Pogingen cle Kuren ïe veriagen. Radio-Procramma En die anderen...? Nederlandsche Handel Mij. reorganiseert. Hypotheekbanken werken mede. S GRAVENHAGE, 7 December Gisteren en ook nog een aantel uren van he denmiddag hebben heel wat sprekers zich met vraagstukken op de terreinen van volksgezond heid en volkshuisvesting bezig gehouden. Verlaging der huren behoorde natuurlijk tot een der belangrijkste wenschen van hen, die over volkshuisves- tings-problemen spr ken. Dat lag voor de hand, want nu de Re geering aanpassing van loon- en steun bedragen van een lager peil voorstaat moeten natuurlijk, al dus b.v. de heer Drees (s. d.), ook de kosten van het levensonder houd en dus de daar bij zulk een groote rol spelende huren naar beneden. Speciaal die voor arbeiderswoningen zijn echter vol gens dezen afgevaardigde veel te weinig ge daald. Wederinstelling van huurcommissies, verlaging van hypotheekrente en beschikbaar stelling van lage hypotheken waren z.i. gebo den. Een motie, de uitnoodiging van de Regee ring inhoudende wettelijke maatregelen te ne men tot verlaging van huren van particuliere woningen bekroonde dit betoog. Ook mej. Mr. Katz, die verder nog een pleidooi hield voor de verpleegsters, wier arbeidskansen tegen woordig zoo slecht zijn, dat zij beperking der opleiding geboden achtte, en voorts o.a. de heeren Steinmetz (R.K.) en Smeenk (a.r.) hadden het over de noodzakelijkheid van da ling der huurprijzen, al kon laatstgenoemde spreker, na de ervaring met de huurcommis sies destijds opgedaan, nu niet bepaald een „da capo" laten hooren! Zienswijze gedeeld door Dr. Vos (lib.) die meende dat langs na tuurlijken weg het beoogde doel toch ook een stuk naderbij zou kunnen komen. Met zijn vrouwelijke collega mevr. de Vries—Bruins (s. d.) wijdde deze medicus vooral aandacht aan volksgezondheidskwesties. De liberale woordvoerder constateerde eenige verbetering in den algemeenen gezondheidstoestand bracht in dit verband hulde aan de ambtena ren der gezondheidsinspectie. Nog steeds kon hem, begrijpelijkerwijze, de positie der be voegde en onbevoegde tandheelkundigen niet bevredigen Onze parlementaire doctores waarschuwde tegen verslapping der t. b. c. be strijding, en drong voorts vrij uitvoerig aan op wijziging der geneesmiddelenwet. Maatre gelen tegen het ontstellend veelvuldig gebruik van slaapmiddelen en ander gevaarlijk spul, waaraan men zonder doktersrecept kan ko men, achtte zij dringend geboden. Nog heel wat is er door de diverse sprekers overhoop gehaald, doch wil men weten wat tenslotte zoo ongeveer het voornaamste was, dat ter sprake kwam, dan kan ik volstaan met een en ander uit 's Ministers antwoord weer te geven. Indiening eener nieuwe geneesmiddelenwet, o.m. een voorziening t.o.v. slaapmiddelen, ver giften enz. inhoudende, mag men tegemoet zien. Maar of de wet zich ook met het vraag stuk der ontoelaatbare reclame zal bezig hou den vraag mede door Mevr. de Vries—Bruins aangeroerd kan momenteel nog niet in bevestigenden zin worden beantwoord. De verpleegsters-opleiding, waarvoor spe ciaal Mej. Mr. Katz zich had geïnteresseerd, moet beperkt. Voorlichting omtrent volksge zondheid door de radio vond de Minister prachtig, maar hier is volgens hem nog niet bepaald een taak voor de overheid weggelegd. Een woord van dank aan Dr. Vos voor diens lof aan de inspectie, der volksgezondheid, een korte opmerking be treffende de tandheel kundigen hierop neer komende, dat Zijne Excellentie niet voelt voor wijziging der gel dende bepalingen en toen kwamen we even bij de bezuiniging op de volksgezondheid terecht. Mevr. de Vries—Bruins kon gerust zijn wat de reorganisatie betreft van het Centraal Labo ratorium te Utrecht. Dankbaar was de Minis ter voor