HET NIEUWE AVONDBLAD Ijmudebtautaut SietUls mi duMeltje Visscherij-Snufjes Bekende plaats gen oo ten 20e JAARGANG No. 38 ZATERDAG 15 DECEMBER'34 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2# cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, TeL 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1EN1—6 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elka regel meer 10 ct Ingezonden mededeehngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers ajn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van ©en hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet ivoodig. Uitkeeringen krachten* deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe ELA.V.-Bank ta Schiedam. IJMUIDEN Chr. Gemengd koor Excelsior. Glorierijke loopbaan van een 5-jarige. Met het concert, dat de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Excelsior" onder leiding van den dirigent Jan Beider op den avond van den tweeden Kerstdag in de Gereformeerde Kerk aan de Wilhelminakade geeft zal dit koor zijn 5-jarig bestaan herdenken. In den zomer van 1929 werd onder direc tie van den heer Johan Rill een Christelijk mannenkoor, Sursum Corda geheeten, opge richt. Als mannenkoor „floreerde" dit niet bij zonder, zoodat men in den winter van '29 op '30 besloot het ensemble om te zetten in een Chr. gemengd koorExcelsior. De start van Excelsior. Men koos zich den IJmuider musicus Jan Beider tot dirigent en ving met studeeren voor het concours te Zeist aan. In 't voor jaar 1930, dus nog slechts een paar maanden oud, startte de jeugdige onder de toenmalige plaatselijke koren gelijk een hedendaagsch rakettenvliegtuig Zeer bescheiden had men voor de 4e af- deeling gemengde koren ingeschreven. En het resultaat? Een lsten prijs, len ©ereprijs, den len direeteursprijs, den prijs voor het hoogst aantal punten en het eervolle: extra aanteekening van lof en onderscheiding dooi de jury voerde Excelsior in triomf mee naar huis. Loenen aan de Vecht in Mei 1931 bracht de tweede overwinning: in de 3e af deeling wisten de IJmuider zangers en zangeressen, beslag •te leggen op maar even een len prijs met extra felicitatie van de jury, den len diree teursprijs, den len prijs voor het hoogst aan tal punten en den 3den eereprijs. Excelsior, steeds hooger, deed haar naam eer aan, want onmiddellijk daarop zong men in Heemstede (zomer 1931). Gelijk een raket „sprong" men in de 2e af deeling palmde en passant „even" een len prijs, direeteursprijs, 2en eereprijs, len prijs voor het hoogst aantal punten én lof der jury in, en voort ging het weer(„Ik ben bang dat mijn verhaal eentonig wordt", zei Multatuli reeds.) Zomer 1934 zag het koor te Zeist in de le af deeling, waar het met een len prijs (met 337 punten) en prijs voor het hoogst aantal punten waardig geacht werd cum laude naar een volgende klasse te promoveeren De directie. En nog is deze carrière niet ten einde! Im mers na een afwezigheid van 2 jaar heeft directeur Beider op de hem eigen wijze de teugels wederom in handen genomen (Sep tember 1933) Van 1931—1933 hebben de hee- ren P. Grin Jr en W. van Laar den dirigeer- staf over het koor gezwaaid. Excelsior kon haar eersten directeur echter niet vergeten, evenmin als deze zijn koor. En toen de mo gelijkheid zich voordeed, dat men den heer Beider weer als leider kon beroepen, aarzel den geen der beide partijen. „On revient tou- jours Excelsior heeft zich voornamelijk op het kampen met zusterverenigingen op concour sen getraind. En zij is, dit- getuigen de prij zen, immer als winnares uit het zangtour- nooi gekomen. De concerten, die zij hier ter plaatse gaf, waren, zij het gering in aantal, altijd prima verzorgd. De overtuiging, dat openbare uit voeringen behalve cultureel ook (en wel in de eerste plaats) financieel een succes behooren te zijn, spreekt echter hier een belangrijk woord-je mede. Het a.s. concert. Om de viering van den tweeden Kerstdag meer luister bij te zetten zal Excelsior dien avond