HET NIEUWE AVONDBLAD De vischaanvoer in November. de mtassiuQ. De Kerstvlucht van de K.L.M. Voer vandaag dut» dat voornemen uit, Met elkander voor een ander. Bekende VELSEN plaats gen oo ten 20e JAARGANG No. 29 WOENSDAG 5 DECEMBER 44 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algerneene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—6 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT Alle abonnés van dit blad zijn zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100.— Dij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachten* deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank t* Schiedam. IJMUIDEN. Omzet ca. f65000 minder dan verleden jaar. Gemiddelde reisbesomming der trawlers 450.- kleiner dan in October. De omzet in den Rijksvischafslag gedurende de maand November bedroeg f 682.807 tegen f 746.140 in November 1933. Dit beteekent dus een achteruitgang van bijna f 65.000 verge leken bij laatstgenoemde maand. Maar voorts beteekent het een nog grooter achteruitgang vergeleken bij de maand October j.l., toen het omzetcijfer f 765.000 bedroeg, dus ruim f 80.000 meer dan in November. Met dit ongunstige resultaat zijn onze ver wachtingen, eenige maanden geleden uitge sproken, dat het omzetcijfer dit jaar de zeven millioen zou kunnen halen, den bodem inge slagen. Want thans zijn we nog slechts ter nauwernood de zes millioen gepasseerd en er is natuurlijk niet de geringste kans, dat de maand December een omzet van één millioen of daaromtrent oplevert. Het mag betwijfeld worden, of December een omzetcijfer van f 500.000 zal produceeren. Zoo lijkt het er nog weinig op, dat er een verbetering in den toestand komt, integendeel, het bedrijf zinkt hoe langer hoe dieper in het moeras en hoe langer hoe moeilijker zal het worden, het daaruit omhoog te werken. Dat ondanks de aanzienlijke aanvoeren van versche haring door de 90 stoomloggers en 307 motorloggers de balans niet ten gunste van de maand November 1934 doorsloeg, komt eensdeels door een sterke vermindering van het bezoek van Engelsche stoomdrifters, an derdeels door de ongunstiger resultaten dei- stoomtrawlers, die meer dan 50 000 gulden bij verleden jaar ten achter stonden. Opmerkelijk is, dat de opbrengst der aangevoerde haring in November 1934 weinig verschilde met die van dezelfde maand van het vorig jaar: f 205.000 in 1934 tegen f 215.000 in 1933. Aangezien de prijzen dit jaar over het algemeen lager waren, kan worden aangenomen, dat het aangevoer de kwantum grooter was dan in November 1933. Hierboven gaven wij reeds als onze meening te kennen, dat mag worden betwijfeld, of de omzet in December het bedrag van f 500.000 zal halen. We hebben hiervoor gegronde reden. Het aantal trawlers, dat de vorige maand in de vaart was varieerde van 75 tot ruim 80; welnu, thans is dit aantal reeds gedaald tot 66. Dat wordt dus in de eerste plaats een slechte maand voor de trawlers. Daarbij komt dan nog, dat de haringaanvoer deze maand ook van veel geringer beteekenis is dan in October. Hieronder volgen de gedetailleerde uitkom sten. Van de traivlvisscherij kwamen binnen: 182 (219) stoom- en motortrawlers met f 360.648 (f 412.062) besomming. 87 (105) motorloggers met f 49.682 (f 58.645). 