HET NIEUWE AVONDBLAD (fbmidetCeMaut De Duitsche visscherij in het hooge Noorden. 20e JAARGANG No. 40 DINSDAG 18 DECEMBER '34 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers S cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTE NTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dït blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van j 2000.indien Hetzelfde ongeval den dood van vijf ol meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet roodlg. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.-Bank U Schiedam. IJMUIDEN Is het fabrieksijs in IJmuiden te duur? „Neen," zegt de heer Tusenius. Invoer van Noorsch ijs een valutakwestie. Naar aanleiding van de berichten over een te verwachten ijsoorlog hebben we een onder houd gehad met den heer K. Tusenius, direc teur der N.V. Vereenigde Ijsfabrieken en van het Koelhuis Frigo, di egaarne bereid was, ons het een en ander over den ijshandel en de ijsindustrie in onze visschersplaats mede te deelen. Reeds 6 October 1931, zoo vertelde de heer Tusenius ons, hebben de gefuseerde ijsfabrie ken, in verband met de klachten der ijsver- bruikers over de te hooge ijsprijzen en de trustvorming de Staatscommissie-Rij kens uit voerig over den stand van zaken ingelicht. In de eerste plaats werd aangetoond, dat in ver gelijking met de visschershavens in het bui tenland de prijzen in IJmuiden niet hoog zijn. Zoo betaalde men toentertijd in Grimsby f 9 a f 10.20, in Newlyn f 22.80, in Cardiff f 14.10, in Swansea f 12.90 a f 14.10, in Huil f 9.60 a f 10.80, in Fleetwood f 7.20 a f 9. In Duitsch- land varieerden de prijzen van f 9.60 tot f 15, in België van f 9.1Ó tot f 10.50, in Boulogne sur Mer van f 12 tot f 13.50. De gemiddelde verkoopprijs der gefuseerde fabrieken in IJmuiden bedroeg in de jaren 1923 tot 1932. in welk tijdvak deze fabrieken 290 millioen K.G. afleverden, f 11.72. De ge middelde prijs voor de trawlers was f 0.70 lager, die voor den vischhandel f 1 hooger. In October 1931 bedroeg de prijs f 11 en f 12.40 resp. voor de trawlers en den vischhandel Er werd op gewezen, dat de kostprijs gemakke lijk te berekenen was. In bedoelden brief heb ben de gefuseerde fabrieken hun verwondering er over te kennen gegeven, dat de afnemers nog niet besloten hadden, over te gaan tot coöperatief fabriceeren en afleveren van ijs. Er is veel geld voor de vloot besteed, men had dus ook gemakkelijk geld kunnen bijeenbren gen vcor het stichten van een coöperatieve ijsfabriek, opdat men van de „terroriseerende" ijsfabrieken af zou kunnen komen. Er zijn in IJmuiden, zoo.werd opgemerkt, 7 ijsfabrieken met een dagcapaciteit van 635 ton of bij 300 werkdagen een jaarcapaciteit van 190500 ton. Voor een plotselinge groote vraag is een groote reserve noodig. De beide fabrieken zouden echter in de behoefte kunnen voorzien. Ge wezen werd op de mogelijkheid, door concen tratie van de ijsfabricage tot lagere prijzen te komen. Een aanbod in die richting is tot de reeders gedaan. Dit werd echter afgewezen; tal van reeders gaven te kennen, dat zij hun oude leveranciers niet konden bedanken. In de conclusies werd ten slotte te kennen gege ven, dat de ijsprijzen niet verlaagd konden worden. Verlaging zou alleen mogelijk zijn wanneer coöperatief werd ingekocht en men kwam tot een grootere concentratie. Voorts hebben de gefuseerde fabrieken aan de regeering contingenteering van den invoer van Noorsch ijs verzocht. Dit verzoek werd echter door de regeering afgewezen. De regee ring raadde aan, door tijdelijke verlaging der prijzen te trachten het verloren terrein te her winnen. Hierop volgde een onderhoud met een der hoogere ambtenaren van het departement van den betrokken minister. Naar aanleiding van dit onderhoud werd den minister mede gedeeld, dat de fabrieken met groote verliezen werken. In den prijs zijn de distributiekosten van f 2 a f 3 per ton begrepen. Verlaging van den prijs is dus niet mogelijk. Men zou in dat geval moeten overgaan tot drastische bezui nigingsmaatregelen