UIT HET BUITENLAND Radio-Procramma DF. 7.F.NIJWF.N VAN DF.N VRF.DF. THIJS IJS EN DE SCHAT OP DE MAAN. DINSDAG 18 DECEMBER 1934 Krupp von Bohlen treedt af als leider van den Rijksstand der Duitsche Industrie. Beslissing, die eerder kwam dan verwacht werd. Het incident in het Saargebied. Simon acht complicaties niet waarschijnlijk. Buitschland. j Krupp treedt af als leider van het Industriever hond. Naar United Press van betrouwbare zijde verneemt is de leider van den Rijksstand der Duitsche Industrie, Krupp von Bohlen und Halbach, afgetreden. Dr. Schacht, de waarnemende minister van Economische Zaken, heeft, aldus lezen wij in de Tel. het ontslag aanvaard en tot Krupp's opvolger, den voorzitter van de Kamer van Koophandel te Hannover Ewald Hecker be noemd. Heckner wordt als een speciale ver trouwensman van Schacht beschouwd. Het officieele aftreden van Krupp, die reeds sinds Juli zijn functie van leider van den Rijksstand der Duitsch industrie niet meer heeft uitgeoefend, heeft niettemin in in- dustrieele kringen groot opzien gewekt. Bo vendien had men verwacht, dat zijn opvolger de bekende Saar-industrieel Röchling zou worden, en dat het officieele aftreden van Krupp pas na het Saar-plebisciet zijn beslag zou krijgen. Dat reeds thans tot een-wijziging in de leiding van de organisatie der industrie is overgegaan, wordt aan Schacht's initiatief toegeschreven. De brief van dr. Schacht aan Krupp von Bohlen luidt, blijkens een D. N. B.-bericht, als volgt: „Nadat gij uw functie als president van den Rijksstand der Duitsche industrie hadt neer gelegd en mij herhaaldelijk en ook thans weer wegens overdrukke beroepsbezigheden verzocht hebt, af te zien van uw benoeming tot leider der Rijksgroep Industrie en u te ontheffen van de leiding van hoofdgroep I van het bedrijfsleven, kan ik tot mijn innig leedwezen niet anders doen dan op uw verzoek ingaan. Ik grijp deze gelegenheid aan, u voor den arbeid en de moeite, die gij belange loos voor den nationaal-socialistischen staat hebt verricht, oprecht te danken, en uiting te geven aan de verwachting, dat ik ook voortaan op uw waardevollen steun kan rekenen". Een Reuter-bericht uit Berlijn brengt de overdrukke beroepsbezigheden van Krupp in verband met Duitschlands herbewapening, welke een nieuwen last legt op de schouders van den grooten staal-industrieel. Engeland. Simon over het Saar-incident. In het Lagerhuis heeft de Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken, Simon, een verklaring over het incident te Saarbruecken afgelegd op uitnoodiging van den leider der Labourfraotie, Lansbury. Simon verklaarde, dat de Saarpolitie, onder uitsluitende controle van de regeeringscommissie staat, op welke regeeringscommissie nog steeds in eerste instantie de verantwoordelijkheid rust voor de handhaving van de orde in het Saargebied. De Britsche regeering heeft geen verantwoor delijkheid noch voor de recruteering, noch voor de keuze der leden van deze politie macht. Simon zeide, dat de recrutee ring voor de politie in het buitenland thans een einde had genomen met het oog op de zending der internationale troepenmacht die niet in verband stond met de Saarpolitie, maar ter beschikking van de regeeringscom missie was gesteld om zoonoodig de orde te handhaven. De regeeringscommissie heeft speciale in structies uitgevaardigd voor een snel en uit gebreid onderzoek en de betreffende politie officier is geschorst tot de zaak officieel is opgehelderd. Daar de zaak thans nog in onderzoek is, verklaarde Simon niet in staat te zijn, verdere verklaringen af te leggen. Hij wilde slechts nog zeggen, dat