555 (48) motorkust- visschers met f 38.031 (31.418), 33 (12) open booten met f 287 (f 50) en 18 (9) Deensche motorkotters met f 15.466 (f 7.140). Van de drijfnetvispcherij kwamen binnen 90 (7) stoomloggers met f 42.023 (f 11.644), 307 (128) motorloggers met f 132.180 (f 105.949) en 37 (113) Engelsche stoomdrifters met f 31.420 (f 93.962). De opbrengst der consignatiezendingen be droeg f 13.085 (f 15.088). De gemiddelde reisbesomming der stoom trawlers, die de vorige maand nog f 2425 was, is gedaald tot f 1975 of met f 450. Dat is een noodlottige sprong naar beneden. Konden we in ons overzicht over October nog zeggen, dat de besommingen over die maand een winst marge bevatten, we zouden dit thans niet durven zeggen. Het cijfer, samengesteld uit de besommingen van een 80-tal trawlers waarvan ongeveer 2/3 Noordzee- en 1/3 kustbooten laat geen twijfel over omtrent het financieele re sultaat: het beteekent verlies van alle kust booten en voor een groot deel der Noordzee- booten. We naderen dan ook met rassche schreden de finale der stoomtrawler-kustvisscherij, een finale zonder paukenslag en tromgeroffel, een finale van een onderdeel van het bedrijf, dat in de goede schol- en tongjaren de grootste steunpilaar van onze geheele visscherij was. Wel zijn de tijden veranderd, want thans heeft de stoomtrawler als kustboot schijnbaar afge daan. Voor de loggers waren de resultaten minder ongunstig dan voor de trawlers. Deze kwamen op een gemiddelde reisbesomming van f 570 tegen f 680 in October j.l. en f 560 in Novem ber van het vorig jaar. Het gaat ook bij deze schepen decrescendo, maar in geringer mate dan bij de trawlers. Doch ook hier kan van een gezond bedrijf geenszins gesproken wor den en wel omdat de loonen der opvarenden zoo laag zijn, dat zelfs een schipper nauwelijks kan rondkomen, om van de matrozen maar niet te spreken. Wat de resultaten der drijfnetvisscherij be treft, dienaangaande is het moeilijk vergelij kingen te trekken, aangezien de reisduur. die toch bij het vaststellen der resultaten zulk een groote rol speelt, zoo uiteenloopend is. Dat 307 motorloggers in November 1934 slechts ruim f 25.000 meer besomden dan 128 van deze vaar tuigen in dezelfde maand van het vorig jaar is geen maatstaf, evenmin als dat het een maatstaf is, dat 90 stoomloggers in de vorige maand binnengekomen, niet eens viermaal zooveel besomden als 7 in November 1933. Maar per reis uitgerekend, is het verschil wel zoo groot, dat men er niet aan behoeft te twijfe len, of ook met deze visscherij is het misge- loopen. Men vergete echter niet, dat in de eerste dagen van de verslagmaand tal van loggers voornamelijk pekelharing aanvoerden en daarbij wat versche haring als aanvulling. De schepen zijn in de statistiek natuurlijk meegeteld. Hier gaat een vergelijking dus heelemaal mank. Wat de resultaten over de elf maanden van 1934 betreft het volgende: Van de trawlvisscherij kwamen o.a. binnen 1670 (990) stoom- en motortrawlers met f 3.664.454 (f 2.049.842), 22 (26) Duitsche stoom trawlers met f 55.045 (f 84.613), 1(1) Fransche met f 4619 (f 6378), 1901 (1908) motorloggers met f 1.159.502 (f 1.308.362), 4223 (4168) motor- kustvisschers met f 340.647 (f 359.168), 247 (254) Deensche motorkotters met f 146.006 (f 178.285) en 12 (32) Belgische met f 3817 (f 12.575). Van de drijfnetvisscherij kwamen in het zelfde tijdvak binnen 112 (19) stoomloggers met f 73.899 (f 43.484) 525 (179) motorloggers met f 241.990 (f 168.451) en 112 (130) Engel sche drifters met f 90.652 (f 117.629). De totale omzet in deze periode bedroeg f 6.032.959 tegen f 4.951.828 in 1933. De voor sprong in dit jaar behaald, doordat in 1933 de stoomtrawlers gedurende ruim een half jaar niet gevischt hebben, wordt dus voort durend kleiner. (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van het overeenkomstige tijdvak in 1933), „ZUSTERHULP". Dezer dagen heeft de vereeniging „Zuster - hulp" haar jaarlijksche uitdeeling gehou den. Er waren circa 50 stuks kleeren gemaakt, die verdeeld werden in 15 