MISLUKTE POGING VALSCHEl Menschen en dingèn AANDEELEN TE VERKOOPEN. Van alles en nog wat. uit mijn Amsterdamsche politie arresteert twee personen. Raadselachtige gebeürfemssen te Parijs. Hike van deze geheele historie. De beide ver- dachten zijn den volgenden dag weer door de Fransche autoriteiten op vrije voeten ge steld! De voorschriften en de wet schreven dit zoo voor. Betoogen, bezwaren en dringende verzoeken van de zijde van de Hollandsche politiemannen, die alles deden om dit stuk maken van hun werk van maanden te voor komen, mochten niet baten. Tevergeefs voer den zij de feiten aan en beriepen zich op de voortgang, die hun onderzoek, reeds had ge maakt. De twee gevaarlijke individuen, waar tegen men zulke gegronde bezwaren kon aan- voren, deze twee vreemdelingen op Fr ankrijks grondgebied, werden weer kalm op de Fran sche hoofdstad en haar bevolking losgelaten. Zij werden zelfs niet over de grenzen gezet. Het behoeft geen betoog, dat zij het terrein van hun werkzaamheden ijlings zullen ver plaatsen. Nog twee mannen gearresteerd, maar weer vrijgelaten. Internationale bende op het spoor De Amsterdamsche politie heeft hand weten te leggen'op 200 valsclie aan doelen der Handelsvereeniging Amster dam, die aan een Amsterdamschen effec tenhandejaar waren aangeboden, Deze aandeefèn werden, hoewel zij een waarde van anderhalve ton vertegenwoordigden, yoór f 70.000 aangeboden. Twee personen die het aanbod deden, een Nederlander en een Rus, zijn in arrest gesteld. In Februari 1.1. bracht een Amsterdams ch effectenhandelaar ter kennis van de politie, dat een zekeren P., zoon van een onlang: veroordeelden, ex-consul, hem aangeboden -had valsche aandeelen te leveren. Deze zou ze van twee Russen uit Parijs ontvangen. De bedoeling was, dat de handelaar die valsche aandeelen zou beleenen bij een bankinstellini te Amsterdam. Deze weigerde erop in te gaan, doch waarschuwde de politie. Dit herhaalde zich enkele maanden later bij een anderen effectenhandelaar en in Augustus j.l. bij een derde. Deze brak de onderhandelingen echter niet direct af. De besprekingen, waarvan de politie op de hoogte was, werden voortgezet en toen bleek het dat het om aandeelen H.V.A. ging. Voor 27 November was in het kantoor van den handelaar een afspraak ge maakt. Om 11.22 kwamen de Nederlander en de Rus Wulff op het Centraal Station aan vergezeld door nog een derde persoon. Zij werden terstond gevolgd. Bij den effecten handelaar waren ook door de Centrale inzake falsificatiën de laatste praeparatieven geno- men. Rechercheur als huisknecht, t- Brigadier-rechercheur Slijkhuis verkleedde zich als huisknecht en nam zijn intrek in het. kantoorgebouw. In een vertrek naast het kantoor stelde inspecteur J. W. Kallenborn zich met eenige rechercheurs op. P. en W. werden in het kantoor van den commissionair vriendelijk ontvangen door „huisknecht'' Slijkhuis, die in zijn gestreepte jasje juist bezig was de bel te poetsen. Zij werden onmiddellijk dn het privékantoor van den commissionnair gelaten Slijkhuis verplaatste zijn huisknechtelijke werkzaamheden wat, om zoo nu en dan zijn oor te luisteren te leggen om nog het een en ander op te vangen Doch de voorbereidingen van de Centrale waren uitstekend' geweest? Een geheime microfoonleiding verbond het privékantoor met het nabijgelegen vertrek, waar Kallenborn en zijn helpers wacht hiel den. Woord voor woord konden zij hier de besprekingen volgen. In het privékantoor was men het spoedig eens, temeer daar de f 70000 klara lagen. Dit was voor P. en zijn Russischen compagnon zoo'n aanlokkelijk gezicht, dat er niet lang meer werd gepraat. Uit een g-roote gele acten- 'tasch kwamen de aandeelen H.V.A. te voor schijn, en het geld verdween dn de zakken van den Rus. Het behoeft geen betoog, dat de nummers van deze biljetten