Mi/ «Mxu ■veoe ka uwUee. mmêm steoonuti. Korfere arbeidstijd of stopzetting der mechanisatie? STA TEN-GENERAAL TWEEDE KAMER Wenschen inzake internationale arbeidsconferenties. Bevoegdheid van bedrijfsraden. Zwakte Piet trad vandaag als eerste spreker op en wel in den persoon van den heer Snee vliet (rev. soc.), die vond, dat het Kabinet de roe verdient. Want ondanks toeneming' van de economische nooden, verzuimt het z.i. in de sociale nooden te voorzien, met het gevolg, dat hierdoor juist de spanning in het land erger wórdt. Ook over den Minister, door dezen spreker heden als sociale Sinterklaas betiteld, was hij niet te spreken. De 2 millioen, die men nu tenslotte extra zal uitgeven voor zgn. winterhulp waren vol gens hem het duidelijk ste bewijs, dat het vorig jaar de Minister den gesteunden 10 millioen ontnomen had, die on misbaar waren. Op zijn verlanglijstje had de rev. soc. afgevaardigde vrijwel bovenaan staanbekorting van den arbeidstijd en het nemen van maatregelen ter vervanging van oudere door jongere arbeidskrachten. De Agra rische specialist der s.d. fractie, de heer Hiem- stra, viel dén heer Loerakker bij, wat betreft de wenschelijkheid een kerncommissie in het Landbouwbedrijf in het leven te roepen. Ver korting van arbeidstijd in het landbouwbe drijf en een verbod van kinderarbeid vormden de andere door hem aangeroerde punten. Zijn partijgenoot Brautigam drong er als leider der haventransportarbeiders op aan nu eindelijk toch eens de gewijzigde stuwadoorswet in te voeren. Vérder bepleitte hij regeling van den arbeidstijd-voor chauffeurs en in de binnen vaart, igts wat volgens den heer Duymaer Twist (a.r.) niet noodig zou zijn, aangezien zich bij de binnenscheepvaart zulke lange werktijden niet voordoen. HJ1. F M, Snee vliet (Eev. S. P.) De R.K. afgevaardigde v. d, Put ziet, in bin- dendvefklaring der collectieve arbeidsovereen komst geen beletsel voor aanpassing aan de nieuwe loonen. Verplichte deelneming aan kindertoeslagregelingen natuurlijk was hij verheugd over het betreffende voorontwerp van den Hoogen Raad van Arbeid en dito aan ondernemingspensioenfondsen acht de heer v. d. Put in elk geval noodzakelijk. In ver band met dit laatste punt was deze spreker dan ook teleurgesteld door het afwijzend standpunt, ten dien aanzien in de M. v. A. in genomen. Hadden sommige afgevaardigden zich vrij geestdriftig voor invoering eener 40- urige werkweek uitgelaten, dit Kamerlid, dat er principieel niets tegen had, dacht er wat sceptischer over. Tengevolge der praktische bezwaren zou de aldus te scheppen verrui ming van arbeidsgelegenheid tenslotte niet, meevallen. Neen, veel beter was het z.i. met het oog daarop, vervanging van vrouwelijke door mannenlijke werkkrachten en verder, als crisismaatregel, stopzetting der mechanisatie. Onmiddellijk ging Ir. v. d. Waerden (s.d.) hier tegen in, verklarende in dit denkbeeld een „tragische actie" te zien, die z.i. op een fiasco moest uitloopen, ook voor de arbeiders, die men er mede zou denken te helpen. In sombere kleuren schilderde hij de voor bedrijf en maatschappij hieraan verbonden nadeelen. Volgens den communist Schalker zijn de ar beiders alleen te redden, wanneer zij zelf de regeling van den arbeid in handen nemen. Had o.m. de heer v. d. Put nog de kwestie van verordenende bevoegdheid van bedrijfs raden aangeraakt (waarvoor de St-aatk, Ge reformeerde heer Zandt niets voelt evenmin als voor een 40-urige arbeidsweek, de heer Kuiper (R.K.) deed dit ook, betoogende dat het op den duur tot toekenning van die ver ordenende bevoegdheden moet komen. Dat de werkloosheid mede zulk een ontzaggelijken omvang heeft gekregen tengevolge van het mechanisatie-proces, erkende deze spreker. Alle middelen tot ..vermindering van 't leger der werkloozen .wenscht hij aange wend te zien dus b.v. .sterke