WEEKABONNEMENTEN MinisterMarchant geeft regelen aan. wel' In de Mededeelingen van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen is opgenomen een brief van den minister, dato 1 November gericht tot de rectoren der ge meentelijke en bijzondere gymnasia en lycea, de directeuren der Rijks-, gemeentelijke en bijzondere hoogere burgerscholen en kweek scholen, de directeuren der gemeentelijke en bijzondere handelsdagscholen en handels avondscholen en de hoofden der Rijksleerscho- len en Rijks lagere scholen. In dezen brief worden eenige aanwijzingen omtrent de schrijfwijze gegeven. Punt 1 (e of ee). Volgens den eersten regel schrijft men: do minee. Maar er behoeft geen bezwaar tegen gemaakt te worden als, gelijk tot dusver, daar nevens ook de schrijfwijze: do-miné wordt ge volgd. Zoo kan ook de uitroep hé behouden blijven. Hierbij zij opgemerkt, -dat de in uit zicht .gestelde officieele woordenlijst van bastaardwoorden enz. aanwijzingen zal geven, over het schrijven van woorden als dominé(ee) abonné(ee), enz. Er zijn eenige woorden, ten aanzien waar van getwijfeld wordt, of zij bij een stringente toepassing van den eersten regel met e moe ten worden geschreven, of wel de ee kunnen behouden. Het laatste verdient aanbeveling. Deze woorden zijn: a. samenstellingen met ee in het eerste lid. hoewel er geen bekend duolex met ee naast staat, zooals leewater. Ook het woord deemoed schrijve men met ee, evenals meekrap, slee doorn; b, plantkundige benamingen als ranuncula- ceeën. rosaceeën. De vraag is gesteld, of op de volgens de oude spelling vastgestelde nacmen van vereenigin- gen de nieuwe spelling kan worden toegepast. Daartegen bestaat geen bezwaar, behalve in de gevallen, waarin de authentieke bena ming dient te worden gebruikt; in die gevallen boude men zich ook ten aanzien van de smel ling van het stuk. waarin de naam is vastge steld. Er is dus geen bezwaar tegen om in het -gewone gebruik te schrijven: Amsterdamse Voetbalvereniging. Punt 2 (o of oo). Voor de verkleinwoorden op -tje van woor den op o wordt dezelfde regel gevolgd, die geldt voor verkleinwoorden van woorden op a, dus: strootje, vlootje: men vergelijke: paatje, slaatje, vlaatje. Bij afbreking on het -eind van een regel vervalt de noodzakelijkheid om twee a's te schrijven, dus: stro-tje, auto-tje, even als la-tje. Het is niet wenschelijk de verkleinwoorden van vreemde woorden, eindigende met o, an ders te schrijven (auto-tje, piano-tje); men schrijve dus a-utootje, Pianootje. Analoog aan: snoodaard, wreedaard, schrijve men ook bloodaard, hoewel het woord .blood" niet meer afzonderlijk voorkomt. 1 Punt 3 (s of sch) De uitgang isch moet algemeen worden ge schreven, dus ook in ge-vallen, waar men ge neigd zou zijn het bijvoeglijk naamwoord door middel van s af te leiden van een grondwoord on ie. of i. bijv. historisch, Belgisch, Balisch, Kedirisch, galvanisch, Daarentegen valt ch weg bij afleidingen van Nederlandsche plaatsnamen, welke eindigen op ie: Krommeniese, Overschiese, omdat daarbij ook in de oude spelling geen uitgang isch voorkomt. Punt 4 (staande uitdrukkingen). Als een „staande uitdrukking" moet worden beschouwd de aanhef van brieven: Mijne Heren, waarbij in het eerste woord de e be houden blijft. Punt 5 (naamvals-n) De regel, dat de naamvals uitgang-n slechts wordt gebruikt bij de namen van mannelijke personen blijkt verschil van inzicht op te leveren ten aanzien van woorden, die zooveel mannelijke als vrouwelijke personen kunnen aanduiden. Het is wenschelijk, dat ook hier aanpassing wordt verzocht aan het van ouds bestaande gebruik. De gemeenslachtige woor