evenals de series nauwkeurig waren genoteerd. Ook waren zij ten overvloede nog gemerkt. Men had n.l. rekening gehouden met een even- tueele ontvluchting. De leveranciers dér val sche aandeelen verlieten met de noodige strijkages het kantoor en de Rus W. vergat niet den commissionnair uit te noodigen voor al eens een week-end bij hem te Parijs door te komen brengen, waarvan de commission nair gaarne gebruik zou maken. Thans was het oogenblik van Ingrijpen ge komen. Bij de deur vertelde de Rus nog dat hij 's middags per vliegtuig naar Parijs zou terugkeeren. Op dat oogenblik greep de huis knecht alias Slijkhuis in. Hij wierp zich op W., die een reus van een kerel is, en die on middellijk begreep dat de zaak mis was en die zich een doortocht trachtte te banen. Van alle zijden schoten rechercheurs toe en de twee mannen, door doodschrik bevangen, waren tenslotte overmeesterd. De tweehonderd stuks valsche aandeelen en het geld dat op W. werd gevonden, zijn natuurlijk onmiddel lijk in beslag genomen. Op het hoofdbureau stond reeds een celwagen gereed om op het eerste alarm uit te rukken. Weldra verscheen deze ter plaatse en onder luide protesten wer den beide mannen ingeladen. Inmiddels was ook de derde persoon een Franschman, die in een hotel zijn intrek had genomen, ingerekend. Deze beweerde van de geheele zaak niets af te weten. Hij was voor andere doeleinden naar Amsterdam gekomen en kende, nar zijn zeggen, noch P, noch den Rus. Vervalschingen spoedig te merken. De aandeelen waren goed nagemaakt, doch bij vergelijking was de vervalsching spoedig te merken. De politie is op het oogenblik, naar V.D. ons meldt, van oordeel, dat geen verdere aandee len, noch van de H. V. A., noch van anders instellingen, in omloop zijn. Vreemde gebeurtenissen in Parijs. Het onderzoek der politie werd terstond naar Parijs uitgestrekt, daar men meende met een bende vervalschers te doen te hebben. Hierbij zijn vreemde dingen geschied. De Rus W. vertelde bij zijn verhoor de aandeelen van een Pool te hebben ontvangen. Dit bleek een berucht individu te zijn, in wien ook de En- gelsche politie belang stelde. Een onderzoek te Parijs had tot resultaat, dat men hem Vrij dagochtend kan arresteeren. Het gelukte bijna gelijktijdig, met hem de hand te leggen op een anderen Pool, een ken nis en relatie van den eersten. Deze was bij een vorig bezoek van Wulff aan Amsterdam in diens gezlschap geweest en ook hij was door Wulff nauwkeurig beschreven. Het tweetal Polen werd ingesloten na te zijn verhoord. Zij ontkenden hardnekkig ook maar iets met de zaak te maken te hebben. Het staat echter, gezien de feiten, wel vast, dat zij medeplichtig aan de zaak zijn. Boven dien wordt de eerste door de Engelsche politie gezocht wegens een andere vervalschingszaak. Thans volgt echter, aldus y. D., het woader- Haagsche buurt. Baken in zee. De meening van commissaris Broekhoi'f. Commissaris Broekhoeff, de chef van de Nederlandsche Centrale inzake Falsificaten en de vader van dit onderzoek, stak over de fei ten, zooals die zich hebben voorgedaan in Frankrijks hoofdstad, zijn verontwaardiging en pijnlijke verbazing niet onder stoelen en banken. Hij noemde het hoogst onbegrijpelijk en onverantwoordelijk, dat op een verzoek tot aanhouding van de zijde der Nederlandsche politie op een dergelijke vreemde wijze wordt gereageerd door beambten, die daartoe over gaan op grond van hun bepalingen en wetten. „Het is geen wonder aldus commissaris Broekhoff dat In Parijs zooveel vreemdelin gen van uiterst verdacht allooi rondloopen. Parijs wordt op deze wijze wel tot de vuilnis belt van Europa gemaakt." Van een huiszoeking bij de beide Polen kon alweer niets komen. Ook hier stonden de re glementen, voorschriften, bepalingen en wet ten van Frankrijk in den weg. Op deze wijze is het intensief