waar ook de schuld zou wor den gevonden, een dergelijk incident op dit tijdstip wel buitengewoon ongelukkig is. Er is geen reden aldus Simon om politieke complicaties te verwachten en noch de in ternationale troepenmacht, noch het Britsche contingent heeft iets met de kwestie uit staande. Pierre Cot pleit opnieuw voor internationale luchtpolitie. Vredescongres der Fransche Volkenbonds- vereenigingen. Zaterdag is te Parijs onder voorzitterschap van den oud-premier Paul Boncour het „Con gres voor de verdediging van den vrede' dat georganiseerd is door de Fransche Volken bon dsvereeniging, geopend. Alle sprekers bepleitten beperking der be wapening en deden verschillende middelen aan de hand om daartoe te geraken. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de wensch werd uitge sproken de onderhandelingen-over een inter nationale overeenkomst inzake de verminde ring der bewapening te hervatten. Deze over eenkomst zou moeten inhouden: de unificatie der Europeesche legérs, een korten militairen diensttijd en de organisatie van de veiligheid door middel van een internationale en we derzij dsche controle der bewapening. In de zitting van Zondag, die door Senator Henry de Jouvenel werd gepresideerd, heeft de voormalige minister van luchtvaart, Pierre Cot een rede gehouden over het gevaar van den luchtoorlog. Tij eischte het onder staats beheer brengen van de wapenfabricage en de decentralisatie van de vliegtdigindustrie, welke op het oogenblik in en rondom Parijs is sa mengetrokken en in geval van een luchtoor log volkomen vernietigd zou worden. Spreker zeide, overtuigd te zijn, dat de staf nog niet voldoende het aanzien van den toe- komstigen oorlog kent. Heden is één nacht voldoende om al het leven in een wereldstad te dooden. De verdediging tegen luchtaanval len heeft met den vooruitgang van het vlieg- wezen geen gelijken tred gehouden. Hoe groot echter de waarde van verdediging tegen lucht aanvallen is, het bombardement van een stad als Parijs kan men toch onmogelijk verhinde ren. De ontwikkeling van het luchtafweerge schut, zeide Pierre Cot, is onvoldoende, want alvorens zulk een stuk geschut op een vlieg tuig is ingesteld, kan dit alweer een kilometer verder zijn. De militaire luchtvaart dient volkomen af geschaft te worden en „daar er tusschen han delsvliegtuigen en bombardementsvliegtuigen practisch geen onderscheid bestaat", moeten de civiele- en handelsluchtvaart onder een regiem worden gesteld. Buitendien is de vor ming eener internationale luchtpolitie noodig (Men herinnert zich, dat oud-minister Cot hetzelfde bepleit heeft in een artikel, dat kort geleden in ons blad verscheen.) Het incident in het Saargebied Revolver zou tijdens het ontrukken zijn afgegaan. PARIJS 17 Dec. (Reuter) De Parijsche editie van de Daily Mail" deelt mede. dat in de auto van den Britschen politie-officier, die het incident te Saarbruecken veroorzaakte, Lord Aylesford en een jonge Duitsche, Kaethe Braun, zaten. De bestuurder van de auto verklaarde, dat deze ongeveer 60 c.m. het trottoir opreed en een man tegen een vrouw aanwierp, waar door de vrouw aan den voet werd gewond. Hij bood dadelijk 50 franc schadevergoeding Aan. De bezoekers van een nabijgelegen cafê. bemoeiden zich met het geval en namen een dreigende houding aan, toen de Engelschman met de auto wilde wegrijden. De Britsche officier voelde zich bedreigd, trok zijn revolver en schoot in den grond. Het tweede schot moet afgegaan zijn, toen hem de revolver werd ontrukt. .Een dementi van kapitein Hemsley. LONDEN. 