GEBIT/ 35 Noö eens Rome. HET TANDHEELKUNDIG 16 «JKSSTKAAIWEE 16 St. Nicolaas-geschenken voor mannen, Boven de Alpen en boven de wolken. Maar er is in Rome nog heel wat meer te zien, dan oude muurbrokken. Ik noemde u reeds het visioen van marmer en goud, dat zoo'n schitterend gedenkteeken is voor Vict. Emanuel II, den vorst, die Italië groot maak te. In het voorfront daarvan rust ook de on bekende soldaat. Merkwaardig genoeg is het verboden dat te fotografeeren! Een camera wekt toch in Italië heel gauw achterdocht. Toen ik op de triomfzuil van Trajanus stond te mikken met mijn Contaxtoestel, tikte een •politieagent mij op den schouder en uitte eenige vloeiende Italiaansche phrasen. Ik ant woordde in mijn zuiverste Hollandsch, pro beerde toen Fransch, Duitsch, Engelsch en Spaansch, waarop de dienaar der wet mij bij den arm pakte en zachtkens meevoerde. Op mijn vraag .,Quo Vadis domine?" wees hij rus tig met den arm vooruit. Hij bracht mij in 'een duistere gang, zooals later bleek den in gang van een politiepost. Daar aangekomen vroeg hij: Passeporte? Toevallig had ik mijn pas in den zak. Vol belangstelling bekeek hij mijn Chileensche, Peruaansche, Boliviaansche, Ecuadoriaansche, Venezolaansche enz. vi sumzegels, gaf mij den pas terug' en wees mij met duidelijk handgebaar de deur. Ik heb hem toen op zeer beleefden toon in het Hollandsch verteld dat ik hem 'n aanstellerigen vent vond waarop hij boog en nogmaals met een sier lijke handbeweging mij de deur wees. Ik zwerf verder, het fototoestel onder mijn jasje en besluit de pelgrims te volgen, die al lerwegen in de stad te vinden zijn. vaak in lange rijen met kaarsen opgaand, altijd in een en dezelfde richting. Over de Tiberbruggen, dan door een warwinkel van nauwe straten vol autobussen, trams, menschen en ezels tot wij plots staan voor een geweldige ruimte, het plein voor den St. Pieter. Een duizendtal dui ven fladdert af en aan en wordt gevoerd door de omstanders. Fonteinen bruisen; onder de groote overdekte galerijen, die het plein om armen, loopen priesters en bedevaartgangers en andere wachtenden of rusten er in de schaduw. Midden op het plein in de bran dende zon staat een groote obelisk. Maar de kerk trekt het meest de aandacht. Trappen en terrassen er voor vormen een voetstuk, waarboven het geweldige bouwwerk verrijst. Nog sterker treft ons de grootte, wanneer wij binnengaan. Behalve de prachtige rijkdom aan gekleurd marmer en andere steensoorten, schitterend beeldhouwwerk, geschilderde de coraties van de grootste meesters, houtsnij- kunstwerk en mozaïk treffen boven alles de reusachtige afmetingen van het geheel. Bin nen in deze kerk, onder den honderd meter hoogen koepel zou er plaats zijn voor de heele groote kerk van Haarlem. Dan weer ander werk. Als de Italiaansche regeering mij een vergunning geeft om uit de lijnvliegtuigen te fotografeeren krijg ik die van anderen ook, en er is een hoop mooi werk boven de Middellandsche zee. Dus van het eene ministerie naar het andere. Allerlei voor waarden worden gesteld. Ik stem natuurlijk overal in toe. o.a. inleveren van al mijn foto materiaal, zoodra mijn toestel geland is, aan militairen op het vliegveld. Dan vraagt men een lijstje van plaatsen, die ik fotografeeren wil, want er zijn enkele punten, waar dit niet mag. Ik neem Stieler's Handatlas en schrijf alle plaatsen op die in de buurt van een lucht- vaartlijn liggen, in totaal 376 stuks in de hoop dat er een paar bij zullen zijn, die ik fotogra- feeren mag. Neen hoor: nul op het rekest en de foto's, die de militaire fototechnische dienst mij beloofd heeft, laten nog steeds op zich wachten. En ze zullen wel niet komen ook. Zoo