De koningsmoord voor den Volkenbondsraad De beteekenis van den Chemischen oorlog THIJS IJS EN DE SCHAT OP DE MAAN. ZATERDAG 8 DECEMBER 1934 BUITENLAND. Jeftitsj herhaalt de Joego-Slavische beschuldiging. Hongaarsche delegatie spreekt alle beschuldigingen tegen. Tsjecho-Siowakije en Roemenië achter de Joego-Slavische aanklacht. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS GENèVE. De Volkenbondsraad is gisteren bijeengeko men voor de met zoo veel spanning verwachte zitting. Kort voor 3 uur waren zaal en tribune reeds buitengewoon bezet; ook de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken woonde de zitting bij. Aan het benedeneinde van de raadstafel hadden aan den eenen kant de Hongaarsche gelegeerde Eckhart, aan den anderen kant Titoelescoe en Jeftitsj plaats genomen. Gelijk reeds verwacht was opende in plaats van Benesj de Portugeesche gedelegeerde Vac- concellos de zitting. Hij gaf nogmaals een kort résumé van de Zuid-Slavische aanklacht en verleende daarop het woord aan den Zuid-Sla- vischen minister van buitenlandsche zaken, Jeftitsj. Jeftitsj gaf de bijzonderheden van de tegen Hongarije gerichte beschuldigingen. De terro ristische aanslagen, die Zuid-Slavië aanwijst, vormen slechts de uitdrukking van een in Hongarije georganiseerde en' opgeleide samen zwering tegen de integriteit en veiligheid van den Zuid-Slavischen staat, zeide hij Zuid- Slavië heeft derhalve niet kunnen toelaten, dat een handeling, die zich onmiddellijk richtte tegen zijn eenheid en veiligheid, ver kleed zou worden als een kwestie van alge- meenen aard, alsof noch de oorsprongen, noch het einddoel bekend en bewezen waren. Des ondanks heeft de Zuid-Slavische regeering er geen bezwaren tegen, wanneer deze bespre kingen tegen de onderdrukking der terroristen 'bedreigingen ook op een algemeener gebied worden behandeld teneinde aldus het sluiten van een internationale overeenkomst voor te bereiden, die in plaats zou kunnen komen van den ontbrekenden goeden wil van zekere regeeringen, opdat daarmede wordt medege werkt aan de onderdrukking der terroristi sche daden op hun grondgebied. Zijn rede voortzettende verklaarde Jeftitsj, dat de feiten, waarop de beschuldigingen der Zuid-Slavische regeering gebaseerd zijn, zoo danig zijn, dat zij duidelijk de verantwoorde lijkheid van zekere Hongaarsche autoriteiten en daarmede van de Hongaarsche regeering zelve bewezen. De Hongaarsche regeering had moeten weten, dat zich zekere autoriteiten hadden ingelaten met de in Hongarije verblij vende terroristische elementen. Uit een hernieuwde opsomming van de in het Zuid-Slavische memorandum reeds ver melde argumenten trok Jeftitsj de conclusie, dat de aanslag van Marseille het logische eindresultaat is geweest van de door de Hon gaansche regeering op haar gebied gedulde misdadige actie. Jeftitsj besloot met de verzekering, dat er geen sprake van was, dat tegenover Hongarije politieke doeleinden werden nagestreefd of twist werd gezocht. De Tsjecho-Slowaaksche minister van bui tenlandsche zaken en de Roemeensche minis ter van buitenlandsche zaken sloten zich uit drukkelijk *.a„n bij de verklaring, van Jeftitsj. waarbij zij zich het recht voorbehielden zich later uitvoeriger te uiten. De Hongaarsche gedelegeerde, Tibor von Eckhardt, nam daarop het woord voor een uitvoerige beantwoording. Spreker vermeldde de diepe afkeuring, die de aanslag van Mar seille bij de Hongaarsche regeering en het Hongaarsche volk heeft gevonden en protes teerde nadrukkelijk tegen de poging dit geval uit te buiten tot een politieke manoeuvre tegen Hongarije. De Zuid-Slavische bladen zijn onmiddellijk na den aanslag hun cam pagne begonnen en de Zuid-Slavische regee ring is overgegaan tot de uitwijzing van Hon gaarsche onderdanen, tot een totaal, dat in de laatste weken tot 