17 Dec. (Reuter) - Kapitein Hens- ley van het Saarleger verklaarde in een inter view met de Daily Sketch dat hij geen on- eenigheid had gehad met prins von Loewën- stein en dat de geruchten over zijn aftreden geheel onjuist zijn. AARDSCHOKKEN IN OOST-ANATOLIë. V. D. meldt uit Ankara dd. 17 December:.. Met betrekking tot in het buitenland ver spreide berichten in zake een aardbeving in Oost-Anatolië wordt medegedeeld, dat dit overdreven geruchten zijn. Er is veeleer sprake van eenige kleine aardschokken, welke sedert midden der vorige maand hebben plaats ge had. In deze geheele periode zijn eenige huizen ingestort en eenige menschenlevens te be treuren. Weer executies in de Sovjet- Unie. 28 terechtstellingen,in de Oekraïne. Het militair college van het hooggerechts hof der Sovjet Unie heeft te Kiew het dossier inzake de 37 personen, die in de Oekraïne ge arresteerd zijn, bestudeerd en vastgesteld, dat zij over Polen of Roemenië naar de Oekraïne zijn gekomen om daar aanslagen op hoogge plaatste Sovjet-ambtenaren te smeden. Bij de meeste gearresteerden zijn aldus het college revolvers en handgranaten ge vonden. Het militaire college heeft daarom 28 be klaagden veroordeeld tot den dood door den kogel. Deze vonnissen zijn reeds voltrokken. De eigendommen der gearresteerden zijn ver beurd verklaard. In de negen overige gevallen wordt een nieuw onderzoek ingesteld. Spoedig een wapenenquête in Engeland? Mededeeling van MacDonald in het Lagerhuis. Eenige afgevaardigden stelden gisteren in het Britsche Lagerhuis de vraag, of de Brit sche regeering gebruik zal maken van het aanbod van senator Nye, om de documenten, welke zich in handen bevinden van de Ameri- kaansche Staatscommissie inzake een onder zoek naar den wapenhandel en de wapen industrie ter beschikking te stellen van de Britsche enquêteurs. De premier MacDonald antwoordde hierop, dat het organisme, dat belast zal worden met het onderzoek, dit na tuurlijk op de beste manier zal doen, terwijl de regeering er zich afzijdig van kan houden. In antwoord op andere vragen voegde Mac Donald er nog aan toe, dat de betreffende commissie zoo spoedig mogelijk zal worden benoemd en het onderzoek zich zal bewegen binnen de lijnen, welke sir John Simon in zijn rede, op 22 November in het Lagerhuis ge houden, heeft aangegeven. (Reuter). Neutraliteit in den oorlog. Vier punten van president Roosevelt. WASHINGTON, 17 Dec. (V.D.) In de ko mende congreszitting zal, naar van welinge lichte zijde verluidt president Roosevelt ver gaande bevoegdheden vragen, teneinde de neutraliteit der Vereenigde Staten in geval van een oorlog, waarbij de Vereenigde Staten niet betrokken zijn, te waarborgen. Roosevelt hoopt dat te bereiken door de volgende punten: 1. wapenembargo dat geldt voor alle oor logvoerenden; 2. het zooveel mogelijk voorkomen dat Amerikanen reizen op buitenlandsche schepen, die in de oorlogzones komen; 3. controle op of voorkomen van het ver schepen van munitie uit Amerikaansche ha vens; 4. maatregelen tot voorkoming van mis bruik van de Amerikaansche vlag. Het plan is ten deele door den staatssecre taris Cordell Huil uitvoerig uitgewerkt. Hij verklaarde, dat de regeering de Amerikaansche scheeovaart zou waarschuwen, dat alle geva ren, die zij liep, wanneer zij zich in de oorlog zones waagden, voor eigen rekening waren. Mr. P. W. A. CORT VAN DER LINDEN VERLAAT DEN RAAD VAN STATE. Bij Kon. besluit van 14 December is, met in gang van 1 Januari, aan den minister van Staat, mr. P. W. A. Cort van der Linden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking aan Hare Majesteit de Ko ningin en aan den lande bewezen. WOENSDAG 19 DECEMBER. HILVERSUM 301 M. 8.VARA. Gramofoonmuziek. 