. Britsum Buenos Aires 22 Nov. van St. Vincent Barneveld Chili 24 Nov. van Pto Chimaca. Boskoop Chili 28 Nov. te Valparaiso. Bodegraven Hamburg in lading. Beijerland New Castle 30 Nov. 29 Nov. vertrokken. Cordillera Puerto Barrios pass. 27 Nov. Azoren. Coblenz Japan 4 Dec. 25 Nov. van Pt. Said. Com. Charles Meric Hullva in lading. Cottica West Indië 11 Dec. 26 Nov. van Parimaribo. Calypso - Midd. Zee 28 Nov. te Venetië. Midd. Zee 28 Nova van Lissabon. Den Haag Aruba in lading. Enggano Ned. Indië 28 Nov. van Marseille. Batavia. 26 Nov. van Pt. Sudan. Euterpe Bordeaux 4 Dec. in lading. Buenos Aires pass. 27 Nov. Teneriffe. Gsra Ned. Indië 22 Nov. van Colombo. Ganymedes Constantza 28 Nov. van Salonika. Goodleigh Nicolajeff 28 Nov. pass. 29 Nov. Beacky-Head. Georgia Portau Prinze 27 Nov. vertrokken. Heemskerk Zuid Afrika 17 Nov. van Kaapstad. Hermes Bourgas 26 Nov. van Izmir. Heidelberg Ned. Indië 18 Jan. 21 Nov. van Belawan. I. P. Goulandris Buenos Aires 17 Nov. vertrokken. Ned. Indië 27 Nov. van Batavia. Irene Gdynia 8 Dec. in lading. Joh. Ie Witt Batavia 28 Nov. van Genua. Juno Midd. Zee 11 Dec. 29 Nov. van Catania. Joh. van Oldenbarnevel Batavia 25 Dec. 28 Nov. vertrokken. Josiah Macy Constantza in lading. Kalypso Vergotti Beunos Aires in lading. Laertes Batavia 15 Dec. 24 Nov. van Pt. Said. Meerkerk Japan 28 Nov. van Gibraltar. Myrmidon Batavia 29 Nov. 28 Nov. van Londen. Buenos Aires 24 Nov. van Bahia. J apan 26 Nov. van Hongkong. Motorcarline Aruba 2 Dec. 11 Nov. vertrokken. Ned. Indië 31 Dec 25 Nov. van Singapore. Nijkerk Oost Afrika 28 Nov. van Pt. Said. Okeania Rosario 12 Dec. 10 Nov. van Buenos Aires. Haifa 22 Dec. 19 Nov. vertrokken. Orania Buenos Aires 29 Nov. vertrokken. C. F. Liljevalch Londen heden 27 Nov. uitgeklaard. Poelau Roebiah Ned. Indië 22 Nov. van Belawan. Perratis L. Cambanis. Beunos Aires in lading. Poelau Laut Batavia in lading. Peisander Batavia in lading. Pluto (Ned.) Stettin 4 Dec. in lading. Poelau Tello Hamburg in lading. Reggestroom West Afrika 22 Nov. te Cape Maut. Randfontein Zuid-Afrika 27 Nov. van Lor. Marquez. Ranja Sundsvall 20 Nov. vertrokken. Regent Riga 1 Dec. 22 Nov. vertrokken. Seronskerk Japan 27 Nov. van Colombo. Saleier Ned. Indië 27 Nov. van Pt. Said. J apan 26 Nov. van Pt. Sudan. Syra West Indië 20 Dec. 28 Nov. van Cartagena. Sebastian Bilbao (v. IJm.) in lading. Salabangka Ned. Indië 28 Nov. van Batavia. Telamon AJexandrië. pass. 28 Nov. Gibraltar. Theseus Danzig 1 Dec. 27 Nov. te Kopenhagen. Tabian Ned. Indië 26 Nov. van Sabang. Tiberius Midd. Zee 12 Dec. 26 Nov. van Napels. Trajanus Hamburg 2 Dec. vertrekt 1 Dec. Vuicanus Midd. Zee 30 Nov. 28 Nov. van Ouessant. Venezuela West Indië 11 Dec. 26 Nov. van Barbados. Wm Wilberforce W. Afrika 24 Nov. van Winnebah. Zeel an dia 1 Dec. 28 Nov. van Vigo. Zuiderkerk I Japan 25 Nov. te Kobe. Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TB IJMUIDBN AANQEKOMBJJ SCHEPEN Ned. s.s. Orion Amsterdam laden CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORT ARBEIDERS. Dezer dagen was het 20 jaar geleden, dat de afdeeling Velsen van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders werd opgericht. „Toenadering" schrijft in verband hier mede het volgende: Bij de oprichting werd door den toen nog jeugdigen propagandist van onzen bond, vr W. Strijbis Pzn., thans bondsvoorzitter, een rede gehouden, waarin het doel en de noodzakelijk heid der christelijke vakbeweging werden uit eengezet. Aanvankelijk telde de afdeeling 12 leden, maar deze leden waren allen propagan disten voor de christelijke vakbeweging, zoo dat het ledental zich mede door hun arbeid, spoedig uitbreidde. Het is zelfs eenigen tijd boven de 