GEBIT/35 HET TANDHEELKUNDIG 16 RIJKSSTRAATWEG 16 Eén der Geheimen van Oss opgelost? LANGS DE STRAAT. Onoplettendheid en onvoorzichtigheid. BINNENLAND Tegen negentienjarige levenslang geëscht. Verdacht van moord op zijn neef. Twee getuigen wegens meineed gearresteerd. Het mysterie van den beruchten moord, die in den avond van 8 Augustus 1933 te Berghem bij Oss op den 20-jarigen Gerrit de Bie uit Oss gepleegd werd, schijnt thans de oplossing te naderen. Nadat enkele dagen na de vondst van het verminkte lijk de 18-jarige neef van den vermoorde, de arbeider P. W. de Bie uit Oss was gearresteerd, dacht men reeds, dat de ware schuldige was gevonden. Na eenigên tijd moest'hij wegens gebrek aan voldoende bewijs worden vrijgelaten. Langen tijd werd niets meer van het gerechtelijk vooronderzoek ver nomen en de moordzaak scheen een geheim te zullen blijven, totdat eenigen tijd geleden nieuwe aanwijzingen tegen P. de Bie werden verkregen. Intusschen was hij verdacht ge weest van een roofoverval te Geffeii, maar ook in deze zaak had men geen bewijzen tegen hem. Later werd hij echter aangehouden we gens een diefstal van drank in Geffen, voor welk feit hij thans in voorloopige hechtenis is. Het vooronderzoek m de moordzaak werd ech ter niet gesloten; zelfs zijn er zooveel aanwij zingen tegen den verdachte gekregen, zooveel bezwarende getuigenissen, dat Maandag kon worden overgegaan tot de behandeling dei- strafzaak op de openbare terechtzitting van de Bossche Rechtbank, Ter herinnering diene nog het volgende: Onmiddellijk na het vinden van het lijk werden door de politie enkele arrestaties ver richt o.a. van den huldigen verdachte P. de Bie, die dien avond in gezelschap van het slachtoffer was. Men vermoedde, dat hier na ijver in het spel was, daar de vermoorde be trekkingen had onderhouden met een gehuw de vrouw. De politie leidde uit het onderzoek op de plaats af, dat de Bie daarheen moesl zijn gelokt en in een hinderlaag vermoord P. de Bie 'was een half uur voor hem wegge gaan en schijnt hem te hebben opgewacht op het Schaykscheveld. Zeer laat in den avond was hij thuis gekomen. Later is geconstateerd dat hij lichte wonden in zijn gezicht had. die hij volgens zijn verklaring bil een val had op gedaan. De politie nam een broek en een jas van den verdachte in beslag bij de familie van de vrouw, waar het goed nat aan een drooglijn hing. De marechaussee, die het onderzoek ver richtte, had zwaar werk, daar velen bij het verhoor weinig mededeelzaam bleken. De ver dachte en zijn slachtoffer hoorden nl. tot het bekende „milieu" van den Berghemschen weg te Oss, waarin de geheimen van veel duistere strafzaken bewaard blijven, omdat men eener-, zijds bevreesd voor elke uitlating is, die im mers den verklikker prijs geeft aan de wraak van andere leden van de clan. anderzijds han delt men liever buiten de justitie om zijn eigen „zaken" af. Het Bossche parket heeft in die dagen te Oss verscheidene zittingen gehouden, en velen gehoord, Het. .resultaat was dat op last van den substituut-officier van justitie, Mr, Du bois. P. de Bie naar het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch werd overgebracht. Na eenigen tijd moest hij echter weer in vrijheid worden gesteld. Thans schijnen tongen te zijn losgeraakt waardoor vaster bewijsmateriaal is verkregen. Teekenend is wel het verzoek, dat door ge tuigen zou gedaan zijn, om buiten tegenwoor digheid van publiek en pers- gehoord te wor den. Door het