verpruts ik mijn dierbaren tijd, verzuim de gelegenheid de mooie omstreken van Rome te bewonderen, maar vind gelukkig nog een plaats in de meest besproken toestellen, die Noordwaarts gaan. Dat werd een aardig reis je. Wij reizen wel snel tegenwoordig, 's Mor gens rustig ontbijten in Rome met een uit zicht op het Colosseum en het Forum Roma- num. Om acht uur weg. Om half tien een kopje koffie in Venetië; om 12 uur een bief stukje in Muchen. Om half vier in Berlijn, net op tijd voor de thee en kwart voor zes in Amsterdam. Dwars over heel Europa heen in tien uur! En dat een geregelde verbinding, die eiken dag vliegt! Het grootste deel van het traject wordt gevlogen door de Deutsche Lufthansa met groote „laagdekkers" voor 16 personen, waarvan vier in een speciale roo- kerskajuit vlak achter de bestuurderscockpit zijn ondergebracht. Zoo'n lage vleugel is toch wel erg hinderlijk voor het uitzicht naar de aarde en de metalen oppervlakte kaatst het zonlicht akelig terug! Bovendien valt mij op, dat de vleugel niet stijf is. Er zit overal beweging in, soms golvingen en dat is een on gezellig gezicht al is er natuurlijk geen direct gevaar bij. Maar als metaal eenmaal wat los zit, is toch steeds een plotselinge breuk mo gelijk. De machine stijgt buitengewoon snel en zooals zoo vaak gebeurt: op het vliegveld een mooi morgenzonnetje, maar tien minuten la ter als wij op tweeduizend meter Noord waarts stormen, is de aarde alleen door een waas zichtbaar. Met de hooger stijgende zon wordt het wat beter en als wij om 8.45 boven San Marino vliegen is dat merkwaardige rots nest heel goed te zien. Om negen uur ligt Ravenna onder ons en torenen loodgrijze wol ken aan den oosterhorizon omhoog, net als in het begin van den Kampf urn Rom van Felix Dahn. Maar thans woont het meeren- deel der bewoners in lachende villaparken buiten de hoogommuurde stad en ligt ze rond om in een gordel van rijstvelden, tot waar wij de Adriatische zee bereiken en onzen weg zoeken over de breede stroomende Po-delta en langs de breede lagunen heen. waar. nu wij lager gaan vliegen, een gezellige zeilscheep- vaart de aandacht trekt. Dan rijzen reeds de torens van Venetië aaft den horizon op en wij dalen zacht op de landtong die het beroemde Lido draagt. Voor een klein uurtje maar hoor. Pasformaliteiten vooral. Wat is dat toch ver velend. En niet veel anders te zien dan prach tig bloeiende klaprozen en slangenkruid. Dan tornen wij weer omhoog 10.25 weg. Er hangt een wolkenlaagje op 500 M., maar hoog daar boven is er nog een. 10.35 op 2000 M. in tien minuten tijd. Wolken naast ons. Ik schrijf over uit mijn dagboek: 10.45 3000 M. hoog wol kentorens rondom. 10.50 op 3500 M. eindelijk een mooi gat in de wolken met een diep blauw stuk hemel er achter. Meteen even een kijkje omlaag. Sneeuwtoppen beneden ons, 10.55 3900 M. Een reuzentorenwolk voor ons, even er door. dan er naast, daarna er over; 11 uur. Een uitgestrekte wolkenzee tot den gezichts einder. Diepblauwe hemelkoepel er boven. De thermometer bij den rechtermotor wijst zes graden onder nul. De raampjes der cabine be ginnen te bevriezen. Mijn ademhaling is merk baar versneld. Ik neem, de zuurstofbuis in de hand en houd ze voor mijn gezicht. Elke pas sagier heeft zoo'n instrument. Een koele lucht stroom en je ademt dadelijk vrijer. 11.05 4200 M. Een gat in de wolkenzee beneden ons. Groe ne dennen, dennen in de sneeuw, gletscher- velden, een ruige top, even boven de wolken zee uit. Daar verder weer een en nog een. Triomfzuil of zegezuil van Trajanus met heiligenbeeld er boven op. Gauw de kaart. 