I DE SNIP HEEFT ONS VERLATEN. Mijn kijk op het spel Zoo een en ander. WEERBERICHT. Nachtelijk vertrek in den regen. Menschen juichen op Schiphol. ('Van een onzer redacteuren). Een jaar geleden stonden we hier. Toen om de Pelikaan te verwelkomen, nu om de Snip uitgeleide te doen. Toen sneeuwde het, de velden lagen wit en koud in den nacht, er brandden vuren op Schiphol en er heerschte een geweldige spanning onder de aanwezigen. Nu regent het, de grond is modderig en er branden slechts lampen van allerlei soort. Doch de spanning is, zij het dan van anderen aard, even groot. Er zijn heel wat menschen, ruim tweedui zend. Eenige honderden auto's verregenen op het voorplein en de veldjes daarnaast. Op het vliegveld zelf en wel op het betonnen ge deelte ervan, staan de belangstellenden, de genodigden, de K.L.M.-officials, piloten, mecaniciens, ja wie al niet. De schijnwerpers lichten over het veld tot aan de randlichten in het „verre westen". De vier masten van het radiomistbaken gloeien rood in de verte. De lampen buiten aan het restaurant branden. Groote schijn werpers staan ook op reportagewagens en op den filmwagen. En midden in dit helle licht staat glinsterend de Snip als een onwaarschijnlijk zilver en -blauw wezen. De motoren zijn bedekt met grauwe hoezen: de nieuwe voorverwarmings- anstallatie blaast door lange slurven heete 'lucht. (Mecaniciens en monteurs zijn druk in de weer. Daar onder den veiligen linkervleugel van het toestel staan dan ook de mannen, die straks langs een hun onbekenden luchtweg zullen vliegen naar West-Indië. Zij zijn om ringd door familieleden, die vast afscheid nemen. Daar staan ze. Hondong, van Balkom, van der Molen en 'Stolk. 't Is wonderlijk, al zijn we blasé geworden door de elkaar over treffende prestaties; morgen, neen vandaag zullen ze in Afrika zijn en een afstand van 2350 Kilometer hebben afgelegd. Van dei- Molen rookt.kauwt een sigaret, Hondong is druk in de weer, van Balkom is vroolijk. Ook de autoriteiten schuilen onder den vleugel. We zien minister De -Wilde, generaal Snijders, den heer Da mme» directeur van de P.T.T. en verschillende andere bekende per soonlijkheden. De vliegers en hun dames worden aan hen voorgesteld, er ontspinnen zich gesprekken, de beste wenschen worden gewenscht, de stemming is opperbest. Daar zijn ook de heeren Plesman, Martin Thompson. Zij praatten met de piloten, met be kenden en geven hier en daar nog enkele aan wijzingen. Intusschen bekijken de verschillen de autoriteiten en familieleden het toestel van binnen. Foto's worden genomen, de fotografen schijnen als de bekende paddestoelen uit den grond te schieten. Het Blitzlicht ploft overal in de nabijheid. Ofschoon zich op~ het afge zette middenterrein behalve de familie van de vliegers alleen genoodigden en persvertegen woordigers mogen bevinden stroomen steeds meei* menschen naar het vliegtuig. Wij klampen even Van der Molen aan, maar deze heeft het uit den aard der zaak zoo druk met-het afscheid nemen van familie en ken- nissen, dat geen uitgebreid onderhoud moge lijk isV Hij - vindt het weer niet zooals 't moest zijn, maar nu ja, het zal