DE VROUW IN DE XXe EEUW. DE GROOTE TRIP VAN DE „SNIP". 1 J Mijn kijk op het spel Enkele meteorologische mededeelingen. -5 CS7 •^r-SZZZ.Z." EQ. L.D. GEBIED J De Hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteor. Instituut schrijft aan het Persbureau Vaz Dias: In verband met de aanstaande Kerstvlucht van de „Snip'' naar West-Indië meenen wij, dat het publiek gaarne iets meer zal willen weten van de meteorologische overwegingen, waarop de keuze der route berust, en de maatrege len, getroffen om tijdens de vlucht de meteo rologische omstandigheden zoo volledig mo gelijk bekend te maken. Voor het oversteken van den Oceaan tus- schen West-Afrika en Zuid-Amerika heeft de K. L. M. de twee navolgende routes in over weging genomen 1. Van Dakar, op de kust van Noord-West- Afrika naar Natal en vervolgens langs de kust van Paramaribo. De oversteek is hier 3000 K.M., het stuk van Natal tot Paramaribo 2560 K.M. 2. Van Porto Praja, gelegen op Jago, een dei- zuidelijkste van de Kaap Verdische Eilanden, rechtstreeks naar Paramaribo, afstand 3600 kilometer. Deze tweede route is van meteorologisch standpunt bezien de gunstigste; dat zij niet met uitsluiting van elke andere in studie is genomen, ligt in de omstandigheid, dat aan vankelijk het traject DakarParamaribo (4135 K.M.) in één trek te groot geoordeeld werd. Het inbouwen van reserve benzinetanks en de later gebleken waarschijnlijkheid, dat van 'n vliegveld bij Pto. Praja zal kunnen wor den gestart, maken het thans zeer waarschijn lijk, dat route 2 zal worden gevolgd. De meteorologische omstandigheden op zee niveau welke op de routes, hetzij 1 of 2, ge middeld verwacht kunnen worden, zijn vrij nauwkeurig bekend aan de hand van de door schepen verrichte waarnemingen, dank zij de prijzenswaardige medewerking van de Neder- landsche Zeevaart sinds 80 jaren. Aan de hand van die waarnemingen zijn de gemiddel de grenzen van de passaten en van den equa- torialen lagen-druk gordel maand voor maand voldoende bekend en vastgelegd in den atlas van den Atlantischen Oceaan, die op meer dan zeven millioen, voor 99 pet. Nederland- sche, waarnemingen berust. Voor December is de toestand zoo, dat route 2 geheel valt in het gebied van den Noord- Oostpassaat, normaliter dus in een gebied met „wind mee", helder weer, zonder lage bewol king. Route '1 daarentegen snijdt het equato riale lage druk gebied met weinig of geen lucht drukgradiënt, waar plaatselijk dichte lage be wolking zich voordoet, gepaard met regen buien en kans op onweer. Waarnemingen van den bovenwind over de oceanen, alhoewel reeds omstreeks 1905 door meteorologen van verschillende nationaliteit bevorderd en daarna meer in het bijzonder van Duitsche zijde georganiseerd, zijn nog slechts in zeer gering aantal beschikbaar, zeer zeker totaal onvoldoende om op grond van deze alleen, de gemiddelde beste routes aan te geven,. Echter, hoe goed deze seizoenroutes ook zouden worden uitgezocht aan de hand van een rijk materiaal op zeeniveau en in de bo venlucht, daaruit kan slechts worden verkre gen de beste gemiddelde toestand over jaren, maar de toestand op een bepaalden dag kan daarvan afwijken. Zoo kan dan ook niet ge garandeerd worden, dat tijdens den oversteek op route 2, welke geheel in de Noord-Oostpas saat streek valt, steeds „wind mede" zal wor den ondervonden, want ook in de passaat streken heeft de wind nu en dan een richting welke van de overheerschende windrichting aanzienlijk verschilt. Het is dan ook hoogst gewenscht, dat het vliegtuig tijdens den over steek beschikt over z.g. synoptische waarne mingen van verschillende