11.10 4500 M. Het is een toer om een plekje venster ontdooid te houden. Volgenden keer glycerine meenemen! Wij moeten zoowat boven den Grosz Venediger zijn. Dat klopt ongeveer. Telkens weer zien wij door gaten in de wolken afwisselend berg- stroomen in nauwe dalen, besneeuwde den- nenbosschen, rotstoppen en gletschers. Wij stijgen nog steeds, om half 12 zijn wij op 4900. om even later op 5000 Meter. Daar ligt Innsbruck onder ons, Mittenwald, Garmisch. Daar -rijst de Zugspitze uit het dal, omgeven door een wolkenring op grooten afstand, die de mooist denkbare omlijsting vormt boven dit prachtige tafereel. Het is 11.35; 11.55, twintig minuten later raken onze wielen den grond op het mooie vliegveld van München. De ooren suizen wat, mijn vingertoppen zijn nog ijskoud van het krabben langs de bevro ren ruiten en hier heerscht vol zomer, zoodat ik in plaats van warme koffie na mijn Wiener schnitzel met Hitier Herring, maar een glas Himbeersaft bestel. 1.15 vertrekken wij weer. Meteen weer naar de 4000 Meter. Maar zelfs op 4000 Meter zitten wij nog tusschen stapel wolken en belemmeren nevels het uitzicht. Een uur na ons vertrek, 2.20, dalen wij snel onder een lage wolkenbank en vliegen op 1000 M. hoogte verder. Het is beestenweer, regen buien. windstooten, remou, de machine slingert en schudt, de vleugeluiteinden zwie pen soms op en neer, maar wij blijven voor waarts stormen, tot wij om 3.30 precies in Berlijn landen. Daar staat Te Pas met de Valk al te wachten. Vier uur precies gaan wij de lucht in en kwart voor zes ben ik in Am sterdam. Binnen tien uur van Rome naar Am sterdam, zonder wedstrijd, zonder record vlucht, zonder uiversnelheid, met gewone lijn diensten. De wereld wordt klein! Even post nazien en werkprogramma. Vol gende week Londen-Parijs. Dan Liverpool en Kopenhagen, maar misschien eerst Athene. Ik zal het wel hooren. Er is nog werk! v. d. SLEEN BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 3 December Bevallen 29 November: H. de Grootde Nijs d.; E. G. RaaphorstRoest, z.; A. G. Bar- mentloVergers, z.; 30 November: P. W. van Eerden—Houtkamp, z.; 1 December: J. K. M. Beerenhout—Kiezebrink, z. Overleden 29 November: D. S. Hiemstra Slaterus, 78 j., Bleekenbergstraat 30 Novem ber: W. F. Homburg, 80 j., Schotersingel; J. Heiloo, 87 j., Kinderhuisvest; O. L. v. d. Huure, 72 j., de Haasstraat: A. Broekhuizen, 75 j., Raaks. IRSTtTHST MAAM.SM Moord, TO.. 1I7M Berekent thans nog voor een geheel mot anrantie Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand. f 3. iedere Tand meer I 1.75 Porctlein of Zilvervulling f 3. Goudvulling vanaff 9. Goudkroon vanaf 116. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies f 1.30 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen t-12 aa vu 1-4 ur Zaterdag» van 9-12 nr AVOND SPREEKUUR beslistpTjhlÖoze" behandeling door Nodorlandsch Jgpjjg (Adv. Ingez. Med.) Ik weet niet wat ik koopen zal... Door Haar. Eindelijk ben ik klaar met mijn Sint Nico laas-inkoopen. Ik ga het vieren bij oom en tante. De cadeautjes voor haar en de nichtjes waren gauw genoeg gekocht, maar wat moet je nu aan een man geven? Tante begreep de moeilijkheid en had me eerst van te voren al een avondje gevraagd om ongemerkt sa men oom „uit te hooren". Toen ik wegging was ik nog niets wijzer geworden, maar bij de deur zei tante: ,een nette, bescheiden das is altijd welkom, en wil je voor mij dan nog een kist je sigaren van vijftig voor hem koopen? Oom rookt graag Salamanca van een dubbeltje het stuk". Ik knoopte de woorden „das" en „siga ren" in mijn oor; den naam van de laatste wist ik nog maar half. Toen de tijd ging dringen ben ik eindelijk met den moed der wanhoop de stad ingetrokken om cadeautjes te gaan koopen voor een man. Den