UIT HET BUITENLAND Staatsbemoeiing. THIJS IJS EN DE SCHAT OP Dc MAAN. ZATERDAG 15 DECEMBER 1934' Hongarije. Oostenrijksche ministers te Boedapest. Over de gisteren gehouden (besprekingen tusschen de leden der Oostenrijksche en Hongaarsche regeeringen wordt officieel medegedeeld, dat de te Boedapest vertoevende Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg en de Oostenrijksche minister van Buiten- landsche 'Zaken, BergerWalden egg, gedu rende een uur hebben geconfereerd met den minister-president Goemboes, en den minister van Buitenlandsche Zaken, v. Kanya. De staatslieden der beide landen hebben beraadslaagd over de kwesties, welke beide landen gemeenschappelijk interesseeren en voorts over den internationalen toestand. In welingelichte kringen verluidt, dat bij het onderhoud in het bijzonder behandeld is de verder door de beide landen tegenover de drie mogendheden der Kleine Entente in te nemen houding en den na de laatste onder handelingen van den Volkenbondsraad ont stallen internationalen toestand. DuitscMand. Schuschnigg te Boedapest. Conferentie met Goemboes over de verhouding tot de Kleine Entente. Het conflict AbessyniëItalië voor den Volkenbond. „De grens aan den Rijn". Geheim Duitsch document uit 1918. Britsch journalist verwacht een Duitsch vredesoffensief In een artikel in de Engelsche News Chronicle, bespreekt de uit Berlijn terugge keerde diplomatieke medewerker van het blad, Vernon Bartlett, het door hem ver wachte „vredesoffensief" van Duitschland. Hij schrijft o.a.: Hitier wenscht den vrede, omdat hij genoeg van den laatsten oorlog heeft gezien. Dr. Schacht wenscht vrede, omdat oorlog eiken financieelen vooruitgang belemmert. De Rïjksweer wenscht vrede, omdat zij voor den oorlog niet gereed is. In verband hiermede zal Duitschland in het a.s. voorjaar een groot vredesoffensief be ginnen. Het bewustzijn dat de regeeringsper- sonen in Frankrijk op het oogenblik oud-sol daten zijn, heeft in Duitschland een verbazend goeden invloed uitgeoefend, en naar de mee ning van Vernon Barlett zal het wel niet lang meer duren, dat een vooraanstaande nationaal socialistische vertegenwoordiger Parijs be zoekt. om besprekingen te voeren met die openhartigheid, die het verschil tusschen den soldaat en den politicus kenmerkt, Vele teekenen wijzen erop, dat Laval zich niet meer zal tevreden stellen met de nega tieve politiek van te zeggen, dat Duitschland zich niet wapenen mag, terwijl het he,m niet temin bekend is, dat het zich wapent. Zelfs wanneer de huidige Fransche re. geering door ijverzuchtige politici of door de economische crisis ten val gebracht zou wor den, is het onwaarschijnlijk, dat Frankrijk zal terugkeeren naar de buitenlandsche politiek naar het voorbeeld van Poincaré en Barthou. Er' is geen reden waarom de ontwapenings besprekingen niet in het voorjaar zouden kunnen worden hervat. Eén moeilijkheid is er echter. Duitschland wil een ontwapehings- accoord alvorens naar den Volkenbond terug te keer en en Frankrijk wil eerst den terugkeer en daarna een ontwapenings- accoord. Het meeningsverschil is ernstiger dan het schijnt, doch bij eenigen goeden wil van beide zijden is het te overwinnen, en naar het schijnt, is deze goede wil thans eindelijk aanwezig. Twee vliegtuigtmgelukken in België. Militaire toestellen botsen in de lucht. Uit Brussel, 14 Dec Hedenmorgen zijn twee vliegtuigen van het militaire vliegveld te Schaffen nabij Hallen op een hoogte van 1000 M. met elkaar in botsing gekomen. Een der beide piloten sprong met zijn valscherm uit het toestel en kwam behouden op den grond neer. De tweede piloot, adjudant Kreig, sloeg met zijn toestel tegen den grond en werd to taal verpletterd ANTWERPEN14 