Mevr. BakkerNort's opmerking dat in deze tijden de besparing op baker-opleiding te rechtvaardigen viel. De artikelen voor uit zending van kinderen naar buiten en voor tuberculose-bestrijding zijn, dit mocht men wel eens erkennen, in elk geval op deze be grooting niet verminderd'. En nu de volkshuisvesting. De huurdaling, aldus de Minister is op dit oogenblik automa tisch bezig. Gelukkig, want het is inderdaad noodzakelijk over goedlcoopere woningen te kunnen beschikken. Intusschen blijft het gewenscht middelen aan te wenden voor verdere huurdaling. Men heeft o.a. verlaging bepleit van de vaste las ten door de gemeenten opgelegd. Het is best, zoo gaf de heer Slotemaker de Bruine te ver staan, maar dan moet men den wethouder van Financiën toch in staat stellen weer op andere wijzen aan het noodige geld te komen, wil de gemeentekas niet al te leeg raken. De motie-Drees vond de Minister voorbarig. Wacht nu eens eerst af, wat de Regeering zal doen en als u dan niet tevreden bent over de resultaten zou de Kamer zich altijd nog over deze motie kunnen uitspreken. De ministerieele suggestie viel bij den vader der motie in goede aarde en dus blijft zij voorloopig op de voor zitterstafel rusten totdat de heer Drees (of een ander) trek mocht krijgen haar toch in stemming te doen brengen. Belangrijk was 's Ministers mededéeling, dat bij een bespreking met de directeuren der Hy potheekbanken gebleken was, dat men daar eenigermate bezig is met converteering van pandbrieven. Slaagt die poging dan zal tot ver laging van hypotheekrenten worden overge gaan waarmee dan huurverlaging gepaard zal moeten gaan. Voor wederinstelling van huurcommissies voelde ook de Minister van Sociale Zaken niets. Dit zou te remmend werken op nieuwen aan bouw en hierin ziet deze bewindsman juist mede dè manier om huurverlaging te bereiken. Op bescheiden schaal zullen wij moeten trachten, zoo zeide hij, nieuwen aanbouw van goedkoope woningen te bevorderen. Overigens gaf hij nog te kennen, dat de Re geering in dezen tijd niet mag wachten op particulieren woningbouw, want bouwen is de leuze en dus zal hier moeten worden doorgezet; door particulieren of door woning- toou wvereen igingen. Eer de Kamer, die in den nacht van Don derdag op Vrijdag te half vier door de Justitie- ibegrooting was heengekomen. het debat over de begrooting van Sociale Zaken voortzette, had zij een aantal andere agendapunten af te doen. Twee daarvan gaven nog aanleiding tot eenige discussie. Bij het wetsontwerp, dat hen die aan de Geneeskundige Hoogeschool te Batavia hun guts-diploma hebben gehaald, in staat yril Mej. Mr. C. F. KaU (O.H.) stellen hier te lande de praktijk uit te oefe nen waren de twee oude tegenstanders, Mi nister Marchant en mevr de Vries-Bruins het niet heelemaal met elkaar eens. De s.-d. afge vaardigde vond het onbillijk, dat de Indische artsen tenslotte pas na een speciale toestem ming van den Minister zich hier kunnen vesti gen, waartegenover Mr Marchant betoogde, dat het raadzaam kan zijn hun, die uit een zoo gansch ander milieu komen, eerst eenigen tijd gelegenheid te bieden zich in alle opzich ten aan de Nederlandsche omgeving aan te passen. Overtuigd was mevr. de Vries-Bruins niet, maar tenslotte bleef stemming achter wege. Dit was niet het geval met de conclusie der commissie van de verzoekschriften naar aan leiding van den Boskoopschen boomkweeker Bunschoten, die er zich over beklaagd had, dat hem die revolutionnair schijnt te zijn geen crediet uithoofde der landbouwcrisis- wet was verleend. Had de commissie crediet- weigering op grond der overweging, dat de aanvrager niet een goed staatsburger is, per se willen veroordeelen, de heer v. Dijk (a.