werk van de Nederlandsche Centrale voor een deel bedorven in de Seine- stad. De Hollandsche politie is er van over tuigd, twee medeplichtigen te pakken te heb ben gehad. Het onderzoek in Parijs duurt nog voort. De Franschman, die in Amsterdam is gear- •esteerd is op vrije voeten gesteld. Vermoede lijk heeft hij niets met het complot uit staande. Noodlotige aanrijdingen. Maandag reed de vrachtauto van de firma C. Haar hoven over den Aalst-erweg bij Eindho ven en moest uitwijken voor een wagen, die links van den weg stond. Op dat moment kwam uit een zijweg de 60-jarige motorrijder C. Klein uit Philipsdorp, die in volle vaart te gen de vrachtauto reed. De man sloeg eenige malen oyer, den kop en. bleef bewusteloos lig-- -gen.Met een ernstige sehedelf ra'c'tuur 'is hij' •naar het-ziekenhuis vervoerd;' Een half1 uur later had'een aanrijding'plaats op den hoek van den Geldropschen weg en den Stratenschen dijk nabij Eindhoven. De wielrijder C. Wayer slipte met zijn rijwiel en viel met zijn hoofd tegen een om den hoek ko- lende vrachtauto. De man kreeg het achter wiel van den wagen over het hoofd en werd op slag gedood. VIER WONINGEN DOOR EEN STORM INGESTORT. Door een zwaren storm, die gisternacht boven -Dieren heeft gewoed, zijn van een blok van vijf huizen, aan den Molenweg aldaar vier ingestort. De vier huizen waren onbe woonbaar verklaard, en onbewoond. Het vijfde huis, het eenige dat is blijven staan, wordt nog bewoond. Schiphol boekt de 60 duizendste passagier. Baby vloog reeds zesmaal naar Parijs. Op Schiphol is Maandagmiddag de zestig duizendste passagier sinds 1 Januari van dit jaar gepasseerd. De- populariteit van de lucht- vvaart blijkt niet alleen uit dit geval, maar tevens uit don leeftijd van deze passagier, die veertien maanden oud is. De baby Erni Geb- hard uit Amsterdam heeft blijkbaar de smaak van het vliegen te pakken, want vandaag koos zij reeds voor de zesde, maal het luchtruim voor een reis naar Parijs. D-e chef van den passagedienst heeft de moeder van de kleine een tuiltje bloemen aangeboden en haar medegedeeld, dat -de K.L.M. de familie een Ui vermodel zal zenden ter herinnering. GELDSCHIETER IN IIOOGER BEROEP VRIJGESPROKEN De gewezen beheerder van een deposito- en credietbank te Rotterdam was door de recht bank aldaar ter zake van overtreding van de Geldschieterswet veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf,: waarvan zes maanden voor waardelijk. In- hooger beroep is door den ad- ocaat-generaal voor het Haagsche Hof vier maanden gevangenisstraf geëiseht. Het Hof verwierp de door den verdediger, mi'. p. Kokosky opgeworpen nietigheid der dag vaarding. Recht doende op de zaak zelf, ver klaarde het Hof niet wettig en overtuigend bewezen hetgeen C. ten laste is gelegd en sprak hem vrij. In een tweede zaak tegen denzelfden ver dachte, waarbij deze wegens valschheid in ge schrifte is veroordeeld tot een geldboete van 500 subs. 100 dagen hechtenis, heeft het Hof het vonnis der rechtbank vernietigd en C. veroordeeld tot een geldboete van 100 subs. 20 dagen. De advocaat-generaal heeft tegen het vrij sprekend vonnis cassatie aangeteekend. Het is verwonderlijk hoe één enkele wijk van een stad alle aspecten van'menschel ijk - held oplevert. Hoe -ge er, mits ge goed uit uw oogen kijk, een staalkaart ziet van mensche- lijke verschijningsvormen. Zoo vind ik het kléine sigarenwinkeltje op den hoek, 't kleine doodgewone, banale sigarenwinkeltje, de ruét, de'groote sereene, zuivere rust in dit .stormachtig leven. En •de grijze, correcte en minzame sigarenwin kelier is het baken in .de onstuimige zee van ons dagelijksch streven. Hij is niet onderdanig' en' niet brutaal, niet spraakzaam en niet Vervelend, .niet opdringe rig en niet slaafsch.:. Hij is grijs en leyèhdig3:' smetteloos ge kleed en helder van "verstand, pienter en aardig. Ja deze man tusschen sigarenkistjes en ta bakspotten, sigarettendoosjes en pijpenrek- ken is vóór alles aardig. Hij babbelt niet over het weer, doch spreekt over het leven en vertelt van zijn overleden vrouw, die hij het vorig jaar moest verliezen en welk een ware vróuw "zij was; hoe goed, hoe vroolijk, hoe goed in zaken. Ik moest haar afstaan-aan het onbegrij pelijke, meneer, zegt hij en hij zegt het zóó eenvoudig, dat ge het niet als ijdele praal zucht kunt beschouwen en daar heb ik vrede mee. Tot mijn één-en-zestigste heeft mij gelukkig gemaakt. En daar ben ik dank baar voor en haar gedachtenis is me nu, 's avonds in mijn huiskamer met haar portret boven de radio, nóg ten zegen. En als ik nu maar een eenvoudig weekgeldje verdien en ik wordt mijn kinderen niet tot last, dan ben ik best tevreden, dan wil ik niet klagen, als ik 't soms wel eens heel er,g pijnlijk mis, zoo bij m'n alleeni-ge kopje thee. Eigenlijk is dat alles wat hij zegt. Hij zegt het wel eens met andere woorden maar nooit zegt hij het melo-dramatiseh nooit in den toon van verlegenheid-om-een praatje. En steeds weer voel ik dat hij dit gaarne zegt, omdat hij ..'t liefst bij die herin nering toeft en omdat ik een van de weinige klanten ben die geen haast heb-ben en niet een van de vele, die „niet- van kletspraatjes gediend" zijn. Ge zult zeggen, zóo'ii bejaard grijs man netje, die een paar banale woorden zegt, en altijd weer hetzelfde, is iiuwel eigenlijk nief de moeite waard, om over te schrijven. G-e hebt gelijk. Er geschieden in de wereld wel andere din gen dan treuzelen in een- sigarenwinkel. Er zijn wel andere en belangrijker men schen dan 'een sigarettenleverancier, die over zijn eenzaamheid klaagt. En alles is belangrijkerdan de natuurlijke loop der dingen, dié ook door. het sigaren winkeltje op den hoek gegaan is. Ge hebt gelijk. Ge hebt óók géén gelijk. Want deze 'stille berusting, deze vredige aanvaarding van het léven, de-ze rustige te vredenheid zijn een Verkwikking in de bran dende, hij-ging van onze dagen. 'ik^eb^gistei'mïiHi 'ihet 'liërri'zitten praten'- -r tusschéh twee -en vier - komen er- tóch geen klanten "eh gaat u'liou 'eens ,hiéè"'in"'fïl'fi'-'huis kamer tusschen krantenhangers, rookstel len en kleine eikenhouten meubeltjes er rookt u nu 's als buur en niet als klant een lekker sigaartje ik heb diep in een groote, ouderwetsche leunstoel gedoken wéér ge hoord hoe lief ze was eii- hoe flink en wat 'n moeder voor d'r kinderen en boven de radio hing in een glimmend-zwarte ovale lijst het portret van een blozende vrouw zooals er zoovéél'zijn", zullen zijn, geweest zijn. En hét was of hier ■L- tusschen de tafel met het rood-fluweelen kleed en de wandka- lender-met-iederen-dag-een-spreuk de tijd stil en breed uiteenvloeide tegen de glorie, de kust van de eeuwigheid.;' Het was of hier, met dait' portret en 't takje dorre bloempjes er onder, de glorie van de rust begon. Een theelichtje tusschen vier wit-porse leinen wanden. Een plaat van een lachende juffrouw met een cigaret tusschen haar witte ta-nden. En een oud manneke, rustig en bijna toon loos pratende over het leven en de dood en hoe goed beide zijn. Een baken i-n de branding van ons leven. Wijsheid tusschen kistjes sigaren. Prof. dr. W. Mengelberg aanvaardt zijn ambt. Taak der reproductieve Toonkunst. Mr. E. ELIAS, EISOHEN TEGEN VALSCHE MUNTEIRS IN INDIë. De Officier van Justitie te Batavia eischte tegen de schuldigen in een valsche munters zaak, een Japanner, -drie Chineezen en een Inlandere resp. 4, 6, 4, 4 en 6 jaar gevangenis straf, met aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis... AUTO MET AANHANGWAGEN TEGEN MELKKAR OPGEBOTST. Maandag hotste, door slippen tengevolge van de gladheid een truck met aanhangwagen van een firma uit