Amsterdam maakt zijn vuilnis productief. Rubriek voor Vragen. Afval zorgt voor electriciteit en nog meer. Elke wijk heeft haar „eigen" soort... De verbrandingsinrichting over het IJ vormt met de machtige transportbanen en rijen schoorsteenpijpen een indrukwekkend geheel. Mannen, die hun werk hebben en overdag' van huis zijn, missen toch veel. De ochtend- drukte in een woonwijk behoort tot de genoe- gelijkste dingen van een groote stad. Het kleedjesklop-concert van dienstmeisjes, de knallende deksels van bakkerskarren, loop jongens, die komen hooren en brengen en op hun fiets, die vooroverhelt van de zware mand de trottoirs af-bonzen, het buiten zetten van de vuilnisbakken als de rateljongen van de Stadsreiniging zijn instrument heeft gezwaaid het zijn alle kleine geluiden, die voor nijvere echtgenooten en vaders in een andere wereld worden gemaakt. Wat een verschil met den wandelenden rentenier! Hij kent die ochtend geluiden precies; ook kan hij u nauwkeurig vertellen, in welke straten van Amsterdam de hermetisch gesloten vuilnisemmers keurig in het gelid worden gezet en in welke het een allegaartje is van rijk gevulde tonnen, teilen, kisten, bussen, bakken, die te wachten staan in een entourage van eierschalen, vischgraten. gekreukte papieren en wat er nog meer .bij het hardhandig neerzetten over den rand is geschud. Wat hij misschien niet weet. is de oorzaak van dit opvallende verschil. Hebben in de eene straat de bewoners zooveel meer zin voor hygiëne dan in de andere en waarom ziet b.v. Amsterdam-Zuid, dat toch een reputatie van „nette" woonwijk heeft op te houden, er tel kens weer even slordig uit, terwijl in drukke volksbuurten soms een merkwaardige eensge zindheid op het gebied van vuilnisemmers blijkt te bestaan? Ik zal hem. en u het geheim onthullen. Het ligt in de bedoeling van de Stadsreiniging, iedere huisvrouw in Amster dam gratis een verzinkt ijzeren emmer te ver strekken, voor welke attentie zij niets anders behoeft te doen dan er netjes het huisvuil in te deponeeren. Maar dat "wordt dan ook van haar verlangd;, zii mag nog zoo gehecht zijn aan haar gebukkelden emmer of haar ton van half vergaan hout. als zi.i het mat-glanzend geschenk van de Stadsreiniging heeft ontvan gen. moet zij het gebruiken ook. Nu is de dis tributie van die emmers in vele wijken al ge schied, maar in Amsterdam-Zuid is de wel doende Sinterklaas-van-de-gemeente nog niet geweest. Binnenkort, zal hij ook daar de ron de doen en bij het begin van het nieuwe jaar zullen alleen in dit stadsgedeelte 200.000 em mers zijn uitgedeeld. Dan wordt Zuid pas echt een nette wijk! Het spreekt van zelf, dat de Stadsreiniging niet uit een behoefte om cadeautjes te geven, aldus te werk gaat. Het eenige doel, dat zij voor oogen heeft, is het bevorderen der hy giëne van de stad. Zij is daartoe steeds op uit, den dienst te modemiseeren en door nieuwe vindingen nog weer doelmatiger te maken. Kleinigheden zijn het soms, maar die van groot nut kunnen zijn. Hoe vernuftig is niet het mechanisch ledigen van de emmers ge vonden, waarbij in de nieuwe, bovendien nog van een windkap voorziene vuilnisauto's de vulopening wordt afgesloten, zoodat geen atoompje stof in de keel van den argeloozen voorbijganger kan terecht komen. Die nieuwe auto's zien er prachtig uit, maar gelukkig heb ben zij het ophalen met paard en wagen nog niet overval vervangen en zullen dat ook wel niet doen, omdat vele Amsterdamsche straat jes voor de auto's te nauw zijn. We zouden in het stadsbeeld ook bepaald iets missen wan neer we Bles zijn groenigen ijzeren wagen met bezem en schoppen als emblemen achterop, niet meer zagen voorttrekken van huis tot huis. Waarheen wordt het vuil nu gebracht, wan neer de wagens vol zijn? Het Venetië van het Noorden bezit in zijn grachten een transport gelegenheid ,waar andere steden jaloersch op 'kunnen zijn. Slechts korte trajecten behoeven de vuilniswagens af te leggen; men rijdt ze naar een der electrische hijschkranen, die op twaalf punten in de stad aan den waterkant zijn opgesteld; daar worden de volle bakken uit den wagen genomen en voor leege verwis seld. zoodat de mannen van de reiniging on middellijk weer met vuil ophalen kunnen be ginnen. 