schepen, teneinde de route zoonoodig eenigszins te verleggen. Voor het verzamelen, eventueel in kaart bren gen van die waarnemingen van schepen var. verschillende nationaliteit, en het daarna doorgeven van de berichten aan de „Snip" is een regeling getroffen met het hierna nog te noemen s.s. „Stuyvesant", met Hr. Ms. onder zeeboot K. XVIII, die daarvoor op een spe ciale plaats op de route 2 zal'gaan postvatten, en met den Portugeeschen Meteorologischen Dienst. men. Zware stormen, als tropische cyclonen welke in een ander jaargetijde in dit zeegebied tot ontwikkeling kunnen komen, zijn voor de maand December daar totaal onbekend. Ex-Rijksdaglid te Zurich gearresteerd. ZUERICH, 11 Dec. (Reuter). De politie te Zuerich heeft gisteren gearresteerd het voor malige communistische lid van den -Duitschen rijksdag Heinz Neumann tevens voormalig lid van het partijbestuur der K.P.D. Neumann vertoefde reeds geruimen tijd onder den naam Bilen en met een valsch paspoort te Zuerich. De Duitsche autoriteiten beschuldigden hem van moord en hebben een arrestatiebevel te gen hem uitgevaardigd. De staatspolitie, die hem arresteerde heeft hem ter beschikking gesteld van de kan tonnale politie aangezien het departement van politie te Bern van de zaak op de hoogte moet worden gesteld, ter beslissing over een eventueel verzoek om uitlevering aan Duitsch land. De kans hierop lijkt vrij gering, daar Neu mann als politiek vluchteling wordt be schouwd Dit werd vergemakkelijkt door het voorbe reidende werk der Internationale Meteorolo gische Organisatie voor de uitwisseling van weerberichten tusschen schepen en landsta- tions, waarbij van de zijde van Radio Holland steeds alle medewerking wordt ontvangen. Maar een zeer bijzondere hulp in de meteo rologische voorlichting tijdens het traject zal de „Snip" ontvangen van de zijde der Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Deze toch - is onmiddellijk bereid gevonden om door haar s.s. „Stuyvesant", hetwelk ten tijde dat de oversteek zal worden gemaakt zich aldaar on geveer in het midden van den Oceaan zal bevinden, hoogtewindwaarnemingen te doen verrichten. De instrumenten daartoe worden door het Instituut in bruikleen gegeven, maar de waarnemingen zelve, naar de methode door ar. Schoute ontwikkeld, zullen door de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij worden ver richt, die daartoe geruimen tijd een harer of ficieren in het gebruik met die instrumenten heeft doen oefenen, welke oefening aan boord tot Madeira nog wordt voortgezet onder lei ding van een wetenschappelijk medewerker van het Instituut. Mitsdien zal de „Snip" niet alleen over synoptische waarnemingen op zeeniveau beschikken, maar tevens voorlich ting krijgen op welke vlieghoogte de gunstig ste wind waait. Samenvattende kan worden gezegd: alle kansen zijn afgewogen, de noodige regelingen zijn getroffen om de „Snip' alle mogelijke daad werkelijke hulp en voorlichting op meteoro logisch gebied te verschaffen; valt de keuze op route 2, dan zijn de gemiddelde weersom standigheden zeer gunstig, terwijl, indien eventueel route 1 zou worden gevolgd, de nor male weersomstandigheden zeker niet ongun stig mogen worden genoemd: men heeft dan echter voor een gedeelte van het traject kans op buiig weer, maar men is er mede bekend, en kan zijn maatregelen dienaangaande ne- Nederland zendt mariniers. Naar wij vernemen heeft de Nederlandsche regeering definitief besloten gevolg te geven aan de uitnoodiging van den raad van den Volkenbond om een Nederlandsch contingent te zenden voor een internationale troepen macht tot handhaving van de