door de helft van de ar beiders te ontslaan en de rest op lagere loonen te laten werken. Maar, zeide de heer Tusenius, wat men ook doet, den invoer van Noord ijs zal men niet kunnen tegengaan, daar men tegen de gede- precieerde Noorsche valuta niet kan concur- reeren. Want het is met dezen ijsimport een zuivere valutakwestie. Wij vernamen nog van den heer Tusenius, dat voor het Noorsch ijs omzetbelasting naai den invoerprijs a f 5 per ton moet worden be taald. De ijsfabrieken daarentegen moeten omzetbelasting naar den verkoopprijs betalen. Voorts wees de heer Tusenius er nog op. dat in sommige landen het verbruik van natuur ijs verboden is. Aan de regeering is verzocht een onderzoek ter plaatse in te stellen naar de vraag, of het langer toegestaan dient te worden, dat een be drijf door buitenlandsche valutaconcurrentie in den grond wordt gewerkt. De heer Tusenius merkte nog op, dat het voor de ijsfabrieken voordeeliger zou zijn, de ijsfabricage stop te zetten; maar desondanks blijft men doorwerken. Herhaalde malen is aan de afnemers aangeboden, een deskundig on derzoek naar den bedrijfstoestand der ijsfa brieken te doen instellen, maar deze^ hebben van dit aanbod geen gebruik gemaakt. En dan, aldus de heer Tusenius. houdt men geen rekening met de groote credieten, die we moeten verstrekken. Ons bedrijf is geen reede- riibedrijf, „maar toch visschen we mee". 'inmiddels hebben we den prijs voor de trawlers verlaagd en nu moeten we maar zien wat er van komt Ten slotte bracht de heer Tusenius nog de klacht naar voren over de hooge kosten van het Staatsvissehershavenbedrijf. Alleen 'voor precario moet f 3000 worden betaald. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN D. C. IJ. A.s. Donderdagavond ontvangt D.C.IJ. II voor de nederlaag-wedstrijden een Wormer combinatie. IJmuiden ni zal den strijd moe ten aanbinden tegen de Damclub Limmen. Kabeljauw thans het voornaamste product. Van de hand van Dr. J. Lundbeck te Weser- münde komt in het laatste nummer van de Deutsche Fischerei Rundschau een artikel voor over de uitkomsten der visscherij der Duitsche stoomtrawlers in de Barendszzee, bij het Bereneiland en dan de Noorsche kust in het seizoen Juni 1933 tot Juni 1934. De belangrijkheid van deze visscherij blijkt uit de volgende cijfers. Een vergelijking met de cijfers van het vorige seizoen, die tusschen haakjes zijn geplaatst toont aan. dat een voor uitgang van c.a. 50 pet. met het vorige seizoen geconstateerd kan worden. Aantal reizen Barendszzee Bereneiland Noorsche kust 493 (481) 251 (220) 179 'het aantal niet in staat is. het gewichtsver lies, ontstaan door vermindering van het aan tal groote visschen op te heffen. In de toe komst zal men hier echter op een gunstige ontwikkeling van den vischstand kunnen re kenen. Ook bij het Bereneiland is de kabeljauwpro ductie door gewichtstoeneming van de jongere exemplaren iets gestegen terwijl ook aan de Noorsche kust de jonge jaargangen reeds eer belangrijk aandeel van de totale opbrengst innemen. De grootste exemplaren der jongere Opbrengt in 1000 Ztr. kab. schelvisch totaal 287 (212) 173 (340) 594 (528) 300 (250) 32 52) 431 (368) 137 74 333 Totaal 923 (701) 724 (462) 279 (392) 1361 (896) Naar het gewicht valt dus een toeneming van 50 pet., naar het aantal reizen een toe neming van 30 pet. te constateeren. Ook de Barendszzee levert vcor het eerst weer eer vooruitgang op. die echter nog gering is. Hei topjaar Ï9301931 met meer dan 800 reizen en een opbrengst van meer dan 1 millioen Ztr. (50 millioen K.G.) is echter nog lang niet be reikt. De visscherij aan de Noorsche kust ic nieuw, doch daar het hier gaat om dezelfde °enrt visscherij, is ook dit gebied in de statis tiek opgenomen. Ook thans vallen op het terrein der vissche rij in het hooge Noorden weer eenige belang rijke veranderinsen te constateeren. De vis scherij langs de Noorsche kust heeft een be langrijk deel der voorjaarsvisscherij onder IJsland tot zich getrokken, zoodat de vis scherij in de