9.30 „Onze keuken", door P. J. Kers Jr., 10.— V.P.R.O. Morgenwijding. 10.15 VARA Uit zending voor de arbeiders in de continubedrij ven. 12. Schalmei o.l.v. Pieter van Ren- nes. 12,15 Gramofgonmuziek. 12.45 X-en- semble o.l.v. Cor Steyn. 1,15 Gramofoonmu ziek. 1.30 Strijkorkest o.l.v. Eddy Wallis. 2. Verzorging zender. 2.15 Vara-knipcursus (voor beginners) door mevrouw A. van Blankenvan Kuyk. 3.Voor de kinderen. 5.30 Orvitropia o.l.v. Jan van der Horst. 6.— Harry Wiggelaar, viool en Rutger Schoute, piano. 6.15 Orvitropia o.l.v. Jan van der Horst. 6.45 Sportuitzending. 7.Overgang naar den verstrekten zender. 7.02 Uitzen ding voor het platteland. Ir. S. L. Louwes:: „Het aanhangige complex van maatregelen tot beperking van de zuivel-industrie". 7.20 Gevraagde gramofoonplaten. 7.45 „Op alle wegen", een hoorspel op te voeren door het Varatooneel o.l.v. Willem van Ca pellen. Een korte toespraak door C. Sormanu. 8.— Her haling S. O. S.-berichten. 8.03 Harprecital door Rosa Spier. 8.30 „Nummer 17381" een hoorfilm van Leo Lania, in de vertaling van Ary van Nierop. 9.30 Eddy Wallis en zijii or kest m.m.v. Elize de Haas, zang. 10.Vaz Dias en varia. 19.15 De Flierefluiters o.l.v. Eddy Walis. 11.Gramofoonmuziek. 12.Sluiting. HUIZEN 1875 M. 8.N.C.R.V. Schriftlezing en meditatie. 8.15 Morgenconcert (gr.pl.) 10.30 Morgen dienst door Ds. W. C. van der Brink Jr., 11. Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz, zang. mej. G. Koeman, sopraan. 12.Politie berichten, 12,15 Gramofoonmuziek. 1.Con cert met medewerking van solisten. 2.30 Em- krateia-kwartiertje. 2.45 Vioolrecital door Myra. MeijerVerhoeven. A. d. vleugel Jet Troostwijk. 3.45 Verzorging zender. 4.— Be speling van het studio-orgel door G. Snij ders. 5.Kinderuurtje. 6.Landbouwhalf- uurtje. Spr. J. de Vries. 6.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. 7,15 Gramofoonmu ziek. 7.30 Technische lezingen. Spr. P. Hoger - vorst. 8.Concert door het jeugdkoor van de Chr. Oratoriumvereeniging „Oefening en Stichting" te 's-Gravenhage. Soliste: Ankie Wickevoort Crommelin, sopraan. 9.W. G. v. d. Hulst: „Uit eigen werkplaats". 9.30 Gra mofoonmuziek. 10.Vaz Dias. 10.05 Kamer muziek door het Waleskwartet. 11,10 Gramo foonmuziek. 11,30 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 7.40 Italiaansche avond. Gevarieerd Ita- liaansch gramofoonplatenprogramma. 3.20 Gevarieerd concert door het omroeporkest o.l. v. Henri Pensus. 8.40 Gramofoonplaten van Italiaansche zangers. 9.10 Gevarieerd concert door het omroeporkest o.l.v. Henri Pensis, 9.35 idem. 10.25 Dansmuziek (gr.pl.) BRUSSEL, 484 M. 12,20 Orkest o.l.v. Karei Walpot. 5.20 Het Mickey's Club orkest. 9.20 Orkesto.l.v. Karei Walpot. 10.30 Het Micke's Club orkest. BRUSSEL, 322 M. I.30 Orkest o.l.v. Karei Walpot. 6.20 Neder- landsche muziek der 15e eeuw. Het Pro Mu- sica Antiqua gezelschap, solisten, toelichting door dr. R. Lenaerts. musicoloog. 8.20 Sym- phonie-orkest. 9.05 Moderne zangdeclamatie door Mariette Sen'é. 9.20 Symphonie-orkest 10.30 het Mickey's Club orkest. KALUNDBORG, 1261 M. II,20 Arnold Nielsen's ensemble. 2.50 Fran sche muziek. 9.35 Omroeporkest. o.l.v. Fritz Mahler. BERLIJN, 357 M. 5.30 Kerstliederen. 8.30 Omroeporkest o.l v.H. Steiner, Helge Roswaenge, zang. HAMBURG, 332 M. 11,35 Klein omroeporkest van Berlijn o.l.v. W. Steiner. 3.20 Orkest o.l.v. R. Plato. 5.30 Volksliederen. 8.30 De drie kerstcantates uit het Weihnachtsoratorium van Bach. 10.20 Het Zebisch orkest. KEULEN, 456 M. 11,20 Klein omroeporkest van Berlijn o.l.v W. Steiner. 3.20 Klein orkest o.l.v. L. Eysoldt. 