100 geweest. Dat er in de afgeloopen 20 jaren heel wat werk is gedaan, spreekt vanzelf. Vooral gedu rende de mobilisatiejaren, en ook thans, nu door de slechte tijdsomstandigheden het ver trouwen in de organisatie bij velen is ge schokt, moet de organisatie paraat zijn en moeten haar leden doordrongen zijn van de noodzakelijkheid eener christelijke vakbewe ging. Helaas wordt dit door velen niet beseft. Van de 12 leden, die zich bij de oprichting hebben aangesloten, zijn er nog 3 de organi satie trouw gebleven, nl. de vrienden J. Groot Czn.. J. Luttik en D. Blok. de beide laatsten als bestuurders. De tegenwoordige voorzitter, vriend Tijtsma, vervult deze functie thans reeds 10 jaren. De samenwerking met de r.-k. en de mo derne zusterorganisaties kan, op een enkele uitzondering na, goed genoemd worden, wat zeker zijn nut heeft gehad voor alle aange sloten arbeiders. Het ligt in de bedoeling op 24 December a.s. het 20-jarig bestaan eenigszins feestelijk te vieren, hoewel voor de arbeiders in de papier industrie, waaruit onze afdeeling nagenoeg geheel bestaat, de toekomst zeer donker is. Maar ook in dezen donkeren tijd moet men elkander toeroepen: „Weest sterk en hebt goeden moed". FAMILIE-AVOND „JONGE KRACHT" EN „WEES GETROUW.". Woensdagavond werd door de jongelieden- vereeniging „Jonge Kracht" en de Knapen- ver. „Wees Getrouw" te Velsen een Familie avond in het gebouw van Christelijke Be langen gehouden. Spreker voor dezen avond was de heer Gordeau, secr. der N.J.V. over het onderwerp „Jong leven in donkere dagen". Na het zingen van Psalm 6810 opende de heer Snoek de bijeenkomst met gebed, waarna hij de aanwezigen en in het bijzonder den heer Gordeau hartelijk welkom heette. Ver volgens gaf de heer Snoek het woord aan den heer H. Kraayeveld, die op zeer verdienste lijke wijze een gedicht, getiteld „Studenten- maskerade" voordroeg. Ook Gerrit de Ruyter laten we zeggen met, goedgunstigheid neer te zien op den nieuwen chauffeur! Want het was geen hersenschim van John Arthur Smith, dat Lady Day probeerde, om dien knappen jongen tot flirten over te halen. Er zouden drie verschillende phasen zijn in haar houding tegenover hem. De eerste was haar poging, om bij zijn on derricht in het boomen in de gelegenheid te zijn, van dien jongen Smith de reden te we ten te komen, waarom hij eigenlijk een baan tje had aan genomen, dat niet met zijn stand paste en zich nog verder trachtte te vermom men, door plat-Londensch te praten. Er moest natuurlijk iets bijzonders achter schuilen. De tweede phase bracht aan het licht, dat het haar ging, om den jongen uit te lokken, haar tot op zekere hoogte het hof te maken. De derde maar laten we ze liever in volg orde behandelen en met de eerste phase be ginnen. Op den middag, dat Smith voor den eersten keer met de schuit bij de steenen trap aan het eind van het gazon van het Kleine Huis aan kwam, ontmoette Laetitia Day hem met een alierbeminnelijksten glimlach. „Dag, meneer Smith," zei ze op een toon, alsof hij een van haar kennissen was. „Wel, hoe heb ik mij vanmorgen gehouden? Nie mand zou gedacht hebben, dat wij ooit te voren een woord met elkaar gewisseld hadden, toen mijn neef den wagen liet stilhouden, om even met mij te praten. Speelde ik mijn rol niet heel bijzonder?" „Schitterend," stemde Smith toe, maar het kwam er heel stemmig' en bedaard uit. „Wil u meteen al instappen, milady?" Laetitia nam hem eens op. Hij was blootshoofds en had een wit shirt aan: Hij droeg verbazend dikke shirts, vond ze. Hij droeg geen bretels, maar had al leen een leeren riem om zijn middel. Hij zag er echter heelemaal niet naar uit, of dat zijn gewone tenue was; die eenvoudige zwarte das om