Bekende Beverwijkers. De Wilde Prof. U zult u wellicht den naam van professor Ewald Banse herinneren. Hij was (wellicht is hij nog) hoogleeraar in de psychologie van de krijgswetenschap aan de universiteit van Brunswijk. Als zoodanig schreef de man een paar boeken, die zoowat een jaar geleden der mate bijdroegen tot de impopulariteit-in-het- buitenland van het Derde Rijk, dat Hitier er zich mee bemoeide en de uitgaven stopzette. Het kan hem niet erg geschaad hebben, want de stopzetting kwam geruimen tijd na de eer ste publicatie. Boeken leven tegenwoordig niet lang meer. Ik heb hooren beweren dat de koopkracht van de beste roman veelal na 8 a 10 maanden is uitgeput. Maar professor Banse's weinig- romantische ontboezemingen zullen u wel weer te binnen schieten als ik er alleen maar even aan herinner, dat hij de kinderen de 3fatuur sen wou leeren zien dat zij ieder btfich, ife-üsr meer, iederen heuvel als een krijgskundig object zouden bekijken, als een factor in een veldtochtsplan die zekere ver- dedigings- en aanvalsmoselijkheden bood. Prof. Banse heeft zijn succes met deze en dergelijke denkbeelden en ook den 30sten Juni overleefd, en thans een derde standaardwerk het licht doen zien, dat heet: „Wat de Duit- scher van het Buitenland moet weten". („Was der Deutsche vom Ausland wissen muss"). Nu, dit is ook aardige lectuur. De schrijver pakt opnieuw uit over de mogelijkheden van een Duitschen inval in Engeland. Hij jammert over het beklagenswaardige Oostenrijk, dat door politieke grenzen van zijn natuurlijke basis is afgesloten. Zwitserland is ook een kunstmatige staat: de Duitsch-Zwitsers heb ben de banden des bloeds, der taal en der Duitsche cultuur verbroken om tot een z.g. •„Zwitsersche natie" mee te werken. België is even kunstmatig. Twee tegenovergestelde na tionaliteiten en talen, de Duitsche en de Fransche, zijn erin gegroepeerd. Tsjec.ho-Slo- wakije ziet de prof. als een soort doorn, in het lichaam der Duitsche natie gedrongen door Frankrijk's na-oorlogsche politiek. De^Tsjecho- Slowaakache natie bestaat niet in werkelijk heid. Over Nederland is de professor zeer slecht te spreken. Dit is een lap grond, ontrukt aan den nationalen taaibodem van Duitschland. en hij kan den Nederlanders hun negatieve houding tegenover het Duitsche Rijk niet vergeven. Dit schijnt een ietwat triest vervolg op de optimistische voorspelling van Bismarck- „Holland annexeert zichzelf", dewelke in een halve eeuw tijds nog maar steeds niet be waarheid is. Daarna pakt Ewald Banse niet onverma kelijk uit over Frankrijk. Hij zegt dat het verre van homogeen is. uit nationaal en taalkundig- oogpunt bezien. Het telt bevolkingsdeelen- van Duitschen oorsprong in den Elzas, Lotharin gen en Vlaanderen. Bretagne is bevolkt door Germanen die Bretonsch spreken en het Fransch alleen maar op school leeren. „Maar zoolang deze afgunstige en oorlogszuchtige natie zich aan de overzijde van den Rijn zal bevinden, zal zij den eersten Staat van het Continent zijn en zal Duitschland machteloos blijven", roept de professor dan plotseling, in een klaarblijkelijk zeer zwak moment, uit. De conclusie is niet zoo moeilijk: hij is blijkbaar van meening dat de Fransche natie uitgeroeid moet worden. De revue van staten en volken besluit na tuurlijk met een zware scheldpartij op de Unie van Sovjet-republieken, die steunt op