5.10 Kamermuziek. 9.50 studenten uit Keulen zingen en spelen oude Kerstliederen. DROITWICH, 1500 M. 12,50 Charles Manning en zijn orkest 3.15 Ernst Lush piano. 3.35 Stedelijk orkest van Bournemouth. Ester Fisher, piano. 5.35 B.B C. Dansorkest o.l.v. Henry Hall. 7.50 Drie dans- orkesten. 11,10 Jack Hilton en zijn orkest. PARIJS (Poste Parisien) 313 M. 7.48 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert o.l.v. Jan Lumière. Jane Fierly en orkest. 9.20 Con cert. 10.50 Poplij ire gr. pi. ROME, 421 M. 4.30 Populair concert, 8.05 Opera-uitzending ..Op den lOen December ont ving Sir Norman Angel! den No belprijs voor den vrede". Storm Jameson, de Engelsche schrijfster, heeft eenigen tijd geleden op zeer schoone wijze een waarheid uitgesproken, waarvan de verwaarloozing, zooals ik altijd begrepen heb, ten grondslag ligt aan het feit, dat wij niet met succes den oorlog en de bewapening kun nen bestrijden. Sprekend als overtuigd paci- fiste zeide zij: ,,De oorlog blijft, niet omdat de menschen slecht, maar omdat zij goed zijn. Wie dit niet begrijpt, begrijpt niets van den oorlog". Pacifisten vermijden in den regel deze waarheid, als een te groote concessie aan Mars die schijnbaar maar niet inderdaad be- teekent, dat om den oorlog af te schaffen, de menschen moeten ophouden goed te zijn. In bijna alles wat over het ontwapenings probleem geschreven en gezegd wordt, komt de meening tot uiting dat, als de wereld op recht vrede wenschte. ontwapening automa tisch zou volgen, dat het diplomatiek gekon kel van andere landen of hun vijandigheid en hebzucht, hun wensch onrecht te handhaven, waarvan zij voordeel hebben, de voornaamste hinderpalen zijn voor het bereiken van vrede en ontwapening. Maar de macht, die oorlog veroorzaakt, ontleent haar kracht niet aan de egoistische motieven van slechte, doch aan de belangelooze overwegingen van goede men schen. Er zijn, natuurlijk, slechte beweegredenen onder die welke de kracht vormen, die den oorlog veroorzaakt. Evenals ook slechte be weegredenen kunnen leiden tot het bouwen van cathedralen en hospitalen, bijvoorbeeld de winst, door de aannemers te behalen. Maar Europa is niet als het ware overdekt met ca thedralen, omdat aannemers geld wenschteq te maken, of omdat geestelijken een betrek king wenschten. Hoe konden de bouwers of. als gij wilt de geestelijken de menschen bewegen, afstand te doen van hun geld en de kerk te steunen? Er is niemand die niet weet, dat de wapenfabrikanten rijk worden door den bewapeningswedstrijd, Maar de ge wone burger laat zich niet hooge belastingen welgevallen, stelt zich niet bloot aan dood en vernietiging, terwille van de wapenfabrikan ten! Wat is het toch dat hem beweegt, zijn geld, zijn leven en dat van zijn zoon te ge ven, als offers aan den Oorlogsgod? Het vraagstuk der nationale verdediging. Het antwoord is niet twijfelachtig. De ge wone burger wi\ ten koste van alles zijn va derland verdedigen. Voor dit doel kan hij in elk land. te allen tijde ofschoon hij in het gewone leven volstrekt niet bijzonder zelfop offerend of heldhaftig is er toe gebracht worden zijn geld als water te laten vloeien, onuitsprekelijke ellende en doodsangsten uit te staan, zelfs zijn leven te geven. Dit is niet. maar een gezegde zonder grond, zooals blijkt uit de gedragingen van millioenen „gewone menschen", van deze generatie en van de daaraan voorafgaande. Zeg aan die millioenen van welke natie ook, dat wapenen noodig zijn, om te verhinderen dat vreemdelingen in hun land den scepter zullen komen zwaaien en hen zullen onderdrukken en vernederenzij zuilen