beperking bij de verleening van .overwerk-vergunnm gen, verbod van ar- .beid der gehuwde vrouw -en vervanging .van vrouwelijke door mannelijke werk- krachten. De heer Drop nam vervolgens het woord om o.m. wettelijke regeling van den arbeids tijd van het kantoornersoneel aan te bevelen. Mr. Westerman (Nat. Hers-t.) zorgde voor eenige afwisseling door zich met de Interna tionale Arbeidsorganisatie bezig te houden. Niet bepaald in o-pgewekten geest, neen hij zag een reeks van fouten, welke aan deze in stelling en aan haar werk meer en meer eigen bleken te zijn. Tegenover de zorgvuldig heid, waarmee Nederland -de arbeidsconven- ties toepast steekt z.i. schril af, wat men el ders in dat opzicht doet of liever gezegd, na laat. Daarom vindt hij het dan ook goed, dat tegenwoordig onze Regeering niet .meer zoo vlug tot ratificatie van arbei-dsconventies overgaat. De meeste landen trekken zich niets meer van het Geneefsche bureau aan. Daarom beveelt Mr. Westerman met kracht aan groote matiging in het scheppen van conventies en in het beleggen der conferen ties, b.v. hoogstens eens in de twee jaar en niet elk jaar. Mr, Joekes (v.d.), warm voorstander van samenwerking op de basis der bedrijfsraden- wet. liet dezen aanval op de hem na aan het hart liggende Internationale Arbeidsorgani satie niet op zich zitten. Voor beperktere agenda's der conferenties door den heer v. Kampen aanbevolen kon hij om der wille van bezuiniging wel voelen. Dat er in Genève een meerderheid te vinden zou zijn voor hal veering van het aantal conferenties kwam hem voorshands onwaarschijnlijk voor. De zelfgedane opvatting van Mr. Westerman, dat wij eigenlijk te goed zijn voor het inter nationale werk der Arbeidsorganisatie achtte de v.-d. woordvoerder terecht verwerpelijk. Overigens bestreed hij nog het standpunt van den heer v. Kempen, dat de Regeeringsgede- legeerden ter conferenties liever ambtenaren dan politici moesten zijn, Als ik nog vermeld heb, dat van nacht bij justitie Mr. Duys zijn democratisch hart A. J. Loerakker (R.K.) luchtte en critlseerde dat ons land langza merhand te veel de richting van een politie staat uitgaat en dat om over half -drie de Minister aan het woord kon komen, terwijl alleen nog het duo Schalker-Westerman aan wezig was, moge ik het hierbij laten. E, v, R. Fabrieksbrand te Enschedé. Eigen brandweer verricht goed werk. Woensdag werd de brandweer te Enschedé gealarmeerd voor een uitslaanden brand in de Fabriek van Katoenproducten de N.V. I. Rozendaal Import en Export Compagnie, aan den Roomweg aldaar. Toen de branweer ter plaatse kwam, bleek de uitstekend georganiseerde fabrieksbrand- weer reeds in volle actie te zijn, terwijl ook de sprenkelinrichting in werking was. De Ensche- desche brandweer kon weldra aan het blus- schingswerk deelnemen en tengevolge daar van werd verdere uitbreiding van den brand, welke reeds een vrij grooten omvang had aan genomen, worden voorkomen. De brand bleek te zijn ontstaan in een twee verdieping hoog fabrieksgebouw, waarin de m SR. de bTjna" de' MfTsitóen Weer een clearingverdrag met Duifschland. Spoediger aflossing oude schuldvorderingen. Duur van het verdrag twee jaar. Zooals bekend, heeft de Neder- landselie regeering op 2 November j.I. het clearingverdrag met Duitsch- land opgezegd. Zeer spoedig daarna zijn de beide regeeringen overeenge komen, opnieuw onderhandelingen nopens een dergelijk verdrag aan te vangen. Deze zijn gedurende de laatste veertien dagen in Den Haag gevoerd en zijn Woensdag afgesloten door de onderteek-ening van een nieuw clearingverdrag, waarvan de in houd zeer spoedig zal worden gepu. bliceerd. De positie der z.g. „oude schuldvorderin g-en (d.w.z. die welke voor 24 September j.I, haar vervaldag' hadden), heeft in de eerste plaats een punt van zeer ernstg onderzoek uitgemaakt. Als resultaat