Ruilen zooals hef moet, en nief... HET WACHTEN IS OP DEN ONDERWIJSRAAD. Advies nog niet binnengekomen. Minister Marchant heeft niets gemerkt van algemeene ontstemming. Samenwerking van scholen mogelijk. Minister Marchant geeft in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over zijn begrooting toe, dat gebleken is, dat hij toen hij verleden jaar de indiening van een ontwerp-grondslagenwet binnen enkele maan den in uitzicht stelde, zich een illusie maakte. Het ontwerp kon eerst in April j.l. aan den Onderwijsraad worden gezonden; diens advies is thans nog niet ingekomen. Het is dus te voorzien, dat de indiening veel langer op zich zal laten wachten. Door de zeer hooge eischen, die onvermij' delijk de gebleken inzinking van de uitgaven zal stellen, heeft zich de noodzakelijkheid voorgedaan, om buiten dit ontwerp om denk beelden te verwezenlijken, welke de minister bij den opzet daarvan heeft voor oogen gehad Deze voorstellen zullen de Kamer in anderen vorm bereiken. Tegen de voorstelling alsof zijn tot dusver genomen maatregelen slechts een betreurens waardige afbraak van het onderwijs zouden inhouden, heeft de minister ernstig bezwaar. Het verzuimen van sterke inkrimping van de kosten in dezen tijd zou een ineenstorting van het gebouw slechts kunnen verhaasten. De minister acht het zijn onafwijsbaren plicht in dezen tijd snel te werken, in het bijzonder op het gebied van het onderwijs, omdat een vertraging van enkele weken noodwendig een vertraging van een geheel jaar kan beteeke- nen. De minister is er van overtuigd, dat, indien de besturen van scholen van gelijke richting met elkaar samenwerken, om, wanneer aan de eene school een aanvangsklasse van ongeveer 30 leerlingen is verkregen, de verdere leerlin gen naar een verwante school te verwijzen, een behoorlijke gemiddelde klassebezetting kan worden verkregen, zonder dat verder insnij dende maatregelen behoeven te worden ge nomen. Indien de onderlinge concux-rentie der scholen plaats maakt voor innige samenwer king, dan kunnen zeker bijna alle bezwaren welke uit de nieuwe regeling zouden kunnen voortvloeien, door de scholen zelf worden on dervangen. Blijven dan neg enkele bezwaren' over, dan wil de minister daaraan door dispen satie van de splitsingnormen tegemoetko men, Wordt echter een effectieve samenwerking niet bereikt, dan zal de financieels nood er toe kunnen dwingen om voor het schooljaar 19351936 belangrijk spaarzamer te zijn met het verleenen van dispensatie dan voor het schooljaar 19341935 het geval is geweest. Van een herhaaldelijk in breeden kring ge. wekte ontstemming door besluiten, welke de minister heeft uitgelokt, is hem niets ge bleken Sedert het optreden van den minister is over 252 zaken een advies van de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State aan het depai'tement ingekomen. Slechts in acht gevallen heeft zij zich ge noopt gezien aan de Koningin een van het advies van de afdeeling afwijkend besluit voor te dragen. De minister zal gaarne t.z.t. mededeeling doen van willekeurige handelingen van ge meente- en scholbesturen die hem hebben ge dwongen aan de inspecteurs van het L.O. een instructie te geven terzake van de toepassing van art. 28 der wet, ten einde schromelijke benadeeling van het Rijk te voorkomen. Dat bij de pogingen om tot hei-plaatsing van wachtgelders te gei-aken met willekeur wordt te werk gegaan, ontkente de minister met klem. NIEUWE VOORVERWARMER VOOR VLIEGTUIGMOTOREN. Belangrijke uitvinding. Verbeterde outillage van onze vliegvelden. De N.V. Stookir.dustrie te Amsterdam beeft een luchtverhitter geconstrueerd, welke dient voor het voorverwarmen van vliegtuigmoto ren bij lage buiten temperaturen. Dit