vrijdag 7 december 1934 Internationale politie naar het Saargebied. het belangrijkste nieuws De bestuurshervorming in Britsch-lndië. THIJS IJS EN DE SCHAT OP DE MAAN. l Radio-Programma BUITENLAND. Duitschiand gaat accoord met Laval's voorstel. Verbod voor S. A. en S. S. om naar het Saargebied te reizen. Politiemacht zou tweeduizend drieduizend man sterk worden. saargebied. De Duitsche consul te Genève heeft giste renmiddag den voorzitter van de Saarcom- missie Baron Aloisi in opdracht der rijksre- geering het Duitsche antwoord overhandigd. Dit heeft den volgenden tekst: „Ik heb de eer de ontvangst van uw tele gram van 5 December inzake de zitting van den Volkenbondsraad van denzelfden dag te bevestigen en u daarop namens de Duitsche regeering het volgende mede te deelen: De Duitsche regeering heeft kennis geno men van de verklaringen, die in den Volken bondsraad inzake de kwestie van het in stand houden van orde en rust in het Saargebied tijdens de verkiezingsperiode zijn afgelegd. Zij is van haar kant weliswaar van meening. dat de verhoudingen in het Saargebied het ontbieden van buitenlandsche krachten voor de handhaving van orde en rust niet noodza kelijk doen schijnen, doch zij wil zich toch er mede accoord verklaren, dat voor zoo ver de raad dit besluit neutrale internationale con tingenten in gepaste sterkte voor het vermel de doel naar het Saargebied worden gezon den. Het schrijven was onderteekend door den (Duitschen rijksminister van buitenlandsche zaken, Freiherr von Neurath. De Saargevolmachtigde van Hitler, Joseph Buerckel, heeft de volgende verordening uit gevaardigd: „Aan alle SA en SS-mannen in het Duitsche Rijk! Communisten en emigran ten trachten de openbare meening weer in te lichten over z.g. Duitsche Putschvoornemens door er op te wijzen, dat „vrij groote afdeelin- gen SA en SS-mannen naar het Saargebied komen. Teneinde dit tendentieuze bericht reeds van te voren in het licht te stellen wordt bevolen: Allen SA en SS-mannen is het ten strengste verboden naar .het Saargebied te reizen, om welke reden dit ook moge geschieden, tenzij het stemgerechtigden betreft. Dezen moeten zich uiteraard aan den voorgeschreven ter mijn van binnen het Saargebied komen hou den Wie ondanks deze instructie pogingen in •het werk stelt naar het Saargebied te reizen, zal onmiddellijk door de betrokken partij instantie ter verantwoording worden geroe pen". In antwoord op desbetreffende in het La gerhuis bestelde vragen deelde Sir John Simon mede, dat de Britsche regeering bereid was mede te werken aan de verzekering van de orde en rust in het Saargebied op voorwaarde, dat andere landen, die daarvoor in aanmer king komen eveneens bereid zouden.'zijn een contingent te leveren en dat zoowel Frankrijk als Duitschiand in de voorgenomen overeen komst zouden toestemmen. Op een vraag van het conservatieve Lager huislid, kolonel Moore, of de Fransche regee ring haar troepen van de Saargrens zou te rugtrekken tot de 25 mijlengrens, antwoordde Simon: Ik geloof, dat er geen reden bestaat de Fransche te verzoeken, meer te doen dan zij nu hebben gedaan en ik verheug mij er over den geest te zien, waarin de Fransche regeering handelt. Omtrent de vorming van een internationaal troependetachement voor het Saargebied ver luidt van Engelsche zijde, dat deze af deelin gen waarschijnlijk tezamen 2000 a 3000 man zullen tellen. In Engelsche kringen wordt verklaard, dat het Engelsche contingent ongeveer 5 dagen na het besluit van den Volkenbondsraad in het Saargebied zal aankomen. Duitsclhland. Gottfried Feder op wachtgeld gesteld. Hitier heeft Gottfried Feder, Staatssecretaris bij het ministerie van Economische Zaken, en