Richt Uw schuilplaats in Rubriek voor Vragen. „Na drie maanden reeds eenheid." Charles Ulm. Wenken" bjj de verdediging tegen luchtaanvallen. (Van onzen Parijschen correspondent). Toen enkele maanden geleden door het op perste legerbestuur groote luchtmanoeuvves werden aangekondigd, waarbij een nachtelijke aanval op Parijs op het programma stond, spoedden alle journalisten zich dien avond naar Le Bourget om te zien hoe de daar op gestelde verdedigingsapparaten, kanonnen, zoeklichten, vliegtuigen etc. de burgerbevol king van Parijs eventueel zouden kunnen be schermen tegen den vijand. We vermoeden, dat het meer die al te groote belangstelling was, dan wel het vrij ongunstige weer, dat de commandeerende legerautoriteiten deed be sluiten om de manoeuvre af te lasten. Want zij, die tegen drie uur 's nachts nog buiten waren, zagen een merkwaardig schouwspel. Daar ronkte hoog boven ons honderden vlieg tuigen, daar schoten geweldige lichtbundels door de wolken. De aanval had dus toch wel plaats gehad, alleen maar een beetje later. En het resultaat van dit spiegelgevecht? Wel. héél „eenvoudig"dat Parijs en alle omliggende steden in enkele oogenblikken tijds nagenoeg geheel verwoest werden. Wel werd de aanrander daarna nagezeten door de verdedigingsvliegtuigen, wel keerden slechts (gelukkig altijd theoretisch) weinigen terug bij hun basis, maar het „doel" was bereikt. Wat ons nu interesseert is dit: is er ook iets gedaan, niet voor een „magnifieken" aanval, maar voor een behoorlijke verdediging? De brochure, welke ons zoo juist bereikte kunnen we niet anders dan „onrustbarend" bestempelen en we doen het dan nog uit wellevendheid. De titel van dit geschrift is: „Aanbeve lingen voor de burger-bevolking hoe zich te beschermen in het geval van luchtaanvallen". De ondertitel luidt: Leest en bewaart dit ge schrift; op zekeren dag kan het u het leven redden". Omtrent den inhoud zijn we dus ingelicht. Ter linkerzijde, bovenaan: Préfecture van Politie, Secretaris-generaal van Defensie. Ter rechterzijde: Prijs 0.50 centimes. Dat is al het eerste wat ons aanstoot geeft. We zullen niet „doodvallen" op 50 centimes en achten het. in alte bescheidenheid, ook niet te duur betaald, wanneer we voor zoo'n luttel bedrag eventueel het leven zouden redden, maar wie en wat geeft het recht om van de „burger bevolking" te eischen 50 centimes te storten om de methode te leeren zich te beschermen tegen luchtaanvallen? Zijn we wél ingelicht, 'dan betalen we verre-verreweg het grootste deel van onze belastingen en van ons inkomen juist aan een behoorlijke verdediging Doch dit alles is nog maar een zielige klei nigheid. Daargelaten nog het feit, dat het meer dan pijnlijk is en angstig aandoet, dat we ons in vollen vredestijd moeten trainen, hoe ons te beschermen tegen mogelijke gif gassen en brandbommen, is het ontstellend om op pagina I te lezen: „Alle middelen ter verdediging zullen worden aangewend om de vijandelijke vliegtuigen te beletten door te dringen, maar wacht niet tot ze boven u zijn. Als niets u weerhoudt op het oogenblik van den eersten aanval, vertrekt. Als u op het platteland familieleden, vrienden, een huis of een schuur hebt. vertrekt dan met uw gezin en ge komt terug wanneer het gevaar is gewekenWacht nietvertrekt Op tijd vertrekken, beteekent het verkeer niet