O. M. waren 33 getuigen gedag vaard- Raadsman van verdachte was Mr. Scliippe- rijn te 's-I-Tprlogenbosch. Als getuige werd beëedigd opperwacht meester De Geer en de wachtmeester dei- marechaussee te Oss. Dr. Westropp, die met Dr. Nieuwenhuizen uit den Dolder de sectie op het lijk had verricht, verklaarde 67 mes steken te hebben gevonden. Geen ervan was doodelijk, doch sommige waren zeer diep in het lichaam gedrongen. De dood werd door bloedverlies veroorzaakt. De wonden waren op één na alle verseh en moeten door één per soon zijn toegebracht. Nog nooit in zijn lang durige practijk had getuige zoo'n mishande ling gezien, die alleen uit moordlust kan zijn geschied. Ook Dr. Nieuwenhuizen zei, dat bloedverlies de doodsoorzaak was. Met. Dr. Boelingen had getuige het bloedonderzoek verricht. Dit hoort tot bloedgroep AB. Het is een zeer zeldzame bloedgroep, die bij minder dan 5 pCt. der Nederlandscbe bevolking voor komt. Op een vraag van den officier ant woordde getuige, dat in den hals een snede was gevonden van 13 c.M. lang en 7 c.M. breed, die niet met één houw kan zijn toege bracht. Vervolgens werd de deskundige Dr. Wesse- link, scheikundige te Arnhem, gehoord, die de pet van verdachte had onderzocht. Getuige Hesselink had eenige bloedspatjes op de pet gevonden. Het bloed was uit de groep AB. Zoowel het bloed van den ver- slagene als het. bloed van verdachte had ge tuige onderzocht. Die van verdachte was van groep B, Verdachte bekende, dat het zijn pet was. Ook op een zaklantaarn bloed gevonden. Ver dachte gaf toe, dat hij deze lantaarn gebruikt had op 8 Augustus, 'omdat zijn fietslantaarn stuk was. den in arrest gesteld, verdacht van meineed. Een andere getuige verklaarde op den voor avond verd. in het Schaykerveld te hebben ontmoet. Levenslang. De Officier van Justitie bracht in zijn requisitoir hulde aan de marechaussee te Oss en dr. Hesselink. Spreker was van oordeel, dat verdachte met voorbedachten rade den moord had gepleegd en eindigde met stemverheffing aldus: „Verdachte De Bie, zwaar hebt gij misdaan voor God en de menschen. Den laatsten tijd hebt gij naar mijn vasten overtuiging vijf roofovervallen, een brandstichting en meer dere diefstallen gepleegd. En gij hebt U niet ontzien een medemehsch te dooden. Met cynisme hebt gij uw daad voltrokken en met onbegrensde rucksichtlosigkeit. Gij zijt een gevaar voor uw medemenschen, Uw aanwezig heid in de maatschappij blijft een groot ge vaar voor anderen. Wegens moord eisch ik tegen u een levenslange gevangenisstraf". Na dit requisitoir stond verdachte op en zei kalm: Ik ben geheel onschuldig, ik heb dien jongen niet vermoord. De getuigen hebben valsche verklaringen gedaan, De verdediger bestreed de verschillende getuigenverklaringen. Nadat nog de onmiddellijke gevangenneming- van verd. was gelast, werd de uitspraak be paald op 31 December a.s. Hedendaagsche Stedebouw. Leergang aan de Technische Hoogescliool te Delft. AKU ontslaat 705 man. Geen verplaatsing dor nroductie naar Duitschland. De directie der Kunstzijde Unie deelt mede. dat met ingang van 1935 te Arnhem ontslag gegeven wordt aan 485 personen, waarvan 135 als gevolg van de liquidatie van de Ace, taat-zijdeproeffabriek der N.V. Drya. In de fabriek te Ede zal ontslag gegeven worden aan 220 personen. Het een en ander is on vermijdelijk door de noodzakelijke beperking van de productie. In enkele bladen is het vermoeden uitge sproken dat de vermindering in verband staat met een