UIT HET BUITENLAND Verlaging der keurloonen voor vleesch? Regeering dient wets voorstel in. Gemeenten mogen geen belangrijke winsten maken. De regeering heeft bij de Staten- Generaal een wetsontwerp ingediend tot wijziging van art. 20 der vleesch- keuringswet. Wijziging van dit artikel is wensehelijk en wordt voorgesteld om tegemoet te komen aan rechtmatige grieven van de slagers tegen de bestaande regelingen. De eerste, grief is, dat in verschillende ge meenten de keurloonen zóó hoog zijn, dat de dienst een bron van belangrijke inkomsten is voor de gemeente. Er zijn voorts gemeenten, waar keuringen voor zekere ondernemingen tegen verlaagd ta rief worden verricht en waar vleesch van slachtdieren, die in die gemeenten voor export zijn geslacht tegen veel lager, loon dan het loon voor de gemeentelijke keuringen, in het verkeer wordt gebracht. Komt vleesch, dat te- gen dergelijk laag' tarief is gekeurd, in de ge meente zelf in het verkeer, dan ondervinden de slagers daardoor een moeilijke concurren tie. Deze omstandigheid geeft aanleiding tot een tweede, gegronde grief, ter wegneming waarvan voor het gestelde geval de heffing- van een 'nader keurloon wordt voorgeschre ven, waardoor hei; vleesch in de gemeente uni form wordt belast. Een nieuw aan art. 20 toegevoegd lid dient om scherp te doen uitkomen, dat deze dienst niet mag zijn een bron van inkomsten voor de gemeente. Naast de keuring is daarin ook opgenomen het slachthuis. Het komt voor, dat ook slacht huizen belangrijke winsten opleveren. Hierte gen bestaat hetzelfde bezwaar als tegen de winsten met keurloonen. St. Nicolaas verrast de Amsterdamsche jeugd. Hoofdcommissaris van politie neergeschoten. Door een gedegradeerd hoofdagent. MAANDAG 3 DECEMBER 1934 Vermoedelijk wraak vanwege de terugzetting. Blyde incomste in de hoofdstad. Onder het gejubel der massa vooral het uitbundig enthousiasme van de jeugd hield de belofte in, dat Amsterdam eenmaal een goede-traditie rijker,zal zijn! -- hééft zich Zaterdagmiddag, voor de eerste maal in offi cieele statie, de blijde inkomste van Sint Nico- Igas. in de hoofdstad' voltrokken. Vóór. de .hem gewijde St. Nicolaaskerk aan dcf Prins Hendrikkade, welker klokken een vreugdevol gebeier deden weerklinken, verliet de.goede Smt te ongeveer één ttur met zijn -groot-gevolg dé vroolijk gepavóiseerde stoom boot, waarmede hij was gearriveerd en betrad hij op- de plaats, eertijds bekend als de slijp- steenen, het grondgebied van de stad, welke hem reeds: meer dan zes eeuwen als schut- heilige kent en vereert. Het officieele welkom, dat Zijne Genade hier werd bereid door den vice-consui van Spanje, den heer L. Emmeriks, den heer D. Kouwenaar, die het initiatief tot deze blijde inkomste genomen had en door het bestuur van het ijverige Initiatief Comité- Amsterdam, dat de organisatie daarvan op zijn schouders had .geladen, werd overstemd door het gejuich van jong en oud achter de dooi de -politie gevormde afzetting. Toen de groote kindervriend het feit, dat hij werd voorge steld door niemand minder dan Eduard Ver kade, is niet voor kinderooren bestemd! zijn schimmel besteeg, dreigde de illusie, die ove rigens volkomen was, een oogenblik te worden verstoord door de driftige capriolen, die dit edele dier maakte. Maar Sinterklaas, die ge wend is om des nachts over de daken te rijden, kwam deze schrik glansrijk te boven. In vol maakte orde werd een kleurrijke stoet gefor meerd. Na een korte tocht door de stad werd de Sint op het stadhuis ontvangen. Een bijzonder moment was nog de ontvangst van den kindervriend in het Vondelpark. Tal van kleinen ontvingen geschenken. STUDENT VERMIST. Te Enkhuizen 'maakt men zich ongerust over het- lot van den 23-jarigen A. B,, student in de geologie aan de Universiteit te Amster dam te Enkhuizen woonachtig, die sedert Don derdagavond vermist wordt. Hij heeft dien avond'te ruim 10 uur zijn verloofde naar huis gebracht en is sedertdien niet in de ouder lijke woning teruggekeerd. Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur meent'men hem waargeno men te hebben op den Zeedijk nabij Hoorn. Alle nasporingen van de politie zijn tot nu toe echter vergeefs. Minister Kalff blijkt toch niet af te wijken. Twee bonden zonden onjuiste berichten de wereld in. Blijkens door de twee combinaties van spoorwegorganisaties bekend gegeven beslis sing vaii den minister van Waterstaat om- kent de loonregeling van het spoorwegper soneel bestaat er daaromtrent groot verschil van meening. De Ned. Vereeniging St. Raphael en de Prot. Chr, Bond hebben na een bespreking terzake met den minister meegedeeld, dat deze niet bereid was om voor twee jaar de garantie te verleenen, dat geen verdere ver laging van de inkomsten zou plaats hebben. De bond van Ambtenaren en de Centrale Bond, 'die daarna den Minister bezochten kwamen met het hoopvolle bericht terug, dat de minister hun deze verzekering wel had ge geven en dat de publicaties der drie eerst genoemde organisaties onjuist was. Zaterdagmiddag hebben de drie bonden ter zake van.de directie der Nederlandsehe Spoorwegen het bericht ontvangen, dat zij, na zich daaromtrent zekerheid te hebben ver schaft, moest verzekeren, dat het bericht van den B.A.N.S. en den C. B. onjuist was en de Minister niet bereid was de begeerde garantie fe geven. Zaterdagmiddag heeft op het hoofdbureau van politie te Schiedam de hoofdagent van politie C. C. v. d. K. zijn chef, den commissaris van politie, den heer F. Ellenbergen, doodgescho ten. Zaterdagmiddag waren drie agenten op het hoofdbureau ontboden om door den commis saris officieel op de hoogte te worden gesteld van hun degradatie in verband met hun ge drag van de laatste tijden. Onder dit drietal bevond zich de hoof dager t C. C. v. d. K. Te omstreeks twee uur meldde deze zich aan en •erd toegelaten tot de kamer van den com missaris, die achter zijn bureau zat. Nauwe lijks was de hoofdagent in de kamer, of voor er nog een woord was gewisseld trok hij zijn dienstrevolver en loste zes schoten op hoofd en borst van zijn superieur. Deze zonk ineen en was onmiddellijk dood. Twee agenten grepen v. d. K. direct vast, terwijl op het geluid van de schoten twee in specteurs, die zich in een kamer in de nabij heid bevonden toesnelden. Van alle zijden snelde hulp toe. De verslagenheid en ontstel tenis op het bureau was begrijpelijkerwijze zeer groot. Onmiddellijk is burgemeester H. Stulemeyer gewaarschuwd, die eenige oogen- blikken later ter plaatse was. Ook het parket uit Rotterdam arriveerde weldra om onmid dellijk den hoofdagent in verhoor te nemen getuigen te hooren. De oorzaak van dit drama moet gezocht worden in de degradatiequaestie; Van der K. staat bekend als een impulsief man, die ook nogal eens gebruik maakt van sterken drank, naar men zegt. Van een vroegeren twist tus- schen hem en den commissaris is nog niets bekend. De dader is getrouwd en vader. Commissaris Ellenbergen was in Schiedam een zeer gezien politieman. Hij stond bekend als strikt rechtvaardig en eerlijk, terwijl hij bij vele gelegenheden zijn goede hart toonde. Hij werd in 1000 te Schiedam benoemd als in specteur. Voor dien was hij werkzaam te Haarlem. Op 11 Juli 1914 volgde zijn benoe ming tot commissaris, E. was gehuwd en had een kind. Commissaris Ellenbergen bevond zich in zijn kamer op het hoofdbureau in gezelschap van de agenten Hagendijk en Viseh, die ge heel buiten de degradatiequaestie staan. De commissaris was bezig met de agenten eenige dienstzaken te bespreken en orders te geven-. Plotseling werd de deur opengeworpen er was niet geklopt en verscheen de ex-ho'ofd- agent v. d. K. Hij was juist met ingang van Zaterdag weer gewoon agent. Met de woor den: „hier zijn mijn papieren" wierp hij eeni ge stukken op tafel. Tegelijkertijd trok hij zijn automatisch pistool. Op dat oogenblik riep de commissaris: „Wat ga je nu doen K.?" Deze