den worden derhalve als mannelijke behan deld, als niet uit het verband blijkt dat een vrouw wordt bedoeld; in geval van twijfel zal de voornaamwoordelijke aanduiding niet hij (zijn) de doorslag geven. Punt 6. Het is in strijd met het beschaafde taal gebruik om te schrijven: der Bond, der Pen sioenraad enz. Aardrijkskundige namen. De schrijfwijze van aardrijkskundige namen en van de daarvan afgeleide woorden zal gelijk tot dusver moeilijkheden blijven geven, zoolang een bindend voorschrift dien aangaande ontbreekt. Er zijn namen, waarvan de schrijfwijze officieel is, vastgesteld, en namen, waarvan de schrijfwijze op een zeker algemeen gevolgd gebruik berust. De grondwet geeft den naam: Nederla-ndsch. Indië; waar dus de naam van het gebied over zee wordt aangehaald, moet deze spelling wor den gevolgd; in andere gevallen kan geschre ven worden Nederlands-Indië. Verder zijn of ficieel vastgesteld o.m. de namen van Neder landsche provinciën, gemeenten, waterschap pen, enz.; ook die van vele dorpen, gehuchten enz. Voorop sta, dat de aardrijkskundige namen in het algemeen onveranderd blijven. Men schrijft dus als vroeger: Heerenveen, Heeger Meer, Grootegast, Hoogezand, Hooge-Zwaluwe, Schoonebeekerdiep, Mookerhei, Heesch, Ouden bosch, Den Helder, Alphen aan den Rijn. Men kan echter blijven schrijven: IJsel, Overijsel, enz., omdat op deze officieele namen in het gewone gebruik reeds lang de spel lingregel van De Vries en Te Winkel is toe- Nieuwe plannen van minister Marchant. Zestig-jarigen uit de school? Vervallen van verhoogingen voor hoofd- en bij-akten. De regels van de vereenvoudiging passé men echter wel toe op veelgebruikte aard rijkskundige namen van landen, zeeën, steden, rivieren, bergen enz. in het buiten land; bijv. Vereenigde Staten, Chinese Zee; Grote Belt, Rode Zee; Duitsland, Duitse Rijk, Brits-Indië, Middellandse Zee. Eveneens is er reden in het algemeen op bijvoeglijke naamwoorden, die van aardrijks kundige namen zijn afgeleid, de vereenvoudi ging toe te passen, bijv.: Goudse kaas, Maas- sluise vissers, De Gooise Post. Ook in vaste verbindingen als: Hollands Diep, Nederlands- Indië, Leidsestraat (-vaart), Dordse Kil. Daarentegen is het wenschelijk in de bij- voegelijke naamwoorden, kaarin een op sch eindigende plaatsnaam onveranderd voorkomt die sch te behouden dus: de Oudenbossche •jeugd, het Bossche carnaval. Algeheel e salarisherziening in uitzicht gesteld. Naar de Msb. verneemt, zou de regeering voornemens zijn, te komen tot voorloopige pensionneering van onderwijzers, die den leef tijd van 60 jaar hebben bereikt, ingaande na afloop van den loopenden cursus, waarin ge noemde leeftijd bereikt is. De Minister van Onderwijs stelt zich voor deze voorloopige pensionneering te bereiken door de 60-jarigen uit te sluiten bij de bere kening van de Rijksbijdrage aan gemeente- en schoolbesturen. Het voorloopig pensioen wordt berekend op den voet van de pensioenwet. Dit voorloopige pensioen komt ten laste van het Rijk doordat het Rijk de bedragen van deze voorloopige pensioenen zal storten in het Pensioenfonds. Het voorloopig pensioen houdt op, zoodra vol gens de pensioenwet definitief pensioen kan worden toegekend. De regeling is van tijdelijken aard en zal 5 jaar gelden. Naast dezen maatregel, welken minister Marchant heeft aanhangig gemaakt bij de speciale commissie van georganiseerd overleg voor het L. O. heeft Z. Exc. aan deze com missie ook advies verzocht over het voorstel om met ingang van 1 Januari 1935 de verhoo ging van wedden der onderwijzers bij het la ger onderwijs ingevolge het bezit van de hoofd akte, de akten voor