HET NIEUWE AVONDBLAD faMÊjudets cadeau!! Bekende plaatsgeeootein 19e JAARGANG No. 333 ZATERDAG 1 DECEMBER 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal f 1.30 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTENTIEN1—5 regels 10.75. Elke regel meer 16 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodxa zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vtouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van f 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.-Bank te Schiedam. VELSEN RAADSVERGADERING. Voortzetting der algemeene beschou wingen. Politieke speech van den heer Visser. IJmuiden een oorlogshaven? Hoe staat het met het slachthuis? De voor zitter antwoordt. Vrijdagmiddag' werd de vergadering van den gemeenteraad voortgezet. Alvorens met de algemeene beschouwingen wordt voortgegaan deelt de voorzitter mede, dat een schrijven is ingekomen van de commissie tot onderzoek van den toestand der werkloozen, waarin wordt medegedeeld, dat de R.K. en C.H. fracties zich alsnog be reid heben verklaard, in deze commissie zit ting te nemen. Daarna worden de algemeene beschouwingen voortgezet. Het woord is nog aan den heer Visser (s.d.a.p.). Spreker valt den heer Maas bij, waar deze gezegd heeft, dat de hoofd ambtenaar van M. H. meer te zeggen heeft dan de burgemeester. De heer Maas had echter duidelijker moeten zijn en moeten aangeven in welke instelling hij hetgeen hij bedoelt, ge constateerd heeft. Er zijn toch ook nog leden van die instellingen, die iets te zeggen heb ben. Deheer Visser bespreekt eenige zaken be treffende M. H. en meent dat reorganisatie noodig is, opdat B. en W. voor den gang van zaken verantwoord gesteld kunnen worden. Het zal in deze gemeente misschien moeilijk zijn maar we moeten dan maar trachten, deze moeilijkheden te overwinnen. Over de politie sprekend zegt de heer Visser dat spreker het van hoogerhand opgelegde bezoek van politie aan tal van vergaderingen heeft bevreemd. Èen vergadering van Kerk en Vrede werd be zocht door eenige rechercheurs en politie agenten. Waar haalt de commissaris het recht vandaan een tentoonstelling van vredesschil- derijen te verbieden? Op een avond dat de politie bij een vergadering was werden er vier inbraken gepleegd. De heer Visser onderschrijft, wat de heer Homburg gezegd heeft over het groote aan tal winkels. Spreker meent, dat B. en W. hier tegen wel iets kunnen doen. Wat den woningbouw betreft zegt spreker dat. men vroeger het particulier initiatief maar z'n gang liet gaan. Thans zitten we met de brokken. Er zijn geweldige verliezèn gele den. Met de huurveriaging schieten we niets op; vooral omdat de hypotheekbanken hun rente niet willen verlagen. Spreker hoopt, dat het nu in Velsen-Noord niet zoo zal gaan als Vroeger in IJmuiden-Oost. - Spreker is het eens met de gemaakte op merking over het. natuurschoon. Dit betreft echter niet alleenSantpoort, maar de ge heele gemeente. Met aanvallen op Openbare Werken moeten we voorzichtig zijn. O. W. heeft veel gedaan om het natuurschoon te behouden en komt daarbij in botsing met de bouwers.die andere belangen hebben. Er is een onderzoek naai O. W. ingesteld, maar de heer Van Heijst heeft nooit gevraagd om openbaarmaking van het rapport. In verband met sommige zaken heeft spreker een zekere zelfvoldoening geconsta teerd bij het college. De heer Visser waarschuwt tegen arbeid in contra-prestatie. Hij bespreekt daarna den al ge meënen economischen toestand. Men dient het productie-apparaat in socia listische richting te leiden, gaat de heer Visser