orde in het Saargebied vóór, tijdens en na de volksstem ming. Dit contingent zal bestaan uit mariniers met officieren en kader ten getale van onge veer 250 man. Als vertegenwoordiger van Nederland in het sub-comité, hetwelk binnen zoo kort mogelij ken tijd maatregelen zal moeten bestudeeren betreffende de organisatie en werkwijze van de internationale troepenmacht en dienaan gaande voorstellen zal moeten doen is aan gewezen generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, generaal-majoor, commandant der 4e divisie. Hem zal vergezellen de kapitein der marine W. A. J. Roelofsen. Bij de bespreking van het subcomité zou het tijdstip van vertrek voor het contingent naar het Saargebied omstreeks Kerstmis na der worden vastgesteld. De bereidverklaring van Nederland zal ter kennis van den Volkenbond worden gebracht in de raadszitting, welke heden zal plaats hebben door onzen permanenten vertegen woordiger bij den Volkenbond, den heer mr. C. Ridder van Rappard, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Bern. Onze Haagsche correspondent wijst er op, dat uit het bovenstaande wel duidelijk blijkt, dat het in sommige bladen aangekondigde vertrek der mariniers reeds op morgen, Woensdag, uit de lucht gegrepen is. Omtrent de vraag wie aan het hoofd van dit contingent naar het Saargebied zal staan, en wie voorts als officieren mee zullen gaan, zal vermoedelijk morgen uitsluitsel gegeven kunnen worden. Een interpellatie. Onze Haagsche corr. seint ons: De heer Sneevliet heeft hedenmiddag een interpellatie aangevraagd betreffende zending- van een Nederlandsch contingent naar het Saargebied. Morgen beslist de Kamer over deze aanvrage. Schilders en Beeldhouwers hebben hun eigen wijk in Amsterdam. Het eerste complex atelierwoningen in ons land. De tijd, dat er voor schilders en beeldhou wers, financieel behoorend tot de „midden groep" dus geen noodlijdenden en geen weiges telden in Amsterdam weinig andere werkruimte te vinden was dan op zolders, in kelders of in torenachtige bouwsels die men als hoekoplossing in vele nieuwe straten ziet, is thans gelukkig voorbij. Het complex atellerwoningen, gelegen tusschen Rijn- en Waalstraat, heeft hieraan een einde ge maakt. Men moet de beteekenis daarvan niet onderschatten. De kunstenaar behoeft niet langer de kwade keuze te doen tusschen een slecht atelier en een vrij behoorlijke woning óf een goede werkruimte en een zeer primi tieve woongelegenheid. Noch in zijn kunst, noch in zijn gezinsleven behoeft hij thans meer door factoren van buiten te worden gehinderd; in zijn atelierswoning kunnen beide zich op gelukkige wijze ontplooien. Men kan zeggen dat het een welsprekend pleidooi is geworden voor de beginselen dei- nieuwe zakelijkheid die de drie jonge archi tecten met zooveel overtuiging voorstaan. Het vormt met zijn beide langgestrekte gevels van steen en glas een harmonisch geheel, dat licht en ruimte onmiddellijk suggereert. De woningcomplexen in de omgeving met de rijen kozijnen boven elkaar en de zorgvuldig gesloten vitrages voor de ramen steken er conventioneel bij af. Door aan de Noordzijde vier ateliers te bou wen, aan de Zuidzijde zes woon verdiepingen, werd een aardige, levendige indeeling verkre gen. De ateliers hebben dus een hoogte van anderhalve woon verdieping; bij het eerste en derde atelier behooren twee woonlagen, bij het tweede en vierde één Aan deze indee ling hebben de woningen de geestige trapver - bindingen te danken, van de huiskamer met „insteek"-verdieping of van woonruimte met atelier. Variatie in de woningtypen is er ge noeg; de architecten ontwierpen