-r.) sprekende namens de vijf ministerieele frac ties, verdedigde een amendement ter ver zachting der conclusie. Dit kwam hierop'neer. dat de Kamer den Minister kenbaar zou ma ken, dat in haar algemeenheid de opvatting, welke tot de credietweigering had geleid, te ver ging. Met 50 tegen 24 stemmen socia listen, communisten, de heer v Houten (c.d.u.) en Mr. Westerman (nat. herst.) waren in de opositie nam de Kamer het amendement aan. Daarna gaf zij dus te kennen dat er toch ook wel gevallen denkbaar zijn, waarin het oorbaar ware. dat de Regeering die bevoegd is steun te verleenen, ook haar bevoegdheid gebruikt om dit na te laten. E. v. R. ZATERDAG 8 DECEMBER 1934 Amerikaansche stad verwoest. Hevige aardschokken in Midden-Amerika. GUATEMALA, 7 Dcc. (Reuter). De Midden- Amerikaansche staten Guatemala en Hondu ras zijn in de laatste dagen geteisterd door voortdurende krachtige aardschokken. Het nabij de grens der beide landen liggende Mon- teros is door de aardschokken bijna geheel vernield. -j Al weken van te voren heb ik er plezier over gehad. Midden in een gesprek kon het me op eens te binnen schieten en dan glimlachte ik in vooi*L<nót over die gezichten. Al zoo lang had ik fietsen voor m'n kinderen gewenscht, maar wat wilt u? Slechte tijden het ging niet, hoe graag ik ook wilde. Maar nu, nu was het mogelijk. Een meevallertje bedekte den bodem van de fietsenspaarpot en langzamer hand groeide en groeide het. En nu met dit Sint Nicolaasfeest zou het gebeuren. Twee fietsen had ik gekocht. Een jongens- en een meisjesfiets. Oh, geen nieuwe natuurlijk, maar héél goede karretjes ,die alleen wat opgeknapt moesten worden. Een week later kende ik ze niet meer terug. Ze glommen als een spiegeltje en 't leken net nieuwe! Ik had er zelf plezier in en telkens zag ik nog iets dat er aan moest gebeuren. Dat belletje mocht wel vernieuwd worden en die kettingkast stond nu. toch heusch als een vla< op een modderschuit, en zouden we er eigen lijk toch maar geen nieuwe banden omleggen'? Ik begon bepaald roekeloos te worden, maar haalde heerlijk onverschillig m'n schouders op en sprak met wijze menschen: „als 't op is., is 't koopen gedaan". Het was de middag van Sinterklaas en ik stond voor de fietsen, overleggend waar ik ze zou zetten en wanneer precies ik ze zou geven. Aan het stuur had ik een groote strik gebon den met een- carton waar de naam van den toekomstigen bezitter op was geschreven. Als een klein kind verlangde ik naar den avond. Hoe zouden ze wel kijken? Wat zouden ze wel zeggen? Bij wijze van grapje had m'n zoon onder aan z'n verlanglijst geschreven „een fiets", maar moest zelf lachen om zoo'n bui tensporigheid. Wat zou hij wel zeggen, als de fiets er nu werkelijk stond? De strik aan het stuur herinnerde me. eraan dat de glorie van m'n eigen fiets het vlagge tje geweest was. En overwegende dat als je over den rug komt, je ook over den staart komt, ging ik nog gauw even de stad in, om een paar vlaggetjes te halen. Neuriënd stond ik voor een winkel, toen een stemmetje naast me -klonk „een pakje naalden alstublieft mevrouw?" Dun gekleed en dooi en door nat stond daar een klein meisje voor me, net zoo groot als. m'n eigen dochtertje, dat straks zou gaan jubelen van geluk. Voor dit kind was het toch óók Sinterklaasavond; dit meisje was toch ook kind Een zakje lekkers dat ik net had gekocht, stopte ik haar toe, met een geldstukje. Dom misschien en onoordeelkundig gegeven, maar een oogenblik vielde ik iets als schaamte over die twee glimmende fietsen. Mocht ik wel zoo alles concentreeren on m'n eigen kinderen? Zeker, ik werkte er zeïf hard voor, maar zou den die andere moeders, duizenden en dui zenden, niet ook dolgraag hard willen werken voor hun kinderen, als ze de kans maar kre gen? Het