rijkscommissaris van de Kolonisatie op wacht geld gezet. Feder is de grondlegger van het economische program van de N.S.D.A.P. De Berlijnsche corr. van de N.R.C. teekent bij dit verslag aan: Het ontslag van Feder staat niet in verband met de bewegingen in de partij. Feder, die steeds als radicaal gold, stond tenslotte geheel geïsoleerd zoowel in de partij als in de regee ring. Reeds Schmidt, Schacht's voorganger, had hem buiten geloodst door hem tot com missaris voor binnenlandsche kolonisatie te maken. Hij gold als een utopist en Schacht wilde ook over economische kwesties niet eens met hem praten. Zoo heeft hij gekregen wat men in Duitschiand noemt een ,",schlichten Abschied". De ontwerper van het economisch program "vjan de partij en eens de gevolmachtigde voor alle programkwesties: sic transit gloria mundi. Luxemlburö Geen communisten in het parlement. Het Luxemburgsche parlement heeft met 34 tegen 19 stemmen besloten dat de verkiezing van een communist tot afgevaardigde in strijd met de grondwet is, „aangezien een communist, wiens doel omverwerping der bestaande orde is, niet de eed op de grondwet kan afieggen. Derhalve kan hij geen functie bezetten die de eed op de grondwet eischt." De socialisten, die voor de bezetting der door dit besluit vrij gekomen zetel in aanmer king kwamen, hebben geweigerd de plaats van den communist in te nemen. Amerika. cipieel gewijzigd worden,, dat de Amerikaan sche regeering nieuwe besluiten zou moeien nemen en daarover diepgaand zou moeten overleggen. De Amerikaansche regeering hoopt echter, dat gedurende de twee jaren, dat het verdrag van kracht blijft, een weg zal kunnen warden -gevonden, die zoowel de limiteering der bewapeningen ter zee als de politieke stabiliteit op de wereldzeeën zal waarborgen Zonder twijfel beschouwt Amerika Japan als verantwoordelijk voor 't afbreken der in ternationale besprekingen en het zal zich thans niet inlaten met verdere onderhandelingen in Londen, aangezien de Amerikaansche re geering in geen geval Japan het recht wil toe kennen op een gelijk 'sterke bewapening ter zee. Wapenfabrikanten voor de Amerikaansche Senaats commissie, Baldwin boekt een succes. Hoover aansprakelijk gesteld voor de mis lukking van de conferentie van 1925. Goebbels in het strijdperk. Toespelingen op de FurtwanglerHindemith- affaire. Uit Berlijn 6 December: Hedenavond heeft rijksminister dr. Goebbels in het Sportpalast ter geleenheid van de: jaarlijksche demon stratie der „Reichskulturkammer" een rede voering uitgesproken, waarin hij duidelijke toespelingen maakte op het geval-Furt- waengler. Dr. Goebbels zeide o.m.: Het is niet in overeenstemming met de loya liteit, die de scheppende kunstenaar den nieuwen staat verschuldigd is, wanneer natio naal socialistische eischen. die in den geest der strijdende beweging hare rechtvaardiging vinden verdacht worden gemaakt en gediscre- diteerd worden als komende uit zekere krin gen. (Men zal zich herinneren, dat deze laatste woorden door Furtwaengler, in zijn bekende artikel over het geval-Hihdemith gebruikt waren, Noot van de Red.)- Want het nationaal socialisme is niet slechts het politieke en sociale, maar ook het., cultureele geweten der natie. Het beteekent ook geen vrijbrief voor hem, die als woordvoerder van een voor bij tijdperk optrad, dat hij zich als vaderlijk beachex-mheer van onbestreden kunstenaars doet gelden en het zich daarbij laat ontbre ken aan het noodige politieke instinct, gelijk in dit geval (d. w. z. het geval-Furtwaengler). Men kan ontsporingen van den ergsten aard op het gebied der wereldopvatting in het ver leden niet verontschuldigen door ze af te doen als jeugdwerken. Daarvoor