pakjes. Hieraan kon nog worden toegevoegd, dank zij eenige ge schenken en- giften van .winkeliers een pakje levensmiddelen en waschartikelen en een extra geschenk voor de zieken. HEYERMANS-HERDENKING Het bestuur van het Tooneelfonds Vara' Instituut schrijft ons het volgende. In het winterprogramma staat vermeld, dat „De Jonge Spelers" op 13 December a.s. in „Thalia" een revue zouden opvoeren. Door ve lerlei omstandigheden echter zal deze revue thans niet Opgevoerd worden, doch zal, mede doordat het de vorige maand 10 jaar geleden was dat de geniale tooneelschrijver Herman Heyermans is overleden, een Heyermans-her- denking worden gehouden, op denzelfden da tum, eveneens in Thalia. „De Jonge Spelers' welke hier een goede reputatie hebben, zul len opvoeren de kostelijke klucht van Heyer mans: „Nummer Zeventien", een groot werk vol momenten van mooi spel en goede too- neeltjes. Een avond vol kunstgenot die door het Tooneelfonds kan gegeven worden, dank zij het werken van eenige enthousiaste wer kers. Ons Tooneelfonds is juist dezer dagen, in verband met het echec van andere soortge lijke, in vele dagbladen als voorbeeld gesteld. Tooneelliefhebbers laat U deze pluim met eere op uw hoed steken en zorg er voor, dat Thalia 13 December stampvol is. Voor de Velseii- Nooi'ders wordt als voorheen voor autobus vervoer heen en terug gezorgd, indien dit vooraf aan den bode wordt opgegeven. VAN HEDEN! IS EEN CADEAU DAT UITBLINKT. JOH. ELZER HEERENMODES TROMPSTRAAT22,TEL.4109 ZELF BINDERS GRATIS! (Adv. Ingez. Med.) „CIRCUS DER WERELD". Voor leden van het Tooneelfonds Vara- Instituut zal Donderdag 13 December a.s. in Thalia door „De Jonge Spelers" onder leiding van Ben Groeneveld worden opgevoerd de revue „Circus der Wereld". KERSTFEEST KINDERKERK. Op den 2en Kerstdag zal in Concordia het Kerstfeest worden gevierd voor de leerlingen der Kinderkerk. Er zal een mooie kerstboom komen, verder zal de avond worden doorgebracht met zang en vertellingen en zullen de kinderen onthaald worden. OPBRENGST BAZAR. Omtrent de opbrengst van de ten behoeve van de P. Vermeulenschool gehouden bazar vernemen wij, dat de Zaterdagavond gehou den „uitverkoop" f 150 heeft opgebracht. De totale bruto opbrengst bedraagt der halve ongeveer f 750. BIJZ. VRIJWILLIGE LANDSTORM. De prijsuitreiking van den jaarlijkschen schietwedstrij d van den Bijz. Vrij willigen Landstorm zal plaats vinden a.s. Donder dagavond in de Lunchroom-Eynthoven aan den Stationsweg. Het is vandaag de dag der geschenken, de dag van den milden gever Zend of bezorg een bijdrage aan ons blad voorde Kerstinzameling van De Nederlandsche Dagbladpers. Bureau; Kennemerlaan 42, IJmuiden f 2 De „Snip" zal half December beginnen met den Kersttocht naar West-Indië. De bemanning bestaat uit de heeren Hon- dong en van Balkom, piloten, van der Molen, marconist en Stolk, werktuigkundige. De vlucht is verdeeld in de volgende étap pes: AmsterdamCasablanca-Kaap Verdi- sche eilandenParamariboCuracao. Er zal geen haast gemaakt worden, zoodat ook onderweg alles goed wordt voorbereid. Passagiers worden niet meegenomen. Toestel en bemanning blijven voorloopig op Cura§ao om kleine diensten met Midden- en Zuid-Amerika te organiseeren. Een geregelde verbinding met het moeder land zal mogelijk later tot stand worden ge bracht. De afbeelding toont een kaartjevan de route. GratiaPlato. De heer P. Dijkstra legt zijn functie neer. Groot verlies voor de vereeniging. Men schrijft ons: Reeds in een onzer voorgaande nummers maakten wij er melding van, dat door de gym nastiek en athletiekvereeniging van bovenge- noemden naam, ter gelegenheid van haar 10- jarig