gevaar blijft natuurlijk dat men on oordeelkundig geeft, piekerde ik verder, ge steld dat men wat zou willen geven; als je daar niet in zit, is dat zoo moeilijk. Bij een van de kranten stonden menschen te lezen en ik keek ook even naai' de borden en m'n oog viel op het bericht van de Kerst inzameling van de Nederlandsche Dagblad pers. Dat was als een antwoord op m'n be zwaar. Hier kon men geven, met de zekerheid dat het oordeelkundig* en onpartijdig verdeeld zou worden. Hier was een gelegenheid om ge luk te brengen dat nooit zou worden verge ten en dat ellende voor een poosje dagelijk zou maken. Maar m'n beurs was zoo licht geworden door de Sinterklaascadeaux, ik kon toch niet dat schijntje gaan aanbieden, dat ik nog te missen had? Ik zou het niet durven! En ik liep door, hoewel er toch iets van de vreugde van den avond af was. Als er nu maar veel menschen waren die wat gaven, 't hoefden toch maar kleinigheden te zijn! „Stop!" zei ik toen tegen mezelf, „kleinig heden? En zelf durf je je kleine bijdrage niet te brengen uit valsche schaamte, dat het niet méér is! Als iedereen er zoo over denkt, komt er niéts bij elkaar!" Toen ben ik weer teruggegaan en heb m'n penningske gevoegd bij de vele andere en toen 's avonds m'n jongens jubelden en juich ten bij hun fietsen kon ik toch denken „voor die anderen heb ik ook wat gedaan en als ik straks nog wat missen kan, breng ik weer wat". Het is een geluk dat de pers ons in de ge legenheid stelt allemaal naar vermogen mede te helpen om een klein beetje vreugde te brengen, want in de komende Kerstdagen zullen we ons behagelijker voelen bij ons kacheltje, als we weten dat we ook bij ande ren het vuur deden branden. HELEN ZONDAG 9 DECEMBER. HILVERSUM 301.5 M. VARA. 9.00 VARA-Marschlied, Hugo de Groot. Gram.platen. 9.05 Voetbalmededeelin- gen. 9.08 Tuinbouwhalfuurtje. S. S. Lantinga „Tegenspoelen met vruchtboomen". 9.35 Gra- mofoonmuziek. 9.45 Van Staat en maatschap pij, door A. Pleysier. „Wat is burgerlijk"? 10.00 Sluiting. VPRO. 10.00 Kerkdienst uit de Re- monstrantsche Kerk te Utrecht. Spr. Dr. J. A. de Koning. 11.15 Orgelconcert door Willem Petri op het orgel der Remonstrantsche kerk te Utrecht. AVRO. 12.00 Klokkenspel en uurslag van den Eusebius-toren te Arnhem. 12.01 Film praatje door L. J. Jordaan. 12.30 Barnabas von Ceczy en zijn orkest, met tusschenspel van gramofoonmuziek. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Boekenhalfuurtje Herm. Robbers bespreekt „Sofie Blank" van Jeanne van SchaikWilling. 2.30 Gramofoonmuziek. Opera-programma. 3.00 Frederic Lamond, piano, speelt de „So nate pathetique" van Beethoven. 3.25 Gramo foonmuziek. 3.45 Beethovenconeert door het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Sportuitslagen van Vaz Dias. 5.00 Sluiting*. VARA. 5.00 De Zonnekloppers onder leiding van Cor Steijn. 6.00 Voetbal van den dag. 6.20 Orvitropia o.l.v Jan van der Horst. 7.00 „Gehoorzaamheid" een fragment, uit „De Pias" van Karl Emil Franzos. Voordracht door Jan Lemaire. 7.20 Orvitropia olv. Jan v. d. Horst. 8.00 Sluiting. AVRO. 8.00 Tijdsein AVRO-klok. 8.01 Nieuws- en sportberichten van Vaz Dias. 8.15 Barnabas von Geczy en zijn orkest, met tusschenspel van Vrouwenstemmen. 9.15 Radiojournaal. 9.30 Het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. 10.00 Tegenlichtopnamen. 10.15 Zang door Al fred Piccaver, tenor. Aan den vleugel Dr. Felix Günther. 10.30 Ray Binder en zijn orkest en Francus Keth's Ensemble uit. het Carlton- Hotel te Amsterdam, afgewisseld door spel momenten der 1ste groote IJshockey-wedstrij den op de Kunstijsbaan te Amsterdam, opge nomen door de AVRO-Reportagedienst. 11.00 Nieuws- en sportberichten van Vaz Dias. 12.00 Tijdsein AVRO-klok en Sluiting. HUIZEN 1875 M. KRO. 8.30 Morgenwijding door Pater lector A. Winkel. NCRV. 9.30. Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Keizersgracht- kerk) te Amsterdam.. Voorganger Ds. T. Fer- Werda. KRO. 12.15 De KRO-Boys olv. Piet Lus- tenhouweri 1.00 „Op de vleugels der techniek na.ar .de wijngaard des Heeren", door Pater H. Breukers. 1.20 De KRQ-boys olv. Piet Lusten- houwer. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.10 Boeken en schrijvers, De geschiedenis van één minuut, van Herbert Kamp door Piet Kersten. 2.30 Het KRO-orkest olv. Marinus van 't Woud. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Het KRO-orkest olv. Marinus van 't Woud. 4.15 Ziekenlof uit Den Bosch. NCRV. 5.00 Gewijde Gram.muziek. 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Nieuwe Kerk) te Utrecht. Voorganger Ds. P. de Haas. KRO. 7.45 Voetbaluitslagen (R.K.F.) 7.50 Me dische causerie door Dr. A. W. Audems. „De maatschappelijke beteekenis van de verzorging van Moeder en Zuigeling". 8.10 Vaz Dias. 8.15 De'KRO-Boys olv. Piet Lustenhouwer. 8.30 „De Kerstvlucht van de Snip naar West-Indië. In terview door A. Viruly met J. Hondong. Ge zagvoerder van de „Snip". 8.50 De KRO-Boys. 9.15 Gram.muziek. 9.45 Het KRO-orkest olv. J. Gerritsen. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoon muziek. 10.40 Epiloog door het klein koor olv. Jos. H. Plekkers, MAANDAG 10 DECEMBER. HILVERSUM 301.5 M. VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. VPRO. 10.00 Morgenwijding. VARA. .10.15 „Rimboe". Een schets uit het plantersleven in de binnenlanden van Suma tra, van mevr. M. H. Szekely-Lulofs, voor te dragen door Janny van Oogen; 10.35 Gramo foonmuziek; 11,25 „Tandjes". Een schets van H. van Stuwe, voor te dragen door Janny van Oogen. 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Beken de zangers en zangeressen; 12.30 Orvitropia onder leiding van Jan van der Horst; 1.15 Een kwartiertje Jazz-kleinkunst. gram.platen; 1.30 Orvitropia o.l.v. Jan van der Horst; 2.00 Ver zorging zender; 2.15 Gram.muziek; 2.30 Trio Win-s-Wiggelaar-Amende; 3.00 Voor de Vrou wen; 3.30 Bram Blez, Hobo en Joh, Jong piano. 3.45 Gramofoonmuziek; 4.00 Piano-recital door Joh. Algra; 4.20 Gramofoonmuziek: 4.30 Na schooltijd. Rolien Numan vertelt; 5.00 De No tenkrakers o.l.v. Daaf Wins; 5.45 Jo Huy, saxo foon en Joh. Jong, piano; 6.00 Eddy Walis en zijn orkest; 6.30 Muzikaal babbeltje door Piet Tiggers; 7.00 Perspectieven in de dichtkunst. Causerie over cle beteekenis der poezië en ver klaring der te losten te houden door Martien Beversluis; 720 Giel Smit, altviool en Joh. Jong, piano; 7.38 Overgang naar den ver sterkten zender; 7.40 Populaire kunstbeschou wingen; 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten; 8.03 Uitzending uit het Concertgebouw te Amster dam. Concert door het Gemengd Arbeiders zangkoor ,JDe Stem des Volks" afd, Amster dam m.m.v. het Concertgebouw-orkest; 9.35 Vaz Dias en VARA-varia; 10.00 Vervolg uit zending uit het Concertgebouw te Amsterdam; 10.45 Gram.muziek; 12.00 Tijdsein en sluiting. HUIZEN 1875 M. NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Morgenconcert; 10.30 Morgendienst door Ds. A. C. Diederiks; 11.00 Lezen van Chr. Lectuur; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Politieberich ten; 12.15 Gram.muziek; 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart uit de Luthersche kerk te Amsterdam. Kloveniersburgwal; 2.00 Uitzen ding* voor scholen; 2.35 Beantwoorden van vragen over kamerplanten door A. J. Herwig; 3.15 Cursus knippen en stof versieren3.45 Ver zorging zender; 4.00 Bijbellezing door Ds. H. Joh. Jaanus; 5.00 Gramofoonmuziek; 5.30 Viool recital door Willem Brederode; 6.30 Vragen uurtje; 7.00 Politieberichten en