verplaatsing van de productie naar Duitschland. Deze veronderstelling, is onjuist. De Duitsche fabrieken kunnen in de binnen- landsche behoeften aldaar nauwelijks voor zien en nog steeds hebben de Nederlandsche fabrieken een belangrijke afzet naar Duitsclr land. Uitsluitend vanwege de bekende be- emmeringen, die de export ondervindt, is de beperking noodzakelijk geworden, te meer daar in de binnenlandsche afzet geen com pensatie te verkrijgen was. N.V. ATALANTA EISCHT SCHADELOOSSTELLING. Naar wij vernemen heeft de N.V. Atalanta, waar de „Tribune" werd gedrukt, een aan zienlijk bedrag als schadeloosstelling gevraagd aan den Raad van Arbeid. Zooals men weet had laatstgenoemde instelling het faillisse ment aangevraagd van de N.V. Atalanta. Dit werd door de Rechtbank uitgesproken, doch het Hof vernietigde tot tweemaal toe deze faillissementsverklaring. De Hooge Raad heeft tenslotte het arrest van het gerechtshof bevestigd. Brand zou een politiek tintje hebben. Politie zoekt echter in andere richting. Belangrijke verklaring. Getuige v, d- Putten, bijgenaamd ,.de Rut", thans gedetineerd te Den Bosch, zei dat P, de Bie met wien hij bevriend was, hem had verklaard op den bewusten avond met G. de Bie naar den Berghemschenweg te zijn ge- fiets om er kippen te halen. In de boschjes hadden zij de fietsen achtergelaten. G. ging toen voorop en P. achter. Onverwacht had P. de Bie G. de Bie van achteren vastgegrepen in den nek en met een knipmes had hij hem steken in den hals toegebracht. G. keek om riep :„Ocb P wat doe je toch!" Getuige heeft aan P. gevraagd, waarom hij het gedaan had. Hij trok echter alleen maar zijn schouders op. De president: Dacht je niet dat er een vrouw in het spel was? Getuige weet daar niets van. Hij vervolgde het verhaal dat P. de Bie hem had gedaan. Deze was daarna naar „dé Meer" gereden, met beide fietsen. Daar had hij de fiets van G. de Bie in het water gegooid. Toen is hij naar huis gegaan en had zijn kleeren ver brand. Twee getuigen, de broers J. W. en M. H van van Heesch, kwamen op hun voor de mare chaussee afgelegde verklaringen terug en zei den onder dwang getuigd te hebben. Zij wer Caféhoudster en haar zoon staan terecht. In de woonruimten die gelegen zijn op de derde en vierde etage van het café Kulmbach aan de Ceintuurbaan te Amsterdam is Vrij dagavond 3 Augustus te half elf brand ont dekt. Het vuur bleek te woeden in de bedden en portières van verschillende daar gelegen woonvertrekken, die door de eigenaresse van het pand als pensionruimte zijn ingericht. De brandweer was het vuur weldra meester, zoodat het geen uitslaande brand werd. De brand bleek op verschillende plaatsen tegelijk te zijn uitgebroken en het was duidelijk, dat men hier te doen had met een ernstig geval van brandstichting, gesticht door middel van brandbare vloeistoffen. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak was er op de eerste etage van het café een huis houdelijke vergadering van de N. S. B. Het was juist pauze, toen de brand werd ontdekt. Aanvankelijk werd het bericht rondgestrooid, dat politieke tegenstanders van de N. S. B. niet vreemd zouden zijn aan deze brandstich ting. Later bleek dit verhaal op fantasie te berusten. Het onderzoek der politie bracht bezwarende feiten aan het licht ten opzichte van de café houdster en haar zoon. Het tweetal werd ge arresteerd, doch na eenigen tijd weer in vrij heid gesteld. Maandag stond de 51-jarige caféhoudster H. N. en haar 24-jarige