HET NIEUWE AVONDBLAD ■Bh Geen genua ikke lijker en goedl SOOf i>er wijze 20e JAARGANG No. 42 DONDERDAG 20 DEC. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel, 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.Y. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1EN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele Invaliditeit; 600bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; f 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meet abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet zvoodlg. Uitkeeringen krachten* deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.-Bank te Schiedam. VELSEN Ned. Herv. Kerk. Uitvoering Weihnachtsoratorium. Gelijk de oude meesters in hun Passionen het verhaal van Jezus' lijden en sterven com poneerden gaven zij in hun Weihnachts- Oratoria het relaas van 'sHeilands geboorte v.n.l. zooals de evangelist Lucas dat in het naar hem genoemde bijbelboek opteekende. Zulk een werk bestaat uit recitatieven, ko ren en aria's, begeleid door strijkers en/of orgel en afgewisseld door gemeentezang. De grootmeester van het Kerst-Oratorium is zeer zeker Joh. Seb. Bach, een der grootste in de muziekgeschiedenis. In hem is saamgevat waar voor hem naar gestreefd werd. De oud-Nederlanders, de eerste Italianen, de Franschen der 16e eeuw, de groote voorgangers in Duitsehland op het gebied der kerkmuziek, al die verschillende stijlen zijn in hem opgenomen en verwerkt, gelijk b.v. de bekende kathedraal van Char- tres, gebouwd in verschillende periodes en stij len, maar vormend één overweldigend harmo nisch geheel. Heinrich Barth, in vele opzichten een geest genoot van den grooten Handel, leverde met de compostie van zijn Kerstoratorium een zangrijke graag gezongen werk. Vooral voor dilettanten is het dankbaar in- studeeren, omdat het niet zulke hooge eischen stelt, als andere componisten van dit genre werken, die belangrijker geweest zijn dan Barth. In de wijdingsvolle sfeer van de oude Ned. Herv. Kerk (is het niet èèn van de oudste kerkgebouwen in ons land?) vond de uitvoe ring van dit Weihnachtsoratorium van Barth plaats. De executanten waren een dameskoor (v. d. Ned. Herv. Gemeente) versterkt met en kele solisten, spreekstem (de Evangelist welke als verteller fungeerde, gemeente, orgel aan gevuld met een strijkensemble, het geheel onder directie van den heer M. van Geelen. Deze gebeurtenis had zooals begrijpelijk is, veel belangstelling getrokken en het kerkge bouw was geheel gevuld, toen ds. Th. Meijer den avond opende. De tekst van Barth's werk was in 't Neder- Iandsch vertaald, min of meer gelukkig doch over het geheel begrijpelijk. Om maar dadelijk met de goede zijden van dit kerkconcert te beginnen: het Octet violen was prima, het koor zong haar partijen aan nemelijk wat klankvolume en uitspraak aan gaat en de Maria-figuur en de Evangelist be schikten beiden over stemmiddelen, die zich in het kader van dezen avond harmonieus aansloten. Jammer, dat de Engelfiguur een lichte in dispositie had, waardoor zijn (anders goede) tenor ietwat gesluierd doorkwam. De gespeelde harmoniumpartij deed dikwijls te veel aan een pianopartij denken, met die kort afgebeten bassen. Als een ernstige tekortkoming moeten het vrijwel ongenuanceerd zingen aanrekenen. Meer verschil dan tusschen m f. en fvermoch ten we niet op te merken. Hoe stak daarbij het 8-tal violisten, waaronder enkele bekend." dilettantviolisten uit onze gemeente, af; die bleken het geheim der dynamische teekens wel door te hebben en legden tevens een prij zenswaardige voordracht in hun deel der nar tituur. Onder de zangeressen schuilen met name onder de hooge stemmen verdienstelijke krach ten, terwijl van het geheel zeker wel wat te maken valt. De dirigent sehenke dan echter aandacht aan de overdracht van zijn bedoe lingen op het koor; immers dirigeeren is nog wat anders dan maatslaan! En dan 't harmonium. Wat hadden