best gaan. De overige leden van de bemanning gaan ge-heel schuil achter een kring van afscheidnemenden. Daar komt Van Bruggen aan, gekleed in leeren' motor jas en -kap. Hij kan ons wellicht eenige inlichtingen geven. Maar neen: „Ik weet het wérkelijk niet", zegt hij. .Bovendien, ik heb nou vacantie. Ik bemoei me fijn ner gens mee en ik kom hier gewoonweg niet meer. En heelemaal geen menschen, 't is zoo best uit te houden". Dan maar naar den heer Mar tin. Deze vertelt ons, dat inderdaad de Snip in West-Indië blijft. Voorloopig de bemanning ook, die intusschen eens poolshoogte zal ne- onen. En dan, ja de plannen zijn maar niet direct vast te stellen, er is nog trouwens wei nig vaststaands. Steeds meer publiek komt bij de machine. De officieele persoonlijkheden, de vliegers, hun familie, zij worden allen bijeengeperst. Een radioreporter poogt zich verstaanbaar te ma ken voor een tegen den regen en het lawaai met een doek bedekte microfoon. De heeren Plesman en Martin doen wanhopige pogingen de menschen tot achteruitgaan te krijgen. Hun verzoek wordt overstemd door het van tijd tot tijd oplaaiende gejuich. Dan vormen K.L.M.- personeel en politie een keten, waarmee ge tracht wordt ruimte te maken. Langzamerhand is het oogenblik gekomen. Er wordt nog eens extra-afscheid genomen, vrouwen en ouders omhelsd. De heer Rusman wordt geroepen, hij kan wegens het slechte weer niet mee. Hij is zeer teleurgesteld. De reis naar Porto Praia gaat hem voorbij. Dan spreekt de heer Plesman enkele woorden en na zijn „goede reis" verdwijnen de vliegers, die hun groote vlucht gaan beginnen in het vliegtuig, Hondong, Van der Molen, Van Balkom en Stolk. Het trapje wordt weggeklapt, de deur slaat dicht. De vlucht wordt defini tief. Daar verschijnen al gezichten voor de raampjes in de cockpit. De middenmotor wordt aangeslagen, knalt even, slaat af. „Dat is ver keerd" zegt piloot Brinkhuis, tweede piloot bij Parmentier. Hij moest 180 graden draaien". Van Balkom zit uit het raampje te kijken. Hij wordt luid toegejuicht, vooral wanneer naast hem Hondong verschijnt. Kwart over twaalf. Uit de cockpit wordt „ja" geknikt. Weer wordt de middenmotor aangeslagen en plotse ling davert het op het betonveld. Ook de andere motoren beginnen te draaien. Nu eens razen zij hard, aan weer zachter. Door het lawaai heen klinkt het gejuich van de door weekte, maar dubbel enthousiaste menigte. Het Wilhelmus wordt ingezet, maar het hoera geroep overstemt het. In den neus van de Snip wordt overlegd. Drie hoofden zichtbaar voor het venster, hoof den van mannen, die samen zullen werken. Die zoo eenvoudig afscheid nemen en een moei lijken, gevaarvollen tocht aanvaarden. Van Bal kom werpt kushandjes naar de menschen- massa, Hondong werkt met vingerteekens. De blauwe vlammen stuiven uit de uitlaten. In de cabine zwaait iemand tot afscheid met een zaklantaarn. Het moment van vertrek is daar; de blokken zijn weggenomen. De machine beweegt, de mo toren razen, langzaam glijdt de blauwe zij - Wand langs ons, met daarop HollandWest- Indië en eronder Koninklijke Luchtvaart Maatschappij. Dat zegt veel en belooft veel. De