die wapenen betalen, hoe rijk ook de wapenfabrikanten mogen zijn. Terwijl, als de door ons beschreven beweegredenen ontbre ken. de „gewone man" geen stuiver, geen uur arbeid zal seven, zal hij onder den genoemden invloed duizenden betalen, zich onderwerpen aan jarenlansen militairen dienst, ja: zijn le ven offeren. Het is die ééne beweegreden bü de millioenen. die de intrigeerende diolomaten en de wapenfabrikanten in staat stelt, hun macht uit te oefenen. En op dat zelfde motief: den wensch van den gewonen burger, zijn vaderland te verde- digen, moet de vrede-maker zijn werk bouwen. Wanneer wij. in plaats van een Ontwaoenings conferentie bijeen te roepen, een conferentie voor een betere nationale verdediging hadden bijeengeroepen en niet van ontwapening en door Sir Norman Angell. wat daarbij behoort waren uitgegaan, zou den nu de behaalde resultaten en de vooruit zichten voor de ontwapening veel beter zijn. Want het ééne wat wij voor alles de natio nalisten en „patriotten" moeten leeren zien is dit: bewapeningswedstrijd, de bewapening van elk individu, kan en zal de verdediging van het vaderland nooit verzekeren, integen deel: zij zal die juist verhinderen. De vader landslievende zegt: „Mijn eerste plicht is, de verdediging van' mijn vaderland te verzeke ren". Zoo zij het. Laat ons deze toegewijdheid waaraeeren. maar laat ons het hem 'tevens duidelijk maken, dat hij in dien plicht jam merlijk te kort schiet: dat hij zich door on- beheerscht temperament en ruwe dierlijke vechtlust laat verblinden, zoodat hij de vei ligheid van zijn land niet ziet. Moeilijke vergelijkingen. Wat brengt de bewapeningswedstrijd met zich mee? A. zegt: „Om werkelijk veilig te zijn, moet ik sterker zijn dan B". Maar wat wordt er dan van B.? Moet hij het maar zon der verdediging stellen? Onder den bewape ningswedstrijd vragen wij allen aan iemand anders een positie in te nemen, die wij zouden weigeren als h ij het óns vroeg. Deze methode zou niet kunnen werken, indien elk van twee partijen sterker kon zijn dan de ander. Dat wil zeggen: sterker in elkanders oogen, want er bestaat geen absolute maat voor kracht. Zoo kan zich het geval voordoen, dat A. meer kruisers heeft, maar B. meer kolenstations. Italiaansche verliezen in Somaliland. Dertig dooden en zestig gewonden. ROME, 17 December. Stefani deelt mede, dat bij den aanval der Abesiniërs op de Ita liaansche grenspost bij Ualual aan Italiaan sche zijde dertig inboorlingen-soldaten wer den gedood en zestig gewond. INSPECTEUR BONNY VERLAAT DEN POLITIEDIENST. De hoofdinspecteur van politie, Bonny heeft na een diensttijd van 15 jaren bij de Parij sche politie ontslag gevraagd. In zijn ontslag aanvrage verklaart Bonny als eenvoudig bur ger voor zijn rechters te willen verschijnen. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELL5NC. Glimmer zat bij Wogram's pijl nog steeds op wacht, maar had plotseling iets nieuws in den zin: „Ik ging toch mee voor het keuren van diamant en edelsteen maar dan moet ik er ook dadelijk naar toe en hier niet blijven wachten; wie weet wat, zonder mij, die Thijs en Sim voor kiezelsteen meebrengenEn wat die pijl betreft er is geen dier hier dat beseft wat of dat ding beteekent." Zoo overwegend neemt hij snel zijn besluit en gaat op zoek naar Thijs en Sim; hij komt er wel, want hij is sterk en verstandig. Sir Norman Angell. Hoe wegen deze twee waarden nu tegen elkan der op? Dat weet niemand en kan niemand weten. Toen de Engelsch-Amerikaansche vloot pariteit besproken werd, demonstreerden des kundigen té Washington het feit, dat, als het weer mistig was, een met een