de proletariërs van enkele industriesteden en op een menigte misdadigers van alle nationali teiten, met inbegrip van Mongolen. Beschouwingen over rassen-kenmerken vul len dit overzicht gezellig aan. Er zit een heele Mendelsche dissertatie over de kleur van ha ren en oogen, over de lengte van neuzen enz. in. Het interessante van het geval is, dat hier weer zoo sterk dat merkwaardige minderwaar digheidsgevoel uit spreekt, dat de Duitsche uitingen ten opzichte van het buitenland altijd een beetje.... zielig maakt. Er zit iets meelijwekkends in een boek als dit, dat het onwaardig doet zijn als uiting van een groot volk. Ook vraagt men zich af of prof. Banse eigenlijk niet, zij het dan onderbewust, een heel eind op weg is als voorstander van de Vereenigde Staten van Europa. Wie weet hoe ie zich op den duur nog ontpopt, als blijkt dat de uitroeiing van Frankrijk niet doorgaat. Maaf^dan zal-ie van Berlijn als Europeesche hoofdstad toch af moeten zien R. P. BEVERWIJK Het overzicht van de groentenveiling. Aan de veiling is het nog niet zoo duidelijk te bemerken, dat wij reeds in de laatste maand van het jaar zijn aangeland. Wel wor den de aanvoeren van verschillende herfst- producten geleidelijk minder doch de keuze is voor dezen tijd nog zeer groot en het aan bod kon tot heden nog ruimschoots aan de vraag voldoen. Zoo zien wij geregeld artike len als spinazie, sla. bospeen, bloemkool enz. nog steeds deel uitmaken van de aanvoeren Het verloop van den handel was in de af; loopen week voor enkele producten weer iets bevredigender door dat de prijzen zich weel een weinig herstelden. Andijvie had de laatste veilingen een heel wat williger handel dan de vorige week en al waren de prijzen nu juist niet bijzonder hoog, toch bewogen deze zich in opwaartsche richting. De noteeringen wisselden nu w< naar kwaliteit van 2560 cent per kist. Bospeen. waarvan toch ook nog flinke h< veelheden werden aangevoerd, was gere- geld goed te verhandelen. Hiervoor kon de laatste veilingen van 713 cent per bos wor den genoteerd. Ook breekpeen kreeg meer be langstelling en kwam aan prijzen naar soort van 50ICO per kist. Het aanbod van spinazie uit de natuur wordt natuurlijk minder. Voor goed product waren de prijzen van 5065 ct. per kist Kasspinazie kwam geregeld aan no teeringen van f 1 per kist. Kassla van goede kwaliteit was behoorlijk te verkoopen doch de mindere soorten zijn evenals het vollegrondspi'oduct niet erg ge wild. De aanvoer van bloemkool stond zoo on geveer op hetzelfde peil als vorige week. Ook det prijzen toonden niet veel verandering. Goede soorten wisselden van 812 en min dere van 25 cent per stuk. Ofschoon in den spruitenhandel soms een enkele verrassing in prijs viel waar te nemen, toch zal de doorsnee nog geen verbetering van beteekenis kunnen worden genoemd. De noteeringen liepen naar soort uiteen van 712 cent per KG., sommige partijen enkele centen hooger. Boerenkool bleef voortdurend wisselen naar kwaliteit van 1530 ct. per kist. Voor verdere koolsoorten bleven de prijzen meestal op hetzelfde lage peil. Witlof' liep ondanks ma tigen aanvoer een weinig in prijs terug en kwam de laatste dagen aan noteeringen, die niet hooger waren dan van 612 ct. per K.G. Van de tomaten zijn het thans meestal restanten, die nog worden aangeboden met uiteenloopende prijzen naar soort van 1024 ct. per