linkervleugel zwaait over. Statig glijdt het toe stel weg, vervagend in den regen. De schijn werper verlicht den grond voor de wielen, het lampje op het richtingsroer duidt den weg aan dien de Snip over het veld neemt. Een oogenblik staat hij dan stil. Uit de verte klinkt plotseling het daveren van optrekkende motoren en sneller, steeds sneller stormt de Snip recht op het restaurant en den haven toren aan. Na een paar honderd meter, een Zeer korten aanloop voor een dergelijk zware machine, die eenige duizenden liters benzine aan boord heeft, is hij los. En over de hoofden verdwijnt het toestel dat over zeven dagen in Curacao zal zijn, zet koers naar het Oosten, maakt geen rondje meer. Het gejuich is afge- loopen. Beteuterd staan ae achtergebleven fa milieleden, het gaat té snel. De Snip is zijn vlucht begonnen en heeft het vaderland voorgoed verlaten. Wij die niets bij deze vlucht presteeren, wij zijn opgewon den en maken veel ophef. De mannen, die binnen in de cabine zitten, werken onafge broken en banen nieuwe wegen voor de lucht vaart. En zij blijven het toonbeeld van een voud. door Criticus. De tweede wedstrijd, die door Criticus voor zijn nieuwe serie spor tb ij dragen bezocht zal worden is H.F.C.—R.C.H., die Zondagmiddag op het terrein aan de Spanjaardslaan ge speeld wordt. ons nummer van a.s. Woensdag verschijnen zal. VOETBAL. H. B. S.—HAARLEM. Haarlem verschijnt als volgt: Voogd, Van den Berg, Huijsmans, Vreeken, Goedhart, Van Gooi, Iseger, De la Mar, Van Polanen, Smit, Kam- meijer. HAARLEM 2HILVERSUM 2. Haarlem 2 heeft het volgende elftal: Moolenaars, Schornagel, Stammes, Cornet, Prüschen, Brouwer, Geerlings, Bloemink, Dankelman, De la Mar, Hurkmans. v.s.v. n—k.f.c. n. V.S.V. II vertrekt als volgt: Van der Wint, v. d. Linden, Kossen, De Haas Sr., Glas, Kraak. Karrebelt, Rossier, Wey, Michel, De Haas Jr. AJAX—V.S.V. V.S.V. gaat met het volgende elftal naar Ajax: Michel, Broek, v. d. Grien dt, De Boer, De Vries. Hillekamp, Van Os, De Koning, De Wolf, Sterk, Kruiswijk PRINSES JULLANA NAAR EEN VOETBAL WEDSTRIJD. De wedstrijd, dien Sparta en Feijenoord weer ten bate van den Bloedtransfusiedienst op Zaterdagmiddag 29 December te Rotter dam zullen spelen, zal doof Prinses Juliana in haar functie van presidente van het Ned. Roode Kruis bezocht worden. We herinneren er aan, dat wijlen Prins Hendrik deze wed strijden ook bijwoonde. HAARL VOETBALBOND OVERZICHT. De wedstrijden van Zondag j.l. zijn óver het algemeen nogal succesvol voor de diverse thuisclubs geweest. In I A won Zeemeeuwen II met 31 van R. C. H. III, terwijl Stormvogels III er zoowaar in slaagde om den kampioenscandidaat Spaarnevogels met een 41 nederlaag huis waarts te sturen. Bloemendaal n zal deze uitslagen wel met weinig enthousiasme vernomen hebben, want het gevolg is dat de witten thans de laatste plaats in deze afdeeling bezetten. In I B behaalden de leiders, E.D.O. IV, een nuttige 4O-overwinning op D.W.O. en wis ten daardoor - een lastigen concurrent voor loopig uit te schakelen. Tevens was het voor de rood-zwarten een gelukkige omstandigheid dat Haarlem IV een 2O-zege op E.H.S. bevocht, zoodat