voort. Men mag er desnoods een ander woord dan „socialistisch" voor kiezen. De heer Van Heijst (N. P.): „Neutraal" (Gelach). De heer Visser bespreekt daarna de sa menstelling, van den Raad, waarvan spreker betwijfelt of deze Christelijke politiek kan voeren, getuige de opmerking van den heer Groeneveld over de Zondagsrust. De heer Sluiters (C. H.) heeft den in druk gekregen, dat Velsen door de regeerings maatregelen leeft uit de tweede hand. Het zal nog geruimen tijd duren eer dit weer anders wordt. Spreker is er dankbaar voor dat de regeering ons de reddende hand toesteekt, Trots de groote moeilijkheden blijkt uit de be grooting dat B. en W. het hoofd omhoog hou den. Ook de heer Sluiters bespreekt de gevol gen voor de gemeente van de werking van het subsidiefonds. Hoe lang zal het duren, dat de gemeente de bijdragen moet verleenen? De hoofdoorzaak der werkloosheid ligt in het visscherijbedrijf. Het wil er bij spreker niet in, dat IJmuiden geen welwillend ooi- heeft de regeering. De regeering houdt ech ter rekening met de historie. Toen er in IJmuiden hoogconjuctuur was wilde men naar een IJmuiden los van Velsen en zonder Vel- seroord. Santpoort voelde dan dat het met Velseroord zou blijven zitten en zocht aanslui ting bij Bloemendaal. Met deze feiten houdt de regeering rekening. De toekomst van IJmuiden ziet spreker in •een oorlogshaven. Die komt, zegt spreker en dan liever in IJmuiden dan in Vlissingen. Dan hebben de menschen werk. Spreker hoopt, dat B. en W. in deze richting iets kunnen doen. Openbare Werken raadt spreker aan, voor zichtig te zijn met den verkoop van grond. Laat O. W. toezien, dat wanneer er een ex- ploitatieverzoek komt er een toegangsweg is geprojecteerd. In Santpoort dreigt weer iets dergelijks. Ook houdt spreker een pleidooi voor het behoud van natuurschoon. Er is thans weer geen exploitatieplan gekomen, waardoor veel natuurschoon verloren zou gaan. Het komt uit Haarlem is gezegd, maar waar het vandaan komt, doet niets ter zake. Ook de heer Sluiters bepleit huurprijs verla ging van de woningen der bouwvereenigingen. Hoe staat het met het slachthuis? Kan met behulp van de regeering dit niet worden ge bouwd. Als werkobject noemt spreker voorts de zweminrichting. i Over het gasbedrijf sprekende, brengt de heer Sluiters den directeur en ambtenaren] namens de geheele gascommissie hulde voor de uitvoering van het leggen van een zinker. lJ(moid«r T(axi) O(nderneming) TELEFOON 4220 STAAT ALTIJD TER UWER BESCHIKKING (Adv. Ingez. Med./ Spreker hoopt, dat de voorzitter dezen dank aan den directeur en de ambtenaren zal wil len overbrengen. Spreker bepleit verlaging van den gasprijs, vreest voor afbraak van de brandweer. Men spreekt over een stad van 50000 zielen en we hebben niet eens een brandladertje of een vangzeiltje. Twaalfhon derd gulden voor de burgerwacht en geen 17 gulden voor het lidmaatschap van de Brand weervereniging. De heer Sluiters brengt hul de aan de hoogovens voor haar brandweer De menschen van de brandweer moeten op geleid worden. Spreker vraagt, of B. en W. den directeur van het Provinciaal Ziekenhuis heb ben bedankt voor de door hem verleende hulp bij den brand van Velserend. Wat het onderwijs betreft, vreest de heer Sluiters, dat de toestand ondanks de afbraak, door het plichtgevoel van het personeel, nog vrij gunstig is. De B. L. O. school dient verder te worden gesteund. Over de reiniging is sprs ker tevreden. Deze functionneert uitstekend. Ook het secret-ariepersoneel verdient lof meent spreker. Ten slotte wekt spreker zijn medeleden op