K.G. Raapstelen en Radijs zijn nog ;eregeld van de partij en werden betaald van 34 cent per bos. Van de soepgroenten is prei geregeld goed te verhandelen en bewegen de prijzen voor mooi product en goede bossen zich zoo onge veer van 810 ct. terwijl mindere soorten eveneens naar verhouding nog behoorlijk be taald worden. Knollen waarvan de aanvoer nog van flinke beteekenis was wisselden naar soort van 17 cent per stuk. Selderie en pieterselie* staan daarentegen meestal zeer laag en komen aan noteeringen zoo ongeveer van 24 ct per bos. DE UITSLAG VAN DDE PRIJSVRAGEN Oplossingen en uitslagen der prijsvragen van de St. Nicolaas Winkelweek van E. M. M. en de Hanze. Voor de kinderen prijsvraag waren inge komen 435 oplossingen, waarvan geen volko men juist. De prijzen werden toegekend aan de beste oplossers. De juiste oplossing was: Bloem van meel; Balans; Nachtleger; Borstbeeld. Zeepbel, Hemelrijk, Vuurwerk, Accoord, Wind, Rook, Haarkam. Ie prijs, Stoommachine: Riki Bulsink, Verl. Groenelaan 11, Wijk aan Duin; 2e prijs Pop: Gemma Burger, C. Matersweg 17a, Wijk aan Duin: 3e prijs. Boek: M. C. Lips, Wijkerstraat- weg 239, Velsen N. Banketletter Prijsvraag. Ingekomen 314 op lossingen, De winnaars waren: N. Stet, Wilhelminastraat 18, Beverwijk; Joh. Velt, Gr. Houtweg 61. Beverwijk; P. Bij man, Romerkerkweg 69, Beverwijk; G. P. J. Nijsen, C. Amsestraat 9, Beverwijk; B. Smi- nia, Pruimendijk 2, Beverwijk; A. Veltman, Gr. Houtweg 61, Beverwijk; W. Sehilleman, v. Harencaspelstraat 3, Beverwijk; A. Thorbecke Oosterwijkstraat 14, Beverwijk; J. Klomp, Hoogdorperweg 19 b, Heemskerk; A. Wmands, Galgenw. 9, Beverwijk: Dik Burger, W'lhel- minastraat 5, Beverwijk; W. Numan. Wilhel minastraat 23, Beverwijk: A. Visser. Alkm. straatweg 202, Wijk aan Duin; Fr. Dekker, Gr, Houtweg 91, Beverwijk; M. de Reus, Van Harencarspelstraat 5, Beverwijk; C Tromp, v. Harencarspelstraat 8, Beverwijk; J. J. But ter, Munnikeweg 11. Wijk aan Duin; J. J. Schoonenberg, Rijkstraatweg 179, Wijk aan Duin; G. Corver. H. Hoflanderweg 51, Wijk aan Du n: M. Bakker, Kerkstraat 108, Bever wijk; M. Burger, Str. van Linschotenstraat 32, Beverwijk; A. de Prijcker, Rijksstraatweg 50 (80); Jo Fenger, v. Harencarspelstraat 1, Beverwijk; J. Pimena, Kerkstraat 53, Bever wijk; B. Swart Romerkerkweg 67 a Beverwijk. Visitekaart puzzle. Ingekomen 976 oplos singen. De goede oplossing was: L. Raasemet. beroep Metselaar. Toon Schergesveer, Schoorsteenveger Siem Blot, Bloemist. K. Redkur, Drukker. G. Dieterloo, Loodgieter. Cees Turpin, Inspecteur. Ie prijs f 10: P. N. Wester, Heemskerk weg 74, Beverwijk; 2e prijs: taart: Jb. Schelvis, Hoflanderweg 9, Beverwijk; 3e prijs: banket letter: M. Kort, Schulp 147, Beverwijk. Door het ontzaggelijk groot aantal oplos singen is de commissie er niet in geslaagd op de daarvoor aangegeven tijd de uitslagen der wedstrijden en puzzles bekend te maken. Zij heeft er echter zooveel mogelijk voor gezorgd, dat de winnaars nog voor St. Nicolaas hun prijzen thuis bezorgd kregen. De werkverschaffing stop gezet. Grieven van de tewerkgestelden. Woensdag is voor de zooveelste maal weer -en conflict ontstaan op het werk van de havenuitbreiding, welke wordt uitgevoerd door de tewerkgestelden. Het is tenslotte uit- geloopen op een algeheeie stopzetting. Alle ar beiders moesten het terrein verlaten. Reeds talrijke malen