Fransch, Duitsch, Engelsch en Wiskunde niet meer toe te kennen, tenzij aan de bezitters van de hoofdakte, die hoofd eener school zijn of die onderwijzer zijn met z.g.n. verplichte hoofdakte en aan de bezitters van de bijakten, die in het betreffende vak onderwijs geven. Thans verworven venhoogingen op grond van het bezit van genoemde akten blijven ge handhaafd. Naast bovenbedoelde maatregelen stelt de Minister een algeheel© salarisherziening bij het L. O. in uitzicht. Indien de z.g.n. voorloopige pensionneering bij de onderwijzers goede resultaten geeft, za] een soortgelijke regeling worden getroffen voor de Rijksambtenaren. Boeken van Paleis voor Volks vlijt in beslag genomen. Onderzoek door de Justitie. Het vorige jaar heeft op de vergadering van aandeelhouders van het Paleis voor Volks vlijt een aandeelhouder inlichtingen gevraagd over het feit, dat er nog steeds obligaties wer den. aangeboden, welke volgens de balansen reeds betaald hadden moeten zijn. Het antwoord van de zijde der directie be vredigde den aandeelhouder niet en hij dien de een klacht in bij' de Justitie, die thans een onderzoek instelt en daartoe de boeken in be slag heeft genomen. Alles wel aan boord der K XVIII. Het volgend telegram is van de K XVIII ont vangen. Ware plaats (op 240 mijl ten Zuiden van Gomera, Canarische Eilanden). Op 8 De cember 12 uur, 24 graden en 47 minuten Noord, 16 graden en 37 minuten West. Koers 285. Hooge Westelijke deining met zeegang uit het Noorden. Overigens mooi zonnig weer. Alles BETALINGSMOEILIJKHEDEN MET DE V.S. Het bureau der Nederlandsch-Amerikaan- sche Kamer van Koophandel, 29294 Keizers gracht te Amsterdam, verzoekt belanghebben den bij den goederenhandel en speciaal ter mijnaffaires, daarin om nadere opgave van recente fiscale moeilijkheden van de zijde van den Amerikaanschen fiscus ondervonden met toelichting der feiten. Waar ten aanzien van den effecten- en geldhandel te Washington reeds uitzicht belovende stappen worden ge daan, vertrouwt het bureau dezelfde moeilijk heden ten aanzien van den goederenhandel eveneens tot een goede oplossing te kunnen brengen Mede zullen dez-e gegevens dienen tot samenwerking inzake vermijding van dubbele belasting met de Internationale Kamer van Koophandel. Daartoe worden gaarne mede in gewacht zakelijke omschrijvingen van geval len, die tot dubbele successie heffing aanlei ding kunnen geven op grond van Amerikaan - sche beleggingen, hypotheken en onroerend goed. VERGADERING TEGEN DE GEVOLGEN VAN DE ONDERWIJSBEZUINIGING Het Comité van Acne voor het Openbaar Onderwijs belegt op Zaterdag 15 December a.s. des middags 3 uur een groote openbare ver gadering in den Dierentuin te Den Haag, waar de gevolgen van de bezuinigingen op het on derwijs besproken zullen worden door de heeren Wm. van Diesen te Amstelveen, S. N. Posthumus te Haarlem, R. Schoemaker te Sappemeer. Uitvoer in November gedaald. Invoer iets gestegen. Blijkens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg de waarde van den Nederlandschen invoer, zonder goud en zilver in November 88 millioen (v. m. 87 millioen, v. j. 109 millioen) en die van den uitvoer 60 millioen (v. m. 62 millioen, v. j. 63 millioen). Gedurende de periode Januari-November 1934 bedroeg de waarde van den invoer 965 millioen (v. j. 1101 millioen) en de waarde van den uitvoer 656 millioen (v. j. 673 millioen). Het percentage van den invoer gedekt door den uitvoer bedroeg in November 68.0 pCt. (v. m. 70.8 pCt. en v. j. 58.0 pCt.) en over de pe riode Januari-November 68.0 pCt. (v. m. 61.1 pCU. Meisje speelde met lucifers. Met ernstige brandwonden