hlêmm HET NIEUWE AVONDBLAD Tien centen (ftmidetCGutaut 20e JAARGANG No. 36 DONDERDAG 13 DEC. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTEN'1'lëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers Jüjn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: i 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 8000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien netzelfde ongeval den dood van vijf of me«r abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné«e> zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodlg. Uitkeeringen krachten* deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe ILA.V.-Bank t« Schiedam. Kunst en Politiek. De Duitsche regeering ligt overhoop met de kerken, met de wetenschap en met de kunst. Op dit laatste gebied beleeft zij niet de minst- zonderlinge avonturen, en het gevolg van haar optreden tegen den componist Paul Hinde- mith is het aftreden van Furtwangler ge weest. Daarna heeft Erich Kleiber geweigerd Furtwangler te vervangen. Daarop heeft men den Weenschen dirigent Kraus, die een fana tiek Nazi is, uitgenoodigd naar Berlijn te ko men. Kraus heeft dit aangenomen en het Weensche publiek heeft er op gereageerd door een geweldig spektakel te ontketenen bij de opvoering van de opera Falstaff. Eenmaal op dezen weg zijnde, kan men achter deze reeks gebeurtenissen wel alvast „enzoovoorts" zet ten Een treurige boel. Furtwangler. die te Ber lijn een figuur is zooals Mengelberg te Am sterdam, kan niet gemist worden zonder het Berlijnsche muziekleven een zwaren slag toe te brengen. De „reden waarom'' maakt dien slag nog veel ernstiger. Als men kunst en politiek met elkaar gaat verwarren, en kunstenaars dwingen een bepaalde politieke houding aan te nemen, komt men tot zulke wanordelijk heden. Met opzet zeg ik „wanordelijkheden". De weinige bewonderaars die deze Duitsche methoden buiten het land vinden, beroepen zich er altijd op dat in Duitschland orde heerscht. Ik begrijp dat niet. tenzij men een régime-van-vrees als voldoene criterium van orde beschouwt, en alle onrust en onte vredenheid die het verwekt negeert. Er heerscht groote ontevredenheid in Duitsche kerkelijke kringen vanwege de dwang die op de kerken wordt uitgeoefend. Er heerscht groote ontevredenheid in wetenschappelijke kringen omdat een aantal groote geleerden zijn uitgewezen en van hun functies vervallen verklaard. En op kunstgebied volgt de eene ramp op de andere. Een heele reeks groote schrijvers is ver dwenen, de groote tooneelleider Reinhardt is weg, de groote dirigent Furtwangler legt den dirigeerstok er bij neer. Voor allen die de kunst liefhebben zijn dit ontzettende gebeur tenissen. Zij, voelen dat groote vervullingen in hun leven hun ontnomen worden. Zij voelen ook dat de kunst van hun land steeds meer verarmt. Zij zelf verarmen, en daarom heseffen zij het zoo goed. Hun ontevreden heid stijgt. Zij durven die niet uiten, of nauwelijks uiten, uit vrees voor het concen tratiekamp. Zij bepalen zich tot het opzeggen van abonnementen op concerten, zooals na Furtwanglers aftreden is geschied. Maar is dit „orde"?, ik noem het alleen maar dwang Dergelijke toestanden zijn op den duur niet houdbaar. De geschiedenis van andere landen dan Duitschland heeft dat afdoende getoond, en de verklaring is niet moeilijk te geven. Als het Duitsche nationaal-socialisme - meent op deze wijze een duizendjarige, of tienduizendjarig, of eeuwig rijk te kunnen verzekeren en het is sterk in dergelijke lange termijnen dan vergist het zich. Eerste voorwaarde voor goed regeeringsbeleid is dat het de menschelijke natuur begrijpt en eerbiedigt, het beste in die natuur ten allen tijde respecteert en er vooral voor zorgt, zijn onderdanen niet tot wanhoop te drijven. Men speelt in Duitschland thans wel zeer hoog spel. Het is evenwel niet