is niet de geest des tijds, maar de kunstenaar zelf verant woordelijk, die met zijn persoon en met zijn naam achter het werk staat. De gelegenheid maakt niet alleen den dief, maar ook „atonale musici'', die om sensaties te dienen immoreele scènes op het toöneel te brengen en omgeven met de dissonantenvan ëen muzikaal niet- kunnen. Onze oud-Duitsche meesters zouden er voor bedanken in zoodanig verband ge noemd te worden. En wanneer de Duitsche muzikale jeugd zich daarbij aansluit, dan is dat er slechts een bewijs voor, hoe noodzake lijk het is, onmeedoogend daartegen op te treden. Wij in ieder geval kunnen daarin noch iets vooruitwijzends noch toekomststerks ontdekken; wij verzetten ons met de meeste kracht er tegen, dit type kunstenaars als Duit sche te zien aangesproken en vatten het feit van zijn naar het bloed zuiver-Germaanschen oorsprong op als een drastisch bewijs hoe diep het Joodsch-intellec'tualistische zich reeds in ons eigen volkslichaam had vastgezet. Inderdaad kunnen wij ons niet veroorloven afstand te doen van een echten Duitschen kunstenaar. Maar dan moet het ook een wer kelijke kunstenaar zijn geen atonale rumoer- maker. Dat moest gezegd worden om klaar heid te scheppen in den strijd der meeningen. Ook Knappertsbusch treedt af. Volgens een V. D.-bericht uit Berlijn heeft de leider der Beiersche Staatsopera te Mün- chen, Hans Knappertsbusch, in verband met het ontslag van Furtwangler en de actie tegen Kleiber, zijn functie neergelegd. Over de onthullingen van de Amerikaansche senaatscommissie die haar zitting deze week hervat heeft, geeft de News Chronicle een uit voerig verslag. Hoe de „merchants of death" iEngelsche bijnaam voor de wapenfabrikan ten) samenzweren om met de hulp van de re- geeringsdepartementen de pogingen tot bevor dering der ontwapening te saboteeren. kwam vandaag aan het licht, schrijft het blad en het vervolgt: De Amerikaansche delegatie, die in 1925 naar Genève werd gezonden om een con ventie voor internationale controle op den wa penhandel in het leven te roepen, zat blijkens de stapel documenten van senator Nye, voor zitter der commissie, geheel in den greep van de munitiebelangen. Wij lezen verder, dat de heer John Tilson, toentertijd chef van de administratie bij he Congres nauw bij bewapeningsfirmas betrokken was en tegelijkertijd als adviseur van de Ameri kaansehe delegatie naar genoemde conferen tie aangewezen was. Met betrekking hierop sprak senator Nye over een brief, afkomsti; van een vertegenwoordiger van den wapen fabrikant Dupont en waarin deze zeide: „Ik geloof er vast in, dat, wanneer we kun nen aandringen op een Amerikaansch voorbe houd, dat de conventie niet in werking za treden, tenzij goedgekeurd door alle wapen- fabriceerende landen, we voorloopig gevrij waard voor inmenging zijn" Een der getuigen, die gehoord werd, was de heer Beebe van de Winchester Arms Company. De commissie beschuldigde hem er op grond van verschillende documenten en brieven van invloed te hebben willen uitoefenen op een lid van den Amerikaansche delegatie bij de Geneefsche conferentie van '25. De heer Beebe gaf toe, dat hij te Washing ton een bezoek had gebracht aan generaal Charles Ruggles, die kort daarop tot afge vaardigde naar de conferentie werd benoemd. Senator Nye: „Hoe verklaart U het inte ressante feit, dat U een bezoek bracht aan den man, die later tot Amerikaansch gedelegeerde werd benoemd?" Beebe: „Ik weet het niet, ik ben niet op mijn eigen initiatief naar hem toegegaan." Nye: „Nicholls, vice-president van de Colt Fireams Company had daarvoor .gezorgd, is 't niet?" Getuige: „Ja." Nye: „Nicholls is ziek. Het is een opmerke lijk feit, dat zoodra