Ned. Chr. Pers bureau; 7.15 Gramofoonmuziek, of een greep uit het Dagelijksch Gebeuren; 7.30 Vragenuur tje; 8.00 Berlijnsch Philharmonisoh Orkest o. I. v. Alois Melicar; 8.15 Kerkelijke gedeeldheid en Verbondsgehoorzaamheid door Prof, Dr. K. 1 Schilder; 9.00 De Kon. Marmenzangvereeni- ging „Apollo" o.l.v, Fred. J. Roeske; 9.15 Con cert; 10.15 Vaz Dias; 10.25 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Zestig millioen kapitaal wordt afgeschreven. Uitgifte van f 15 mill, nieuwe aandeelen. Afschrijvingen bijna zestig millioen In het jaarverslag over 1933 der Ne derlandsche Handel Maatschappij werd te kennen gegeven, dat om het bedrijf weer op rendabele basis te brengen, aanpassing aan de gewijzig de omstandigheden noodig zou zijn, waarvoor de activa te boek staan en ais gevolg daarvan ook een afschrij ving op het kapitaal der maatschappij zou medebrengen. Voorstellen hiertoe worden thans in een uitvoerig bericht aan aandeel houders gedaan. De voornaamste hiervan zijn: afschrijving van 75 pCt. van het kapitaal; afboeken van 15 millioen van de reserve; uitgifte van f 15 millioen nieuwe aandeelen tegen Ï00 pCt. Aan het betreffende bericht aan de aan deelhouders ontleenen wij het volgende: In de eerste plaats wenschen wij die activa, welke alle bedrijfswaarde hebben verloren, ten volle af te schrijven. De activa, te welker aanzien thans naar on ze meening wel is waar geen aanleiding tot afsnijding bestaat, maar die slechts indien de omstandigheden ten gunste keeren weder van waarde voor ons bedrijf kunnen worden, zul len eveneens geheel worden afgeschreven. Eindelijk zullen de activa, welke naar ons inzicht in ieder geval in het bedrijf een rol zullen blijven vervullen, in het licht der ver anderde omstandigheden opniéuw moeten worden gewaardeerd. Om dit mogelijk te maken zal een afschrij ving op het kapitaal onvermijdelijk zijn. Het ligt m ons voornemen tegelijkertijd door een uitgifte van nieuwe aandeelen het ge plaatste kapitaal te verhoogen. Effecten. Ons effectenbezit per ultimo December 1933 bestaat uit: Alle ter beurze van Amsterdam en m het buitenland genoteerde fondsen, totaal be dragende 17.124.126, zijn hierbij berekend naar den koers van 31 December 1933. De huidige beurskoersen geven geen aanlei ding tot afschrijving op deze rubrieken. Op de niet genoteerde in hoofdzaak incou rante fondsen, te boek staande met 5.212.560 achten wij een afschrijving wenschelijk van 2.153.152, waarna de boekwaarde zal bedra gen 3.059.408. Met een totaal van 72.179,444 omvatten onze deelneming in het aandeelenkapitaal van eenige financieele instellingen en onze vorde ringen op die instellingen, deelneming in han delsondernemingen (op geen van deze hebben wij een vordering) en voorts de boekwaarde van onze eigen en van het belang bij ons ten deele toebehoorende suiker- en andere cul- tuurondememingen, zoomede de vorderingen op deze voortvloeiende uit het verstrekken van werkkapitaal. De totale afschrijving van een deel dezer be langen en de herwaardeering van andere zou mede gezien den toestand, waarin de cul tures, de suikercultuuir in het bijzonder, ver keer en en in aanmerking nemend het over het loopende jaar te verwachten verlies onzer sui kerondernemingen tot een verlaging van de boekwaarde met 40.507.523 moeten leiden, ten gevolge waarvan het totaal dezer vier rubrieken zou worden teruggebracht tot 31.671.920. De boekwaarde onzer cultuur- belangen zal dan voor de suikeronderne mingen tot 1 en wat de overige cultuur ondernemingen betreft tot" 12.523.573 gere duceerd zijn. Voorschotten op te leveren produc ten van cultuurondernemingen. Dit hoofd ten bedrage van 18.059,330 om vat de voorschotten aan cultuuronderne mingen tegen onderpand van