haar jubileumuitvoering geven. Ge wijde muziek bevat 't programma voor de pau ze in den vorm van Bortniansky's Eere zij God, Adeste. van Willem Hespe Aan de Krib be. van J. S. Bach, Stille Nacht, door Nico Hoogerwerf en Catharina van Hennes' Kerst cantate voor meisjes- en jongenskoor, met pianobegeleiding van Janny Neumann Leeflang te Haarlem. Na de pauze zingt Excelsior o.a. werken van Hoogerwerf (Goede Vrijdag), Kools (Vrede), Zijderlaan (Kerkklokje). Brahms' (Wiege liedje en van Nieuwenhoven (Exaudi Deus). Vele van deze composities zullen door de onderaf deeling meisjes- en jongenskoor uit gevoerd worden. Als solist treedt op de heer Nol van Leeu wen, bariton en lid. van het koor met een 4-tal liederen van J. S Bach en Gesar Franck. De orgelbegeleidingen worden dooi den organist, den h-eer A. W. van Leeuwen, verzorgd. Het belooft voor liefhebbers van zang dus een interessante avond te worden, die een groote belangstelling verdient. Excelsior is in dit eerste lustrum gegroeid van een koortje van 16 tot een hechte ver- eeniging met ongeveer 70 leden. Dat dit in de eerste plaats te danken is aan het bestuur van het koor, dat gesteund dooi den directeur, altijd tracht de vereeniging op hooger plan te brengen, weet een ieder, die met onzen plaatselijken zang medeleeft. Wij bieden Excelsior en haar bestuur, bestaande uit de heeren B. Wamsteeker (secretaris) en G. Lustig (algem. adjunct) en üe dames Post (muz. comm.) en Kramer IJ(muider T(axi) O(nderneming) TELEFOON 4220 STAAT ALTIJD TER UWER BESCHIKKING (Adv. Jngez. Med.) (penningmeesteresse) met aan het hoofd de immer actieven heer G. Oudakker (praeses) onze gelukwenschen met dit lustrum aan en wenschen haar in 't excelsior veel succes! „BONTENO". W. Vanwege het Ned. Jongelings Verbond zal Woensdag en Donderdag een bondstentoon- stelling worden gehouden in het gebouw voor Christelijke Belangen. Deze tentoonstelling heeft ten doel het werk van het Ned. Jongelingsverbond naar voren te brengen, zooals kampeerwerk, werkloozen- arbeid, jongenswerk, ontspanning, voorlich ting, zendingswerk enz. Er zullen tevens lichtbeelden worden ver toond. De zeevisscherij in October. 27 millioen K.G. haring aangevoerd. of U betaalt te veel als U GEEN abonné bent op de DAMMEN. D. C. IJ. II WINT HAAR TWEEDEN WEDSTRIJD. Donderdagavond speelde het tweede tiental van D. C. IJ. in de Rustende Jager te Cas- tricum tegen het eerste tiental van de Dam club Castricum. wanter bestaat geen beter of goedkooper blad. De Dmuider Courant is het aangewezen dagblad voor Velsen./Umuiden, Driehuis en Santpoort. De afdeeling Visscherij van het Departement van Economische Zaken deelt het volgende mede omtrent de zeevisscherij in de maand October 1934, waarbij de tusschen haakjes ge plaatste cijfers betrekking hebben op de maand October 1933. Aan de zeevisscherij namen 540 (553) Ne- derlandsche vaartuigen, deel. Door Nederland- sche en vreemde vaartuigen werd volgens voor loopige opgaven hier te lande aangevoerd 33.445.695 kg. (22.902.825 kg.) visch, met een waarde van f 2.480.316 (f 2.215.275). In totaal waren 80 (88) stoomtrawlers in bedrijf. Te IJmuiden brachten de stoom trawlers in 205 (220) reizen 3.982.0455 kg. (2.986.940 kg.) Noordzeevisch aan, waarvoor f 498.477 (f464.560) werd besomd of gemid deld per reisdag 1493 kg. (1406 kg.) en f242 (f219). Bovendien brachten 3 (2) haring stoomtrawlers in 3 (5) reizen 106.215 kg. 152.500 kg.) visch, in hoofdzaak haring aan, waarvoor f6471 (f14.051) werd besomd. Te Zoutkamp nam 1 (1) sleepboottrawler aan de trawlvisschertij deel. In 1 (5) reis bracht dit vaartuig 3800 kg. (17.210 kg.) Noord zeevisch aan ter waarde van f386 (f 1550). Een groot deel der vangst bestond uit puf. 4 (2) motortrawlers maakten 8 (6) Noord- zeereizen en besomden voor 161.780 kg. (65.9355 kg.) visch f 18.668 (f 12.522) of ge middeld per reisdag 1903 kg. (1047 kg.) en f 220 (f199). Voorts vischten 2 (1) motor- trawlers met den haringtrawl en besomden in 2 (3) reizen voor 64.260 kg. (72.670 kg.) visch, in hoofdzaak haring f4669 (f9282). Van de motorloggers namen 32 (36) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 108 (119) Noordzeereizen werd 220.890 kg. (207.100 kg.) visch aangebracht ter waarde van f 71.583 (f72.191) of gemiddeld per reisdag 265 kg. (246 kg.) en f86 (f86). 