we inlichtingen moeten hebben op een speciaal punt, de getuige, die ze kan geven, ziek is." De heer Irene Dupont, als getuige gehoord, gaf toe, dat kolonel Aiken Simons, vertegen woordiger van zijn firma, een onderhoud had gehad met generaal Ruggles, voordat deze naar Genève vertrok. Senator Nye: „Vindt U het niet merkwaar dig, dat een vertegenwoordiger van uw con cern een onderhoud had met den Ameri- kaanschen gedelegeerde, twee weken, voordat de officieele benoeming van dien gedelegeer de afkwam?" Getuige: „Het schijnt gebeurt te zijn."' Een brief van kolonel Simons behelsde, dat op de bijeenkomst van wapenfabrikanten, welke door Hoover ter gelegenheid van de Geneefsche Conferentie bijeengeroepen was, een .commissie werd gevormd, die de Ameri kaansche delegatie te Genève zou ontmoeten zoodat deze niet' in twijfel behoefde te ver- keeren omtrent de houding van de wapen industrie. Kolonel Simons voegde er aan toe: „Men neemt aan, dat door deze actie, van oud-pre sident Hoover de Geneefsche wapencontróle conferentie van '25 verhinderd is voorstellen aan te nemen, die minder aangenaam voor de Amerikaansche fabrikanten zouden zijn." Waarop Senator Nye repliceerde: „We kun nen dus den heer Hoover, bijgestaan door de commissie, aansprakelijk stellen voor de mis lukking van de Geneefsche conferentie Filmbrand eischt zeven dooden. Ook kinderen onder de slachtoffers te Perpignan. Uit Parijs, 6 Dec. (V.D.) In den loop van heden zijn vier kinderen en een vrouw, die gisteravond bij een voorstelling van een rei zend bioscooptheater in de nabijheid van Perpignan waar de film plotseling in brand vloog, ernstige brandwonden hadden bekomen, overleden, zoodat thans zes dooden door dit ongeluk gevallen zijn. Men verwacht echter, dat nog eenige gewonden aan hunne kwet suren zullen bezwijken. Het onderzoek naar den brand in het reizend bioscooptheater bij Perpignan schijnt aan het licht te hebben gebracht,, dat de brand door kortsluiting is veroorzaakt! De eigenaar van de tent zal zich waarschijnlijk wegens nalatig heid te verantwoorden hebben. Nog een der zwaargewonden bij den brand in het reizende bioscooptheater is om het leven gekomen. Er zijn dus in het geheel zeven dooden te betreuren. Terugroeping der vloot- delegatie? De Amerikaansch-e regeering zal, naar te Washington bekend wordt, de opzegging van 't vlootverdrag door Japan zoodanig interpre teeren, dat Japan de voorbereidende onder handelingen te Londen w-enscht te beëindi gen. Zij zal dan oc-k na de opzegging de Ameri kaansche delegatie terugroepen. De toestand zou door de opzegging zoo prin poolsch militair vliegtuig verongelukt. Op 15 K.M. ten ZW.- van Warschau is een militair vliegtuig tengevolge van het weige ren van den motor neergestort. De piloot, tweede luitenant Adamskd, werd op slag gedood.- Het drama van de Galapagos eilanden. Nog een lijk gevonden. V. D. meldt uit Los Angelos: Nopens de definitieve indentificatie van de beide op het eiland Marchena gevonden lijken kan nader worden geipeld, dat behalve de lij ken van Lorenz en Nuggenmd, ook nog het lijk van den negerbediende der beide mannen is gevonden. Volgens captain Allen Hancock zijn zij van dorst om het leven gekomen. Hancock deelde voorts mede, dat Dr. Ritter op 21 No vember op het Charles-eiland aan een be roerte is overleden. De barones Wagner was sedert 5 Juli met Philipson van het Charles- eiland vertrokken. Trein rijdt op vrachtauto in. Vier dooden. Het D.N.B. meldt uit Stuttgart, 6 December De sneltrijn ParijsWeenen is hedenochtend om 8.35 op een spoorwegovergang, waarvan de boomen niet waren gesloten, bij Vaihingeir Enz (Wurtemberg)dn botsing gekomen "met een vrachtauto, waardoor