toestel is een vinding van genoemde firma, welke het heeft gebouwd naar aanleiding van een desbe treffend verzoek van de K.L.M. Het heeft aan alle verwachtingen voldaan en heden is het eerste product op Schiphol afgeleverd. Door deze uitvinding is een afdoende op lossing verkregen van het vraagstuk van het starten van vliegtuigmotoren bij hevige, koude. Meermalen is het voorgekomen, dat de vliegtuigen niet konden vertrekken, omdat de motoren niet konden warm loopen. Door de toepassing van den nieuwen luchtvei'hitter zal dit nu tot het verleden gaan behooren. Bo vendien is er nu een eind gekomen aan het langdurig voorverwarmen van de motoren. Door het mechanisme 'wordt heete lucht naai de motoren gevoerd, deze behoeven niet meer warm te draaien maar worden nu warm ge blazen. Dit spaart de motoren niet alleen, maar geeft bovendien een belangrijke bespa ring op benzineverbruik. Immers bij strenge koude bedraagt de draaitijd van de motoren dikwijls een half uur.. Ook zal het starten door middel van z.g. startpatronen kunnen vervallen. Men heeft reeds vroeger getracht het pro bleem der voorverwarming op te lossen door middel van electrieiteit, doch de desbetref fende proefnemingen hebben niet tot bevredi gende resultaten geleid, terwijl dit boven dien met onoverkomelijk hooge kosten ge paard ging. Ook heeft men 't door dezen verplaatsbaren luchtverhitter, welke is gemonteerd op een truck en door middel van een speciale over brenging door de motor van de truck wordt aangedreven ixi de hand het geheele toestel naar het te starten vliegtuig toe te rijden, zoodat men niet aan plaats gebonden is. Ontwerpt de K. L. M. een nieuw toestel? Een soort „vliegende vleugel". Men vervaardigt op het oogenblik in de werkplaatsen van de Rijks Studio voor de Luchtvaart aan de Kattenburgerstraat te Amsterdam, volgens het Handelsblad, het mo del van een vliegtuig van zeer bijzondere constructie. Het ontwerp is van een dei- ingenieurs der K.L.M. op Waalhaven. Vooral de vleugelconstructie is van bijzondere af wijking met de tot heden gevolgde bereke ningen en profielen. De geheele machine zal meer den vorm krijgen van een z.g. vliegenden vleugel met zeven lichte motoren, waarmee men naar berekening en verwachting zeer groote snel heid zal kunnen ontwikkelen. De Indische begrooting voor 1936. Bezuiniging dient met kracht te wórden voortgezet. Uiterste grens der belasting bereikt. MR. P. J. REYMER BURGEMEESTER YAN ROERMOND. De Staatscourant van gisteravond bevatte de benoeming van mr. P. J. Reymer, oud minister van Waterstaat en voordien burge meester van Hilversum, tot bugemeester van Roermond met ingang van 1 Januari. AUGUST FALISE ONDERSCHEIDEN. Naar wü vernemen, is de beeldhouwer August Falise, woonachtig te Wageningen, door Koning Leopold III van België benoemd tot ridder in de Kroonorde van België. WATERSNOOD BIJ BATAVIA. BATAVIA, (Aneta). Gedurende den nacht van Vrijdag on Zaterdag en den geheelen Za terdag stroomde de reven in geweldige hoe veelheden neer: bovendien stond er een storm achtiee wind. Van verschillende punten van West-Java worden overstroomingen en ver keersstremmingen gemeld. Voor Tandjong- Priok stond een ruwe zee, waardoor de kaden licht werden beschadivd. On sommige groote verbindingswegen stond het water 1 Meter hoog en het is nog steeds stijgend. Het treinverkeer tusschen Batavia en Ban doeng in beide richtingen is gestremd: de rei zigers kunnen niet overstappen, zoodat het verkeer via Buitenzorg is omgeleid. De regens houden nog steeds aan, KQOGERE TA STEVEN VOOR DE BRITSCHF POSTVLUCHTEN. Het hoofdbestuur van den P.T.T.-dienst ir Ned.