kwam het in de werkver schaffing tot meeningsverschlllen tusschen de tewerkgestelden en de leiding, d.i. de Neder- landsche Heide Maatschappij, die met de uitvoering is belast. Vele malen betroffen de grieven het knib belen" aan het loon; de arbeiders meenden dat als zij hun prestaties opvoerden evenzoo vele malen het loon gedrukt werd. De kwestie betrof dezen keer echter nog een andere zaak. Voor de heiers, die de touwen bedienen van het heiblok, waren losse schuil- keeten in de nabijheid van de heistellingen geplaatst, waarin de werklieden zich tijdens de rust van 4 minuten, die hun na dertig keer trekken was toegestaan, eenigszins tegen den wind of eventueel tegen regen konden be schutten. Deze rustperiode werd terugge bracht tot 2 12 minuut en tevens werd last gegeven, dat de schuilkeeten opgeruimd moes ten worden. Zij moesten in de rust aan de stelling blijven staan. Dit wekte zeer veel ont. stemming op, nog verergerd door het feit, c'.at de werklieden den geheelen dag met natte voeten in den modder hun werk moeten ver richten. De mannen, die aan het heiwerk stonden, weigerden de keeten te verplaatsen, ook al ornaat zij in aangenomen werk ston den. De commissie uit de arbeiders heeft be sprekingen gevoerd, evenals de tewerkgestel den, die zich solidair verklaarden met de dertig arbeiders, die geschorst zouden wor den. De debatten met den hoofdopzichter ver liepen niet steeds even rustig en slechts niet :oote moeite kon een der tewerkgestelden van molestatie worden weerhouden. Dinsdag morgen volgde opnieuw een onderhoud met clen hoofdopzichter, nu in tegenwoordigheid van de politie. De opzichter bleef op het standpunt staan, dat schorsing van de 30 menschen noodzakelijk jf/as. Zooals gezegd bleven de anderen solidair. Toen om 12 uur de menschen. die naar huis gaan om te eten. het terrein verlieten, werd hun medegedeeld, dat zij tot nader bericht niet behoefden terug- te komen. De arbeiders, die op het terrein hun boter ham bleven eten, wilden 's middags den ar beid hervatten, maar zij werden door de politie van het terrein verwijderd. De schor =ing omvatte toen 162 tewerkgestelden. Woens dagmiddag hebben zij zich allen bij de ge meentelijke arbeidsbeurs gemeld. Aan hen werd echter geen stempelkaart uitgereikt. Men volstond met het noteeren van de namen. In de lunchroom „Suisse" hebben de tewerkge stelde arbeiders daarna een bespreking ge houden. De commissie, die destijds uit hun midden werd benoemd, zal trachten de gerezen grieven niet het gemeentebestuur te bespre ken en zoo mogelijk tot oplossing te bren gen. Donderdagmorgen zou de nieuwe ploeg ar- leiders zich bij de werkverschaffing moeten aaïimëlden. IVien was echter van meening dat zij wel niet aan den arbeid zouden gaan. Woensdagmiddag hadden deze arbeiders echter nog geen bericht ontvangen, dat zij niet aan het werk zouden kunnen gaan. Naar Openbare Werken ons mededeelde zal worden overwogen of en onder welke voor waarden het werk zal kunnen worden her vat. FILIMNIEUWS VAN HET KENNEMER THEATER. Het Kennemer Theater aan de Zeestraat, vertoont in het nieuwe bioscopprogramma dat Vrijdagavond aanvangt, als hoofdnummer de Ufa-amusementsfilm „De Dochters van Hare Excellentie" met Katlie von Nagy en Willy Fritsch in de hoofdrollen. De rolver- deeling vermeldt verder nog de namen van Hansi Niese, Adèle Sandrock, Hans