aarvan mag een bespoediging- van de afbetaling dier vorde ringen worden verwacht. Het daarvoor op de Nederlandsehe clearing- rekenin-g te reserveeren bedrag is n.l. van 10 pet. tot 18 pet. verhoogd. Van deze ver hooging met 8 pet. is 3 pet. ontleend aan het z.g. „vrije deviezenbedrag", odat volgens de bepaling-en van het oude clearingverdrag aan de Duitsehe Reichsbank ten goede kwam. Van de 4 pet. aan vrije deviezen die ter be schikking van de Reichsbank blijven, zal on geveer de helft Nederland op andere wijze ten goede komen, Uit het bovenstaande kan men afleiden, dat vuur was in een der machines op de bene denverdieping uitgebroken en vandaar via een zuiginrichting naar de eerste verdieping overgebracht. Een zeer groote partij katoenafval, vermoe delijk ter grootte van 25.000 K.G. is verbrand of door het water geheel bedorven. Vooral de waterschade is buitengewoon' groot. Hoe groot de schade is kon op het moment nog niet worden nagegaan. Alles is op beurspolis verzekerd. worden verkort. Niettemin moet ook nu nog worden gevreesd, -dat het nog geruimen tijd zal du-ren voor de laatste -der onderhavige schuldvorderingen zal zijn betaald Dit is «en onvermijdelijk gevolg v.an den omvang van het totaalbedrag dier vorderingen Juist met het oog daarop was het noodig, dat het risico dat het betrekkelijk langen tijd blijven uit staan van vorderingen op Duifschland onder de huidige omstandigheden eigen is, tot een minimum zou worden beperkt Omtrent dit punt is een regeling getroffen tegelijk met doch op zichzelf onafhankelijk, van het nieuwe clearingverdrag. Deze regeling opent de mogelijkheid van de omzetting van Marken in guldens ten aanzien van die vorderingen, welke zijn ontstaan uit de levering van goederen en diensten van Nederlandschen of Nederlandsch-Indischen oorsprong. Deze omzetting is echter afhanke lijk van een zeker minimum voorschot dat de daarvoor bij de Nederlandsehe bank inge stelde commissie aan de belanghebbende schuldeischers kan verleenen. Tusschenhandel komt er niet zeer gunstig af. Ten aanzien van den handel in goederen van niet-Nederlandschen of Ned.-Indischen oorsprong is het niet gelukt, een regéling te verkrijgen, die aan de behoeften van den traditioneelen Nederlandschen tusschenhan del tegemoet komt. Op dit gebied waren -de onderhandelingen sterk geprejuddcieerd door het daaromtr-ent in het Duitsch.Engelsche verdrag inzake het -betalingsverkeer vastge legde Ten behoeve van dezen handel is niet meer verkregen, dan waarmede Engeland ge noegen heeft genomen Voor de scheepvaart is voorts een regeling getroffen. Ten aanzien van het overige zij verwezen naar den Donderdagavond te publiceeren ver- dragtekst, Uiteraard is de technische grond slag van het nieuwe verdrag gelijk aan dien van het oude. Op tal van punten zijn veran dering-en van meer of minder bete-ekenis aan gebracht, die ten doel hebben,gebleken zekerheden weg te nemen, of de uitvoering te vergemakkelijken. Het verdrag is voor den duur van ruim twee jaren gesloten en kan met inachtneming van een termijn van drie maanden, door beide partijen worden opgezegd, of, indien belang rijke wijzigingen in de economische verhou dingen, waarop het berust, zich mochten voordoen, met een termijn van veertien dagen -Het ligt in ée bedoeling, thans onderhan delingen nopens een nieuw handelsverdrag met Duitschland aan te vangen, daar het bestaande op 31 December a.s. afloopt. Daartoe zal vrijwel dezelfde Duitsehe delegatie, die het clearingverdrag heeft behandeld, binnen eenige dagen naar Den Haag terugkeeren, waar deze onderhandelingen althans voor- 1-oopig zullen plaats vinden. Ook van Neder landsehe zijde heeft de regeering dezelfde onderhandelaars met de-ze nieuwe taak be last. BLIJVEN DE OMBILIN-MIJNEN BEHOUDEN? Na zijn jongste inspectiereis acht de direc teur van het departement van Verkeer en Wa terstaat in Ned.