opgenomen. Zaterdagavond is in pand 103 aan den Bin- beleefd dank. in brand geraakt. Het meisje, de 14-jarige M. Elshout, dat een weinig achterlijk is, had in bed met lucifers gespeeld, waardoor het bed- degoed, een stoel en een kastje in brand raak ten. Op haar hulpgeroep is het kind uit het bed gehaald, waarna het met ernstige brand wonden aan het bovenlichaam naar het zie kenhuis aan den Coolsingel werd gebracht. Haar toestand is zorgwekkend. De brandweer bluschte zeer spoedig het brandje in de slaapkamer. P ander j ager'bemanning Amsterdam. te Diner in ïntiemen kring. Teneinde uiting te geven aan de heerschen- de vreugde over de behouden terugkomst der Panderjager-bemanning en aan de groote waardeering, die men in luchtvaartkringen koestert voor het taaie volhouden ondanks al len grooten tegenslag van Geysendorfer, As jes en Pronk hebben eenige luchtvaartmen- schen genoemden mannen Zaterdag in intie- men kring een diner aangeboden in het Carlton Hotel. Uit alle takken van luchtvaart zaten verte genwoordigers aan. Aanwezig waren behalve de Pander jager-bemanning met hun dames, de piloten Parmentier, Duimelaar en de Snip bemanning, die aanstonds voor de vlucht naar West-Indië zal vertrekken, Hondong en Van Balkom, de „Pelikaan-marconist Beukering, vele employe's van Schiphol en de haven meester Dellaert, de heer Enthoven van de K. N. I. L. M., ir. Von Baumhauer van den Rijksstuöiedienst voor de Luchtvaart, de heer De Mul van de Nationale Luchtvaartschool, de constructeur der Panderjager, de heer Slot, ir. Vreeburg en kapitein van Lent van de In dische Luchtvaart Afdeeling en verder ver schillende vertegenwoordigers van de Fokker fabrieken, van de Bataafsche Petroleum Maat schappij en van de American Petroleum Com pany en vele andere vrienden en bekenden uit luchtvaartkringen. Officieele speeches werden niet gehouden, maar de stemming was er niet minder opge wekt onder. Het begin van elke week. Drie dooden bij verkeers ongevallen. Auto vloog tegen een boom. Bus botst tegen een tram. Zondagochtend heeft op den straatweg Heerlen-Aken even over de Nederlandsche grens een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij een persoon om het leven is gekomen en drie anderen ernstig werden gewond. Doordat de auto, welke werd bestuurd door den heer Becker uit Heerlen, een hond aan reed, verloor de chauffeur de macht over het stuur, zoodat de wagen tegen een boom vloog. De auto werd geheel vernield. De heer Becker was op slag dood. De drie overige inzittenden werden allen zwaar ge wond. Het waren de heeren Biesmans, Wolff en Waayfoort, die alle drie naar het zieken huis te Heerlen zijn overgebracht. Ook het stoffelijk overschot van den heer Becker is daarheen vervoerd. De heer Becker bekleedde de functie van ambtenaar bij de Oranj e Nas- saumijnen. Auto slingerde over den weg Zaterdagavond heeft op den Rijksstraatweg- te Soest een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Een groote, zwaar met bloem kool beladen auto van de fa. Van Doom te Tiel, bestuurd door zekeren v. d. H., komende van Bovenkarspel en op weg naar Tiel, reed ter plaatse slingerend over den weg en het wandelpad. Mevrouw B. werd aangereden en tegen het hek van haar woning gedrukt. Zij was onmiddellijk dood. De chauffeur zeide verblind te zijn geweest door een tegenkomer. Oude vrouw lette niet op Zondagmiddag ongeveer drie uur werd op den Haarlemmerweg bij „Vredenhof" te Am sterdam een 70-jarige vrouw door een auto aangereden. Zij had bij het oversteken van den weg niet voldoende opgelet. De vrouw was onmiddellijk dood. Botsing tusschen bus en tram Zondagochtend tusschen