MT BIJ 'T LARENSCHE CEVAL ZIJN FOUTEN GEMAAKT. STA TEN-GENERAAL Minister van Schaik bespreekt de zaak. Oud-gepensionneerde militairen. TWEEDE KAMER Weinige sociale wenschen kunnen ingewilligd. irrof. Dr. J K. Stótenwkér de Bruine (C.H.) 's-GRAVENHAGE, 6 December. Minister Slotemaker de Bruïne verloochent zijn ver leden niet. Hem hoorende. spreken beluistert men zoo nu en dan een tooii, die de herinne ring aan den kanselredenaar oproept, hem bezig ziende de Kamer voor te lichten, kan men den professor, den docent aanschouwen. Het is, als wil hij, met den wijsvinger de luis teraars vermanend, hun duidelijk maken, wat zij tot dusverre nog niet lieelemaal schenen te begrijpen. Van zijn beantwoor ding der vele sprekers, die aan het algemeen debat over dit begro tingshoofdstuk hadden deelgenomen, bleef wel bovenal de indruk han- f' .gen, dat Minister Steen- ,Jfc berghe als de personi- van crisis te beschouwen is. Ik kan KaWal MMijmÈ me aangenamer rol voorstellen. Het was echter schering en in slag, dat de leider van Sociale Zaken met een b§i-oep op de crisis en op de zienswijze van zijn ambtgenoot van Economische Zaken ge opperde wenschen als momenteel nipt voor verwezenlijking vatbaar ter zijde schoof. Dit gold b.v. in het algemeen voor verdere invoe ring der arbeidswet, -al is er dan voor de chauffeurs een wettelijke regeling van een arbeidstijd in voorbereiding. Maar in de bin nenscheepvaart hoeft men hierop niet be paald te hopen, terwijl voor hotel- restaurant- en cafépersoenel iets dergelijks thans dient uit te blijven. Nul op het rekest kregen voorts de ijveraars voor spoedige invoering der nieuwe stuwadoorswet, voor verbod van vrouwen- en kinderarbeid in het landbouwbedrijf, voor in voering eener 40vurige werkweek. In Genève verwachtte men er al niet veel van en nu mocht de Minister bereid zijn nog eens te laten onderzoeken of 't in bepaalde bedrijven kan, erg optimistisch klonk zijn be toog ten dezen niet. Ditzelfde kan gezegd van zijn zienswijze omtrent vervanging van vrou welijke door mannelijke arbeidskrachten. Dat stopzetting der mechanisatie zich zou wreken, was de Minister met Ir. v. d. Waerden volkomen eens; hij "noemde dit zelfs een eco nomische ketting. Medewerking der vakorga nisaties bij toepassing der bedrijfsradenwet ander .veel besproken punt mocht Excel lentie gewenscht,'vinden, de hierbij toe te be deeiep taak .behoorde beperkt te blijven tot het sociale géfoied en Zien niet o'v'èr 'ëcbhb- misch terrein uitstrekken. Als nog vermeld is, dat Minister Slotemakerde Bruine alweer met een bferoep op collega Steenberghe mo menteel niet tot invoering van bindend ver klaring der- collectieve arbeidsovereenkomst zal overgaan en hij de internationale arbeids organisaties tegen haar critici op het Binnenhof in bescherming nam, moet ik nog even iets aanstippen van het langdurige, doch vrijwel niets belangrijks opgeleverd hebbende debat over de afdeelinj „Arbeidersverzeke ring". Dr. Vos (lib.) pleitte weer eens voor uni ficatie en vereenvoudiging onzer sociale wetgeving, o.m. ook omdat het bedrijfsleven te zwaar onder de sociale lasten gebukt gaat. De heer Kupers (s.d.) kwam, wat ook verschil lende andere sprekers deden, op voor bijzon dere tegemoetkoming aan personen boven de 65 jaar, die van ouderdomsrente verstoken zijn, wat hij vooral noodig vond in verband met den aandrang oudere door jongere arbei ders te vervangen. De heer Kersten (St. Ger,) hield als steeds zijn philippica tegen den ver- zekeringsdwang waarop dé heer Snoeck Hen- kemans (c. h.) aantoonde dat reeds in het oude Egypte tijdens