Dec, (V. D.) Een tweede vliegongeluk heeft zich heden voorgedaan bij de gemeente Andeghem in West-Vlaanderen. Vier militaire vliegtuigen vlogen boven de gemeenten Wonterghem en Andeghem, toen plotseling, door nog onbekende oorzaak een der toestellen naar beneden stortte en te plet ter sloeg. De kapitein-piloot slaagde er in zich uit het toestel te bevrijden en met behulo van zijn valscherm veilig neer te komen. Korten tijd later was een tweede militair vliegtuig gedwongen een noodlanding te maken, waar bij het over den kop sloeg. De inzittenden lie pen slechts lichte verwondingen op, De beide toestellen zijn volkomen vermeld. LONDEN, 14 Dec,. (Reuter). De „Mor ning Post" publiceert een geheim document van 1918, waarin admiraal von Scheer aan Ludendorf uiteenzet, hoe de toestand volko men anders zou zijn, indien in plaats van Hel goland, Vlaanderen tot basis gemaakt werd van de Duitsche marine tegen Engeland. „Londen en het centrum van Engeland zouden dan onder ons bereik zijn", aldus schrijft admiraal von Scheer, en hij vervolgt: „De bezetting van Vlaanderen moet perma nent worden, zelfs na den oorlog". De „Morning Post" levert commentaar op dit document en zegt: Wij ontdekken de woorden van Baldwin die onze grens ver plaatste naar den Rijn. Onze veiligheid hangt af van de waakzaam heid en de macht om ons te verdedigen door de laag gelegen landen te verdedigen. Moord op Dollfuss een oncontroleerbare uibarsting. Von Papen laakt „het individu Habicht". In een onderhoud met een medewerker van het Petit Journal, noemde von Papen, de Duit sche gezant- te Weenen, sprekende over den moord op Dollfuss, dezen „een van die ge beurtenissen, die ontsnappen aan de actie der verantwoordelijke autoriteiten". Het natio- naal-socialisme kende heftige oncontroleer bare uitbarstingen. Degene, die tot de Putsch heeft aangespoord was „dat individu Ha bicht", wiens optreden Hitier „gelegenheid had te desavoueeren". Hij is het, die aan de Oostenrijksch-Duitsche grens de fameuze legioenen organiseerde. COCAÏNE-AFFAIRE TE ANTWERPEN. 'M '3 Uit Antwerpen 14 December: De politie is er heden in geslaagd drie man te arresteeren en de hand te leggen op 3,700 gram cocaïne, welke zij voor den prijs van 54.000 francs te koop aanboden. Het bleken twee Antwerpena ren te zijn en de Duitsche steward van het §.s. „Arion". Accoord tusschen Roosevelt en de enquêtecommissie. Vertegenwoordiger van het departement van oorlog woont de zittingen bij. De vrede tusschen de Senaatscommissie van enquête naar de gedragingen der bewape ningsindustrie en de Amerikaansche regee ring is hersteld dank zij het initiatief van president Roosevelt, meldt United Press uit Washington aan de Tel. Men zal zich herinneren, dat destijds als gevolg van de opzienbarende feiten, welke het onderzoek aan het licht bracht, ernstige meeningsverschillen rezen tusschen senator Nye, den voorzitter der commissie, en de fede rale regeering, die diverse onthullingen als een gevaar voor de landsverdediigng be schouwde. Het conflict nam tenslotte zoo danige afmetingen aan, dat de commissie zich onder pressie van Washington genoodzaakt zag, eind September haar onderzoek voorloo- pig te staken. Thans is besloten, dat voortaan een ver tegenwoordiger van het departement van Oorlog de zittingen der enquête-commissie zal bijwonen. Hij zal hebben te beoordeelen, wat als militair geheim moet worden be schouwd. Zooals gezegd is'het accoord aan president Roosevelt te danken. De president heeft na melijk den voorzitter van de anti-oorlogsliga, senator Clark, die tevens lid is van de Nye- commissie, bij zich laten komen en hem het voorstel gedaan tot samenwerking tusschen de regeering en de enquête-commissie. Op