laatst genoemde vereeniging thans één verliespunt meer heeft dan E.D.O. IV. Ook E.D.O. III gaat op den goeden weg voort. De start is dit seizoen niet bepaald fraai geweest, doch de laatste weken hebben zoo veel punten opgeleverd, dat de positie thans wel safe is. De wedstrijd van Zondag j.l. le verde tegen Kinheim III een 53-overwin- ning op. Spaarnestad won verder met 31 van R. C. H. V terwijl tenslotte Kennemers III haar positie verbeterde door I.V.O. met 51 te kloppen. Het gedrang bij de onderste plaats is in deze afdeeling wel bijzonder groot. Het programma voor Zondag Voor de eerste klasse is alleen in afdeeling I A een programma vastgesteld. E. D. O. V gaat bij Haarlem m op be zoek. De gasten hebben nog geen enkele ne derlaag geboekt; de roodbroeken zullen echter de punten niet cadeau geven. Spaarnevogels trekt naaf Bloemendaal II en behoort daar te kunnen winnen. Ook Schoten II, dat nog lang niet kansloos is, heeft een goede kans om op het bezoeken de R. C. II. III twee punten te veroveren. R. C. H. IV—Kinheim II is een strijd tus- schen twee, op papier, gelijke tegenstanders. Wellicht bezorgt het voordeel van eigen ter rein den Racers een kleine zege. Hetzelfde kan, gezegd worden van den wedstrijd tusschen Stormvogels III en Zeemeeuwen II, die vooral voor de bezetting van de onderste plaats van belang is. Ook hier verwachten wij een gelijk spel of een zege voor de'thuisclub. Het volledige programma luidt: Afd. 1 A: R. C. H. 4—Kinheim 2 10 uur. Stormvogels 3Zeemeeuwen 2 12 Haarlem 3E.D.O. 5 10 Schoten 2—R. C. H. 3 10 Bloemendaal 2—Spaarnevogels 10 Afd. 1 B: Geen wedstrijden. Afd. 2 A: E.D.O. 6Stormvogels 4 Beverwijk 2—Kenau VI. Vogels 2—Spaarnevogels Droste—T. H. B. 2 Afd. 2 B: E. T. O.—Zeemeeuwen 3 Rozen prieelV ij f huizen Ripperda 2—R. C. H. 6 V. V. H.—E. D. O. 7 Afd. 2 C: Stormvogels 5—Spaarndam Kennemers 4V. S. V. 3 V. V. B—H. F. C. 3 D.I.O. 2Bloemendaal Vet. Afd. 2 D: Haarlem 5Zeemeeuwen 4 Zandvoort 2VI. Vogels DeCeO,Hiilegom 2 Halfweg 2—D. S. K. V. O. G.Damiaten Afd. 3 A: SpaarnestadHillinen 3 Kenau 4—V. V. H. 3 V. S. V. 5Kennemers 7 VI. Vogels 3DeCeO 4 Afd. 3 B: Zandvoort 5Halfweg 3 Hiilegom 4—Rozenprieel 2 Swastika—D. W. O. 2 Droste 3—Ripperda 3 Afd. 3 C: Kennemers 8Stormvogels 6 Kenau 2Beverwijk 4 T. H. B. 3—R. C. H. 9 V V. H. 2—1. V. O. 2 Afd. 3 D: D. S. K. 2Zwanenburg D. K. T.—Hillinen 4 Bloemendaal 5Ripperda 4 D. O. A.Spaarnevogels 3 Afd. 3 E: D. I. O. 5—E. D. O. 10 V. V. B. 3—Kinheim 6 Heemstede 3Kennemers 10 H. F. C. 5—R. C. H. 7 Afd. 3 F: Zwanenburg 2Zandvoort 4 H. S. V. 2Bloemendaal 6 H. F. C. 7Spaarndam Vijfhuizen 2—D. K. T. Afd. 3 G: Geen wedstrijden. Afd. 3 H: Haarlem 6—H. F. C. 8 Afd. 3 J: Brederode 3Bloemendaal 3 Beverwijk 3—E.D.O. 8 Haarlem 8D.I.O. 4 Kennemers 9Kenau 3 Afd. 3 K: E. D. O. 9—R. C. H. 8 DeCeO 5—D.I.O. 3 Heemstede 2—Hiilegom 3 Zeemeeuwen 5Haarlem 7 Afd. 3 L: Kennemers 5D.O.A. 2 Schoten 5—V. V. B. 2 u Damiaten 2Spaarnevogels 4 Kinheim 5Spaarndam 3 Afd. 3 M: D. W. O. 3Zandvoort 3 Ripperda 5T. H. B. 4 Halfweg 4Swastika 2 JUNIORES. Afd. A: Kinheim a.Stormvogels a E.D.O. aKennemers a H. F. C. a—R. C. H. a V. S. V. aHaarlem a Afd. B: ZeemeeuwenI.V.O. Haarlem b^Zandvoort a Schoten a—R. C. H. b Afd. C: E.D.O. b—V. S. V. b Afd. D: Haarlem d—Kennemers b D. W. O.