six-inch kanon bewapende kruiser, dank zij zijn vlugheid van manoeuvreeren, een voordeel had boven een kruiser met een acht-inch kanon, maar dat het omgekeerde het geval was bü helder weer. „Het feit. dat in Engeiand zoo vaak een dikke mist heerscht", zoo betoogden de deskundi gen plechtig, „moest in aanmerking worden genomen bij het vergelijken van zes- en acht- inch kanonnen". Hoeveel kruisers zijn even veel waard als een bepaalde hoeveelheid mist? En daar dus kracht niet niet absolute ze kerheid kan gemeten worden, hebben wü het voordeel van den twyfel aan onzen kant. En in ieder geval bestaat er niet zoo iets als „na tionale" verdediging. Elke verdediging berust in onzen tijd op alliantie, op samenwerking met vreemdelingen bij internationale actie. De vraag is niet, of onze verdediging interna tionaal georganiseerd zal worden, maar wat de aard van de internationale organisatie, de alliantie, zal zijn. Zal zy zyn van de soort die den wedstrijd in bewapening altyd geken merkt heeft en die den bondgenoot van van daag maakt tot den vijand van morgen en omgekeerd? Of van de soort die, door niet deze of gene natie te verdedigen, maar bij voorbeeld een principe van internationaal le ven als het recht van arbitrage, aan de verde diging van elke natie iets geeft van de ver eenigde kracht der beschaving? Nationale veiligheid, kan alleen verzekerd worden door een alliantie, waarvan het doel is het een of ander rechtsprincipe te ondersteunen dat voor alle partijen gelijk zal gelden. En dat niet alleen omdat de „nationale" methode de rekenkunde trotseert imaar om den aard van de zaak die wij wenschen te verde digen. Wat het meest noodig is. Wanneer wij spreken over „nationale ver dediging". wat wenschen wij dan eigenlijk te verdedigen? De economische veiligheid en de welvaart van ons volk, ons dageliiksch brood moeten er zeker onder begrepen worden. Zij zyn niet alles, dat is waar, maar als deze din gen niet veilig zijn, zijn weinig andere za ken het. Want als een volk gebukt gaat en bitter lijdt onder economische moeilijkheden, wan neer het maand na maand, jaar na jaar, de ellende en de benauwenis der werkloosheid ondervindt, als de kinderen honger lijden en de ouden van dagen niet kunnen krijgen wat zij noodig hebben, dan zijn de gevolgen (die we zoo ongeveer overal hebben gezien) revo lutie. dictatuur tvrannie en chaos. En wij weten dat oor'rr- zelfs in de rijkste en zelf genoegzaamste "len, als de Vereenigde Sta ten, deze dingen met zich brengt, onverschil- 'ig of het land den oorlog wint of verliest. Men '--an de nationale welvaart niet verdedigen Joor militaire overwinningen over vijanden; want zoowei een overwinning als een neder- 'aag vernielen die welvaart. Voorspoed, 'n de wereld onzer dagen berust niet op het bezit -an goederen, die anderen kunnen wegnemen volken zijn bezig door alle mogelyke midde- de'en te trachten de goederen van anderen buiten de grenzen te houden); maar voor sneed berust op het vlotte verloop van zekere orocessen in de geheele wereld, op het aan den gang houden van het internationaal ver keer. Want ieder die de groote wegen berijdt, roepend om een auto die grooter is dan die waarmede hij waarschijnlijk in botsing zal ko men en om het recht om te rijden zooals hij het wil zal op die manier geen .botsingen of verkeersopstoppingen voorkomen. Alleen sa menwerking om de verkeersregels practisch 'itvoerbaar te maken kan bewerken, dat de -ijkdommen der wereld beschikbaar komen voor de volken der wereld en dat de bescha ving kan blijven bestaan. (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3