eersten den besten sigarenwinkel stap te ik binnen, waar ik voor de ramen al band jes zag met Deliciosos, Duque en Marquesos. „Dag mijnheer, ik wou graag wat sigaren hebben". „In welken prijs, juffrouw?" „Een dubbeltje het stuk". „Wenscht u ze licht of pittig?" „Eh.. ..eheen beetje pittig mag wel zei ik op goed geluk. En toen kwamen de verschillende merken op mij afstormen. „Hier heeft u Balinena, een lekkere sigaar en een mooi model". Had u ooit van het model van een sigaar gehoord? Ik niet; en wat er voor moois aan is? „Dit is „Cavalier" die is wat kleiner". Toen flitste iets van „Salamadoor mijn hoofd. „Heeft u Salamander?" vroeg ik dapper. „Nee. die ken ik niet, juffrouw". „Wacht eens, Oom las juist iets voor van Zuid-Amerika, ongeregeldheden in Bolivia. Kijk, zei hij nog, die president heet net zoo als mijn sigaren". „O, dan bedoelt u Salamanca", kwam de man, „neen, die heb ik niet, maar Balinena komt er nog het meest mee overeen". „Dan zal ik het liever eerst nog maar eens aan mijnheer vragen. Goedendag". Het was eigenlijk een onzinnig antwoord, want hoe kun je iemand nu vlak voor Sint Nicolaas zoo'n ingrijpende vraag gaan doen? Zonder bedenken ging ik naar den volgen den sigarenwinkel. Er was een mannelijke klant binnen, die natuurlijk medelijdend zou glimlachen en dus bleef ik buiten wat aan mijn fiets morrelen. Toen de expert verdwe nen was trad ik binnen. „Mijnheer, heeft u Salamanca sigaren?" „Ja, maar op het oogenblik alleen van twaalf cent het stuk". Kon het ongelukkiger? „Maar dit is ook heel lekker" en hij liet me, geloof ik, Nederlandsche Munt zien. Het maakte me wantrouwend en ik vroeg om een adres, waar ik de bedoelde sigaren zou kunnen krijgen. Hij noemde me er een, nadat hij nog woorden als „Victor Hugo" en „Karei I" naar mij toe geslingerd had. Nu toch wel een beetje angstig, wilde ik naar een derden winkel gaan, toen ik een zaak in heerenmode-artikelen in het oog kreeg. Daar zou ik meer succes hebben, dat was iets wat met mode te maken had! Eerst keek ik eens voor de étalage en her innerde mij opeens een verhaal dat Oom al eenige weken geleden gedaan had, maar dat me steeds was. bij gebleven. „Weet je hoe mannen inkoopen doen? Als ik nu b.v. een das moet hebben, dan kies ik er een uit de étalage. Daarna ga ik binnen en vraag den bediende de tweede das van links, die voor dat raam staat. De bediende pakt in, ik betaal en binnen twee minuten sta ik met mijn aanwinst weer op straat". Dat verhaal was het, dat ik mij herinnerde, en ik wilde eerst hetzelfde eenvoudige recept volgen. Maar neen, een vrouw heeft nu eenmaal het voorrecht om een heelen voorraad artikelen eerste exemplaren, die ze gezien heeft, te koo- te mogen laten uitpakken en dan een der pen. Waarom zou ik van dat voorrecht geen ge bruik maken. Vier bedienden keken mij aan toen ik binnenkwam en de vijfde legde juist de allerlaatste hand aan het toilet van een heer, die blijkbaar net een nieuw pak gekocht had. „Mijnheer, ik wil graag een das hebben". „Dat kan, juffrouw. Wat draagt mijnheer voor costuum?" „Gewoon, o ja donkerblauw, en ook wel grijs". En daar kwam de heele voorraad: dassen met strepen, dassen met noppen en dassen met een spikkeltje. Er waren er blauw met wit, grijs met wit en groen, grijs met rood, rood met wit en nog een heeleboel meer. De bediende knoopte en etaleerde ze smakelijk voor me. Even dacht ik aan het koop-recept I van Oom. „Mijnheer, rechts in de étalage heb ik wel 1 een mooie 'das gezien". Toén ik ïïëm van dichtbij zag vond ik hem niet erg mooi meer en ik wilde eigenlijk ook toonen dat ik bij zoo'n uitgebreide keuze toch een eigen smaak had. „Is mijnheer jong of oud?" vroeg