gezamenlijk te werken in het belang der ge meente en richt een woord van hulde tot den voorzitter. De voorzitter antwoordt. De heer Sluiters sluit de rij van sprekers waarop de voorzitter overgaat tot hun beantwoording. Wat de uitbreiding van het college betreft, hierover zal spreker niet veel zeggen. Het is mogelijk, dat bij verandering van wethouders uitbreiding noodig is. Het ambtenarenregle ment is in voorbereiding. Wat de kwestie dei- Zondagsrust betreft, dat is een moeilijke kwestie. Er moet rekening worden gehouden- met de verschillende richtingen. Voorkomen moet worden, dat de richtingen met elkaar in botsing komen. De kwestie, die door den heer Groeneveld is besproken heeft zich ook elders voorgedaan. In Haarlem werd ze eerst toegestaan, daarna verboden,, en ten slotte toch toegestaan. Het was een stille optocht en er is order gegeven, dat de katholieke op tocht Protestantsche kerken, waarin de Her vormingsdag werd gevierd moesten ver mijden. De voorzitter geeft toe, dat eer meer naar buiten uitgedragen moet worden wat de ge meente Velsen is. Hij ontvangt nog tal var» brieven, zelfs officieele, gericht aan „den bur gemeester van Santpoort". De toestand is niet zoo ais door den heer van Heijst is geschetst. Als de gemeente niet gebukt gaat onder een schuldenlast, die zich nog na jaren laat gelden, komt dit door de hulp der regeering. Maar als er geen B. en W of geen raad was geweest, zou Velsen thans zuchten onder den last van 200 opcenten. Spreker geeft toe, dat de Raad weinig kan doen, maar dit kan onder den huidigen toe stand niet anders. Over de werkverschaffing sprekende, ze<ri voorzitter, dat Velsen met objecten niet rijk is bedeeld, vooral omdat verschillende werken door de hooge kosten voor materiaal te duur worden. Tegen den heer Enzerink zegt spreker, dat wat het vernielen van natuurschoon betreft hij een open deur intrapt. Santpoort zal een van de weinige deelen vormen die de kurken zijn waarop de gemeente de eerste jaren moet drijven. Er vestigen zich meestal gepension- neerden, geen groote fortuinen en de bebou- wers zich aanpassen aan de eischen van de nieuwe bewoners. Het is de plicht van het gemeentebestuur Santpoort, dat kort geleden nog een plattelandsgemeente was, in de rich ting van een wooncentrum op te voeden De telefoonkwestie te Santpoort heeft de aan dacht van het college. Wat het natuurschoon betreft, Santpoort wenscht zich uit te breiden en daardoor moet wel eens iets aan het na- tuui schoon onttrokken worden. Spreker ziet de zaak niet somber in, want Santpoort be houdt altijd een goede reserve. Wat het 60 millioenenplan betreft, het college heeft ge daan wat het kon. Spreker heeft den indruk gekregen, dat men in den Haag tegen het in gediende rioleeringsplan niet onsympathiek staat Velsen vraagt 1 60 van de 60 millioen en dit zal wel bezwaarlijk verkregen worden. Het ingediende plan kan echter alleen in zijn ge heel worden uitgevoerd. Als het wordt goed gekeurd is het van zeer groot belang voor ver mindering der werkloosheid. Spreker brengt hulde voor hetgeen door he»- comité voor schoolvoeding is gedaan. Even eens spreekt hij in dit verband een woord van hulde tot den directeur van den geneesk dienst. De voorzitter deelt nog het een en an der hierover mede. Er zijn 393 kinderen, die thans schoolvoeding krijgen en vermoedelijk kan er tot en met Maart schoolvoeding gege ven worden. Spreker heeft geconstateerd, dat de kwaliteit van het verstrekte voedsel beter is dan vroeger door de gemeente. Hij spreekt den wensch uit, dat de dames, die zich