bestaan een feestelijke propaganda-uit- voering zal worden gegeven op 13 December a.s. in de Bioscoopzaal de Pont te Velsen (N,) Sedert de oprichting is als technisch leider aan de vereeniging verbonden de heer P. Dijk stra, tot voor kort gymnastiekonderwijzer te dezer plaatse, die al die jaren de dames- en meisjesadspiranten afdeelingen met groote energie en bekwaamheid heeft geleid en zich eenige jaren geleden ook de leiding over de heeren en jongensadspiranten zag toever trouwd. Door zijn onversaagden arbeid en zijn groote toewijding aan de zaak van de licha melijke opvoeding heeft hij zijn vereeniging weten op te voeren tot de hooge plaats, die deze thans onder haar zusterverenigingen in neemt. Allen, die in voorgaande jaren, de door de vereeniging gegeven openbare uitvoeringen hebben bezocht, zullen daarvan gunstige in drukken hebben medegenomen en daaraan aangename herinneringen hebben bewaard, terwijl ook mag gewezen worden op de bui tengewoon goede pers en de zeer gunstige be oordeelingen van deskundige zijden, welke zijn werk in den loop der jaren steeds ten deel zijn gevallen. Naar wij vernemen, heeft de heer Dijkstra, in verband met zijn veranderden werkkring, thans het voornemen, zijn functie als leider neder te leggen. Ongetwijfeld zal dit vooral voor de leden geen prettige tijding zijn, daar de heer Dijk stra er altijd slag van had met zijn men- schen om te gaan, terwijl hunnerzijds in zijn werk, vooral viel te- waardeeren. dat niet al leen de oude vormen der gymnastiek werden beoefend, doch ook de nieuwe richtingen zijn aandacht hadden en in beoefennig werden gebracht. Het zal dus vermoedelijk de laatste uitvoe ring zijn, die Gratia-Plato zal geven onder de deskundige leiding van den P. Dijkstra. Allen, die belang stellen in de vereeniging en haar leider, wekken wij hiermede op door hun aanwezigheid van hun belangstelling te doen blijken. Vragen van den heer Luikman Over grondwerkers, die te weinig loon ontvingen. De heer E. Luikman lid van den gemeente raad, had aan B. en W. de volgende vragen gesteld le Dragen Burgemeester en Wethouders er kennis van, dat per 1 October 1934 het loon, dat werd uitbetaald aan bij het gasbedrijf in lossen dienst zijnde grondwerkers werd terug gebracht van f 29,92 op f 26,96 per week? 2e. Dat deze arbeiders tot 3 November 1934 in het bezit waren van, en dus werkten onder Arbeidsovereenkomst, waarin hun loon als grondwerker was vastgesteld op f 29,92 per week en dat deze onvereenkomst eerst op 3 November is vervangen door een nieuwe, waarin is vastgesteld dat: a. zij in dienst werden gesteld als los ar beider en b. hun loon zal worden berekend naar f26,96 per week? 3e. Dat deze hernieuwde Arbeidsovereen: komst is gedateerd op 1 October 1934, doch eerst op 3 November ter teekening is voorge legd aan de betreffende arbeiders? 4e. Zoo Burgemeester en Wethouders boven staande vragen in bevestigenden zin kunnen be antwoorden, zijn zij dan niet van meening, dat de betreffende arbeiders alsnog aanspraak kunnen maken op het verschil in loon van f2,96 per week over het tijdvak van 1 October 1934 tot 3 November 1934? 5e. Zoo Burgemeester en Wethouders van de in de vragen 1, 2 en 3 aangehaalde feiten onkundig zijn, zijn zij dan bereid, een en ander te onderzoeken? en zoo hun blijkt, dat de bovengenoemde feiten juist zijn, willen zij dan bevorderen dat: 6e. aan het in vraag 4 aangehaalde wordt voldaan en den betreffenden arbeiders alsno het te weinig ontvangen loon over het tijdvak 1 October—3 November, wordt uitbetaald? 