6 (7) motorkotters maakten 39 (25) reizen en voreden 18.760 kg. (19.532 kg.) Noordzeevisch aan ter waarde van f4991 (f5499) of gemid deld per reis 481 kg. (781 kg.) en f128 (f220). Aan de trawlvisscherij langs de Nederland- sche Noordzeekust namen 162 (173) motor vaartuigen, waaronder ook enkele kotters en 13 (13) halfgedekte en open zeilvaartuigen deel. De motorkustvisschers maakten 855 (823) reizen en brachten 248.420 kg. (257.301 kg.) Noordzeevisch aan, ter waarde van f 68.210 (f 65.954) of gemiddeld per reis 291 kg. (313 kg.) en f80 (f80). Een tweetal Belgische motorkotters kwamen te IJmuiden aan de markt en besomden in 2 reizen voor 1640 kg. visch f 873. Voor zoover bekend vischten 14 (22) Neder- landsche motorvaartuigen met de zeevischze- gen. In 23 (45) reizen brachten deze vaartui gen 24.870 kg. (39.848 kg.) Noordzeevisch aan, ter waarde van f 5.540 (f 10.377) of gemiddeld per reis 1081 kg. (886 kg.) en f241 (f231). Door 9 Deensche motorkotters, die met de zeevischzegen hadden gevischt, werd in 15 rei zen te IJmuiden 60.815 kg. Noordzeevisch aan gevoerd ter waarde van f 13.181. Voor de drijfnetvisscherij op haring waren 43 (38) stoomloggers en 191 (181) motorlog gers in bedrijf. Hierbij zijn in de getallen voor 1934 één stoomlogger en 4 motorloggers van de vroegere Poolsche maatschappij te Vlaar- dingen inbegrepen. Van de Poolsche maat schappij te Scheveningen waren voorts 15 motorloggers voor de haringvisscherij in be drijf. Van de Nederlandsche haringvloot eindig den in den loop der maand 2 stoomloggers en 2 motorloggers de visscherij. De Nederland sche haringschepen (waaronder voor October j.l. opgenomen de schepen van de vroegere Poolsche maatschappij te Vlaardingen) brachten in 87 (69),reizen der stoomloggers en 527 (311) reizen der motorloggers 248.635 (174.334) kantjes 'of 23.620.325 kg. (16.561.730 kg.) pekel- en stern-haring aan ter waarde van f 1.543.807 (f 1.342.869) en 3.020.585 kg. (392.070 kg.) versche haring ter waarde van f90.731 (f 26.998). De aanvoer van de Poolsche schepen bedroeg 22.278 (18.108) kantjes pekel en steurharing. De gemiddelde waarde van de pekel- en steurharing werd berekend op f 6.19 (f 7.70) per kantje. Volgens den aanvoer bedroeg de gemiddel de vangst per reisdag van de stoom- en mo torloggers respectievelijk 4017 kg. f3181 kg.) en 3355 kg. (1983 kg.) en de gemiddelde waar de hiervan was f233 (f252) en f209 (f161). Te IJmuiden kwamen 26 Engelsche drifters aan de markt, die in 36 reizen f 16.652 besom den voor. 683.050 kg. versche haring. per week, met hooge gratis Ongevallen-verzekering UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. Gistermiddag vond in hotel Nummer Eén ten overstaan van notaris van Niekerk Haarlem de openbare ve'rkooping plaats van het huis met erf aan de Bik en Arnoldkade C 41. Koopster werd de firma J. v. d. Plas en- Zn. te Egmond aan Zee voor f 2210. c c Daar heb ik me dan neergezet, om mijn 200e Visscherij Snufje te gaan schrijven en heb ik dus, als dit product van pen en hoofd gereed is tweehonderd keer geschreven over het wel en wee van de visscherij en alles wat er aan hangt. Zoo ongemerkt zijn die 2,00 woelige weken voorbijgegaan; veel is er in dien tijd gebeurd, veel is er veranderd. Toen begin 1930 mijn eerste snufje werd afgedrukt moest ik ook reeds het woord .malaise" neerschrijven. Er was toen reeds een einde gekomen aan de korte periode van hoogconjunctuur, die het visscherijbedrijf na die van de oorlogsjaren heeft gekend. De we reld begon te „lijden" onder de overproductie; het liep overal zoo'n beetje vast met den vischafzet.Maar deze werd in dien tijd nog