antwoordde niet, doch vuurde a bout portant zes schoten af. De commissaris maakte nog een beweging tot afweer, doch hij zonk achter zijn bureau ineen. Drie kogels waren hem door het hoofd gegaan, twee hadden hem in de borst getroffen .De twee agenten grepen den dader onmiddellijk vast. Hoofdinspecteur E. M. Dasoul, die in het naastgelegen vertrek zat, snelde toe en pakte K. bij den kraag. Ook de agenten en de inspecteurs Blomsma en Cloeseman kwamen op het geluid van de schoten de trap op. De dader werd in een der cellen van het hoofdbureau ingesloten. De geneesheeren dr. A. de Leeuw en dr. J. v. d. Berg waren enkele oogenblikken latei- aanwezig. De commissaris gaf toen nog tee kenen van leven, doch enkele oogenblikken later overleed hij, gesproken heeft hij niet meer. Drie kwartier later arriveerde het parket uit Rotterdam. De dader is met zijn slachtoffer geconfron teerd. Hij legde een volledige bekentenis af. De man was zeer kalm en het bleek, dat hij niet onder invloed van drank verkeerde. Het lijk is voor sectie in beslag genomen en vervoerd naar het Algemeen Ziekenhuis. De verslagenheid is zeer groot in Schiedam de commissaris was zeer gezien in de gemeen te. Ook in politiekringen had men een botsing tusschen den ex-hoofdagent.en den commis saris allerminst voorzien, temeer daar de laat ste zeer teel geduld met v. d. K. heeft gehad. Tuinders wenschen meer hulp Adres aan minister Steenberghe. De Nederlandsehe Tuindersbond heeft een adres aan den Minister van Economische Zaken gezonden, waarin o.a. wordt gezegd A. 1-Iet blijkt dat in ons land de ééne agra rische groep ten opzichte van de andere pet wordt tenachtergesteld. Men garande den Landbouw de 100 pet. productiekosten (al worden die voor bepaalde onderdeelen tot heden niet ten volle bereikt)den Tuinbouw kent men pas na herhaald aandringen 50 pet. van het tekort toe. Dit heeft zich reeds een drietal jaren herhaald, zoodat de eertijds wereldberoemde en bloeiende intensieve tuin bouw totaal ondermijnd is en in meerden streken alles wat met dezen intensieven tuin bouw direct verband houdt, mede op instorten staat. De toestand in den tuinbouw ls zoo dat wij niet ernstig genoeg kunnen -.aar- schuwen deze agrarische tak niet weder met 50 pet. vergoeding van het tekort te doen voortsukkelen. Het overgroote deel der bedrijven kan de 50 pet. van het verlies niet meer dragen; dagelijks worden bedrijven waarbij groote kapitale tuinderijen, geëxecuteerd of gewoon verlaten, als waardelooze objecten! B. Wij meenen dat deze ongelijke behande ling niet gemotiveerd ia en niet gehandhaafd mag worden. De Nederlandsehe Tuinbouwers willen "Teh als goede volksgenooten onderwerpen aan de ingrijpende teeltbeperking; zij betalen boven dien hun cijns aan het landbouwcrisisfonds, overtuigd als ze zijn, dat dit als consument moreel hun plicht is, maar zij meenen omge keerd hetzelfde recht te hebben, speciaal voor hun beperkte productie. Ook draagt de tuin bouw mede de zware lasten, die de hooge in dexcijfers voor de loonen in overheids- en be schutte bedrijven en de kosten van levens, onderhoud aantoonen. Meermalen wordt gesuggereerd, dat dit ver schil in behandeling moet worden geweten aan mindere nationale beteekenis, minder bestaansrecht, terwijl gezegd wordt, dat de tuinbouw toch niet te helpen is. Wij erkennen, dat behalve een voor dezen tijd berekende productieprijs, de finanoieele aanpassing voor de kapitaalintensieve tuin- bedrijven een zeer moeilijk probleem waarbij regeeringsingrijpen of -leidine on ontbeerlijk is, doch gegarandeerde productie prijs is het allereerst noodige fundament voor herstel van rentabiliteit, voor daadwerkelijke aanpassing, voor herstel van levensvatbaar heid der bedrijven. En de tuinbouw verdient die hulp, want hij heeft een drietal zeer specifieke eigen schappen, die bij objectieve beschouwing van zeer groote nation ale beteekenis zijn: a. Tuinbouw is bodemproductie, die van