schilders woningen voor vrijgezellen, voor gehuwden, voor gezinnen met een of twee kinderep. In de woningen voor de beeldhouwers, acht op den beganen grond, zijn twee typen ge maakt: voor den vrijgezel en voor het gezin van vier of minder personen. Door al die nieuwe interieurs heb ik een genoeglijken verkenningstocht gemaakt, 'k Beklom trappen bonsde op deuren en maakte studies in gelaatkunde bij menschen, die juist als de verhuizingschaos het hoogtepunt heeft bereikt, bezoek krijgen. Maar gelukkig vinden schilders en beeldhou wers dat niet zoo erg en ik kreeg na den eersten schrik menig hartelijk: „Kom binnen, kom binnen" te hoojen Ik beloofde vele ma len aan vrouwen van schilders, niet naar den rommel te zullen kijken, er waren half- en heelemaal niet ingerichte woningen, grappige nauwe gangetjes, ik maakte ontelbare binnen deuren open, bekeek „eethoeken" en slaap kamers, vaste waschtafels, douches, baden, kasten voor schilderijenberging, boodschap- penliften, luikjes van de keuken naar de ka mer en mijn bewondering werd al groote; voor de manier, waarop in deze beknopte woningen iedere vierkante centimeter ruimte is uitgebuit. Natuurlijk zou hef heelemaal niet moeilijk geweest zijn, atelierwoningen van grootere af metingen en met meer comfort te bouwen Maar de huurprijs was een hoofdfactor bij den opzet van het plan. Hoofdzaak is dat de ateliers goed licht en veel ruimte hebben en dat de woningen groot genoeg zijn om er een eenvoudig huishouden te drijven Dat er zóóveel uiteenloopende eischen wor den gesteld aan de belichting van het atelier heb ik niet geweten voor den rondgang bij de verschillende kunstenaars. iMet deze ateliers pal op het Noorden gelegen en 5 bij 7 1/2 Me ter groot, voor de beeldhouders 7 1/2 bij 7 1/2 met een serieraam dat elke bewoner zonder veel moeite kan maken tot wat hij een ideaal raam vindt, zijn de architecten er vrijwel in geslaagd, het ieder naar den zin te maken. Toch waren verscheidene schilders nog niet tevreden met de mogelijkheid om het licht af te dekken waar en zooveel zij maar wil len. Er was er een die de houten vloer zwarx had gemaakt..; een ander die juist buiten gewoon verrukt was van het licht in zijn ate lier verklaarde hem voor gek, een derde be greep het weer volkomen. Hij had er ook over gedacht iets met de vloer te doen. maar zou tenslotte toch liever de witte wanden en het trapje met de leuning verven. Ook had hij den afstand al wat verkleind en wat warmte in het vertrek gebracht met behulp van een op de juiste wijze geplaatste groote bergklst en een mooie gekleurde lap, die van de balustrade bij de trap neerhing tot den grond Het atelier is nog niet van mij. maar het begint te komen, aldus bracht een schilder onder woorden wat vele schilders en beeld houwers deze eerste dagen in hun nieuwe omgeving voelen. L. N Ulm c.s. definitief verloren? NEW YORK, 11 Dec. (Reuter) De Ame- rikaansche marine heeft gisteren het zoeken naar den vlieger Ulm en zijn beide metgezel len, die verleden week Dinsdag nabij de Hawaï-eilanden een noodlanding in de" Stil len Oceaan moesten maken, opgegeven. Het is onwaarschijlijk dat zij nog in leven zijn, aan gezien den geheelen tijd stormachtig weer heeft geheerscht. Alleen Kingsford Smith ver klaarde, dat hij de hoop nog niet geheel heeft opgegeven. O. S. P.