't Is een bedrijvig gedoe bij zoo'n kraan. De vuilniswagens komen aanrijden worden ontladen, de kraan heft de bakken een voor een van den grond en laat ze boven een gereed liggende schuit weer zakken. Zijn de schuiten, die elk tien bakken kunnen be vatten vol, dan vangen ze, getrokken door een stoom- of motorbootje, hun reis door de grachten en over het IJ naar de vuilverbran ding aan. Dat dit uiterst hygiënische trans port de schoonheid van de Amsterdamsche wateren in 't minst niet schaadt, laat de af beelding zien, waarop een sleep met bakken- schuiten door den Amstel vaart; niemand zal daarbij aan „vuil" denken! In een afzonder lijke schuit gaan de groote stukken mee, waar voor ook in de vuilniswagens al geen plaats was en die de voerlui er dus gewoonlijk maar bovenop zetten. Met zulke tropheeën getooid, ziet men vaak de wagens door de stad rijden. „U hebt er geen idee van. wat ze ons allemaal meegeven", vertelt een der mannen me, die bij een hijschkraan juist zuchtend van in spanning een gebloemden crapaud van wan kele schoonheid heeft afgeladen. „Groote doozen. ledikanten, matrassen, canapés, ka chels. U kunt het zoo gek niet bedenken of wij vervoeren het". Een soort gratis expeditie-onderneming dus, opperde ik. Zoo iets; maar bij ons gaat alles naar één plaats: de verbranding. U moest eens zien. wat daar uit de bakken te voorschijn komt aan papier, lompen, zink, koper. Vroeger werd dat allemaal uitgezocht en er zat nog heel wat van geldswaarde in. Stelt de Reiniging dan nu geen prijs meer pp dat geld? Mijn zegsman gelooft, dat het uitzoeken te duur werd door 't arbeidsloon. En hij heeft gelijk. Dat is, naar mij later door een hoogere instantie werd verteld, een van de redenen, waarom in 1923 het sorteeren gestaakt werd, vier jaar nadat de prachtige verbrandingsin richting over het IJ was geopend. Een rapport, uitgebracht in 1927 door een commissie ter bestudeering van het vuilverwijderingsvraag' stuk voor Amsterdam, vermeldt nog het vol gende merkwaardige motief om met het sor teeren op te houden: Het zoeken en wroeten in het vergankelijke van Amsterdam bleek voor de jeugdige werklieden uit ethische over wegingen minder geschikt te zijn". Voor 'n keer had ik het toch wel eens wil len zien, dat zoeken en wroeten, waarbij de sorteerders met harkjes gereed stonden om uit het vuil, dat in trommels over ijzeren transportbanen liep, het waardevolle naar zich toe te trekken. Op het terrein der ver branding herinnert het voormalige sorteer- gebouw nu in gebruik voor de bewerking van de slakken nog aan dat curieuze be drijf, waarbij de gemeente dus eigenlijk als „voddenkoopman" optrad. Het afschaffen van het sorteeren maakte nog een ingrijpende verbouwing noodzakelijk, want de transport banen vormden een schakel in den weg, dien het vuil had te gaan. In 't kort is die weg thans: als de schuiten met de gevulde bakken in het haventje van de vuilverbranding zijn aangekomen, worden de bakken twee aan twee door een hijschkat opgenomen en langs een luchtspoor, dat zich op 25 meter hoogte bevindt, boven een bun ker gereden. Hier wordt de achterklep van de bak