iriïm HET NIEUWE AVONDBLAD MilllNi null, HuidetCautaut Een besparing Actueeierü Goedkooperü 20e JAARGANG No. 37 VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maana 40 cents plus 2 $4 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers kijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, traan- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet ivoodlg. Uitkeerlngen krachten* deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Naar de Saar. Er moet in deze wonderlijke dagen bizondere vreugde losgebroken zijn op Engelsche, Ita- liaansche en Nederlandsche chambrées, bij de tijding dat men in het Saarge'oied gedeta cheerd zou v/orden, als internationale politie. Mij het verre verleden van de mobilisatie her innerend, kan ik me zonder eenige inspanning de discussies van de „kompie" voorstellen.... eens even aannemend dat zij uitgestuurd zou zijn, ondanks de Grondwet die het expatriee- ren van dienstplichtigen verbiedt, en niet de mariniers. Het zou begonnen zijn met: „Jongès! Me gane naar Saar!" „Naar watte?" „Naar Saar". „Welleke Saar?" „Nou, ken ik 'r soms? Dat zalle we zien. Erges in Frankrijk, of erges in Duitschland, weet ik veel! D'r tusschenin, zegt de majoor. Ze is nou nog neutraal". „Da's goeie". „Maar nou mot ze stemme". „Nou, op jou zal ze zeker niet stemme". „Nee, op jou". „Wat hebben we met- die vrouw te make?" ,,'t Is geen vrouw, kaffer, 't Is een soorte ment van land". „Nooit van gehoord". ,.De luit zal d'r tiërie over geve. zegt de majoor. We moete d'r zoogezegd as klabakke optreje. Internationale klabakke". „Nou moe!" „Sergeant!" „Wassernouweer?" „Ken ik dan nieuwe zole en achterlappe krijge? Me schoene benne door. Ik ken me toch zoo niet an Saar vertoone?" „Serzant?Dat nieuwe tuniekie van mijn.komt dat nou? Me meissie zei over- laatst nog „Mijn képi is op". „En mijn poeties benne gescheurd". „Sergeant, hebbe ze daar een politiekamer?" „Daar kenne jullie op rekene! Daar zulle jullie in moete wone, as je zelf politie bent". „Nou, dan gaan ik niet mee. Niks voor mijn, sergeant". „Dassalje gewaar worre!" „Brigges!" „Wat mot jij nou?" „Wat voor dienst krijge we daar?" „Zal je wel merke! Jullie hooi"de vereerd te weze! Niet alleen het vaderland hep jullie van noode, maar heel Europawasseggik? ...de heele Volkenbond!" „Nou, we benne gevoelig!" „Waarom motte ze ons nou net hebbe?" „Niet alleen jullie. D'r komme ook Italiane. En Engelsche, zegt de luit". „Wat motte die?" „Ook internationale politiedienst doen". „Die Sariërs benne dan zeker niet mak". „Sariërs? Wat Sariërs?" „Nou, Sariste dan. Of Saarlanders. Of Sare soms?" „Weet ik niet. Mot je an de luit vrage assie d'r tiërie over geeft". Stilte. Optreden van den luitenant. „Luit!Wat voor dienst krijge we daar?" „Dat zal je niet meevallen! Velddienst. Exerceeren! Alles model! Alles in de puntjes! Als d'r een knoop ontbreekt bij 't ochtend appèl. „Nou, wat dan luit?" „Dan kom je voor den internationalen krijgsraad „Hebbe ze daar de kug ook al uitgevonde, luit?" „Hoe is 'et ete d'r, luit?" „Kenne we met vierentwintig uur naar Pa rijs gaan, luit?" „Met zakenverlof, luit?" „En worre we daar zoogezegd polisie, luit?" „Dat zou die zwager van mijn 'es moete hoore! Die is veldwachter, en die zegt van onsmot u'es hoore, luit!" „Over een kwartier aantreden voor theorie. Stilte!" Enzoovoorts. R. P. VELSEN De loononderhandelingen bij de papierfabriek. Naar overeenstemming? Naar wij vernemen heeft Woensdag weder om een conferentie plaats gehad tusschen de hoofddirectie der papierfabriek en de hoofd besturen der betrokken organisaties ter be spreking van de door de directie ingediende loonvoorstellen. In deze conferentie heeft de hoofddirectie nieuwe voorstellen gedaan, die, naar wij van werknemerszijde vernamen zeer waarschijn lijk door de betrokken werknemers zullen worden aanvaard. De nieuwe voorstellen zullen zoo spoedig mogelijk met de plaatselijke besturen en af- deelingen besproken