3600 is opgeloopen. Door het binnenstroomen van onbemiddelde vluch telingen is aan de Hongaarsch-Zuid-Slavische grens den onhoudbare toestand geschapen. Hongarije wil geen represaille-maatregelen nemen, doch behoudt zich voor het ingrijpen van den Volkenbond te eischen. Voortgaande besprak daarop Echhardt de Zuid-Slavische aanklacht.. Niets van deze aanklacht is volgens hem steekhoudend. Het inzake het kamp Janka Puszta te berde ge brachte kan Hongarije niet belasten in ver band met Marseille. Voor zoo ver de Hon gaarsche regeering bekend is heeft geen enkel land zoo strenge maatregelen genomen tegen de Kroatische emigranten. Voorts con stateerde Eckhardt, dat nooit een civiele of militaire autoriteit zich met de terroristische opleiding van emigranten heeft bezig gehou den. Nooit hebben emigranten van militaire of civiele overheidspersonen wapenen of ont plofbare middelen gekregen, nooit zijn hun geldmiddelen verstrekt. Ook hebben de Kro atische emigranten langs wettigen weg geen Hongaarsche passen kunnen krijgen. Honga rije heeft geen samenzwering tegen Zuid- Slavië op touw gezet of ondersteunt. Het asyl- recht, dat Hongarije den Kroaten heeft toege staan is niet buiten de algemeen erkende principes uitgegaan. Wanneer het onderzoek der Hongaarsche overheid naar de actie der emigranten tot een negatief resultaat heeft geleid, is dat ook de schuld van de houding van Zuid-Slavië, dat geen nauwkeurige opgaven verstrekt had. De moordenaar Georgieff is nooit in Hongarije geweest, geen enkele voorbereidende hande ling is uitgevoerd op Hongaarsch grondgebied, zelfs niet door de bijfiguren van den aanslag in Marseille. De ware oorzaken van den aan slag, zeide Von Eckhardt. moeten gezocht worden in den binnenlandsch politieken toe stand in Zuid-Slavië. gingen in het komende voorjaar wil aftreden. Voordat hij aftreedt wil hij echter het onlangs door hem aangekondigde economische pro gram voorbereiden. Verbod van Duitsche bladen verlengd. Officieel wordt medegedeeld: De bondskan- selarij heeft het indertijd uitgevaardigde en laatstelijk op 12 September 1934 tot 16 Decem ber 1934 verlengde verbod van verspreiding van alle in het Duitsche Rijk verschijnende dagbladen en zekere tijdschriften opnieuw voor den duur van drie maanden (tot 16 Maart 1935) verlengd. Het tegen bepaalde bladen uit gevaardigde verbod gaat hier buiten om. rnagc 11 "Wat ITlyrJxahdt mankt i*f gjoed. (Adv. Ingez. Med.) Oostenrijk. janje. Nationale beweging onder leiding van den monarchist Cotello. Een Monarchistische afgevaardigde, Calvo Cotello, die tijdens de dictatuur minister is geweest, heeft een manifest, onderteekend door 40 vooraanstaande staatslieden, indu- strieelen en geleerden gepubliceerd. Hierin wordt aangedrongen op de vorming van een nationaal blok om een grondwetsher ziening te bewerken. De onderteekenaars hou den zich bezig met de vorming van een staat, gebaseerd op „eenheid", „continuiteit" „hiërarchie" der bevoegdheden, en vraagt de meening uit te drukken over den klassenstrijd, het wederinvoeren van de oude vlag en het voortduren van het Catalaansch statuut. Uit Berlijn: Met betrekking tot het z.g. „tes tament" van den 30sten Juni wegens hoog verraad doodgeschoten groepsleider Ernst waarin het ontstaan van den rijksdagbrand wordt behandeld, verklaren, aldus een offi cieus bericht, bevoegde kringen, dat het hier jaat om „uit de lucht gegrepen, uit de emi grantenpers genoegzaam bekend bedrog". Het blijft te betreuren, dat serieuze buiten- .andsche bladen dergelijke fantasiën zonder voorbehoud publiceeren. Een voorbeeld voor dergelijke „gruwelleu- gens" bracht, aldus gaat deze officieele mede deeling verder, het socialistische blad uit Saarbrücken de Volksstimme, die beweert, dat de kortgeleden afgetreden eerste burgemeester van Breslau