-voorzitter tot vijf maanden veroordeeld. AMSTERDAM, 11 Dec. (V. D.) Het gerechts- hof veroordeeide hedenmorgen den voorzitter van de O. S. P., P. J. Schmidt wegens op ruiing bij geschrifte tot vijf maanden gevan genisstraf met aftrek van het geheele voorar rest (ook ongeveer vijf maanden) OLYMPISCHE SPELEN. DE HEER LOTSY „CHEF DE MISSION". Naar het Alg. Hbld. verneemt is te Amster dam een bestuursvergadering gehouden van het Nederlandsch Olympisch Comité, waarin o.m. de quaestie is ter sprake gebrachx, wie als chef de mission zal optreden bij de Olympische Spelen 1936 welke funciie 'n 1932 is verricht door den heer C. F. Kellen- bach. Als zoodanig is voor de Spelen in Duitschland benoemd de heer K. J. J. Lotsy. WOENSDAG 12 DECEMBER '34 derlandFulham, SwindonChesterfield, Huil C.Newcastle U„ Wolverhampton W.Notts C.. Leeds U.Bradford, Bristol C.Bury. Brent fordPlymouth A.. Swansea T.Stoke C., ChesterNotts F.. Aston V.Bradford C., MiddlesboroughBlackburn R., West Brom- wich A.—Port V., Chelsea—Luton, Norwich C. —Bath C. door Criticus. DAMMEN. COMPETITIE TWEEDE KLASSE (DISTRICT NOORD HOLLAND). Voor bovengenoemde competitie speelden Maandagavond in hotel „Royal" de Haarlem- sche Damclub II tegen de Beverwijksche Dam club I. De uitslag luidt: Haarl. Damclub II Beverw. Damclub I P. J. Bijrij—D. Kikke Sr. 1—1 H. v. Lunenburg Jr.K. Kikke Jr. 20 Ph. G. Amelung Jr.—A. Pekel 1—1 Ph. F. Amelung Sr.—J. A. Oussoren 2—0 J. PoppenS. Troost 02 C. Kool—S. D. Hoog vorst 11 J. WielengaF. Bakker 20 A. KielA. J. Snijders 11 Th. WesselmanJ. Bakker 02 J. Zurel—J. Tolk 2—0 Totaal 12—8 VOETBAL. Om den Engelschen Cup. DE LOTING VOOR DE DERDE RONDE. Maandag heeft te Londen de loting plaats gehad voor de derde Cupronde. O.a. moet de cupwinnaar Manchester City een uitwedstrijd tegen Tottenham Hotspur spelen. Blijkens een bericht aan de Tel. had de loting het volgen de resultaat: Sheffield W.—Oldham A., Aldershot-Reading, Leicester C.Blackpool, West Ham U.Stock Port C.. Portsmouth—Huddersfield T„ Brigh ton—Arsenal, Burnley—Mansfield T., Yeovil and Petters—Liverpool, Northampton of Wor kington—Bolton W., Wigan A.Millwall, Tot tenham H.—Manchester C., Southend U.— Sheffield U., Watford of Walsall—South ampton. Bristol RoversManchester U., Eyerton— Grimsby T., Birmingham—Coventry C., Pres ton N. E. Bamsley, York C.—Derby C., Sun- Haar arbeid in het Buitenland. Dat er over de geheele wereld werkloos heid heerscht, weten we, maar ook, dat deze zich niet overal in dezelfde mate doet ge voelen en dat niet de vrouwen in alle landen in gelijke mate erdoor worden getroffen, niet allen slachtoffer worden door bijzondere re- geeringsmaatregelen of wetten, waarbij de vrouw geleidelijk overal moet worden ver vangen door den man. In verband met de werkloosheid elders, lezen we in „Women in Council", dat in de Ver. Staten aan het Departement van Arbeid een States Employ ment Service" is verbonden, in welks werk plan aan vrouwen is gedacht. Er is een spe ciale vrouwenafdeeling in de „Federal Emer gency Relief Organisation". De nieuwe werkloozenwet in Engeland draagt den steun voor dubbeluitgetrokken werkloozen over aan een Nationaal Steun Bureau, bestaande uit zes leden, van wie er een vrouw moet zijn. Ook moet een vrouw zitting hebben in het Comité, dat de verzeke ringszijde dezer wet moet behandelen. De vrouwen in Denemarken voelen wel den druk der tijden, maar zij hebben toch eenige winst, te boeken. Zoo is bij Kon. Besluit Fru Ragnhild Gjeikrup benoemd tot rechter bij de Byret (blijkbaar het Kantongerecht) te Kopenhagen Een andere vrouw was reeds het vorig jaar tijdelijk aangesteld bij het Hooggerechtshof. Ook hebben de Deensche vrouwenverenigin gen zich verheugd, dat eindelijk voor een vrouw de diplomatieke loopbaan werd geopend Fröken Nonny Hartnack, kreeg wel is waar een nog zeer bescheiden post aan het Minis- sterie van Buitenlandsche