negen uur en kwart over negen is bij het viaduct op den Rijs- wijkschen weg in Den Haag een autobus van een dienst van Amsterdam op Rotterdam in botsing gekomen met een tramwagen van de H. T. M. De 41-jarige mevrouw F. B. uit Amsterdam liep daarbij een hersenschudding en een frac tuur van het neusbeen op. De Geneeskundige Dienst vervoerde haar naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal, waar zij ter ver pleging is opgenomen. Een jongetje, J. H. genaamd, uit Nieuwen- dam, kreeg enkele kneus- en snijwonden in gelaat en handen. Hij werd in de Centrale Post van den Geneeskundigen Dienst verbon den en kon daarna zijn reis voortzetten. Nog een auto met een tram in botsing Zondagavond tegen negen uur kwam een automobilist met zijn auto in botsing met een tramwagen van lijn 2.5 op den hoek van Fer dinand Bolstraat en Stadhouderskade te Am sterdam. De auto werd tamelijk ernstig be schadigd en ook de tram liep eenige schade op. De bestuurder van de auto kwam er met enkele schrammen af, doch hij was dermate overstuur, dat hij over het ongeval niet goed kon worden gehoord door de politie. ARBEIDERSWONING AFGEBRAND. Zondagmiddag omstreeks twee uur brak brand uit in een arbeiderswoning te Rosma len. De familie was juist bij buren op visite gegaan. De brandweer kon bij.gebrek aan wa ter niets uitrichten, zoodat het heele huisje rot den grond toe afbrandde. Een geit en eenige kippen kwamen in de vlammen om, terwijl ook de inboedel een prooi der vlammen werd. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Omtrent, de oorzaak van den brand tast men in het duister. Door dat de wind in Zuidelijke richting woei kon worden voorkomen, dat het vuur over sloeg naar de belendende perceelen. Uiver vertrekt een dag vroeger MAANDAG 10 DECEMBER 1934 Thans op 19 December. Ten einde de Indische belanghebbenden een dag langer in de gelegenheid te stellen op de per „Uiver" ontvangen gelukwenschen te ant woorden, is het vertrek uit Nederland een dag- vroeger gesteld, n.l. op 19 December a.s. De dag van aankomst te Batavia wordt eveneens een dag vervroegd. Het tijdstip voor de retour vlucht blijft ongewijzigd. Prinses Juliana onthult een monument. Herinnering aan den tiendagaschen veldtocht. Zaterdag heeft in het militaire kamp op Waalsdorp de plechtige onthulling plaats ge had van een monument ter nagedachtenis van de bij de gevechten te Brussel in 1830 en tijdens den tiendaagschen veldtocht in 1831 gevallen grenadiers en jagers, aangeboden dooi de reserve en oud-reserve officieren der regi menten. Behalve door een vertegenwoordiger van de Koningin en een van den minister van Defensie werd deze plechtigheid bijgewoond door tal van hooge militaire en burgerlijke autoriteiten, terwijl het geheel werd opgeluis terd door muziek van de Kon. Mil. Kapel. Na een rede van kolonel Verberne en nadat alleen een minuut stilte in acht hadden ge nomen, werd het monument onthuld door Prinses Juliana. Vervolgens werden eenige kransen neergelegd. Tenslotte werd door de grenadiers en jagers gedefileerd. Alleenwonende boer overvallen. Door twee indringers. Bedrag aan geld buitgemaakt. Twee mannen hebben een roofoverval ge- nleegd op den in Oosteind (gemeente Ooster hout) alleenwonenden landbouwer Bossers. De landbouwer werd, toen hij voor twee mannen, die aan zijn woning klopten open deed, plotseling overvallen en gebonden. De onverlaten beletten hem het schreeuwen door hem een nrop in den mond te duwen. Vervol eens maakten de mannen zich van de sleu tels van den boer meester, waarna zij in de kasten een onderzoek instelden, waarbij zii alles oveiihoop haalden en het