nieuw, en de historie der dictaturen toont, waartoe der gelijk „va banque" pleegt te leiden. Een ge vaarlijke, een zeer gevaarlijke zaak. Minder dan ooit heeft Europa behoefte aan nieuwe explosies in Duitschland. Meer dan ooit heeft het behoefte aan opbouw en rust. Ook het financiëele beleid van liet tegen woordige Duitschland tegenover het buiten land, tegenover ons land o.a., kan ik niet zien als een specimen van „orde". Ten aanzien van orde in het financiëel beleid jegens zijn crediteuren zou Hitler-Duitschland wel bui tengewoon veel van Nederland kunnen leeren. Helaas is het daarvoor allang te laat. De Furtwangler-historie is een nieuwe bla mage. Men doet onrecht aan het Duitsche volk. als men het de schuld van deze historie geeft. Het Duitsche volk schijnt alles te moe ten opofferen aan een zeer geborneerd -en zeer twijfelachtig soort van „orde", en moet zijn mond houden. Wie dat niet doet, gaat het concentratiekamp in. In Nederland hebben wij gelukkig voldoen de orde, om geen concentratiekampen noodig te hebben. R. P. IJMUIDEN BONDSRAAD NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORT ARBEIDERS Voor het tijdvak van 1 Januari 1935 tot en met 31 December 1927 zijn voor het district XIV, omvattende de af deeling IJmuiden m den bondsraad van den Ned. Bond van Chris telijke Fabrieks- en Transportarbeiders tot lid en plaatsvervangend lid gekozen de heeren A. van Dijk en J. v. d. Pijl alhier. De heer D. Blok te Velsen werd gekozen tot plaatsvervangend lid van district XIII, waar toe de af deeling Velsen behoort. CONCERT „DE KLEINE STEM". Het kinderkoor „De Kleine Stem", directeur de heer J. Post zal Zondag 16 December a.s. een concert geven in „Het Wapen van Velsen". Voor de pauze zal een 11-tal liederen gezon gen worden van Nico Hoogerwerf. Chris van Beek, Lieven Duvosel, Cornells Dopper e.a. Na de pauze wordt de bekende Bloemencantate yan Geertruida van yaderacken opgevoerd. Het pufverbod en de trawl" loggers. Katwijk in verzet. Dezer dagen vond te Katwijk aan Zee een vergadering plaats, die was belegd door de afdeeling Katwijk van den Ned. Bond van. Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders ter bespreking van het voornemen der regee ring tot het uitvaardigen van een verbod tot aanvoer van puf. Aan het verslag over deze vergadering, voor komende in het laatste nummer van „Toe nadering" ontleenen wij het volgende: De voorzitter sprak het welkom namens de afdeeling en zette het doel der bijeenkomst uiteen. Mocht het pufaanvoerverbod worden ingevoerd, dan zou dit voor de feeders en visschers alhier een ramp zijn. Als de vis schers alleen zouden moeten leven van het loon bij de arbeidsvoorwaarden vastgesteld, dan zou het loonpeil beneden de norm dalen. Het zou dan onmogelijk zijn het bedrijf voort te zetten. Een der schippers-eigenaars lichtte nader toe de verdiensten van de matrozen op de trawlloggers, daarbij aantoonende, dat de aanvulling op de gage, door de gevangen puf verkregen, onmisbaar is daar het loon van een matroos per f 100 besomming varieert tusschen f 2,85 en f 3. Van de verdiensten moet van tijd tot tijd de uitrusting worden aangevuld. Aangezien de slijtage aan boord niet gering is, mag dit zeker niet worden vergeten. Voorts wijst hij er op, dat als er 10 manden jonge visch puf gevangen worden en men gooit die weer overboord, dan kan het ge beuren, dat de inhoud van een halve mand nog leeft; de rest 'is reeds dood. Mocht de minister zijn plan doorvoeren, dan zal men zich op de liefdadigheid moeten beroepen. De heer E. de Jong merkte op, dat de minister zal moeten weten, dat het pufaan- voerverbod voor Katwijk een groote ramp wordt. Reeds veel jaren staat het puf vraag stuk in het midden der belangstelling. De voorstanders van een pufaanvoerverbod had den steeds de volgende argumenten om hun standpunt