niet door invoerverboden, invoerrechten en con tingenten kunstmatig gedrukt en bij den toe stand van thans vergeleken, was het toen nog goed. De Caroline kwam nog binnen met ruim 7000 gulden, de kustbooten maakten voor 100 manden visch nog 2000 a 3000 gul den en de groote booten konden nog geregeld 3000 a 5000 gulden besommen. En nagenoeg de heele vloot was nog in de vaart. Dat is nu even anders geworden. Hoe hel geworden is, behoef ik niet nader uiteen te zetten. Reeds spoedig na mijn eerste snufje kwam de inzinking en van dien tijd af is het misère gebleven. Ik heb sindsdien steeds maar weer m'n wekelijksch liedje in mineur moeten zingen. En ik vrees, dat het nog lang zal duren, voordat ik mijn lied in een vroolijken toon zal kunnen laten hooren. En hiermede neem ik afscheid van het ver leden en ga ik de aandacht mijner vrienden bepalen bij de dingen van thans, .Er is nogal wat te vertellen. In de eerste plaats over datgene, wat allen, die bij het bedrijf betrokken zijn, zoowel di rect als indirect, interesseert, nl. over de on derhandelingen over de contracten. In ons blad is daarover al het een en ander verteld, o.a. dat het contract voor de kolenwerkers af gesloten is en dat de andere contracten nog niet afgesloten zijn. Wat de loonen en arbeids voorwaarden van de visschers en de haven arbeiders betreft, dienaangaande staan de partijen nog een heel eind van elkaar en wie de stemming opneemt onder de betrokken werknemers heeft kunnen beluisteren, dat men er hier al heel weinig voor voelt, om op de voorstellen der reeders in te gaan. Dat bleek duidelijk uit de „wilde" vergadering, die deze week in Cycloop gehouden werd, dat blijkt ook uit de leuzen waarmede men ge meend heeft eenige perceelen aan de Zuid zijde te moeten versieren. Het worden weer bange dagen, die ons te wachten staan, maar we zullen er maar weer jhet beste van hopen., Een nieuwe strijd, zoo kort na dien van verleden jaar, kan het be De volledige uitslag luidt: IJmuiden IICastricum I. G. PostmaStaalduin 0—2 C. Ba isJ. Schenk 1—1 P. v. d. VeldeSprenkeling 0—2 K. de JongA. de Zeeuw 1—1 Soeverein—C. Brakenhoff 2—0 J. Vrijhof—P. de Ruyter 1—1 A. PostW. Buimer 2—0 F. PostmaC. Peperkamp 2—0 „Schijfje"C. Ooij 2—0 H. LarosA. Huisman 2—0 Totaal 13—7 voor IJmuiden II die door deze twee over winningen de leiding harer afdeeling heeft en omen. HOE STAAT HET MET „ROSE MARIE"? De komende opvoeringen. De voorbereidingen tot de opvoeringen van Vlessing's Operette Rose Marie zijn in vol len gang. Gisteravond hadden wij het genoegen de koor- en tooneelrepetitie bij te wonen. De di- igent, de heer Philip S. Vlessing. bleek in zijn taak van muzikaal leider uitstekend geslaagd te zijn; de heer A. H. Holtslag, gaf als regis seur den acteurs en actrices de laatste aan wijzingen hoe zij zich op de „Bühne" behoor den te gedragen. De orkestrepetities door den kunstkring zijn eveneens begonnen. Zoo werken allen thans samen om. wanneer deze operette 24 Januari a.s. door de groep „Vlessing-Comité' zal worden uitgevoerd, deze voorstelling ir alle opzichten te doen slagen. Geen moeite wordt gespaard om koor, so listen zoowel als orkest deze populaire operette te laten realiseeren, zooals de overleden kun stenaar zich dit gedacht had, toen hij zijn werk schiep. De koren klonken verrassend frisch en zul ver, de solisten zongen hun partij met animo en muzikale voordracht, kortom het géheele ensemble gaf een veelbelovenden indruk, Koesterde men aanvankelijk het voorne men het gezelschap na afloop van dit speel seizoen te ontbinden, thans zijn stemmen op gegaan de groep Vlessing te constitueer en. Dit voornemen valt zeker toe te juichen. Het zou immers jammer zijn, dat een mét zulk een animo studeerend ensemble niet :n een blijvende vereeniging zou worden omgezet. Welk een arbeidsveld ligt voor een operette- vereeniging niet braak. Wat een schat van melodieuze, vriendelijke en ook degelijke wer ken van de luchtige muze kent onze muziek