HIJ OF ZIJ? Kerstinzameling. GYMNASTIEK WIELRIJDEN. SCHAKEN. PAARDENSPORT. SCHIETEN Een Blamage. De blamage voor de geheele z.g. beschaaf de wereld, die de oorlog tusschen de „Volken - bondsleden" Bolivia en Paraguay is. duurt nog steeds voort. Sommige menschen beschouwen dit als de schuld van den Volkenbond, het geen zoowat even redelijk is als een verkla ring. dat de geheelonthouders de schuld heb ben van de nog voorkomende gevallen van drankmisbruik, of als de uitlating van den genialen generaal Smuts, dat de pacifisten in de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor het oorlogsgevaar. De Volkenbond is de eenige instelling, die poogt aan deze onzinnige men- schenslachting in het gruwelijke klimaat van den Chaco een eind te maken. En die po gingen worden verhinderd door die landen, ledex van den Volkenbond en „Uitbanners van den Oorlog" (zie Kellogg-Pact) die blijven toe laten dat hun wapenindustriëelen de onge lukkige stakkers van moordtuig voorzien. Een blamage voor den Volkenbond is dit niet. Het heeft nog altijd geen zin den boel op z'n kop te zetten. Het is een blamage voor de tegen- werkers van den Volkenbond. Over het verloop van de moordpartij in de Chaco-moerassen wordt niet veel bekend. Als dit blad het zich kon veroorloven zouden wij er een journalist heen zenden om de nauw keurige waarheid te onthullen. Helaas kan dat niet. Er komen af en toe communiqués uit de beide hoofdsteden La Paz (Bolivia) en Asun cion (Paraguay) en de wijze waarop zij elkaar tegenspreken bewijst het best hoeveel zij met de waarheid te maken hebben. In dit opzicht doet de Zuid-Amerikaansche beschaving niets onder voor de Europeesche, die in de jaren 1914-1918 ook een waren stroom van offi- ciëele onwaarheden heeft uitgegoten over een Verdwaasd menschdom. Het nieuwste bericht is dat de Bolivianen, wien het niet al te best schijnt te gaan ten aanzien van overwinningen, krijgsroem en zoo, hun president Salamanca bij diens bezoek aan het front hebben afgezet, en ergens opge sloten. Dit geval van oorlogslogica zou niet nieuw zijn. Als de generaals stommiteiten heb ben begaan, zet men den burger-president af en werpt hem in het gevang. Misschien wou hij wel vrede, of zooiets misdadigs. Enfin, de man is er dan blijkbaar uit, en er schijnt nu een militaire dictatuur in Bolivia te heer- schen. Men zou daar niet uit afleiden dat de kans op een eindelijke beëindiging van den oorlog afneemt. Integendeel. Onwillekeurig rijst de gedachte dat het logisch zou zijn als de Raad van den Volken bond nu maar eens zelf naar den Gran Chaco vertrok om er een eind aan te maken. Wij zijn toch wel voldoende overtuigd vande macht van de groote mogendheden, nietwaar, dat wij ze in staat achten een oorlog tusschen twee kleine republieken stop te zetten. Welnu dan. De heele Raad behoeft niet eens te gaan. Die ministers van de kleine mogendheden hebben toch niet genoeg te vertellen, zoodat een com missie bestaande uit Litvinof, Laval, Sir John Simon en een „waarnemer" van de V. S. al glad voldoende zou zijn. De heeren hebben een ruime keuze uit oorlogs-zeemonsters, be stemd om de veiligheid der wereld te verze keren. Op zoo'n ding kunnen ze er heenvaren. Een vliegtuigmoederschip (nog zoo'n strikt defensief wapen, met z'n sentimenteelen naam) zou mee kunnen gaan met 'n stuk of vijftig verkenningstoestellen aan boord, om waarnemingen