we gaar ne het mooie oude kerkorgel als begeleider van het oratorium gehoord, in plaats van dit zeer onbevredigende harmonium. Practische be zwaren zullen vermoedelijk de oorzaak van het gebruik van dit instrument zijn. Hoe imponeerend klonk niet het kerkorgel, het koninklijk instrument, wanneer de ge meentezang inzette. Ook dit spaarzaam orgel- gebruik voelden we als een leemte. In kinderlijke onbevangenheid heeft het publiek met ons geluisterd naar deze stem uit het grijs verleden, naar het vertolken van Barth's schepping, naar een muziek, die het Kerstfeest, feest des Lichts, tot een edele ver heugenis van geest en gemoed tracht te ma ken, Een enkele algemeene opmerking moet ons nog uit de pen. Hier was nu eens een gelegen heid om 'n uitvoering te geven, welke als een lichtend evenement uit den Kersttijd een voor beeld voor zoovele andere koren zou kunnen zijn. Tijd, plaats en andere factoren werkten daar alle toe mee. Waarom nu de handen niet in elkaar geslagen en de feilen, welke aan deze uitvoering kleefden weggenomen door een eensgezinde samenwerking. De heer van Geelen heeft moeten woekeren met zijn materiaal en heeft er toch nog veel mee bereikt. Maar hoe had hier niet een da meskoor kunnen staan van geroutineerde krachten uit onzen zoo dik-gezaaide Christe lijke koren; hoe had het strijkerscorps, dat (wij zeiden het reeds) zeer verdienstelijk werk deed, niet gevulder geklonken, wanneer meer eerste-klas krachten uit deze kringen gerecru- teerd geworden waren. Waar is hij of zij, die het een volgende maal aandurft een gecom bineerde uitvoering van zulk een werk te geven? Het moet toch niet zoo moeilijk zijn om daarvoor geschikt materiaal te vinden" Zingen IJmuiden's koren niet in de hoogste af- deelingen? Hebben onze musici, onze orkesten, geen goede naam? Zou een imposante uitvoe ring van b.v. werken van Bach tot de onmo gelijkheden behoören? veel te weinig te hooren. Velen voelen dit als een tekort! Wanneer dit kerkconcert in dezen misstand verandering ten goede brengen zal, zullen de utivoerders er niet alleen geestelijke winst mede gebracht hebben. Men wordt immers het luisteren naar de wonderlijk-blijde, altijd toch weer nieuwe en grootsche muziek der oude meesters, die het wonder van den Kerstnacht bezingen, niet moede! W. HET NIEUWE PROGRAMMA VAN „DE PONT" „ORIËNT EXPRESS". Heather Angel. De Oriënt Express verlaat het station van Ostende en dondert met razende snelheid dwars door Europa me.t .bestemming Constan- tinopel. In den trein bevindt zich een hetero- geengezelsc-hap; als eerste is daar Herhert Mundin in de rol van een geboren Londenaar die erg onder den duim zit van zijn vrouw. Voor het eerst van zijn leven weerstreeft hij haar, door in hun appartement een plaatsji aan te bieden aan de lieftallige Heather An- massa's het feit, dat haar aanstaande echt genoot haar niet kan afhalenalles door dringt haar van het besef, dat Shanghai het middelpunt van een burgeroorlog is. Des nachts, alle angst op zij zettend, gaat zij met haar man mee op een reddingsexpe ditie. ten doel hebbende de .bewoners van een Christelijk weeshuis in veiligheid te brengen. Hun auto wordt aangehouden, Megan wordt bewusteloos geslagen en ontwaakt in den privétrein van generaal Yen, een der voor naamste figuren uit den Chineeschen oorlog. Zij wordt naar een luxueus ingericht paleis gebracht, ver in het binnenland, feitelijk als gevangene, maar toch behandelt deze fasci- neerende man met het ondoorgrondelijke ge laat, deze groote krijgsman, die in Oxford ge studeerd hacl haar met Oostersche eerbied, waarvan zij de bekoring niet kon ontkennen. Haar medebewoners interesseeren haar na genoeg evenveel als Yen zelf. Daar is, als fa vorite van den generaal Mah-Li, een schoone Chineesche. Dan kapitein Li. de militaire ad viseur, die in het geheim verliefd is op Mah- Li. En dan is er nog een Amerikaan, Jones, de financieele raadgever van