stremmen". Schamper hooren we iemand opmerken: dit geldt niet voor weerbare huisvaders, die zich direct bij hun regiment moeten melden. An ders: krijgsraad en kogel. Maar waar, volgens de sinistere voorspellingen van de technici een eventueele luchtaanval niet zal worden voorafgegaan door een ultimatum, en waar met de moderne middelen een millioenenstad in één uur tijd kan worden vernield, waar zelfs een paraat leger toch minstens vier dagen noodig heeft om te worden gemobili seerd, daar lijkt het wel héél twijfelachtig of men nog de gelegenheid zal hebben om te vluchten. Regeerings-saneering in café bedrijf. Horecaf zal om maatregelen vragen. Vrijdag zal te Utrecht een hoofdbestuurs vergadering worden gehouden van de Hore caf, den bond van eigenaren in het hotel-, restaurant en cafébedrijf. Op deze vergade ring zal ter sprake komen de uitermate slech te toestand in deze bedrijven, die zich ken merkt door geringer bezoek, minder verbruik en hooge lasten. De pas geïnstalleerde bouw-commissie uit de Horecaf, waarin voor ons district de heer Gunters uit Zandvoort zitting heeft, zal met het hoofdbestuur overleg plegen hoe in dezen toestand verbetering gebracht zal kunnen worden. Wij vernemen van zeer welingelichte zijde dat het in de bedoeling ligt de regeering te verzoeken ook voor het hotel-, café- en re staurantbedrijf maatregelen ter saneering te willen treffen. Welke deze dan zouden moeten zijn is nog onbekend natuurlijk, doch men zou hen kunnen vergelijken met die, welke de regeering voor het bloembollenbedrijf heeft genomen. Men meent dat de regering tegenover een dergelijk verzoek zeer welwillend zal staan en dat er groote kans bestaat dat de maatregelen zullen bestaan uit prijsregeling voor de café's en restaurants en beperking van den bouw van deze inrichtingen, zoodat niet alleen concur rentie van bedrijven die uit anderen hoofde reeds inkomsten hebben en een eventueel na- deelig saldo van de restaurants en lunchrooms kunnen bijpassen wordt vermeden, maar ook dat er geen nieuwe bedrijven als paddestoelen uit den grond zullen verrijzen. Andere maatregelen zouden bestaan uit een pasbelasting om te voorkomen dat evenals ver leden jaar zeventig millioen gulden het land uitgaan, door een overgroote stroom Neder landers die het land verlaten en hun vacantie elders doorbrengen. Hoogswaarschijnlijk zal reeds in het begin van het volgend jaar met de uitvoering van ideze plannen worden begonnen. Het tweede punt in de brochure luidt: Pre pareert nu uw schuilplaats, in overleg met uw huisbaas of uw buren. Daarvoor zijn noodig kelders met gewelven, dekens, die onderling gescheiden moeten zijn op twee of drie meters, om alle toegangen, deuren, raampjes, vensters af te sluiten". De dekens moeten eerst ge drenkt worden in kalk, u moet voorzien zijn van electrische zaklantarens en er moet con stant een vat drinkwater aanwezig zijn het welk elke 24 uur moet worden ververscht. Voorts stapele men een hoeveelheid conserven op en schaffe zich een schop, een houweel en kleine apotheek aan. Wanneer dit is gedaan moet men beginnen de zolders te ontruimen van alles wat brandbaar is. Men strooie op den vloer een laag zand van 3 a 4 centi meters dikte. Men kome met zijn naaste buren overeen één hunner te benoemen tot brand meester; hij moet beschikken over zoo veel