—V. V. H. BrederodeBeverwijk b E.D.O. c—R. C. H. d Afd. E: R. C. H. eRipperda Bloemendaal cD.I.O. a SpaarnestadHillinen T. H. B.Hiilegom Afd. F: H. S. V.—Schoten b Afd. G: R. C. H. g—H.F.C e RozenprieelD.IO. b Spaarnevogels—D. K. T. Haarlem eZandvoort b HeemstedeSwastika !0 12 12 2 2 10 10 10 12 uitgesteld. vervalt. 11,30 uitgesteld. 12 2 2 10 10 10 uitgesteld. 10 10 10 10 12 10 12 10 12 10 10 10 10 11,30 10 10 10 10 10 10 2 10 11,30 12 10 10 10 10 10 uitgesteld. 10 12 uitgesteld 12 10 2 10 10 12 12 uitgesteld. 10 12 10 2 12 2 10 10 12 10 12 10 2 2 AD SPIRANTEN In verband met de vroeg invallende duis ternis zullen tot nader aankondiging voor de gewone adspiranten-afdeelingen geen wed strijden worden vastgesteld. HAARL. KORFBALBOND. HET PR O GRAMMA VOOR ZONDAG. In de eerste klasse wint S.S.H. van Ons Ge noegen. Oosterkwartier 2 zal wel niet het genoegen hebben De Thorn te verslaan. Osno—Flora zal danig spannen, waarschijn lijk verdeelen ze de punten. Haarlem 3, dat De Kennemers bezoekt, is verplicht te winnen. Verdere wedstrijden zijn: 2e kl. A: Palvu—Meerlebosch, S.S.H. 2— T.H.B. 2, Tempo 2—D.S.V. 2e,kl. B: Haarlem 4Tempo, S.V. 3Oos terkwartier 3, Ons GenoegenDe Thorn 2, De derde klassen geven: I.V.H.Ooster kwartier 4, Zeemeeuwen—Ons Genoegen 3, S.V. 5Haarlem 5, Palvu 2Meerlebosch 2; D.S.V. 2—Alw. Ready 2, S.S.H. 3—Flora 2, Aurora 3—S.V. 4 en T.H.B. 3—Animo 2. Adspirantenafdeeling: A: Oosterkwartier a Aurora a; S.V. aD.S.V. a. B. D.S.V- b—Ons Genoegen; Flora b— Meerlebosch. WIJK AAN ZEE EN DUIN BOTSING TUSSCHEN AUTO EN KOE. Dezer dagen werd bij den veehouder P. de Wildt aan den Hoflanderweg, door een vee drijver een koe bezorgd. Het dier werd aldaar in een weiland losgelaten. De koe verkoos blijkbaar de vrijheid, wist uit het weiland te komen en wandelde den Hoflanderweg op. Een naderende automobilist zag plotseling de koe voor zijn auto. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. Het dier smakte op den weg. Van de auto werd de radiateur ingedeukt zoodat verder rijden onmogelijk was. De auto moest worden weggesleept. KOSTELOOZE VACCINATIE. Gelegenheid tot kostelooze vaccinatie en hervaccinatie zal worden gegeven op Woens dag 19 December a.s.: Voor Wijk aan Duin, des namiddags ten een uur, ten huize van den heer Th. J. J. Du- terloo, arts te Beverwijk; voor Wijk aan Zee, des namiddags ten 3 uur in de Openbare Lagere School aldaar, IJMUIDEN MARKTPRIJZEN VAN ZATERDAG 15 DEC. Tarbot per K.G. f 1.35—1.10 Griet per 50 K.G. f 26—14 Tongen per K.G. f 1.100.90 Groote schol per 50 K.G. f 17.50 Middelschol per 50 K.G- f 22.5019 Zetschol per 50 K.G. f 23 Kleine school per 50 K.G. f 2017 Schar per 50 K.G. f 4.20—2.80 Rog per 20 stuks f 13.5011 Vleet per stuk f 3.600.38 Kleine poon per 50 K.G. f 5.60—3.30 Groote schelvisch per 50 K.G. f 10 Middelschelvisch per 50 K.G. f 1311 KI middelschelvisch p. 50 KG. f 12—9 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 106.60 Kabeljauw per 125 K.G. f 5629 Groote