de be diende, die nog niet wist of ik iets voor mijn verloofde of voor mijn grootvader moest heb ben. „Niet zoo heel erg jong". Enfin, tenslotte had ik er drie voor een laat- sten keus uitgezocht. ,.U heeft een duren smaak juffrouw". Ik voelde mij gestreeld en koos een donker blauwe das met een wit kringetje. Trotsch ging ik weg, maar ik was toch erg blij toen de bediende bij het uitlaten zei: „Mijnheer kan altijd ruilen als 't niet naar den zin mocht zijn". Op weg naar huis ging ik naar den derden sigarenwinkel. Er was weer een mannelijke klant binnen; even later kwam er nog een. En dus ging ik naar huis. 's Avonds probeerde ik het opnieuw. Deze winkelier had Salamanca's, maar alleen een klein kistje dat al aangebroken was. Het leek wel zooiets als een doos bonbons, waaruit ge snoept is. Maar hij zou zorgen morgen een kistje van vijftig te hebben met kistband. De waarde van dit laatste ontging me. Ik hoef het pakje dus alleen nog maar te halen en dan ben ik heelemaal klaar voor de Sint! Gedichtjes zijn zijn niet zoo moeilijk, veel lastiger is 't om ca deautjes te koopen voor een man. Maar zelfs daarin ben ik geslaagd. En als de das niet goed is, kan oom hem nog altijd ruilen Brand in een melkinrichting. Petroleumtoestel sprong uit elkaar. BERGEN. 3 December (V. D.) Zondagavond om half acht ontstond, tengevolge van het springen van een petroleumtoestel brand in het kantoor van de Julianamelkinrichting aan de Kleine Bergstraat alhier. Door het weg vloeien van de olie kreeg het vuur voedsel en spoedig stonden de voorzijde van de melkfa briek en de bovenwoning in lichter laaie. De heer H., eigenaar van de fabriek kon nog tijdig zijn kinder, die reeds te bed waren, uit het huis te redden. Overigens zag hij geen kans iets te redden. Door het krachtig optreden van de brandweer bleef de brand beperkt tot het voorte gedeelte van de fabriek en de bovenwoning. Ook kon voorkomen worden, dat de in on middellijke nabijheid van de fabriek staande boerderij met rieten dak door het vuur werd aantast. Het bedrijf kan gedeeltelijk worden voortgezet. Verzekering dekt de schade. Noodweer richt groote schade aan. Te Medan o.m. zes tabaksschuren verwoest. BANDOENG, 3 December (Aneta) Ban doeng en omgeving wordt door noodweer ge teisterd. MEDAN, 3 December (Aneta) Gister middag is de onderneming Belawan-Estate van de Deli-maatschappij door een wervel wind geteisterd. Zes tabaksschuren en zes koningshuizen zijn tegen den grond gewor pen. Verschillende boomen werden ontwor teld. In de fermenteerschuur, waar de ge- heele oogst behalve de zandblad-partijen lag opgestapeld, zijn groote gaten in het dak geslagen. Door den binnenstroomenden regen is groote schade aan de tabak aan gericht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; slechts werden twee koeien onder een schuur bedolven en gedood. Saarkwestie Woensdag te Genève aan de orde. Behandeling der Joego-Slavische nota in dezelfde zitting? GENEVE, 3 Dec. (Reuter.) De volkenbonds vergadering zal waarschijnlijk pas Woensdag a.s. bijeenkomen voor de bespreking van de Saarkwestie .Men neemt aan, dat in dezelfde zit ting de nota van Joegoslavië zal worden be handeld. Overeenstemming over de Saarmijnen. Commissie van drie regelt financieele kwestie. ROME, 3 December (Reuter). Gisteren te 16 uur en te 23 uur vergaderde het comité in zake de Saarkwestie. De Fransche en Duitsche afgevaardigden hebben overeenstemming bereikt inzake het bedrag, dat Duitschland eventueel voor de mijnen in het Saargebied zal moeten betalen. Kort na middernacht vergaderde men weer, teneinde de verdere kwesties te bespreken. In den loop van dezen ochtend zal de laatste