worden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de N.V. Melk inrichting „Velsen" te Velsen, om vergunning tot het uitbreiden en wijzigen van haar fa briek van melkproducten, in het perceel Wij- kerstraatweg no. 13, is verdaagd, op grond dat het onderzoek terzake nog niet is afge- loopen. Aanleg van een gedeelte van de Zoutmanstraat. Een belangrijk voorstel van B. en W. Het gedeelte van de Zoutmanstraat, aanslui tende aan de Trompstraat, te IJmuiden, ver keert in een toestand, welke dringend verbe tering behoeft. Een deel daarvan moet nog, voor rekening van derden, worden gerioleerd, een ander deel moet, voor rekening van de N.V. ^Amsterdamsche Ballast Maatschappij te Amsterdam, worden gerioleerd en bestraat, terwijl een derde deel eveneens van rioleering en bestrating moet worden voorzien, aldus schrijven B. en W. aan den Raad. Teneinde de laatstbedoelde werkzaamheden te kunnen uitvoeren is het echter noodig, dat de gemeen te de beschikking krijgt over het perceel, ka dastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie M, no. 3273, groot 92 M2„ toebehoorend aan B. G. Kwakkestein, echtge- noote van K. G. Kruse, te IJmuiden. De eige nares is genegen gemeld perceel aan de ge meente te verlcoopen voor de som van 350. Verder heeft de heer W. A. Dolleman, notaris te IJmuiden, zich, als eigenaar van een aan deze straat liggend perceel, geheel vrijwillig bereid verklaard, in dezen koopprijs voor de helft bij te dragen. De kosten van rioleering en bestrating worden geraamd op 700.— en kunnen bestreden worden uit den post „On derhoud van straten en pleinen" der begroo ting voor 1935. Aangezien, zooals uit den aanvang reeds blijkt, aan de totstandkoming van de boven bedoelde werken dringend behoefte bestaat, stellen B. en W. in overeenstemming met het advies der commissie van bijstand in het be heer der openbare werken, voor: a. tot den aankoop van het bovenvermelde kadastrale perceel tegen den prijs van 350. over te gaan; b. van den heer W. A. Dolleman te IJmuiden te aanvaarden de toegezegde bijdrage, groot 175.—; c. hen te machtigen, het sub a bedoelde per ceel, zoodra dat in het bezit der gemeente zal zijn gekomen, te doen rioleeren en bestraten. De N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschap pij zal, zoodra de gemeente tot uitvoering van de sub c bedoelde werken doet overgaan, ook haar deel van rioleering en bestrating doen voorzien. Inderdaad verkeert het bedoelde gedeelte van de Zoutmanstraat in een toestand, welke verbetering behoeft. Hiermede hebben B. en W. niets teveel gezegd. We hebben er in ons blad meermalen op gewezen, dat de toestand onhoudbaar is, hetgeen vooral het gevolg is van het ontbreken van een doorloopende rio leering. Het is herhaalde malen bij zwaren re genval gebeurd, dat niet alleen de straat, maar ook de erven van de woningen daar Lei- plaatse werden overstroomd met den inhoud van het doodloopende riool. Het was natuur lijk voor de gemeente een moeilijk oplosbare kwestie, doordat men met een drietal ver schillende eigenaars te doen had. De oplossing, die B. en W. thans aan de hand doen is practisch en goedkoop. Wanneer de Raad het voorstel aanneemt, waaraan wel niet getwijfeld behoeft te wordt, mag worden verwacht, dat binnen korten tijd een einde komt aan een toestand die jaren lang tot Lal van klachten aanleiding heeft gegeven. „SCANDALS" IN „DE PONT". De nieuwe film, de groote non-stop revue „Scandals" zal ongetwijfeld weer veel publiek naar „De Pont" trekken en ongetwijfeld zullen de bezoekers voldaan huiswaarts keeren. De inhoud komt op het volgende neer: Het publiek stroomt het theater binnen, waar George White's „Scandals" gegeven wordt. Een man. die beweert, dat hij als vriend van George White betere plaatsen moet heb ben, bemerkt, dat hij zich lichtelijk verspro ken heeft als hij ziet, dat de man achter het loket George White zelf is. White's persagent komt nu naar White toe en stelt hem Miss Lee, een verslaggeefster, voor, die