gullen per 50 K.G. f 1610.50 Kleine gullen per 50 K.G. f 94.T0 Wijting per 50 K.G. f 4.10—3.60 Makreel per 50 K.G. f 6.501.30 Heilbot per K.G. f 0.75—0.62 Leng per stuk f 1.10—0,35 Koolvisch per stuk f 0.800.10 Verschc haring per kist f 5—2.30 Groote hake per 125. K.G. f 82 Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 31 Kleine hake per 50 K.G. f 2520 BESOMMINGEN. Hercules IJm. 196 580 manden f 3110. I. S. Groen IJm. 130 270 manden f 1580. Julie Streiff IJm. 159 85 manden f 1930. Logger: KW. 107 f 900. JAN KOSTER OVERLEDEN. Op 73-jarigen leeftijd is overleden de heer Jan Koster, een der oudste vischhandelaren en vischfactoors hier ter plaatse. Oorspron kelijk was de heer Koster schipper op een sloep, doch reeds vele jaren geleden vestigde hij zich in IJmuiden. Eenige jaren geleden had hij zich uit de zaken teruggetrokken. De overledene was in het visscherijbedrijf een zeer geziene persoonlijkheid. De teraardebestelling zal plaats vinden Maandagmiddag 2 uur op de Algemeene Be graafplaats. De voorstellingen van „Het Schouwspel". ZATERDAG 15 DECEMBER '34 De parlementsgebouwen in Londen, die een voorbeeld van laat-Gotische bouw zijn, be slaan eeh oppervlakte van zeven acres en hebben ongeveer duizend stookplaatsen. Toen Tommy laatst zijn huiswerk aan den onderwijzer liet zien, zei deze: „Dat lijkt erg veel op het handschrift van je vader, Tommy". „Nou meneer, zei Tommy. „Nu u het toch ziet: ik heb vader z'n vulpen gebruikt". Knip de stof voor een japon of mantel op de zelfkanten wat in, de naden zullen dan niet trekken Gaan door op 17 Januari, 14 Maart en 16 Mei. In verband met de te Utrecht gehouden besprekingen tusschen de vertegenwoordigers van den Kunstkring ,,Het Schouwspel" en de betrokken gezelschappen, die ook voor de voorstellingen in IJmuiden waren geëgageerd vernemen wij nader, dat het thans vaststaat dat de voorstellingen op 17Januari, 14 Maart en 16 Mei in elk geval zullen doorgaan. De besprekingen werden bijgewoond door den heer Opbergen, directeur van Thalia, die zijn volle medewerking toezegde. Het ligt in de "bedoeling een commissie uit de leden te benoemen, die controle zal kun nen oefenen op de financiën der afdeelingen. Een en ander zal zoo spoedig mogelijk aan de leden worden medegedeeld. Het innen der contributie zal weer worden voorgezet. De gelden, die voor de betreffende afdeelingen beschikbaar blijven, zullen op een bank worden gedeponeerd. VELSEN EXCURSIE IJMUIDENS BLOEI. De Vereen. IJmuiden's Bloei heeft Donder- avond een excursie gemaakt naar het bedrijf der N.V. Melkinrichting „Velsen". De voorzitter, de secr.-penningmeester, nog eenige bestuursleden en een aantal leden na men er aan deel. Het doel der excursie was de bereiding van het nieuwe product Stassano- melk. De directie heeft het gezelschap rondgeleid en de bereiding der melk getoond. Dr. Bos, bac terioloog, hield een causerie over het gevaar van besmetting door melk. Het was een zeer leerzame excursie, waar voor de voorzitter, notaris Dolleman, namens de deelnemers de directie heeft dank gezegd- BEVERWIJK Noteering van den 14en December 1934. Spinazie per kist 50 