-Indië bepaalde, dat bij gebruikmaking van den nieuwen Engelschen luchtdienst Lon- den-Port-Dai'Win voor verzending van bv. brieven van 20 gram een extra-luchtrecht bo ven het gewone porte is verschuldigd. Voor binnenban dsch verkeer bedraagt dii luchtrecht 10 cent, naar Singapore 15 cent naar Fort-Der vin 45 cent, °n naar Bangkok 45 cent na*».** Britsch-Indië 90 cent en naar Europa 150 cent. Voor brieven v Furona wordt t.m. 5 gram e»n extra-por4^ van 50 cent geheven en t.m 10 gram van f 1. zoodat de tarieven aanmer kelijk hooger zijn dan bij verzending per K.L.M. BATAVIA, 10 Dec. (Aneta). De Gouver neur-Generaal gaf - aan de - Hoofden der- di verse departementen de richtlijnen aan voor de vaststelling van de begrooting voor het jaar 1936. Hierin wordt o.a. verklaard dat het de vaste overtuiging der regeering is dat als volstrekt noodzakelijk moet worden beschouwd, dat de uitgaven voor het jaar 1936 nog verder moe ten worden teruggebracht. Met betrekking tot de belastingopbrengst kan worden gezegd, dat de 'geweldige daling, in 1928 aangevangen, tot stilstand is geko men. Dit op zichzelf is een verblijdend ver schijnsel, doch mag de oogén niet doen slui ten voor het feit dat in October de verwach ting bestond dat men nog. ruim 40.000.000. beneden de raming van 1934 zal blijvexi. Vele verschijnselen wijzen er op, dat inzake mogelijkheid van belasting de uiterste grens is bereikt, zoo niet op verschillende punten overschreden, zoodat bij den opzet van het budget 1936 uit de aanboring van nieuwe bron nen van inkomsten niets mag worden ver wacht. Het budget voor 1936 zal aan opbrengst van middelen een cijfer van om en nabij 250 mil lioen moeten inhouden. Hieruit valt geen andere conclusie te trek ken dan dat de bezuinigingsarbeid der laat ste jaren met onverminderde kracht moet worden voortgezet, teneinde het cijfer voor de zuivere gewone uitgaven, dat voor 1935 nog op 300.000.000 kan worden geraamd, terug te dringen tot ongeveer 250 millioen, al- uians tot een zoodanig niveau dat verdere toename van schuld wordt voorkomen. De Regeering meent dat, zonder gevaar voor ontwrichting, tal van posten voor 1936 lager kunnen worden gesteld dan in de ontwerp- begrooting voor 1935 is geschied. Dit zou kun nen gebeuren doordat d£ herziene salarisrege ling volledig zal zijn doorgevoerd en ook an dere bezuinigingen ten volle van kracht zullen zijn geworden. De algemeene opdracht is verstrekt om elke begrootingspost in het ontwerp voor de be grooting voor 1935 lager te stellen dan in het ontwerp voor die van 1935 is geschied. De Gouverneur-Generaal acht het noodza kelijk om de zuivere gewone uitgaven van el- ken begrootingsafdeeling in totaal 5 pCt. la ger te stellen, waarvan minstens 3 pCt. voor personeele en de rest voor materieels uitga ven. Hierdoor kan nog 10 millioen worden bezuinigd. Vele zijn de raadgevingen geweest, die het publiek in de dagen voor den vijfden Decem ber in verschillende kranten heeft gehad over methoden, die het moest volgen om menden en familieleden hun geheime wenschen en behoeften te ontfutselen. Wat een kleine hand heb je- toch, moest men zeggen tegen zijn zuster en argeloos zou zij antwoorden: Vind je 6 1/2 zoo'n kleine maat? Gebruik jij lucifers om je sigaar aan te steken? had men maar aan zijn vriend te vra gen en niet minder argeloos zou zijn antwoord zijn: Ja, want mijn aansteker is stuk. Waarna we met een paar handschoenen maat 6 1/2, een sigarenaansteker en. een ge rust hart den vijfden December tegemoet zou den kunnen gaan. Nu ik heb het geprobeerd. Het weinig ar- gelooze antwoord van mijn zuster luidde: „Wat moet ik voor je doen?" en mijn vriend zei: „Ja, want die lamme £,anstekex*s werken toch nooit". Daar zat ik. Voor mijn vriend kon ik des noods een pak lucifers koopen ("of, nietwaar