pri mair belang voor de natie is, en een arbeids intensiteit heeft,, dat men van (bodem) in- dustrei zou kunnen spreken. b. De indirecte werking van tuinbouw als bron van werkverschaffing voor industrie, handel en verkeer is door den omvang, ver- pakkingseisch, den vereischten spoed wegens geringe bewaarbaarheid der producten, vair zóó revolveerenden aard als bij geen ander product denkbaar is. c. De tuinbouw levert een produet, dat om zijn kwaliteit in zeer veel perioden, ondanks alle handelsbelemmeringen, in meerdere lan den zeer gevraagde is -en dat in totaal genomen beter dan eenig ander bodem-product op de vrije wereldmarkt kan concurreeren, hetwelk Tripliceert, dat d.e. tuinbouwproducten ook heden ten tjage één der meest aangewezen ■uilopbjecten voor ónzen noodzakelijken im port vormen ACCOUNTANTS VIERDEN EEN ZILVEREN FEEST. Zaterdag vierde de „Nederlandsehe Broe derschap van Accountants" in het Amstel Hotel te Amsterdam zijn zilveren feest. Door den voorzitter, den heer A. van Stave ren, werd in zijn openingsrede de geschiedenis van de Broederschap gememoreerd, waarbij hij o.m. wees op de strenge eischen, die gesteld werden om lid te worden, omdat men de mee ning was toegedaan, dat voor een goede uit oefening van de accountantspraktijk prac- tische bekwaamheden en moraliteit de beste waarborgen waren en voorts omdat men van den aanvang af een wettelijke regeling van het accountantsberoep wenschte. Nadat spr. eenige bestuursleden had her dacht die veel goeds voor de Broederschap hadden gedaan, herinnerde hij eraan, dat in 1917 de Broederschap fusioneerde met de As sociatie van Accountants en in 1918 met het Nederlandsch Genootschap van Accountants. Na de openingsrede was het woord aan prof, H. A, Kaag, hoogleeraar aan de R.K. Handels- hoogeschool te Tilburg, die een voordracht hield over „Ordening in het bedrijf". Een groot aantal leden vereenigde zich ver volgens aan een noenmaal. In den middag hield het bestuur receptie en mocht daar een groot aantal gelukwenschen hi ontvangst nemen. RANGEERDER TUSSCHEN TWEE WAGONS DOODGEDRUKT. Op het rangeerterrein van de spoorwegen te Roosendaal liep bij het rangeeren een der wagens uit de rails. De rangeerder van 't DINSDAG 4 DECEMBER 1934. HILVERSUM 301.5 M' 8.Avro. Tijdsein Avro-klok. 8.01 Gramo- foonmuziek. 9.Ochtendconcert door het ensemble Rentmeester. TO.Tijdsein Avro- klok. 10.01 Morgenwijding. 10.15 Muziek ter nabetrachting. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.— RVU. Otto van Tussenbroek „Sint Ni colaas, een feest voor kinderen en een dag- vol verrassingen, spot en spel". 11.30 Avro. Gramofoonmuziek. 12.Tijdsein Avroklok. 12.01 Lunchconcert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep, met tussehenspel van Gra mofoonmuziek. 2.Vioolrecital door Olly Folgo Fonden. A.d. Vleugel: Egbert Veen. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 4.Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 4.15 Gramofoon muziek. 4.30 Radio-Kinderkoorzang o. v Jacob Hamel. 5.Voor groote en kleine kin deren. Studio-opvoering van „Als Sint Niklaas in 't land komt", hoorspel door Ant. v. Dijk, 5.30 VPRO. Bijbelvertellingen van Ds. B. J. Aris. 6.— Avro. Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 RVU. R.V.U.-Cursus. Lezing door Dr. A. N. J. den Hollander. 7.— Avro. Kovacs Lajos en zijn Orkest. 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred Fry. 8.Tijdsein. Avro- klok. 8.01 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8.05 „Zie de Maan schijnt door de boomen" Sint-Nicolaasavond-programma met het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep. Kovacs Lajos en zijn orkest .Pierre Palla, orgel, Egbert Veen, piano, Alex de Haas, liedjes, Lia Fuldauer sopraan, de Avro-Girls, Eddy Meenk, step. 9.30 Studio-opvoering van „Smaadschrift". 11.Nieuwsberichten van Vaz Dias. 11.10 Gromofoonmuziek. 12.— Tijdsein Avro-klok en Sluiting. HUIZEN 1875 M. 8.KRO. Morgenconcert. 