Rebitzski vermoord is en die een zoogenaamd aan de weduwe gerichte brief in zake de bijzetting van haar echtgenoot af drukt. De zoogenaamde vermoorde woont te Berlijn en spreekt uiteraard dit bericht tegen. Belgisch vliegtuig neergestort en in brand geraakt. Bestuurder omgekomen; twee andere vliegtuigen vernield. Vrijdag is een militair vliegtuig neergestort boven het vliegveld van Haeren te Haeren. Het toestel kwam neer in de onmiddellijke na bijheid van een loods waar een aantal vlieg tuigen van particulieren stonden opgesteld. Het neerstortende vliegtuig vloog in brand. De buitengewoon fel oplaaiende vlammen sloegen over naar de loods, waar twee vliegtuigen van de Sabena eveneens werden aangetast en ge heel werden vernield. De ijlings toegeschoten brandweer bestreed uit alle kracht het vuur en mocht er in slagen verdere uitbreiding van het vernielende element te voorkomen. Het neergestorte militaire vliegtuig was een tweedekker, bestuurd door adjudant Rom- bauts. Toen het vuur eenmaal was gebluscht werd zijn geheel verkoolde lijk uit de restpn van zijn toestel geborgen. Wiley Post weer in de stratosfeer. Juiste hoogte kon niet bepaald worden. Italië. Toch een vredesplan van Mussolini? Het Britsche blad Star spreekt ondanks het recente Italiaansche dementi over een nieuw vredesplan van Mussolini. Dit plan zou be staan in een wederzij dsch non-agressiepact voor geheel Europa. Mussolini's plan zou omvatten: Een alge meen Europeeseh wederzij dsch non-agressie pact, een plan voor politieke beraadslagingen •tusschen alle naties, een systeem van verdra gen tusschen twee naties, zoomede misschien een clausule, welke betrekking heeft op eco nomische samenwerking in Europa. Uit Barlesville (Oklahoma) wordt gemeld, dat de vlieger Wiley Post Vrijdag opnieuw een tocht naar de stratosfeer heeft gemaakt. De geheele vlucht heeft twee uur en 28 minuten geduurd. Post verklaarde na de landing, dat hij dezen keer hooger is gekomen dan bij zijn eerste vlucht. Na ongeveer 12.900 M. weigerde de hoogte meter. De juiste vlieghoogte kan nu nog slechts worden bepaald door een bestudeering van de baragraaf. Het wachten is thans op een ver tegenwoordiger van het ministerie van Handel. AMERIKAANSCHE GANGSTER NEER GESCHOTEN. Irvin Thompson, de bandiet, die in Juli met twee metgezellen wist te ontsnappen uit de strafgevangenis te Huntville (Texas) is aan den rand der stad doodgeschoten. De politie was ter oore gekomen, dat Thompson een bank wilde plunderen. Bedrog uit de emigranten" pers". Officiëele Duitsche verklaring over het „testament van Ernst". Van alle vormen van oorlog wordt, in Frankrijk althans de chemische oorlog dooi de publieke opinie het gevaarlijkst geacht. Frankrijk althans, de chemische oorlog door op een dag. of liever op een nacht, een aan- •aller plotseling tonnen vergiftige stoffen over Parijs of de groote steden zal uitstorten. Geen enkele dood schijnt hem in wreedheid te vergelijken met den dood door het gas. In hoeverre is deze vrees gerechtvaardigd? Welk gevaar loopen wij? Dit. is het vraagstuk, dat ik in beschouwing wilde nemen. Het is noodzakelijk de feiten vast te stellen Machtige industrieën zijn er mee begonnen maskers en andere beschermingsapparaten te vervaardigen. Die industrieën zoeken een uit. weg. Wij moeten ons dus voor iedere overdrij. ving hoeden. De werkelijkheid onder de oogen zien is goed. Het samenstellen van een feuil letonroman. die op de verbeeldingskracht moet werken, is verkeerd. Jongens plegen bomaanslag op synagoge. In het grensstadje Ahaus. Eest Vrijdag is naar het Alg. Handelsblad meldt, bekend geworden, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag vorige week door eenige jongens van de middelbare school in het jrensstadje Ahaus, 20 km ten Zuiden van Enschede, op de synagoge een