HET NIEUWE AVONDBLAD Nederland leert België Kabeljauwvisschen ""Tggisna 20e JAARGANG No. 31 VRIJDAG 7 DECEMBER 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1EN: 1—5 regels '0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hond, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van ooven- en/of onderarm; 100.— bij breaX van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot ©en maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Ultkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank ié Schiedam. IJMUIDEN. Zullen onze Zuiderburen straks ook onze kabeljauw niet meer noodig hebben Loonsverlaging kan het bedrijf niet redden. Toen we eenige jaren geleden een bezoek brachten aan Ostende, trof ons, dat bij een overigens vrij drukke visscherij, een groot aantal trawlers in de oude haven stil lag. Aan de oude mijn kwamen bijna niet anders dan motorbooten. De bestuurder van de Stedelijke Vischmijn de heer Velthof, niet wien wij bij die gele genheid een langdurig onderhoud hadden en wien wij naar de oorzaak van dit verschijnsel vroegen, vertelde óns toen het een en ander over de geschiedenis van het visseherijbedrijf van Ostende. Ostende heeft eens een vloot van 56 trawlers bezeten. Ten tijde van ons bezoek, thans ruim drie jaar geleden, waren daarvan nog maar 30 overgebleven, waarvan een groot deel uit de vaart was. De „Oostenasohe Reederij" (de „roode vloot") bezat 18 schepen. 10 stoom trawlers en 8 stoomdrifters. Daarvan waren enkel eenige groote booten in de vaart. Dat er zooveel trawlers waren opgelegd en zoo druk met motorschepen werd gevischt ■kwam voornamelijk, doordat de Belgische vis schers liever op de motorschepen dan op de stoomtrawlers varen. De motorschepen blijven ln den regel niet zoo lang weg en ook wordt er meer verdiend. De motorvloot kreeg de beste visschers, de minder goede bleven over voor de trawlers. Het is wel -gebeurd, vertelde de heer Velthof ons, dat als er op zee een net scheurde, de schipper zelf moest boeten Oen dus ook „boeten"), omdat geen van de opvarenden dit werk kon verrichten. Toen de crisis, die ook niet langs Ostende heenging, inzette werden er meer trawlers opgelegd, doch geen enkele motor. Voor den vischhandel van Ostende had deze min of meer eenzijdige visscherij een groot beawaar. En nog. Toen reeds en thans nog gaat de markt van Ostende gebukt onder een voortdurend tekort aan goede kabeljauw. We kunnen haast geen enkel nummer van „Het Visscherijblad" in handen krijgen of er wordt ge'-laagd over een tekort aan goede witte ka beljauw. een vischsoort die in IJmuiden steeds in groote hoeveelheden aan de markt komt. Het is tengevolge van deze omstandigheid, dat markten als Brussel en Antwerpen voor deze vischsoort voornamelijk op invoer uit Esbjerg en IJmuiden aangewezen zijn. Zal dat nu anders worden? Zal er spoedig een tijd komen, dat ook van Ostende trawlers ■uitvaren, die deze zoo groeiende visschers- plaats, die thans beschikt over een der mo dernste visschershavens van Europa, voldoen de van „schoone witte kabeljauw" voorzien? Er schijnt in die richting gewerkt te wor den. IJmuider schipper op een trawler van Ostende. Een reederij van Ostende heeft, naar wij vernamen voorloopig voor den tijd van drie maanden, den heer W. Gravenmaker, een er varen IJmuider schipper geëngageerd om naast den „vlagkapitein" als „vischschipper" op een harer trawlers te varen, met de bedoe ling, de Belgen het Noordvisschen met het Vigneron-Dahlnet te leeren. Reeds heeft de heer Gravenmaker één reis met een Ostend- schen trawler gemaakt. Na deze eerste reis is schipper Gravenmaker thuis geweest, doch heden zou hij weer derwaarts vertrekken. Dit lijkt op zichzelf een heel onschuldig feit, maar in wezen is het van groote betee- kenis. Het wijst er op, dat men in België voort durend er naar streeft, zichzelf geheel onaf hankelijk van het buitenland te maken. En gezien den steun dien de Belgische visscherij van de zijde der regeering geniet, veelal tot ongerief van den handel, die de vloot verwijt, dat