té verdedigen: ,.De visschers heb ben geldelijk belang bij den aanvoer van puf, dus is het vanzelfsprekend, dat zij de jonge visch zooveel mogelijk trachten te van gen". Dus in 't kort: „opzettelijke pufvissche- rij". De conclusie lag voor de hand: „ver biedt den aanvoer van puf. de visscher heeft er dan geen belang bij deze te vangen, de jonge visch blijft leven en dat zal den visch- stand ten goede komen: een pufaanvoerver bod dus." Wij willen deze argumenten even nader be zien. Dus eerst: opzettelijke pufvisscherij. De schipper, en hij alleen, beslist waar gevischt zal worden. Hoe hooger zijn besomming, hoe hooger in aanzien bij zijn reeder, hoe sterker zijn positie wordt. Iedere schipper zal zich beijveren om meer te besommen dan zijn collega's. Om dat te bereiken, moet het eenige doel zijn. marktwaardige visch te van gen. Zou hij zich meer of minder toeleggen op het vangen van puf, dan beteekent dit lagere besommingen, daling in aanzien bij zijn ree der en het kans loopen op degradeering tot matroos. Dit beteekent een sterk geldelijk nadeel, afgezien van het eergevoel Men moet de schip pers wel voor zeer dom aanzien, om dit alles te trotseeren. Van opzettelijke pufvisscherij is in dezen dan ook absoluut geen sprake. Het is dus vanzelf sprekend dat de schipper daar gaat visschen, waar hij de meest waar- levolle visch denkt te vangen. Naar gelang van plaats en tijd zal hij altijd meer of min der puf vangen, welke aangevoerd, de ver diensten der visschers verhoogt en meerde ren werk en brood geeft. Die gevangen jonge visch is echter aan de voortplanting onttrok ken, doch niet omdat zij was aangevoerd, doch omdat zij was gevangen. Iedere vis scher toch weet, dat de eenmaal gevangen jonge visch heel weinig in leven blijft, wan neer zij weer overboord gegooid wordt. De IJmuider trawlers voeren over het algemeen geen puf aan. Practisch hebben zij dus een pufaanvoerverbod. Wat ziet men nu echter gebeuren? Natuurlijk gaan ook zij daar vis schen. waar zij meenen waardevolle visch te vangen. Tegelijk met een paar manden ge- wenschte visch halen zij 50 en meer manden niet gewenschte puf scheep. Het is geen zeldzaamheid, dat zoodoende door één trawler in één reis van 814 dagen van de 500 tot 1000 manden jonge visch wordt scheep gehaald en dood overboord geworpen. Wanneer men daarbij bedenkt hoeveel trawlers de zee bevisschen, dan is er voldoen de reden om te vragen: Zou men misschien het vraagstuk aangaande pufaanvoer niet steeds naar voren brengen om hierdoor de aandacht af te leiden van de ontzettende massa-vernietiging door het groote stoom- trawlerbedrijf? Door invoering van een puf aanvoerverbod kan men den vïschstand in de Noordzee niet verbeteren. Een pufaanvoer verbod geeft geen enkel voordeel, doch al leen nadeel. Dr. Tesch, in het pufrapport, in opdracht van de regeering indertijd samen gesteld, bevestigt dat gevangen en weder overboord gezette puf. nutteloos vernietigd wordt. Wanneer men het rapport van dr. Tesch en de verklaringen van practische trawlschippers naast elkaar legt, dan komt men tot de conclusie, dat naar schatting door 15 trawlers in 10 weken meer wordt gevan gen en overboord gegooid, dus vernietigd, dan in totaal aan puf wordt aangevoerd. Een andere spreker bracht het denk beeld ter sprake, of door een bepaling op de maaswijdte der netten vast te stellen, niet betere en wenschelijker resultaten verkregen zouden kunnen worden. Hier bij zou ook nog gedacht kunnen wor den aan afgesloten vischterrein of beperking van de visscherij op een andere wijze. Een der aanwezige schippers merkte op, dat tong gauw door de mazen heensluipt. En de tong brengt soms goed geld op. Ten slotte werd nog opgemerkt, dat, hoewel de minister een paar maanden geleden had toegezegd, ernstige pogingen in het werk te zullen stellen om verruiming