producten, wel ke door ons voor hare rekening worden ver kocht. Op grond van het ongunstige prijsver loop van de suikermarkt en de aanmerkelijke wijziging, welke daardoor de positie van ver scheidene onzer suikerrelaties heeft onder gaan, zouden wij daartegen een bedrag van f 6.034.749 willen reserveeren. De voorschot ten zullen dan geheel door producten gedekt zijn. Voor de berekening van de onderpands- waarde is de suiker gewaardeerd op basis van 2.75 per quintaal voor hoofdsuiker no. 16. Debiteuren in rekening-courant en tegen accept, beleeningen, voor schotten en prolongatiën. Hieronder zijn begrepen onze al dan niet onder „Stillhalte" vallende vorderingen op Duitschland. Met het oog op de bekende be zwaren, verbonden aan het transfereeren van gelden uit Duitschland, zouden wij de boek waarde dezer vorderingen, welke zonder uit zondering op zichzelf beschouwd volkomen volwaardig zijn, willen stellen op slechts 35 pCt. Tegen deze alsmede tegen eenige andere uitzettingen onder dit hoofd geboekt achten wij een reserve van 7.620.000 geheel onvol doende. Het onder dit hoofd op de balans voorko mende bedrag van 90.041.668 wordt dan 82.421.668. Verdere reserveeringen of afschrijvingen wenscht men toe te passen op diverse debiteu ren, agentschap en Suriname, en vaste eigen dommen en wel resp. 110.000, 799.999 en 2.725.194. De voorgestelde voorzieningen bedragen in totaal 59.950.618. Met dit bedrag zou kunnen worden vol staan, indien men nog geen verdere voorzie ningen noodig achtte. Men wil het Algemeen Ondersteuningsfonds met 1.000.000 verhoo gen, 12.475.145 tegen diverse risico's reser veeren, koersverschil certificaten van aandee len Nederlandsche Handel-Maatschappij 1.613.251. Dientengevolge stijgt het bedrag van 59.950.618 tot 75.039.015. Alhoewel de toestand voor de suikerindustrie thans nog zeer ongunstig is, aldus wordt in het bericht gezegd, zijn wij van meening, dat wij voor de toekomst een aantal goede onder nemingen moeten aanhouden. Om tot een zoo laag mogelijken kostprijs te geraken ach ten wij samenvoeging van sommige dezer on dernemingen gewenscht. De kosten dezer sa menvoeging wenschen wij thans reeds geheel te reserveeren. Wij zijn er ons van bewust, dat het aanhouden van ondernemingen voor de eerstkomende jaren verdere kosten en risico's met zich brengt. Ook daartegen wenschen wij thans voorzieningen te treffen. Op grond van het bovenstaande stellen wij u voor ons te machtigen bovengenoemde af schrijvingen en/of reserveeringen te bewerk stelligen en de volgende middelen tot dekking te bestemmen: reductie van de gewone aan deelen met 75 pCt. 60 millioen; afboeking van het reservefonds 15.015.000; waarna dit fonds 5 millioen zal bedragen, afboeking van het saldo der winst- en verliesrekening 1930 24.015. Totaal 75.039.015. In verband met den omvang onzer zaken komt het ons gewenscht voor het geplaatste kapitaal met nominaal 15 millioen gewone aandeelen uit te breiden. Indien onze bovenstaande voorstellen wor den aanvaard en het voorstel tot statutenwij ziging, die als gevolg daarvan noodig zal zijn, door u wordt goedgekeurd, ligt het in ons voor nemen deze aandeelen uitsluitend aan hou ders van gewone aandeelen aan te bieden, waarbij zes gewone aandeelen het recht geven op vijf nieuwe gewone aandeelen ad 250 te gen den koers Van 100 pCt. Om dit mogelijk te maken zijn maatregelen genomen, dat voor acht duizend aandeelen (inclusief de 7609 aandeelen staande tegenover de certificaten in eigen bezit) het claimrecht-niet zal wor den uitgeoefend. Een internationaal consortium heeft zich, onder voorbehoud van het tot stand komen van bovengenoemde wijzigingen, bereid ver klaard de plaatsing dezer aandeelen a pari te garandeeren. Na even bedoelde transactie wordt de kapi talisatie van de Maatschappij: 140.000 gewone aandeelen elk nominaal 250 35 millioen (waarvan nominaal 1.902.250 in eigen bezit). 