te doen. Want men loopt de kans dat de inlichtingen van Bolivianen en Paraguayanen niet precies kloppen, zoodat V/at eigen waarneming haar nut zou hebben. Ook zou men de 14-jarige en 60-jarige ge vangenen kunnen gaan bezichtigen, die vol gens het laatste beschavings-nieuws door een der beide naties zijn gemaakt. En dan zou men daar moeten zeggen: uit scheiden, of wij passen de algemeene boy cot op jullie toe. Wellicht zou een ervaren ex- employé van de oorlogsindustrie, expert in de uitdeeling van steekpenningen, mee kunnen gaan om de rest te regelen. Als men er in de kanselarijen der groote mogendheden wer kelijk ernst van wilde maken, zou de vrede tusschen Bolivia en Paraguay zelfs op een voudiger wijze bereikt kunnen worden. Maar deze demonstratie zou extra-propagandistisch effect hebben op de onnoozele massa, en schijnt dus verkieselijk. Sommigen meenen dat de opsluiting van meneer Salamanca het begin van de ineen storting van Bolivia beteekent. Da's ook een theorie. Overigens doet het er vrijwel niets toe wie wint of verliest. Het gevolg van de jarenlange moordpartij zal in elk geval zijn dat beide landen tientallen jaren van ellende tegemoet gaan, net als de Europeesche win naars en verliezers van 1914-1918. En de ezels in andere landen, die stukkies gekocht heb ben in leeningen voor zulk een oorlog, zullen de gevolgen wel mee mogen dragen. Het is allemaal erg verstandig, erg zakelijk, en vooral erg Christelijk. R. P. BEVERWIJK ST. NICOLAAS BIJ DE VOLKSBOND KINDEREN. Zaterdag 8 Dec. a.s., des namiddags te 3 uur zal in het K.S.A.-gebouw het St. Nicolaasfeest worden gehouden voor de kinderen van de le den der af deeling Beverwijk van den Ned. R.K. Volksbond. Enkele leuke kinderfilms zullen worden vertoond. Het hoogtepunt van den middag is natuurlijk het bezoek van St. Nico- laas, die de noodige versnaperingen mee- ibrengt. VOOR DE R.K. UNIVERSITEIT. De alhier gehouden geldinzameling voor de R.K. Universiteit heeft een bedrag opgeleverd van f 205.90. Dit bedrag is nog iets hooger dan vorig jaar. Toen werd namelijk f 197.20 bij eengebracht. KLEINHANDELARENVEREENIGING „ST. PETRUS". De R.K. Vereeniging van kleinhandelaren ..St. Petrus" herdenkt in de maand Januari 1935 haar eerste lustrum. De feestelijke her denking daarvan is bepaald op 30 Januari. EEN DUIVENTENTOONSTELLING. De Postduivenvereeniging „De Reisduif" al hier heeft besloten in den ioop van 1935 alhier wederom een postduivententoonstelling te houden. HET CLUBWERK VAN DE SPEELTUIN- VEREENIGING „BEVERWIJK". In „Onze Speeltuin", het clubblad van de Speeltuin vereeniging „Beverwijk" schrijft het bestuur over het clubwerk een artikel, dat wij op verzoek overnemen. Onder bekwame leiding van leidsters en lei ders is het clubwerk aangevangen met 40 meis jes en 35 jongens. De meisjes werken od Maandag en Donderdag van 6.30 tot 8.30 uur en de jongens op Dinsdag en Vrijdag van 6.30 tot 8.30 uur. Er wordt met veel plezier ijverig gewerkt, zoodat de verwachting gerechtvaar digd is, dat het seizoen 1934—1935 voor het clubwerk weer een succes zal zijn. Om ook naar buiten iets te laten zien, wat onze ver eeniging bijbrengt in de zoogenaamde on- schoolsche cursussen, hopen wij in 1935 een tentoonstelling te organiseeren. Ongetwijfeld heeft dit clubwerk de sympathie van ouders en verzorgers. Het houdt de" kinderen van de straat en leert hen de