zijn schillerkraag gestrikt, en die leeren riem! Onwillekeurig was zij benieuwd, wat hij thuis gewoon was geweest te dragen. Ze was vast besloten, dat te eeniger tijd te weten te komen; met .haar eigen oogen te zien. (Wat zou ze verbaasd zijn geweest, al had ze maar één enkel stuk gezien van de garderobe van de Guelda Rhos van vroeger, bijvoorbeeld haar jumper van oranje tricot Ze bleef een oogenblik met haar eenen voet op het gazon en met den anderen op de bo venste trede van de trap staan. Toen zei ze: „Alleen op zekere voorwaarde." Smith keek haar eenigszins verbaasd aan. „Voorwaarde herhaalde hij. (Wordt vervolgd.) verdient veel lof voor zijn voordracht „Mor. gen in liet Vaderland". Daarop ving de heer Gordeau zijn rede aan. Er wolgde nog een aardige voordracht van Klaas Tuynebreyer „De Hypotheek", waarop de heer Gordeau, nadat de heer Snoek hem namens alle aanwezigen hartelijk dank had geheeten voor zijn interessante rede, dezen geslaagden avond met gebed sloot. DE VERORDENING OP DE WINKEL SLUITING. Burgemeester en Wethouders hebben zich tot de winkeliersverenigingen in onze ge meente gewend met het verzoek, mede te dee- len of naar het oordeel der leden de verorde ning op de winkelsluiting, welke op 15 April 1935 vervalt, opnieuw ongewijzigd kan worden vastgesteld. In verband hiermede heeft o.a. de Winke liers- en Handelsvereniging „Groot-IJmui- den" hare leden de vraag voorgelegd, of zij van meening zijn, dat de bestaande verorde ning opnieuw kan worden vastgesteld of daarin wijzigingen dienen te worden aange bracht. Het gaat, zooals men weet, in hoofdzaak om artikel 2, le en 2e alinea, waarbij bepaald is, dat winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak worden verkocht brood, beschuit, koek, banket, chocolade, suikerwerk, visch, fruit, melk, melkproducten en eieren, fijne vleeseh- waren, fotografie-artikelen, souvenirs, prent briefkaarten, pijpen en rookbenoodigdheden, gedurende het 'tijdvak van 15 Mei tot en met 15 September des Zondags tusschen v.m. 9 uur en 's avonds 8 uur en op de eerste vijf werk dagen tot des namiddags 9 uur geopend mo gen zijn. RAADSVERGADERING. Wenschen, die wel onvervuld zullen blijven. Openbare Werken een blok aan het been van de ge meente, zegt de heer van Heyst. Hij weiischt reorganisatie van dit bedrijf. De heer Enzerink over Santpoort. De heer v. d. Veen acht reorganisatie van het visseherij - bedrijf noodig en wenscht regee- ringssteun voor nieuw type kust- visschersvaartuig. De heer Visser breekt z'n rede af. Gisteravond kwam Velsen's raad bijeen tot het behandelen der gemeentebegrooting. Op Mr. v. d. Flier na, die door ongesteldheid verhinderd was, was de raad voltallig. Nadat een mededeeling inzake het bebou wen van gronden langs den Oosterduinweg voor later was aangehouden, gaat de Raad over tot het behandelen der begrooting. Algemeene beschouwingen. Elf leden geven zich op voor deelneming aan de algemeene beschouwingen. De lange rij wordt geopend door den heer H. Groe ne veld (C.H.) Sprekers fractie was van meening, omdat in den regel de beste stuurlui aan den wal staan, wel deel te nemen aan de algemeene beschouwingen, doch zich te onthouden aan critiek op het beleid van het college. Of er nog met vrucht „algemeen te beschouwen is?" vraagt spreker. Ongetwijfeld zal het college zich afvragen of er voor B. en W. nog nut uit de algemeene beschouwingen te putten is. Als Christelijk Historische spreekt de heer Groeneveld een woord van medeleven jegens de slachtoffers van de crisis. Van de zijde van snrekers fractie zal meegewerkt worden, aan alles wat maar eenigszins kan leiden tot ver lichting van het leed dezer slachtoffers. Een soepele toepassing