Zaken, maar toch eene, die haar gelijke bevorderingskansen biedt als aan haar mannelijke collega's. Reeds in 1921 trad in Denemarken de wet in wer king, welke de vrouw in theorie dezelfde reeh en en plichten toekent als aan den man, maar in de practijk werd deze wet slechts heel langzaam toegepast. Noorwegen is bezig aiet een wet, waarbij de vrouw, die tot nu toe uitgesloten was van consulairen en diplomatieken dienst, daartoe toegang krijgt, evenais tot al de hooge amb ten in den staat, met uitzondering van die bij leger en vloot en in de kerk. In Zweden worden de vrouwen thans toe gelaten tot de boschbouwschool, terwijl het Zweedsche departement van Marine voor koken en bedienen bij de marine, vrouwen zal aanstellen. Hier ligt zekere billijkheid: De vrouw kan niet geplaatst bij de marine, waar om zou zij daar niet het zoogenaamd vrouwe, lijke werk verrichten? Het Poolsche ministerie van Spoorwegen belastte een vrouw Ir. Marie Kubaszewska met de constructie van een ijzeren viaduct. Spanje stelde een vrouw aan als consul n.l. Lucia Godoy. Vooral In Turkije, waar het volgend jaar te Istanboel het Int. Vrouwenkiesrechtcon gres zal worden gehouden, kan men spreken van vooruitgang over de geheele linie. In Angora en Instanboel werken volgens het Bulletin van den Int. Vrouwenraad, waaraan wij vele van de hier vermelde gegevens ont- leenen, 15 vrouwen als rechters, 12 als advo caat, 8 als dokter, 5 als scheikundige, 1 als ingenieur, 20 als Professoren aan de Universi teiten, er zijn 800 stenotypisten en tal van vrouwen zijn aangesteld bij banken en open bare diensten, te zamen een 1500. Er zijn 4 vrouwelijke gemeenteraadsleden, meer dan 20.000 meisjes zijn werkzaam in de industrie In beide steden. Een groot aantal Turkschen worden onderwijzeres en onder haar zijn uit stekende leerkrachten bij de lichamelijke opvoeding. Terwijl er nder het oude regime geen vrouwen bij het tooneel mochten, zijn er nu vele actrices bij het Turksche nationale tooneel. Tenslotte moet opgemerkt, dat de Turksche overheid zorgt voor de oprichting van huishoudscholen, zoodat de vrouw zich ook in deze richting kan bekwamen. In Egypte zijn dit jaar de eerste drie vrou welijke artsen klaargekomen. Twee harer wer ken aan een ziekenhuis, de derde studeert nog verder in Engeland. Japan benoemde een vrouw tot secretaresse bij het Departement van Oorlog te Tokio. Voorts is het merkwaar dig, dat men daar vele meisjes liet opleiden tot conductrice en bestuurder van trams. China belastte een 5000 vrouwen in de pro vincie Kwanji met het aanleggen van een weg. In Brazilië is een nieuwe grondwet van kracht waarbij alle achterstelling van de vrouw is opgeheven. Zij kreeg gelijkheid op het ge bied der nationaliteit, gelijk loon voor ge lijken arbeid en werd benoembaar bij alle takken van regeeringsdienst. In vei'scheidene landen neemt het aantal vrouwen bij de politie toe. dank zij de werk zaamheid der vrouwenorganisaties, die 'lier. in uit zedelijkheidsoogpunt een belang zien. Hierbij geldt, wat ook elders waar is. dat over al waar men de vrouw noodig heeft, men haar niet op grond van eenig beginsel weert! Zelfs in Portugal zijn kort geleden vrouwen be noemd bij de zedenpolitie, en Letland en Litauen werken vor hetzelde doel, terwijl men bijv. in alle groote steden van Canada vrouwelijke politie vindt. In Rusland werd een vrouwelijk expert in financieele aangelegenheden benoemd tot Volkscommissaris aan het Ministerie van Fi nanciën en in Zwitserland werd een vrouwe lijk expert op het gebied der fiscale wetten aangesteld tot het geven van colleges op dit gebied aan de