30 preferente aandeelen elk nominaal 1000 30.000. Reservefonds 5 millioen. Totaal 40.030.000. Waar door de reeds toegepaste of voorbe reide bezuinigings- en aanpassingsmaatrege len, door het afsnijden van verliesgevende activa, door de zeer ingrijpende afschrijvingen en reserveeringen, zooals die worden voorge steld en door de reeds thans te treffen ver dere voorzieningen onze winst- en verliesre kening een gunstiger beeld zal gaan vertoo- nen, vertrouwen wij, dat ons bedrijf, mede ge sterkt door de voorgenomen kapitaalsverhoo- ging, weder op rendabele basis zal worden gebracht. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884. 8 December: Advertentie in dit nummer: MISBRUIK MAKEN STERKEN DRANK. Wie van dit gebrek wil genezen wor den, vervoege zich te Amsterdam (in persoon of met brief) Falckstraat 5 bij de Erven Wed. Abbring, bezittende het onfeilbaar middel dezer heillooze kwaal. Te spreken alle werkdagen van 10 tot 3 uur. Oplichter met bijzonder rijke fantasie. Zou met Stavisky-affaire in verbinding staan. Drukker wantrouwde zijn verhaal. Vrij dag behandelde de rechtbank te Am sterdam een strafzaak, waarbij ook Stavisky een rol speelde. Een koopman, de 41-jarige J. S. te Rijswijk stond terecht, verdacht van poging tot op lichting. Medio September was de man bij den li thograaf H. C. B. te Weesp gekomen met een wonderlijk verhaal, waarvan de bedoeling was f 10.000 los te krijgen van B. Hij vertelde, dat hij een telegram-code sys teem had uitgevonden, welk systeem een be sparing gaf van c.a. 65 pet. Het geheim van dit systeem had hij aan niemand anders ver kocht dan aan.Stavisky en zijn bende. Om dit te bewijzen toonde hij zelfs een in het Fransch gesteld contract. Maar het verhaal was nog* niet uit: de Fransche regeering had hem een telegram gestuurd en hem een bod van f 50.000 gedaan voor het geheim van de code. De regeering had dezen sleutel noodig om de stukken van Stavisky te ontcijferen. Het aanbod van 50 mille was hem echter te min, en dat was maar goed ook, want hij had er tenslotte f 300.000 voor gekregen, maar het geld was nog niet overgemaakt Om nu zijn auteursrecht op de code te waar borgen wilde hij er 1000 exemplaren van laten drukken mede ten dienste der Fransche re geering. De vraag was nu of de Weesper li thograaf zich daarmee zou willen belasten, de kosten daarvan zouden 10 mille bedragen. Maar en daar kwam de aap uit de mouw de koopman had f 10.000 noodig en daar moest de drukker hem dan aan helpen. Dat geld was noodig voor het geven van douceurtjes, vlieg tochten naar Parijs, dinertjes, etc. Voor die gedrukte codes zou verd. f 60.000 krijgen van de Fransche regeering, de drukkosten zouden dan worden betaald en de f 10.000 terug ge geven. Om zijn verhaal geloofwaardig te maken toonde hij verschillende papieren, oa. een val sche cheque van vier millioen francs, waarop de naam van een Belgische Bank voorkwam. Dit papier zou hij van de Fransche regeering hebben ontvangen, en de cheque zou betaal baar zijn na aflevering van de 1000 codeboe ken. Voorts toonde hij een Nederlandsche ver taling van zijn zg. contract met de Fransche regeering, Het origineel van het contract zou bij een Amsterdamsclien notaris liggen. Tenslotte kreeg de inwoner van Weesp arg waan, doordat hij f 10,000 aan verd. moest be talen voor z.g. representatie-kosten, douceur tjes, etc. Hij betaalde niet en deed van het geval aangifte bij de politie. De Officier eischte een jaar gevangenis- straf, .waarvan vier maanden voorwaardelijk

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2