met dit mooie werk bezig houden, dit nog langen tij'a zullen willen verrichten. (Instemming). In verband met opmerkingen van den heer Homburg over de samenstelling van de be grooting zegt de voorzitter, dat van hooger hand de wenk is gekomen, de begrooting op te maken alsof het subsidiefonds reeds be staat. Hierdoor heeft men de begrooting slui tend kunnen maken. Er is nog een achterstand van 100.000 gulden maar dit zal dan in 10 jaar verrekend kunnen worden. Dat Velsen nog jaarlijks 260 tot 280.000 gulden op haar schul den kan aflossen is een bewijs dat de gemeen te ten slotte uit -de schulden zal kunnen ko men. Er zijn natuurlijk nog moeilijkheden. Zoolang de gemeente extra subsidie noodig heeft is zij onderhevig aan een bijzonder re gime. Spreker leest een regeeringsschrijven voor, waarin is vermeld, aan welke voorwaar den moet worden voldaan, om voor de extra subsidie in aanmerking te komen. Langza merhand zijn de moeilijkheden niet meer zoo groot als ze oorspronkelijk schenen en komt de regeering in een rustiger vaarwater. Het is echter van belang, dat de gemeente zoo spoe dig mogelijk van die extra subsidie afkomt. Dan komt de zelfstandigheid weer terug. Er zijn inderdaad te veel winkels, maar wat kunnen B. en W. hier tegen doen? De kwestie der harddraverij zal spreker nog eens onderzoeken. Met sympathie heeft spreker naar de rede van den heer v. d. Veer geluisterd. De heer v. d. Veer heeft de dingen duidelijk gezegd en spreker kan slechts wenschen, dat men in den Haag met de echte IJmuider uitlatingen re kening houdt. Spr. heeft gevoeld, dat IJmui den niet altijd is behandeld, zooals het be hoorde behandeld te worden. Spreker heeft dikwijls de zaak van IJmui den behartigd. Men heeft hem daarbij wel eens ondeskundigheid verweten. Spreker heeft gedaan wat hij kon en men kan hem nog al tijd vinden, wanneer het belang van IJmui den behartigd moet worden, Thans moet men het werk van de Visscherij-Centrale afwach ten. Spreker hoopt van harte, dat het nieuw geboren orgaan veel voor IJmuiden kan doen. De uitlating van den Franschen minister Flandin geeft misschien reden voor nieuwe hoop. Over de politie sprekend merkt de voorzit ter op. dat het niet juist ls wat door den heer Maas is gezegd, nl. dat wat door den eenen minister is toegezegd, door zijn opvolger weer is ingetrokken. De voorzitter zet de onderha vige kwestie nader uiteen. Hij garandeert niet dat elk jaar de voorgestelde uitbreiding uit gevoerd zal kunnen worden. De heer Maas heeft de vraag gesteld of er in de gemeente hoogere ambtenaren zijn dan de burgemeester. Het feit, dat den beer Maas aanleiding tot deze opmerking gaf bespre kend, zegt de voorzitter, dat er altijd men schen in de gemeente zijn, die meenen dat wanneer ze naar den burgemeester gaan, ze wel zullen slagen. Spreker kan aan echter niet anders te doen, dan zich houden aan de desbetreffende besluiten en voorschriften. Anders zou hij van zichzelf een soort raad van beroep maken. Den heer Visser beantwoordende, zegt de voorzitter, dat de begrooting niet eerst bii een hoogere instantie is geweest. De begroo ting is direct naai' den raad gezonden. Op de opmerkingen van den heer Visser ove»- de_ politie wil spreker niet Ingaan. Alleen wi1 hij zeggen, dat de aanwezigheid van zooveel oolitie bij vergaderingen het gevolg is van het bestaan van twee elkaar vijandelijke stroo mingen. Dank zij de genomen maatregelen i* het in deze gemeente slechts één enkele maa' tot een botsing gekomen. Verder bespreekt de voorzitter het werken in con tra-prestatie, hetgeen