mogelijk zakken zand. Maar voor alles is het ieders plicht om zich een gasmasker aan te schaffen." Dat gasmasker kunt ge u thans ad pl.m. twintig gulden per stuk in den handel aanschaffen. Eens per jaar moet ge uw mas kers laten nazien den specialen gemeen telijken dienst, die zal uitmaken of uw mas ker nog deugdelijk is of dat men verplicht is voor zich en zijn gezin andere maskers aan te schaffen. Na eenige „nuttige wenken" (gooit nooit water op bommen, wrijf nooit uw oogen, raak niets aan wat in contact is geweest met de buitenlucht, oefent u eiken dag een oogen blik in het aandoen en dragen van een gas masker) vinden we, keurig geëncadreerd dit, wat al niet meer geruststellend is dan het voorgaande: „Eerbiedigend de internationale overeen komsten, welke Frankrijk mede heeft onder teekend, zal de Regeering, in geval er een oorlog zou uitbreken, in overeenstemming met de Geallieerden, van de vijandelijke Regeering trachten de belofte te verkrijgen, dat geen gassen als oorlogsmiddel zullen worden aan gewend Als dit niet wordt verkregen, behoudt ze zich voor naar omstandigheden te hande len". En daarop volgt: „Geen deel van het Fransche grondgebied 's beschermd tegen luchtaanvallen en de groote centra zullen waarschijnlijk het meest gezochte doel zijn".... Het is wel luguber om te denken: om in deze Kerstdagen nu eens een echt mensch- lievend cadeautje te doen. ga ikeen gas masker geven HENRY A. TH. LE3TURGEON. De gebeurtenissen op de Galapagos-eilanden. Onderlinge strijd der eenzamen. Guayaquil, 12 Dec. Naar de meening van den onderzoeker. Martin Voegeli, die in Sep tember de Gallapagos-eilanden bezocht, kan de dood van dr. Ritter niet door vleeschver- giftiging veroorzaakt zijn, aangezien dr. Ritter vegetariër was. Voor zoover men uit den in houd der gevonden brieven, die in het Zweedsch, Duitsch en Engelsch zijn geschre ven een inzicht in het tragisch geheim van het Charles-eiland kan krijgen, schijnt zich tusschen Lorenz en Philipson een hevigen strijd om barones Wagner te hebben afge speeld, die met knuppels en steenen is ge voerd. Overwinnaar in dezen strijd moet Philipson zijn geweest, die daarna met de barones het Charles-eiland heeft verlaten. Lorenz en Nuggrud zijn waarschijnlijk latei- naar het eiland Marchena gezeild, waar zij door gebrek aan water omkwamen. De matro zen, die het lijk van Lorenz en Nuggrud von den hebben den laatsten brief, die Lorenz kort voor zijn dood schreef, na de terugkeer op het schip verloren. Koscoe Turner heeft groote plannen. Hij wil o.a. over Noord- en Zuidpool vliegen. LOS ANGELES, 12 December (Reuter) De bekende Amerikaansche vlieger Roscoe Tur ner, die derde aankwam in de Melbourne-race heeft medegedeeld, dat hij voornemens is het komende voorjaar een vlucht om de wereld te maken, ongeveer langs den equator. Vervol gens wil hij een wereldvlucht maken in Noor delijke en Zuidelijke richting, waarbij hij over Noord- en Zuidpool wil vliegen. Voor zijn vlucht om de equator zou hij in Panama star ten. Hij wil slechts zes tusschenlandingen maken. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie- geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men chocoladegelei? ANTWOORD: Vermoedelijk meent gij choco ladevla. Hiervoor is noodig voor 3 personen: 1/2 liter melk, 2 0 gram poederchocolade. 