den generaal, die hem tevens attent had gemaakt op Li's verraad aan de communistische vijanden van Yen. Yen ziet zijn macht kwijnen, zijn plannen in duigen vallen. Meer dan ooit te voren is hij verliefd op het aantrekkelijke Amerikaan- sche meisje, die haar puriteinsche gewoonten langzaam aflegt ten gevolge van Yen's ge heimzinnige Oostersche hofmakerijen. Yen's kracht is gebroken. Blank en geel gaan nu eenmaal niet samen. DAMMEN. ONDERLINGE COMPETITIE D. C. IJ. De uitslagen der onderlinge competitie lui den als volgt: ScholKlinge 0,2 RasSchol 11 C. SuyteF. Bass tra 20 Ligthart-Kraai 20 F. Dukel—Diederiks 2—0 (afvalwedstrijd) C. SuykH. Buis (afvalwedstrijd) 02 G. PostmaDe Beurs 20 OutenaarC. Buis 02 v. StratenSchouten 20 v. d. HeijdeSchagen 2fl De Wilde—Meijer 2—0 Outenaar—van der Gaag 2r—0 De eindstrijd van den afvalwedstrijd zal thans gespeeld worden tusschen F. Dukel en H. Buis. Buis zal reeds aan remise voldoende heb ben om het kampioenschap van de jubileum wedstrijden te behalen. Een mooi resultaat voor een speler uit de 3e klas. De stand der vierde klas luidt thans: Spelers d. Sluis Klinge Outenaar d. Gaag Ras Schol Visser Postma Broek Plug gesp, gew. rem. verl. pnt. IJsoorlog te IJmuiden? directeur der N.V. IJmuiden schrijft De heer K. Tusenius, Vereenigde Ijsfabrieken ons: Ons land gaat reeds gedurende verschil lende jaren hoe langer hoe meer gebukt or.der een economische crisis, welke ongetwijfeld van buitenlandschen oorsprong is. Vrijwel alle artikelen, hetzij ontstaan uit bodemproductie., hetzij industrie-producten worden en werden ons uit het buitenland te gen krankzinnig lage prijzen aangeboden. De eene keer zijn het Japansche fietsen, een volgende maal zijn het Britsche-Indische ka toentjes, dan wel Amerikaansche auto's. Het ebeurt zelfs, dat er Noorsch ijs op de Neder- landsche markt wordt geworpen. Kortom er is geen bron van welvaart of men heeft er reke ning mede te houden, dat dit beconcurreerd wordt door het buitenland. In het eene geval door inflatie of devaluatie, de lage stand dus van een buitenlandsc'n betaalmiddel, de an dere keer is het de krankzinnig lage loonstan- daard in het betrokken buitenland. Er zijn ook gevallen dat beide factoren medewerken. Dit laatste is het geval bij den invoer van Noorsch ijs. en onze Regeering heeft dit tot heden kalmpjes toegelaten. Behalve de in dustrie en de takken van landbouw of vee teelt. welke door contingenteering of invoer verboden zijn beschermd in ons land, heb ben de andere bronnen van welvaart geen ander middel van verweer dan zich zoo vee! mogelijk aanpassen, dan wel de productie te staken. Welnu, in de twee jaar, welke achter ons liggen, hebben de ijsfabrikanten te IJmuiden zich met verdubbelde energie toegelegd op het omwerken van hun bedrijven. Zij heb ben op allerlei wijze getracht zich aan te gagement heeft gekregen. Wanneer zij ten gevolge van den honger flauw valt in een zij gang van een wagon, is 't Norman Foster, al jong, rijk, serieus zakenman, die haar, gehee tegen zijn zin, helpt en haar in zijn gereser veerde coupé draagt. Hij vertelt haar van zijl :k, neemt haar mede naar den restauratie wagen, huurt een slaapcompartement voo haar en vraagt haar tenslotte ten huwelijl waarop zij overgelukkig „ja" zegt. Dan is e aanwezig Roy d'Arcy, in de rol van een dief en moordenaar, die zijn land ontvlucht, om aan den arm der wet te ontkomen. Met zijn gladde tong palmt hij iedereen in, om zijn prooi, la ter, als de tijd er voor geschikt is, te beroo- ven. Zoo dringt hij zich ook aan Irene Ware op, een charmante jonge vrouw, die smacht naar romantiek, en spreekt haar van liefde, echter alleen om haar juweelen te bemachti gen. Ook bevindt zich in den trein Dorothy Bur gess als een ambitieus courantenverslaggeef- ster, -die gelooft, den grootsten slag van haar leven geslagen te hebben, als zij Ralph Mor gan ontdekt, die zich uitgeeft voor een mensch