Oegstgeest, komende uit de richting Breda, tegen een te Rijsbergen langs den weg staande melkkar van C. Franken. De op de kar gezeten voerman, een zoon van F. geraakte daarbij tusschen den- truck en den kar bekneld. Hij werd in zorgwekkenden toe stand opgenomen eil: het café' „Schutters hof" binnengedragen,, waar geneeskundige en geestelijke hul-p spoedig ter "plaatse was. De totaal vernielde kar werd. tegen de pui van het café geslingerd waarbij eenige ruiten het ontgelden moesten. Het paard dat voor den melkwagen gespannen was en daaronder te rechtgekomen was, moest'ter "plaatse worden afgemaakt wegens een verbrijzelden rechter voorpoot. De chauffeur van den truck kwam er met eenige schrammen.-,aan handen en ge zicht af. Gistermiddag heeft in het Groot Audito rium der Rijksuniversiteit te Utrecht prof. dr. W. Mengelberg het bijzonder hoogleeraars- ambt vanwege de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst aanvaard met een rede over: „De taak en cle studie der reproductieve Toonkunst". Spr. wees erop dat in den loop van den tijd de scheiding tusschen de schep pende en de reproduceerende kunstenaars steeds grooter is geworden. Men spreekt tegen woordig van een „muzikale wereld" en bedoelt daarmede een belangrijke groep onzer maat schappij, .welke de muziek als een der voor naamste geestelijke krachten erkent en zich door den band der muziek voelt aaneenge sloten. In deze muzikale wereld speelt de re produceerende kunstenaar een belangrijke rol. Hierna ging spr. in het kort na hoe het mo derne muziekleven is ontstaan en stelde de twee gedaanten tegenover elkaar: de homo phone en de polVphone, de eenstemmigheid en de meerstemmigheid. Deze blijven naast elkaar bestaan als uitingen van twee geheel verschil lende beschavingen. Het wezen der homopho- nie is berustend, der polyphonie constructief. De polyphonie als zuivere kunstvorm vond haar hoogtepunt,, in de vermaarde „Neder landsche school" der 15e en 16e eeuw. Naar spr.'s oordeel wordt de muzikale repro ductie opgebouwd op twee grondpijlers: le de absolute wet van het kunstwerk, 2e. de rela tieve verhoudingen van plaats en tijd, uitvoe renden en publiek. Naar zijn meening moeten dan ook vier geboden voor de vertolking ge steld worden; 1. elke noot, elk teeken zoo nauwkeurig mogelijk spelen, 2. elke noot, elk teeken zoo mooi mogelijk spelen, 3. opdiepen I en bewust maken wat tusschen de noten staat, 4. de vrijheid van voordracht, het im- provisando, het herscheppen uit de ingeving van het oogenblik. DINSDAG 4 DECEMBER 1934 Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884. Prinses Juliana terug naar ons land. Prinses Juliana heeft gisterenmiddag door haar aanwezigheid de receptie, welke de voor zitter van het Koning Willem Fonds, de heer H-enri van den Bergh gaf voor al die leden der Nederlandsche Kolonie te Londen, die het Fonds bij zijn zestig-jarig jubileum een bij drage hadden gegeven, luister bijgezet. De Prinses zal heden haar verblijf in Enge land beëindigen en hedenavond met de Bata vierboot uit Engeland naar Nederland ver trekken. Prinses Juliana zal dan Woensdag morgen te half zeven te Hoek van Holland aankomen. PROF. MR. P. W. A. CORT v. d. LINDEN UIT DEN RAAD VAN STATE. De minister van Staat, oud-minister van Binnenlandsche Zaken, prof. mr. P. W. A. Cort van der Linden, heeft ontslag gevraagd als lid van den Raad van State. Bezuiniging bij den Raad van Ned.-Indië. Minister Colijn wil het aantal leden verminderen. Minister Colijn heeft bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt een wetsontwerp, dat tot strekking heeft, het aantal leden van den Raad van Ned.-Indiëterug te brengen van zes op vier, zulks uit bezuinigingsoogpunt. Bij de wet van 24 April 1929 is, met het oog op de wenschelijkheid. om in den raad van Ned.