HET NIEUWE AVONDBLAD Sint Nicolaas bezoekt ons bureau, Kerstinzameling Met elkander voor een ander. 20e JAARGANG No. 30 DONDERDAG 6 DEC, 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1EN1—5 regels t 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededelingen dubbele prijs ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van ooven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vtouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van j 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéle» zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Enorme belangstelling van de jeugd. Bij de rubriekertjes. Ook de rubriekertjes krijgen een goede beurt. Gistermiddag werden wij op ons bureau vereerd met een bezoek van niemand minder dan Sint-Nicolaas, vergezeld van zijn zwar ter dan zwarten knecht Piet. De overal zoo welkome gasten kwamen even vóór 2 uur met den trein aan. Daar stond een open landauer, bespannen met twee vurige vossen gereed en omstuwd door een groote schaar kinderen reed de goede Sint naar de Kennemerlaan, waar hij werd opgewacht door dichte drom men. Van heinde en ver waren moeders met hun kleuters gekomen om getuige te zijn van de „blijde incomste" van den gast uit Spanje. Hij zou immers strooien! Natuurlijk werd Sint Nicolaas en zwarte Piet een grootsche ontvangst bereid. Ons •buurjongetje Chris bood St. Nicolaas een fraai bouquet aan. Steeds maar handen ge vend en minzaam buigend schreed de goede Sint langs de jeugd, die hem natuurlijk van dichtbij moest zien. Op ons bureau werd den hoogen gast en zijn factotum thee gepresenteerd. Nadat de be jaarde man een oogenblik van de vermoeie nissen van zijn reis had uitgerust, begaf hij zich naar het balcon, vanwaar hij en Piet de steeds aangroeiende kinderschaar rijk be strooide met nooten. Lang kon het bezoek niet duren, want de Bisschop moest nog meer bezoeken afleggen. Na een half uurtje in ons midden te hebben vertoefd vertrok hij weer, om een bezoek te brengen aan de bewaarschool en de Pres. Kru- gerstraat. Het verhaal van zijn bezoek aan de bewaarschool vindt men elders. Bij de rubriekertjes. Na de kinderen van de bewaarschool waren de rubriekertjes aan de beurt. Natuurlijk wa ren alle rubriekertjes aanwezig, toen Sint Ni colaas en zwarte Piet de zaal in de Prins Hen drikstraat binnentraden. Sint Nicolaas nam plaats op den voor hem gereed gemaakten troon. Van zijn hooge. plaats heeft hij de kin deren minzaam toegesproken. Juffrouw Vijl- brief vertelde toen het een en ander over de hinderen. Ze waren over 't algemeen wel zoet, heeft ze verteld, maar eenige kinderen waren wel eens ondeugend. Deze kinderen ontkwa men niet aan een terechtwijzing, die veel in druk maakte. Vervolgens werden liedjes gezongen, zoowel gezamenlijk als door enkele kinderen afzon derlijk. Het was den goeden Sint aan te zien. dat hij buitengewoon genoot van den kinder zang. Toen werden.de.zakken en- pakken ge opend St.Nicolaas'èn' zwarte Piet strooiden al lerlei lekkers en verder kregen de kinderen speculaas en een prentenboek. Ook juffrouw Vijlbrief werd niet vergeten. Zij kreeg een spe culaaspop van zulke afmetingen, dat er man- nenhulp noodig was om het omvangrijke ge schenk naar de woning van de leidster onzer kinderrubriek te brengen. Nadat onze fotograaf zijn plicht had ge daan volgde een hartelijk afscheid van de be zoekers. Zij reden naar het Kof a-magazijn in de Kanaalstraat, waar zij den dag verder door zouden brengen om ook daar de kinderen met hun geschenken gelukkig te maken. Het is voor veel kinderen een heerlijke mid dag geweest. Dat er zulk eén groote menigte op de heen was is mede te danken aan het weer, dat na den triesten morgen geheel op knapte. Bevroren haring? Engeland wil markt heroveren. Reuter