-Indië een liquidatie van dé Ombilin-mijnen onjuist. EEN VERHEUGEND INITIATIEF. Wie den Arme geeft, leent den Heere. Ook ons Nederlandsehe Volk lijdt onder de crisis, die de wereld teistert. Duizenden ver- keeren in omstandigheden, die hulp van ande ren dringend noodzakelijk maken. Temeer klemt dit, nu de crisis reeds zoo lang duurt en de winter voor de deur staat, waardoor het gebrek aan kleeding, schoeisel, beddegoed en verwarming zich dubbel doet gevoelen. Doordrongen van dit feit, heeft de Re geering, trots den nood der schatkist, zich het lot van de gesteunde werkloozen aangetrokken en zich bereid verklaard voor extra hulp aan hen voor ditmaal een bedrag van ongeveer twee millioen gulden aan te vragen. Naast deze werkloozen zijn er echter nc-g vel-en, inzonderheid zij, die tot de zgn. stille armen behooren, wier nooden minstens even groot zijn. Gij, die niet tot hen behoort, bedenkt, dat Gij gespaard zijt gebleven voor het lot, dat vele uwer medemenschen heeft getroffen; dat hun lot ook het uwe had kunn-en zijn. Indien gij u dit goed indenkt, twijfelen wij niet of uw dankbaarheid zal groot zij-n. Toont dit in uw gave. De regeering kan reeds door den nood der schatkist onmogelijk allen nood lenigen. Het prijzenswaardig streven van de vereenigin-g „De Nederlandsehe Dagbladpers" verdient daarom allen steun. Het op u gedane beroep is drin gend. Met den winter nadert Kerstmis. Brengt door uw gave op de dagen van het komend ge boortefeest van Christus verlichting en blijd schap in de woningen van uw minder be deeld0 landgenooten. Uw Kerstfeest zal u zelf daardoor tot des te grooter zegen kunnen zijn. De Minister van Binnenlandische Zaken J. A. DE WIDE. De Minister van Sociale Zaken, J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE. DONDERDAG 6 DECEMBER '34 Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884, 6 December: Maandagmiddag omstreeks twee uur bevond de veldwachter van Orthen, P. H. Schreurs, zich op den Orthenschen weg, toen hij in de verte in de gemeente- weide een hollend paard zag naderen, gespannen voor een kar, zonder geleide. Onmiddellijk snelde hij het hollende dier tegemoet, doch voor hij het kon verhinderen, liep dit in een wak en ver dween geheel onder het ijs, terwh kalf, dat op de kar was geladen, er af viel en mede geheel onder het ijs ge raakte. Onverwijld begaf Schreurs zich te water, sneed de strengen los en hield paard en kalf met de koppen boven water, totdat na verloop van eenigen tijd de eigenaar van het paard met eenige andere personen kwam opdagen., Toen gelukte het hun met vereende krachten zoowel Schreurs als de beide dieren en de kar weer op het droge te krijgen. Poging tot diefstal van rijwielplaatjes. Amsterdamsche hof requireert bevestiging van Haarlemsch vonnis. AMSTERDAM, 5 December (V. D.) In het begin van dit jaar zijn te Velsen twee mannen betrapt bij een poging tot diefstal van rij wielplaatjes. Zij bevonden zich vlak bij een modevakschool en zouden hebben gepoogd van enkele fietsen de plaatjes los te maken. Belde verdachten beweerden op de meisjes van de school te hebben gewacht. Zij mtken- den de poging tot diefstal. Het tweetal vond bij de Haarlemsche rechtbank geen gehoor met dit verhaal en werd veroordeeld tot resp. zes en vier maanden gevangenisstraf. Zij ston den thans in hooger beroep voor het hof te recht. De procureur-generaal requireerde be vestiging van de vonnissen. Arrest 18 December. DRIE BERUCHTE INBREKERS IN ARREST. Na een langdurig onderzoek is de gemeente politie van Loosdrecht in samenwerking met de Rijkspolitie erin geslaagd een drietal be ruchte inbrekers, die den laatsten tijd Loos drecht en omgeving onveilig maakten in te rekenen. De politie heeft bij een inval in een schuur te Kortenhoef aangehouden de 21-ja rige