Noord-Oostelijke wateren in het voorjaar sterk op den voorgrond is getreden, terwijl deze visscherij in dit jaargetijde an ders bijna afgeloopen is. De paarplaatsen van de kabeljauw zijn. in tegenstelling met IJsland, aan de Noorsche kust voor de trawlvisscherij onbereikbaar; de kabeljauw viel dus al spoedig buiten het he reik der stoomtrawlers en in het latere jaar getijde beperkten de vangsten zich. voor kor ten tijd wel, tot schelvisch en roodbaars. Hoe de beteekenis der verschillende vang- plaatsen zich gewijzigd heeft, blijkt uit het onderstaande overzicht, dat weergeeft het aandeel van de verschillende vangplaatsen in procenten van het totaal: Aantal Totale reizen vangst kabelj. schelv. Moermanskust 9 (13 5(8) 6(8) 6 (12) Skolpenbank 29 (21) 24 (23) 22 (25) 24 (14) Noorddiep 7 8 10 6 Kanin 10 (35) 7 (28) 2 (13) 26 (61) Bereneiland 29 (31) 32 (41) 41 (54) 11 (13) Noorsche k. 18 24 19 17 (Tusschen haakjes de resultaten van het seizoen 19321933) Wat het aandeel in de vangst van de beide voornaamste vischsoorten, kabeljauw en schelvisch, betreft, wordt opgemerkt, dat de kabeljauw over het laagste punt heen is. Reeds in het vorige seizoen stegen de gemid delde vangsten van deze vischsoort, welke stij ging zich in het seizoen 19331934 voortzette niet alleen op de speciale kabelj au wgronden bij het Bereneiland en de Noorsche kust, maar ook in de Barendszzee. In het Kaningebied zijn de vangsten, tegen alle verwachtingen in, nog verder gedaald. Oudere visschen vindt men hier nog slechts in kleine hoeveelheden, jongere reeds weer meer dan in het vorige seizoen, maar deze zijn nog zoo klein van stuk, dat de vergrooting van jaargangen bleken reeds voor het eerst ge slachtsrijp. Uit de overzichten blijkt, dat de achteruit gang van de schelvisch-productie in het Ka ningebied nog niet groot is, zoodat dit gebiec voorloopig nog als het beste voor de schel- visch-visscherij moet worden beschouwd. Daar echter ook de kabeljauw-productie zeer laag is, waren de totale vangsten niet voldoende voor een behoorlijk loonende visscherij en dit voorheen zoo belangrijke vanggebied is bijna van geen beteekenis meer voor de Duitsche visscherij in het hooge Noorden. Ook in de Westelijke Barendszzee is de schelvischstand achteruit gegaan, vooral aan de Moermankust. Ook hier vertoont zich weer veel jonge visch, waarvan de oudste jaargan gen, evenals bij de kabeljauw geslachtsrijp zijn. Waar voorheen de schelvisch het hoofdbe standdeel van de vangsten in het Noordelijke gebied vormde, is Thans de kabeljauw num mer één en de visscherij zal in de toekomst voornamelijk op deze vischsoort moeten steu nen. In het belang van de visscherij acht Dr. Lundbeek het noodzakelijk, dat de trek van deze hoofdsoorten nauwkeurig bestudeerd wordt. VISSCHERIJNIEUWS IN EEN NOTEDOP. Meer schippers naar Ostende? Naar wij ver nemen, zullen binnenkort wederom twee schippers naar Ostende vertrekken, om aldaar tijdelijk het commando over een stoomtrawler op zich te nemen. Een nieuiv vischrestaurant in Londen. In de St. Jamesstreet te Londen zal een nieuw visch restaurant worden opgericht onder leiding van Mine Premier, eigenares van het beroem de „Maison Premier" te Parijs. Op den bega nen grond komt een ruime eetzaal, versierd met houten paneelen met afbeeldingen van verschillende visschen. Alhoewel er ook an dere gerechten verkrijgbaar zullen zijn. zal visch toch het belangrijkste zijn. De inrichting- zal mooier en grooter worden dan eenig ander op dit gebied in Londen. Russisch jaarplan voor de visscherij. Het Russische jaarplan voor de visscherij werd in de eerste 10 maanden van 1934 voor 94% uit gevoerd. In November is de vangst echter be langrijk achteruitgegaan, zoodat voor deze maand slechts 87.4% van het vastgestelde kwantum werd opgebracht. De traivl-haringvisscherij in Duitschland. Vrijdag 23 November kwam de laatste haring- trawler van dit seizoen in Duitschland bin nen. Het was de Neptun, die 569 Ctr. in We- sermiinde aanvoerde. Duitsche traivlers