10,Gramofoon muziek. 10.30 Muziekuitzending voor fabrie ken. 11.— Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdien stig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek 12.45 Het KRO-Orkest o.l.v. Johan Gerritsen, 1.15 Gramofoonmuziek. 1.30 Het KRO-Orkest o.l.v. J. Gerritsen. 2.Vrouwenuurtje. 3. Modecursus door Mevr. H. CuppensGeurs. 4.— Verzorging zender. 4.15 KRO-Kamer- Orkest o.l.v. Johan Gerritsen m.m.v. Piet Hartveld viool. 5.Lezing door Jan Creyghton 5.15 De KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 6.— Gramofoonmuziek. 6.10 De KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 6.40 Cursus Esperanto door P. Heilker. 7.— Politieberichten. 7.15 „De .ezinsvoogdij", door Mr. Dr. Jac. F. A. Derks 7.35 Gramofoonmuziek. 7.45 Middenstands kwartiertje. 8.— 'Vaz Dias. 8.05 KRO-Sym- phonie-orkest o.l.v. PI. v. Goudoever, m.m.v. Jo HelligrathVan Rijmeman. 8.50 Voor dracht door Den Dré: „Ziet den maan schijnt door de boomen". 9.10 Het KRO-Orkest onder leiding van Henri van Goudoever. 9.35 De wintersport in Zwitserland. 9.55 Het KRO- muziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Concert door Von Ribbentrop bij Laval. Duitschland nogmaals tot Oost-Locarno uitgenoodigd. Ook eventueele terugkeer tot den Volkenbond besproken? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS FRANKRIJK. Hitler's speciale afgezant in de ontwape ningskwestie, von - Ribbentrop. is Zaterdag avond door 'den Franschen minister van Bui- tenlandsche Zaken, Laval, ontvangen. De Duitsche gezant te Parijs heeft zijn bemidde ling verleend, om het onderhoud tot stand te brengen. Plet bericht van het bezoek van von Ribben trop aan Laval was een groote verrassing, ge zien de stellige verzekering van Duitsche zijde, dat hij slechts 24 uur te Parijs zou verblijven en reeds Zaterdag naar de Berlijnsche hoofd stad zou terugkeeren. Algemeen werd dan ook geloofd, dat Hitler's speciale afgezant zich reeds weer in Berlijn bevond. Eerst, vroeg in den middag aldus wordt aan de Courant gemeld werd tot het onderhoud tusschen de beide staatslieden besloten. Het gesprek werd in het Fransch gevoerd en mo gelijk is dit de reden, zoo merkt men hier op, dat bijna voortdurend minister Laval het woord had. Geen enkele expert of tolk was bij de conferentie aanwezig, terwijl ook van officieele zijde geen enkele bijzonderheid met betrekking tot de besprekingen is gege ven. Naar echter verluidt, heeft de Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken het stand punt zijner regeering, gelijk hij dit in zijn rede van Vrijdagavond in de Fransche Kamer had gedaan, nogmaals uiteengezet, In het bijzonder heeft hij aangedrongen op een toetreding van Duitschland tot het Oost-Locarnopact en in het licht gesteld, welk een gunstigen invloed Duitschland's adhaesie op den internationalen toestand en op de FranschDuitsche betrek kingen zou hebben. Mogelijkerwijze is ook een terugkeer van Duitschland tot den Volkenbond besproken. De ontwapeningskwestie zou daar entegen in het geheel niet zijn aangeroerd. Gemeld is dat von Ribbentrop zijn intrek heeft gen ome n in de woning van den Pa- rijschen afgevaardigde, Jean Goy, die eenigen tijd geleden, als afgevaardigde van de Fran sche oudstrijders een onderhoud had met den Duitschen rijkskanselier Adolf Hitler. Van andere zijde verluidt echter, dat von Ribben trop slechts een kort bezoek bij Goy heeft af- ;elegd en zijn intrek heeft genomen in' een hotel te Parijs, waarvan de naam echter niet genoemd wordt. Frankrijk. Inspecteur Bonny gearresteerd Reuter meldt uit Parijs dat, Bonny, be kend uit de affaire Prince, gearresteerd is wegens corruptie. Plij wordt er van beschuldigd kleermakers rekeningen voor zich te hebben laten be talen voor een vreemdelinge, tegen wie een bevelschrift bestond, dat zij over de grens moest worden gezet en die hij gedurende langen tijd vergund had in Frankrijk te blijven. Des avonds werd Bonny naar de Santé- gevangenis overgebracht in weerwil van het protest van zijn verdedigers die van mee- ning waren dat de'burgerlijke .degradatie van Bonny wegens corruptie als ambtenaar geen gevangenneming mocht wèttigen. Met het nat.