grond van dit voorstel werd een conferentie tusschen senator Nye en den vertegenwoordi ger van het ministerie van Oorlog, Woodrmg, en den chef van den generalen staf, generaal MacArthur, belegd, waarbij het gewenschte accoord werd verkregen. Reeds sedert langen tijd heeft het ministe rie van Oorlog een dergelijke regeling drin gend, noodzakelijk geacht. Vooral eenige ont hullingen uit het archief van Dupont de Nemouds hadden bij het departement onge rustheid teweeggebracht. Er was namelijk gebleken, dat Dupont de Nemours in 1933 munitie aan Japan heeft geleverd met mede weten van het departement van Oorlog. Verder vonden thans ook met voorkennis van het departement van Marine in 1932 tusschen Japan en Dupont de Nemours onderhandelin gen plaats met het doel oorlogsmaterieel uit de voorraden van het departement van Oorlog te leveren. Het betrokken departement heeft in dit verband verklaard, dat het beter is. dat Japan van Amerikaansch oorlogstuig wordt voorzien, dat men kent, dan met Europeesch materieel, waarvan men slechts weinig of in het geheel niets afweet. Scott en Black terug te Londen Enthousiaste ontvangst. De beide piloten Scott en Black, die de Mel- bourne-race hebben gewonnen, zijn gisteren met groot enthousiasme te Londen ontvangen, toen zij voet aan land zetten. Zij werden ook verwelkomd door vertegenwoordigers van de Royal Aero Club en van de De Havilland, de bouwers van hun vliegtuig. Trein verplettert autobus. Dertien van de twintig buspassagiers gedood. Hitier bevond zich in den trein. Gistermiddag tegen 5 uur is tusschen Lang- wedel en Kirchlinteln in de nabijheid van Verden a. d. Aller een ernstig autobusongeluk gebeurd, waarbij 13 personen om het leven zijn gekomen. Een autobus met aanhangwa gen, waarin een theatergezelschap uit Stade naar Verden trok, reed tengevolge van den mist door de gesloten spoorboomen. Op het zelfde oogenblik werd de autobus door een snetlrein, die in volle vaart naderde gegrepen, en volkomen vernield. Van de twintig inzittenden werden dertien on slag gedood, vier werden zwaar gewond, drie bekwamen lichte kwetsuren. De trein kon tot staan worden gebracht. On der de passagiers van den trein bevond zich ook een arts die de eerste hulp verleende. Na korten tijd kwam verdere hulp uit de omlig gende plaatsïes. Uit getuigenverklaringen is volkomen duidelijk gebleken, dat de spoorboo men inderdaad reeds vijf minuten voor het oasseeren van den trein volgens voorschrift gesloten waren. Naar nader wordt gemeld, betreft het hiel den trein, waarmede de Fiilirer van Bremer- liafen naar Berlijn terugkeerde Alle treinpassagiers bleven ongedeerd, even als het treinpersoneel. Slechts de locomotief was licht beschadigd. Hitler is met zijn gevolg gisteravond om 11 uur 37 op het Lebrtcr Bahnhof te Berlijn aan gekomen. Een terugkeer naar de vrijheid (van onzen Parijschen correspondent,) Na de angstige dagen van de vorige week, na de gelukkige interventie van Pierre Laval in Genève, voelt men ineens in Frankrijk een opluchting. Er waait een gezonde wind van optimisme en de Franschman is altijd de eer ste om te glimlachen en zich gelukkig, tevre den en zorgeloos te toon en zoodra er ook maar een klein zonnestraaltje doorbreekt. En dat heerlijke optimisme manifesteert zich dade lijk in het gewone dagelijksche leven. Een eventueel oorlogsgevaar is afgewend, mes en- fants, er is reden om te juichen en met ver trouwen den toekomst tegemoet te zien. Zelfs zij, die altijd gespot hebben met den Volken bond geven nu toch gulweg toe dat er kracht- van uit gaat en ze moeten volmondig toege ven. dat het allang misère zou zijn geweest in dien Genève niet had bestaan. Er schuilt mis schien wel een