ct. Andijvie per kist 3042 ct. Koolrapen per zak 75 ct. Wortelen per kist 60 ct. Bieten per kilo 2 1/2 ct. Schorseneeren per kilo 5 ct. Aardappelen klei per kilo 58 ct. Idem zand per kilo 9 ct. Spruitjes per kilo 614- ct. Boerenkool per kist 1022 ct. Roode Kool per 100 f 3f 5. Savoye kool per 100 f 2f 4. Bloemkool per 100 f 6—f 12. Uien per kilo 3 ct. Prei per bos 612 ct. Sla per kist f 1. Pieterselie per bos 4 ct. Selderie per bos 2 ct. Appelen per kilo 1824 ct. Peren per kilo 612 ct. Brusselslof per kilo 1018 ct. Kleine wenken. De vrijgezellen-club in Newcastle under Lyme lijdt een verlies aan ledental. De leden van deze club móeten nu een boete van vijf shilling betalen, als zij zich verloven en een boete van een pond sterling wanneer zij trouwen. Isaac Small, een vier-en-zestig jarige, in woner van Orleans in d enstaat Massa chusetts in de Ver. Staten bedacht een jaar geleden dat slapen tijdverspilling was. Sinds dien is hij niet meer naar bed gegaan en zijn slaap heeft zich beperkt tot een hazenslaapje van één uur per dag. Hij brengt zijn nachten lezende door en beweert dat zijn geestver mogens hierdoor zijn verdubbeld. De Nankingsche autoriteiten hebben ver boden, dat jongens onder de twintig jaar rooken. Overtreders van deze bepaling kunnen opgesloten en hun ouders beboet worden. Toen een man in Liverpool een aanmaning voor het betalen van zijn personeele belas ting kreeg, bleek dat zijn eenig bezit een leeuw was- Verwachting: Matigen tot krachtigen Zui delijken tot Zuidwestelijken wind, zwaar be wolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen buien, iets zachter. Verdere vooruitzichten: Nog buiig'. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind 14 December te 19.50 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". Barometer Hedenmorgen 9 uur 737 m.M. Neiging: Achteruit. Thermometer Hoogste gisteren 48 F. Laagste heden nacht 42 F. Hoogste heden 46 F. OPGAAF MAGAZIJN *T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83, Tel. 5460. IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN. Zondag v.m. 11,18 uur; n.m. 11,51 uur. Maandag v.m. 12.19 uur. Dinsdag v.m. 0.51 uur; n.m. 1.15 uur. LAATSTE BERICHTEN De „Snip" van Marseille vertrokken. De k. L. M. deelt mede, dat de Snip om 8.17 (Amst. tijd) te Marseille landde voor het bijvullen van benzine. Te 9.13 uur vertrok het toestel weer van Marseille. Na Reinhardt en Furtwangler Max Liebermann De Daily Telegraph bericht,'dat de natio- naal-socialistische pers thans een aanval ge richt heeft op den befaamden schilder dr. Max Liebermann naar aanleiding van een te Ham burg gehouden tentoonstelling van „meester werken van Noordoordsche kunstenaars van drie eeuwen" en waarop ook werken van Lie- berman geëxposeerd werden. De „Deutsche Zeitung" wijst er in verband hiermede op dat Liebermann een Jood is en verder wordt de kunstenaar aangeduid als een navolger van ..belangrijker Duitsche schilders" en zonder eigen oorspronkelijk talent. FINANCIEELE BERICHTEN Verzekeringsbedrijf in 1933. Het verslag der verzekeringskamer over het jaar 1933 is verschenen. Wij ontleenen er het volgende