eveneens dooi den heer Visser ter sprake is gebracht. Men moet niet vergeten, dat de menschen. die zich vrijwillig aanmeldden 10 pet. ontvingen bove" hun steunbedrag. In verband met een plan van de Ned. Heide Mii. zal getracht worden ook iets voor de jeugdige werkloozen te 'doen. Spreker komt dan bij den heer Sluiters Deze heeft gesproken over de zelfstandigheids ooging van IJmuiden. IJmuiden mag zich ge lukkig achten, dat daarvan niets is gekomen. Kan IJmuiden geen havenplaats worden heeft de heer Sluiters gevraagd. Dit zou we1 kunnen, als Amsterdam er niet was, zeg* spreker Op de vraag, of IJmuiden een oor logshaven zal worden, wil de voorzitter niet verder ingaan. Hij acht die- kans niet groot. Met het opknappen van leegstaande wonin gen moet men voorzichtig zijn. Het kan aan leiding zijn tot vestiging van menschen, die hier nooit aan den slag komen. Tegen het bouwen van de zweminrichting in werkverschaffing komen bezwaren en we) van den kant van particuliere bouwers, die wanneer het werk niet in werkverschaffing zou worden uitgevoerd, met dit werk even tueel belast zouden worden. Wat'de brandweer betreft, spreker meent., dat vooral voor het dicht-bebouwde gedeelte van de gemeente voldoende materiaal aanwe zig is. Spreker geeft toe, dat een brandladder noodig is. Hij zal hierover met de leiding van de brandweer spreken. Hoogovens staat op een andere financieele basis dan de gemeente. Spreker meent zich te herinneren, dat aan den directeur van het Provinciaal Ziekenhui* een dankbetuiging gezonden is. Te half zes schorst de voorzitter de verga dering tot half acht. Te half acht wordt deze door den heer Dunnebier wegens een korte verhindering van den burgemeester heropend. Het woord is aan den heer P. Bosman, wethouder voor sociale aangelegenheden. Spreker zal het niet hebben over de steun regeling. De ontwikkelingscursussen voor werkloozen zijn in onze gemeente uitstekend georganiseerd. We kunnen alleen betreuren, dat ze niet wat drukker bezocht worden. Het bouwen van een zwembad zou een mooi object voor werkverschaffing zijn. Spreker betwijfelt het, of het wanneer het niet in werkverschaffing kan worden gebouwd er wel zal komen. De bouwers schijnen tegen uit voering in werkverschaffing te willen protes teeren. spreker herhaalt dat er weinig kans op is. dat het er dan komt. Er moet huurveriaging komen voor de wo ningen van bouwvereenjgingen. De particulie re eigenaren zullen dan moeten volgen en on- jetwijfeld komen deze dan in moeilijkheden, tenzij de hypotheekbanken hun rente verla gen. Aan den steun voor de ziekenfondsen wordt gewerkt. De vereeniging van Ned. Ge meenten heeft gegevens hierover verzameld en die aan de gemeenten toegezonden. Wel licht komt deze zaak spoedig ter sprake. Dat er zooveel woningen leeg staan komt ook om dat er thans woningen gebouwd worden met tegels in de keukens, vaste waschtafels enz. waar de menschen veel liever inwonen. De heer Bosman bespreekt dan de vragen van de heeren Homburg en Vermeulen en geeft eenige nadere inlichtingen omtrent den JOH. ELZER Trompslr. 