aanwezige geld buitmaakten. Hoeveel dit bedraagt is op het oogenblik nog niet nauwkeurig op te geven. Na beëindieime van hun werk verlieten zij in allerijl de boerenhofstede. Na eenige moeite slaagde de landbouwer er in zich van de touwen, waarmede hij gebon den was. te bevriiden. Hii had geen letsel be komen. zoodat hij onmiddellijk buren kon waarschuwen. Deze belden de politie in Oos terhout op, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld. Tot dusver heeft zii evenwel nog geen spoor van de daders, van wie door den boer een signalement gegeven is, kunnen ontdekken ONTVLUCHTE PSYCHOPAATH GEARRESTEERD. Door de politie te Nijmegen is gearresteerd de 39-jarige P. J. B., die voor eenigen tijd ont vluchtte toen hij met een bewaker van het gesticht te Avereest, waar hij verpleegd wordt, te Amsterdam vertoefde. De man, die zich beurtelings Hooykaas en Oosterom noemde, heeft enkele dagen in het gezelschap van een juffrouw doorgebracht. In verschillende restaurants en hotels wer den verteringen gemaakt, zonder dat betaald werd. Ook wist hij in winkels zonder betaling goederen los te krijgen. Tooneelgezelschappen zetten de zaak voort. Blijven de Kunstkringen voortbestaan? In een conferentie, die Zaterdagmiddag in het Parkhotel te Amsterdam gehouden werd, hebben de directeuren der verschillende ge zelschappen: Frits Bouwmeester van het Nieuw Schouwtooneel, Hans van Meerten van het Groot Nederlandsch Tooneel en Pierre Mols van de Vereenigde Schouwspelers aan de Pers medegedeeld, welke houding zij zul len aannemen inzake het faillissement van den kunstkring „Het Schouwspel", later N.V. Theaterbureau „Holland". De Kunstkring „Het Schouwspel", die te Utrecht gevestigd was, bestond uit ongeveer 32 locale kunstkringen met samen 15.000 tot 20.000 leden. Zonder dat iemand hier iets van wist is de Kunstkring „Het Schouwspel" overgegaan in N.V. Theaterbureau „Holland". Onlangs kre gen de verschillende tooneeldirecties bericht, dat het theaterbureau alle macht in handen van een of ander onbekende bemiddelings centrale in 's-Gravenhage had gelegd. Zelf ernstig gedupeerd, daar hun vorde ringen door het pas uitgesproken faillissement naar alle waarschijnlijkheid onbetaald zullen blijven, willen genoemde directies de leden echter niet ook dupeeren, en zij zijn van plan de voorstellen, zooals die aanvankelijk gecon tracteerd waren, door te laten gaan. Zij heb ben daar echter niet allerlei onbekende bu reaux voor noodig, die hierin een zuiver han delszaakje met winstmogelijkheden zien. Het faillissement N.V. Theater bureau „Holland'' De curator in het faillissement van de N.V. Internationaal Theater Bureau „Holland", mr. A. B. Adrian te Utrecht, deelt ons mede, dat hij aan de rechtbank te Utrecht heeft voorgesteld een commissie uit de schuld- eischers te benoemen. In deze commissie zul len waarschijnlijk de vertegenwoordigers van eenige tooneelgezelschappen worden benoemd. Het ligt in de bedoeling van den curator de bestaande kunstkringen voort te doen bestaan zoodat het publiek door dit faillissement niet gedupeerd zal worden. De organisatie zooals deze nu bestaat zal behoudens kleine wijzi gingen intact blijven. De contributies kunnen dus betaald worden aan de plaatselijke ver tegenwoordigers, welke laatsten de geïnde I bedragen moeten overschrijven op de giro- I rekening van den curator. I Willem Hunsche overleden. Zondagmiddag is op vier-en-wijf tig-jarigen leeftijd na een korte ongesteldheid plotseling te Amsterdam overleden de bekende acteur Willem Hunsche. Willem Hunsche was een der bekendste too- neelspelers van de oudere garde, die den