beetje overdrijving ook in dat optimisme, maar hoeveel sympathieker, en op den duur, hoeveel nuttiger zal het ook blij ken te zijn, is dit wederopleven van hoop, dan 't cynisch uitrekenen hoe lang het nog zal duren voor de „dernière des dernières" los barst. Het is het oude vrijheidsgevoel dat in zulke oogenblikken weer bij de kinderen van de Re volutie bovenkomt. Minister Flandin, die zijn Pappenheimers kent heeft onmiddellijk die gelegenheid aangegrepen. Nu of nooit is het een gelegenheid om ook voor het binnenland een einde te maken aan den dwang, ja zefls aan de willekeur welke men met een groot woord „staatsbemoeiing" had genoemd. In de praetijk immers is die staatsbemoeiing hierop uitgedraaid, dat alleen voor heel enkelen de economische crisis in Frankrijk nog wat erger is geworden. We zouden den toestand niet be ter kunnen vergelijken dan bij dien van de crisisperiode in Nederland tijdens de oor logsjaren. Ook toen, en menigeen zal het zich nog met schrik herinneren, hebben wij in Ne derland aan den lijve kunnen voelen en on dervinden wdar men naar toe gaat wanneer de Staat zich gaat bemoeien met alles. Ook hier heeft men nu (na de decreet-wetten waarin de heer Chéron zoo handig was) ge zien dat door overheidswege vaststellen van maximumprijzen, en erger nog: door het fixee- ren van minimumprijzen, de koopmaar óf ge heel van de markt verdween, óf onbetaalbaar duur werd voor den verbruiker, zoodat de fa brikant, of de verbouwer, wanneer het land bouwgewassen betrof, met een onverkoopbare „stock" bleef zitten. Zoo ontstond de paradoxale toestand, dat de landbouwer het koren niet voor minder dan 108 francs per centenaar mocht verkoopen. zoodat hij een deel van zijn oogst kon vernie tigen, terwijl hij bij verkoop voor 60 a 70 frs per centenaar alles kwijt kon en dan toch nog voldoende beloond was. En wat gebeurde er nu in de praetijk? Er kwamen natuurlijk van alle kanten speculanten die kalm 60 a 70 francs be taalden maar die het niet vrij gaven beneden den officieelen prijs van 108 francs. Gevolg daarvan is dat een zekere groep millioenen heeft kunnen verdienen, maar dat het hééle Fransche volk zijn brood vier stuivers te duur betaalde. Dat is, in weinig woorden, de inhoud van de debatten welke op het oogenblik voor de KamJ: worden gevoerd. Wel ziet ieder in dat deze toestand onhoudbaar wordt, maar de vertegenwoordigers van de groepen die dezen toestand graag bestendigd zagen, willen de re geering nog gauw even dwingen om op Staats kosten en tegen den exorbitanten prijs van 108 frs. alle „stocks" op te koopen. Geheel af gescheiden van het feit of het ministerie tegen dezen stroom zal kunnen oproeien: dit of een ander Kabinetr zal, gedwongen door de alge- rneene publieke opinie wel een einde moeten maken aan zoo'n zonderlinge „staatsbemoei ing". Want de tot dusver gevoerde anti-vrijheids- beurt ook met allerlei andere levensmiddelen. Mijn denke maar eens aan de veelbesproken quaestie van den wijn voor Frankrijk even eens eerste levensbehoefte aan de crisis van het vleesch en dan aan alle artikelen, die zoo zwaar werden getroffen door een direct uit „staatsbemoeiing voortvloeiende contin- gatie-politiek. Slechts het geheel prijsgeven van de staatsbemoeiïngs-politiek kan leiden tot een normaal economisch bestaan, uitslui tend gebaseerd op evenwicht tusschen produc tie en verbruik. Want des tot dusver gevoerde anti-vrijheids- politiek, waaraan we zoetjes aan gewend raak ten brengt nog andere moeilijkheden met zich mee. De Staat kan ook maar niet eeuwig alle tekorten op zijn schouders laden. Nationale wijn, nationale artikelen, alles zoo duur mo gelijk gekocht en betaald met het geld van den belastingbetaler, daar