in Grimsby. Gedurende het tijdvak van 26 November tot en met 8 Een Engelsche dierentemmer, Ru- dolf Matthies, die met 14 Bengaal- sche tijgers op verschillende plaat sen voorstellingen geeft, loopt met een van zijn „lievelingen" aan den ketting rond. December losten 11 Duitsche trawlers hun vangst, totaal 9000 kisten, in Grimsby. Veel kabelj auto in Cuxhaven en Weser- münde. In de week van 38 December j.l. werden in Cuxhaven en Wesermünde vooral van de Barendszzee groote hoeveelheden ka beljauw aangevoerd. De prijs daalde tot 5 Pf. per pond, terwijl een groote hoeveelheid voor consumptie-doeleinden onverkocht bleef. Deensch contingent uitgeput. Het contingent visch, dat Denemarken ïocht invoeren, is uitgeput. Voorloopig komen dus geen Deensche kotters meer. Uitbreiding visschersvlootDe door den heer J. Krijger alhier aangekochte Engelsche zeil- kotter, verdoopt in Sursum Corda, vertrekt heden. Dinsdag, voor het eerst ter visscherij. Aanvaring. De in de Visschershaven liggen de Deensche motorkotter E 19 Signe is aan gevaren door den motorlogger KW 167 Neder land IV en daardoor licht beschadigd. Behouden aangekomen. Het in nood verkeerend Japansch stoom schip Victoria Maru, op reis van IJmuiden naar Philadelphia, is thans eei'st begeleid door het Nederlandsch tankstoomschip Amsterdam en later door de sleepboot Oostzee behouden te Cardiff aangekomen, waar de beloopen schade zal worden hersteld. Het 10.000 schip. De Zondagmorgen in den Nieuwen Water weg aangekomen Gooleboot Don was het 10.000e schip met bestemming voor Rotter de m, In het geheele vorige jaar is zulk een aantal schepen aldaar niet geteld. Van jacht tot toeristenschip, Volgens berichten uit Noorwegen zou het stoomjacht Hohenzollern van den vroegeren Duitschen keizer, dat na den oorlog aan Enge land moest worden uitgeleverd en sedert te Londen werd opgelegd, aan een Noorsche ree- derij verkocht zijn. Deze zou het plan hebben het schip te laten verbouwen tot toeristenschip en daarmede tochten langs de Noorsche kust organiseeren. NIEUWE KALENDERS. Het aantal kalenders dat ons werd toege zonden, is weer met een drietal vermeerderd. Van de Nederlandsche Spoorwegen ontvingen wij een groote maandkalender met 12 fraaie afbeeldingen van onderwerpen, ontleend aan het spoorwegbedrijf. De Kennemer Garage C. Zwier en de Schoënmakerij ,'^De Econoom" zonden een weekkalender van het bekende practische model, met ruimte voor aanteeke ningen. BEZOEK VAN WERKLOOZEN AAN HET WATERLEIDINGBEDRIJF. A.s. Woensdagmiddag zullen de cursisten van de gemeentelijke werkloozencursusocn onder leiding van den directeur van gas en water een bezoek brengen aan het waterlei dingbedrijf. PRIESTERFEEST. Pater Hermanus in het klooster der paters Capucijnen te IJmuiden-Oost, viert heden, Dinsdag zijn zilveren priesterfeest. Domaniaie Anthraciet Beter dan de beste Belg. ERICSSOMSTR.KSLUISPU TEL.4400 ZEEWEG. 263 TEL,5ZZ0 J. v. SLOTEN - ALKMAARDER WEG 95 (Adv. Ingez. Med VELSEN Nieuwe voorschriften van de Motor- en Rijwielwet. Treden 1 Januari 1935 in werking. iiiijijïi De Commissaris van Politie der gemeente Velsen schrijft ons het volgende: In vervolg op mijn artikel over de voornaam ste nieuwe voorschriften der Motor- en Ri; wielwet, waarin werd geschreven, dat met in gang van het nieuwe jaar nieuwe voorschrif ten zouden in werking treden, en waarop ik later zal terugkomen, wordt het thans tijd deze bekend te maken, opdat de belanghebben de weggebruikers de noodige voorbereidingen zullen kunnen treffen, om met ingang van 1 Januari a.s. gereed te zijn. Men zal goed doen zulks direct te doen, daar na 1 Januari 1935 de politie niet veel meer waarschuwend zal optreden, omdat van ver schillende zijden reeds op voorziening is aan gedrongen en men dus daarmede een proces verbaal voorkomt. De voorschriften zijn: Betreffende auto's en motorrijwielen: Het roode achterlicht van motorrijtuigen op meer dan twee wielen mag niet hooger dan 1,25 Meter boven het wegdek geplaatst zijn en niet verder