mijnheer de fabrikant in aanstekers, een in strument, dat wèl werkte, om hem van zijn ongelijk te overtuigen), maar wat moest ik beginnen met mijn zuster. Juist had ik be sloten, haar vanwege dat onbehoorlijke ant woord maar niets te geven, toen er een nieuw artikel in de courant verscheen waarvan de strekking was, dat men zoo langs zijn neus weg moest ter sprake brengen wat men graag wilde hebben. De toegesprokene zou dan zijn ooren spitsen en alles zou „reg kom". Ik zorgde, dat mijn zuster dit artikel las en toen ze het uit had, zei ze, hoewel niet langs haar neus weg: Vind jij zulke roodleeren pantof feltjes met witte hontranden ook zoo leuk? Zonder hak. Je krijgt ze bij Klaasen op den hoek; hij weet mijn maat wel". Zonder dat ik nog iets bijzonders hoefde te doen, is de zaak toen inderdaad in orde gekomen. Maar niet iedereen gaat even recht op zijn doel af en dus is het maar goed, dat de mo gelijkheid van ruilen (waarop trouwens uit den treure is gewezen) bestaat. Het is nu de moeite waard, eens een rond gang door een groote warenhuis te maken. Wel hangt er een eenigszins landerige stem ming, want de verkoopsters, voor wie het Sin terklaas-feest niet zoozeer een heerlijk avond je heeft beteekend dan wel een tijd van wer ken onder hoogspanning, kunnen onmogelijk veel animo toonen wanneer ze de artikelen, die ze met zooveel vuur hebben helpen uit kiezen, weer terugzien. Ook al hebben ze een paar dagen geleden op een laatste twijfelende vraag: 't Kan toch geruild worden? uiterst- vriendelijk verzekerd: Ja meneer, natuurlijk! Maar 'de brokstukken van gesprekken, die ge er opvangt, zijn zoo teekenend. Mijn moeder had al drie jampotten ge kregen, ziet u. Dus nu moest 't toch een jongenspop zijn? Ik heb er heusch niets mee gedaan en toen m'n verloofde 't gisteravond uitpakte, waren er twee groote stukken af. Verder: de begeerige mevrouw, die inplaats van het eene groote geschenk, dat ze kreeg liever honderd kleinigheden heeft en nu alle af deelingen werk verschaft, de verkoopster, die met een bleek lachje de wiidloopige ver halen van een mededeelzame klant over ge noten plezier aanhoort, de schuchtere echt genoot, die een enorme aardappelsnijmachi ne terugbrengt en ragen de juffrouw prevelt: ..M'n vrouw wou toch liever zakdoekjes". ja. ze zijn allen een studie waard. Bij honderden worden de artikelen voor an dere verwisseld. Als er nu eens niet geruild bad mogen worden. Wat een ontevredenheid zou. Sinterklaas hebben teweeg gebracht! Fn toch Toch zit er aan al dat ruilen een onpret- tigen kant. Nog niet eens omdat het in de hand werkt, maar wat te nemen als 't niet goed is, moe ten ze zelf maar wat beters uitzoeken en evenmin omdat er menschen zijn die alleen ruilen opdat ze te weten komen hoeveel men voor hen heeft besteed. Maar omdat, als men met zorg iets heeft uitgezocht voor iemand van wie men houdt, het toch verreweg het prettigst is, wanneer het dankbaar wordt aan vaard! Tot slot nog een voorbeeld van ruilen zoo ais het zeker niet moet. In een boekhandel stapte met blijkbare baast een dame binnen. Ze had dit hier ge kochte boek van haar vriendin gekregen, maar ze kende 't al en wou 't dus graag ruilen. Maar eigenlijk had ze geen tijd om een an der boek uit te zoeken en als ze 't bad uitge zocht, had ze toch geen tijd om het te lezen. De coulante winkelier vond toen een oplos sing. Weet u wat. mevrouw,-zei hij. u hebt hier toch een rekening loopen. 