moet een einde aan komen. Om de eenvoudige reden dat 't een absolute onmogelijkheid is om de staatsinkom sten te vermeerderen, door nieuwe belastingen, terwijl men er momenteel ook geen gat in ziet om meer te bezuinigen. En als men nu maar even naar de cijfers wil zien en vergelijken: Sedert 1932 heeft men 10 1/2 milliard kun nen bezuinigen op de begrootingsuitgaven. En toch zijn de uitgaven, geraamd voor 1935 slechts drie milliard lager dan die over 1931- 1932. Dat die uitgaven veel te hoog waren bleek wel uit het feit, dat de Staat, van het oogenblik af aan dat hij begonnen is met zijn algemeene bemoeiingen de eene leening na de andere heeft moeten sluiten om „de eind jes aan elkaar te knoopen", Van eind Decem ber 1931 tot eind 1932 steeg de openbare schuld van 273 naar 291 milliard. Van 1 Januari 1933 tot 31 Augustus 1934, dus in 32 maanden tijd is de openbare schuld vermeer derd met zes en veertig milliard. Ziedaar waartoe het „Etatisme" heeft geleid. En vandaar dat men met zoo'n buitengewone belangstelling de huidige Kamerdebatten volgt, niet zoozeer om het brood een. paar centen goedkooper te hebben dan wel om het feit dat het loslaten van deze staatsbe moeiing hier een precedent zou zijn. Tenslotte, waar de genoemde anti-vrij- heids-staatbem leimgpolitiek alleen maar tot wanhopig slechte resultaten heeft geleid zal men er wel toe moeten komen En waar we nu toch in een roes van optimisme en blijheid leven: laten alle Franschen dan maar de vlag uitsteken. A. TH. LESTURGEON. Het conflict in Somaliland. Behandeling voor den Volkenbond? Reuter verneemt uit Genève, dat de regee ring van Abessinië de aandacht van den Vol kenbond heeft gevestigd op de ernstige situa tie. welke op het oogenblik bestaat tusschen Italiaansch Somaliland en Abessinië. BARONES WAGNER EN PHILIPPSON NOG IN LEVEN? Uit Los Angeles: Van kapitein Hancock, die naar men weet het zich tot taak heeft ge steld de merkwaardige gebeurtenissen op de Galapagos-eilanden op te helderen, is thans wederom bericht ontvangen. Hij deelde daarin mede, dat hij alle eilan den van de eilandengroep nauwkeurig afzoekt om definitief vast te stellen, of de verdwenen barones Wagner en haar begeleider Philippson nog in leven zijn. Reeds heeft hij tevergeefs de groote eilanden afgezocht. Thans is hij bezig ook een onderzoek in te stellen op de kleinere eilanden, die grootendeels onbewoond en voor een deel zelfs volkomen zonder water of plantengroei zijn. NOODWEER OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN EISCHT TWAALF SLACHTOFFERS. Tijdens den hevigen storm, welke sedert Zondag boven den Atlantischen Oceaan woedt, is het Britsche vrachtschip Usworth, stuur loos geraakt. Draadloos uitgezonden noodsei nen werden door kuststatiohs opgevangen, zoomede door de Ascania en de Jean Jabot. De Ascania is van de Cunard-lijn, terwijl de Jean Jabot eigendom is van een Fransche reederij. Vijf leden der bemanning van de Usworth werden aan boord van de Jean Jabot gebracht. Toen de reddingsboot opnieuw langszij de Usworth lag sloeg zij ten gevolge van den hoo- gen golfslag om. 12 personen, van wie twee van de Jean Jabot kwamen om het leven, terwijl 18 man door een reddingboot van de Ascania werden opgepikt. Deensche bedrieger slaat zijn slag in Frankrijk. Affaire van 200 millioen francs. Het schandaal in Frankrijk, dat om een be drag van niet minder dan 200 millioen francs gaat en in verband waarmede een Deensch bankier, Johan Moeller gearresteerd is heeft een groote reeks bouwondernemers, banken etc. ernstig benadeeld. Het zwaarst getroffen werd echter de Zuid-Fransche stad Grasse, die den bedrieger kosteloos een stuk bouw grond van ruim 300 H.A. ter. beschikking had