vrije avonduren nuttig besteden. De leidsters en leiders, die zich ge heel belangloos voor dit werk beschikbaar stel len verdienen alle hulde, dat zij het hebben aangedurfd dat belangrijke werk op zich te nemen. De geringe contributie die van de klei ne deelneemsters - deelnemers wordt gevraagd- is niet toereikend om de kosten te dekken. Het bestuur doet daarom een beroep op het publiek, om de vereeniging door lidmaatschap of met donaties te steunen. Het bestuur blijft voorts nog altijd hopen, eens de hulp van het gemeentebestuur of van particulieren te ver werven voor een ruimere huisvesting. In deze richting kan ook een belangrijk werk in het belang van het kind en ook in het al gemeen belang worden verricht. DE RIJKSPOSTSPAARBANK ÏN NOVEMBER. Aan het postkantoor Beverwijk en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand November; Ingelegd f69439.64, Terugbetaald f47845.07. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 18771. SPOEDVERGADERING „CENTRUM". De Directie van de N V. Veilingsgebouw „Centrum" heeft haar aandeelhouders in een spoedeischende buitengewone algemeene ver gadering bijeengeroepen. Deze aandeelhoudersvergadering zal Woens dag 12 Dec. des avonds te half negen ten kantore der vennootschap, Koningstraat 40 worden gehouden. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. De Beverwijksche Damclub speelde Zondag morgen in café „Bellevue" voor de tweede klasse van den Districtsbond Noord-Holland tegen Helder I. Onze plaatsgenooten bleven met 128 in de meerderheid. De gedetailleer de uitslagen waren: D. KikkeD. v. Rab 20 K. Kikke—D. Distel 20 A. Pekel—S. Slort 2—0 J. A. A. OussorenL. Limonse 11 S. TroostP. Kwast 02 S. D. HoogvorstA. J. José 20 C. BlokdijkO. Ottervanger 11 A. J. SnijdersM. Kwast 11 H. TimmerA. J. Arends 02 W. Spanjaard—M. van Kalker 1—1 Eindstand: Beverwijk 12 en Helder 8 punten. De noodklok luidt, de dagbladpers Van heel het land, komi bij u vragen, En 'k steun haar in dit simpel vers, Breng, met ons, licht in donk're dagen. Voor velen in ons kleine land Beheerscht de zwartste zorg het leven, Geef daarom, met een milde hand, Zooveel uw kracht vermag te geven. Gij zult dit vriendelijk beroep, Naar 'k weet, niet onbeantwoord laten. En meedoen, om die zwakste groep Te helpen, elk naar eigen mate. De noodklok luidt, haar klank is zwaar, Voor hen, die vreezen voor den morgen, Moog hun aan 't einde van het jaar De Kerstklok vrede en vreugd bezorgen. Kroon '40 1/2 pnt. 2e prijs G. Hartog 34 pnt., 3e prijs M. van Steenwijk 33 1/2 pnt Jongens (le gelid) le prijs J. Mes, 38 pnt. 2e prijs T. Klaasen 371.2 pnt. Jongens (2e gelid): le prijs K. Groen, 34 12 pnt. 2e prijs: B. Iterson, 33 pnt. Jongens (3c gelid) le prijs": H. Beekelaar 36 punt, 2e prijs K. Bekker, 35 1/2 punt. 3e prijs H. Smit 34 1/2 punt. DE POST EN ST. NICOLAAS. De directeur van het postkantoor, verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat de pakketten nog steviger dan anders behoo- ren te worden ingepakt. Vooral het gebruik van stevig pakpapier en sterk touw wcxdt in over weging gegeven. Schrijf het adres liefst op den omslag. Veilig is het een tweede adres in het pakket te sluiten. Adressen met lak vastgehecht laten los en worden daarom niet toegelaten. ALGEMEEN BELANG. Op Woensdag 12 Dec. a.s. zal in Hotel „Oud Meerenstein" een ledenvergadering worden ge houden van de Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Algemeen Belang". De vergadering zal zich hebben bezig te houden met een bestuursverkiezing wegens be danken van den heer G. R. Buissing. WIJK AAN ZEE JAARVERGADERING N.V. „SPORTEX". Maandag 10 Dec. a.s. houdt de N.V. Sportex in café „Sonnevanck" haar jaarvergadering. Adspirantenwedstrijd „Kracht en Vriendschap". Zaterdagmiddag had in de gymnastiekzaal van het Chr. Lyceum een onderlinge wedstrijd voor adspiranten van de Chr. Gymnastiekver- eeniging „Kracht en Vriendschap" plaats, die zoowel voor vereeniging als directeur een aan genaam en dankbaar resultaat opleverde. Er werd met zeer veel animo door „de toe komst van Kracht en Vriendschap" geturnd, waarbij men elkander iedere punt heftig be streed, wat uit onderstaand resultaat duide lijk afgeleid kan worden. Groote meisjes (le gelid): le prijs N. Smit, 39 1/2 pnt, A. Rijkhoek, A. Sas en L. Arnold, ieder 39 punten. Na loting: 2e prijs A. Rijkhoek 3e prijs A. Sas. Groote meisjes (2e gelid)le prijs A. Ar nold 39 punten, 2e prijs: T. Teders 35 pnt. (na loting) 3e prijs: S. Beuten 35 pnt (na loting) Kleine meisjes (le gelid): le prijs W. van Langelaar 40 1/2 pnt. 2e prijs: J. van Opijnen 40 punten, 3e prijs W. Visser 37 pnt. Kleine meisjes 2e gelid: le prijs N. v. d, MAANDAG 3 DECEMBER 1934 De Jonge Kampioen. Bovengenoemde vereeniging hield den der den rit hometrainer-competitie over 1500 Me ter met voorgift. De uitslag luidt: 1 Meulman 250 Mr. voorgift tijd 36 2/5 sec. 5 punten. 2. Roorda 250 Mr. voorgift tijd 37 3/5 sec. 4 pun ten. 3 J. Kaestner 150 Mtr. voorgift tijd 39 4/5 sec. 3 punten. 4 Hamersveld 250 Mt. voorgift tijd 40 3/5 sec. 2 punten. 5. Van der Beek 250 Mr. voorgift tijd 41 sec. 1 punt. en R. Hessels van meet 41 sec 1 punt. 6 v. Duffelen 100 Mtr. voorgift tijd 41 1/5 sec. 7 J. We-stbroek 30 Mtr. voorgift tijd 41 3/5 sec. 8 Handgraaf 100 Mtr. voorgift tijd 41 3/5 sec. A. Jagens van meet 42 sec. A. Kruid 50 meter voorgift 43 4/5 sec. 11 Kamps 200 meter voorgïft 43 4/5 sec. Juniores 900 meter 1 G. v. d. Nieuwenhof van meet tijd 29 3/5 sec. 5 punten. 2 B. Jansen voorgift 30 meter 30 1/5 sec 4 punten 3 Pie terse voorgift 30 meter 30 2/5 sec. 3 punten. 4 J. van den Nieuwenhof voorgift. 50 meter 31 4/5 sec.. 2 punten. 5 Jowby voorgift 50 meter tijd 32 4/5 sec. 1 punt. H. S. V. „De Kampioen". Zondag werd een begin gemaakt met de wedstrijden op den hometrainer in het club gebouw bij den heer Scheffer aan de Kleine Houtstraat Begonnen werd met een tij dra ce De A en B klasse reden 1 KJH. op baanwielen de C klasse op wegwielen max. versnellin; 104. De juniores 500 meter op wegwielen. Er werden direct al zeer mooie tijden ge maakt; er kwamen in totaal 44 renners aan den start. De uitslag was als volgt: A en B klasse: Koning 37.1, Molendijk 37.2, T. Drost 38.2, v. Rooyen en Barten 39.2 Scha per 39.3, Rijneveld en Heiselaar 40.0. Fruitema 40.1, Scheidier 41.4, Fabel 41.2. Moerkerk 41.3, Oudolf 41.4. v. Baak 42.2, Huyboom 43.1, en Zandvoort 45.0. C Klasse: de Best 42.4, Peeters en A. Barten 44.2, M. Peetoom 44.4, Lentevoet 45.3, Schelvis 46.1, L. Drost 46.3, A. Smit 47.0, Burger 47 3, Schenk 48.2, Eykhof en Heiselaar 49.1, v, Heu len 49.3, v. Halem 49.4, Opbroek 51.0, v. Waai de 55.3. Juniores: D. Drost 24.4. Vos en Beeldman 26.4, Peetoom 27.3, Martens 27.4, de Laat, Vij zeiaar en Schel 29.1, Laan 30 