17 gram maïzena, GO gram suiker en 1/4 stokje vanille. Be-waar een klein gedeelte der melk om de chocolade en de maïzena aan te mengen en laat de vanille in de rest der melk op een hoekje van de kachel trekken. Breng dan de melk aan de kook en roer ondertusschen chocolade, maïzena, suiker en melk tot een gladde massa, Giet deze al roerend bij de kokende melk en laat, steeds roerend, nog 5 minuten doorkoken. Verwijder de vanille. Laat de vla, onder af en toe roeren om veivorming et voorkomen, afkoelen en giet ze, als ze lauwwarm ls geworden in het vlaschaaltje. Garneer het met kleine, witte schuimpjes. 2e recept. (5 personen): Benoodierd: 5 eieren. 5 reepen Kwatta: 30 gr. boter en 30 gr. suiker. Smelt de chocolade in een kom. zonder toevoe ging van water op den wasem van een ketel. Minister Marchant spreekt over de spelling. Overspannen aanhangers der oude schrijfwijze. De Vereeniging ..Spellingvrede" hield Dins dagavond haar eerste openbare bijeenkomst in de groote zaal van het gebouw der A.M.V.J. te Amsterdam. Het woord werd gevoerd door Mr. H. P. Marchant. minister van Onderwijs en prpf. dr. N. J. H. Gerlach Royen O.F.M.. hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, taalkundig adviseur van bovenge noemde vereeniging. Na een korte inleiding van den voorzitter van het hoofdbestuur der Vereeniging, mr. dr. E. W. Catz, waarin hij de sprekers wel kom neette en het doel der organisatie spellingeenheid uiteenzette, was het woord aan minister Marchant, die sprak over „De stand van het spellingvraagstuk". De minister werd met een krachtig applaus begroet. „We zijn hier bijeen in de sfeer van het pacifisme; de spellingvrede begint veld te winnen. Ware ik geen minister, aldus spr., dan zou deze rede gecensureerd worden, maar ik zal van dit voorrecht geen misbruik maken. In den spellingsstrijd is een soort psychose gebleken. De tegenstanders zeggen, dat zij zich van beschaafde taal bedienen. doch zij schromen niet den minister anonieme brief kaarten met scheldwoorden te sturen. Iemand die niet anoniem wilde blijven, schreef o.a.: „Met de diepste verachting voor uw persoon". maarik telde negen fouten in zijn brief tegen de spelling De Vries en Te Winkel. Een ander schreef me: „Het is maar zoo jammer, dat het verboden is op u te schieten...." en dat alles om de spelling, (gelach). Waarom, aldus spreker, is de regeerng be gonnen bij de examens de vereenvoudiging voor te schrijven? Het Lager Onderwijs is een zaak van gemeentezorg en het leerplan wordt door de hoofden van scholen vastgesteld onder goedkeuring van den rijksinspecteur. De minister is verantwoordelijk voor den goeden gang van zaken. Bij mijn optreden als mi nister liet het onderwijs in de Nederlandsche taal veel te wenschen over. De regeerng had zich vroeger gesteld op het vrijheidsstandpunt Toen in 1865 De Vries en Te Winkel werd in gevoerd, bleef men vrij de spelling Siegen- beek te gebruiken. In 1909 werd een negatief voorschrift gegeven: Kollewijn mocht niet worden gebruikt. Bindende voorschriften waren er hier dus toen ik optrad als mi nister niet. Vandaar, dat er zoo een chaos kon ontstaan. Er wordt gezegd, dat er nu 5 verschillende schrijfwijzen zijn. Nu, vóór mijn optreden waren er dan toch zeker vier (gelach). Men kan onmogelijk volhouden, dat de verwarring grooter is geworden. Bij het