zij niet in staat is België voldoende van alle vischsoorten te voorzien, zal het wanneer deze eerste proef het gewensehte resultaat op levert. hierbij niet blijven IJmuiden telt nog voldoende ervaren Noordschippers, die hier nooit meer aan den slag komen en Ostende telt nog voldoende trawlers, geschikt voor de Noordvisseherij om deze proef op uitgebreiden schaal toe te passen. Nederland pas op u saeck. Visschers van Vlaardingen en Maassluis hebben de Duitschers het haringvisschen ge leerd, ze leeren dit thans aan de Polen. Het gevolg van de Nederlandsehe lessen aan Duitschland is geworden, dat Duitschland onze pekelharing haast niet meer noodii heeft. Polen zal straks onze haring niet meer noodig hebben en als het Belgische experi ment gelukt, kunnen we ook België wel als afnemer van de voornaamste producten onzer visscherij, kabeljauw en ook schelvisoh en koolvisch uitschakelen. Wel mog'en we hier zeggen „Nederland, pas op u saeck". We zijn de laatste, die de Vlaardingers, «de Maassluizers en de Gravenmakers er een ver wijt van maken, dat zij hun kennis in dienst stélden van het buitenland. Vooral niet onze IJmuider schippers, die gelukkig nog energie genoeg bezitten om. waar het hen niet meer "mogelijk is. hier, waar ze lange jaren hun practische kennis hebben gesteld ten dienste van het visseherijbedrijf, dat hen thans niet meer noodig heeft, te trachten elders wat te verdienen. Men heeft ze hier aan hun lot over gelaten, men heeft maar al te spoedig verge ten. dat het him durf, hun kennis, hun on tembare ijver is geweest, die IJmuiden groot hebben gemaakt. Wat doen wij? Ja, wat doen wij? Wat doen onze reeders; wat doet onze regeering? Wij verlagen de toch al schamele loonen tot een peil, dat zoo lang zamerhand beneden het bestaanspeil komt te liggen, tot een peil, dat het voor het gros der opvarenden voordeeliger wordt, te gaan stem pelen dan naar zee te gaan. Nog dezer dagen spraken we een opvarende van een trawler van het midden-type, die den laatsten tijd niet meer dan f 15 voor zijn gezin kon afdra gen en die, wanneer hij ging stempelen, aan spraak zou kunnen maken op een wekelijk- sche uitkeering vanf 16.90. Onze regee ring laat het bij een contingenteering en bij een belofte, iets te zullen doen ter beteuge ling van de opzettelijke puf visscherij. En onze bankiers brengen hun geld naar het buiten land, leenen België 100 millioen gulden, waar van misschien straks door de Belgische regee« ring een gedeelte beschikbaar wordt gesteld voor het Ostendsche experiment, hetgeen dus zou beteekenen, dat een buitenlandsch bedrijf door Nederlandsch kapitaal in staat wordt ge steld, een nationaal Nederlandsch bedrijf in versneld tempo om zeep te brengen. Er is een tijd geweest, dat millioenen Nederlandsehe guldens van hetzelfde gave soort als thans werden gestoken in Russische spoorwegen en andere ondernemingen,.terwijl zooveel bloeien de Nederlandsehe industrieën zich wegens ge brek aan kapitaal niet konden ontplooien. De honderd millioen die straks naar België ver huizen. of misschien al zijn verhuisd, zullen ongetwijfeld niet den weg der Russische mil lioenen op gaan. België is Rusland niet. Maar met een klein gedeelte daarvan ware de kern te stichten van een gezond visseherijbedrijf, dat het mogelijk zou maken de ontwikkeling van IJmuiden in goede banen te leiden. Dit zijn harde woorden, maar het zijn harde waarheden tevens. Het zijn niet de eerste, die over het visseherijbedrijf zijn gezegd en wij vleien ons geenszins met de ho"op, dat het de laatste zullen zijn. Harde woorden, harde waarheden waren het ook die door het raadslid den heer J. van dei- Veer bij de vorige week gehouden algemeene beschouwingen over de gemeentebegrooting werden gesproken. En hij sprak, uit een tac tisch oogpunt zeer terecht, nog met geen enkel woord over de nieuwe voorstellen der reeders. Hij wees op een zoo hoog noodige reorgani satie, op het feit, dat de regeering wel iets deed voor de haringvisscherij, doch niet voor de trawlvisscherij. Is het noodig