der voorschriften zij B. en W. aanbevolen. De heer Groeneveld besprak daarna de politieke verhoudingen in den Raad. Sprekers fractie aanvaardt de volle ver antwoordelijkheid. Hij bepleit voortzetting dei- bestaande samenwerking. Wat het aantal wethouders betreft, mocht de burgemeester van meening zijn, dat dit dient te worden uit gebreid, dan kon hij op den steun van spre kers fractie rekenen. Verder besprak de heer Groeneveld de crisis, waardoor 180 millioen gulden rente meer opgebracht moet worden dan voorheen. Spreker hoopt, dat door de wet. regelende den crisisteun de kosten van de steunverlaging over;alle gemeenten worden omgeslagen. De gasprijs moet omlaag, wil men het gas weer brengen onder den kleinen man. Ook de waterprijzen moeten worden herzien. Ten aanzien van de prijzen voor electriciteit wor den we in onze gemeente „uitgebeend", meent spreker. Het is een onrechtmatige daad, op gas. water en electriciteit omzetbelasting te heffen. Verder betreurt de heer Groeneveld de afbraak van het onderwijs. Het instituut „ontwikkeling der werkloozen" dient onver anderd te worden gehandhaafd. Sprekers fractie heeft gemeend niet te veel over de begrooting te moeten zeggen, al zal er bij de behandeling daarvan nog wel het een en ander worden gezegd. Spreker noemt dan een aantal objecten op, geschikt voor werkverschaffing. Zoo vraagt hij in dit ver band hoe het staat met de plannen van den burgemeester. Nog andere wenschen brengt de heer Groeneveld naar voren. Hoe staat het met de behandeling van het ambtenarenre glement en met de -bevordering van de Zon dagsrust? Spreker vraagt eerbiediging van de algemeen erkende Christelijke Zondagsrust en brengt ter sprake het feit, dat toestemming door den burgemeester is gegeven tot het houden van een optocht door anders denken den (Graal) op den Hervormingsdag. Spre kers fractie heeft waardeering vóór den ar beid van de politieen de ambtenaren en wenscht den burgemeester, den secretaris en de wethouders toe. dat zij er in mogen slagen, de gemeente door de branding heen te helpen De beurt is dan aan den heer Vermeulen (A.R.) die van het woord afziet. Dit geeft den heer Visser (S.D.A.P.) aanleiding op te mer ken dat de heer Vermeulen dan ook niet in tweede instantie mag spreken. Het kleine incidentje was door het beleid van den voorzitter spoedig bijgelegd. De heer Diependaal (R-K.) is dan aan de beurt. Hij wil op slechts eenige dingen wij zen. vraagt o.a. wijziging in de algemeene voorwaarden, welke een bouwer worden op gelegd voor het uitvoeren van bouwwerken. Verschillende dingen kunnen voorkomen, waarop niet gerekend is. Verder informeert spreker naar de nieuwe bouwverordening. Het mag niet langer voorkomen, dat tegen den een anders wordt gehandeld dan tegen den ander. Spreker bepleit verlaging van de huur van de woningen der bouwverenigingen. Leegstaandge woningen immers kosten veel geld. De heer Van He ijst (N.P.) neemt na zeer rijp beraad aan de algemeene beschou wingen deel. Spreker meent, dat de Raad de begrooting gerust kan slikken. Slechts een enkele post zal wijziging toelaten, daar de begrooting staat in het teeken der crisis. Men kan feitelijk spreken van een rijksbe groting, afdeeling Velsen. Men kan genoeg vragen, maar krijgen hou-maar. Sinter klaas heeft zijn been gebroken. En toch is de behandeling der begrooting een belangrijke zaak. Is er dan niets te zeggen? Spreker heeft een gevoel van minderwaardigheid van hulpeloosheid niet kunnen onderdrukken, toen hij overwoog of hij bij deze begrooting zou spreken. Het is betreurenswaardig, hoe weinig de bevolking belang stelt in de ge meentezaken. De publieke tribune is alleen bezet wanneer het gaat