on derwijs is reeds na drie maanden eenheid in plaats van chaos. Buiten het onderwijs is die eenheid er niet, maar dat veroordeelt de re geringsmaatregel niet. Het heeft 18 jaar geduurd voor de spelling De Vries en Te Winkel ook in de departementen is ingevoerd. Tien jaar heeft het geduurd voor De Vries en Te Winkel op een groot deel der scholen is ingevoerd. Als men iets doet, moet men het vlug doen. Men verwijt mij, dat ik Nederland heb overdonderd en dat ik op de Koninklijke beslissing vooruit ben geloopen. Indien ik daarop had gewacht en had gezwegen, zou men inderdaad zijn overdonderd. Men wil een alzijdige commissie zien inge steld, een soort spellingsparlement om een rapport uit te brengen. Maar als men in Nederland aan iets kapot gaat, dan is het aan de commissies. Men verwijt mij o.m. aldus spr. dat er woorden zijn, die bij vereenvooudigde spel ding hetzelfde geschreven worden en verschil lende beteekenis hebben, maar.dat komt nu ook al bij verschillende woorden voor. Ten aanzien van de geografische namen merkte spr. op, dat wanneer de storm wat geluwd is ook daar weer aan zal wor den begonnen. Er zijn geleerden van naam, die de spelling zoover mogelijk van de uitspraak af willen zien staan, zooals in Engeland. Dat zijn de menschen die onzen kinderen de Nederland sche taal willen leeren. Onder daverend applaus beëindigde de minister zijn rede, die door de K. R, O. werd uitgezonden. Na de pauze was het woord aan prof. dr. N. J. H. Gerlach Royen. Geld van de Koninklijke voor Duitschland? Naar verluidt, vertoeft Sir Henry Deterding op het oogenblik te Berlijn om namens de Koninklijke Shell groep een belangrijke lee ning aan de Duitsche regeering aan te bieden Er zou sprake zijr. van een bedrag van niet minder dan 55 mill, pd.st., waarvan 60 pet. in contanten zou worden verstrekt, De overige 40 pet. zouden uit benzineleveringen bestaan. Wrijf ze geheel glad. Roer er de boter door, daarna een voor een de eierdooiers en het laatst, luchtig, het eiwit, dat met de suiker stijf is ge klopt, Presenteer er, daar deze vla vrij machtig ls, droog gebak bij. VRAAG: Hoe maak ik een pitrieten wieg schoon? ANTWOORD: Boen de wieg stevig af met wurm zeepsop. Spoel met ruim koud water goed na, zoodat geen zeep achterblijft. Bestrooi de wieg dan, terwijl zij nog nat is, met zwavelpoeder en verdeel dit men een schoon schuiertje over de ge- heele wieg, zoodat het riet overal door de zwavel geraakt wordt. Laat stil in de schaduw drogen en schuier daarna met schoonen schuier af. BELASTING ZAKEN VRAAG; 1. Ik bezit een motorrijwiel, dat ik al leen in de maanden April tot eind September, dus 6 maanden, wil berijden: daarna laat ik het door de belastingambtenaren verzegelen. Moet ik dan maar over een half jaar pers, bel, betalen? 2. Moet ik toestaan dat de verzegeling aan de wielen geschiedt, zoodat het zeer moeilijk wordt de motorfiets te verplaatsen, of kan ik eischen, dat een onderdeel zoodanig verzegeld wordt, deit de fiets toch onbruikbaar ls? ANTWOORD: 1. Ja, mits u vóór 20 Januari van het belastingjaar daarvan schriftelijk kennis geeft aan den Inspecteur. 