Moser e.a Reinhold Schimzei, o.m. ook de regisseur van „Victor en Victoria" heeft van „De Dochters van Hare Excellentie" een uitstekende amu- ementsfilm gemaakt voor ieder publiek ge- chikt en zeker ook nar ieders smaak. Het is een rolprent vol komische verwik kelingen en kluchtige situaties. Het tweede hoofdnummer is een sensatie film van eersten rang, getiteld „De Zoon vsn Kong", een vervolg op de onlangs ver toonde rolprent „King Kong", maar nog scn- iationeeler en pakkender. Toen King Kong, de reusachtige menschaap n New York losbrak, veroorzaakte dit be halve een paniek, ook nog den financieelen ondergang van Carl Denham, den man, die King-Kong gevangen had. Hij besluit met een ouden vriend voor gezamenlijke rekening een ;eis te maken naar Ned.-Indië. Na vele om zwervingen belanden zij tenslotte op het Hand van King Kong, waar groote schatten /erborgen moeten liggen. Bij een ouden tem pel treffen zij den zoon van Kong aan, een eusachtige aap, die na eens door Delham ver bonden te zijn, als beschermer optreedt, wanneer hij den tempel wil binnengaan. Hij vindt een diamant van groote waarde maar de vreugde is van korten duur. Een aard beving teistert het eiland, dat langzamerhand n de diepte verdwijnt. Denham en de zoon van Kong klimmen naar den hoogsten top van den berg en als het water hen bijna be reikt heeft tilt de aap Denham omhoog. Het dier plaatst hem in de roeiboot van de vluch telingen en vindt zelf den dood in de gol- en. De laatste telg van de Kong-dynastie is daardoor van den aardbodem verdwenen. De gezellige en toch zeer spannende film wordt nog griezeliger door de verschijning van kannibalen, zeeslangen en andere voorwereld- ij ke monsters. Lucine Conner en Edmond Lindblom zijn twee uitver koren Amerikaansche stu denten, die bij een wedstrijd tot „kampioen van het 100 percent-Amerikaansche type" werden uitgeroepen en nu een wereldreis mogen maken. DONDERDAG 6 DECEMBER '34 zal houden met 't toegezegde aantal biggen- merken. Deze fokzeugen-toewijzmg-1935 zal name lijk vastgesteld worden door het aantal big- genmerken, dat aan den betrokken varkens houder werd toegewezen, te deelen door 14, waarbij 1/2 en breuken boven 1/2 naar boven en breuken beneden 1/2 naar beneden worden afgerond. Inzake de boventallige toewijzing van fok- zeugen zal de voor 1934 vastgestelde regeling voor het komende seizoen in groote lijnen ge handhaafd blijven. Bepaald is namelijk, dat ten aanzien van het seizoen 1935 voor een zoo danige boventallige toewijzing uitsluitend in aanmerking komen: le. Houders van sterzeugon of daarmede door de Commissie van Toezicht op de Selec tie-mest erij en gelijk te stellen geïmporteerde zeugen. 2e. Fokkers van uitsluitend stamboekvar kens, die regelmatig dragende volbloedzeugen voor den handel fokken en verkoopen. 3e. Varkenshouders, die gewoon waren meerdere dragende zeugen voor handelsdoel einden te houden. In de oncler 3e aangegeven gevallen zal de betrokken provinciale Landbouw-Crisis-Orga- nisafcie de extra toewijzing eerst kunnen ver- leenen, nadat de Nederlandsche Veehouderij centrale hieraan haar goedkeuring heeft ge hecht. WIJK AAN ZEE Recht en Plicht" bespreekt de fusieplannen. POLITIEK AGITATOR MOET ONS LAND VERLATEN. Naar het „Limb. Dagblad" verneemt, is den leider cler Reichs Deutsche Gemeinschaft in Limburg, G. J. Nacken te Heerlen, aangezegd, dat hij binnen een bepaalden termijn ons land moet hebben verlaten, wegens het voeren van buitenlandsche politiek in Limburg. De voorzitter treedt wegens meenings- versehil af. In café Sonnevanck vergaderde de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht", onder voorzitterschap van den heer A. Vosse. Eerst werd voorzien in de vervulling der vacature, ontstaan door 't bedanken van den heer A. A. Schellevis. Met meerderheid van stemmen werd de heer C. Bootsma gekozen. 