22, Tel. 4109 Hetsoliedsteadresvoor Uw H e eren-IVl o de-a r tike I en Steeds 't nieuwste! (Adv. Ingez. Med.) financieelen toestand der woningbouwver- eenigingen. Hieruit blijkt o.a. dat de R.K. Woningbouw- vereeniging een verlies van ca. f 20.000. de Coöperatieve van ca. f 6000 heeft. De vierde gemeente van Noord-Holland is nog dorpsch. heeft de heer Maas gezegd. Spr. meent dat we dorpsch geweest z ij n, omdat het col lege en niemand renders rechtstreeks aan sprakelijk is. Door de controle van het rijk werden B. en W. danig op de vingers getikt, omdat ze te veel hadden gelet op de belangen van de steuntrekkers, meer dan op die der gemeente. Ook het Crisiscomité brengt de heer Bos man ter sprake. Spreker acht het verkeerd dat thans ook van andere zijde crisissteun wordt gegeven. ij De burgemeester komt ter vergadering en- neemt de leiding van den heer Dunnebier over. Het viwigstuk van den kindertoeslag aan de ambtenaren van de steun ver leening komt binnenkomt te;* sprake, aldus gaat de heer Bosman verder. Wat Maatschappelijk Hulpbetoon betreft, reorganisatie, zooals de heer Visser die heeft gewenscht, is moeilijk, omdat men dan met de traditie moet 'oreken. Ook de heer Bosman dankt den burgemees ter voor hetgeen hij voor de gemeente doet, verder richt hij woorden van dank tot den gemeente-secretaris en de ambtenaren. Den heer N ij s s e n wethouder van Finan ciën is het opgevallen, dat behalve de heer Visser door niemand vragen, sprekers porte feuille betreffende zijn gesteld.De heer Nijs- sen geeft dan nog eenige inlichtingen in ver band met de nieuwe financieele regeling tus- schen rijk en gemeente in verband met de subsidie-verleening. Dat niet meer vragen zijn gesteld, is wellicht het gevolg van de nota bij de begrooting, waarin een financieel over zicht is gegeven. Tenslotte is het woord aan den heer D u n- nebier, wethouder van Openbare Werken. Spreker vindt het wat overdreven, dat de winst op het gasbedrijf de kurk is, waarop de gemeente drijft, zooals de heer Groe'neveld heeft gezegd. Wat verlaging van den gasprijs betreft, de gascommissie was eenparig van meening. dat het gas met één cent verlaagd moet worden Maar er moet voor gezorgd wor den dat het gat. hierdoor ontstaan, wordt gedekt. Er is al f 17000 door afschrijvings tactiek gevonden. De zaak zal nader be sproken worden. Verlaging van het water acht supreker niet juist. De retributie van de waterdeidig wordt nog steeds door het gas bedrijf betaald. Wat de omzetbelasting be treft, spreker hoopt, dat de minister de on redelijkheid zal inzien, het gas enz. te belas ten op het verbruik, hebben de aandacht van het college. In de klachten van den heer Van Heijst over Openbar Werken vindt spreker veel ongezonds. Binnen niet al te langen tijd kan een voorstel aangaande de exploitatievoor waarden verwacht worden. Er wordt op het oogenblik bij Openbare Werken hard 1 werkt. Supreker ontkent dat men hier lang op bouwvergunningen moet wachten. Een an der geval is het met de exploitatievergunnin gen. Spreker was blij dat de heer Van Heijst in den raad kwam. Hij had verwacht, dat- wanneer dez ede zaken een van een anderen kant zou bekijken, hij wel tot andere in zichten zou komen, maar dat blijkt niet het geval te zijn. Spreker heeft den indruk gekre gen, dat gisteren niet het raadslid van Heijst maar de bouwer van Heijst aan het woord is geweest. De heer van Heijst heeft ernstige be schuldigingen tot de directie gericht, .naar hij is met geen bewijzen gekomen. Aan het feit. dat het rioleeringsplan door een ander is gemaakt, heeft spreker medegewerkt. Hij heeft daar geen spijt van. Ook de heer Dunnebier brengt den direc teur van het gasbedrijf hulde voor het leg gen van den zinker. Waarom zou dat door O.W. moeten zijn geschied? Daarvoor is geen enkele reden. Wat- de persoonlijke aanvallen betreft, het heeft spr. getroffen, dat men daar de laatste jaren pas mee gekomen is, nl. se dert hij wethouder der bedrijven is. Spreker is niet van zins thans verandering te bren gen, daar het dan een persoonlijke