1, v. Putten 30,2; Hessels 33.1, Eykhof 34.4. Vereeniging „De Haarlemsche Manege". Zaterdagmiddag had in de manége aan de Linnaeuslaan een dressuurwedstrijd voor ju niores plaats. De jury bestond uit majoor J. de Waal uit Den Haag. Het programma ver meldde stap, draf, galop, wendingen, volte's enz. en tot slot een gehoorzaamheidssprong. Eén voor één reden de deelneemsters en deel nemers hun paarden in. de verschillende gangen voor. De taak van de jury was niet jemakkelijk, daar iedereen zijn uiterste best deed om een zoo goed mogelijk figuur te slaan. Nadat de laatste van de negen juniores het programma had gereden, deelde de voor zitter van de vereeniging' „De Haarlemsche Manége" den uitslag mede, waarbij hij de jongelui opwekte om zich met hart en ziel aan dc mooie paardensport te blijven wijden. Hij roemde verder het werk van den direc teur der manége, den heer A. F. van der Zij den, die zich zooveel moeite geeft bij de les sen. Hierna was het woord aan majoor De Waal, die op zijn bekende welwillende manier zijn op- en aanmerkingen gaf over het vertoonde. Hij sprak de hoop uit dat de jonge ruiters door ijverig oefenen zich verder zullen bekwa men. De uitslag is als volgt: 1> Julia Tameling met 38 punten. 2) John Steur met 87 ptn. 3) David van Eeghen met 86 ptn. Eervolle vermeldingen voor Sieuwke v. d. Laan met 85 ptn. en Frans Koenigs met 80 punten. De prijzen bestonden uit medailles met in scriptie en uit boeken. Massakamp te Amsterdam. (Van één onzer medewerksters). Het is Zondag den Noord-Holl. Schaakbond gelukt om revanche te nemen op den Am- sterdamschen Schaakbond, die vorig jaar een kleine overwinning op den N. H. S. B. boekte. Te ongeveer één uur verzamelden zich de deelnemers in de tooneelzaal van Krasr.a- polsky, maar het duurder nog geruimen tijd eer alle 326 spelers in volgorde van sterkte waren opgesteld door de leiders, de heeren G. van Harten en Th. Liket. Vóór het begin voerden achtereenvolgens het woord de heeren B. J. van Trotsenburg namens den Ned. Schaakbond, Mr. C. H. v. d. Velden als gastheer namens den Amsterdam schen Schaakbond en M. J. Kuyper namens den Noord Holl .Schaakbond. De heer Kuyper nam deze gelegenheid te baat om tevens de aandacht te vestigen op den nationalen schaakwedstrijd te Haarlem op tweeden Kerstdag en de heer Van Harten bracht de match AljechinEuwe in herinne ring en speciaal de daarvoor te houden ver loting. Nu kon het spel beginnen. De N. H. S. B. lootte aan de even borden wit. De klokken wer den in beweging gezet en al spoedig was ieder in zijn spel verdiept. De vooruitgespeelde wedstrijden hadden een stand van 1410 voor den A. S. B. opgeleverd, maar na eenige uren werd luide verkondigd, dat de stand 5050 was. De eerste twee winnaars, n.l. Dr. B. Frank en de heer A. S. Katan kregen als aan denken resp. een schaakklok en een schaak bord, beschikbaar gesteld door den heer Pauli te Den Haag. Te half zes werden de nog niet geëindigde partijen beslist door de heeren W. A. T. Schelfhout en S. Landau. De heer Liket deelde het resultaat mede, n.l. een kleine overwinning van den Noord Holl. Schaakbond van 84 1/278 1/2. Op de Vesuvius-baan ontspoorde een trein, waardoor zeven menschen werden gedood en negen zwaar gewond. Rondrit te paard in 1934. UITREIKING VAN BEKERS. Zaterdagmiddag heeft de heer A. Spanjaard voorzitter van de commissie voor het ruiter- toerisme