-soc. Duitschland geen accoord mogelijk," aldus F ranklin-Bouillon. Bij het debat in de Fransche kamer, dat aansloot op Laval's rede, keerde Franklin- Bouillon zich scherp tegen Duitschland en verweet de Fransche regeering een verkeer de Saarpolitiek gevoerd te hebben. Met het nationaal-soeialistische Duitschland was vol gens Franklin-Bouillon n'immer overeenstem ming mogelijk. Hij werd een paar maal door den neo-socialist-Montagnon in de rede ge vallen, die er den nadruk op legde dat de vrede riiet gewaarborgd was zoolang de Duitsch-Fransche betrekkingen niet geregeld waren. Verder richtte Franklin-Bouillon scherpe aanvallen tegen Monnier en Goy, die met Hitier gesproken hadden. Het Kamerlid. Goy voerde hiertegen aan dat de Fransche oudstrijdersvereenigingen al ja ren contact hadden onderhouden met de Duit sche vereenigingen. De Fransche oudstrijders hadden zich slechts op de hooogte willen stellen. Bij de stemming over de: geheime fondsen bij de Fransche pers, waarbij Flandin zich tegen schrapping' verklaarde, do'ch voor een scherpe controle, behaalde de premier een overweldigende meerderheid, n.l. 457 tegen 120 stemmen. Joego'Slavië bereid iedere oplossing van Genève te aanvaarden. De besprekingen, die prins Paul van Joego- slavië het hoofd van den Joegoslavischen re- ;entschapsraad, Zaterdag naar Reuter uit Parijs meldt, heeft gehad met den Franschen president Lebrun, den premier Flandin en den minister van Buitenlandsche Zaken Laval, hebben naar van officieuze zijde verluidt, de versterking van de Fransch-Joegoslavische vriendschapsbanden ten doel gehad. Voorts is gesproken over de behandeling door den Volkenbond van het Joegoslavische memorandum en het Hongaai'sche antwoord. Joegoslavië zal iedere oplossing, waartoe de Volkenbondsraad komt, aanvaarden zonder moeilijkheden te maken. Wanneer deze aanbouw binnen dertig maan den is voltooid, zal de vloot nog 79 schepen minder tellen dan het verdrag toelaat. Swanson zegt verder, dat het noodzakelijk is het aantal officieren en manschappexx uit te breiden en dat het plan, hetwelk thans wordt uitgevoerd, voor het a.s. j. 36.615 man schappen zou eischen, doch dat de toegestane gelden slechts voor 81.500 voldoende zijn. Er zijn ten minste 7000 officieren noodig om de vloot volgens het verdrag te bemannen. Een vermeerdering tot dat aantal zal worden ge vraagd, Medewerker van Stalin vermoord. Dader met familieleden gearresteerd. De secretaris van de afdeeling Lenin grad der communistische partij,. Sergei Mironowitsj Kirof, is Zaterdag voor het voormalige Smolnipaleis te Leningrad door een teiTorist, wiens naam niet bekend is gemaakt, doch die een, ,vijand der arbeidersklasse" wordt genoemd, doodgeschoten. De dader, die verzet pleegde, kon gearresteerd worden. Kirof was, naar Reuter meldt, lid van het politieke' bureau der centrale commissie van de communistische partij en van de exe cutieve commissie der Sovjet-Unie. Hij werd beschouwd als een van de vertrouwde aan hangers van Stalin en werd tot opvolger van Zinowjef gekozen, toen deze zich bij de oppositie schaarde. Op het laatste partij-con gres wei'd hij benoemd tot derden assistent van Stalin. Bij de industrialisatie van Noord- West-Rusland speelde hij een belangrijke rol. Zaterdagavond is een rouwzitting van de exe cutieve commissie gehouden, waarin Kirof als een van de grootste strijders werd gehuldigd. In verband met den moord op Kirof zijn nog verscheidene personen gearresteerd, in de eerste plaats familieleden van den dader. Deze zal door het hoogste gerechtshof der Sovjet-Unie worden berecht. Later meldde V. D.: Het Volkscommissariaat van Binnenland-* sche Zaken, de vroegere Gepeoe, deelt in