kwestie te gen den directeur zou worden. Er is gevraagd, of er verhoogingen zijn in gevoerd. Dit betreft alleen den opzichter Hee- re. die van f 1750 op f 1950 is gebracht, en nog eenige andere jongeren. Wat het natuurschoon te Santpoort betreft, de heer D. weet. dat de vaste commissie er op uit is. om het natuurschoon zooveel mogelijk te sparen. Er wordt dan gerepliceerd. In de replie ken komt de politiek nog al eens om een hoekje kijken. Zuiver onpolitiek bespreekt de heer v. d. Veer iogmaals den toestand van het vis scherij bedrijf. Hij wijst er op, dat voor alles het belang van IJmuiden als visschersplaats onder de oogen gehouden moet worden. Spreker doet een dringend beroep op de Visscherij-Centrale, zich niet dood te staren op kleine dingen, maar te blijven aansturen op reorganisatie van het visscherij bedrijf. Na een korte beantwoording der repliek door den Voorzitter en den heer N ij s s e n schorst de voorzitter de vergadering tot Dinsdagavond 7 uur. Rectificatie. In het raadsverslag in ons blad van Vrij dag laten wij den heer Visser zeggen, dat het aantad personen, dat een lager belast baar inkomen heeft van f 1800 in een jaar gestegen is met 2040. Men gelieve voor het cijfer 1800 te lezen: 800. ST. NICOLAASFEEST. Zondag zal het St. Nicolaasfeest plaats heb ben voor de kinderen der leden van den kring IJmuiden van den R.K. Volksbond in het R.K. Vereenigingsgebouw. Om 3 uur zullen de Sint en zijn knecht arriveeren. Door de strenge filmkeuring zal er geen film gedraaid kunnen worden, maar in de plaats daarvan komt een mooie verrassing voor de kinderen. KRINGVERGADERING DER N. S. B. Woensdag 14 December a.s. houdt de N.S.B. in Thalia een kringvergadering voor leden met introducé's. De algemeen leider Ir. A. A. Mussert zal spreken over de inwendige zen ding. Door onze lens gesnapt. J. VAN GAMEREN. De 6S-jarige heer J. van Gameren mag ze ker aanspraak maken op den naam van be kend plaatsgenoot. Hij woont al 40 jaar in Velsen en heeft zich in die jaren vele vrienden verworven. De eerste 9 jaar van zijn verblijf in onze gemeente was de heer van Gameren koetsier bij den heer Smidt van Gelder op Be-eckesteyn. Vervolgens vestigde hij zich in Hotel Appel doorn, dat stond op de plaats waar thans de heer Boerlage woont. In Juli is het 25 jaar ge leden, dat de heer van Gameren de tegenwoor dige stalhouderij begon. De heer van Gameren houdt veel van paar den, veel meer van paarden dan van auto's; hierdoor komt het dan ook, dat de stalhou derij gedurende lange jaren ook stalhouderij is gebleven, en de heer van Gameren weinig met auto's heeft gewerkt. Maar ook de menschen, vooral de zieken hebben steeds de belangstelling en de liefde van den heer van Gameren genoten. Hij is 36 jaren lang bestuurslid van het Velser Zieken fonds en daarvan 35 jaar voorzitter. En in deze functie vooral heeft hij veel ijver betoond. Het ziekenfonds is het troetelkindje van den heer van Gameren en wat hij daarvoor ge daan heeft, is in weinig woorden niet te ver tellen. De Ringrijderijvereeniging „De Prins" had jaren lang een ijverig voorzitter in hem. Thans Ls hij eere-voorzitter. Niet lang geleden stichtte de heer van Gameren de Pont-manege en het resultaat hiervan kon men heel dikwijls in Velsen en omgeving waarnemen in den vorm van jeugdige paardrijders en -rijdsters, die door den heer van Gameren of door zijn zoon zijn opgeleid. Onze bekende plaatsgenoot is schermmees ter op alle wapens. In de mobilisatie heeft hij de schermsport nog druk beoefend.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1