van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, de bekers uitgereikt, die be haald zijn bij den rondrit te paard door Ne derland in 1934. Er werden niet minder dan 10 groote en 80 kleine bekers en 100 medail les uitgereikt. Mr. Slob, burgemeester van Haarlemmer meer, bracht dank voor den hem toegekenden beker en voor de opneming van de tochten met paard en rijtuig bij den rondrit. Hij was overtuigd dat de school van de Ned. Federa tie van Landelijke Rijvereenigingen in dezen nuttig werk zou kunnen verrichten. Schietwedstrijden te Hillegom. Aan de schietwedstrijden der Hillegomsche Burgerwacht, in Hotel „Flora" gedurende twee Zaterdagen gehouden, hebben ruim twintig korpsen deelgenomen. De uitslag van den korpswedstrijd was: 1. Burgerwacht Wassenaar, 244 p.; 2. Bur gerwacht Bloemendaal 244 p.; 3. Schietvar- eeniging IJmuiden, 242 p.: 4. Burgerwacht Vo gelenzang, 242 p.; 5. Burgerwacht Heemstede 239 p.: 6. B. V. L„ Haarlem, 238 p. Op de personeele baan werden de prijzen behaald door: 1. Chr. Visse, Bloemendaal,; 2. L. A. v. d. Berg, idem; 3. A. A. van Riet, Haarlem; 4. D. J. v. Rijn, idem; 5. E. J Linde man, Overveen; 6 G. J. IJpelaar, Voorschoten; 7. J. Th. Konijnenburg, Wassenaar; 8. J. Ja- kobs, Haarlem; 9. N. G. v. Veldt., Bloemen daal; 10. J. van Baak, Haarlem; 11. A. Schip per, Bloemendaal; 12. W. Pool, Haarlem. Hoofdklasse-competitie Ned. Dambond. In verband met de reorganisatie van de hoofdklassecompetitie, waardoor de Noord- Hollandsche hoofdklasse-clubs werden ver mengd met de Amsterdamsche hoofdklasse clubs om daarna in het volgend seizoen te geraken tot één hoofdklasse-afdeeling over het geheele land; werd er dit seizoen in deze competitie bijzonder hevig gestreden. Het hoofdbestuur had namelijk bepaald dat de vier hoogstaankomende vereenigingen der beide noordelijke hoofdklasse-afdeelingen het volgend seizoen de «noordelijke hoofdklasse zouden vormen, terwijl de drie laatstaanko- mende clubs dezer beide afdeelingen zouden degradeeren naar de nieuw in te stellen eer ste klasse. Het is een verheugend feit dat alle Noord - Hollandsche clubs deze vuurproef hebben doorstaan; niet minder dan zes Amsterdam sche hoofdklasse-clubs zullen degradeeren. naar de 1ste klas. Het volgend seizoen zal dus de noordelijke, hoofdklasse bestaan uit de volgende acht vereenigingen: Haarlemsche Damclub en Damclub „Haarlem", Damclub „IJmuiden", Damclub „Wormer", Damclub „Zaandam", Damvereeniging „Gezellig Samenzijn", Dam- vereeniging „Jozef Blankenaar" en Damver eeniging „Van Embden" (allen Amsterdam). Naar de 1ste klasse degradeerden de Dam vereeniging „Excelsior", Dam. en Schaakclub ,D.S.T.O.", R.K. Damclub „Amsterdam", Chr. Damvereeniging „Amsterdam", „Gezellig Samenzijn" II en Damvereeniging „D. O. S." (allen Amsterdam). Het volgend seizoen zullen de acht hoofd klasse clubs der noordelijke afdeeling en de acht hoofdklasse clubs der zuidelijke afdeeling strijden om elk vier plaatsen in de landelijke hoofdklasse-afdeeling. Damdag Haagsche Districts Dambond. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, der Haagschen Districts Dambond zal te 's Gra- venhage een nationale damdag worden ge houden, waaraan zullen deelnemen de ver tegenwoordigende tientallen der districten Amsterdam, Noord-Holland, 's Gravenhage, en Rotterdam. Het Noord-Hollandsch tiental is voor deze wedstrijden thans officieel als volgt samengesteld: Bord no. 1 B. Dukel (Dam club IJmuiden). 