2. Gij kunt daaromtrent geen eischen stellen, maar als uw verzoek, om het op een andere wijze onbruikbaar te maken, genoeg waarborg tegen misbruik biedt, zal men daaraan vermoedelijk wel voldoen. VRAAG: Als een bewoner van Santpoort in de maand December een hondje aanschaft, is hij dan verplicht voor het geheele jaar 19 34 belas ting te betalen? Zoo ja, hoeveel? Een persoonlijke herinnering. DONDERDAG 13 DECEMBER 1934 Amerika's reserve munitie- voorraden gaan naar Japan. In den namiddag van den 2den Juli van 1933 streek de K. L. M.-vogel, de Havik, onder op perste leiding van den Drenthenaar Piet Soer, die een half jaar later de beroemde Pelikaan- tocht zou maken, neer op het harde vliegveld van het ietwat droefgeestige plaatsje Djask. Het was er druk. Een Engelsche machine ont dekten wij reeds, voordat wij zelf nog vasten grond onder de voeten voelden en korten tijd na ons streek een andere K. L. M.-vogel neer, onder leiding van gezagvoerder Beekman. Drie machines aan de Perzische kust. In Djask, met de slechte accomodatie. Toentertijd tenmin ste. Want thans heeft de K. L. M. een eigen nederzetting in Djask. De gastvrije woning van Mr. en Mrs. Penfold, in de onmiddellijke omgeving van de kust gelegen, zou ons tot onderdak dienen. De overvloed van piloten en passagiers noodzaakte evenwel tot een wed loop. Want hoe gastvrij onze Engelsche vrin den ook waren, zelfs aan logeerruimte in een flinke woning komt een einde. Zoo werden Ir. Egeter en schrijver dezes, de Havik-passagiers, bij de Penfolds ingekwartierd. In de groote logeerkamer, die wij moesten passeeren om onze eigen kwartieren op tf zoeken stonden drie bedden. Het was een ongekende bende op de vloer, en op de bedden en daartusschen door dwarrelden drie druk met elkander, spre kende mannen. Eén hunner was Charles Ulm. 's Middags aan de thee vertelde Mrs. Pen- ford van haar andere gasten, de drie Austra liërs uit de groote logeerkamer. Zij zouden nu eindelijk 's nachts vertrekken. Er was reeds order gegeven om het drietal tegen één uur te wekken, 's Avonds, voordat wij zelf voor enkele weinige uren ons bed gingen opzoeken, heb ik nog een twintig minuten op den rand van Ulm's bed met hem zitten praten. Een le venslustige, gezellige causeur, nog maar 36 jaren oud.. De man, die de grootste gevaren heeft getrotseerd, die den dood herhaaldelijk in zijn onmiddellijke omgeving heeft gezien. Die zijn geboortegrond: Australië verliet om op Gallipoli tijdens den wereldoorlog de kleu ren van zijn land te verdedigen. Een sport man, als zijn landgenoot A. F. Wilding, het groote temiisphenomeen, die op datzelfde Gallipoli den dood vond. Ulm, ik zie hem nog naast me zitten, het omhoog gekamde haar, zijn witte shirt en flanellen broek- Druk gesti- culeerend, vol goeden moed. Op weg van Australië naar Engeland, voor een recordvlucht die toen al geen record meer kon opleveren. Om 2 uur 's nachts zouden zij uit Djask ver trekken. Reeds eenige dagen vertoefden zij daar aan de Perzische Golf, reeds meer dan eens waren zij van plan geweest te starten, maar hun machine was niet in orde. Ten slotte gingen wij allen naar bed en met een: tot weerziens overmorgen in Gaza, namen wij afscheid. De Australiërs werden dien nacht om één uur gewekt. Tegen tweeën vertrokken zij ir het ouderwetsche Fordje naar het vliegveld. Toen wij. Hollanders, om vier uur aankwamen, waren zij in het schemerduister bezig eenige proef rondjes te draaien. Blijkbaar deden deze voldoende vertrouwen in hun machine stellen, want korten tijd daarna