van het afzet gebied te bevorderen, er tot op heden nog niets van viel waar te nemen. Aan het einde der vergadering werd met algemeene stemmen besloten een motie te zenden aan den Minister van Economische Zaken van den volgenden inhoud: „De afdeeling Katwijk van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders in vergadering met verschillende deskundigen en belanghebbenden bijeen; kennis genomen hebbenae van de plannen van den minister van Economische Zaken tot uitvaardiging van een pufaanvoerverbod; meent daartegen ernstig te moeten pro testeeren op grond van de volgende overwe gingen: lo. dat een pufaanvoerverbod niet is te achten in het belang van den visc'nstand, ook al omdat hierdoor het vangen en vernietigen van kleine visch niet wordt voorkomen, 2o dat bij de toch al heerschende groote malaise in het visschersbednjï de oeman- n in gen de inkomsten uit den verkoop van de puf voortvloeiende niet kunnen derven en dit tenslotte zich ook weer wreken zal op den algeheelen toestand van het visschersbedrijf; alzoo van oordeel, dat de uitvaardiging van een pufaanvoerverbod voor Katwijk en meer dere plaatsen een ware ramp zou beteekenen, doet de afdeeling voornoemd een beroep op den betrokken minister om tot uitvaardiging van een desbetreffend verbod niet te willen overgaan." KERSTSPEL VRIJZ.-CHRISTEL. JONGERENBOND. De Vrijz-Christelijke Jongerenbond zal op den Tweeden Kerstdag des avonds in het ver- eenigirigsgebouw der Vereeniging voor Vrijzin nig Hervormden een oud-middeleeuwsch Kerstspel opvoeren, waarbij medewerking wordt verleend door het dameskoor. „Rijwieldieven" in zakformaat Een oproep van den commissaris van politic. zoudt U méér betalen kost een week-abonnement op de Hiervoor wordt dit blad zes dagen achtereen bij U thuis bezorgd. Voor 1?3 cent per dag bent U dus lezer van een uit stekend verzorgd dagblad en bovendien GRATIS EN HOOG VER ZEKERD tegen alle soorten ongevallen. Abonneert U nog heden. Heusch, het is uw voordeel Door de gemeentepolitie werden de daders van vele in den laatsten tijd gepleegde rij wieldiefstallen opgespoord en aangehouden. Het bleken twee knapen te zijn van 9 en 10 jaar, die een 15-tal rijwielen ontvreemd had den. Na eenigen tijd het rijwiel bereden te hebben werd het hier en daar onbeheerd ach tergelaten. Door tusschenkomst van de politie werd een 14-tal rijwielen opgespoord en in handen van de eigenaars gesteld. In verband met het bovenstaande verzocht de commissaris van politie degenen, die in den laatsten tijd een onbeheerd rijwiel in be waring hebben genomen, hiervan ten spoedig ste aangifte te doen aan het bureau van po litie, Willemsplein of aan de politieposten te IJmuiden-Oost en Velsen-Noord. „VEILIG VERKEER". Gistermiddag kwam ons bureau in de Ken nemerlaan binnenstappen de heer Hofman van Overveen, die ons vertelde, dat hij iets uitgevonden had, dat niet weinig kan bij dragen tot de bevordering van het veilig ver keer. Hij wilde gaarne zijn uitvinding eens demonstreeren. Het woord „uitvinding" maakte ons een beetje huiverig, maar toen de heer Hofman er direct bij vertelde, dat het niet iets a la Wol- vega was en hij ons verzekerde dat het niet ging om winstbejag, doch hij zijn uitvinding gaarne stelde ten dienste van de veiligheid op straat, hebben we den heer Hofman in de gelegenheid gesteld te demonstreeren. Het was Iets, dat op de fiets zat. En dus werd de fiets naar binnen gereden. Het was al weer het historische ei van Co lumbus. Aan het stuur is een koperen buis bevestigd, iets breeder dan het stuur. Links en rechts is bij de uiteinden een pijl uitge zaagd, wijzende naar buiten. En achter op het spatscherm zit een blikken doosje, waarin boven elkaar twee pijlen zijn uitgezaagd, de een wijzende naar rechts, de ander naar links. Achter de uitgezaagde pijlen is een rood