2 P. J. van Dartelen (Haar lemsche Damclub), 3. H. W. Zitman (Damclub Haarlem), 4. J. B. Sluiter Jr.. (Haarlemsche Damclub), 5. B. May (Damclub Zaandam), j6. A. Ligthart (Damclub IJmuiden), 7. F. A. Berkefeyer (Damclub Haarlem), 8. H. G. Gis- kes (Damclub Zaandam), 9. H. G. Teunisse (Haarlemsche Damclub) en 10. W. v. d. Kap- pelle (Damclub Wormer). Reserves zijn: 1. J. W. van Dartelen (Haar lemsche Damclub), 2. P. Leijte (Damclub IJmuiden), 3. G. Beets (Damclub Wormer), en 44 M. van Krieken (Damclub Zaandam). FEUILLETON door BERTA RUCK. 17) Smith gooide met kracht zijn stok in het waxer, terwijl hij kortaf antwoordde: „Dat zou u niet meevallen." „Waarom niet? Heb je het dan wel eens ge probeerd?" „Ja. een keer voor een bal-masqué." ,Jk ga 20g wel eens als Madame de Pompa dour. Ik heb een beeldige japon op den kop getikt bij ze noemde den naam van de groote zaak, waar Patsy Lloyd-Hughes secre taresse was. „Precies dezelfde, die zijn aan heeft op die schilderij van Boucher; maar we hadden het over jou, dat ik je als meisje zou verkleeden Smith snakte er naar, dat ze er toch einde lijk over zwij"gen zou. Laetitia praatte echter aan een stuk door. „Ik heb wel meer opgemerkt," zei ze „dat een man nooit denkt, dat hij er aardig zou kunnen uitzien als meisje, terwijl ik massa's meisjes ken, die zich verbeelden, dat zij uistekend als jongen zouden kunnen fungeeren. Waarom zou dat zijn?" „Ja, waarom?" antwoordde Smith. Terwijl Laetitia weer met haar hand in het water speelde, babbelde zij aan een stuk door. Ze kon altijd wel aan het praten blijven, als haar gehoor een man was. „Ik heb eens een vrouw gekend, die zei, dat ze niets amusanter vond, dan om nu eens vrouw en dan weer man te zijn." „Daar zou ze een boete mee op kunnen loo- pen. Ze zou er voor vervolgd kunnen worden," zei Smith, op gestrengen toon, de waarschu wing van Patsy aanhalend. „Meisjes, die zich als een man verkleeden „O, maar zij bedoeld, dat ze het amusant „O, maar zij bedoelt, dat ze het amusant persoonlijkheid te zijn „Anders niet?" „Neen, ze zou voor een halven dag of een middag van tijd tot tijd een man willen wezen en dan meedoen met een voetbalwedstrijd en na afloop weer een meisje zijn." „U zou daar zeker niets voor voelen?" zei Smith, die echter zelf ook wel eens een derge- lijken wensch gekoesterd had. „Ik?" riep Lady Day uit en zette groote oogen op. „Of ik wel een man zou willen wezen?" Ze keek zoo als een jager zou kijken, als iemand hem vroeg, of hij niet een fazant zou willen zijn. „Ik zou niet weten, wat ik beginnen moest als man." „Ook niet voor een middag?" „Stel je voor, om een heelen middag te moe ten missen!" „Die kennis van u scheen het geen verloren tijd te vinden." „Nu, ik geloof niet, dat ze meende, wat ze zei, Of als ze het wel meende ze was heele- maal wel een beetje eigenaardig. Ze schreef, zie je. Terwijl ze dit zei, sloeg ze aandachtig de uitdrukking op het gelaat van Smith gade, want ze had het gesprek expres in die rich ting gestuurd. „Schrijvers en schrijfsters zijn er niet te goed voor. om vandaag dit en morgen dat te zeggen, alleen om de antwoorden, die ze van de verschillende menschen zullen krijgen. Als ze voldoende stof hebben voor hun boeken, dan gaan ze gauw zitten schrijven. Ze hebben heelemaal geen geweten, als het hun