nog eens te vertellen, dat de toestand in het bedrijf zeer ernstig is? We hebben het dezer dagen nog vermeld: slechts 66 trawlers zijn er in de vaart, hetgeen betee- kent, dat bijna tweemaal dit aantal niet in de vaart is. En van die, welke in de vaart zijn, brengt een groot deel het nog niet tot een loonende exploitatie, zoodat een verdere in krimping van dit aantal verwacht kan wor den. Thans nog even iets over de voorgestelde loonsverlaging. Ieder ingewijde weet, dat hierdoor het be drijf niet gered kan worden. De reeders zullen wellicht maandelijks een paar honderd gul den per boot besparen. Is dit van eenige be- teekenis? Hoe zal de bemanning der trawlers op deze verlaging van het loonpeil reageeren? Er is vroeger al eens in de vakbladen op ge wezen, dat men den zeevisscher alle ambitie voor het vak ontneemt, door steeds maar weer aan zijn loon te gaan tomen. Niemand beter dan een reeder kan weten, welke gevol gen het kan hebben, wanneer de opvarenden van zijn trawlers niet alles doen. wat in hun vermogen ligt, om uit hun boot te halen wat er in zit. Een beetje roekeloosheid, een beetje onverschilligheid en honderden guldens zijn verloren. En heusch, er zijn nog wel andere middelen om te komen tot verlaging der ex ploitatiekosten. S. B. VISSCHERIJNIEUWS IN EEN NOTEDOP. IJslandsche Visscherij. Een commissie, welke de visscherij toestanden bij IJsland bestuudeerd heeft, kwam tot de conclusie dat in de exploitatie van de IJsland visscherij aan schepen, materiaal, enz. een kapitaal van dertig millioen kronen was vast gelegd, waarmede een bruto ontvangst ge maakt werd van bijna het dubbele van dit kapitaal. VLESSING-COMITé. fiswssm - - Het Vlessing Comité verzoekt ons mede te deelen, dat de repetitie, welke hedenavond gehouden zou worden in het bekende lokaal aan de Prins Hendrikstraat-, niet aldaar plaats vindt, doch in de kleine zaal van hotel Num mer Eén. Aller opkomst is dringend ge wensen U Bijzonder Vrijwillige Land storm. Uitreiking der prijzen. Gisteravond heeft in de lunchroom Eynt- hoven een feestelijke samenkomst plaats ge had van den Bijz. Vrij willigen Landstorm, waar de uitreiking der prijzen plaats vond, die door de verschillende leden op de schiet wedstrijden behaald werden. De bijeenkomst werd bijgewoond door den corpscommandant luit.-kolonel P. S. Hartogh Heys van Zou- teveen, den groepsvoorzitter notaris Anten en den heer D. de Ridder, Commissaris van Po litie. Nadat de heer de Ridder Jr., een wel komstwoord had gesproken, gaf deze het woord aan den commandant den heer Hartogh Heys van Zouteveen. Deze begon er zijn groote voldoening over uit te spreken dat hij zich weer eens in het midden van de landstormleden mag bevin den. Verder sprak hij zijn groote tevreden heid uit over het feit, dat de landstorm groep hier goed in orde is. Hij sprak hierbij een bij zonder woord van dank tot de groepsvoorzit ter notaris Anten en den heer de Ridder. Voorts sprak de commandant over de 'er- schillende politieke stroomingen zooals com munisme en fascisme en hoe hier tegenover de landstorm als A. R. instituut staat. In het kort besprak de commandant eerst ons regeeringssysteem. In Nederland zeide spreker is ieder vrij inzake zijn gewetens overtuiging en kiest het volk zijn eigen re geering. Ook heeft in Nederland iedere inwo ner eigendomsrecht Hiertegenover stelt hij eerst liet communisme, zooals zich dat in Rusland openbaart en waar men geen recht van eigendom heeft, noch zijn eigen meenin gen er op na mag houden. Evenmin de vrij heid van Godsdienst. Eveneens besprak de lieer Hartogh Heys van Zouteveen de nood zaak van communistische propaganda. Hier na werd in het kort het fascisme besproken Ofschoon een fascistische samenleving wel anders is ingericht dan het communisme, is ook hier alle vrijheid zoek. Een fascistische dictatuur noemde spreker een dwingeland van bovenaf. Fascisme is staatsbemoeiing over het geheele menschelijke leven. Op dui delijke wijze toonde spreker aan, dat in fascistische, evenmin als in communistische