losgeslagen en het vuil valt via een trechter in den bunker, die een inhoud heeft van 2000 M3. In dezen bunker loopen twee electrische kranen met grijpers en telkens wordt een hap vuil gepakt om daarmee één der stortkokers van de ovens te vullen. In totaal zijn er acht verbrandingsovens, die elk vijf cellen hebben, zoodat in den bun ker 40 stortkokers uitmonden. Onder aan el- ken stortkoker bevindt zich, dicht bij de ver brandingscel, een regelbare vulsehroef, waar mee de stoker de cel van vuil kan voorzien. De cellen bestaan uit gietijzeren bakken met holle wanden, waar met behulp van een ven tilator lucht doorheen wordt gevoerd. Wan neer deze lucht als koeling van de cellen heeft gediend, is zij voldoende voorgewarmd om ter bevordering der verbranding door een rooster- plaat met gaatje in het vuil te worden ge blazen. Daar vuil ook brandstof is men kan zeg gen, dat 5 K.G. huisvuil in verbrandingswaar- de overeenkomt met 1 K.G. kolen wordt op deze wijze een hooge temperatuur bereikt. Met de warmte der verbrandingsgassen wordt in ketels stoom geproduceerd, een der beide pro ducten, die de vuilverbranding oplevert en die de hooge kosten van het bedrijf eenigs- zins compenseeren. In een gemeenschappelijke leiding gaat de stoom uit de verschillende ke tels naar de Centrale Noord, waar zij wordt omgezet in electrische energie. De hoeveelheid voortgebrachte stoom, is ongeveer zoo groot, dat men een stad als Leiden er mee van elec- trciteit kan voorzien. Het is een technisch relaas, maar ook voor niet-technici zit er veel interessants in vuil verbranding. Daar is in de eerste plaats het uit architectonisch oogpunt zeer geslaagde bouwwerk, van gewapend beton opgetrokken, dat met de machtige transportbanen en rijen schoorsteenpijpen (van de ovens en de Cen trale Noord) een indrukwekkend geheel vormt. Aan den kant van den Papaverweg, waar tot het terrein der vuilverbranding een aardig stuk tuin behoort en wilde wingerd het ge bouw in gloed kan zetten heeft men een ty pische combinatie van natuur en techniek, die het sterkst wordt aangetroffen in een huisje van slakkenbeton, waaruit een enorme grasspriet omhoog steekt! Dan het merkwaardige, dat de vuilverbran ding In zekeren zin een seizoenbedrijf is. Hoe veelheid en aard van het vuil loopen sterk uit een in de verschillende jaargetijden. Zoo is de lente niet alleen voor huisvrouwen, maar ook voor de vuilverbranders sehoonmaaksei- zoen: veel licht brandbaar materiaal als pa pier, stroo. lappen, wordt aangevoerd. In den zomer heeft het vuil al een heel weinig uit gesproken karakter: aarde, kalk en wolken stof storten in den bunker. Het is dan soms zóó slecht brandbaar, dat met behulp van teer of olie het aantal warmte-calorieën moet wor den opgevoerd. Najaar is blikjestijd. Ik heb zoo'n vermoe den, dat men op de vuilverbranding den con servenfabrikanten geen goed hart toedraagt Is de zware groenten-afval, die in den herfst ook veel meekomt, al moeilijk te verbranden o, die natte koolstronken! met de blikjes gaat dit heelemaal niet. Ze moeten uit het vuil worden gehaald en verhuizen naar een handelaar in oud ijzer. In den vollen winter beleeft men aan den overkant van het IJ den besten tijd; de slak ken, die na de verbranding overblijven, zijn alleen de winterslakken voor den aanleg van wegen te gebruiken. Het rendabel maken van de slakken da teert van 1925; vele jaren heeft men tever geefs bepeinsd, wat toch met de slakken, die zich in reusachtige bergen bij de vuilverbran ding ophoopten, moest worden gedaan. Thans vormt de bewerking van dit product een be langrijk onderdeel van het bedrijf. In den oven blijven de gesmolten slakken na de verbranding