HIJ OF ZIJ? DE UITSLAGEN. d. s.v. BEVERWIJK DE CULTUREELE WAARDE VAN DE FILIVI. Op Donderdag 13 Dec. a.s. des avonds te 8 uur spreekt in het W. B. Theater in de Peper straat Pater Justinus Janssen O.F.M. over het onderwerp „De cultureele waarde van de film". Daarna wordt vertoond de film „Kamerad- schaft". DE STAND DER WERKLOOSHEID. De 864 werkzoekenden die j.l. Zaterdag bij den gemeentelijken dienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling stonden ingeschreven, waren verdeeld over onder staande vakgroepen: Beverwijk: Drukkers 3, behangers 2, beton- vlechters 4. betonwerkers 2, marmerbewer kers 2, marmerpolijsters 1, grondwerkers 58. metselaars 28, opperlieden 10, schilders 7. spoorleggers 1, steenhouwers 1, stucadoors 2, timmerlieden 13, houtbewerkers 3, kleerma kers 1, schoenmakers 1. bankwerkers 7, cai'os- seriemakers 1, electriciens 2, handlangers 3. koper- en blikslagers 6, lasschers 2, loodgie ters 2, machinisten 4, machinedrijvers 1, me taalbewerkers 2, monteurs 3, smeden 4, sol- deerders 2, stokers 9, voorslaanders 2, bakkers 2, sigarenmakers 28, sorteerders 3, slagers 1. landarbeiders 36, teekenaars 2, chauffeui-s 2, expediteurs 2, winkelbedienden 3, schippers 1, voerlieden 4, incasseerders 1. kantoorbedien den 7, losse arbeiders 150, dienstboden 4, werk sters 1, totaal 421 (vorige week 320). Wijk aan Duin: Behangers 2, betonwer kers 3, grondwerkers 54, metselaars 3, opper lieden 15, schilders 6, steenhouwers 1, stuca doors 2, timmerlieden 17, houtbewerkers 2, meubelmakers 1, stoffeerders 1, kappers 1, schoenmakers l, bankwerkers 7, earosserie- makers 1 .electriciens 6, handlangers 6, klin kers 1, koper- en blikslagers 4, lasschers 1, loodgieters 2, machinisten 6, machinedrijvers 1, metaalbeweifcers 5, monteurs 3, plaatwer kers 1, stokers 4, bakkers 1, sigarenmakers 6, landarbeiders 36, reizigers 2, teekenaars 4, chauffeurs 13, kellners 1, lijnwerkers 1, win kelbedienden 1, schippers 3, kantoorbedien den 7, losse arbeiders 67, dienstboden 2, werksters 1, totaal 302 (270). Heemskerk: Betonvlechsters 2, betonwer kers 4, grondwerkers 18, opperlieden 4, schil ders 2, timmerlieden 5, landarbeiders 57. teekenaars 1, chauffeurs 2, kantoorbedien den 1, losse arbeiders 45, totaal 141 (129) Ten opzichte van de overeenkomende week van het vorige jaar schijnt er wel eenige ver betering te zijn ingetreden. Op 9 Dec. 1933 stonden in totaal 1038 werkloozen ingeschre ven. Een ongunstige omstandigheid was toen echter, dat juist de vorst was ingevallen, waardoor de werkloosheid plotseling aanzien lijk steeg. BAK- EN KOOKDEMONSTRATIES. Op Donderdag 13 Dec., des avonds te 2,30 uur en des avonds te 8 uur zullen in de bovenzaal van de veiling „Kennemerland" aan de Breestraat bak- en kookdemonstraties worden gegeven, uitgaande van de directie der Gemeente. Lichtbedrijven. De demon stratie wordt gegeven door den heer Lieshout uit Leiden. Tijdens de demonstraties zullen onder de aanwezige dames gratis de volgende prijzen worden verloot: 1 bakhoven, benevens 50 M3 gas te gebruiken in 2 maanden. 125 M3 gas, té gebruiken in 5 maanden; 1Ö0 M3 gas te gebruiken in 4 maanden; 75 M3 gas, te ge bruiken in 3 maanden; een 2-vlams gascoin- foor: 50 M3 gas te gebruiken in 2 maanden; een 1-vlams gascomfoor; een 3-pits sudder- comfoor; een 2-pits suddercomfoor en een 1- pits suddercomfoor. Deze prijzen kunnen alleen gewonnen wor den door aangeslotenen aan het Beverwijk- sche gasbedrijf. CHARLES DICKEN'S KERSTZANG. Voor de leden van de afdeeling Beverwijk en omstreken van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen houdt dr. J. B. van Amerongen op Donderdag 20 Dec. des namiddags te half drie in gebouw „Harmonie aan de Groenelaan een voordracht over „Charles Dicken's Kerst zang" (A. Christmas Carol). De vertaling en de bewerking is van den spreker. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving het navolgende ten geschenke; van den heer N, J. M. Dresch te Alkmaar: De beschrijving door Mr. M. C. van Hall van het leven en het karakter van den Admiraal Jhr. Jan Hendrik van Kinsbergen, gewoond hebbende omstreeks 1800 op het Kasteel Adri- chem nabij Beverwijk. Van den heer J. Groot te Velsen: „De Kleine Print Bijbel" uitgegeven in 1772, met vele gra vures geïllustreerd. DE KEURLOONEN AAN HET SLACHTHUIS B. en W. hebben den Raad voorgesteld het adres van de besturen der slagersvereenigin- gen in den Keuringskringen Beverwijk met verzoek over te gaan tot een wijziging van de kpurloonen in hun handen te stellen om prae- advies. VACATURE AAN SCHOOL 1. Wegens zijn benoeming tot hoofd eener O.L. school te Haarlem heeft de heer M. J. F. Ehr- toecker tegen 1 Maart 1935 eervol ontslag ge vraagd als hoofd van de O.L. school no. 1. B. en W. hebben den Raad voorgesteld dit ontslag eervol te verleenen. DE SCHORSING BIJ DE WERKVERSCHAFFING. In den stand van de gerezen moeilijkheden bij de werkverschaffing is nog geen wijziging gekomen. De arbeiders, die buiten het con flict bleven en die niet aan het heiwerk bezig waren en die aanvankelijk ook geschorst waren, hebben zooals wij reeds berichtten, den arbeid hervat. Ook de commissie uit de tewerkgestelden heeft het betrokken Ministerie van het voorgevallene op de hoogte gebracht. Zaterdagmorgen hebben de geschorste ar beiders wederom in de bovenzaal van Suisse een vergadering gehouden. Daarin werd over den stand van zaken uitvoerig rapport uit gebracht. De commissie heeft contact gezocht met het gemeentebestuur, maar een onder houd met den burgemeester was nog niet tot stand gekomen. De commissie heeft zich toen tot het raadslid J. Visser gewend, die een onderhoud met den burgemeester had, waar bij over een en ander besprekingen zijn ge voerd. De commissie meende overigens te moeten betwijfelen of het gemeentebestuur tot Za terdagmorgen den Minister wel op de hoogte had gebracht. Indien dat inderdaad was ge beurd. was men van meening, dat de Minister onmiddellijk last gegeven zou hebben de werk verschaffing hangende het onderzoek geheel stop te zetten. Tenslotte werd nog geadviseerd, de laarzen, die door de gemeente op afbetaling zijn ver strekt, in te leveren met vermelding van het bedrag, dat door ieder afzonderlijk reeds op het schoeisel was afbetaald. Zaterdagavond heeft de Commissie uit de werkverschaffing op ruimen schaal een cir culaire doen verspreiden, waarin enkele grieven Van de .tewerkgestelde arbeiders na der werden omschreven. Behalve de kwestie van de z.g.n. schuil- keeten werd ook nog de aandacht gevestigd op de gevaarlijke manier van werken aan een der heistellingen. In die methode schuilt volgens de werklie den een groot gevaar. Bij de wijze van be vestiging zou het kunnen gebeuren, dat het heiblok omlaag kan storten, waardoor de ar beiders in de touwen verward zouden geraken en door het vallende blok getroffen zouden kunnen worden. De leiding moet van deze klacht geen notitie hebben genomen. HEEMSKERK A.D.O.