zoon C. P. W. A. te recht voor de buitengewone kamer der Am- sterdamsche rechtbank. Aan de verdachten is opzettelijke brand stichting ten laste gelegd, waarbij gemeen ge vaar voor goederen te duchten viel. Als eerste getuige wordt de assuradeur J. Benjamins gehoord, bij wiens maatschappij de verdachte was verzekerd. Getuige heeft na den brand een onderzoek ter plaatse ingesteld. Er stonden op de bovenverdiepingen acht bed den, in zeven ervan was brand uitgebroken. Het meubilair in vele kamers was ernstig be schadigd. De schade bedroeg f 1100 a f 1200. De waarde omstreeks 2500 gulden en de ver zekering bedroeg f 6000. De caféhoudster zeide, dat zij bezig was het huis als pension in te richten. Daar een aantal getuigen niet was versche nen werden de behandeling tot 28 Januari ge schorst. Maandag is de reeks voordrachten begon nen over het onderwerp: .J-Iedendaagsche Stedebouw" op initiatief van de afdeéling der Bouwkunde van de Technische I-Ioogeschool te Delft, in samenwerking met hetNed. Insti tuut voor Volkshuisvesting en Stedebouw. Maandagmorgen werd in het gebodw voor Bouwkunde der Technische Hoogescliool te Delft, de Stedeboüwkundige Leergang door den Rector-Magnificus, Prof, Reinciers, ge opend. In de morgen-bijeenkomst gaf Prof. Ir. M. J. Granpré Molière hoogleeraar aan de Tech. Hoogescliool, een uiteenzetting over het onder werp: „Blik op verleden en toekomst". Ii*. L. H. J. Angenot, ingenieur bij den dienst der Stadsontwikkeling te Rotterdam, sprak over: „Wetenschappelijk onderzoek bij de leiding van Stad- en Streekontwikkeling". In den avond -behandelde Prof. Mr. C. W. van der Pot, hoogleeraar te Groningen: „Ad- ministratief-wettelijke grondslagen voor stad- en streekontwikkeling". Geraffineerde diefstal van aangeteekenden brief. Kantoorlooper de dader. De Arnhemsche politie is er in geslaagd, een zeer geraffineerde diefstal van een aan geteekenden brief, inhoudende tweeduizend gulden ,op te helderen. Een instelling te Arnhem verzond op 6 De cember jl. een brief naar een 'relatie te Leeu worden. De brief bereikte zijn bestemming, maar inplaats van het geld bleek de brief blanco papier 'van inferieure kwaliteit te be vatten. De sluiting van den brief was onbe schadigd. Een onderzoek te Leeuwarden wees uit, dat de diefstal te Arnhem moest zijn geschied. De politie aldaar is er na een'uitgebreid on derzoek in geslaagd den dader te ontmaske ren. Het is de kantoorlooper van de instel ling, een oud-militair, die den brief voor de verzending enkele oogenblikken alleen onder zijn berusting had gehad en van dat oogenblik gebruik gemaakt om de envelop te verwisselen met een andere, die hij tevoren in gereedheid had gebracht. Een gedeelte van het geld (on geveer f 1800) is teruggevonden. Edele dingen. Reorganisatieplannen aangenomen. Door aandeelhouders der Ned. Handel Mij. Voor de buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders van de Nederland sche Handel Mij. onder leiding van den president, mr. D. Crena de Iongh bestond in verband met het jongste bericht aan aan deelhouders inzake de ingrijpende statuten wijziging, welk voorstel in deze vergadering aan de orde was, uiteraard veel belangstel ling. Bij dé1opening der vergadering - deelde de 'voorzitter mede, ;.dat' aanwezig waren 10.4 aandeelhouders, vertegenwoordigende teza men 51203 aandeelen, recht gevende op het uitbrengen van 298 stemmen. Nadat van de zijde van verschillende aan- deelhouders op verschillende punten