een communiqué mede, dat het voorlooplg onder zoek den naam en de identiteit van den da der aan het licht heeft gebracht. Het is een vroegere employé van het filiaal der Arbeiders- en Boereninspectie te Leningrad, Leonid Was- silj'ewitsj Nikola jew, die in 1904 is geboren. Nikolajew heeft thans bekend Kirow te heb ben gedood.. Hij heeft dit plan wekenlang voor bereid. De motieven voor zijn daad wilde hij nog niet mededeelen. Hij verklaarde slechts slecht behandeld te zijn na zijn ontslag uit den staatsdienst. Hij zal zich in iederen straf schikken. In ver bah d 'met 'deze moordzaak vertui'd'ti.dat dë chefder Gè'peoê te Leningrad van zijn functie is ontheven, aangezien hij niet vol doende voorzorgmaatregelen had getroffen. Duitsch hoogleeraar ver oordeeld. Had Hitler's grafrede voor Hindenburg „verkiezingsrede" genoemd. Prof. Johannes Leisegang, hoogleer aar in de philosophie aan de universiteit te Jena, is ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, wegens beleediging van Hitier, lezen wij in de N.R.Ct. Hij werd ervan beschuldigd, gedurende de rede van Hitier bij de begrafenis van Von hindenburg te hebben gezegd, dat Hitier maar moest ophouden met spreken, want dat hij slechts een verkiezingsrede uitsprak. Verder zou hij hebben beweerd, dat het niet te pas kwam, dat een korporaal een rede hield over een veldmaarschalk. De hoogleeraar gaf toe, het eerste gezegd te hebben, doch hij ontkende de laatste uitlating. VIJF MENSCHEN DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Zondag zijn eenige personen het slachtoffer geworden van een onvoorzichtigheid. Bij Solleften hebben vier jongelui met een slede het ongeluk gehad door het ijs, dat overal nog zwak en dun is, te zakken. Zij zijn om het leven gekomen. Bij een ijshockey wedstrijd op een meer bij Stockholm, is het ijs gebroken. Vier spelers geraakten te water, twee hunner konden zich zelf redden, de derde kon op het laatste oogen blik geholpen worden, doch de vierde verdronk. Amerika. Swanson brengt zijn jaar verslag over de vloot uit. Swanson, de minister van marine, heeft zijn jaarrapport over 1934 gepubliceerd. Hij herhaalt daarin de verklaring, dat Ame rika vastbesloten is zijn vloot uit te breiden tot aan de door het verdrag gestelde grens, maar hij voegt er bij. dat het ook bereid is de sterkte van zijn vloot te verminderen, indien andere mogendheden hetzelfde doen. In zijn jaaroverzicht zegt hij, dat de belang rijkste gebeurtenis voor de Amerikaansche marine was de aanneming door het Congres en de goedkeuring door den President van de wet, waarbij de vlootsterkte werd vastgesteld Hooft geraakte tusschen den rangeerenden Marek Weber en zijn orkest in „Atlanta" Rot- en machtiging werd verleend tot den aanbouw wagon^en een andere bekneld en werd dood- tordam.^11.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Marek van schepen en vliegtuigen. Dit beteekent voor Weber en zijn orkest. 12.— Sluiting. het oogenblik werk aan. zeventig schepen. TRIBUNE STORTTE IN; VIJFTIG GEWONDEN. V.D. meldt uit Praag: Een staantribune op het veld van de voetbalvereeniging Slavia, is Zondag tijdens den wedstrijd ingestort. Vijftig- personen kwamen onder het puin terecht. Zij werden gewond. De toestand van acht hunner is bedenkelijk. Noodlottige brand te Beiroeth 20 arbeiders gedood, 12 gewond. Uit Parijs: In de haven van Beiroeth is in de opslagplaatsen, waar veel lichtontbrand- baar materiaal lag, een ontploffing ontstaan, die onmiddelijk door brand gevolgd werd. Ver scheidene arbeiders verbrandden levend. An deren werden door neervallend materiaal ge dood. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog grooter zal blijken te zijn. De Fransche oppercommissaris voor Syrië is op de plaats des onheils aangekomen. Nader wordt uit Beiroeth gemeld: Bij de ontploffing in de haven zijn in het geheel 20 personen gedood en 12 gewond.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2