lam pje aangebracht, dus totaal vier lampjes, die verbonden zijn aan de dynamo op de voorvork Als nu de bestuurder een bij zijn rechterhand aan 't stuur bevestigde schakelaar naar rechts drukt, gaan de lampjes van de naar recht wijzende pijlen op het stuur zoowel als achter op het spatbord branden, zoodat zoowel tegen liggers als achterop-rijders duidelijk kunnen zien, dat de bestuurder naar rechts uitwijkt Een druk naar links bewerkstelligt het tegen overgestelde. Ongetwijfeld een practische uitvinding die vooral des avonds, wanneer een teeken met de hand slecht te zien is, de veiligheid van het verkeer en van den wielrijder die haar ge bruikt, niet weinig bevordert. De heer Hofman heeft zijn uitvinding ook voor de verkeerspolitie gedemonstreerd, die haar eveneens van belang vond. UITVOERING D. O. S. De Chr. Sportvereeniging D. O. S- geeft Vrij dag 21 December a.s. een jubileumuitvoering in de groote zaal van het Patronaatsgebouw te IJmuïden-Oost, „KUNST ZIJ ONS STREVEN" De R.K. Tooneelvereeniging „Kunst zij ons Streven" geeft 6 Januari a.s. haar tweede do nateurs-uitvoering in dit seizoen in het Pa tronaatsgebouw. Mén zal zich herinneren, dat K. Z. O. S. op 28 j.l. met het tooneelwerk „Crisis" het sei zoen inluidde. Deze eerste avond bewees, dat het voor deze ijverige vereeniging geen crisis was, want zoowel het spel als de opkomst was buitengewoon gunstig. Het tweede stuk dat K. Z. O. S. voor het voetlicht brengt is het bekende Amerikaansche blijspel „Eén dag Dame Den bezoekers wacht derhalve een vroolijke avond, die ruimschoots gelegenheid biedt om de zorgen eens weg te lachen. 111111 Maandag werden te Stock holm de Nobelprijzen voor 1934 uitgereikt. Hierboven de Italiaansche dramaturg Luigi Pirandello, die den litera tuurprijs won. Naast hem de beroemde Zweedsche schrijfster Selma Lagerlöf, aan wie jaren geleden deze prijs werd toegekend. EEN IJSOORLOG TE WACHTEN? Men schrijft ons: Vermoedelijk staat ons hier een ijsoorlog te wachten. Dit is een gevolg van den aanvoer van Noorsch natuurijs en als gevolg daarvan de vermindering van de productie der plaat selijke ijsfabrieken. De belanghebbenden in het reederij- en vischhandelbedrijf hebben, vóór dat er Noorsch natuurijs werd aangevoerd, steeds zeer hooge prijzen moeten betalen voor het hier geproduceerde fabrieksijs. Wat door de afnemers van het IJmuider fabrieksijs in conferenties e.d. nooit was bereikt, n.l. den ijsprijs alhier in overeenstemming te brengen met de ijsprijzen in andere landen van Euro pa. gebeurde, toen een combinatie het Noor- sche natuurijs ging importeeren. De ijsfabrie ken alhier verlaagden de prijzen met 25—30 procent en meer. Ook de kwaliteit van het fabrieksijs werd toen beter. Ook hierover wa ren de klachten legio. Het natuurijs trok echter steeds meer afnemers. De ijsfabrikanten alhier hebben toen een actie op touw gezet, om den import van het natuurijs onmogelijk te maken en o.m. de re geering verzocht den invoer van natuurijs T,e verbieden en daarna alom in den lande be kend gemaakt, dat het natuurijs nadeelig was voor de gezondheid enz. Noch het een, noch het ander heeft eenig resultaat opgeleverd Voor de regeering be stond er geen aanleiding den invoer te ver bieden en een onderzoek, in opdracht van de overheid, heeft uitgewezen, dat het natuurijs van zeer goede kwaliteit is. hetgeen de reeders en vischhandelaren al lang bekend was. Naar wij thans vernemen ligt het in de be doeling van de ijsfabrieken alhier, om de prij zen van het ijs zoo laag mogelijk te stellen, zoo noodig met groote verliezen, opdat de inkoop- combinatie alhier de import van natuurijs noodgedwongen zou moeten stopzetten. Zoo ver is het nog wel niet, doch het zou ervan kunnen komen. De gevolgen kunnen dan niet uitblijven, de ijsfabrieken zouden dan weer ge- egenheid hebben de