vragen waren gesteld.en deze door den voorzitter wa ren beantwoord, werd het bekende voorstel tot wijziging der statuten, alsmede de machtiging aan directie en commissarissen tot het doen van de^diverse boekingen, zooals deze in het bericht aan aandeelhouders zijn omschreven, in stemming gebracht. Het'voorstel werd aan genomen met 295 stemmen vóór en drie te gen. De voorzitter legde ér aan het begin van de vergadering nog eens den nadruk op, dat aanpassing aan de gewijzigde economische omstandigheden ingrijpende veranderingen noodzakelijk hebben gemaakt. Spreker deel de, het voorstel tot statutenwijziging aan de orde stellende, mede, dat bij de maatschappij een brief is ingekomen van een aandeelhou der uit Haarlem, waarin enkele vragen wor den gedaan. Genoemde aandeelhouder stelt zich op het standpunt dat de oude aandeel houders anders behandeld dienen te worden dan de nieuwe, en dat aan eerstgenoemden een winstbewijs of restant-bewijs gegeven dient te worden. De voorzitter was van mee- Aing, d-at zulks niet in het belang zou zijn van de maatschappij. Dergelijke .papieren zouden voor nieuwe aandeelhouders ongunstig wer ken. Directie en commissarissen meenden goed te doen, zeer drastische- bezuinigingen toe te passen; deze zijn echter een daad van goed beheer en in het belang van de aandeel houders, De stille reserves, die de bank hier door heeft gekregen, zijn een ..noodzaak voor het bedrijf. Een ander aandeelhouder wees erop, dat de post Vaste Eigendommen bijna 23 pCt. uit maakt van het nieuwe kapitaal; hetgeen ver bleken met dezelfde posten bij andere ban- ten zeer hoog is. Spr. vroeg of de directie het plan had deze post door drastische afschrij ving tot het oude percentage terug te brengen of dat zij te dien opzichte meer den weg dei- geleidelijkheid volgen zou. Wat de vraag betreft over de kwestie vair de preferente aandeelen, gaf spr. met den steller van deze vraag-toe, dat het bedrag on belangrijk is ten opzichte van het geheele kapitaal. De bewuste aandeelen zijn ge creëerd om het nationale karakter van de maatschappij te handhaven. Wat de tantièmes aan directie betreft is inderdaad de regeling zoo, dat hiervoor 7 1/2 pCt. wordt uitgetrok ken en dat, als er ineer dan twee directeuren zijn, dit percentage verhoogd kan worden. Het oude percentage van 111/2 pCt. zal t.z.t. tot 9 1/2 worden teruggebracht. Inzake de vraag betreffende de post Vaste Eigendommen kon de voorzitter zich voorstel len, dat men een bedrag van 8 miïlioen te hoog acht. Dit bedrag is echter niet te hoog als men het beziet in het licht van de gebou wen, die de maatschappij over de geheele we reld bezit. Directie en commissarissen over wegen geenszins.^ een geforceerde afschrijving van die gebouwen. Een andere aandeelhouder stelde vervolgens een vraag betreffende het internationale garantie-consortium, dat zich heeft gevormd. Spr. zeide dat het te betreuren zou zijn als een buitenlandsch consortium aandeelen zou moeten overnemen. Het zou bovendien in strijd zijn met de beginselen van de maat schappij, welke een strikt Nederlandsch ka rakter draagt. De voorzitter antwoordde, dat door de vor ming van het internationale garantie-consor tium het Nederlandsch karakter van de maatschappij niet zal worden aangetast; 't Was een zonderling geval. Want cham pagne drinkt men meestal met fijnproevende lippen uit wijde glazen en niet in een vloek en een zucht uit een flesch. En bovendien is Regent Street een nette