achter. Met behulp van een ontslakkingsmachine wordt de slak rood gloeiend uit de cel getrokken, de slakkenwa- gen rijdt er mee weg en dompelt ze in een bak met water, waar ze door de snelle afkoe ling in stukken springt. Na deze z.g. granula tie wordt dé aseïïmassa mét één Jacob'sladder' opgevoerd naar een roteerenden zeeftrommel. Als de slakken zijn gezeefd en nog eenige be werkingen hebben ondergaan, krijgt men het product, dat voor den wegenbouw, zulke uit stekende eigenschappen bezit. In tegenstel ling met het natuurasfalt, dat spoedig glad wordt, blijft een mengsel van bitumen, slak ken en zand stroef, terwijl het bovendien heel weinig slijt. Amsterdam heeft dit product van zijn vuilverbranding reeds veel gebruikt; lang zamerhand vindt het ook elders in het land letterlijk en figuurlijk zijn weg. Vrij vaak gebeurt het, dat in den aschbak voorwerpen terechtkomen, die er niet in hoo ren. Juist als de bak geleegd en de vuilnisman vertrokken is. bemerkt iemand, dat hij zijn gouden ring of sigarettenkoker kwijt is. Er gaat een noodseintje over het IJ en de bak, waarin het waardevolle voorwerp moet zijn verdwaald, wordt er uit gehouden. Minutieus zoekt men dan alles na en meermalen is het gelukt wanneer de ring tenminste niet bij het fonteintje lag! het verlorene uit het vuil te voorschijn te brengen. In volkswijken hebben de menschen soms de eigenaardige gewoonte, onder in de ton een kistje vast te maken, waari nze hun geld opbergen. Zij ver- keeren in de wonderbaarlijke illusie, dat dit de veiligste plaats is. De vuilverbranding, die al heel wat geldkistjes te voorschijn heeft moeten tooveren, weet wel beter! Vermeldenswaard is nog, dat men aan de samenstelling van het huisvuil de wijk, waar uit het is opgehaald, kan herkennen. Sommige wijken met vuile, slordige bewoners hebben bepaald onsmakelijker huisvuil dan andere! Ook is het merkwaardig, dat de welstand dei- bevolking een factor vormt in de hoeveelheid afvalstoffen. Tusschen 1920 en 1927 is deze hoeveelheid van 0.3 M3. tot 0.7 M3. per hoofd en per jaar gestegen, wat voor een belangrijk deel aan de verhoogde welvaart van groote groepen der bevolking wordt toegeschreven. Ook sprak de materieele verarming in den wereldoorlog zeer duidelijk uit het kwantum afvalstoffen. Gemiddeld was dit, vergeleken bij 1914, in het laatste oorlogsjaar met 25 pet. per hoofd gedaald. Zoo ziet men wel, dat uit het huisvuil van een'groote stad meer te lezen valt dan men oppervlakkig zou denken! L. N. DONDERDAG 6 DECEMBER '34 EEN VRIJSPRAAK IN DE ZAAK DER MORRO CASTLE. De rechtbank heeft een der verantwoorde lijke hoofdambtenaren van de reederij van de Morro Castle, het schip dat in September door een brand waarbij 164 menschen om het leven kwamen, werd verwoest, vrijgesproken. De betrokkene Henri Cabaud was in staat van beschuldiging gesteld, evenals de kapitein William Warms en de eerste machinist. Ab bott, die Maandag a.s. voor de rechtbank zal verschijnen. ,Wij hebben teveel bloed zien vloeien". Scapini pleit voor Franscli-Duitsche toenadering. PARIJS, 5 Dec. (Reuter). De blinde afge vaardigde Scapini heeft in de „Oeuvre" op nieuw een artikel geschreven over de Fransch Duitsche betrekkingen. Hij verklaarde te behooren tot een gene ratie, die teveel bloed heeft zien vloeien, om niet alles in het werk te stellen om een her haling van den oorlog te voorkomen. Men moet er niet voor terugschrikken, met Duitsch land in contact te treden. Tenslotte kondigde Scapini aan. dat hij in de Kamer controle van dén staat zou eischen op den wapenhandel en de oorlogs-industrie. Steden in Midden" en Zuid-Amerika verwoest. Tengevolge der aardschokken. Uit