aan: Aan het einde van 1933 vielen 197 f 203binnenlandsche ondernemingen on der het toezicht. Wij zien, dat de productie van 1931 86.3 pet. was van die van 1930, welk percentage in 1932 verder daalt tot 72.7 pet., om in 1933 weder iets te stijgen, nl. tot 74.3 pet., hetgeen nog steeds een aanzienlijken teruggang beteekent vergelijken bij het vrij normale jaar 1930. De teruggang is niet voor alle verzekerings soorten gelijk. Het sterkst is hij voor de ka pitaalverzekering. Hiervoor zijn de percen tages in de jaren 1931, 1932 en 1933 achtereen volgens 83.6 pet., 63.7 pet. en 63.5 pet. Daartegenover geven de volksverzekeringen een geheel ander beeld; de percentages zijn daar achtereenvolgens 100 pet., 102 pet. en 116.3 pet. Alles bijeen krijgt men den indruk, dat mo gelijk 1933 voor de productie een keerpunt kan zijn. Het verval van verzekeringen om andere dan natuurlijke redenen verdient in jaren van groote economische depressie uit den aard der zaak bijzondere aandacht. Als natuurlijke re denen voor verval gelden slechts overlijden en afloop der verzekeringen op termijn. Wij vinden dan voor totaal „verval om an dere redenen" voor de jaren 1930, 1931 en 1932 resp. 195.7 millioen, 245.2 millioen en 303.8 millioen, welke bedragen een sterke stijging aantoonen, I-Iet jaar 1933 geeft in zooverre verbetering, dat er geen verdere stijging valt aan te wijzen, zelfs is er een lichte daling, nl. •van rond 304 op rond 295 millioen. Wegens afkoop vervielen (incl. herverzeke ring) voor 1930 f 52.4 millioen; 1931 f 76.9 mil lioen; 1932 f 106.4 millioen en 1933 f 109.4 mil lioen. Dezelfde kentering, die men voor 1933 waar neemt bij aankoop, treft men bij polisbelee- ningen aan. Terwijl 1931 nog een stijging gaf van 5.1 millioen aan termijnpremiën (het jaar te vo ren was de stijging nog rond 8 millioen). ver toonde het jaar 1932 een geringe daling, nl. van 0.3 millioen. Voor 1933 is de daling één millioen gulden. Gaat men thans na, wat nu voor de levens verzekeringmaatscbappijen de uitkomst is van haar gezamenlijke beleggingen, dan blijkt, dat wat de effecten betreft, de werkelijk in 1933 gemiddeld gemaakte rente 4.66 pet. bedroeg. Dit bedrag steekt wel sterk af bij dat van 1932, nl. 5.36 pet., doch er is in het vorige jaarver slag reeds op gewezen, dat aan dit laatste cij fer geen groote beteekenis moet worden ge hecht, daar het meer een gevolg was van een speciale wijze van berekenen, Nemen wij de gemiddelde rente voor effecten over de jaren 19271931, resp. 4.89 pet., 4.87 pet. 4.89 pet., 4.92 pet. en 4.98 pct„ dan blijkt de teruggang in 1933 minder groot te wezen, aldus het ver slag. Indien de rentevoet zijn tegenwoordige daling nog eenigen tijd blijft voortzetten, zal de teruggang van de gemiddelde effectenrente langzamerhand nog wel grooter worden. De conversies op grootere schaal zullen ook een woord meespreken. De rente voor hvpotheken daalde van 5.06 pet. in 1931 tot 4.98 pet. in 1933. De totale verliezen bij executies voor le en 2e hypotheken bedroegen in 1933 f 298.000. De premiereserve bedroeg f 46.9 millioen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3