seint uit Londen, dat de president van Lever-Bros Ltd., de heer F. d'Arcy Coo per, tijdens een te Great Yarmouth gehouden diner een rede heeft gehouden, waarin hij mededeelde dat op het oogenblik proeven wer den genomen met het invriezen van haring evenals dit met visch geschiedt. Hij wees er op, indien de proeven slagen, en de bevroren haring op de markt kan worden gebracht, zoodra de aanvoer van versche ha ring daalt, dat men reeds een heel eind op weg is naar oplossing van de moeilijkheden in het haring-visscherij-bedrijf. Spreker betreurde het, dat de Britsche vis- schersvloot door de beperkende bepalingen op het oogenblik in de haven ligt, terwijl de Ne- derlandsche en Duitsche visschers hun bedrijf kunnen voortzetten en zoodoende dezelfde markten van visch voorzien,- waar anders En geland had kunnen leveren. Een noemenswaardige stijging in den ha ringexport is, aldus de heer Cooper, niet te ver wachten en volgens hem was het moeilijk om ten aanzien van de toekomst van de haring- visscherij optimistisch gestemd te zijn. Ertsaanvoer. Het Duitsche stoomschip Heinz W. Kunst- mann is van Lulea aangekomen met een la ding erts voor de Hoogovens. Sint Nicolaasfeest op scholen en elders. Uitbundige feestvreugde overal. School n. Woensdag vierde de jeugd van school H. haar St.-Nicolaasfeest. Door het groot aantal deennemers aqn dit feest, was men ge noodzaakt het „drie-ploegenstelsel" in te voeren. Het onderwijzend personeel had het verma ken der jeugd toevertrouwd aan „professor" Antonini, wien zulks best was toevertrouwd. Met zrn poppenkast en goocheltoeren wist hij de meisjes en jongens eenige uren aardig be zig te houden. Voldaan keerden ze dan ook huiswaarts Bewaarschool Pres. Krugerstraat. De kinderen van de bewaarschool in de Pres. Krugerstraat hebben in tegenwoor digheid van een groot aantel ouders een heer lijk Sinterklaasfeest gevierd. Onder luid gezang van de kinderen, trad Sint-Nicolaas, vergezeld van zwarte Piet de school binnen. Voor den goeden bisschop stond reeds een stoel gereed. Hij liet tal van kinderen zij zich komen en sprak naar ge lang van hun gedrag een vriendelijk dan wel een vermanend woord. Sommige kinderen zongen den goeden Sint een liedje toe. Alle kinderen werden ruimschoots met lekkers bedeeld en natuurlijk werd er rijk met pe pernoten gestrooid Insingersoiiool. Natuurlijk kon Sint-Nicolaas niet overal het schoolfeest bezoeken. Maar waar de kin deren hem persoonlijk moesten missen had hij te voren reeds een bezoek gebracht, waar bij hij natuurlijk niet vergeten had iets voor de kinderen achter te laten. Alle kinderen vonden in de vakken van hun bank eenige versnaperingen Comitéschoül. Ook de Comitéschool heeft feest gevierd en alhoewel ook hier Sint-Nicolaas zelf niet kon komen, hebben de kinderen heel goed kunnen merken, dat de Sint in het land was. Zij werden allen goed bedacht en gingen naar huis met het prettige vooruitzicht, dat er met Kerstmis nog eens weer feest gevierd zal wor den. St-Nicolaasvereeniging meen belang". Alge- In de zaal „De Griffioen" heeft de St.-Ni- colaasvereeniging „Algemeen belang" giste ren tweemaal een in alle opzichten goed ge slaagd kinderfeest gegeven. Het eerste feest heeft plaats gehad 's middags 3 uur, net tweede 's avonds 7 uur. Beide keeren waren, behalve een aantal ouders, ruim 150 kinderen T bijeen. Het feest werd geopend door den voorzitter, den heer J. Mijzen. Evenals 's middags ontbrak ook Sint-Ni- colaas 's avonds niet op het appèl die zich wat het uitdeelen van geschenken betreft, j niet onbetuigd liet. 's Middags heeft „Oome Piet" met zijn poppenkast de kinderen uitste kend vermaakt en 's avonds hielden drie clowns de kinderen gezellig bezig, terwijl het ondertusschen aan tractaties niet ontbrak. Elk kina kreeg bovendien een geschenk mee naar huis. Speeltuinvereeniging „Vrij en Blij'.. Voor de kinderen van de leden der R.K. speeltuinvereeniging „Vrij en Blij" was in het Patronaatsgebouw een St.