Tegucigalpa wordt nader gemeld, dat Midden- en Zuid-Amerika gisteren door een aantal hevige aardschokken is geteisterd. Men heeft met de geteisterde streken nog geen ver binding kunnen krijgen, doch men vreest dat het aantal slachtoffers zeer groot is en dat verscheidene steden zijn vei-woest. De over heid heeft maatregelen genomen om met hulpmiddelen naar het Zuiden te vertrekken, teneinde de eerste hulp te verleenen. Nog meer Engelschen in het Saarpolitiecorps. Meerendeels ex-officieren. LONDEN, 5 December (Reuter)De diplo matieke medewerker van de Morning Post meldt, dat wederom dertig Engelschen zijn aangesteld voor de Saarpolitie, nadat reeds eenige weken geleden een aantal Britsche on derdanen is aangesteld als officier in het in ternationale Saarpolitiecorps. De meesten die thans zijn aangesteld heb ben als officier in den wereldoorlog dienst ge daan en beheerschen de Fransche en Duitsche taal. Zij zullen gedeeltelijk te Londen worden uitgerust, waarna zij gezamenlijk onder lei ding van kapitein Farrell naar het Saarge- bied zullen vertrekken. Een sleep bakkenschuiten, op weg naar de vuilverbranding, vaart door de Amstel. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. DIEREN. VRAAG: Hoe zou het komen, dat onze huis- duif maar niet door den rui kan komen? ANTWOORD: Misschien is het voedsel wat te eenzijdig. Geeft u des morgens eens wat eier dooier, hardgekookt en vermengd met 4 druppels goede levertraan. RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe maakt men chocoladeborst plaat? 2. Hoe roomborstplaat? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 1 pond suiker, V/3 d.L. water en 30 gram goede cacaopoeder. Roei de cacao door de suiker en wrijf er alle klontjes uit. Voeg er dan in een geëmailleerd pannetje het water bij en breng langzaam en steeds roe rend aan de kook. Laat, nog steeds roerend, door koken, tot het zoo dik is, dat een druppel erva.n, dien gij op een steenen plaat laat vallen, direct stolt. Neem dan van het vuur en blijf roeren, tot het dikker wordt. Giet dan in de ringen, die op een beboterd papier zijn gezet. 2. Voor roomborstplaat benoodigd: 1 1/2 ons suiker: 2 eetlepels room en zooveel water, tot de suiker vochtig is. Verder behandeling als onder 1. VRAAG: Hoe maakt men een Moscovischen tul band? ANTWOORD: Benoodigd: 120 gram bloem, 1 ons boter; 1 ons suiker; 1 ons melange van kren ten, rozijnen en sucade; 5 eieren en wat poeder suiker. Roei" de eierdooiers met de suiker volkomen glad. Wasch de krenten en rozijnen, die van de steeltjes ontdaan zijn, met lauw water af en droog ze op een stuk grauw papier op een puntje van de kachel. Snipper de suoade en roer daar na de melange door de dooiers. Zeef het meel: leg er de harde boter in en hak deze in kleine gelijke stukjes. Klop het ehvit zoo stijf moge lijk, roer er met een paar slagen de dooiers door: vermeng het daarna, zoo luchtig mogelijk, met de gehakte boter en het bloem en doe het be slag dadelijk in den tulbandvorm, die met wat boter bestreken en met wat poedersuiker en meel bestrooid is. Zet den vorm in een heeten oven met onderwarmte en zie na 5 minuten voorzich tig, of htft moscovisch niet te bruin wordt. Leg er dan een met boter besmeerd stuk grauw pa pier op en bak verder bruin en gaar (30 a 45 minuten). Probeer of het gaar is, door er een mes of breinaald in te steken, die er dan droog moet uitkomen. Stort het gebak op een paarden haren zeef; laat bekoelen en bestrooi met poeder suiker. VRAAG: Hoe moet men moquette zittingen schoonmaken? ANTWOORD: Met harden borstel met zuivere wnschbenzine stevig schuieren, maar het geheele oppervlak raken en zoo gelijkmatig mogelijk, an ders