J. v. L. uit Loosdrecht, de 36-jarige G. v. L. uit Kortenhoef en de 30-jarige L. de R. uit 's Graveland. Bij een onderzoek in de schuur bleek, dat daar zeer veel voorwerpen van waarde, afkomstig van diefstallen in de om liggende gemeenten afkomstig, waren opge slagen. Ook een groot aantal inbrekerswerk tuigen werd in beslag genomen. De drie ge arresteerden zijn na een langdurig verhoor naar het Gemeentehuis te Loosdrecht over gebracht, waar zij zijn ingesloten. De politie gelboft' een zeer1 goedé vangst'té1 hebben gedaan. MR. C. P. M. ROMME VERLAAT DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD. Naar wij vernemen zal Mr. C. P. M. Romme lid van den Gemeenteraad van Amsterdam, zich het volgende jaar bij de Gemeenteraads verkiezingen niet meer beschikbaar stellen wegens zijn benoeming tot buitengewoon hoogleeraar aan de Hoogeschool te Tilburg, ingaande met den cursus 1935/36. Mr. Romme was sedert 1921 lid van den Raad. De ingewikkelde crisiszuivel- wetgeving. Onvolledig geredigeerd? De ci'isiszuivelwetgeving is uiterst ingewik keld, zooals mr. T. A. M. A. v. Löben Seis' op merkte in zijn pleidooi in een tweetal zaken over die kwestie Woensdagmorgen voor den kantonrechter. De zaken waren de volgende. Volgens de vele wetten, besluiten en beschikkingen over deze kwestie mag men niet meer dan een be paalde hoeveelheid olie in voorraad hebben, die gemerkt moet zijn. Twee bakkers stonden dientengevolge terecht, omdat zij respect. 1656 K.G. en ruim 2000 K.G. in voorraad hadden gehad in vaten van omstreeks 180 K.G. zon der merk. De waarde van de olie, die ver dachten verklaarden noodig te hebben voor het smeren van broodvormen, was 18 cent per K.G. De genoemde wetten zijn uitgevaardigd, omdat er een heffing op die olie is gekomen in Augustus. Beiden hadden die groote hoe veelheden ingeslagen, omdat ze dachten, dat bij invoering van de heffing de voorraden niet belast zouden worden. De controleurs van de Crisiszuiveiwet hadden de vaten bij den een onder stroo gevonden in varkensstallen, bij een ander ln een schuur. Deze verdachte had eerst gezegd, dat die schuur niet van hem was, toen, dat de vaten leeg waren en tenslotte pas de ware toedracht van de zaak verteld. De Ambtenaar, mr. B. v. d. Burg, was van oordeel, dat de verdachten deze voorraden hadden moeten opgeven, om belast te worden. Dit verzuim is een ernstig feit en de Ambte naar vorderde een boete van 300, subs. 100 dagen hechtenis. Mr. T. A. M. A. v. Löben Seis betoogde, dat de dagvaarding nietig was, omdat daaruit niet blijkt wat en laste gelegd is, daar slechts verwezen wordt naar de wetbepalingen. (De Ambtenaar merkte hierop, dat de Ho'oge Raad zulks gesanctionneerd heeft). Voorts zei de verdediger, dat de minister geen hoeveelheid heeft bepaald, zoodat er in. deze gevallen niet bewezen kan worden, dat de bewuste voorra den grootere hoeveelheden waren dan de mi nister wenschte. In de zuivercrisiswetgeving wordt wel gesproken over merken, doch alleen voor hoeveelheden van 1 K.G. en over grootere hoeveelheden, verpakt in vaten van meer dan 1 K.G. is niets te" vinden in de wet. Pleiter noemde dit een slordigheid van het departe ment. Hij drong aan op vrijspraak. De Ambtenaar repliceerde en zei, dat for meel gesproken, ook hij van meening was, dat het weglaten van de hoeveelheid onjuist is. Spr. meende dat dit wel anders gekund had. Materieel echter zou een veroordeeling moge lijk zijn. Wat de opmerking over de merken betreft, de Ambtenaar heeft deze moeilijkheid die hij al zag aankomen, omzeild, door niet in de dagvaarding te spreken over de verpakking, doch alleen het aantal kilo's te noemen. In beide gevallen zal de waarnemend kan tonrechter, mr. J. v. d. Vegt, over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzer*j

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2