op zoek is naar een goed artikel over de „Scandals". White vertelt haar over de eerste klas artisten, die in zijn vorige shows op traden en de voor aanstaande personen, die de revues kwamen zien, doch het meisje is niet tevreden. Zij moet iets nieuws, iets geheel anders hebben, waarop White haar een plaats geeft, zoodat zij de voorstelling kan bijwonen. Op het tooneel zingen Jimmy Martin (Rudy Vallee) en Kitty Doneily (Alice Faye) een nummer. Tot over haar ooren verliefd op Jimmy, verdiept zij zich in de gelukkige her inneringen, hoe zij samen de ladder der roem beklommen. Jimmy daarentegen is vriendelijk, doch geheel onbewust van haar liefde voor hem. Heel zijn gedachten worden echter inge nomen door zijn optreden voor de radio, dat dien avond zal plaats hebben. Twee andere artisten, Happy McGillicuddy (Jimmy Duran te) en Patsey Dey (Dixie Dunbar) trekken el kaar als gewoonlijk aan de haren. Patsy is dol op McGillicuddi, doch hij wil niets met haar te maken hebben, omdat zij zoo'n plaaggeest is en hijzelf zeer onder den.indruk is van Kitty Donelly. Onder de toeschouwers bevinden zich Bar bara Loraine (Adrienne Ames) met haar vader, de president van de Omroepmaatschappij, die Martin geëngageerd heeft voor haar radio programma's. Het is duidelijk te zien, dat de belangstelling van Barbara voor Jummy van nieer persoonlijken dan zakelijken aard is. Zij deelt Kitty mede. dat Martin de „Scandals" gaat verlaten, om uitsluitend voor de radio op te treden. Kitty verzoekt haar echter, Jimmy met rust te laten en hem niet in het ongeluk te storten. In de hitte van het debat geeft Kitty Barbara een klap, hetgeen Jimmy ziet. Hij eischt, dar Kitty haar verontschuldiging zal aanbieden, doch het resultaat is een hef tige scène. Gepiqueerd zoekt Kitty troost bij Mc Gillicuddy, met het gevolg, dat hij met haar wil trouwen. Patsy Dey zoekt het dan bij Stew Hart (Cliff Edwards) om McGillicuddy te toonen, dat het haar niets kan schelen. Temidden van dezen internen strijd staat George White met het verslaggeefstertje en begint te gelooven, dat hij zijn show wel kan sluiten. Hij bemerkt, dat rbara Loraine, met haar zwak voor be roemdheden, de oorzaak is van alle ellende. Hij vraagt de eene acteur na de andere hem niet in den steek te laten, doch hij heeft geen succes. Dan besluit hij te laten zien, wie en Alice Fay. wat Barabara is. Hij roept al haar vroegere aanbidders bij elkaar en confronteert hen met haar, waar Jimmy Martin bij is. Zij ziet, dat zij verloren heeft, trekt zich terug en Jimmy komt tot de ontdekking, hoeveel hij van Kitty houdt. Het hoogtepunt van de „Scandals" ligt in een huwelijksplechtigheid, welke White, om de laatste moeilijkheid te overwinnen, arran geert. Hij haalt een geestelijke, verkrijgt een vergunning en op het tooneel worden Kitty en Jimmy man en vrouw. „Dit" zegt White tegen het verslaggeefster tje „is Uw nieuw artikel!" PETITIONNEMENT N. V. V. A.s. Zaterdagavond 15 December zal in Het Wapen van Velsen een feestavond worden ge geven voor hen die medegewerkt hebben tot het verkrijgen van handteekenigen op het petitionnement van hst N. V. V. De Arbeiders- niuziekvereeniging Voorwaarts en de heeren B. Bakker, accordeon en J. H. Warnez, xylofoon, verleenen hun medewerking. WERKEN NOORDZEEKANAAL De rijkswaterstaat heeft het onderhoud der werken van het Noordzeekanaal gedurende de jaren 1935 en 1936 opgedragen voor alle drie perceelen aan den heer J. v. d. Vlies te Slie- drecht, voor 87800 per jaar. De raming be droeg 110.000. op Uw noodzakelijke uit gaven is een abonnement op de ZANGUITVOERING IN GEREF. KERK. Het gemengd koor der Gereformeerde Evan gelisatie Commissie gaf onder leiding van den directeur, den heer H. Slings, een uitvoering in de Geref. Kerk aan den Koningsweg. Ds. van Katwijk sprak het openingswoord voor een goed bezet kerkgebouw. Spr. ging daarna voor in gebed. Van het veelbelovend koor hoorden we o.m. liederen van Mendelssohn, Abt, Bach