—WILHELMUS (4—2). Reeds direct na het begin krijgt A.D.O. een mooie kans, doch Koedijk schiet naast. Het spel gaat vrijwel gelijk op; om beurten komen de doelen in gevaar. Ei' is reeds vrij lang ge speeld, als bij een schermutseling de bal be landt bij Kot; deze aarzelt niet en A.D.O. leidt (1—0). Kort hierop plaatst Stigter uit een voorzet van rechts den gelijkmaker in het net (11). Nog voor de rust brengt v. d. Kolk uit een voorzet van Beentjes den stand op 21. De tweede helft opent A.D.O. met een serie goede aanvallen, maar keeper Gordijn geeft niet thuis. Als Beentjes snel opbrengt, plaatst hij den bal voor de voeten van v. d. Kolk, die onhoud baar scoort (3—1). Kort hierop, als De Ruyter den bal van de lijn af voorzet, brijengt Koedijk met een mooi schot den stand op 41. Hierop verslapt A.D.O. eenigszins; Wilhel mus komt thans meer in den aanval. Uit een dezer aanvallen verkleint Westgeest den ach terstand. Direct hierna krijgen de gasten nog een goede kans, maar Stigter schiet naast. De vérdere uitslagen zijn: D.E.M. 2—A.D.O. 2 A.D.O.-aD.E.M.-b 1—5 1—2 R.K. VOLKSBOND. De afdeeling Heemskerk houdt a.s. Donder dag in het R.K. Vereenigingsgebouw een ver. gadering. Als spreker zal optreden de heer Angenent, uit Haarlem. KONIJNEN GESTOLEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn ten nadeele van den heer A. Slengs te Noord dorp een groot aantal konijnen gestolen. FIETSLAMP ONTVREEMD. De winkelier G. Koper kwam Zaterdag tot de onaangename ontdekking, dat zijn lamp uit zijn fietsmand ontvreemd was. HAGELSCHADE. De voorzitter van den RaK. Diocesanen L.T.B. afdeeling Heemskerk en den Nederl. Tuinders bond hebben een bespreking aangevragd met de Regeering-commissaris den heer F. V. Valstar, betreffende de hagelschade. Deze conferentie heeft Zaterdag jl. plaats gehad. WIJK AAN ZEE OFFICIEELE OPENING „PAASCHDUIN". De commissie van beheer der Natuurvrien- dentehuizen en kampeerterreinen in Neder land besloot de officieele opening van 't Paaschduin te vervoegen en deze te doen plaats vinden op Zondag 23 December. De plechtigheid zal geschieden door den heer T. Noordhof, voorzitter van genoemde commissie. DRIEHUIS LEZING DR. VAN DER SLEEN In hotel „De Weyman" te Santpoort hield de bekende wereldreiziger Dr. Van der Sleen op uitnoodiging van de Ver. van Bewoners in de Buurtschap Driehuis een lezing over Java. Toen de 2de voorzitster. Mevr. Vreugden- hil, bij ontstentenis van den voorzitter den avond opende, was de zaal van „De Weyman" aardig bezet. Dr. Van der Sleen verplaatste de aanwezi gen met één grooten sprong in Nederl. Indië maar nam daarbij toch nog even de gelegen heid waar, om te wijzen op het- feit, dat zelfs vreemdelingen gaarne van Hollandsche boo ten gebruik maken en dat onze Indische ha vens over heel wat beter geoutilleerde kaden beschikken dan die onderweg worden aange daan. Wat Java zelf betreft, heeft spr. met behulp van mooie lantaarnplaatjes de aanwezigen doen genieten van de schoonheid van het landschap. Vooral Java's Zuidkust vertoonde zich in al haar pracht aan de oogen der aan wezigen. Aardig was ook het plaatje, dat ons de Inlanders toonde aan en in de Molenvliet, het water, dat ligt langs den zeer drukken ver bindingsweg tusschen oud- en nieuw Batavia, waarlangs dagelijks 1200015000 auto's pas- seeren. Maar behalve op de schoonheid van het In dische landschap heeft spr. ook gewezen op de beteekenis van Nederland als koloniale mo gendheid. In onzen archipel kunnen we op tal van plaatsen bogen op een schitterend wegen net, waarvan de beteekenis niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Plaatsen, die vroe ger vrijwel volkomen geisoleerd lagen, heb ben thans een autoverbinding, die ze 3 maal daags de gelegenheid geeft met de buitenwe reld in aanraking te komen. Hongersnood, zocals in Engelsch-Indië nog gemakkelijk kan voorkomen, is bij ons practisch