ontstaan er kringen. Als de zittingen goed droog zijn en niet meer naar benzine ruiken, neemt gij ze af met een spons, gedoopt in een mengsel van een half theekopje mierenzuur op 1 liter koud water. De benzinebehandeling hui ten in de schaduw en vooral geen vuur of vlam in de nabijheid! VRAAG: Hoe verwijdert men een vetvlek uit een eikenhouten buffet? ANTWOORD: Stevig afwrijven met een doek je, gedoopt in lauwwarm sodawater en goed' droog wrijven. Is de vlek dof geworden, dan met witte was stevig in- en uitwrijven. VRAAG: 1. Hoe maakt men een bruin lederen motorjas schoon? 2. Hoe moet men deze behan delen om te zorgen, dat zij kleur en soepelheid behoudt? ANTWOORD: 1. Leg de jas glad op een tafel en borstel met zuivere waschbenzine goed af. Hang de jas glad op een kleerhanger te drogen. Deze bewerking buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlam -in de nabijheid! 2. Om de jas weer. zacht en soepel te maken moet gij deze in drogen toestand met de hand in alle richtingen stevig wrijven, rekken en kneden. VRAAG: Hoe kan men vergulde portret- en spiegellijsten schoonmaken en oppoetsen? ANTWOORD: Eerst met een doek goed afne men, dan met een stukje rauwe ui goed wrijven en ten slotte met een zachten doek nawrijven. VRAAG: Hoe maakt men Surinaamsche pud ding? ANTWOORD: Benoodigd voor 5 personen: 5 groote beschuiten, 60 gram. bloem, 60 gr. kren ten, 60 gr. sultane rozijnen, 3 eieren, 50 gram amandelen, 60 gr. suiker, 125 gr. boter, 1/2 thee lepeltje zout 1 theelepel bakpoeder; de geraspte schil van 1/2 citroen en y2 d.L. mek. Wrijf een warmen puddingvorm in met .boter en bestrooi hem met paneermeel. Roer de boter in een kom met een houten lepel, tot zij zacht is. Roer er een voor een de eierdooiers door; dan de suiker, het zout, de bloem, de gestampte be schuiten, de melk, de gewasschen krenten en ro zijnen, de gepelde en gemalen amandelen de ge raspte citroenschil en ten slotte, luchtig, het stijfgeklopte eiwit en het bakpoeder. Doe deze massa in den puddingvorm en kook de pudding 2 uur au bain Marie en vul af en toe met kokend water bij tot even onder den rand van het dek sel. Presenteer er een schuimsaus bij. PLANTEN. VRAAG: 1. Moet een Clivia veel of weinig zon hebben? 2. Koud of lauw water? 3. Na hoeveel tijd bloeit zij? 4. Kunnen alle soorten tulpen zoowel in de zon als in de schaduw groeien? ANTWOORD: 1. Een Clivia behoeft nu wel juist niet de meest zonnige plaats, maar is toch wel dankbaar voor een zonnetje. In een kamer is voor het raam de beste plaats. 2. Water op kamertemperatuur is het beste. 3. Jonge stekken na 2 of 3 jaar; zaailingen na 4 of 5 jaar. 4. Neen, weinig zonlicht geeft slappe stelen en minder goed gekleurde bloemen. VRAAG; De bladeren van mijn Cyclame, die in een koele kamer staat, worden geel en gaan slap hangen, evenals de bloemknoppen. Ik heb al kunstmest gegeven, maar het helpt niet. Wat moet ik er aan doen? ANTWOORD: De plant krijgt zeker te weinig licht, of wel heeft, voordat zij op de tegenwoor dige standplaats kwam in een te warme ruimte gestaan. Bemesting helpt daar niet voor. Zet haar voor het raam en geef alleen water op het scho teltje. Misschien haalt zij het nog op. RECHTZAKEN VRAAG: Ik heb 4 jaar geleden 480 geleend op een ongezegelde schuldbekentenis, waarin niets staat omtrent wijze van aflossing of tijd stip, waarop het bedrag moet zijn terugbetaald. Nu eischt de geldgever ineens, dat ik met 100 p. m. zal terugbetalen. Ik heb dit een keer ge daan, maar het is mij onmogelijk meer dan 25 per maand te missen. 1. Heeft hij het recht te vorderen, dat 100 p. m. wordt terugbetaald? 