over steunverlaging- of wanneer men een relletje verwacht. Spreker verdedigt dan het standpunt dar Neutrale Partij en meent, dat Het gewenscht zou zijn dat allen zich in één partij, in de Neutrale Partij vereenigen, want er is een heid noodig. Onder gelach leest spreker ver der zijn toespraak voor; hij wil allen in de Neutrale Partij hebben. Geroep: „Waarom niet in de N. S. B.?" Ook de heer Van Heijst vraagt, hoe het staat met de visseherij. Openbare Werken? Wat moet ik daar van zeggen. Het geeft wel niets, maar spr. wil toch opmerken,, dat Open bare Werken een blok aan het been der ge meente is. Dit geldt niet in de eerste plaats den wethouder. Ondanks diens primitieve op leiding zwaait spreker den wethouder lof toe. Als er een feest gehouden mocht worden voor den wethouder zou hij daar gaarne een woord van waardeering willen zeggen. Van het be drijf O. W. gaat niet veel kracht uit. Belang rijke onderdeelen worden uit handen gege ven. Het bedrijf werkt nc? even taai en stroef als voor 12 jaren wat onder de bouwers veel ontevredenheid wekt. Wat doet men, om onze gemeente te maken tot een woor.ge- meente? Het moet uit zijn met de verdacht makingen jegens bouwers. De directie gaat- voort met haar tegenwerking. Alleen reorga nisatie van O. W. of het heengaan van dezen wethouder kan hierin verandering brengen. De directie van O. W. is niet voor haar taak berekend, meent spreker. De heer Van Heijst wil de zaak-Heeve ter sprake brengen, doch de Voorzitter verzoekt hem, geen personen ter sprake te brengen. De wethouder heeft den Raad bij den neus genomen met deze kwestie, vervolgt de heer van Heijst. Het gaat niet aan, dat de directeur van het gasbedrijf zijn schoonzoon aan het werk zet. Het werk van den zinker had door Openbare Werken verricht moeten worden. Na deze felle critiek vraagt spreker het college, zich meer op de crisis te gaan toe spitsen en de economische commissie aan het werk te zetten. Spreker eindigt met hulde te brengen aan den burgemeester. De heer Enzerink (lib.) heeft zich m dezen somberen tijd dikwijls afgevraagd, hoe het mogelijk is, dat B. en W. nog in staat geweest zijn het roer van het schip, dat ge meente Velsen heet, recht te houden. Daar voor richt hij tot het college een woord van dank en van hulde. Natuurlijk zijn er wel enkele dingen, waarover spreker minder te vreden is. Hij is er bang voor, dat B. en W. wat licht gaan denken over het Zuidelijk deel van de gemeente. Hij wil de aandacht van de gemeente daarop vestigen en aanraden wat voorzichtig te zijn. Laat men dan geen dingen doen, waardoor zij, die zich daar vestigen, weer vertrekken. Men trachte het natuur schoon te bewaren. Dit trekt nog steeds veel Amsterdammers en Haarlemmers. De belas ting mag in Heemstede en Bloemendaal lager zijn, de grondprijzen zijn er veel duurder dan in Santpoort. De gemeente trachte de ramp, die dreigt met de telefoon-aansluiting, af te wentelen. Spreker komt dan op de crisis. Men sture het er in de toekomst daarheen, dat voor den verleenden steun tegenprestatie wordt geleverd. Hij is er van overtuigd, dat wanneer er werk wordt verschaft, dit gaarne zal worden geaccepteerd. Ook de kleine za kenmensehen, die langzaam maar zeker ten gronde gaan, hebben steun noodig. Ten slotte spreekt de heer Enzerink den wensch uit, dat het met de gemeente spoedig beter mag gaan. De heer A. de Waal (groep Schilling) spreekt eveneens in mineur. De financieele positie wordt er niet beter op: de schulden last wordt steeds grooter. Nochtans heeft het spreker verheugd, dat bij aanneming der be grooting eenige belangrijke werken tot stand zullen komen. Spreker brengt nog eenige wenschen naar voren Is het niet