uitgesloten. Dan heeft spreker natuurlijk ook gewezen op onze cultures. Steeds heeft voorgezeten, dat de gronden, die de Inlanders in gebruik had den, aan hen gelaten moesten worden. Tot het succes van onze cultures heeft zeer veel bijgedragen het werk van onze laboratoria te Buitenzorg. Als sprekend voorbeeld noemt spr. de kinabast Terwijl die uit Brazilië en Peru het land van afkomst ongeveer 1,2 pet. kinine bevat, bevat onze Indische kinabast 12 pet. of 10 maal zooveel. Voorts wees spr. ook op de belangrijkheid van de thee-, suiker en rubberplantages. Van de Javaansche bouwwerken werd vooral de Boro-Boe'öoer besproken. En 'dat ook eenige Javaansche bergtoppen beklommen werden, behoeft zeker geen nader betoog. Aan het slot van den avond dankte Mevr. Vreugdenhil den spreker recht hartelijk voor zijn interessante lezing. „Het is," zoo zeide zij, „voor onze vereeniging een novum de zaal bij een lezing zoo goed bezet te zien. Dit moge voor u een bewijs zijn, dat uw roem als aan genaam causeur u reeds was vooruitgesneld". MAANDAG 10 DECEMBER 1934 SANTPOORT HET POSTKANTOOR Door de vereeniging „Santpoorts Bloei" is aan de betrokken autoriteiten een schrijven gericht, waarin gewezen wordt op twee za ken, ons hulppostkantoor betreffend. In de eerste plaats wordt gewezen op gebrek aan plaatsruimte voor het publiek, wat niet te verwonderen is, aangezien deze ruimte uit niet meer dan een gangetje bestaat. Een en ander heeft tot gevolg dat te behandelen post zaken dikwijls niet zonder kennisname door derden kunnen plaats vinden. Dan wordt in het schrijven gezegd, dat het aantal uren, waarop het postkantoor geopend is, te gering is, in welk verband o.a. gewezen wordt op de kantoren te Bloemendaal en Sant poort Station. Tenslotte verzoekt het bestuur de mogelijk heid tot het openstellen van een postagent schap aan den Hagelingerweg onder de oogen te willen zien. NED. KORFBALBOND. OVERZICHT. Voor de competitie ging slechts één wed strijd door. Te Heemstede ontving Animo 1 haar stadgenoote Haarlem 1, dat haar gast vrouw, zooals te voorzien was, overwon met 4—2. Haarlem 2S. V. werd uitgesteld. Vriendschappelijk speelde Oosterkwartier tegen T. H. B., dat met- 2—4 verslagen werd. Eerste klasse West Noord-Holland. D. T. V.—Blauw Wit Westerkwartier—Koog Zaandijk Westerkwartier kampioen eerste Noord-Holland. Tweede klasse West Noord-Holland. Afdeeling A. Amsterdam Zuid—Bparta DED—Volharding Afdeeling B. Blauw Wit 2—Bilthoven Luto—Vesta 2 Afd C K. V. D.—D. T. V. 2 Derde klasse West Noord-Holland. Afdeeling A. Victoria—Sportief 2 Afdeeling C. NieuwerdammerhamAmum Sport—K.VJD. 2 Afdeeling D: District V—Groen Geel Afdeeling E Bilthoven 2Excelsior 2 OtoOlympia 2 1—4 7—3 klasse 2—3 6—6 5—2 4—1 6—3 1—6 6-3 1—1 Een groep van door Yoego-Slavië uitgewezen Hongaren. HAARL. KORFBALBOND. Osno. Gespeeld Zondag, 9 December: O. S. N. O.—Oosterkwartier 2 6—3 Te spelen Zondag 16 December: O.S.N.O.—Flora 1 op het terrein aan de Van Oosten de Bruynstrat, te 10 uur. Oefenen: 's Zaterdags van 24.30 uur. Tempo. Gespeeld Tempo IIPalvu I 06 Zondag te spelen Haariem 4—Tempo I aan vang 2.15. Vertrek Schoterboschplein 1.45 uur Tempo IID.S.V. I aanvang 2,15 uur. Oefenen Zaterdags van 2 tot 4.30 uur. Bekerseries De jaarlijksche bekerseries zullen reeds in Januari beginnen. Ze zullen verspeeld worden in een halve competitie. In tegenstelling met vorige jaren, toen alleen konden deelnemen de eerste klasse-twaalftallen en de kampioe nen der tweede klassen, kunnen nu ook alle tweede klasse-twaalftallen inschrijven. Er zal in twee afdeelingen gespeeld worden. Voor de derde klasse twaalftallen en moge lijke nog samen te stellen ploegen Worden ook series uitgeschreven, te verspelen in twee afdeelingen. Lezingen over spelregels en taktiek. In December en Januari organiseert de H. K. B.