-Nicolaasfeest ge organiseerd. waaraan ruim 500 kinderen deelnamen. De marionettenspelers Ostreicher en Punka uit Amsterdam wisten de kinderen die geschenken kregen, wel te vermaken. VELSER H. B. S.-VEREENIGING. A.s. Zaterdagavond wordt in de gymnastiek zaal der R. H. B. S. een lezing gehouden, ge organiseerd door de Velser H.B.S.-Vereenïging De heer J. van Haselen zal vertellen over de K. L. M.. in het bijzonder over de Uiver, de F 36 en de F 20. Na de pauze zal een door de K.L.M. opge nomen film worden vertoond. R.K. KIESVEREENIGING. De R.K. Kiesvereeniging IJmuiden I houdt Vrijdag 7 December in de R.K. Vereeniging aan de Kerkstraat een vergadering, waarin de komende algemeene vergadering en de voor- loopige propaganda voor de verkiezingen in 1935 zullen worden besproken. Leger des Heils. Kerstplannen. De secretaris van het Leger des Heils schrijft ons: Kesrtfeest! Het woord alleen reeds wekt een wereld van vreugdevolle gedachten en ver wachtingen. Is het niet synoniem met vrede, warmte, licht, gezelligheid? Als over enkele weken de Kerstklokken luide der wereld het „Vrede op aarde" toeroepen, en de kerstboom met zijn vriendelijke lichtjes staat te prijken in menige huiskamer, dan komen familieleden en vrienden bijeen om te zamen het feest van Christus' geboorte te vieren. Kerstfeest Vreugdefeest. Toch zijn er velen die in dezen kommer- vollen tijd in plaats van met vreugde, met zorg aan de komende Kerstdagen denken. Er heerscht gebrek in menig gezin, gebrek aan het allernoodigste. Geen geld voor onmiddellijke levensbehoeften, laat staan voor iets feeste lijks. Voor dezulken nu wil het Leger des Heils in de bres springen. Niemand mag gedurende de Kerstdagen gebrek hebben. Ingezetenen van Velsen, wilt U het Leger in staat stellen om dit jaar aan velen een Kerst pakket uit te reiken? Om veel te kunnen uit deelen, moet eerst veel ontvangen worden. De volgende week komen de Heilsoldaten bij U aan kloppen. Zend ze niet heen. maar geef geef geef. Enals ge den Kerstpot ziet staan, loop dan niet zonder meer daaraan voorbij. Ook kunt ge nu reeds Uw giften zenden aan het bekende adres: Edisonstraat 14 c. Gireert ge liever? Ons nummer is 51644. Groote diepgang. Het van Amsterdam naar Frederïksstad vertrokken Noorsche stoomschip Ronald pas seerde het Noordzeekanaal uitgaand met een diepgang van 8 meter. Lezers en lezeressen, VELSEN RAADSVERGADERING WEER UITGESTELD. De burgemeester heeft zich door bijzondere omstandigheden verplicht gezien, den datum van de vervolg-vergadering van den gemeente raad nogmaals te wijzigen. Deze is thans be paald op Dinsdag 11 December des nam. 7 uur. De begrootingen van Maat" schappelijk Hulpbetoon. Algemeen Burgerlijk en R.-K. Burgerlijke instelling vragen resp. 139000.- en 60800.- Sint Nicolaas komt binnen. In den loop der jaren hebben de beide in stellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon,, de algemeen burgerlijke en de R.K. burgerlijke, opvolgsters van het Burgerlijk en het R.K. Armbestuur haar taak voortdurend omvang rijker zien worden, niet alleen door den snellen groei der gemeente, maar ook doordat de eco nomische omstandigheden een steeds grooter aantal ingezetenen nóodzaakte, de hulp dezer instellingen in te roepen. Vooral het laatste is de oorzaak geweest, dat de aard der onder steuning, alsmede die der ondersteunden zich niet weinig heeft gewijzigd. Waren het vroeger meestal ouden van dagen of invaliden, die on dersteund werden, de laatste jaren zijn helaas ook vele jonge, gezonde menschen, die niet voor werkloozensteun in aanmerking