vertrokken zij in de richting Mesopotamië. Twee dagen later land de de Havik in Gaza aan de Oost-Middelland- sche zeekust. Ulm en zijn tochtgenooten wa ren niet aanwezig. Zij hadden zooals later bleek een noodlanding moeten maken in de Syrische woestijn. Toch bereikten zij later Croydon. Over den afstand AustraliëEnge land hadden zij niet minder dan 23 dagen noodig. Ulm bleek niet ontmoedigd te zijn. Eenige weken na zijn aankomst in Engeland was hij gereed voor den vlieg-sprong over den Oceaan naar Amerika. Andermaal achtervolg de de pech hem. Aan Ierland's kust stortte zijn vliegtuig in zee. Ulm kwam er zonder on gelukken af. Hij volhardde. Want korten tijd daarna vloog hij in ruim zes dagen van En geland naar Australië, waarmede hij het re cord van zijn landgenoot Kingsford Smitb verbeterde. Een impulsieve persoonlijkheid als Ulm i? met dergelijke verrichtingen niet tevreden. In dienst van zijn land heeft hij de luchtpost on derhouden tusschen Australië en Nieuw-Zee- land. Reeds eenmaal was hij van Californië naar Australië gevlogen. Begin December wil de hij denzelfden tocht ondernemen. Met Littlejohn en Skilling steeg hij van Oakland op. Tenzij er nog een wonder plaats heeft, is deze tocht zijn laatste geweest. De pech, die hem zoo dikwijls achtervolgde, heeft hem niet verlaten. Waarschijnlijk is zijn „Star of Australia" in de Stille Zuidzee ondergegaan. De uitgezonden radiotelegrammen tusschen 11 en 12 uur vormen een tragedie en men kan zich moeilijk indenken welken angst deze wak kere mannen hebben doorleefd. Hoe zij gewor steld hebben met den dood, hoe zij natuurlijk gehoopt hebben opgepikt te zullen worden. De onmetelijke Oceaan heeft hen vermoedelijk verzwolgen. Een bekend vliegenier met zijn metgezellen zal er wel den dood gevonden hebben. MOLLERUS. ANTWOORD: Geen belasting is verschuldigd als door den vorigen houder reeds belasting voor den hond is betaald. Overigens is de belasting slechts voor de helft verschuldigd, indien de aanschaffing in de tweede helft van het jaar plaats heeft. Gij doet het beste, daarover eens inlichtingen te vragen aan de Gem, Secretarie te Velsen. VRAAG: 1. Ik woon te Zandvoort (klasse 3), ben gehuwd en heb geen kinderen. Hoeveel ink. bel. 1934/35 moet ik betalen van een inkomen van 1500? 2. Hoeveel bedraagt dat voor iemand met 1 kindje en een inkomen van 1490? ANTWOORD: 1. Rijksinkomstenbelasting 17.G4. gem. fondsbelastlng 42. 2. Resp, 12.88 en 33.Bij samenwoning met andere belastingplichtige personen is de gem. fondsbelasting hooger. MILITAIRE ZAKEN. VRAAG: 1. Ik ben geboren ,20 Februari 1916, Kunt u mij ook zeggen, of ik vrijgeloot ben? 2. Zoo niet, wanneer moet ik dan in dienst en wanneer moet ik voor de keuring komen? ANTWOORD: 1. Neen, nog niet bekend. 2. In 103G in dienst en in 1 9 35 voor de keuring. DIVERSEN. VRAAG: Hoeveel benzine en olie heeft de Uiver gebruikt voor den tocht Londen-Mel- bourne? ANTWOORD: De Uiver gebruikt per uur 2SS liter benzine en 3.13. liter olie. Het aantal vlieg uren bedroeg 71 uur en 28 minuten, zoodat in totaal gebruikt werden 20582 liter benzine en 224 liter olie. Met goedkeuring van het Departement van Oorlog. WASHINGTON, 12 Dec. (Reuter). In de Se naatscommissie welke een onderzoek instelt naar de particuliere wapenindustrie, werd he den het buitengewone feit