'Laat ik het bedrag dat het boek heeft gekost, dan in mindering brengen. O, dat is een goed idee. Hoeveel kostte het boek? Twee gulden negentig. Prachtig. Trekt u dat er dan maar af. En de hartelijke vriendin draafde voldaan den winkel weer uit! L. N. WIELRENNER STAAT TERECHT. Wegens aanrijding met doodelijken afloop. De bekende wielrenner Jan van Hout uit Eindhoven stond voor het Bossche Hof te recht wegens het veroorzaken van dood door schuld. Hij was door de rechtbank te Breda vrijgesproken van het feit, dat het op 6 Fe bruari jl. aan zijn schuld was te wijten, dat J. van Oosterbosch is overleden na een aan rijding in de Putschestraat te Ossendrecht bii Bergen op Zoom door de auto die van Hout bestuurde. Volgens verklaring van den wacht meester der marechaussée, Jobse, had verd. hem medegedeeld, dat hij gereden had met een snelheid van 35 K.M. per uur. Het was zeer mistig en doordat de lantaarn van de zandkar waarachter v. Oosterbosch liep, ach ter het wiel verborgen was, was de kar moei lijk zichtbaar. Verdachte reed zelf met ge dempt licht. De advocaat-generaal mr. Massink oordeel de, dat Van Oosterbosch geen schuld kon tref fen. Verdachte moet niet voldoende aandacht geschonken hebben aan het verkeer. Hij had rekening moeten houden met de duisternis en het verkeer. Spr. eischte met het oog op de veelvuldigheid van auto-ongevallen met doo delijken afloop, twee maanden hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van zes maanden. De verdediger vroeg vrijspraak.. VERSCH BROOD BIJ HET ONTBIJT. Actie wordt voortgezet. Maandag had in de directiekamer van de Melkinrichting de V.A.M.I. te Amsterdam een bijeenkomst van het Nationaal Comitié tot verkrijging van versch brood bij het ont bijt plaats, om aan te toonen, dat brood in een koelcel bewaard, des ochtends versch kan zijn. Aanwezig waren de vertegenwoordigers van de verschillende bakkerspatroonsbonden in Nederland, wethouder J. ter Haar, Dr. Van Raalte, directeur van den Gem. Keurings dienst en eenige bestuursleden van H.O.R.E. C.A.F. Het Tweede Kamerild Mej. Mr. Frida Katz en Dr. I. H. J. Vos, waren tot hun spijt ver hinderd. De heer L. Snapper opende namens het Comité de bijeenkomst. Op tafels waren hon derd stuks groot- en klein brood uitgestald, waarvan verschillende brooden reeds vijf a zes dagen in de koelcel van de fabriek had den gelegen en nu ontdooid, niet van versch te onderscheiden waren. Wethouder Ter Haar constateerde met ge noegen, dat de proef gelukt was, terwijl Dr. Van Raalte, op verzoek van het Comité, eenige brooden naar den Keuringsdienst meenam, teneinde een technisch onderzoek in te stel len. Wethouder Ter Haar sprak den wensch uit, in verband met deze technische vooruitgang, dat de wet inzake het verbod tot verkoop van versch brood voor tien uur des morgen, ver anderd zal worden. TER AARDE BESTELLING WILLEM HUNSCHE. Donderdag op Zorgvlied. Naar wij vernemen zal het stoffelijk over schot van den Zondag overleden tooneelspeler Willem Huiische, Donderdag a.s. op Zorgvlied te Amsterdam ter aarde worden besteld De stoet vertrekt te 11 uur van het Binnengast huis. Accij ns verlaging Naar de Tel. ter oore komt zou het waar schijnlijk niet lang meer duren, dat een wets voorstel tot verlaging van accijns op gedistil leerd zou kunnen worden tegemoet gezien. MOEDER MISHANDELDE HAAR KINDEREN. Omdat zij last van kiespijn had! Voor het Bossche Hof stond in hooger be- i*oep terecht mej. E. B. S. uit Jrtoosen daal, aan wie ten laste was gelegd,, dat zij op 15 Januari il. haar kind van 14 maanden met een pook had mishandeld, tengevolge waarvan het meisje on 4 Februari is overleden. De rechtbank te Breda sprak haar vrij. De vrouw had nl. verklaard, dat zij haar 8-jarig zoontje had willen bedreigen. Zij had kiespijn, werd driftig en gooide met een pook, doch trof het kind in de wieg. Voor het Hof verklaarde de arts-deskuxidjge 'dr J. L. F. L. Hulst uit'Leiden, die de sectie had verricht, dat het kind, tengevolge van, het ontreden van hersenvliësöhfsteking was over leden. De schedel was op twee plaatsen ge broken, zoodat het gooien met een pook moet worden uitgesloten. Feitelijk zijn niets dan slagen aan te nemen. De advocaat-generaal eischte drie maanden gevangenisstraf wegens mishandeling met doodelijken afloop. „Nieuwe schrijfwijze algemeen ingevoerd." Minister Marchant verdedigt zijn beleid. Contact met Belgische regeering is behouden. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Onderwijs deelt minister Marchant mede, dat het hem leed doet, dat vele leden aanleiding vonden om ziin houding ten opzichte van het spelling vraagstuk ten sterkste af te keuren. De mini-ster kan de aangevoerde gronden niet als juist erkennen. De eerste grond is, dat na aanneming van de motie-Tilanus de regeering niettemin een eenvoudiger schrijfwiize heeft voorgeschreven Dit wordt als een Staatsrechtelijke misgreep beschouwd. Indien ergens de regeering haar zelfstandigheid heeft te handhaven, dan is het in zake de regeling van een onderwerp, waarovernagenoeg alle sprekers der Kamer zich onbevoegd verklaarden te oordeelen. De minister merkt on. dat de schrijfwijze, welke de regeering heeft ingevoerd, niet die 's. welke door de aangenomen motie is veroor deeld. Als vingerwijzing voor de regeering- schriifwiize was de motie niet bruikbaar voor een andere. Dat de regeerirnr zelf de voorgeschreven ^chriifwüze zou hebben afgekeurd door haar niet dadelijk in officieele stukken toe te pas- "en. is een onhoudbare stelling. Volkomen te- -ec.ht is ongemerkt, zoo zegt mr. Marchant. dat een nieuwe schrijfwijze langs den weg van het onderwijs algemeen wordt. Aan de Memorie is toegevoegd een antwoord "au den minister op de nota van den heer Planus De minister merkt daarin nog op, dat de strijd over de spelling minder fel ware ge weest, indien men zich tot juiste argumenten beperkt. Het is den minister niet duide- hik, waarom hij hen, die materieel of ideëel belang hadden bii eenige zekerheid omtrent den te verwachten loop van zaken, in onze kerheid had moeten laten inplaats van hen op de hoogte te stellen van de voornemens der regeering. De steller der nota constateerde nief op feitelijke gegevens. De minister heeft gedaan wat hij vermocht om met België gelijk op te wei-ken. Door een onvoorzien en samenloop van omstandigheden is deze poging afgebro ken. De minister is echter van oordeel, dat de schrijfwijze voor het onderwijs in Nederland moet worden geregeld door de Nederlandse he regeering en niet afhankelijk kan blijven van den loop van zaken elders. Het verheugt hem in tusschen zeer, dat het contact met de Belgische regeering behouden gebleven is. Wat het onderwijs betreft, kan de minister reeds thans verklaren, dat de nieuwe schrijf wijze algemeen is ingevoerd, zoowel bij het bijzonder als bij het openbare. De gemeente besturen, die nog niet medewerken, zijn uit zonderingen. DINSDAG 11 DECEMBER 1934 N. S. B.-insigne opzichtig? Volgens advocaat-generaal bij den Hoogen Raad wel. Maandag hee/fc de advocaat-generaal bij den Hoogen Raad conclusie genomen in de zaak van iemand, die de rechtbank van Roermond had ontslagen van rechtsvervol ging van het hem ten laste gelegde dragen van een opzichtig politiek onderscheidings- teeken, in casu het insigne der N. S. B. De officier van justitie te Roermond tee- kende tegen dit vonnis cassatie aan. De advocaat-generaal zeide dat de strekking van art. 435 strafrecht is, uittarting van po litieke tegenstanders te voorkomen. Het bedoelt niet het verbieden van het dragen van onderscheidingsteekenen, welke opvallen door hun proporties of het aesthetisch gevoel kwetsen en dan nog bovendien uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven; het verbod betreft juist voorwerpen, welke ken merkend voor een bepaald staatkundig stre ven zijn en als zoodanig de aandacht trek ken vaxi het publiek, op dien grond conclu deerde hij tot vernietiging van het vonnis en concludeerde verder, dat de Hooge Raad het bewezen verklaarde strafbaar zal verklaren, en een veroordeeling zal uitspreken van f 1 boete INDIVIDUEELE RUBBERRESTRICTIE. Een reegeringsverordening is vastgesteld, waarbij, naar Aneta uit Buitenzorg meldt, voor bevolkingsrubber met 1 Januari 1935 in- dividueele restrictie wordt vastgesteld voor Banka en Onderhoorigheden, de afdeeling Tandjong Pinang en Riouw en Onderhoorig heden. Er stuift een ster Wie kan zich een idee van zulke afstanden maken? Onder de sterren is er een. die in de astro nomische catalogus als .,1830 Groombridge" aangeduid wordt. Zij overtreft alle andere in snelheid. Astronomische metingen hebben aange toond, dat zij ongeveer 40 millioen mijl van de aarde verwijderd is, dus 2 millioen maal zoo ver als de zon. De ster Groombridge stuift met de ongelooflijke snelheid van 50 mijl per seconde door de ruimte. Men beden ke, dat de snelheid van een kogel uit een in- fanteriegeweer ongeveer 1/12 mijl per secon de bedraagt. Met deze snelheid zou zijn in 2 minuten rondom onze aarde draaien. Zij zou de reis van de aStrde naar de zon een afstand van 20 millioen mijl in 5 dagen kunnen afleg gen. Maar zou deze vlugge ster thans in het middelpunt van ons geheele sterrenstelsel staan, dan zou zij toch eerst in een millioen jaren naar de grens daarvan kunnen reizen. Bij zulk een snelheid is er geen kracht in de natuur, die deze ster in haar loop zou kun nen stuiten, ook niet de aantrekkingskracht der grootste zonnen, welker banen zij kruist. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DINSDAG 11 DECEMBER Thalia Bioscoop: „Flying down to Rio" 8.15 uur. Bioscoop de Pont: „Liebelei" en „Le Simoun" (De Samoen) 8 uur. Gemeentehuis: Raadsvergadering, 7 uur. WOENSDAG 12 DECEMBER Thalia Bioscoop: „Flying down to Rio" 8.15 uur. Bioscoop de Pont: „Liebelei" en „Le Simoun" (de Samoen) 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 11 DECEMBER Groote Kerk. Orgelbespeling. 8.159.15 uur. Gem. Concertzaal: Amsterdamsch Concert gebouw, orkest o. 1. v. prof. dr. W. Mengelberg voor de Haarl. Bachvereeniging. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ensemble De Boer- van Rijk: „Op Hoop van Zegen." '8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Dood Water". Van 7 uur af doorloopende voorstelling. Palace: „Ein Walzer für Dich". Op het too- neel: Manzano Trio, Spaansche dansen. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Maskerade". Op het tooneel: Charlotte Barree-Ballet. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 12 DECEMBER Stadsschouwburg: Ethel Bartlett en Rae Ro bertson (2 piano's) voor Mij. tot Bevordering der Toonkunst. 8 uur. Gem. Concertgebouw: Free Focke (piano) voor Kunst aan het Volk, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884. 11 December. De Parijsche bladen melden dat de Amerikanen Mackay en Bennet! het eiland Cuba van Spanje zouden ge kocht hebben. De correspondent van „Daily News" heeft van officieele personen verromen, dat niemand te Madrid van degenen die tot zulk een verkoop zouden moeten medewerken, eraan denkt dit te doen. Vroeger heeft vaak Amerika aangebo den, Spanje in zijne financieele moei lijkheden te helpen door Cuba te koopen, maar ook dit geschiedde in den laatsten tijd niet meer. Eene Spaansche kanonneerboot heeft in de Cubaansche wateren een scheepje met insurgenten van Cuba buitgemaakt.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2