bomaanslag is gepleegd. De schade is aanzienlijk grooter, dan men wil laten voorkomen. De Heilige Ark is geheel vernietigd. De vier daders zijn aange houden. VREEMDE MOORDGEVALLEN IN FRANSCH DEPARTEMENT. De streek rondom Draguignan in het Fran sche departement Var, alwaar vele afgelegen boerderijen zijn gelegen, leed den laatsten tijd onder een terreur. Er werden eenige geheimzinnige misdaden gepleegd, voornamelijk met herders als slachtoffers, van wie inmiddels vijf zijn ver moord. Gisteren heeft men een strooper gearres teerd, die bekende eenige misdaden te heb ben gepleegd. De uitzetting van Hongaren uit Joego-Slavië. Ontstellende perspectieven van de combinatie gif gas-luchtaanval. Door Pierre Cot, oud minister van luchtvaart in Frankrijk Een internationale luchtpolitie noodzakelijk. Pierre Cot. Groote nood onder de vluchtelingen. BOEDAPEST, 7 Dec. (V. D.) Omtrent de uitwijzing van meer dan twee duizend Honga ren wordt uit Szeged nabij de grens gemeld dat de meeste uitgewezenen als vluchtelingen in wanhopigen toestand en voor een deel be roofd van een belangrijk gedeelte van hun have over de grens trekken. Sommige verkla ren, dat zij uit hun woning zijn gezet onder het dreigement: „Jullie hebben onzen koning vermoord. Ga heen naar je eigen land, waar we binnenkort wel zullen binnendringen". De vluchtelingen komen over de grens, in treinen waarin elke accomodatie ontbreekt. De kinderen en zuigelingen lijden het meest. Verschillende uitgewekenen klagen, dat klei ne eigendommen in beslag zijn genomen. An dere, die vroeger Joegoslavische nationaliteit hebben aangevraagd stranden thans in nie mandsland, aangezien Hongarije ze even wil accepteeren. In de heden te houden kabinetszitting zul len stappen bij de Joegoslavische regeering worden overwogen, terwijl tevens steunmaat regelen voor de vluchtelingen zullen worden genomen. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELÜNC. Bondsraadslid Schulthess treedt af. Het Bondslid Schulthess, leider van het de partement voor economische zaken, heeft medegedeeld, dat hij uit gezondheidsoverwe- Vlak voor hen voert een trap omhoog en verdwijnt wat verder. Een pijltje wijst hun aan dat deze trap hen voert naarKrak! „Komaan," zegt Sim, „dat noem ik pas geluk!" „Ja," vindt Thijs. „Ik kan het haast niet gelooven. Vooruit, zeg, ga je mee?" „Ik ben toch wel een beetje bang voor dien Krak," zegt Sim, en huiverig kijkt hij naar de geheimzinnige trap. „Kom nou," spreekt Thijs. „Dien zullen wij wel krijgen, hoor!" En dapper gaat hij vooraan. Gelukkig hebben wij voor onze onderzoe kingen een hechte basis: de ervaring van oen oorlog. Dat wordt ons punt van uitgang. Tijdens den oorlog werden tallooze vergif tige stoffen door de oorlogvoerende landen gebruikt. De vraag, wie er mede begonnen is lijkt mij van minder belang; he£ onderzek daarnaar willen wij aan de historici overlaten en het commentaar aan de moralisten. In tegenstelling met de algemeene opvat ting werden die stoffen slechts weinig in den vorm van gas gebruikt en aldus door den wind of in granaten naar de vijandelijke linies vervoerd. Meestal maakte men gebruik van vaste of vloeibare stoffen, welke, al verdam pende, langzaam de aarde en de lucht be smetten. Maar de gemeenschappelijke dwa ling maakt het recht. Wij zullen over het gas praten om de verschillende variëteiten aan te duiden, zooals zij van 1914 tot 1918 door de legers gebruikt zijn. Wat was de uitwerking van die gassen? Wat, met name. het effect op onvoldoende beschermende troepen? Want met dergelijke troepen is de positie der burgerbevolkingen te vergelijken. Die uitwerking was verschrikkelijk. Wij kunnen er ons een begrip van vormen door het bestudeeren van de gasaanvallen, zooals zij in het voorjaar van 1915 door de Duit- schers op het Russische front zijn