mogelijk, de schoolvoeding, die door het particulier ini tiatief reeds in goede banen wordt geleid voor steun der gemeente in aanmerking te doen komen. Er moeten goedkoopere woningen ko men, in den prijs van f 3 a f 3,50. Een huur prijs van f 5 is voor de massa veel te hoog. Spreker betreurt de vernietiging van groen ten en vraagt of deze hier niet gedistri bueerd kunnen worden. Hoe komt het. dat hier nog geen steun wordt verleend aan de ziekenfondsen, vraagt spreker verder. Er zijn wel eenige maatregelen genomen, maar dit zijn slechts halve maatregelen. De heer Homburg (A.R.) die daarna aan de beurt is, zegt dat de begrooting, opper vlakkig beschouwd, lijkt op de voorgaande. Bij een nadere beschouwing is er echter wel eenig verschil. Het is verheugend, dat er, ondanks de beperkte financiën nog wel iets gedaan wordt, al zullen groote werken achterwege moeten blijven. De gemeente kan zeggen, dat zij een prachtigen zomer achter den rug- heeft. Zij staat thans voor den winter. Dooi de kracht, verzameld in dezen prachtigen zo mer heeft het particulier initiatief gelegen heid, zich te doen gelden, wat spreker zeer verheugt.Het heeft spreker verwonderd dat de begrooting sluitend is gemaakt. Maar ondanks dat verkeeren we in de omstandigheden, dat we ons geen luxe kunnen permitteeren. We moeten ons aanpassen aan de omstandighe den en voor oogen houden, dat het nog wel erger kan worden. Het subsidiefonds zal veel verlichting brengen en daarom hoopt spre ker, dat dit fpnds spoedig een feit mag zijn, en dat de gemeente daarvan spoedig de vruchten mag plukken. Ook de heer Hom burg is van neening, dat de huren veel te hoog zijn. Ook met de particuliere woningen zal het naar <2 en kant van huurverlaging op moeten. Spreker sluit zich gaarne aan bij de woorden van deelneming, gericht aan het adres der werkloozen. Hij zegt B. en W. dank voor de uitvoerige wijze, waarop zij de door sprekers fractie gestelde vragen inzake, ach terstand, huur enz. hebben beantwoord. Ook de heer Homburg wijst op het kwaad dei- leegstaande woningen. Hij wil nog graag we ten hoe het staat met de reserves der woning bouwverenigingen en vraagt voorts, wat er aan te doen is, om het aantal winkelhuizen in de gemeente te beperken. Wil het college deze zaak eens bekijken? Kunnen geen complexen aangewezen worden, waarin winkelhuizen niet worden toegelaten. Een van de middelen om den toestand van den winkelstand te verbeteren is beperking van het aantal winkelhuizen. Spreker gelooft, dat het goed gezien is, dat er voor onderhoudswerken meer uitgetrokken is dan verleden jaar. Een rechtstreeksche weg SantpoortIJmuiden, waarover in de Provin ciale Staten is gesproken acht de heer Hom burg van groot belang. Spreker dringt aan op uitbreiding der politie. Staat het subsidie voor de burgerwacht hiermede in vgrband, vraagt spreker. De samenwerking in den Raad meent spre ker bevredigend te kunnen noemen. Over het werk van het college sprekend, zegt de heer Homburg, dat dit college wel wat meer mag laten blijken, dat het een rechtsch college is. Dit in verband met de vergunning tot het houden van een harddraverij op Zondag. Spreker hoopt ten slotte, dat het college op den goeden weg mag voortgaan. De heer v. d. V e e r (s.d.a.p.) heeft het woord gevraagd om een enkel woord te zeggen over het visscherijbedrijf. Hij is buitengewoon te leurgesteld over wat de minister van Econo mische Zaken hierover gezegd heeft. Over een zoo hoog noodige reorganisatie heeft de mi nister niet gesproken. De toestand wordt het beste getypeerd met wat hierover gezegd wordt ik het verslag van 4e gemeente over 1933. De VRIJDAG 30 NOVEMBER 1934 quintessence ligt in de woorden, dat