onthuld, dat de Amerikaansche wapenfabrieken van Dupont de Nemours met het departement van oorlog te Washington overeengekomen waren de re- servevoorraden munitie van het leger en 160.000 patronen te verkrijgen om aan Japan te verkoopen. In een brief uit het jaar 1932 welke uit het copieboek van Dupont afkomstig is, werd ge zegd. dat het Departement van marine van oordeel was, dat een Amerikaansche firma niet alleen bevoegd was materiaal en uitrus ting aan Japan te verkoopen maar dat het ook wenschelijk was. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 12 December. Bevallen 8 December: P. C. Jak—Vos, d.; 9 December: M. G. Hogervorst—v. Dalen, z.; G. Jak— Soetenga, d.; 10 December: K Hum- t-ing—den Ouden, d.; J. M. Jochem—v. d. Leden, z.; li December: J. M. Uitermark Wittendorp, z.; M. C. Rutte—v. Lieshout, d. Overleden 9 December: S. Hartenhof f— Stellema. 75 j.. Sumatrastraat; M. Bood— Berkhouwer. 83 j„ Teslastraat; 10 December: J. J. Waning. 58 j., Ged. Oudegracht; F. A. Smit Kleyne. 62 j.. Hazepaterslaan; E. J. S. M. Rikkers—Mulder, 39 j.. Weteringstraat; G. P. Leendertse, 56 j., Kamperlaan. VOETBAL. Het programma voor Zondag. AFDEELING I: Eerste klasse- A. D. O.—Feijenoord. H. F. C.—R. C. H. D. H. C.Xerxes. Ajax—V. S .V. Overmaas—V. U. C. Tweede klasse A' HilversumHercules. B. F. C.—O.V.V.O. Blauw Wit—A. F. C. KinheimAlcm. Victrix. O. S. v.—D. O. S. Tweede klasse B: W. F. c.Bloemendaal. Velox—T. O. G. E.D.O.Zeeburgia. Spartaan't Gooi. Z. V. V.—West-Frisia.- Derde klasse B W. M. S.Halfweg. D. W. V.Zor.meeuwen. A. P. G. S.—S. D. Z. D. J. K.—Z. R. C. O. D. E.Purmersteyn. Vierde klasse B; Beverwijk—Zaanlandia. Q. S. C.—Verkade. ZilvermeeuwenMeervogels. Vierde klasse D: D. I. O.Wilhelmina Vooruit. J. O. S.Neerlandia. T. H. B.—R. C. A. Avanti—Ripperda. Reserve eerste klasse: Haardem 2Hilversum 2. Blauw Wit 2—Ajax 2 Zeeburgia 2—E. D. O. 2. R. C. H. 2Stormvogels 2. Z. F. C. 2—H. F. C. 2. Reserve tweede klasse A. V. S. V. 2—K. F. C. 2. West Frisia 2—Ajax 3. Alcm. Victrix 2—H. R. C. 2. T. O. G. 2—W. M. S. 2. W. F. C. 2— V. V. A. 2. Reserve derde klasse A: Assendelft 2Z. V. V. 2. De Kennemers 2Q. S. C. 2. Helder 2Alcm. Victrix 3 W. F. C. 3Hollandia 2. Juniores B: A. F. C.—D. W. V. Ajax—Zandvoort. R. C. H.—Z. F. C. AFDEELING n Eerste klasse: Stormvogels—Z. F. C. D. F. C.—D. W S. SpartaExcelsior. H. B. S.Haarlem K. F. C.—Hermes-D. V. S. Tweede klasse A H. V. V.—Emma. D. C. L.—Quick. FortunaB. E. C. AlphenUnitas. U. V. V.—C. V. V. Tweede klasse B. GoudaV. D. L. S. V. V.—R. F. C. Hoek van Holland—De Hollandiaan Steeds HoogerOlympia O. D. S.Neptunus. Derde klasse A- SchotenLaakkwartier. HillegomAlphia Celeritas—De Kennemers. Zandvoort—R. V. C. L. F. C.—Hillinen. AFDEELING III Eerste klasse: Wageningen—A. G. O. V. V. Ensch. Boys—P. E. C. HeraclesVitesse. Z. A. C.—Tubantia. Go ahead—Enschedé. Tweede klasse A: U. D.Zwolsche Boys. Hengelo—K. H. C. Robur et VelocitasGolto. Phenix—Borne. Tweede klasse B- Rheden—Zutphanla. N. E. C.—S. C. H. Arnhemsche BoysQuick. Be Quick—A. Z. C. AFDEELING IV Eerste klasse; LongaP. S. V. JulianaN. A. C. B. V. V.—M. V. V. Eindhoven—Willem n. AFDEELING V Eerste klasse: Be Quick—H. S. C. G. V. A. V.—Sneek. Frisia—Velocitas. FrieslandAchilles. Veendam—Leeuwarden. (Sportkr.).

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 7