landen vrijheid bestaat noch van gods dienst, noch van vergaderen enz. Naar aanleiding hiervan werd gesproken over het Duitsche volksleven en spreker ver heugde zich er over, dat wij hier in een recht staat leven, waar ieder, die 's lands wetten eerbiedigt in vrijheid mag leven. Met de woor den, uitgesproken door de Koningin: „Wij willen ons zelf zijn en blijven", .besloot de heer Hartogh Heys van Zouteveen zijn met aandacht gevolgde rede, waarna de aanwezi gen staande het eerste couplet van het Wil helmus' zongen. Hierna werd aan zeven corpsleden een bre vet als scherpschutter uitgereikt en had de uitreiking der prijzen plaats. De heer Anten sprak eenige woorden van dank tot de korps- leden voor hun prestaties, Vervolgens richtte hij eenige woorden van dank tot den groeps leider den heer de Ridder Jr., voor de door hem bewezen diensten. Hij drukte er zijn spijt over uit, dat de heer de Ridder, wegens vertrek naar een andere gemeente, als groeps leider heengaat. Namens de groepsleden dankte de heer Anten den heer de Ridder voor hetgeen deze in de vier jaren als groepsleider gedaan heeft. Vervolgens was het de beurt aan de humo risten Leo van Norden en Henk Smal, om zich eens van hun beste zijde te doen ken nen, hetgeen zij niet hebben nagelaten. Ge- ruimen tijd bleven de landstormers met hun dames gezellig bijeen om tenslotte den avond met een gezellig bal te besluiten. MILITAIRE WERKEN. Op Dinsdag 11 December zal door de Genie worden aanbesteed het eenjarig onderhoud van militaire gebouwen en werken van Uit geest tot Velsen en bij IJmuiden. De raming bedraagt f 10.000. Autoraces in de Kennemer" laan. Gevaarlijk kruispunt bij de Julianabrug. Al meermalen hebben wij er in ons blad op gewezen, met welk een gevaarlijke snelheid luxe- en vrachtauto's in de Kennemerlaan plegen te rijclen. Het is geruimen tijd wat beter gegaan, maar thans is het weer erger dan ooit. Dagelijks kan men weer de zandauto's met een snelheid van minstens 60 K.M., zonder bij de dwarsstraten signalen te geven, door de straat zien snellen en voetgangers, die de straat willen oversteken, dienen eerst wel goed uit te zien. Over het algemeen wordt er in de Kenne merlaan met een veel te groote snelheid ge reden. De rijweg is weliswaar zeer breed, maar het is toch geen racebaan en daarop lijkt het dikwijls veel. Moeders met kinderwagens die nen in elk geval den rijweg te mijden; nog maar al te dikwijls ziet men kinderwagens naast de toch zoo breede trottoirs op den rij weg, soms twee-en-twee, met gezellig keuve lende moeders daar achter. Moeders die dit doen spelen met haar leven en met dat van haar kinderen. We willen ook nog even wijzen op het ge vaarlijke kruispunt aan het eind (of begin) van de Kennemerlaan nabij de Julianabrug, een kruispunt, waar het verkeer van vijf rich tingen komt. Ook hier is het dikwijls voor voet gangers zeer gevaarlijk, omdat ook hier de zand- en andere auto's veelal veel te snel rijden. Het is wel gewenscht, dat de politie eens controle op de hardrijders uitoefent, voordat er ongelukken gebeuren HET SINT NICOLAASFEEST OP DE COMITéSCHOOL. Door een misverstand is in ons blad van gisteren een onjuist verslag opgenomen van het Sint-Nicolaasfeest in de Comitéschool. Sint Nicolaas en Piet zijn zelf w 1 geweest. Alle kinderen zijn in het speellokaal ontvan gen, waar hen naast het noodige pleizier en di- haast onmisbare versnaperingen ook nog eer. cadeautje gegeven werd. Het onderwijzend personeel heeft zich. waar zooveel kinderen elke feestvreugde missen, ditmaal veel moeite gegeven, zoodat het een buitengewoon feest is geworden, dat met enthousiasme door de kin deren werd gevierd. TIJDBEELD. Aan de Zuidzijde van de Visschershaven staan tal van groote panden leeg, waarvoor wel niet gemakkelijk een andere bestemming ge vonden zal kunnen worden, althans niet voor het oude bedrijf. Een beeld van den tijd mag het worden genoemd, dat een ijsfabriek met terreinen te huur wordt aangeboden voor minder dan de erfpachtscanon. DAMMEN. ONDERLINGE COMPETITIE VAN