Universiteit te Bern. In Zwitserland behoort de vrouw anders niet tot de bevoorrechten, maar men had haar hier alweer noodig! In Italië, in Duitschland daarentegen de bekende beperkende oe- palingen voor de vrouw... Slechts de scnit- terend begaafden kunnen in dezen tijd overal iets bereiken. De anderen moeten zorgen door óijzondere prestaties en extra toewijding zich zooveel mogelijk onmisbaar te maken. Verder moet het saamhoorigheidsgevoel der vrouwen ervoor trachten te zorgen, dat de vrouw ner gens geheel verdrongen wordt. Want deze laatste factor vermag veel ten goede en zijn ontbreken is in vele gevallen oorzaak van de achteruitschuiving der vrouwen, wier mede werking het kan niet genoeg worden ner- haald niet gemist kan worden, om de ethische waarden welks zij vertegenwoordigt, al ziet de man van zaken niet overal dadelijk het practische nut ervan. EMMY J. B. E.D. O.Bloemendaal. Wij plaatsen heden de eerste van een nieuive serie sportbijdragen, bestaande uit een vriendschappelijke critiefc op een derden afgeloopen Zondag in onze plaats oj ons district gespeelde voetbalwedstrij den. In deze nabeschouwingen neemt onze deskundige medewerker Criticus het spel der partijen, en daarbij natuur lijk vooral dat van de in plaats of district thuishoorende club(s) onder de loupe, met het doel mede te werken aan een verbetering van het spelpeil. Wij hopen dat dit streven uiteindelijk den clubs in ons district ten goede zal komen en wanneer dit tot uiting komt in steeds betere ivedstrijdresultaten zal ons doel met de instelling van dit rubriekje ten- volle zijn bereikt. De spelers over icier spel hier gesproken zal worden, mogen overicegen, dat „de vriend die hun hier hun feilen" toontmet zijn ervaring en van zijn plaatsje aan de lijn het geheele spelbeeld van een ivedstrijd beter kan overzien dan zijzelf. Wij zullen eiken Zaterdag in ons blad mededcelen, welke wedstrijd op den d.a.v. Zondag door Criticus zal worden bezocht. Zijn bijaragen zullen des Woe7is- dags verschijnen. Een elftal speelt zóó goed. als de tegenpartij het laat spelen. En aangezien Bloemendaal de juiste tactiek vond om tegen wind in het E.D.O.-elftal te weerstaan, kon de thuisclub, die als van ouds haar korte spel ten beste gaf, geen enkel doelpunt maken. Dit was de eerste tweede-klasse wedstrijd, dien ik dit seizoen bijwoonde en evenals in vorige jaren werd ik verrast door de pit en de snelheid, waarmede gespeeld werd. Zonder ik de prestaties van het Ajax-team uit. dan kan ik zonder eenig voorbehoud verklaren, dat deze match in enthousiasme, snelheid en tac tiek (dit laatste, wat Bloemendaal betreft) ver boven den gemiddelden eerste klasse wed strijd uitstak. Ik wil geenszins beweren, dat Bloemendaal od alle plaatsen van haar elftal betere spelers had dan E.D.O. De thuisclub beschikt over een team. waarvan de meeste leden ruim vol doende zijn, wat balbehandeling betreft en in dit opzicht zijn Nottrot, Pevukel, v. Geemen en Koppen wel de besten. Doch met uitzon dering van eerstgenoemde is het spel zoo peu terig en het duurt zoo lang. voordat het leder wordt afgegeven of een schot wordt gelost, dat al deze oogenschijnlijk geraffineerd opgezette manoeuvres tegen de snel Ingrijpende en dito trappende tegenstanders doodloopen als een beekje in de woestijn. Werd dus in de E.D.O.