straat, één van Lou- den's allernetste straten zelfs, waar geen Engelschman zich onfatsoenlijk zou willen gedragen gesteld al dat hij den wensch tot onfatsoenlijk gedrag in zich voelde opko men, en alweer gesteld, dat Parijs niet binnen het bereik van zijn mogelijkheden lag. Regent Street is een onberispelijke straat. Zelfs nu, na de feesten en de feeststemming ter eere van de vorstelijke bruiloft, die tot lang na middernacht voortduurden, toont ze nog hetzelfde kalme, aristocratische gezicht. Het dichte verkeer is er voetje voor voetje den heelen langen dag doorgeschoven, en tot voor kort bewogen dichte menschenmassa's, jongens met Marina-mutsen, dames met Ma- rina-bloempjes, langs de in Marina-groen uitgevoerde étalages en wérden overal foto's van het Koninklijk paar te koop aangeboden. En nu het eindelijk stil en rustig is geworden en een opgewonden dag achter den rug is, is Regent Street nog ste'eds dezelfde onbewo gen, breede, nette hooghartige straat en ziet er niet maar het kleinste beetje verfomfaaid of vermoeid uit. Daarom juist was dat ééne kleine ding, die leege champagneflesch op het trottoir naast den brandmelder, zoo verschrikkelijk hinder lijk, hinderlijk als een wijnvlek op het smette loos wit front eener smoking als, je thuis komt met een erg frisch eh wakker gezicht: hinderlijk als een veiligheidsspeld m een avondtoilet, die bedoeld was onzichtbaar te zijn. Hoe pijnlijk moet daarom ons glim lachend opmerken van die leege champagne flesch geweest zijn. Hoe pijnlijk in het trot- sche, nuchtere gezicht van Regent Street. Die flesch werd steeds komieker. Eerst was ze kleintjes in de schaduw van den brandmel der, alsof ze zich schaamde, Want waar wordt champagne anders dan in lichte glazen, aan feestelijke tafels gedronken? Wie uit zijn feestvreugde, door in zijn eentje den inhoud van een champagneflesch golvend te laten stroomen? En wie doet zulks in Regent Street? Eerlijk gezegd stond die flesch daar alsof ze het volste recht had daar te staan. Alsof haar voormalig bezitter uit angst voor den gloed in hem ontstoken, de veilige nabijheid van het brandsignaal had gezocht, denkend met zijn verheugd gemoed dat brandslangen zulke innerlijke stormen kunnen bezweren. Een tenslotte vroeg ze met haar aristocra tisch uiterlijk van champa 'g n e-f lesch steeds meer aandacht en werd ze brutaal en leek zich te verbijten van het lachen, om dat ze daar maar doodeenvoudig op den trot toirband stond, op den trottoirband in Regent Street, zonder te blozen of zich te geneeren. ,Ze verhief zich in haar uitzonderlijkheid en eenzaamheid en werd grooter en grooter het gezag van Regent 'Street in alle openlijk heid bedreigend Het was daarom niet meer dan natuurlijk, dat op dat moment een handhaver van orde en gezag voorbijkwam: een goedige, blozend- wangige Londensehe agent, die verbaasd de flesch aankijkt, rondziet in de straat, glim lachend zijn conclusies trekt 'en besluit dat het beter is het storend object té verwijde' reni Met de plechtigheid van iemand die weet zijn plicht te vervullen, wandelt hij statig weg, de flesch verbórgen onder zijn wijde cape, en deponeert haar in de vuilnismand van een zijstraat. Een seconde later kon nie mand yerrnoeden dat ei; van handgemeen sprake w^s- geweest ën' dat' een champa'ghe- flescli "liad "getracht hét' gezag "van Regent Street aan te tasten. En We praten over dit zonderlinge geval alleen maar heel'erg onder ons. V. S. DINSDAG 18 DECEMBER 1934 