de 7 vette jaren verzekering als een geoorloofd instituut voor kwam. Waarna de heer Drop (s. d.) vooral tegen de heeren Snoeck Henkemans (c. h.) die o.a. gewaarschuwd had tegen de suggestie de uitvoering der ongevallenverzekering over te brengen -naar.de bedrijfsvereenigingen en Dr. Vos den. strijd aanbond, wat even later de heer Smeenk (a. r.) tegen den heer Kersten deed. De Minister meende, dat de heer Snoeck Henkemans ten onrechte in de ervaring met de toepassing der Ziektewet een bezwaar had gezien tegen inschakeling der bedrijf svereeni gingen bij de ongevallen-verzekering. Wat Dr. Vos' pleidooi voor unificatie aangaat, deze af gevaardigde had wel te bedenken dat het goed kan zijn het heele verzekeringgebouw in het oog te houden, maar dat het nuttig kan we zen de dingen stuk voor stuk af te doen. Avondvergadering. Justitie. Uitvoerig hield Minister v. Schaik zich bezig met de verdediging van zijn beleid, speciaal ook wat aangaat de bescherming van de open bare orde en veiligheid. Generale preventie is thans meer dan ooit noodig; in het buiten land heeft men leergeld betaald met niet tij dig en afdoende genoeg orde-verstoring te bestrijden. Voor vrijwillige castratie kan de Minister niet voelen, evenmin als voor weder invoering van de doodstraf nu of voor invoe ring van lijfstraffen, speciaal voor jeugdige delinquenten. Ook de wijze waarop hij optreedt tegenover de hier te lande in overvloedige getale ver toevende vreemdelingen meende de Minis ter met een beroep op de bijzondere omstan digheden te kunnen goed praten. Rustig en oprecht de daarbij begane fouten betreuren de, besprak Mr. v. Schaik nog eens 't Laren- sche geval. Zijn toezegging dat in den ver volge uitzetting van vreemdelingen om poli tieke redenen niet zal gebeuren alvorens eerst zijn Departement er in gekend is, maakte een gunstigen indruk. EERSTE KAMER. Behalve een aantal wetsontwerpen, die zelfs zonder één woord van discussie onder den voorzittershamer doorgingen, werden ook de voorstellen ten bate van de oud-gepension neerde militairen en van de tegen besmetting- door het onderwijzend personeel te bescher men scholieren z.h.st. aangenomen. Bij elk hiervan had echter wel een, zij het ook korte discussie plaats. Dat slechts f 40.000 meer per jaar voor de oud-gepensionineerde militairen beschikbaar werden gesteld, die er, èn op zichzelf, en ver geleken met de onder de latere pensioenwet- geving vallende collega's, treurig aan toe zijn, betreurde niet alleen Mevr. PothuisSmit (s.d.), maar ook Mr. Smeenge (lib.), Prof. de Savornin Lohman (c.h.), Prof. v. Embden (v.d.) en.... de Minister van Defensie. Gaarne had deze laatste een grooter bedrag voor bedoelde groep aangewend. Maar ook hier geldt het: geen geld, geen Zwitsers. En zoo hij al eens, wat hij niet waarschijnlijk acht, een meeval lertje mocht hebben wat de geraamde uit gaven zijner begrooting betreft, dan kon hij Mr. Smeenge niet beloven, dergelijke extra-tjes dan voor de oud-gepensionneerden te zullen gebruiken, want versterking der weermacht gaat in dat geval toch nog altijd voor. Ik heb zoo'n idee, dat door deze mededeeling de „wrevel" van Mevr. PothuisSmit er niet bepaald minder op zal zijn geworden! Deze zelfde afgevaardigde was ook niet bijster goed te spreken over de regeling t.o.v. het besmettingsgevaar van schoolkinderen door leerkrachten. Keuring der leerlingen achtte zij noodig, kortom het voorstel vond zij onvoldoende. Mr. Heerkens Thijssen (R.K.) liet een heel wat tevredener geluid hooren en prees o.m. de voortvarendheid door de Regee ring aan den dag gelegd, nu