-lezingen van de bij den Bond aange sloten leden. Begin Januari wordt een lezing te Velsen-Noord gehouden voor de vereeni- gingen: S. S. H. Zeemeeuwen, Kennemers, Palvu, Thom en I.V.H. Flora—S. S. H. (2—2) Flora is er in geslaagd, den zegetocht van S, S. H. te stuiten. Flora is in het begin in de meerderheid, maar alles gaat naast. Na een half uur weet Duyff met een doorloopbal zijn club de lei ding te geven (10). Eenige minuten later maakt Van der Kolk gelijk. In den tweeden aanval heeft Reedijk met een succes, wanneer hij den bal keurig aan gegeven krijgt van mej. Snoeks. (21).. Nu wordt S. S. H. sterker, maar voor rust wordt, er niet meer gescoord. Na de rust maakt S. S. H. spoedig weer ge lijk en is nu geregeld in den aanval, maar zij weet den korf niet meer te vinden, zoodat het einde komt- met een gelijk spel. Animo. Gespeeld: Zaterdag 8 Dec.: Adsp., D. S. V. c- Animo. terrein afgekeurd. Zondag 9 Dec.: Animo IHaarlem 1, 24 T. H. B. 3Animo 2 met stand 30-ge- staakt. Te spelen: Voor 15 en 16 Dec. geen wed strijden vastgesteld Ledenvergadering Woensdagavond 12 Dec. a.s. in het gebouw „De Nijverheid", aan de Jansstraat. AnimoHaarlem (24) Met den sterken wind in den rug, is Animo het eerst in den aanval. Tot doelpunten komt het echter nog niet. De Haarlem-aan val is niet gevaarlijk. Door te hoog en slordig plaatsen weet de Animo verdediging steeds weer in te grijpen. Hier viel het zeer goede spel van mej. Lucas op. terwijl Voetelink van Haarlem door Bosch afdoende werd verde digd.. Na een half uur weet G. Rip zich vrij te" plaatsen en met een keurig ver schot aan Animo de leiding te geven. Tot de rust blijft Animo, mede door goed sluitend midden vakspel, voortdurend iets meer aanvallend, doch doelpunten worden niet meer gescoord. Na rust tegen wind in heeft Animo goed partij gegeven. Van den uitgooi maakt Haarlem door da meshanden gelijk; na de vakwisseling geeft Mej. Lucas binnen twee minuten aan Animo wederom te leiding. Het Animo-middenvak onderschept ook nu veelvuldig, doch kan niet beletten, aafc Haarlem het spel met verre worpen naar haar aanval verplaatst. Uit een der snelle aan vallen maakt Baay dan gelijk (2—2). In de derde opstelling is Haarlem sterker. Haan in den Haarlem-aanval is zijn nog niet voldoende geroutineerden tegenstander te vlug af. Na vele vergeefsche pogingen wegens onzuiver schieten, weet hij toch twee doelpun ten te produceeren (24). S. S. H. 3—Flora 2. Flora bindt met tien personen den strijd aan. Direct na den aanval neemt Flora het spel in handen, maar doelpunten komen aan den anderen kant. Na een kwartier neemt S. S. H. de leiding. Doch na een half urn* weet Flora door Amersfoort gelijk te maken. Even voor de rust weet Wesseling weer voor Flora te scoren. Hiermede komt rust. Het spel is weer nauwelijks aan den gang of H, Duits verhoogt den voorsprong. Doch daarna werd niet meer geseoord, zoodat Flora 2 niet de twee puntjes uit IJmuiden terug keerde. Uitslagen: O.O.G.—D.S.V. b 5—0 D.S.V. 2—Alw. Ready 2 3—1 Meerlebosch 1D.S.V. 1 10 D.S.V.Westerkwartier 40 Te spelen op Zaterdag 15 Dec.: S.V. aD.S.V. a 2.15 (Ruïne v. Brederode). D.S.V. bOns Genoegen (D.S.V.i-veld). Zondag 16 Dec. 2 uur op Noorder Sportpark: Tempo 2—D.S.V. 1. In het kleedhuis zijn bü de laatst gespeelde wedstrijden achtergebleven een portemonnaie en een wollen das. Terug te bekomen bij den secretaris; Romolenstraat 11. D. S. V. 2—Alw. Ready 2 (3—1) Het begint er op te gelijken, dat D.S.V. 2 beter gaat spelen, dan in het begin der com petitie. Na de eerste vijf wedstrijden met flinke cijfers te hebben verloren heeft zij nu reeds drie achtereenvolgende overwinningen geboekt. Ditmaalt was de leider der afdeeling de dupe van dezen overwinningsroes. Het spel van de thuisclub was zoo enthou siast, dat de D.S.V.