Afscheidsrede tot Saar- mariniers. Waardigheid en correctheid verwacht. Maandagmiddag heeft de Chef van het Corps Mariniers, Kolonel C. J. D. Dorren, op het Schuttersveld te Rotterdam een toespraak gehouden, tot het detachement dat op 22 dezer vertrekt naar het Sa'argebied. Te kwart over 2 stonden de beide compagnies, elk be staande uit 4 secties met een totale sterkte van 250 man, onder commando van den com mandeerden officier M. R. de Bruijne, opge steld. Na een korte inspectie heeft Kolonel Dorren een rede gehouden, waarin hij zei, dat het corps mariniers een. eervolle baak is op gedragen, om bij de volksstemming, welke met instemming van Duitschland en Frank rijk in het Saargebied zal worden gehouden, deel uit te maken van de eveneens met in stemming, van beide partijen ingestelde in ternationale troepenmacht. Het corps mari niers boogt op een oude traditie en het is dan ook niet te verwonderen," dat onze ver wachtingen hoog staan. Spr. heeft er goed vertrouwen in, dat de opgelegde taak vervuld zal worden met waardigheid en correctheid. Spr. vertrouwde- dat het detachement zal bij dragen tot het hooghouden van de eer van het Vaderland en de Koninklijke Marine, en hij rekende erop. dat alle manschappen in moed en kameraadschap zouden samenwerken. Ik wensch u allen goede reis en ik druk u op het hart u ook buiten dienst waardig en cor rect te gedragen. WSTIIUÜT HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent ihans nog voor een geheel met garantie - Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand, f 3. Iedere Tand meer f 1.7S Porcelein of Zilve,-vulling f 3. Goudvulling vanaff 9. Goudkroon vanaf f15. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies f 1.50 Mondonderzoek kostefloos Spreekuren @80© werkdagen va* 9-12 es van 1-4 bot Zaterdags van 9-12 tmr AVOND SPREEKUUR Dhudag, Woensdag eo Donderdag 7-9 asr. BESLIST PIJNL00ZE BEHANDELING doorN.d.n.nd.ohTiflöarts (Adv. lngez. Med.) Eén doode en drie ernstig gewonden. Voerman slachtoffer van op hol slaan van zijn paard. Extra uitkeering aan gesteunden. Ook voor bepaalde categorie tewerkgestelden. Bij rondschrijven van 13 December deelde de minister- van sociale zaken aan de betrok ken gemeentebesturen mede, dat bij wijze van extra-winterhulp, behalve de gewone Kerstgaven nog tien procent extra aan ge- steunden kan worden uitgekeerd, welke tien procent geheel voor rekening van het depar tement van sociale zaken zal komen. Deze extra tien procent zal worden geput uit de bijzondere gelden, die de regeering als speciale winterhulp voor één maal beschikbaar heeft gesteld. Wij vernemen thans, dat de minister van sociale zaken besloten heeft, uit de gelden cb'e voor winterhulp beschikbaar zijn, eveneens als Kerstgave een bij zonderen toeslag te geven aan hen, die in de loopende werkweek bij de werkverschaffing zijn geplaatst. Den hier be doelden te werk gestelden, aldus is aan de in specties van de werkverschaffing telegrafisch medegedeeld, kan aan het einde van de loopende werkweek bij gelegenheid van de loonbetaling bij het uit te betalen loon tien procent van het aan iederuitgekeerde week- - - - - ook loon worden uitgekeerd. Deze extra tien pro- indien dit consortium eventueel aandeelen cent komen geheel voor rekening van het zou overnemen, rijk. Te ruim 12 uur Maandagmiddag is op den hoek van de Benthuizerstraat en Blokland straat te Rotterdam een motorrijder tegen een vrachtauto, geladen met zand, gereden. De motorrijder, die