2. Moet hij er genoegen mee nemen dat ik 25 per maand betaal? ANTWOORD: 1. Hij heeft zelfs het recht de leening ineens geheel op te zeggen. 2. Neen. VRAAG: 1. Hoelang heeft een dagmeisje, dat ziek geworden is, recht op loon? 2. Zij is er voor volle dagen, met kost. Heeft zij dan ook recht op kostgeld? 3. Als blijkt dat haar ziekte voortkomt uit een ongeval, in haar betrekking gebeurd, heeft zij dan recht op ongevallenuitkeering? ANTWOORD: 1. Gedurende 14 dagen. 2. Neen. 3. Neen, daarvoor zal zij niet verzekerd zijn geweest en de werkgever zou alleen dan tot uit- keering verplicht zijn als het ongeval aan zijn schuld te wijten was. Amerikaansche Senaats commissie weer bijeen. Wapenfabrikanten voorspelden in 1908 een Europeeschen oorlog! De Amerikaansche senaatscommissie van. onderzoek naar de werkzaamheden der wa- penindustrieëelen heeft Dinsdag haar onder zoek hervat. Gehoord werd de professor in de rechtsge leerdheid Mans ley, Hudson, die lid is van heb Permanente Hof voor Internationale Justitie in Den Haag; Hij legde er den nadruk op, dat een controle van de fabricage der munitie slechts moge lijk is langs internationalen weg. Bij het verdere verloop der zitting werd een. verklaring voorgelezen, welke de advocaat der Colt Patent Fire-arms Cy, Benedict Holden, in 1926 in een belastingzaak ter kennis bracht van de regeering. In deze verklaring werd te kennen gegeven, dat de wapenfabrikanten reeds in 1908 een oorlog in Europa zagen aan komen. In de verklaring van Holden staat o.m.: Wij wisten, dat een geweldig conflict dreigde en gaven de noodige bedragen uit om een ver kooporganisatie in geheel Europa in te rich ten. Voorts werd in de verklaring te kennen gegeven, dat de Amerikaansche regeering eenige harer eigen munitie-leveringscontrac ten van 19141916 had overgedaan aan Enge land. In het verdere verloop van de zitting bleek uit de verhooren dat de Belgische wapenfabri kanten in 1929 een schrijven hadden gericht aan de „Winchester Arms Company" in Amerika en aan andere wapenfabrikanten in Engeland, Frankrijk, Italië en Tsjecho-slowa- kije, Duitschland, Oostenrijk en Hongarije om adviezen in te dienen betreffende een manier om te maken dat het voorstel tot een vol kenbondsconventie betreffende den wapen handel gewijzigd zou kunnen worden zóó, dat de belangen van wapenfabrikanten beter be hartigd zouden worden. Een document waar uit dit blijkt werd bij de enquete-commissie gedeponeerd. Voorts is bekend geworden, dat de in ternationale wapenfabrikanten in Februari 1925 te Parijs een groote conferentie hebben gehouden, dus enkele maanden voor het bij eenkomen der conferentie van Genève. Naar voorts werd medegedeeld zou Herbert Hoover een conferentie hebben bijeengeroepen van Amerikaansche wapenfabrikanten ten einde te beraadslagen over wegen en midde len ter bescherming van de belangen van de fabrikanten van oorlogsmateriaal. Furtwangler naar Oostenrijk? Twee benoemingen zouden hem te Weenen wachten. WEENEN, 5 December (Reuter) Alhier loopt het gerucht, dat prof. Wilhelm Furtwangler, die ontslag heeft genomen als dirigent van het Berlijnsche Philharmonisch Orkest tot directeur zal worden benoemd van het Ween- sche Philharmonische Orkest en van de Weensche opera. i De spelling-Marchant in Ned.-Indië. Invoering op 1 Augustus 1935. BATAVIA, 5 December (Aneta). De re geering heeft beslist, dat de spelling- Marchant met ingang van 1 Augustus 1935 op alle openbare en gesubsidieerde bijzondere scholen van het Westersche onderwijs moet worden ingevoerd Tusschentijdsche invoering wordt niet wenschelijk geacht. Men verwacht, dat ook het hooger onder wijs de vereenvoudigde spelling zal aanvaar den,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 7