de inspecties al bezig zijn. voorbereidende stappen te laten ondernemen, wat het keuren van het onder wijspersoneel betreft. E. v. R. Geen Nederlandsche troepen naar het Saargebied. Naar aanleiding van een Reuterbericht aan gaande eventueele deelneming van Nederland sche troepen aan een internationale gewapen de macht in het Saargebied, vernemen wij, dat de Nederlandsche regeering een verzoek van dezen aard tot dusverre niet heeft ont vangen, zoodat elke mededeeling over een door Nederland in te nemen standpunt voorba rig is. Voorstellingen van „Het Schouwspel" gaan door. Voor zoover ze gecontracteerd waren. In een Donderdagmiddag gehouden bij een- eenkomst van de directie der tooneelgezel- schappen. het „Nieuw Sehouwtooneel(Ko van Dijk en Frits Bouwmeester), „De Ver- eenigde Schouwspelers" (Pierre Mols) en het „Groot Nederlandsch Tooneel" (Hans van Meerten) met een der belangrijkste plaatse lijke vertegenwoordigers van den Kunstkring „Het Schouwspel" is, in verband met het faillissement van de N.V. Intern. Theater bureau „Holland" besloten, de in verschillende plaatsen bestaande „Kunstkringen Het Schouwspel" te handhaven en alle aanvan kelijk gecontracteerde voorstellingen zoo veel mogelijk door te laten gaan. Dit besluit is genomen zoowel in 't belang van de leden-contribuanten, de zaalhouders, als in het belang van de tooneelgezelschappen zelve. De hierboven genoemde directies hebben zich bereid verklaard, hun volle medewerking te verleenen om dit doel te bereiken.. Onverwijld zullen de hiertoe noodige maat regelen worden genomen. Nieuwe fase in den autobus- strijd. Hooge Raad vernietigt vonnis van kantonrechter. Rechtbank moet over inbeslagneming beslissen. Gebrandschilderd raam voor de Fordfabriek. VRIJDAG 7 DECEMBER 1934 Onthulling door den Commissaris der Koningin. De Haagsche kantonrechter heeft onlangs de inbeslaggeneming" van enkele autobussen van Haagsche ondernemingen, die passagiers vervoerden, onrechtmatig geacht en opheffing van het beslag bevolen; Het O. M. ging van deze uitspraak in beroep bij den Hoogen Raad, welke Donderdag uit spraak heeft gedaan. De Hooge Raad besliste, dat de Haagsche kantonrechter bij zijn be- t slissing aan artikel 354 van het Wetboek van tengevolge waarvan de derde machinist en een .Een korte plechtigheid heeft hedenmorgen plaats gehad in de Fordfabriek bij de Hem- brug, waar de Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. Röell een gebrandschilderd raam heeft ont huld, een geschenk van de gezamenlijke Nederlandsche Ford Dealers aan den heer G. J. J. Both, directeur der N.V. Nederland sche Ford Automobiel Fabriek, als blijvende herinnering aan de vestiging der fabriek in Nederland. Te ongeveer half twaalf had zich in de showroom van de fabriek, waar het raam, dat in de hall van het kantoorgebouw een plaats krijgt, tijdelijk was op gesteld, een talrijk ge zelschap verzameld, w.o. een door de dealers afgevaardigde commissie. Jhr. Röell, die per auto uit Haarlem arriveerde, werd door den heer Both hartelijk begroet, waarna de plech tigheid een aanvang nam. Nadat de heer Both de aanwezigen had wel kom geheeten, waarbij hij zich speciaal richtte tot den Comm. der Koningin, voerde de heer Theo Knegtel, ooficial Ford dealer te Tilburg, het woord. Dit raam is bedoeld als een symbool van de samenhang en samenwerking, die er bestaat tusschen de fabriek, die het Ford product vervaardigt en haar dealers, die het voorrecht hebben het te verkoopen. Wij hebben Jhr. Mr. Dr. Röell, Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, bereid gevonden dit gebrandschilderde