't Volgende punt der agenda was: de fusie met Beverwijk. Wethouder Th. Zuiderduin was een voorstander der fusie. De gemeente Wijk aan Zee en Duin moet voor 't gasbuizennet jaarlijks 'n aanzienlijk bedrag aan Beverwijk betalen evenals een flinke som voor de in Be verwijk schoolgaande kinderen. Wat 't politie toezicht betreft, getuigt dit voor een gemeente als wijk aan Zee en Duin met slechts twee veldwachters van al te zuinig beheer, wat thans merkbaar is. daar Beverwijk per hoofd f 10 en Wijk aan Zee slechts f 6 uit 't ge meentefonds uitgekeerd krijgt. Als badplaats maakt hij een vergelijking met Den Haag en Scheveningen. Z.i. zou door de fusie de ver binding van Wijk aan Zee met Beverwijk ver beteren. Als tegenstander der fusie spreekt de heer B. Schelvisch, die meent dat vergelijking met Den Haag en Scheveningen geenszins opgaat. Wanneer 't Comité „Groot Beverwijk" in de badplaats eeen begeerenswaardig object ziet, is men geheel op den verkeerden weg. Over de financieeie zijde zei spr.. dat Be verwijk een hoofdelijke schuld heeft van f 300 "tégen f 60 van Wijk aan Zee. De gemeente heeft geen financieeie verplichtingen aan Be verwijk voor 't gasbuizennet. De politie, die is in Beverwijk wel grooter in getal, doch van de twee menschen in Wijk aan Zee wordt veel meer werk geeischt dan van de vijf uit Bever wijk. 't Onbeteekenende geval van de brand weer in Wijk aan Duin is z.i. zeer uitgebuit door de politieke voorstanders der fusie en heeft veel onnoodig stof doen opwaaien. Bij de rondvraag brengt de heer A. A. Schel levis eenige sociale aangelegenheden ter sprake en blijkt de heer Fr. van der Mey tegen de fusie te zijn. Volgens hem is 't een sprong in 't duister. Ook de heer Ph. v. Gooi ziet weinig heil in fusie, hij vreest grooten huizenbouw met nadeel voor de gemeente als badplaats. De heer H. Paap is voor fusie daar er dan voor de werkloozen misschien eenige verbetering komt; hier is thans voor hen geen arbeidsveld. C. Schaaper ziet voor den zakenstand te Wijk aan Zee de toekomst zeer donker in. als er niet spoedig verbetering in gebracht wordt. De heer B. Schelvisch zegt dat de teruggang in zaken in grootere plaatsen nog wel meer gevoeld zal worden. Juist bij de sluiting ontstaat tusschen den heer Bootsma en den voorzitter een meenings- verschil, wat de laatste doet besluiten af te 'treden. Door onze lens gesnapt. TOEWIJZING FOKZEUGEN VOOR HET SEIZOEN 1935. Door de Nederlandsche Veehouder ijcen trale-wordt het navolgende medegedeeld: Zooals reeds bekend werd gemaakt, zullen ten aanzien van de periode 1935 (1 Januari 1935-1 Januari 1936) in totaal 2.200.000 biggen merken toegewezen kunnen worden, terwijl de toewijzing aan iederen varkenshouder volgens daartoe opgestelde schalen zal geschieden. Ten aanzien van het ten hoogste tegelijker tijd te houden aantal fokzeugen zal de bepa ling