-Indië ook Nederlandsche on-derdanen- niet-Nederlanders op te nemen, het college uitgebreid. Bestond de raad vroeger uit een vice-president en vier leden, thans is hij samengesteld uit een vice-president en zes leden. Met het oog op de door de ben-arde finan- cieele toestand van Ned.-Indië geboden nood zaak tot bezuiniging, oordeelt dr. Colijn het wenschelijk, dat het mogelijk wordt gemaakt, het aantal leden terug te brengen tot vier. Het wetsontwerp nu geeft den gouverneur- generaal de bevoegdheid een opengevallen plaats in het college voorshands onvervuld te laten, met dien verstande, dat het aantal leden (zonder de vice-president) tenminste vier moet bedragen. Of een zetel tijdelijk onbezet zal 'kunnen blijven, zal geheel naar omstandigheden moe ten beoordeeld worden, waarbij de eisch op den voorgrond zal moeten staan, dat aan de veelzijdigheid der samenstelling van het col lege, eventueel ook voor zoover betreft de landaard der leden, zoomin mogelijk afbreuk worden gedaan. 4 December: Uit het hoofdartikel, onderteekend Sw., over Sint Nicolaas: Surprises is de naam dier geschenken en zoo mag men ze wel noemen, want verrassend is de wijze waarop ze hun bestemming bereiken, en even verras send is dikwijls de inhoud der paketten waarin ze verborgen zijn. In den geest zullen wij er eenige openen, om te zien wat ze bevatten. Zie, een jonge dame is juist bezig met een blijden glimlach op het gelaat een pak van zijn omwindselen te ontdoen. Zij is verloofd en weet, of liever voelt het aan de kloppingen van heur hart dat de keurige en smaakvolle cadeaux van haar minnaar zijn. Zij is verheugd over al het schoons dat ze ont vangt, maar meer nog omdat het voor haar blijken zijn van liefde en trouw en met een vurigen kus op ieder geschenk belooft zij in stilte een goed vrouwtje voor hem te zijn. die zoo lief en vol attenties voor haar is. Schuchter loopt daar een heer, hij heeft althans een hoogen hoed op en een paar manchetten steken hem voor driekwart uit de mouwen van de jas, schuchter en voorzichtig loopt hij met een groot pak onder den arm voort, schelt aan bij het huis, waar hij moet wezen en nauwelijks heeft hij het pakket overgereikt, of als een straatbengel die een guitenstreek uitgevoerd heeft, holt hij voort. Binnen echter klinkt de schaterlach van een jong meisje, die op spottenden toon uitroept: „Wel, kom eens zien. wat Stastok mij zendt. Die goede sukkel, zou hij niet begrijpen, dat ik toch de zijne niet worden wil! Geding over de Ned."Indische pondenleeningen. Uitspraak op 3 Januari a.S. V-oor de Haagsche rechtbank zijn Maandag middag de pleidooien gehouden, in de zaak tusschen het comité ter behartiging van de belangen van bezitters van Ned.-Indische pon den-obligaties tegen den rechtspersoon Ned.- Indië, benevens de Ned. Handel Mij. en de Bambros Bank Ltd. en Lazard Brothers Cy. Eiseher, het comité voornoemd, heeft op 10 September 1933 den rechtspersoon Ned.- Indië en de genoemde instellingen gedag vaard op grond, dat het pond sterling, be staande ten tijde van de uitgifte der obligatiën niet meer bestaat, hetgeen ook werd gedemon streerd door vergelijking van de z.g. wissel koersen op Engeland. Gevorderd werd, de rentebetalingen en af- lossingen der obligatiën te doen geschieden tegen den koers 'van het in goud inwisselbaar pond sterlijig, zooals het >i gif te jn Januari 1923. 'bestond, t.w. één beclrag van ongeyeer f 12. Als advocaat Voor "het comité,trad 'óp.mr. J. W. Dekker, en als advocaat vóór gedaagden mr. J. H. Telders,, beide te 's Gravenhage. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 3 Januari om tien uur. Auto in het water gereden. Eerst nog op een vrachtboot terechtgekomen. Eén der inzittenden verdronken. NEDERLANDSCH SCHIP IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN GEZONKEN. MONTEUR DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD Onder de gemeente Leiderdorp is de 28- jarige monteur J. Fickman bij net verrichten van werkzaamheden door den stroom van het hoogspanningsnet getroffen. Hij sloeg achter- ren. over van een ladder. Hij werd overgebracht I De Hélène werd mid-schéeps getroffen, naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, I waardoor het schip brak en onmiddelijk zonk. waar men den {lood constateerde* J ^e beide opyarenden jyisten .-sich te redden. Het Nederlandsche motorschip Hélène, me tende 342 ton en eigendom van de N.V. Transport Mij. Terneuzen, is door een stoom schip in den haven van Amtwérpen aangeva- Maandagavond is een personenauto, die op weg was van Utrecht naar Eindhoven en waarin zich 3 personen bevonden, op den hoek van de Jan Heinstraat en de Handelskade te 's-Hertogenbosch in de Binnenhaven gereden. De auto viel van den wal op den rand van de in de haven liggende vrachtboot „Koop vaart 35" en zakte daarna weg in het water. De bemanning van de „Koopvaart 35" slaagde erin den bestuurder van den wagen, P. A. de Bont en een der inzittenden, H. Kuy- pers, beiden uit Zeelst\, bij Eindhoven, te redden. De 25-jarige fabrieksarbeider J. H. Veraart verdronk. Leden van de E.H.B.O. en der Bossche Red- dings Brigade hebben, nadat hij opgehaald was gedurende een half uur kunstmatige ademhaling toegepast, doch hun pogingen waren vruchteloos. De bestuurder van de auto was aan beide handen gewond. Na van droge kleeren voor zien te zijn, hebben de beide overlevenden de reis voortgezet. De auto, die nagenoeg geheel vernield, is, werd later opgehaald Golflengte 1 c.M. Nadat tot nog toe de kortste golflengte in practisch gebruik 17 c.M. voor het over brengen van berichten enz. was, werkt men sedert kort in Michigan met een golflengte van 1 c.M. De ontvangst moet uitmuntend zijn. Apen van jockey e. De rénbaaneommissie ih New Yersey heeft een verbod uitgevaardigd, waarbij geen apen meer als jockeys gebruikt mogen worden. Echtscheidingen en gros. Het scheidsgerecht te Riga, het „Europee- sche Reno" genaamd, heeft in zijn laatste zitting in precies 2 uur 137 echtscheidingen uitgesproken. Postbode, die nooit licht noodig heeft. Evenals Italië zijn lichtgevende vrouw heeft, bezit Griekenland thans een licht- jevenden brievenbesteller, Ekonom geheeten. Zijn lichaam moet zóó lichtuitstralend zij, dat het een kleine kamer verlichten kan. Men spreekt van dynamiseh-electrische krachten. Wie kent 'm? In 't klassieke drakenland China heeft men in de nabijheid van Newchang in een woud het skelet van een nog nimmer gezien reuzen- dier ontdekt. Het moet 6 meter lang zijn en 21 wervels hebben, elk verbonden met een korte rib. De kop is spits en draagt twee 1 meter lange horens. De staart gelijkt op scheepsroer. Wie wil wol als dit? Een koopman te Limoges gaf een zak met wol aan een matrassenmaker om er een ma tras van te makén. Toen deze den Z£k open maakte, kwamen er 25.000 francs in goud, zilver en bankpapier uit. De koopman had vergeten, dat hij in den wolzak een gedeelte van zijn „schat" verborgen hield. Vliegende wormen. Bij een hengelwedstrijd bij Montreal (Canada) dreigde een tekort aan wormen te ontstaan. Men telegrafeerde naar het naastè vliegveld en binnen 45 minuten waren de ge- wenschte wormen per vliegtuig aangebracht. Vogels als bijen zoo klein. De kolibrie is van zijn plaats als kleinste vogel der wereld verdrongen. De zoöloog dr. A. Wetmore heeft op Hawaii een nog kleinere vogel, nauwelijks zoo groot als een bij, ont dekt, die beslist geen insect is. Parijs begraaft zijn honden op een eiland. Öp het „Hondeneiland" in de Seine mid denin de stad Parijs, bevinden zich thans 20.000 hondengraven. Het grootste honden kerkhof der wereld.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2