e.a. De heer Slings beschikt over materiaal, waar zeker nog veel mee te bereiken valt. We merk ten heel mooie basstemmen op, terwijl ook alten en sopranen zeer verdienstelijk van klank waren. Het ensemble trachtte nog meer als één geheel te klinken; de sopraantjes pogen het evenwicht af en toe wel eens te ver breken en domiriéeren. Het koor, dat de dirigent goed in de hand heeft, wist in het zuiver kerkelijk lied 't meest te bereiken; in Mendelssohn en Bach was het vrouwenkoor oorzaak, dat men zakte. Mej. Rie van der Horst werkte als sopraan soliste aan dit kerkconcert mede. Deze be kende zangeres, die over een uiterst soepele stem beschikt, deed zich hooren in een zestal geestelijke liederen, waarvan we die van de hand van J. F. Tierie mogen noemen als de meest geslaagde. Haar voordracht was vol uit drukking, haar geluid droeg in het forte beter als in het sotto voce. De voorname, zuivere zang van mej. van der Horst droeg ongetwijfeld veel tot het succes van den avond bij. Ds. Dondorp van Heemstede hield een korte rede met als onderwerp „De omroeper van Aibury." De uitvoering werd met gemeenschappelijk zingen geopend en gesloten. W. (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN .Nummer Zeventien". Een vroolijke avond van het Spaarfonds „Vara-Institnut". één 'dubbeltje per week I Beter „De Jonge Spelers onder leiding van Ben Groeneveld hebben gisteravond in Thalia met het kostelijke blijspel van Herman Heyermans „Nummer Zeventien" aan een 300-tal leden van het Spaarfonds „Vara-Instituut" een kos telijker avond bezorgd. Het publiek kent Heyermans het best van zijn stukken als „Op Hoop van Zegen", „De opgaande Zon" en andere dramatische wer ken. Maar even sterk als deze is dit blijspel, dat ons verplaatst in een geheel ander milieu, dan waarin Heyermans zijn werken doorgaans liet spelen. „Nummer Zeventien" is vol humor en satyre, maar een satyre, waarachter steeds weer het maatschappelijk inzicht van dezen grooten auteur te voorschijn komt. De hoofdfiguren Koning Christiaan de Ze ventiende (Lucas Wensing) heeft een dubbel ganger in Christiaan Hopman, kruier no. 17 (Richard Flinck), die bij den koning op audiëntie komt om zich te beklagen over de onaangename bejegening, die hij ondervindt van den commissaris van politie (Ben Groene veld), die tevens de orl van hofmaarschalk Graaf Berka, vervult. De koning', die weet, dat de hofkliek hem onkundig houdt van hetgeen er in zijn rijk geschiedt, trekt dan de witte kiel van zijn dubbelganger aan, gaat de stad in en laat Hopman onder bewaking van zijn kamerdienaar Hazeman (Jan Fiolet) in zijn gegalonneerde huisjas in het paleis achter. De koning speelt z'n rol als kruier zoo goed, dat hij in het politiebureau terecht komt, na dat hij vernomen had, dat z'n plaatsvervanger bij een rijtoer, die deze onder luide toejuichin gen van de burgerij door de stad maakt, een ongeluk krijgt. Door een en ander ontstaan natuurlijk de allerzotste situaties en verwikkelingen; dooi de vlotte wijze, waarop dit alles door de troep wordt uitgebeeld boeit het stuk van het begin tot het eind. Vooral de scène op het bankje, waar de koning kennis maakt met Marie Fries (Hetty Beck) en vrouw Hopman (Marie Ha mel) deed de zaal daveren. Vóórdat het gordijn openging heeft Ben Groeneveld na een kort openingswoord, de na gedachtenis van den auteur, die 10 jaar gele den, even vóór zijn 60en geboortedag overleed, gehuldigd. Het past ons thans aldus spreker Heyermans te herdenken, hetgeen overal met Rfififi80 veel belangstelling geschiedt. Allerwegen wor den comité's gevormd om de beteekenis van Heyermans in het licht te stellen en zijn stuk ken op te voeren. Heyermans heeft tal van maatschappelijke problemen in zijn stukken naar voren gebracht. Het is te begrijpen, dat vooral de arbeidersbeweging veel belangstel ling voor het werk van Heyermans aan den dag legde. Maar de arbeidersklasse was in die dagen nog niet sterk, zoodat alleen de vóór- hoede