in artikel 2 onder 3e van het Reglement Varkenshouderij 1934 ook voor het seizoen 1935 van kracht blijven, hetgeen inhoudt, dat. ook voor 1935 het ten hoogste tegelijkertijd te houden aantal fokzeugen ten nauwste verband F. H. Wijnveldt. De heer F. H. Wijnveldt is de energieke directeur van de N.V. Tabakskerverij v.h. P. Schuckink Kool, gevestigd in de Koningstraat. In 1905 zette de heer' F. H. Wijnveldt deze oude zaak, die in 1833 werd opgericht en dus net eeuwfeest al achter den rug heeft, onder denzelfden naam voort. Hij werd directeur van de inmiddels gestichte Naamlooze Ven nootschap en nam aanstonds met groote energie de leiding van de Tabakskerverij, die in het geheele land groote bekendheid geniet, in handen. Toen de oude kerverij het in den loop der jaren zoozeer versnelde tempo in de aflevering der orders niet meer kon bijhouden en allengs te klein bleek te zijn, voor den omvang, dien het bedrijf had genomen, liet de heer Wijnveldt, de slechte tijden ten spijt, in de Koningstraat een nieuwe fabriek, voor zien van de nieuwste machinerieën en van een perfecte outillage, bouwen. Dit gebeurde in 1931, een jaar van slapte in alle bedrijven. In 1933 werd het eeuwfeest gevierd en de tijdsomstandig heden leken al niet veel gunstiger, dan bij de oprichting in 1833. De stichting geschiedde namelijk in de woelige dagen van den strijd met België. Bij het eeuwfeest was de tijd, al heerschte er dan ook een zwaar „gewapende vrede" zeker niet minder woelig. Men mag dus met alle recht constateeren, dat deze „oude zaak met het jonge hart" als een rots in de branding stond. De heer F. H. Wijnveldt heeft ondanks zijn streven naar de doorgevoerde moderniseering, geenszins de oogen gesloten voor het veie goede uit het verleden. Hij heeft namelijk zorgvuldig de ouderwetsche degelijkheid in de kwaliteit der producten zorgvuldig als hoog ste wet in zijn bedrijf gehandhaafd. De heer Wijnveldt is reeds vele jaren een toegewijd lid van het bestuur der Spaarbank aan de Zeestraat. Hij volgde onlangs wijlen den heer Rommel als penningmeester van deze instelling op. HOLLANDAMERIKA LIJN. Lochgoil Rotterdam naar Vancouver 4 van Bermuda Lochmonar vertr. 6 van Vancouver naar Rotterdam Boschdijk New Oorleans n. Rotterdam 4 n.m. v. Havana. Drechtdijk, Rotterdam n. Vancouver 4 n.m. van Londen. HALCONLIJN. Stad Dordrecht 7 v.m. van Huelva te Vlaar dingen verwacht. ötad Vlaardingen 8 v.m. van Kirkenes te Vlaardingen verwacht. Stad Zaandam 5 van Vlaardingen n. Civlta V. Stad Arnhem Oran n. Calais 4 10.56 v.m. 20 mijl Zuid van Niton. Rozenburg 30 van Huelva n. Ipswich HOLLAND—AFRIKALIJN. Randfontein thuisreis 4 van East-Londen. Nijkerk 'thuisreis 5 te Marseille. HOLLAND—OOST - AZ Ië LIJN. Zuiderkerk thuisreis 3 van Yokohama. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Heider 5 van Hamburg te Amsterdam. Reggestroom thuisreis 6 te Havre ver wacht HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Grootekerk uitreis 5 van Las Palmas. Aagtekerk uitreis 5 te Adelaide. JAVA—NEW YORK LIJN. Glaucus, Java n. Nek York 4 te Belawan. Pa-lembang 3 van New York te Philadeïpha JAVA—CHINAJAPAN LIJN. Tjinegara 4 van Batavia te Shanghai. Tjisadane, Shanghai n. Java 4 van Ma cassar. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Deucaliion 5 van Amsterdam naar Ham burg Bennekom Chili n Amsterdam via Liver pool p. 5 4 v.m. Fayal. Juno 4 van Algiers n. Setubal. Telamon 5 van Alexandrië te Amsterdam. Venus 4 van Barcelona n. Genua. Euterpe 5 van Bordeaux te Amsterdam. Luna 4 van West-Indië tè New York. Baarn, Amsterdam n. Chili 4 9.35 v.m. 110 mijl Z.W. van Land's End. KON. HOLL. LLOYD Orania (thuisr.) 4 van Rio Janeiro. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar (thuisr.) 4 (3 n.m.) van Triest. Sibajak (thuisr.) 4 (3 n.m.) v. Marseille. Kota Tjandi (uitr.) p. 4 (11 n.m.) Suez. Siantar 5 v. Rottm. te Macassar. Baloeran 5 v. Batavia n. Rotterdam. SAIGON—JAVA—NOUMEALIJN. Van Rees 3 v. Sydney te Batavia. SILVER—JAVA—PACIFICLIJN. Bintang, Bombay n. Vancouver 4 v. Macassar. Silverbelle, Calc. n. Vancouver 4 v. Belawan. Tosari 3 v. Vancouver te Bombay. Silverhazel, Vancouver naar Calcutta 3 te N. Westminster. Silverpalm 2 van Calcutta te Seattle. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan de Witt 5 v. Batavia te Amsterdam. Tawali, Humboldt B n. Tjilatjap 3 v. Kaapst. Marnix van St. Aldegonde (uitr.) 4 v. Algiers. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Deucalion Japan n. Rottm. 4 te Hongkong. Bellerophon, Batavia n. L'pool 3 v. Havre. Eurymedon 5 v. Manilla te Schiedam. Stentor, L'pool n. Java 5 van Suez. Peisander, Batavia n. Amstm. 3 te Singapore. Clytoneus 3 van Liverpool te Batavia. Agamemnon van Japan 5 te Marseille. Sarpedon van Japan 5 van Colombo. City of Bagdad van Japan 5 van Penang. Zij willen zichzelf helpen. Op Groenland is slechts één haven openge steld voor het vrije verkeer van de Farö-vis- schers doch omdat de vangplaatsen steeds verwisselen levert deze openstelling voor de bezoekers veel bezwaren op, Teneinde nu ge heel onafhankelijk tezijn van het bezoeken der havens is een maatschappij opgericht met een kapitaal van 120.000 kronen voor den aan koop en de exploitatie van een depotschip. Dit zal zeer modern worden ingericht, er zal een hospitaal aan boord komen met een dok ter en ziekenoppassers. Ook zal aan boord een depot voor olie en proviand komen om daar uit de deelnemende visschers op tijd hun voor raden te laten aanvullen. IJzerverschepnig. Het Zweedsche stoomschip Hermod is, van Antwerpen komend, bij de Hoogovens aange komen om een partij ijzer bij te laden voor een Zweedsche haven. AANGEKOMEN 4 December: Greta Force s.s. Swansea Dagny s.s. Skoghall Gaasterland s.s. Buenos Aires 5 December: Ranja s.s. Nyhamn Atxeri Mendi s.s. Rosario Heinz W. Kunstmann s.s. Lulea Hermod s.s. Antwerpen Telamon s.s. Alexandrie Helder s.s. Hamburg Johan de Witt s.s. Batavia VERTROKKEN December: Motorcarline m.s. Antwerpen Ronald s.s. Frederikstad Castor m.s. Rotterdam Leeuwarden s.s. Londen Bowling s.s. Leith Vliestroom s.s. Huil BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 5 December. Getrouwd 3 December: C. Struben en A. J. Pms. Bevallen 1 December: C. M. de Reus Klijnveld, d.; 2 December: A. van Wierin- genOvergaauw, d.; M. T. Koelemeijer Lichtenberg, z.; IJ. MulderFortuin, z.; T. PisoGrundel, z.; 3 December: B. de Koning Tims, z.; M. de PeuterHoutsma, z.; T. HageSeufert, z.; 4 December: C. Missetv. d. Eijkhof, d.; Overleden 2 December: N. C., 6 mnd.. z. v. N. C. Wulffraat. Rijksstraatweg; 3 December: W. Planje—Wijkhuizen, 42 j.. Anjelierstraat J. v. d. Mey, 73 j., Kamperlaan.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5