prijzen zoo hoog op te voeren als voorheen. Hooger dan in welk land van Europa ook, zeer tot schande van het IJmuider visscherijbedrijf. In het rapport der Commissie-Rijkens werd ook op de hooge prij zen van het fabrieksijs gewezen, als een der bezwaren van het visscherijbedrijf. DE BEWAARSCHOOL. Vrijdag a.s. in Thalia. Deze eerlijke Fransche film. zonder een spoor van die snorkende sentimentaliteit, weet den toeschouwer met een glimlach op het ge zicht tot in zijn diepste binnenste te ontroe men. Zij is kennelijk niet gemaakt om een drama te „veroorzaken" doch om een stukje werkelijk leven te toonen. waarvan velen onzer het bestaan nauwelijks beseffen. Wie de bevolking van een bewaarschool kent, weet ook welk een ontzaggelijke moeilijkheden men heeft te overwinnen; dat daarvan echter niets blijkt pleit in hooge mate voor de sa menstellers van het knappe werk. Het oprechte spel der hoofdvertolkster en deonverminkte spontaniteit der kinderen vloeien volmaakt in elkaar en stempelen deze film tot een der beste van den laatsten tijd. Typisch Fransch, maar meer nog echt menschelijk is de gemoedelijke „femme de service", die met Madeleine Renout misschien wel de hartelijkste elementen zijn, welke ooit in een film zijn opgetreden. Daar naast zijn de figuren van den dokter en de directrice niet minder- zuiver geteekend. En is het bij al die groot menschelijkheid niet logisch, dat er ook een zuivere liefde tusschen de twee hoofdpersonen groeit, een liefde die weldadig aandoet tusschen de vele wrange, bittere, doch ook soms bij dat heerlijke koddi ge. Thalia brengt deze film Vrijdag a.s. uit. Dr. L. Heijermans schreef; „Ik zou er alle ministers, kamerleden, gemeentebesturen, raadsleden, enz. heen willen sleepen, twee maal heb ik De Bewaarschool gezien, misschien ga ik er nog voor de derde maal heen." KERKELIJKE VERKIEZINGEN. In de twee laatste vacatures van het kies college der Ned. Herv. gemeente te IJmuiden- Oost zijn gekozen de heeren G. Uiterwijk Win kel en J. Visser, laatstgenoemde na herstem ming met den heer C. Visser. OUDERAVOND MARNIX- EN GROEN VAN PRINSTERERSCHOOL. Gisteravond heeft een gecombineerde ouder avond van de Marnix- en de Groen van Prin- stererschoöl plaats gehad. De turnzaal van de Marnixschool, waar deze avond gehouden werd, was tot in alle hoeken bezet. Vooraf waren de ouders eerst in de gelegen heid gesteld het werk der kinderen te bezich tigen. De avond die een gezellig intiem karak ter droeg, werd geopend met het zingen van Ps. 45 1 en 5 waarna de 2e voorzitter der School- vereeniging. de heer P. Verwoerd Ps. 85 voor las en voorging in gebed. Na een kort wel komstwoord van den heer Verwoerd werden door leerlingen der le en 2e klas der Groen van Prinsterer school een paar aardige kinder liedjes ten gehoore gebracht die met een dankbaar applaus beloond werden. Eveneens brachten de leerlingen der 7e klas op zeer ver dienstelijke wijze: „Daar is uit 's werelds donk're wolken", en „die Lorelei" ten gehoore. De in de pauze aangeboden versnapering vormde een aardig intermezzo, waarna de leerlingen der 7e klas zich nog eens deden hooren en eenige films: „Een reis naar vuur land". „Felix in Japan" en „Van bol tot bloem" geprojecteerd werden. De heer T. van Popta, hoofd der Groen van Prinstererschool, sprak hierna nog een kort woord tot de aanwezigen, in hoofdzaak over de vertoonde films. In ver band met de film „Van bol tot bloem" wees hij op de groote wonderen die in de natuur ge openbaard worden. De heer Verwoerd dankte voor de groote opkomst en zeide dat waar de turnzaal dezen avond te klein bleek te zijn het bestuur zal zorgen, indien zulks een volgende maal mocht blijken, een grootere zaal te heb ben. De avond werd hierna met dankgebed door den heer Van Popta gesloten.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1