komen, op hulp van een der beide instellingen aange wezen. De aanzienlijke stijging van de aan beide U blijft natuurlijk niet achter, want dat hebt U nooit gedaaq. Als de tijdsomstandigheden het gebieden, welaan, dan bescheidener dan vroeger. Namens de allerbehoeftigsten zijn wij U zeer dankbaar voor elke bijdrage, hoe klein ook. Zend of breng ons Uw gift voor de van de Nederlandsche Dagbladpers. Bureau: Kennemerlaan42,IJmuiden instellingen door de gemeente verleende sub sidies blijkt uit het volgende staatje, dat een overzicht geeft van deze subsidies van 1926 af: Algem. Burgerl. R.K, Burgerlijke Instelling Instelling 1926 f 52.560 f 23.500 1927 f 54.150 f 26.000 1928 f 62.700 f 27.000 1929 f 61.550 f 35.300 1930 f 80.650 f 35.200 1931 f 286.200 f 81.220 1932 f 123.500 f 50.400 1933 f 123.500 f 58.000 1934 f 138.300 f 58.925 1935 f 139.000 f 60.800 Hieronder begrepen de bedragen, uitge geven door de Raadscommissie voor steunver- leening aan werkloozen). In tien jaren tijds steeg het aan beide in stellingen verleende subsidie derhalve van f 76.060 tot f 199.800 of met 163%. De bevolking steeg in hetzelfde tijdvak van 34.217 op ruim 44.000 of met ca. 29%. Wel een bewijs, dat ook hier de crisis zich heeft doen gevoelen. Het hierboven geplaatste staatje toont aan, dat het bedrag der subsidies tot en met 1929 steeg geheel in verhouding met den groei der bevol king. Van 1930 af ging het echter snel omhoog. Opvallend is dat waar de R.K. instelling in de eerste jaren van het tijdvak der laatste tien jaren een subsidie genoot van ruim 50% van dat der A. B. instelling, dit percentage de laat ste jaren daalde tot ongeveer 43%. Maar ook dit percentage is in vergelijking met het aan deel der R.K. in de bevolking nog zeer hoog, aangezien dit aandeel slechts 28% bedraagt. (Van de 41259 ingezetenen op 1 Januari 1931 behoorden 11140 tot de R.K. kerk). Beide instellingen hebben natuurlijk een eigen begrooting, zij hebben haar eigen in komsten en haar eigen uitgaven. Onder de op de begrooting voor 1935 van de Algemeen burgerlijke instelling geraamde in komsten staat o.a. vermeld f 302.50 voor rente van ingeschreven kapitalen op het Grootboek der Nat. Schuld en van hypotheken en uit staande gelden, f 100 voor liefdegiften uit de bussen en van particulieren, f 4800 voor bij dragen van onderhoudsplichtigen in de kos ten van onderstand in geld, verpleging in zie kenhuizen enz. en natuurlijk het subsidie van f 139.000. Onder de uitgaven staan vermeld: onderstand voor bestedelingen f 23.000. onder stand in geld f 80.000, in eetwaren f 3200, in brandstoffen f 200, in kleeding f 250, in ge nees- en verloskundige hulp f 4500, in huishuur f 300, in onderstand niet afzonderlijk genoemd f 3000, kosten van administratie f 5000, kosten van verpleging in ziekenhuizen f 22.000, on voorzien f 448.26. De begrooting van de R.K. burgerlijke in stelling vermeldt onder de inkomsten: rente van ingeschreven kapitalen op het Grootboek der Nat. Schuld en van hypotheken en uit staande gelden f 240, huur van huizen f 1450, huur van landerijen en opbrengst verpachting grasgewas f 900. liefdegiften f 100, bijdragen van onderhoudsplichtigen f 1000 en het sub sidie ten bedrage van f 60.800. De uitgaven ver melden: onderstand van bestedelingen f 8500, in geld f 34.500, in eetwaren f 1400, in brand stoffen f 50, in kleeding f 150, in genees- en verloskundige hulp f 2000. in huishuur f 2000, onderstand niet afzonderlijk genoemd f 2800, kosten landwerk f 200, kosten administratie f 5000, onderhoud van gebouwen f 300, grond en andere lasten f 400, kosten van verpleging in ziekenhuizen f 7500, afschrijving op de drie nieuw gebouwde woningen te Santpoort door belegging f 140.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1