ingezet- De verspreiding van de gassen duurde in totaal minder dan een uur en het geschiedde over een afstand van ongeveer tien kilo meter. De resultaten waren de volgende: vijf duizend dooden en 25.000 man buiten gevecht. In twintig minuten verdween van een Siberisch regiment letterlijk het geheele strijd vermogen en daalde een troep van vierdui zend man tot vierhonderd. Geen enkel aan valsplan zou een dergelijke verpletterende uitwerking kunnen hebben. Een tweede vraag. Hoeveel gas is er noodig om een bepaalde oppervlakte te besmet, ten? Volgens de Duitsche en Engelsche deskun digen is er 25 ton mosterdgas (blaartrekkend gas) noodig om een vierkante mijl te infec- teeren. En volgens de Fransche deskundigen bestrijkt 400 ton phosgeen (gas, dat verstik king teweeg brengt) een oppervlakte van twaalf vierkante mijl. Dat is de les van den oorlog. Wij willen deze gegevens in verband bren gen met de perspectieven van den modernen oorlog. Het beste vervoermiddel voor het gas is het vliegtuig. Het is handiger en doeltreffender voor het verplaatsen van vergiftige stoffen vliegtuigen te gebruiken dan granaten. In de eerste plaats omdat de vliegmachine groor.er afstanden overbrugt dan het kanon. Verder omdat het draagvermogen van een granaat niet veel meer dan tien procent van haar totale gewicht bedraagt; terwijl daarentegen de hoeveelheid vergiftige stoffen, die een vliegtuigbom kan bevatten, tachtig of negen tig procent van het gewicht van die bom be draagt. Inmiddels biedt de luchtoorlog en de lucht aanval sedert 1918 tien maal meer mogelijk heden. In de eerste plaats kan het vliegtuig thans een veel grooter afstand voor zijn rekening nemen. Het zou in 1934 heel wat gemakkelijker zijn een stad op 500 kilometer achter het front te gaan bombardeeren, dan het gedu rende den oorlog op een afstand van 50 K.M. het geval was. In de tweede plaats is de navigatie zeer sterk vooruit gegaan. De mist, de nacht en de wolken waren tijdens den wereldoorlog de groote tegenstanders van de bombardements vliegtuigen. Die elementen zouden in een nieuwen oorlog als voordeelen worden gezien. Het is tegenwoordig niet meer noodig de route te zien om haar te volgen. Deze overwegingen stellen mij in staat te bevestigen, dat alle Europeesche hoofdsteden Moskou uitgezonderd, zijn blootgesteld aan het gevaar van het luchtbombardement. Het zelfde is het geval met de Europeesche in dustriecentra, uitgezonderd die van Sovjet. Rusland. In den loop van dezen zomer zijn tallooze luchtmanoeuvres gehouden. Overal waren de resultaten dezelfden: men kan een bombar- dementsvloot niet verhinderen haar doel te bereiken. De doelmatigheid der luchtafweer bleek bij helder weer zeer beperkt te zijn en nihil bij bewolkte lucht. Hoe groot is de hoeveelheid gifgas, welke door een tegenwoordige bombardementsvloot kan meegevoerd worden? Het is onmogelijk een algemeen antwoord op deze vraag te geven. Dat hangt af van de steden, die aangevallen moeten worden en de krachten, die haar aanvallen. Als voorbeeld wil ik aanhalen, dat Frankrijk volgens den Engelschen expert Groves, zeshonderd ton aan bommen in vierentwintig uur op Londen zou kunnen uitstooten. Europa is een heel klein land met onnoemelijk veel grenzen. Wat Groves zegt van Londen en Frankrijk, kan men van iedere Europeesche hoofdstad en haar buren zeggen. Laat ons thans de mogelijkheden, die de lucht biedt, in verband brengen met de ge gevens van den chemischen oorlog. Iedere Europeesche hoofdstad is blootgesteld aan het _;evaar eenmaal vergiftigd te worden, hetzij door een hoeveelheid mosterdgas, die een op pervlakte van twee en twintig vierkante mijl besmet, hetzij door een hoeveelheid phosgeen, die over zesendertig vierkante mijl verderf brengt. Zietdaar wat ons te wachten staat Maar wij moeten ook rekening houden