-ers reeds spoedig twee doelpunten voorsprong hadden. Na de vakverwisseling ging het meer tegen elkaar op. Nog voor rust verkleinde Alw. Ready den achterstand (21) Ook na rust was D.S.V. haar tegenstanders de baas. Wel hadden de bezoekers tal van kansen, maar de verdediging werkte alle uit stekend weg. Ook nu maakte D.S.V. een doel punt (3—1). Aurora. Gespeelde wedstrijden. Zaterdag 8 Dec.: Flora A—Aurora A 0—3 Zondag 9 Dec.: Aurora 3Sport Vereent 4 2—1 Te spelen wedstrijden: Zaterdag 15 Dec: Oosterkwartier AAurora A 230 uur. Zondag 16 Dec.: Haarlem 5Aurora 2 10 u. Zondag 16 Dec.: Aurora 3—S.S.H. 3 10 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur trainen adsp. A—B. Zaterdagmiddag 3 uur trainen 1, 2. 3. FEUILLETON door BERTA RUCK. 23) „Gooit u er een steen naar toe, meneer," raadde Willis hem aan, en keek al rond naar een flinken kiezelsteen. De stem van Smith, den chauffeur, kwam daar, niettegenstaande hij erg opgewonden was, in het zuivere accent van Harris met alle macht tegen op. „Nee, gooi d'r nou geen steene na toe, Willis!" riep de jongen. „Ik zal d'r wel inklim men. Ik ben zeker wel twintig pond lichter dan jij. Ik kan het er best uithalen." „Neen, Smith, dat kun je niet", viel zijn meester hem in de rede. „Die tak steekt veel te breed uit. Als we eens een touw met een houtje aan het eind naar boven gooiden, en het er zoo uit haalden?" „Dan zou het papier misschien scheuren, meneer, en totaal bederven. Ik kan d'r best bij". Meteen liep hij op een draf naar den stal, yraar een kleine ladder tegenaan stond en plantte die tegen den reusachtigen boom, dien twee mannen niet konden omspannen. Hij voelde eens of de ladder stevig genoeg stond en zette er zijn eenen voet op. „Meneer," riep Anne uit. „laat hij het toch niet doen!" Zij stond ook bij het troepje toe schouwers, dat nog met twee tuinknechts en een hond vermeerderd was. „Hij valt er nog uit! Hij valt nog dood!" „Zeg Smith," riep zijn meester, „waag je niet te ver. Zie, hoe ver je komen kan en schud dien tak dan wat. Ga in geen geval te ver. Ik zou niet graag willen, dat je armen en beenen brak." „Ik zal oppassen, meneer," klonk het van tusschen het dichte gebladerte. Reeds was de jongen bij den eersten tak van den boom gekomen en klauterde naar boven. Vol bezorgdheid werd hij door zijn meester gevolgd. „Och, lieve deugd!" zuchtte juffrouw Simp son. „Zoo onbesuisd als die jongens toch het gevaar tegemoet gaan! Hij is net als die arme George van me zuster. Daar! Kijk nou es! Die jongens zijn toch niet tevreden, of ze moeten armen en beenen breken. Als hij z'n hals maar niet breekt!" „Och, Sally, hou je toch stil," riep Anne uit. „Je maakt me zoo akelig!" Ze greep juffrouw Simpson in haar dikken arm. Ze zag zoo wit als een doek. Willis, die dat opmerkte, barstte haast van jaloezie. (Wat een drukte maakten ze toch allemaal oyer dien jongen. Hij gunde hem best een gebroken arm of been). „Hij is toch een flinke jongen," zei Simpson tegen zijn meester. Deze gaf echter geen antwoord. Vol angst sloeg hij de bewegingen van den jongen man in het blauwe linnen pak gade. Het was een geluk voor Guelda Rhos, alias Smith, dat ze als kind zoo gewend was ge weest, om als een