raam namens ons aan te bieden. Spr. zeide den Commissaris hiervoor eerbiedig dank en ver zocht den heer Röell thans het gedenkraam te willen onthullen. Jhr. Röell verrichtte daarop de symbolische handeling, door het doek waarmede het ge denkraam was bedekt, weg te nemen. Ten slotte hield de heer Both een redevoe ring, waarin hij zijn oprechtendank uitsprak, voor het geoffreerde cadeau. Het gedenkraam is ohtworpen door den heer Nauta en door dezen vervaardigd. Het geeft een symbolische voorstelling Van het verband tusschen de fabriek, de dealers en de koopers. Ketel van Engelsch schip gesprongen. Machinist en stoker gedood. LONDEN, 6 December. (V.D.) Gisteren heeft aan boord van het 10902 ton metende Engelsche stomschip „City of Paris" in de machinekamer een ontploffing plaats gehad, Strafvordering een te beperkte strekking heeft toegekend. De Hooge Raad heeft de beschikking van den kantonrechter vernietigd en de zaak ver wezen naar de rechtbank te Den Haag om op het bezwaarschrift dér autobusondernemingen tegen de inbeslagnemingen opnieuw te be slissen. Indische stoker werden gedood. Een tweede Indiër werd zwaar gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat het ventiel van een ketel sprong en de machinekamer zich in enkele ©ogenblikken met stoom vulde. Het schip, dat van Indië kwam, bevond zich in het Kanaal op weg naar Antwerpen, Waar het lading moest lossen. Verdragsschending met medeweten der mogendheden? Duitsckland zou munitie uitvoeren om zijn schulden te kunnen betalen Reuter meldt uit Washington; Tijdens de gisteren gehouden zitting van de Amerikaansche Senaatscommissie, die een on derzoek instelt naar de gedragingen der bewa peningsindustrie, verwekte, naar Reuter meldt, de vice-president van het comité, sena tor Vandenberg, groot opzien door het voorle zen van een brief, dien de vice-president Si mons van de bekende wapenfirma Dupont in 1925 heeft geschreven. In dezen brief zegt Simons, dat een ambte naar van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, Dulles geheeten, hem verklaard heeft, dat Duitschland, met medeweten en goedvin den van de vroegere geallieerden, in strijd met de bepalingen van het verdrag van Ver sailles, kruit en munitie heeft uitgevoerd. Volgens de mededeeling van Dulles, hebben de geallieerden toestemming voor deze expor ten verleend, daar Duitschland op deze wijze gelden in zijn bezit zou kunnen krijgen en hierdoor beter aan zijn herstel verplichtingen zou kunnen voldoen. Gedurende het verdere verloop van de zit ting verklaarde Vandenberg, dat de commis sie van onderzoek in het bezit is van omvang rijk materiaal, waaruit blijkt, dat Duitschland en Oostenrijk bezig zijn zich opnieuw te bewa penen. Er is zelfs tusschen verschillende wapen firma's een wedloop ontstaan om het mono polie van de wapenlevering aan deze landen. Deze firma's hopen door het verkrijgen van een dergelijk monopolie ongehoorde winsten te maken. De industrieel Dupont sprak de verklarin gen van senator Vandenberg tegen. Vervolgens beschuldigde Vandenberg ook de Britsche maatschappij Nobels Explosives Ltd. er van, dat zij de oogen voor Duitschlands her bewapening sluit. In de correspondentie, wel ke deze onderneming met Dupont heeft, gewis seld, wordt gezegd, dat zij pressie had kunnen oefenen op de Britsche regeering, om aan de schending van het verdrag van Versailles, waaraan de Duitsche fabrikanten zich in 1926 schuldig maakten, een einde te maken. Zij liet dit evenwel na, zulks in verband met de relaties, welke zij met Duitschland onderhield. Hoover en de wapenfabrikanten. In