glorie tijd van Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel onder leiding van Dr. Willem Rooyaards heeft meegemaakt. In 1897 kwam hij bij de Ko ninklijke en tot aan het einde van dit gezel schap bleef hij eraan verbonden. Hij speelde vooral de komische rollen, in welk genre hij min of meer beschouwd kon worden als de opvolger van Schulze. Zijn rol in „De kribbebijter" zullen velen zich her inneren, evenals de pracht creatie die hij maakte van den ouden Doolittle in Shaw's „Pygmalion". Zijn talent was echter verre van eenzijdig', waarvan een opsomming van zijn vele overige rollen zou kunnen getuigen. Een groote populariteit verwierf hij ook als Tho- masvaer, welke rol hij jaren lang vervulde in de traditioneele jaarlijks terugkeerende Nieuwjaarsklucht „De bruiloft van Kloris en Roosje", waarin hij tallooze malen den Nieuw- jaarswensch heeft uitgesproken. In den laatsten tijd was hij, zooals zoovele bekende tooneelkunstenaars, zonder vast em plooi. Het laatste zagen wij hem nog enkele weken geleden tijdens de Heyermans-herden- king als Oude Simon in „Op Hoop van Zegen" bij het De BoerVan Rijk Ensemble. Dezelfde rol vervulde hij ook in de nieuwste geluidsfilm „Op Hoop van Zegen"; die juist dezer dagen gereed is gekomen en waarvan tegen Kerstmis de première kan worden tegemoet gezien. Motorschip op een zee-pier geslagen. Het Nederlandsche motorschip „Titia" me tende 168 ton, ging Zaterdagavond te Walton on the Maze voor anker wegens een motor defect. In den nacht is het schip door de zware zee van de ankers geslagen, en nabij de Walton promenade op het strand gezet. De reddingsboot voer uit en sleepte het schip vlot, doch toen braken achtereenvolgens drië trossen, zoodat de „Titia" een tijdlang hulpe loos ronddreef en ten slotte tegen de pier sloeg. Door de zware zeeën werd het schip zelfs herhaalde malen tegen de pier geslagen. De uit vijf personen bestaande bemanning slaag de er echter in, ongedeerd op den wal te sprin gen. Later is men erin geslaagd het schip aan de pier te bevestigen, in afwachting van een sleepboot. De „Titia" was met een lading klei op weg van Denemarken naar Colchester. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald të zijn, daar de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 9 December. Ondertrouwd 8 December: A. Boekman en E. W. Wesselink. Bevallen 6 December: A. Belvan Dansik, d.; W. van BreukelenRietveld, d.; J. Sam son—Huijboom, z.; J. M. BakkerVrij, z.; 7 December: H. G. Luijken—Hesseling, z. Overleden 5 December: J. F. Heemskerk, 69 j., M. van Heemskerkstraat; P„ 8 mnd„ z. v. T. v. Duivenboden, Kamperlaan; A. Vennik- Booms, 31 jaren, Hazepatërslaan; J. G. Hirs, 82 j. Gasthuisstraat. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN MAANDAG 10 DECEMBER Thalia Bioscoop: „Flying down to Rio" 8.15 uur. Bioscoop de Pont: „Liebelei" en „Le Simoun" (de Samoen) 8 uur. DINSDAG 11 DECEMBER Thalia Bioscoop: „Flying down to Rio" 8.15 uur. Bioscoop de Pont: „Liebelei" en >fLe Simoun" (De Samoen) 8 uur. Gemeentehuis: Raadsvergadering, 7 uur. AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 10 DECEMBER Luxor Sound Theater: „Dood Water". Van 7 uur af doorloopende voorstelling. Palace: „Ein Walzer für Dich". Op het too neel: Manzano Trio, Spaansche dansen. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Maskerade". Op het tooneel: Charlotte Barree-Ballet. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 11 DECEMBER Groote Kerk. Orgelbespeling'. 8.159.15 uur. Schouwburg Jansweg: Ensemble De Boer- van Rijk: „Op Hoop van Zegen." 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2