de locomotief, de bagagewagen en het eerste pens ónenrij tuig zijn ontspoord en de auto geheel verpletterd. De twee inzittenden van den auto, benevens de machinist en de stoker zijn o.m het leven gekomen. Het traject PforzheimStuttgart was versperd, zoodat de treinen over Heilbronn moesten rijden. De reizigers zijn met auto bussen naar Stuttgart gebracht, waar zij de reis konden voortzetten. (Van onzen correspondent.) Londen, 6 December. De leider van de Conservatieve Partij heeft een degelijke overwinning behaald op de .Diehards" in de Tory-vergadering, waar de voorstellen van de parlementaire commissie, die het regeeringswitboek heeft onderzocht en praktisch heeft goedgekeurd, zijn bespro ken. De Conservatieven, die rebellen zijn ge worden voor zoover het de Indische politiek der regeering betreft, slaagden er in 390 stem men te krijgen voor hun opvattingen. Het is een niet onbelangrijk aantal. De regeerLngs- politiek kreeg echter 1102 stemmen; en de meerderheid voor Baldwin was dus ook aller minst onbelangrijk. De bladen, die het verzet der Diehards hebben gesteund, Morning Post en Daily Mail, spreken van een moreele neder laag en van een schok, die aan den leider is toegebracht. Alleen fantastisch vooroordeel kan zooiets zien in de beslissing van de ver gadering. Wat de persoonlijke opvattingen van verscheidene Conservatieven ter vergade ring ook mogen zijn geweest, het is duidelijk gebleken dat naar hun oordeel deze niet te zwaar mochten wegen en dat de fortuin van hun partij niet in gevaar mocht worden ge bracht in pogingen zulke persoonlijke inzich ten te doen zegevieren. Zij denken er niet aan Baldwin te verguizen hoe zeer zij ook met hem van meening mogen verschillen over deze In dische politiek. De Diehards, hun naam eer aandoende, hebben terstond na afloop der ver gadering verklaard, dat de strijd met onver minderde kracht de strijd tegen dë voorstel len voor de Indische bestuurshervormingen - zal worden voortgezet; en de Daily Mail heeft het nog wat sterker uitgedrukt door te verkla ren dat de strijd nu eerst pas goed gaat be ginnen- Dat is wat onrealistisch gezien voor een blad dat realisme in politiek zijn spe ciale zorg maakt. In werkelijkheid is de Die hard-oppositie tegen de voorstellen der par lementaire commissie voornoemd door deze Conservatieve vergadering in de Queen's Hall zoo hevig verzwakt dat ze als uitgewoed be schouwd kan worden. Het is nu ook zeker dat de wetgeving, welke de regeering zal indienen en die nagenoeg volledig gebaseerd zal zijn op het rapport van de commissie, in het La gerhuis zal worden goedgekeurd. Baldwin heeft zoo niet rechtstreeks dan toch bij af leiding duidelijk te verstaan gegeven, dat hij met het rapport en zijn voorstellen staat of valt en de oppositie in het Parlement (in dit geval niet zoozeer de officieele Labour-oppo- sitie als Churchill en zijn vrienden! kan geen succes hebben tegen Baldwin en zijn enorme schare gehoorzame en dociele volgelingen. Het resultaat van de vergadering heeft ook bewezen dat Baldwin's positie als leider van de Conservatieve Partij sterker is dan ze ooit tevoren is geweest. Van Churchill's activiteit was verzwakking van deze positie niet te vreezen. Zijn rede in de vergadering maakte geen indruk. De vergadering begreep klaar blijkelijk, dat een document, dat de uitkomst is van acht jaren diep en grondig onderzoek en overleg, niet kon worden bestreden en vervolgens afgedankt met redekunstige schrik aanjaging in den vorm van vragen aan de Conservatieve Partij, of zij werkeloos kon .blijven terwijl „aan de fundeering van het Ernpire-gebouw, door de voorvaderen opge richt, wordt geknoeidof zij toe kon