gaat, om net, wat ze willen, doen ook net wat ze willen, gaan overal heen, altijd maar om „stof" op te doen, zooals zij het noemen." De bedoeling van deze tirade ging niet voor Smith verloren. Hij haalde zijn stok uit het water en liet de schuit zoetjes voortdrijven. Daarop keek hij Laetitia aan, die hem nog altijd opmerkzaam gade sloeg en zei rustig; „U denkt, dat ik hier naar toe gekomen ben, om stof voor een boek op te doen?" „Ik heb het je niet gevraagd." ,.U denkt, dat het waarschijnlijk is?" Nu was zij er zeker van. „Natuurlijk" (dacht ze). „Hij is bepaald een erge knappe jongen, net van Oxford terug. Hij heeft stellig al een enkelen roman geschreven en is nu bezig nieuwe stof op te doen." Zij glimlachte. „Wel, vind je het een on mogelijk idee?" Smith was blij, dat het gesprek een andere wending had genomen. Dit was een veilig onderwerp. Laat ze maar blijven denken, dat Smith bezig is, om stof op te doen voor den roman van een jongen chauffeur. Hij glimlachte. „Neen, het is geen onmogelijk idee, zooals u zegt." „Zoo! „Het is echter nog maar een idee. Ik heb niet gezegd, dat ik schrijf." „Neen", stemde Laetitia toe, terwijl ze eenigszins ongeduldig met haar eenen voet tegen den bodem van de schuit tikte. In ieder geval, wanneer dat boek uitkomt „Als dat boek uitkomt „Ook al goed, als (of wanneer) dat boek uit komt," zei ze met een vertoon van engelachtig geduld, „dan is het minste, wat je kunt doen, of zou kunnen doen, het op te dragen „Aan de vrouw die haar mond hield". Niemand zou ooit vermoeden, dat ik dat was", verklaarde ze lachend, „maar het zou de waarheid zijn, en ik geloof, dat ik wel een opdracht verdiend heb!" Smith voelde werkelijk geroerd. Hij was op het punt, om te zeggen: „Hoort u eens, ik heb u bedrogen, net als ik de anderen bedrogen heb. Ik kan er nu echter niets meer aan ver anderen. Er zit meer aan vast, dan u weet. Ik zou het liefst u meteen alles vertellen; wie ik ben, en ook de rest. Ik ben alleen bang, dat ik mijn rol niet zoo goed zou kunnen volhouden, als ik wist, dat er een onder mijn gehoor was, die geheel op de hoogte van de zaak was". Bijna had hij dit gezegd. Hij voelde echter opeens, dat dit een on voorzichtige zet zou zijn en hield dus zijn woorden in. Hij zei alleen maar: „Lady Day, het is mij een groote eer te weten, dat ik u een boek van mij zou mogen opdragen, maar u zult het boek toch eerst moeten zien, is het niet?" Hier hield hij op en riep verschrikt uit: „Wat gaat u doen? Wat doet u?" Lady Day, die niet gewend was aan'varen, was opgestaan en haastig naar de voorplecht geloopen. Daar was ze op gaan staan. Smith wist niet, dat ze een prachtigen tak kamper foelie had zien hangen in de wilgen en dien wilde afbreken. Zij moest op haar teenen gaan staan, om er bij te kunnen. „Pas op, pas op!" waarschuwde hij. Als u zoover overreikt zult u er nog in vallen!" Hij had het laatste woord nog niet uitge sproken. of zijn profetie werd bewaarheid. Lady Day had te ver voorover gebogen en was in het water gevallen. Smith gooide zijn stok neer en werd zich bewust van twee feiten. Een er van was, dat Lady Day niet zwemmen kon, en het tweede, dat ze onder de schuit verdwe nen was. Vol woede dacht hij: „Nu is het mis. Ik zal er in moeten springen en haar er uitvïsschen." Dit was echter het laatste, waar hij zin iii had.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5