literatuur. Voor IJmuiden zou zulk een dilettant-ope rettev-ereeniging alleszins een aanwinst zijn Onder eminente leiders als de heeren Viessin; en Holtslag, die hun sporen op dit gebied ver- dienr hebben, zou nog zeer veel bereikt kun nen worden! W. Clearing met Duitschland. Nederlandsche Bank mag disconteeren en beleenen. Bij Kon. besluit is goedgekeurd dat de Ne derlandsche Bank vorderingen, vallende on der of voortvloeiende uit regelingen, betref fende het betalingsverkeer tusschen Neder land en Duitschland, disconteert of in belee ning neemt, of tegen overdracht bij wijze van zekerheidstelling van dergelijke vorde ringen daarop voorschot verleent. Door onze lens gesnapt. D. de Ridder. Na als volontair werkzaam geweest te zijn bij de politie in Breda en den Haag kwam 37 jaar geleden de toen 24-jarige heer de Rid der als inspecteur van politie naar IJmuiden, waar hij bij de politie een min of meer prae- histqrischen toestand aantrof. Het politie corps bestond uit 11/2 man en een paardekop, orde en regel zou men tevergeefs zoeken, maar werk was er voldoende. Want juist in dien tijd begon IJmuiden beteekenis te krijgen als internationale visschershaven. Er kwamen tal van vreemde visschers hier passagieren en waar er ook onder de bevolking nog al lastige elementen te vinden waren had het kleine corps dikwijls de handen vol werk om de orde te handhaven. En vele oudere ingezetenen kun nen thans nog verhalen van de wijze, waarop dit geschiedde. Het was in die dagen: wie niet hooren wil moet voelen. IJmuiden groeide en met IJmuiden, het po litiecorps. Thans ligt er een reorganisatieplan (voor de geheele gemeente) dat klinkt als een klok. Voor 1935 zal het corps, behalve den commissaris bestaan uit 4 inspecteurs 41 agen ten en 5 leerling-agenten. In 1911 werd de heer de Ridder benoemd tot commissaris, zoodat hij deze belangrijke func tie bijna 25 jaar bekleedt. Gedurende vele ja ren was hij waterschout. De heer de Ridder is Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en drager van eenige buitenlandsche onderschei dingen als een Fransche en een Deensche. Vermelden wij ten slotte, dat de heer de Ridder eenige jaren geleden onder groote be langstelling zijn 25-jarig ambtsjubileum vierde. Roekeloos automobilist ver oorzaakte ongelukken. Vijf maanden hechtenis geëischt. Op 2 Juli jl. had op den Overtoom te Am sterdam een verkeersongeluk plaats, waarbij twee dames door een auto werden aangereden en tamelijk ernstig gewond. De automobilist kwam van den Amstelveenschen weg de Overtoom oprijden. Ter hoqgte van de Con- stantijn Huygensstraat passeerde hij in vrij snelle avart twee auto's. Hierdoor had hij geen overzicht van den weg en reed hij een wielrijdster aan, die tegen den grond geslingerd werd. De automobilist raakte zijn stuur kwijt en stoof met zijn wagen over een vluchtheuvel heen. Hierbij viel een tweede slachtoffer; een juffrouw werd overreden en ernstig gewonda Vrijdag stond de automobilist, de chauf feur H. R. S. tereóht voor de Vierde Kamer der arrondissementsrechtbank, verdacht- van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. De Oofficier van Justitie requiree-rde een gevangenisstraf van vijf maanden en intrek king van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. OTTO VON HABSBURG vertoeft op het oogenblik in Parijs. Men ziet hem hierboven in gesprek met generaal Franchet d'Esperey, drijf niet hebben. Wat zou daarvan het einde 1 bekend den strijd ln den Balkan tijdens wel zijn? L PIETERMAN, i den wereldoorlog. SCHORSING VAN DR. LEGERS OPGEHEVEN. De Keulsche advocaat dr. Legers, die verle den week als lid van den nationaal-socialisti- schen juristenbond werd geschorst en uitge sloten van toegang tot de balie omdat hij ge weigerd had den Hitler-groet te brengen, is thans wederom toegelaten en de schorsing is opgeheven op bevel van den Rijksjuristenlei- der dr. Frank, tot wien dr. Legers zich gewend had.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1