bijeenkomst plaats hebben. Voor Haarlem's Kantonrechter. Een auto, die zig-zag reed. Het leek heel erg. In de dagvaarding was ten laste gelegd, dat een dame uit Haarlem onder den invloed van sterken drank in Zand- voort, zig-zag over de Zeestraat gereden en een stilstaande auto geraakt zou hebben. Er waren zeven getuigen aanwezig en uit hun verkla ringen voor den kantonrechter bleek, dat van alcoholgebruik, laat staan misbruik, geen sprake was. Menschen, die verdachte even voor de aanrijding gesproken hebben, verklaarden, dat zij zelfs niet rook naar alcohol. De politie mannen hebben een „zoetige lucht" waarge nomen, doch zij konden niet- verklaren, dat die van alcohol kwam. De opgewondenheid van verd. was toe te schrijven aan het feit, dat haar zoontje een wond aan zijn duim opge- loopen had, waardoor hij vermoedelijk een lid van dien duim zal moeten missen. Wartaal is door niemand geconstateerd. Wel is vast ko men staan, dat verd. met één hand gechauf feerd heeft en dat de voetrem niet deugde, waardoor de wagen telkens scheef trok. De Ambtenaar achtte het alcoholgebruik niet bewezen. Voor de rest vorderde hij een boete van f 40 subs 20 dagen en conform dezen eisch is verd. veroordeeld. Mr. A. Bruch trad als verdediger op. 'Neem een bocht rech ts. Een dienstbode uit Leiden heeft op het Houtplein de bocht links genomen. Zij ver klaarde voor den kantonrechter, dat zij een paard en wagen passeeren moest, Ambtenaar: „U mag in een bocht niets pas seeren, tenzij stilstaande zaken." Het geval kostte verd. f 1. DINSDAG 4 DECEMBER 1934 „Het Schouwspel" blijft bestaan. Opbouw der bestaande N.V Besluiten van een vergadering te Utrecht, In het jaarbeursrestaurant te Utrecht had Zaterdagmiddag een bijeenkomst plaats van de plaatselijke vertegenwoordigers van den Kunstkring „Het Schouwspel" mededirectie van de A.B.C. te Den Haag, als gemachtigde van de N.V. Intern. Theaterbureau „Hol land". Aanwezig waren de vertegenwoordigers van 22 afdeelingen tezamen omvattende plm. 16000 leden. Namens de directie van de A. B. C. werd allereerst uiteengezet welke moei lijkheden voor den Kunstkring zijn ontstaan, en waarbij haar gebleken is, dat de vertegen woordiger te Haarlem, de heer J. C. Mets, tot het laatste "toe zijn plicht heeft gedaan en slechts lof heeft verdiend voor al zijn goed bedoelde pogingen. Dat er bij de vertegenwoordigers ten opzichte van de oorspronkelijke directie, de N.V. te Utrecht, groote onstemming heerschte, spe ciaal met betrekking tot het feit, dat zij niet eerder op de hoogte van zaken werden ge steld, is licht te begrijpen. Verschillende vra gen in vei'band hiermede werden nu aan de directie van de A.B.C. gesteld, welke hierop voor zoover mogelijk was, uitvoerige inlich tingen verstrekte. Deze directie kon er reeds op bogen, dat zij in den korten tijd, die haar ter beschik king stond, van verschillende crediteuren tot een gezamenlijk belangrijk bedrag de toezeg ging heeft verkregen, dat zij bereid zijn hun vordering in aandeelen der N.V om te zetten. De vergadering uitte zich tenslotte in dien zin, dat zijn zich unaniem voor opbouw der bestaande N.V. uitsprak en in vol vertrou wen achter de tegenwoordige leiding zal blij ven staan. De leden persoonlijk zullen binnen enkele dagen door de A.B.C. van een en ander in kennis gesteld worden, waardoor ook zij zich volkomen bij dit vertrouwen zullen kunnen sluiten. Inmiddels zij hem thans op deze wijze reeds medegedeeld, dat de contributie, welke vanaf Maandag, 3 December a.s. weer van hen zal worden geïnd, verzameld wordt op een spe ciale rekening bij de Incassobank te Den Haag. Een andere lezing. Eén der leden der Haarlemsche