7e. Willen Burgemeester en Wethouders me dedeelen hoe bij de andere Gemeentebedrij vèn deze zelfde materie voor soortgelijke ar beiders is behandeld en afgedaan?" Hierop hebben B. en W. het volgende ge antwoord 13. De juistheid hiervan bleek ons uit een ingesteld onderzoek. 46. Aan de betreffende arbeiders zal- het te weinig uitbetaalde bedrag alsnog worden uit gekeerd. 7. Bedoelde omstandigheden hebben zich bij andere bedrijven niet voorgedaan. ZATERDAGMIDDAG-COMPETITIE. A.s. Zaterdagmiddag 2 uur ontvangt V.G.S. I bezoek van Steemeijer Ford (Zaandam) Ongetwijfeld zal V.G.S. I, dat de leiding Door onze lens gesnapt. R. S. VAN DER VEEN. De beer R. S. van der Veen, onder-directeur der N.V. Vereenigde Ijsfabrieken is niet iemand, die veel aan den weg timmert. Maar toch is hij in onze gemeente een belangrijke persoonlijkheid, want naast zijn bovenge noemde functie is de heer van der Veen pen ningmeester van de Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose en van het Crisis-Co mité. Veel en belangrijk werk heeft hij be langeloos voor deze beide instellingen ver richt. Dat de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose zooveel vertrouwen van het ge meentebestuur geniet, is wel in hoofdzaak het gevolg van de wijze waarop de gelden der ver eeniging, die jaarlijks een groote subsidie van de gemeente ontvangt, worden beheerd. Dank zij de administratieve bekwaamheden van den heer van der Veen, mag de vereeniging bogen op een financieel beheer, dat aan an dere vereenigingen ten voorbeeld mag worden gesteld. Het was dan ook niet- te verwonderen, dat toen eenige jaren geleden onder burgemeester Rijkens in onze gemeente een Crisis-Comité werd opgericht, de heer Van der Veen voor de bekleeding van de functie van penningmees ter werd aangezocht. Men wist immers, dat aan niemand beter dan aan hem dit werk kon worden opgedragen. Natuurlijk is de heer Van der Veen op alle vergaderingen van het Crisis- Comité present, waar zijn exposé's van den stand der financiën een leidraad vormen voor de afdoening van zaken. De heer R. S, v. d. Veen werd 5 Augustus 1882 geboren. Hij woont thans reeds 29 jaar in de gemeente. Bijna al dien tijd. nl. van 6 Juni 19C6 af, was de heer v. d.Veen in dienst van de N.V. Ver. Ijsfabrieken. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. M. Heeremans-de Graaf, z. Iepenstraat 20. IJmuiden. C. van Roon- Duinmeijer, z. Van Nidekstraat 10. Velsen N. G. Micldelkoop-Martens, z., Engelmundus- weg 19. IJmuiden. F. W. C. M. de Roos-Cor- nelissens, z„ Sparrenstraat 33, IJmuiden. S. C. Siewertsen-van Oosten, z. de Ruijter straat 76, IJmuiden. M. Borst-Krijger, d- J. v. Heemskerkstraat 36, IJmuiden. P, AI- lan-Peereboom. z. van Linschotenstraat 5. IJmuiden. Th. M. Smit-Oorthuijsen, s. Hoofdstraat 100, Santpoort. W. C. Heer*- mans-Gozeling, d. Voorplaats 33, IJmuiden. -- A. de Man-van Vliet. z. Corn. Drebbelstr-aüt 34 rd.. IJmuiden. G. Lampers-Pot, d. Tromp straat 83. IJmuiden. J. M. Schagen-Tromp, d. Hyacinthenstraat 18, Santpoort. M. H. Walraven-Radevan, z. Groeneweg 70. IJmui den. M. C. M, van der Voorn-Paardekooper d. Kanaalstraat 91, IJmuiden. ST. NICOLAAS OP DE BEWAARSCHOOL. A.s. Donderdag zal St. Nicolaas een bezoek brengen aan de Maria-Cornelia Fröbelschool. Des middags komt de goede Sint bij de kleu ters, des avonds bij de leerlingen der naai. school. NATUURVRIENDENGROEP VELSENIJMUIDEN. Zaterdag 15 December a.s. maken de leden heeft van haar afdeeling, haar beste beentje der natuurvriendengroep een excursie naar voorzetten om de Zaandammers met een neder het Gas- en Waterleidingbedrijf der gemeente i laag naar huis te zenden. Velsen in de Trompstraat.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1