een rapport van majoor Aiken Simons van de Dupont company worden belangwek kende mededeelingen gedaan over de confe rentie, die president Hoover indertijd heeft bijeengeroepen ter bespreking van de balan- gen der wapenfabrikanten. Deze bijeenkomst, aldus meldt Reuter uit Washington, werd bijgewoond door vertegen woordigers van de wapenindustrie en van het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, alsmede door de Amerikaansche gede legeerden voor de internationale conferentie in zake den wapenhandel, welke in Genève werd gehouden. Als voorzitter fungeerde pre sident Hoover, die het initiatief voor de be sprekingen had genomen. Hij zeide, volgens het rapport, dat de gedelegeerden der Ver- eenigde Staten reserves zouden maken, ten aanzien van het voorgestelde ontwerp-conven tie voor de controle op de verscheping van- wapens door middel van uitvoervergunningen, waardoor deze conventie onschadelijk zou worden voor de Amerikaansche belangen. Voor de belangen van de Dupont company en haar cliënten zou behoorlijk gewaakt worden. Bij het getuigenverhoor door de Senaats commissie werd verder medegedeeld, dat Hoo ver de conferentie op aandringen van het ministerie van Buitenlandsche Zaken had bijeengeroepen ter bespreking van de „econo mische fazen" van de Geneefsche conferentie. Hij had namelijk vernomen, dat de wapen industrie eenige bepalingen, die aldaar be sproken zouden worden te drastisch en on uitvoerbaar vond. Later werden op voorstel van Hoover de opvattingen der wapenfabri kanten ter kennis van de Amerikaansche ge delegeerden gebracht, voordat zij naar Ge nève vertrokken. De vertegenwoordigers van Dupont en van andere fabrikanten verklaar den, dat het eenige doel van de bespreking was onnoodige beperkingen van den verkoop van sportwapens - te voorkomen. Weer acht doodvonnissen voltrokken. In Rusland. MOSKOU, 6 December (V. D.) In verband met het besluit van het" presidium van het centraal comité der Sovjet-Unie, dat tegen over personen, die zich aan terroristische da den tegen de Sovjet-Unie hebben schuldig ge maakt geen mildheid mag worden toegepast, zijn in den afgeloopen nacht te Alma Ata en Samarkand acht doodvonnissen voltrokken, die op 21 November door het gerechtshof zijn uitgesproken. Paniek tijdens filmvoorstelling Een schuur met voorraden stroo als „bioscoop" 50 personen gewond. PARIJS, 6 December. Gisteravond is tijdens een filmvertooning door een rond. trekkende bioscoop de film in brand gevlogen, waardoor onder de toeschouwers, die -bijeen waren in een gehuurde groote schuur, in een voorstad van Perpignan een paniek uitbrak. De rondtrekkende bioscoopondernemer had een groote schuur gehuurd om daar zijn voor stelling te geven. Het projectie-apparaat was bij den uitgang van de schuur opgesteld, ter wijl aan den tegenovergestelden wand het projectiescherm was aangebracht. Eenige hon derden personen woonden de voorstelling bij. Plotseling vloog een film in brand en het vuur tastte onmiddellijk de voorraad stroo aan die in een deel van de schuur nog lag opge slagen. Van de aanwezigen maakte zich een paniek meester en zij trachtten door den eeni- gen uitgang die de schuur had naar buiten te komen, waartoe zij echter letterlijk door het vuur moesten springen om de deur te berei ken. Ongeveer 50 personen, grootendeels vrouwen en kinderen, liepen brandwonden op, waar van de meesten zeer ernstig. Nadat hun in een café in de nabijheid de eerste hulp was ver leend, zijn de gewonden naar het ziekenhuis te Perpignan overgebracht.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2