uit de Bloklandstraat kwam, lette op een tramwagen en had daar door geen erg in een van den anderen kant komenden vrachtauto. De motorrijder, de 22-jarige A. J. Gutteling werd evenals zijn iets ouderen broer, uit de Hovenierstraat, die op de duo gezeten was tegen de vrachtauto ge slingerd en vervolgens tegen de straat,. A. J. Gutteling was op slag dood. Zijn broer heeft een ernstige schedelbreuk bekomen. Hij is in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Met 80 K.M. vaart cloor de bocht. Maandagmiddag te kwart over éénèn had op den Schouwweg, hoek Rust en Vreugde- Laan te Wassenaar, een ernstige autobotsing plaats tusschen een personenauto, bestuurd door B. uit Wassenaar, en een vrachtauto, bestuurd door J. C. van R. uit Katwijk-Bin- nen. De heer B. nam met een .vaart van 80 K.M. de bocht nabij de Koekoekslaan, toen op hetzelfde moment de vrachtauto uit deze laan te voorschijn kwam. Een botsing was toen onvermijdelijk en met een geweldige klap reden de wagens tegen elkaar. De be stuurder van de vrachtauto kwam met den. schrik vrij, doch de heer B. en diens echt- genoote werden zwaar gewond. Door zijn eigen wagen overreden. In het Canisius Ziekenhuis te Nijmegen is overleden de 55-jarige steenkolenhandelaar Th. Theunissen uit Lent, die Zaterdag onder zijn met mest beladen kar terecht kwam en ernstig werd gewond, tengevolge van het op hol slaan van het paard. Het ongeluk had plaats op den Rijksweg NijmegenArnhem. Bij den smid te Lent hield de man zijn paard en wagen stil. Plotseling werd het dier schich tig en sloeg op hol. T. werd meegesleurd en werd door een der zware wielen overreden. Hij kreeg ernstige kneuzingen in de borst en werd onmiddellijk per brancard naar dokter v. d. Werf te Lent gebracht, die hem oogen- blikkelijk per ziekenauto naar Nijmegen deed vervoeren, waar hij thans aan de gevolgen van zijn verwondingen is bezweken. De man was vader van zeven kinderen en weduwnaar. NAASTING LOCAAL SPOORWEGEN. Bij de Staten Generaal is een wetsontwerp ingediend tot naasting op 1 Januari 1936 van een aantal locaalspoorwegen en tramwegen Het betreft den spoorweg van Winsum naar Zoutkamp, den spoorweg van Stadskanaal over Ter Apel naar de Duitsche grens in de richting van Gronau, den spoorweg van Hoorn over Venhuizen naar station Boven- karspel—Grootebroek en den tramweg van Ede naar Wageningen. „WOELLE WOELLE WAU WAU" IN HAARLEM. Na Amsterdam, Rotterdam en enkele an dere plaatsen van ons land bezocht te hebben, zal het Nederlandsch Jeugdtooneel onder lei ding van mevr. Molly Keizer-Prins thans ook te Haarlem drie vertooningen geven van het kinderstuk „Woelle Woelle Wau Wau" of „De Zwarte Hand" (Hoe Kareltje Reclame-chef werd bij een Amerikaansche cigarettenko- ning). Dti stuk, geschreven door Renée Stobrawa is in het Nederlandsch bewerkt door J. W. F. We- rumeus Buning. De voorstellingen, worden gehouden op Zondag 23, Dinsdag 25 en Woensdag 26 De cember in den Janswegschouwburg. WEER EEN HAARLEMSCHE HANDELS- SCHOOLVEREENIGING. Naar wij vernemen zijn er, na het jubileum van de H.B.S, A, pogingen aangewend, om te komen tot de wederoprichting der H.H.V. (Haarlemsche Handelsschool Vereeniging) Het aantal van hen, die zich als lid hebben opgegeven, bedraagt reeds ruim 100 De wederoprichting zal officieel plaats heb ben op Zaterdag'22 December a.s. in een ver gadering in een der zalen van café-restauant Brinkmann. -

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2