D.C IJ. Evenals andere jaren spelen de D.C.IJ.'ers ook dit jaar, ondanks het uitgebreide jubileum programma onderling een gemoedelijke com petitie. Wanneer men althans het resultaat voor oogen houdt krijgt men niet den indruk, dat er niet zoo heel serieus gespeeld wordt. De stand luidt: Ligthart Suyk Leyte B. Dukel Basstra Schaap Bais v. d. Velde Kraai Kramer Smit Diederiks gesp. gew. rem. verl. pnt. 10 In de tweede klas ligt G. Postma met 11 pun ten uit 8 partijen aan den kop gevolgd door D. Ott met 7 gesp. en 9 pnt. De overige tien spelers staan vrijwel gelijk. De beste ANTHRACIET (bijv. Domaniale) is de VOORDEELIGSTE ERICSS0NSTR.1 (SLUIS PL.) TEL.4400 ZEEWEG 263 TEL.522.0 (Adv. Ingez. Med.) FLYING DOWN TO RIO. Dolores del Rio Van heden af wordt in Thalia vertoond de film van Dolores del-Rio „Flying down to Rio". De korte inhoud van deze film is als volgt: Dolores, de mooie dochter van een rijken hotel-eigenaar uit Brazilië, die in Rio de Ja neiro een nieuw hotel zal openen, brengt haar vacantie door in Noord-Amerika. Ze woont met haar tante in een luxe hotel te Miami, waar ze een flirtation op touw zet met den0 plationa-blonden leider van cle band. De leden van de band zien die toenadering met vrees en beven, want ze weten: als hun amoureus-aangelegde kapelmeester een aar dige vrouw ziet, vergeet hij volkomen waar hij is en gedraagt hij zich of hij niet de betaalde kapelmeester maar een betalende gast is. Het resultaat is onveranderlijk, dat de heele band met een sneltreinvaart op de keien wordt ge zet. Het noodlot werkt ook dezen keer met de feiliooze zekerheid van een machine. De bandleider vraagt zijn vriend even voor hem te dirigeeren en zweeft weldra zorgeloos met de mooie Dolores over den dansvloer. Hij is zoo weg van cle donkere oogen der mooie Braziliaansche, dat hij niet merkt hoe de leden van de band hem op een dreigend gevaar op merkzaam willen maken, dat in den persoon van den gérant statig en zelfbewust nadert. Wat gebeuren moet gebeurt en de musici pakken "met een zekere berusting hun instru menten in. Gelukkig komt er een teegram, dat de band is geëngageerd als attractie voor een nieuw hotel, dat in Rio de Janeiro zal worden ge opend en het toeval wil, dat deze hoteleigenaar de vader is van Dolores. De jonge musicus vertrekt per vliegtuig, waarin een heusche piano is ingebouwd, naar Rio de Janeiro en overreedt Dolores, met hem mee te gaan. Onderweg arrangeert hij een noodlanding. Het verdere verloop van de film demon streert de ongeevenaarde prestaties der Ame- rikaansche filmtechniek. De handeling is ook verder vol spanning. VEILIG VERKEER. Het comité tot oprichting van een vereeni- ging voor Veilig Verkeer belegt Dinsdag 11 December a.s. in café Parkzicht. IJmuiden- Oost een openbare vergadering. In deze ver gadering zal de heer C. J. van Wijngaarden van Rees, secretaris van het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer spreken over „het Verkeersvraagstuk en de taak van de Vereeniging voor Veilig Verkeer". Het Witte Huis, de zetel van den Amerikaanschen president, is met een nieuw gebouw (op den voorgrond) uitgebreid, waar de bureaux van Roosevelt zijn ondergebracht. VELSEN DE WERKLOOSHEID. JJ. Zaterdag waren aan de Gemeentelijke Arbeidsbeurs als werkloos ingeschreven; 508 bouwvakarbeiders, 351 metaalbewerkers, 48 kantoorbedienden, 27 huisbedienden, 42 hout bewerkers, 360 man visscherij personeel (w.o. 96 haven- en transportarbeiders), 286 in di verse beroepen en 618 losse- en fabrieksarbei ders. Verder personen beneden den leeftijd van 18 jaar: 3 bouwvakarbeiders, 24 metaalbewer kers, 18 kantoorbedienden, 13 huisbedienden, 1 visscher, 50 losse- en fabrieksarbeiders en 7 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2366. LAAGSTE INSCHRIJVERS. Bij de door den Rijkswaterstaat gehouden aanbesteding voor het onderhoud der werken van het Noordzeekanaal waren laagste in schrijvers voor perceel 2 H. Ouclshoorn en Zn. alhier met f 26.160 per jaar.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1