afdeeling, die deze vergadering bijwoonde schrijft ons het onderstaande, dat wel eenigszins afwijkt van het hierboven vermelde communiqué: Van de afd. Haarlem waren behalve de se cretaris, de heer J. C. Mets en de incasseerder de heer H. S. van El nog aanwezig de heeren A, Eikenbout en M. J. van Goor (de heer A. Rauwerda was wegens beroepsbezigheden af wezig), leden van bovengenoemden Kunst kring, Het bleek, dat de N.V. de behartiging van hare belangen had overgedragen aan de Alg. Bemiddelingscentrale te den Haag, welke laat ste dan ook de leiding had van de vergade ring, terwijl het Theaterbureau zelf schitter de door afwezigheid. Door den voorzitter, den heer P. G. Pleysier werd aangedrongen, de zaak voort te zetten, contributies te innen en deze, zoomede de nog aanwezige kassaldi, te remitteeren aan de Alg. Bem. Centrale te den Haag, die dan, met deze gelden weer in staat zou zijn, met de cre diteuren tot overeenstemming te komen, zoo dat de zaak dan weer gewoon voortgang zou kunnen hebben. Dit was in het geheel niet naar den zin van de beide Haarl. leden, die hiertegen op duide lijke wijze hun stem lieten hooren en hun eischen voor een voortbestaan aldus formu leerden: le. Haarlem dringt aan op financieele waar borgen, ter voorkoming van herhaling van het gebeurde. 2e Een nieuwe voorstelling van „Sonna" voor de gedupeerden. 3e Een commissie van toezicht uit de leden op de fin. gestes van het Hoofdbestuur. Daar de voorzitter hier geen ooren voor scheen te hebben, en geen voldoende waar borgen wilde geven, dat aan het verlangen van Haarlem zou worden voldaan, verklaar den de beide Haarl. leden, niet accoord te kun nen gaan met hetgeen de Voorzitter wilde en dat de Afdeeling zich zal beraden of en zoo ja, op welke wijze zij zal voortgaan. Toen men, tegen het einde der vergadering een motie van vertrouwen in de Alg. Bern. Centrale wilde aannemen, verklaarden de bei de Haarl. leden zich daar vierkant tegen en werd deze motie teruggenomen, waarna de vergadering, die weinig resultaat opleverde en geen enkel steekhoudend argument voor een goeden financieelen basis naar voren bracht, uiteenging. „Boliviaansch moreel gebro ken" zegt Asuncion. „Krachtige voortzetting van den oorlog"..., zegt La Paz. ASUNCION, 3 Dec. (V.D.) De comman dant van het overwinnende Paraguaansche leger generaal Estigarrivia, heeft gis teren het bevel gegeven voor een algemeene opmarsch langs de Pilcomayorivier, en bin nen eenige dagen wordt de val verwacht van de Boliviaansche forten Cururenda en het fort d'Orbigny, twee belangrijke stategische punten, waar volgens een communiqué de Paraguaansche troepen nog slechts ruim 30 K.M. van verwijderd zijn. Vandaar kunnen de troepen gemakkelijk een aanval doen op Villa Montes, de basis der Boliviaansche troe pen aan het front. Algemeen wordt verwacht, dat genoemde forten zonder grooten tegenstand zullen worden veroverd. Volgens mededeeling van Paraguaansche zijde is het moreel der Bo liviaansche troepen gebroken en waren deze troepen niet meer in staat tot ernstigen te genstand. Te Asuncion hoopt de bevolking op een spoedigen beslissenden slag en verwacht men nog deze week den val van Villa Montes. Men hoopt vurig dat daardoor een einde komt aan den oorlog, die nu reeds drie jaar het land in spanning houdt. LA PAZ, 3 Dec. (V.D.) De Boliviaansche egeering en het Boliviaansche hoofdkwartier heeft gisteren verklaard, dat men vastbeslo ten is Villa Monies zoo krachtig mogelijk te verdedigen en den oorlog tegen Paraguay in de Gran Chaco voort te zetten, ondanks de Paraguaansche opmarsch in het gebied van de Pilcomayo..

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 7