zien dat aan Indië democratische en parlementaire in stellingen werden opgedrongen, terwijl deze groote bezittingen van het menschdom in zoo veel Europeesche landen in gebreke waren gebleven recht en persoonlijke vrijheid te be schermen. En ook Lord Salisbury, een man van groot-en invloed in de partij, die zich had laten bewegen het verzet te leiden, kon Bald win's positie niet aantasten. Het zeer zwakke punt in de redeneering der Diehards was, dat hun argumenten tegen het verl-eehen van verantwoordelijkheid aan Indiërs in het cen trale bestuur van de voorgestelde federatie (die zij niet willen geven) evenzeer zouden gelden voor dè verleening van bestuursverant- woordelijkheid aan de Indiërs in het provin ciaal bestuur (die de Diehards wel, zij het schoorvoetend, willen geven). Hoewel de beslissing der Conservatieve ver gadering de uitvoering van de voorgestelde bestuurshervorming ten zeerste vergemakke lijkt, kan men niet verwachten, dat het pro ces, dat tot die uitvoering leidt, thans vlot en harmonieus zal verloopen. Zoo het gevaar van de rechtsche extremisten thans als geweken kan worden beschouwd, met dat van de link- sche, zoowel hier als in Britsch-lndië, moet nog rekening worden gehouden. De Labour- partij hier is niet voornemens de behandeling van de vereischte wetgeving in het Lagerhuis te belemmeren, maar de ijver waarmede haar sprekers zullen aandringen op Dominion Sta tus voor Indië kan koren worden op den mo len van het Indisch Congres, dat op zijn beurt vindt, dat Groot Brittannië met deze voorstel 1 enlang niet ver genoeg is gegaan. Sedert de verschijning van het rapport, dat de politiek bijkans almachtige Congres-partij aanvanke lijk met verachting heeft verworpen, zijn de gemoederen in.die kringen echter wat ontvan kelijker geworden voor al het goede, dat het biedt. A. K. VAN R. Na den moord te Leningrad. Kirow's asch in het Kremlin ingemetseld. MOSKOU, 6 December. Hedenmiddag tegen 12 uur is de urn met de asch van het stoffelijk overschot van Kirow onder groote belangstelling bijgezet, Van het Vakvereeni- gingshuis -tot aan het Roode Plein waren de troepen van het Moskousche garnizoen opge marcheerd. De urn werd op een draagbaar door Stalin. Borosjilow, Molotow en Ordjene- kidse gedragen. Het woord werd gevoerd door den laatste. Molotow en Manoeilski, den se cretaris van de Kommintern. Hierna werd de urn in den muur van het Kremlin gemetseld, waarna de troepen een eeresaluut brachten door een salvo uit de geweren, terwijl tevens alle fabriekssirenes en stoomfluiten der loco motieven begonnen te loeien. Te Leningrad werden op hetzelfde oogenblik eenige salvo's door de kanonnen van de Peter en Paulvesting en te Kroonstad door de yestingbatterijen aldaar gelost. De meeste leden van het diplomatieke corps 'en de als gast te Moskou vertoevende Fran sche minister van handel Marchandeau waren bij de plechtigheid op het Roode -Plein aan wezig. Duizenden en duizenden defileerden vervol gens voor de plaats waar de urn was ingemet seld. In de rouwstoeten werden banieren mee gedragen met het portret van Kirow. Te Leningrad werd gedurende vijf minuten ten teeken van rouw het werk neergelegd, ter wijl van verschillende forten kanonschoten werden gelost en overal de sirenes loeiden. Tengevolge van het feit, dat uit Viatka, de streek, waar Kirow geboren is, van tal van zijden desbetreffende verzoeken zijn ontvan gen, heeft het Centrale Uitvoerende Comité der Sovjet Unie besloten aan Viatka den stedenaam Kirow te verleenen. Tweehonderd bannelingen naar Siberië. De familieleden der te Leningrad en Moskou geëxecuteerde 71 personen, zijn op bevel van den Volkscommissaris van Binnenlandsche Zaken, voor den duur van drie tot 10 jaren naar Siberië verbannen. Het aantal bannelingen bedraagt 200, Hun bezittingen vervallen aan den staat. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNC Thijs en Sim wandelden weer voort. Zij zagen hier en daar nog wel cactusplanten; maar dat was dan het eenige teeken ook van leven. „Wij weten hier," zei Thijs, „zoo slécht den weg; dat is vervelend. Je kunt er nu wel makkelijk over praten maar waar woont Krak? Weet jij dat soms?" „Nou, nou," sprak Sim, „let maar eens op, ik geloof dat ik daar al iets zie." (Adv. Ingez. Med.) j i «HUI ZATERDAG 8 DECEMBER. HILVERSUM, 302 M. .00 VARA Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO. Morgenwijding. 10.15 VARA Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. Schalmei o.l.v. P. Renes. XX ensemble o.l.v. Cor Steyn. VARA tooneel o.l.v, W. v. Capellen 12.00 Ope retteliederen op gr. pl. 12.30 De Zonnekloppers o.l.v. Cor Steyn. 1.15 Fransche muziek op gr. pl. 1.45 Rustpoos. 2.00 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.40 Het Europa van heden, door V. A. Pleysier „Scandinavië". 4.00 Wim Amende cello, Daaf Wins, viool. 4.15 De Bond roept ook U. Toespraak voor de Alg. Ned. Bond van Huispersoneel door Truus van Andel. 4.30 Bram Blez, hobo en Joh. Jong, piano. 4.45 Filmpraatje door M. Sluyser. 5.00 Eddy Walis en de Flierefluiters. 5.30 Lohen grin, verkorte opera van Richard Wagner (gr.pl.) 6.10 Letterkundig overzicht door Mar- tien Beversluis. 6.30 Platen dezer maand. 7.00 Herfstpoëzie I. Rollen Numan draagt voor af gewisseld door gr.pl. 7.43 Overgang naar den versterkten zender. 7.45 Hoorspel v. d. centr. Bond van Transportarbeiders door het VARA- tooneel o.l.v. W. v. Capellen. Korte toespraak door A. Kievit. 8.00 Herhaling SOS berichten. 8.02 Gevraagde gr.pl. 8.20 Zaterdagavond filmpjes. 8.30 Dubbelmannenkwartet Kunst min o.l.v. B. Brouwer. 8.40 Eddy Walis en zijn orkest. 9.10 Kunstmin. 9.20 Als de gast weg is. VARA tooneel o.l.v. W. v. Capellen. 9.30 VARA orkest o.l.v. Hugo de Groot. Sig. Rascar, saxo foon. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Arthur Sohickler zingt. Joh. Jong, piano. 10.20 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 10.30 Arth. Schickler. 11.00 Populaire gr.pl. 12.00 Sluiting. HUIZEN 1875 M. 8.00 KRO. Morgenconcert. 10.00 Gramofoon muziek. 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken. 11.00 Gezongen H. Mis uit de kerk van den H. Dominicus te Nijmegen. 12.00 Politieberichten. 12.15 KRO orkest o.l.v. Mar. v. 't Woud. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door Mevr. A. Schelfhoutv. d. Meulen. 2.30 Gramofoon muziek. 3.00 Kinderuurtje 4.00 H. I. R. O. Uit zending voor den bond van Staatspension- neering en voor de Evang. Maatschappij. 4.10 Ds. D. a. van Krevelen „Des avonds zal het licht zijn". 4.30 Concert. 4.40 Ds. D. a. v. Kre velen „Gaat 't Protestantisme zijn ondergang tegemoet". 5.00 KRO orkest o.l.v. Mar. v. 't Woud. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 De KRO Boys o.l.v. P. Lustenhouwer. 6.20 Journali stiek weekoverzicht door Paul de Waart. 6.45 De KRO Boys. 7.00 Politieberichten. 7.15 Kath. Radio Volksuiniversiteit. Jur. Fac. II Een man een man, een woord een woord. Mr. G. J. Roes. 7.35 De KRO Boys. 8.00 Vaz Dias. 8.05 De KRO Boys. 8.30 Tusschen twee werelden, „Ma ria" door pater J. Thewissen S.J. 9.00 U belt., wij draaien. 10.30 Vaz Dias. 11.00 Gramofoon muziek. 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 484 M. 12.50 Orkestconcert. 1.30 Idem. 5.20 Het Lio nel's club orkest. 8.20 Omroeporkest. 9.35 Idem. 10.30 Lionel's cluborkest.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3