gesteld, waarop een groot kasteel stond. Dit terrein zou dienen voor het bouwen van bui tenwoningen. Moeller bepaalde zich er echter toe hypotheken ten bedrage van verscheidene millioenen francs op te nemen. Een Parijsche verzekeringmaatschappij beleende voor hem een in aanbouw zijnd huis voor 5 1/2 millioen fres. Overal richtte de zwendelaar fraudu leuze bouwmaatschappijen op, die er slechts toe dienden nieuwe credieten op te nemen. Moeller zal reeds in de eerstvolgende dagen naar Parijs worden overgebracht, daar het zwaartepunt van het onderzoek in de Fran sche hoofdstad zal liggen. ONZE DACEL1JKSCHE KINDERVERTELUNG. Het resultaat van Falsius' tooverspreuk was voor Thijs en Simmie lang niet leuk; want plotseling konden zij zich gansch niet meer ver roeren, Falsius bleef hen bewaken. „Over een paar uur," sprak hij, „kan je je weer bewegen maar ik laat je zoo gauw niet vrij; daar weet ik wel wat op." Hij draaide zich om en riep: „Abayoe-faschekim" en daar ver scheen een monsterachtig groote spin op slechts een viertal pooten. „O, maanspiin, ik betoover U Akasji luister. Gij spint dit tweetal knapen in en waakt dat zij hier hun leven lang in jouw web blijven zitten." Sim en Thijsje waren vreeselijk bang toen zij het wilde dier zijn draden hoorden spinnen. Opvoeding in de moeilijke jaren die komen. Leert uw kinderen wat plicht is Wie in onzen tijd met z'n heftigen pols slag ziet, hoe menigeen uit zijn evenwicht raakt, hoe het bruisende leven, dat in menig land in vele volkskringen is ontwaakt, alles bijna op losse schroeven schijnt te zetten; hoe gansche volksmassa's zich aan den eenen kant verheugen over het gloren van een. nieuwen dageraad in hun bestaan; terwijl anderen daarentegen donkere wolken en scha duwen hun levenspad zien kruisen, die vraagt zich wel eens angstig af: „Hoe moet ik mijn kinderen veilig door deze storm jaren voeren naar den tijd, die toch eens weer komen zal, den tijd van kalmer beweging, van verade ming?" Moeilijk is het probleem, dat men zich met deze vraag stelt. Want buitengewoon onzeker is de toekomst. We weten en voelen alleen, dat die heel anders zal zijn dan het heden. De snelle stroom van nu zal zijn loop ver volgen en als eenmaal veel in zijn wateren zal zijn bezonken, wat nu troebel maakt, dan zullen we klaarden kunnen onderscheiden wat innerlijk goed en gaaf is en wat van nut kan zijn voor individu en maatschappij. Na afbraak en ontkenning volgt eens weer op bouw en bevestiging. Hij die zijn oog ge richt houdt op dezen tijd van opbouw, zal, beter dan hij die alleen den druk en den angst van het heden kent, weten en voelen wat eens gevraagd zal worden, kracht en wil en durf: karakter. En hij zal zich bij de op voeding zijner kinderen niet voortdurend angstig afvragen, of deze of gene maatregel wel goed is. Hij ziet de lijn, waarlangs hij zal moeten gaan, minder onvast, zijn doel daarentegen scherper. Hij houdt ook vast aan het geloof dat, wat door de eeuwen goed was, ook voor de komende tijden zijn waarde blijft behouden. Een van de dingen, die tot dat ontwijfelbaar goede behooren, is stellig: „trouw aan zijn plicht". En het komende geslacht zal bovenal die trouw moeten kennen: de opvoeding zal dus ook steeds daarop gericht moeten zijn. Zien we niet rondom ons een voortdurend roepen om rechten? Wie zal ontkennen, dat tot heden voordurend vele rechten werden miskend! Wie is niet overtuigd, dat veel el lende is geleden waar die bij beter inziebt had kunnen voorkomen, had moeten worden voorkomen Doch gaat ook niet bij velen onder dat roepen om rechten het klaar besef van hun plichten min of meer, soms geheel, ver loren? Van plichten tegenover de maatschap pij, het kantoor, de fabriek, de