kat in de eikeboomen van Glanseiont Park te klimmen. Ja, het kwam haar nu te pas, dat zij, van toen ze nog heel klein was af, haar handen, voeten en knieën had leeren gebruiken. Weinig had ze gedacht, toen haar broer Reggie al met haar negende jaar begonnen was, haar klimmen, hardloopen en zwemmen te leeren, net alsof ze een broertje van hem was, dat de geoefeinde spieren haar nu zoo te pas zouden komen, terwijl ze voor een jongen wilde doorgaan. Terwijl wellalone haar met zijn oogen volg de, voelde hij zich opeens onverklaarbaar zenuwachtig. Hij zei wel tegen zichzelf, dat het belache lijk van hem was, want dat de jongen klom, alsof het dagelijksch werk van hem was. Zoolang hij zijn positieven bij elkaar hield, kon hij ook geen kwaad, maar stel je voor, dat hij op een gegeven oogenblik omlaag zou kijken en duizelig worden! Dat kan iedereen bij het klimmen over komen, hetzij hij een berg beklimt, of boven in den mast zit, of, zooals Smith nu, boven in een hoogen boom. Stel je voor, dat deze zich los zou laten en naar beneden vallen! HOOFDSTUK XIII. Boven in den boom. Vroolijk klom Smith al hooger en hooger Eindelijk was hij bij dien overhangenden met mos begroeiden tak en ging er languit op liggen.- Daarop strekte hij zijn hand uit en pakte het papier, dat om een dunneren zijtak geslagen was. Opgewonden riep hij naar beneden: „Ik heb het! Het is een teekening, meneer. Steenbokken." „Prachtig! Je bent een kraan!" riep Wella lone terug. „Laat het papier maar vallen." „Het mocht eens tusschen een paar andere takken blijven hangen. Ik geloof, dat ik beter doe, als ik het zelf mee naar beneden neem," riep de jongen van boven af. Hij bloosde van trots, terwijl hij daar nog altijd op dien tak lag en hij zichzelf overlegde, hoe hij het best het papier mee omlaag zou kunnen nemen. Zou hij het tusschen zijn buis steken? Neen, dan mocht het papier eens kreukelen. Daaren boven had hij ontzettend getranspireerd door al de inspanning bij het klimmen. Hij moest de teekening niet bederven. Heel voorzichtig hield hij zich met zijn eene hand vast en nam het met de andere twee punten van het papier bij elkaar. Daarop pakte hij die tusschen zijn tanden en toen maakte hij aanstalten, om weer naar beneden te klimmen. „O, pas toch op!" jammerde Anne. „Hou je toch stevig vast!" „Ja, ja," riep de chauffeur vroolijk uit. „Nu ben ik in een wip naar beneden, meneer," liet hij er op volgen en keek even door de takken heen naar omlaag. Toen kwam Sir Ralphs voorgevoel in vervul ling. Smith durfde niet naar omlaag te klim men. Guelda schreef er later aan Patsy over, die al gewend was om niets dan schokken té on dervinden, zoodra ze weer een brief van haar vriendin openmaakte. „Pats, het was in één woord afschuwelijk. Ik werd zoo duizelig, dat ik voelde, alsof ik geen lid kon verroeren en voor goed op dien tak zou moeten blijven liggen. Zeg nu, als je blieft, niet eigen schuld, om zoo iets uit te gaan halen, dat alleen jongens werk is. Dit afschuwelijke gevoel had er niets mee te maken, of ik een meisje of een jongen was. Ten eerste had ik menigmaal nog veel hooger geklommen. Ten tweede gebeurt het een man ook dikwijls genoeg, dat hij duizelig wordt, zoodra hij omlaag kijkt. Elke vliegenier kan er van vertellen, hoe het den bestuurder overkomen is: en dan de werklieden voor her stellingen aan torens of hooge schoorsteenen. Hoe gebeurt het hun. die altijd hoog in de lucht aan het werk zijn. ook niet wel eens, dat een ander hen blinddoeken moet en hen stap voor svap naar beneden brengen, omdat zij

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5