-voorhoede tot in het oneindige kort samenspel in de breedte ge speeld, in de achterhoede hield men er geen enkel systeem op na. De rechtshalf en de beide backs bleven om onbegrijpelijke redenen op één lijn, waardoor het kon gebeuren, dat door de weinige Bloemendaal-aanvallen, waarbij het meeste gevaar van rechts kwam. een groo te verwarring voor het doel der thuisclub ont stond. hetgeen o.a. het tweede doelpunt van De Bock ten gevolge had. Doordat één der backs zich vlak voor den keeper posteerde en dezen het uitzicht benam, kon Immer zich rustig in de buurt van de doellijn opstellen, zonder buitenspel te staan. En toen niemand De Bock aanviel, wist de rechtsbinnen vair vrij grooten afstand een weliswaar goed ge richt, doch houdbaar schot in te zenden, dat de doellijn reeds gepasseerd moet zijn, alvo- rens Verhagen het leder zag. Hoewel ED.O. na de rust en gedurende het laatste kwartier voor de pauze bijna voortdu rend in den aanval was, kon men, naarmate er meer tijd verstreek, des te minder een doel- ount der roodzwarten verwachten. Dat haar voorhoede, behalve de linksbuiten, geen op gelegde kansen kreeg, ondanks het overwicht, oleit voor de tactiek der Bloemendalers. En kele malen slaagde Perukel Jr. er Sn. het le der voor zijn linksbuiten vrij te spelen, het geen op zichzelf met zooveel spelers voor het doel een knap kunstje was. doch Kelder maakte het zich moeilijk door te ver door te loopen, waardoor de „schiethoek" te klein, werd. Schakelt men voor een oogenblik de tactiek uit en voorts het feit, dat de E.D.O.-voor- waartsen te veel tijd noodig hadden om den bal te stoppen, alvorens hem verder te spelen, dan kan men de baltechniek der thuisclub zeker even hoog aanslaan als die der tegen standers. Doch, en hierin ligt het zwaartepunt van dezen wedstrijd, Bloemendaal, wetende, dat het moeilijker is mèt dan tégen den wind te spelen, hield zich strikt aan het van tevoren ongesteld strijdplan. De middenlinie nam elke kans waar. achter de voorhoede op te trekken en de teruggetrokken binnenspelers De Bock en Van Gelder vervulden op uitste kende wijze de hun opgedragen taak in ver dediging en in aanval. De backs aarzelden geen moment met aanvallen, dekten hun doel goed en trapten een juiste lengte. Beide vleu- gelhalfs. Leemhuis en Röbken vielen op door hun bijzonder fraai opstellen, waardoor zij zoowel den binnen- als buitenspeler der tegen partij „bestrijken" kunnen. En daartusschen snoeide aanvoerder Beyk een rustige en hoogst nuttige ..captain's game". In den aanval profiteerde Kammeijer uit stekend van zijn groote snelheid, waarna meermalen gevaarlijke voorzetten volgden. Immer, de middenvoor, toonde anticipatie vermogen. door zich steeds zoo on te stellen, dat de verdediging der tegenpartij hem nooit vrij durfde te laten. Zijn doelount getuigde van goed doorzetten, ofschoon hij ongelukkig- was, toen de overigens goed leidende scheids rechter een zuiveren goal, door hem met een kopbal uit een voorzet van Kam.meiier ge scoord, ten onrechte wegen buitenspel af' keurde. Last not least De Haas. De Bloemendaal- -'.oelverdediger was de ster van het veld. Deze teuvdige sneter toonde een uitstekenden kijk oo het spel. Zijn oostellen, klemvast vangen, uitvallen en ingrijpen bij gevaarlijke situaties voor het doel: dat alles was in één woord: schitterend. We hebben in langen tijd niet een dergelijke fraaie vertolking van doel verdedi gen gezien; De Haas kan dan ook met groote voldoening oo dezen wedstrnd terug zleo. Zoo wel hij als de overige verdedigers.zorgden er steeds voor, in hacheliike oogenblikken dén bal naar de zijkanten weg te werken, waar door het gevaar niet onm'ddelliik terug kwam. Alles büeen genomen een faire, soannende -irtü voetbal, die de verge1 jiking met mentee serste klasse match op de meeste onderdeelen glansrijk kan doorstaan. CRITICUS.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 7