het bin nenland niet voldoende visch kan opnemen tegen loonende prijzen. Er zijn perspectieven geweest vóór den oorlog, dat feitelijk heel Europa voor IJmuiden open lag. Na den oor log ging Duitschland verloren maar het was voor IJmuiden een klein kunstje, dit verloren gegane terrein in Frankrijk, Zwitserland, En geland enz te herwinnen. Thans is ook dit terrein voor altijd verloren. Spreker vraagt zich met angst en vreeze af of ook Frankrijk voor ons bedrijf verloren zal gaan. In België en Engeland gaat het denzelfden weg op. Als Engeland ooit weer visch uit het buitenland noodig heeft, dan zal dit zijn uit Denemarken. Iedereen dient overtuigd te zijn van de drin gende noodzakelijkheid van reorganisatie. Zoo lang we er niet in slagen den algemeen ge middelden prijs te doen dalen zal visch in ons land nooit als volksvoedsel een plaats vinden. Waarom zou visch in ons land, wanneer ze goedkoop geleverd kan worden, niet evenals als in Duitschland en Engeland als volksvoed sel kunnen worden ingevoerd? Mocht de traw ler als kustvisscher niet meer gehandhaafd kunnen worden, dan dient de staat hulp te verleenen voor den bouw van een nieuw type visschersvaartuig. Dit geeft tevens werkver ruiming. Men schijnt in den Haag de meening te zijn toegedaan, dat de stoomtrawler door den motortrawler vervangen kan worden. Spreker betwijfelt dit. Wat de loggers betreft, gezien de lage loonen mag betwijfeld worden of deze met winst geexploiteerd kunnen worden. Er is een toezegging, dat iets gedaan zou worden tegen de puf visseherij, maar het is tot nu toe bij een toezegging gebleven. Er is iets gedaan voor de haringvisscherij en ook omdat de regeering den motor op den voorgrond schuift kan hij den indruk niet van zich af schuiven dat dit komt omdat Scheveningen dichter bij den Haag ligt dan IJmuiden. Ook de schelvischboot is te duur om het product tegen een billijken prijs onder het volk te brengen. Verder bepleit de heer v. d. Veer veranderin gen en verbeteringen, die meermalen in ons blad zijn besproken, als geregelde aanvoer. De onregelmatige aanvoeren zijn oorzaak, dat het vischgebruik in ons land zoo gering is. Er moet een conservenfabi'iek komen. Spreker had ge dacht, dat bij de instelling van de Visseherij - Centrale voonep zou staan de reorganisatie van het bedrijf zooals dit is voorgesteld in de rapporten der commissies Rij kens en Weiter. Hij brengt den voorzitter een woord van dank voor hetgeen hij heeft gedaan voor het vis scherijbedrijf. Ondanks de minder prettige er varing met de eerste poging heeft hij deze herhaald. Spreker is er van overtuigd, dat deze tweede poging heeft bijgedragen tot de stich ting van de Nederlandsche Visseherij centrale. De heer Maas (R.K.) wil eenige zaken naar voren brengen, die hem zwaar op de maag drukken. Velsen is de vierde gemeente van Noord-Holland, maar in zekeren zin is Velsen nog dorpsch. B. en W. hebben n.l. meermalen laten blijken, dat zij geen commissie naast zich dulden. Dit lijkt spreker niet juist want daardoor heeft de bevolking geen contact met het dagelijksch bestuur. Is het tijdstip nog niet aangebroken, dat B. en W. de organisaties in verschillende zaken betreffende de steun- verleening erkennen? De commissie voor So ciale Zaken is eenmaal bij elkaar geweest. Toen zijn belangrijke zaken besproken en het be sprokene, gekomen uit den boezem der verga dering, is doorgevoerd. Spreker had daarvan gaarne kennis gekregen, maar hij heeft het van anderen moeten hooren. Onder de arbei ders is de werkwilligheid niet weg, hetgeen daaruit blijkt, dat de arbeiders tewerk gesteld bij wijze van contra-prestatie zich vrijwillig aangemeld hebben. Spreker bepleit de belan- .gen