met de vorderingen de wreede vorderingen die de chemici maken. De staten ver bergen hun toebereidselen zorgvuldig. Niet temin weten we, dat ze op het gebied van den chemischen oorlog niet stilgezeten heb- ben. Niemand is vergeten, dat zich in Mei 1928 een ernstig ongeluk heeft voorgedaan in een fabriek van chemische producten te Ham burg. Gassen verspreiden zich over de aan grenzende straten van de fabriek en maakten meer dan honderd slachtoffers. In Frankrijk leidt professor Langevin een dappere campagne tegen den gasoorlog. Zijn verklaringen zijn ontzettend. Volgens profes sor Langevin kan een stad als Parijs binnen enkele minuten onder een kleed van doode- lijke gassen bedekt worden. Het gevaar van die uitvindingen is, dat wij ze "hiet genoeg kennen om er een doeltreffend beschermingsmiddel tegenover te kunnen stellen. De meest volmaakte maskers dreigen volslagen nutteloos te worden. En buiten dien. hoe kan men in steden alsParijs, Londen of Berlijn alle levende wezens van gasmas kers voorzien? Wij weten alleen dat er overal geleerden zich inspannen om het middel te vinden hun evenmenschen te dooden. Wij weten, dat de Duitsche chemische industrie de voor naamste is van de geheele wereld. Wij weten ook dat het Rusland der Sovjets een ernstige poging doet Duitschland te evenaren en voorbij te streven. Wie er mee op de hoogte is hoe geperfec- tionneerd de laboratoria in geheel Sovjet- Rusland zijn en hoe de jonge Russische ge leerden daar werken, moet het toeschijnen, dat deze poging met succes bekroond zal wor den. Er valt niet aan te twijfelen, dat een aan val, waarin chemie en luchtvaart gecombi neerd zijn, schrikbarende gevolgen zal heb ben. Sommigen meenen inderdaad, dat de che mische oorlog de minst moorddadige van alle oorlogen is. Het is een feit, dat men, wanneer men al- gaat op de na den oorlog gepubliceerde sta tistieken, opmerkt, dat vele menschen door het gas buiten gevecht gesteld zijn en een naar verhouding klein aantal omgekomen is. De Amerikaansche generale staf deelde mede, dat in het Amerikaansche leger op honderd door gas aangetaste soldaten, slechts 1,87 procent stierf, terwijl van de door ko gels of granaatsplinters geraakte soldaten ;23,4 procent omkwam. Sommigen concludeeren hieruit, dat het humaner is een stad met gifbommen te bom bardeeren, dan met bommen, die de bekende explosies teweeg brengen. Maar daarbij dient opgemerkt te worden, dat de soldaten van liet Amerikaansceh leger allen van uitsteken de gasmaskers voorzien waren; hiermede kan een luchtaanval op de burgerbevolking niet vergeleken worden Bovendien zal een aanvaller, die een siad wil terroriseeren zich er wel voor hoeden uit sluitend van gifgassen gebruik te maken Hij zou op kundige wijze een aanval met brandbommen, explosieve bommen en gassen weten te combineeren. En het is die combi natie. die de zenuwen van het meest even wichtige volk zal breken en die den dood van onschuldige slachtoffers en de vernietiging van kunstwerken uit oude beschavingen ten gevolge zal hebben. Zeshonderd ton in "ier- en-twintig uur Wanneer men er over na denkt, wat dat aan dood en verschrikking kan verspreiden, deinst men ontzet terug. Wat te doen met zulke perspectieven voor oogen De plechtigst uitgesproken afkeuringen, de meest formeele verboden lijken slechts kin derspel. De eene mensch is als een wolf voor den ander. Wij moeten uitsluiting van den oorlog bewerkstelligen door de luchtvaart on geschikt voor misdadige doeleinden te ma ken. En daartoe weet ik slechts één middel; de vervanging der nationale 1 uchtstrii.dkrachten door een internationale luchtpolitie. Die vervanging is moeilijk. Maar als zij on mogelijk is, gaat onze beschaving ten onder. Aan ons de keuze. (Nadruk verboden.).

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 9