dan vijftig c.M. verwijderd zijn van het meest naar links uitstekende deel van hel voertuig. Betreffende het stoplicht: 1. Dit moet automatisch werken op de voet- rem; 2. Dit mag niet verder dan 30 c.M. van het roode achterlicht verwijderd zijn. 3. Het licht moet oranjekleurig zijn, waarbij men er veel op moet letten, dat het stopsein ook overdag duidelijk zichtbaar is. N.B. Het goed zichtbaar op- en neer bewegen ter linkerzijde buiten het motorrijtuig van een arm of een stok enz., als stopteeken. blijft' geoorloofd evenals het gebruik van een ge combineerde stop-achterlamp. Betreffende de richting-aanwijzers; Indien gij nog niet geabon neerd zijt op de Dit blad is niet alleen het GOEDKOOPSTE dagblad in deze omgeving, maar boven dien de BESTE en EENIGE WERKELIJK PLAATSELIJKE cou rant. Geen wonder, dat dit blad het verreweg grootste aantal betalende abonnés heeft Sluit U aan bij de meerder heid en Abonneert U nog heden! 1. Alleen zijn geoorloofd de modellen met seinarmen. N.B. Men zij er op gewezen, dat trommel- vormige richtingaanwijzers of flikkerlichten dus verboden zijn. 2. De richtingaanwijzer mag niet hooger uit gestoken worden dan ter schouderhoogte van den bestuurder, de seinarm moet direct uit gestoken en terug gebracht kunnen worden. 3. De seinarm moet rood of oranje van kleur zijn, en bij verlichting aan het grootste deel zijner lengte rood of oranjekleurig licht ge ven. Deze verlichting is niet verplicht doch wel héél wenschelijk, 4. Buiten gebruik zijnde mag geen enkel deel van de richtingaanwijzer meer dan vijf c.M. buiten den auto uitsteken. 5. De grootste breedte van den seinarm (die langwerpig moet zijn) mag niet grooter zijn dan het éénderde deel van de lengte. R.K. CENTRALE KIESVEREENIGING. De R.K. Centrale Kiesvereeniging „Recht en Plicht" in de gemeente Velsen houdt Donder dagavond 20 December een algemeene leden vergadering in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. Op deze vergadering zal o.a. door de daarvoor benoemde commissie van onderzoek inzake de grondpolitiek in deze ge meente verslag worden uitgebracht, waarna dit verslag een punt van bespreking zal uit. maken. STEUNBONNEN RADIO-DISTRIBUTIE. Het comité verzoekt ons mede te deelen dat inschrijving voor het verkrijgen van een steunbon voor de maand Januari voor aan geslotenen bij een der radio-centrales in de gemeente Velsen zal geschieden a.s. Donder dag 20 December en uitreiking der bonnen op Donderdag 27 December van 78 uur op de bekende plaatsen. Ei- wordt aan herinnerd, dat alleen op ver toon van dagstempelkaart, bondsstempelkaart en andere deugdelijke bewijzen wordt inge schreven. DE SCHEEPVAART. In de afgeloopen week kwamen voor de havens in onze gemeente aan 7 zeilschepen, waarvan 5 voor de hoogovens n.l. 1 met steen kolen en 4 om te laden, 1 voor de papier fabriek met cellulose en 1 voor IJmuiden als bijlegger. Er kwam in deze week voor de Hoogovens geen enkel schip met erts aan. Er vertrokken van de Hoogovens 4 stoomschepen met ijzer, waarvan 2 bestemd voor Finland en 2 voor Middellandsche Zeehavens. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen belang het na volgende mede: De Commissaris van Politie te Apeldoorn maakt bekend, dat hem herhaaldelijk door personen, die met het „Administratiekantoor voor Aflosbare waarden te Apeldoorn" een overeenkomst hadden aangegaan tot het ver krijgen van premie-obligaties of die daarvan reeds premie-obligaties hadden betrokken, inlichtingen over dat Administratiekantoor werden verzocht, waarbij bleek, dat men zich niet behoorlijk op de hoogte gesteld had van de voorwaarden, waaronder de overeenkomst werd gesloten. Ten einde teleurstelling te voorkomen, geeft genoemde Commissaris belanghebbenden dringend in overweging alvorens zij zich binden speciaal hun aandacht aan die voorwaarden te wijden en zich er rekenschap van te geven welke tegenwaarde mor de door hen gestorte of te storten gelden wordt ver kregen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1