school enz., zoogoed als tegenover zichzelf en zijn gezin? En wat zou de vervulling van alle rechten nog baten, indien niet werd gevoeld, dat trouw aan den plicht een eerste voorwaarde is om liefde voor zijn werk te voelen en daardoor een stuk levensgeluk deelachtig te worden? Zal het geluk, dat men zoekt, alleen gevonden worden door de vervulling der rechten? Leer dus de jeugd, die uiterst gevoelig zal blijken te zijn voor wat de komende jaren 'te aanschouwen zullen geven en te hooren, wat plicht en wat trouw aan de plicht betee- kent. Verg reeds van jonge kinderen dat ze prompt volbrengen dat, wat. van hen wordt vraagd. Wees, echter daarbij ook vooral pveiv tuigd, dat ge niets Van hen vraagt of bet moet in overeenstemming zijn met hun jonge krachten. Maar schud ook alle angstvalligheid af bij 't bepalen dier krachten: men schatte niet gauw te laag. Dat brengen tot het doen wat plicht is, beteekent geen dwang, wel tucht. Geen dwang en tuchteloosheid is volstrekt niet het zelfde. Een kind doet over het algemeen gaarne wat het moet doen, mits het in overeenstem ming met z'n krachten is; vaak zelfs willen vele kinderen wel eens doen wat boven hun krachten gaat; Maar dwang zal noodig zijn, wanneer men te veel vergt, en zoo'n dwang wekt weerspannigheid, waaruit op den duur tuchteloosheid voortvloeit. Laat dus het kind behalve een prettige en noodige taak de gelegenheid zijn krachten zooveel mogelijk in vrijheid te ontwikkelen. En meen niet, dat ge een bepaald opvoedingssysteem kunt vol gen, dat u en uw kind behoedt voor het maken van fouten. Uw kind mag fouten ma ken; daarvoor heeft het den hoogsten trap van ontwikkeling nog niet bereikt. En die (buten behandele men niet immer, alsof er wie weet wat ergs gebeurd is. Wie meent, den heelen dag aan zijn kind iets te moeten schaven, het telkens wat meent te moeten herinneren of bevelen, hetgeen zei«standig- heid durft te laten, die zal niet veel bereiken. Bestuur de kinderen in hun vrijheid vooral, dan zult ge zien wat ze zijn, wat er in zit. Tucht dus in vrijheid en door vrijheid, maar ook door het stellen van een taak, een plicht, waarbij men volstrekt niet sentimen teel behoeft te zijn. Menig kind werd door sentimentaliteit in zijn opvoeding (noem het desnoods liefde, maar dan is het er een erger lijke overdrijving van) bedorven. Gezondheid ook hier. J. BASTIAANS Gezochte Chinees gevonden. Moordaanslag te Rotterdam opgehelderd. Bloedwr&ak het motief. De moordaanslag op den Chinees, die Don derdagavond op Katendrecht is gepleegd, is Vrijdag door de politie opgelost. Men heeft thans in arrest als verdachte, de 22-jarige Chinees Wen Chin die in de Delistraat 38 heeft gewoond. Vrijdagmorgen is de politie met de vrouw gaan zoeken naar een Chinees, dien de vrouw van den aanslag verdacht. Men vond in een bcardinghouse Wen Chin in wien zij den man herkende die haar en haar man bespied had. Men ging tot arrestatie van hem over en bij fouilleering bleek hij een revolver bij zich te hebben, waarop nog 6 patronen zaten, terwijl hij in den zak nog zes andere had. Wen Chin werd door het slachtoffer her kend als de man die den aanslag op hem ge pleegd had. De politie heeft nog eenige vragen aan het slachtoffer kunnen stellen en hierbij bleek, dat het slachtoffer familie was van den moor denaar van den Chineeschen shipping-master die dezen zomer in de Edinsonstraat is dood geschoten. Men is er dan ook van overtuigd dat Wen Chin is omgekocht om dezen moordaanslag te plegen uit bloedwraak. Verdachte ontkende den moordaanslag ge pleegd te hebben doch hij werd ook nog door andere personen herkend, zoodat er geen twij fel meer bestaat.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6