naar de stukken ging kijken. De bour geoisie van Nederland juichte de stukken van Heyermans toe. Weliswaar werd zij er flink in gekapitteld, maar ze voelde de rechtvaardig heid ervan. Het is een groot geluk, zoo vervolgde spre ker, dat thans vele arbeiders van de stukken van Heyermans kennis kunnen nemen, waar in vooral het kinderlijke van den auteur tot uiting komt. In het slot van zijn betoog, dat onder ademlooze stilte werd aangehoord, sprak de heer Groeneveld nog over het vernielde mo nument in het Vondelpark, waarbij hij den wensch uitsprak, dat er spoedig in een ander drukker deel* van de stad, een nieuw monu ment ter eere van de nagedachtenis van den grooten schrijver zou worden opgewekt. Tal van arbeiders, zoo besloot de heer Groe neveld, die de stukken van Heyermans hebben gezien hebben in zich gevormd een beeld van den arbeid van Heyermans. Voor hen is het niet noodig, het standbeeld te vernieuwen. Het beeld, dat zij zich gevormd hebben kan niet vernield worden. VISSCHERIJNIEUWS IN NOTEDOP. Kolendeksel op de vingers. De stoker J. S. had aan boord van den stoomtrawler Alkmaar een kolendeksel op de vingers ge kregen, waardoor dit lichaamsdeel gekneusd werd. S. moest zich onder geneeskundige be handeling stellen en moet een reis thuis blijven. Defecte winch. De stoomtrawler Een dracht is van de visscherij teruggekeerd met een defecte winch. Schoorsteen verloren. De stoomlogger Victor IJM. 149 kwam uit het Engelsche ka naal terug zonder schoorsteen, De schoorsteen van de Kamperduin is thans op de Victor overgeplant. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat in Januari a.s. voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven personen, die geboren zijn in 1916. Voor de aangifte ter inschrijving zal het in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeentesecretarie op 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12 14, 15, 16, 17, 18 en 19 Januari 1935, van des voormiddags 9.30 uur tot des na middags 12.30 uur. De aangifte moet geschieden door den in te schrijven persoon zelf of bij verhindering door zijn wettigen vertegenwoordiger. Hij, die hieraan niet voldoet, kan ingevolge de wet gestraft worden met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden. Voor verdere inlichtingen omtrent de in schrijving wordt verwezen naar de publicatie aan de aanplakborden in de gemeente. SANTPOORT HET HOTEL KERN in de stad Lansing (Michigan), waar een brand woedde, die een groot aantal slachtoffers eischte. R. C. BREDERODE In zijn openingswoord bij de in het Badhuis alhier gehouden ledenvergadering van R. C. Brederode memoreerde de voorzitter het over lijden van den heer A. v. d. Heyde en deelde vervolgens mede, dat de leden G. J. Waasdorp en E. Rings wegens hun overkomen ongeluk ken nog steeds in het gasthuis ter verpleging zijn opgenomen. Door het bedanken van een bestuurslid zijn twee vacatures ontstaan, waarvoor door het bestuur in het volgend maandblad candidaten zullen worden genoemd. Ten aanzien van de indoortraining deelde de secretaris mede, dat hem namens B. en W. officieus is medegedeeld dat met Januari of Februari de beschikking kan worden verkre gen over het schoollokaal F te Santpoort. Onder hartelijk applaus deelde de voorzit ter vervolgens mede, dat er, evenals in het be gin van dit jaar en mede in verband met de kranige prestaties van het eerste elftal dat nog ongeslagen aan het hoofd staat, plannen bestaan om in het begin van het volgend jaar een feestavond te houden. R. C. BREDERODE. Het programma voor a.s. Zondag luidt: Brederode 3Bloemendaal 3, 11,30 uur. Brederode Jun.Beverwijk dun. 2 uur. WASCHGOED GESTOLEN. Bij een familie aan den Rijksweg is ver moedelijk tusch enhalf 9 en half 10 een flinke partij waschgoed van de drooglijn gestolen. Waar er tamelijk veel nieuw goed bij was, is de schade niet onaanzienlijk. Van een en an der werd bij de politie aangifte gedaan.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1