der ambtenaren, in dienst bij de steun verlening. Hij acht de loonen van' deze ambtenaren, die toch belangrijke werkzaam heden verrichten, veel te laag. Kunnen, ook zij geen kindertoeslag ontvangen? Spreker had gaarne gezien, dat het rijk de kosten van de eerste uitbreiding der politie voor haar rekening had genomen. Voorts is hij van meening dat een ambtenaar bij M. H. te veel te zeggen heeft. Hij' heeft den indruk gekregen, dat deze meer te zeggen heeft dan de burgemeester. Het woord is dan aan den heer Visser (s.d.a.p.) die er op wijst, dat zijn taak moeilijk is doordat de heer v. d. Flier, die een deel voor zijn rekening had genomen, afwezig is. De heer Visser bespreekt allereerst den chaotischen toestand in de wereld, die den laatsten tijd nog veel erger geworden is. Het spreekt vanzelf, dat de crisis zich in de be grooting weerspiegelt. Het belastbaar inkomen in onze gemeente is met 20% gedaald. Het aantal personen dat een lager belastbaar in komen heeft dan f 1800 is in één jaar gestegen met 2040. We kunnen vaststellen, dat ongeveer 30% onzer bevolking niet meer in staat is, be lasting te betalen. Ook de middenstand in onze gemeente heeft het slecht, wat een ge volg is van de gedaalde koopkracht. Het doet daarom vreemd aan hen, die voor den midden stand zeggen te voelen, steeds weer te hooren aandringen op loonsverlaging. De heer Visser bespreekt dan de nota van B. en W. bij de begrooting. Deze is zeer belang rijk en daarom heeft het spreker getroffen, dat geen der vorige sprekers daarop de aan dacht heeft gevestigd. Is het niet gevaarlijk, de begrooting vast te stellen op een wetsontwerp, waarvan men nog niet weet, of het aangenomen wordt? Op welke voorwaarden verstrekt het rijk de 15.8%bijdrage uit het subsidiefonds? Als hij goed is ingelicht, dan' zijn deze voorwaarden nog al zwaar. De Raad heeft er recht op deze voorwaarden te kennen. Spreker stelt nog eenige vragen in verband met de verhouding tot de regeerings- bemiddeling. Tal van vraagstukken zijn on voldoende voorbereid, aldus spreker. Spreker acht het o.a. dubieus, of het sub sidiefonds wel zoo voordeelig voor de gemeente is. De 15.8% zijn speculatief. Er bestaat daar omtrent geen enkele zekerheid.Met eenige cijfers wil spreker dit aantoonen. De wijze waarop deze zaak is aangepakt, stemt op zich zelf niet tot ontevredenheid. De Raad moet kunnen vaststellen, wat door de regeering is opgelegd, wat niet en dit is hi den regel niet het geval. Voorts brengt de heer Visser de autpnomie der gemeenten ter sprake. Er komen aanmer kingen uit den Haag, die werkelijk droevig zijn. Wat heeft de gemeente al niet moeten afbreken? Men heeft dit met een bloedend hart gedaan. En als er een verslechtering kwam waren er steeds weer aan de overzijde menscheh, die zeiden, dat het nog wel erger zou worden, zonder dat ze een woord van pro test lieten hooren. In verband met de wethouderspensioenen vraagt spreker, op deze op hetzelfde peil moe ten blijven. Elders heeft men gehoord, dat w«w- houders hun pensioenen vrijwillig hebben ver laagd. Hoe staat dat bij ons? Het heeft spieker verwonderd, dat men in dezen tijd komt met een voorstel, om f 1200 subsidie te geven vocï de burgerwacht. Men heeft geld over voor het geweld, maar laat de volkskracht ondermijnen. Spreekr is benieuwd, wat de „raad van negen tien" hierover zal zeggen. Deze heeft slechts bewezen te kunnen afbreken. Opbouwen kan hij niet. Wie daarin de leiding heeft weet spre ker niet, maar in geen geval het democratische gedeelte. De heer Visser breekt hierop zijn rede af. De voorzitter schorst hierop de vergadering tot hedenmiddag half drie.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6