lievend dokter, doch in werkelijkheid een zeer gevaarlijk communistisch leider is, die naai zij n geboorteland, Joego-Slavie terugkeert, om een nieuwe revolutie voor te bereiden. De geheime politie blijkt echter van zijn aanwezigheid op de hoogte te zijn, want aan de Joego-Slavische grens wordt de trein aan gehouden en worden allen aan een strenge visitatie onderworpen. Morgan verzoekt nu het danseresje, om een zeer compromitteeren- den brief voor hem te willen bewaren, met het gevolg, dat ook zij gearresteerd wordt. De derde, die den trein moet verlaten, is de dief, deze echter, omdat hij een revolver bij zich draagt, hetgeen in Joego-Slavië niet geoor loofd is. De drie personen worden voor den krijgsraad gevoerd. Ralph Morgan wordt ter dood veroordeeld, terwijl Heather Angel en d'Arcy zich een kleine gevangenisstraf opge legd zien, waama zij naar hun resp. landen van herkomst teruggezonden zullen worden. De ontknooping van dit spannende gegeven is bijzonder fantastisch. IJMUIDEN „DE GUNST VAN GENERAAL YEN" IN THALIA. „De gunst van generaal Yen", de nieuwe film van Thalia, schildert de geschiedenis van een blanke vrouw, overgeleverd aan de genade van een meedoogenloozen Chinees Hieron der volgt de korte inhoud van deze boeiende film: Megan Davis, een jeugdige wonderschoone vrouw, is op weg naar Shanghai, om daar in het huwelijk te treden met Dr. Robert Strike, een geneesheer. Het is geen verbintenis uit liefde die zij beiden aangaan, doch meer om persoonlijke voordeelen. Bij haar aankomst in Shanghai staat Megan versteld hij het zien van alles, dat zoo geheel i Werkelijk goede kerkmuziek van de ouden afwijkt van wat zij gewend is in de beschaaf- I als Bach, Telemann, Handel c.s. behoorlijk de wereld. Soldaten van alle naties, machine- j uitgevoerd, krijgen we in onze gemeente nog4 geweren op de straten, vluchtende menschen- om Uw Cliëntèle, Vrienden en Kennissen een voorspoedig 1935 toe te wenschen dan door een Nieuwjaars-advertentie in dit blad. U HEBT NIETS ANDERS TE DOEN, dan onderstaand biljet in te vullen en te bezorgen aan een der daarbij ver meide adressen (ook kunt U het aan den bezorger van dit blad medegeven), onder bijsluiting van de kosten. De prijs van deze Nieuwjaars-advertentiën is slechts 10 cent per regel, minimum 25 cent. WIJ ZORGEN ER VOOR, DAT UW GELUKWENSCH ONDER DE OOGEN KOMT VAN DUIZENDEN Ondergeteekende (naam) straat plaats verzoekt plaatsing van een Nieuwjaars advertentie. De kosten ad cent zijn hierbij ingeslopen Handteekening Uw gelukwenschen worden, GAARNE ZOO SPOEDIG MOGELUK, ingewacht aan ons kantoor Kennemer laan 42, of aan de volgende adressen C. POSTHUMUS, Schoolstraat 11 rood, IJmuiden. H. BROEKHUIZEN, Willemsplein 7, IJmuiden. A. J. VISSER, Eerste Torricellidwarsstraat 2, IJmuiden. F. J. ROOTLIEB, Groeneweg 37, IJmuiden-Oost. K. WESSELIUS, Zeeweg 55 rood, IJmuiden-Oost. C. SLINGER, Kerkweg 26, Santpoort. passen, zij hebben hun personeel tot de helft verminderd, d.w.z, naar Maatschappelijk Hulpbetoon gezonden, en voor de overblij- venden de loonei sterk verlaagd. In overleg en op aanraden van de Lands- regeering verlaagden zij nu hun prijzen, en ziet en hoort hoe thans de buitenlandsche valutaconcurrenten beginnen te jammeren, te dreigen en te schelden. Zij doen nu net of zij de redders van ons Vaderland zijn, en of de Umuider industrie en de IJmuider inwo ners de dieven zijn van hun welvaart. Het is toch zeer begrijpelijk, dat wanneer eenmaal ook Nederland zich aangepast heeft aan den verlaagden levensstandaard, dat het dan uit is met de vliegende winkels valuta- ooncurrentie, ook in het Noorsch ijs. Het moet toch nog maar eens een keer duidelijk gezegd worden, het Noorsch ijs kon hier alleen in gevoerd worden, omdat Noorwegen den gou den standaard losliet en een gedeprecieerde valuta heeft, en daarnaast schandelijk lage loonen betaalt in eigen land, en er sociale toestanden heerschen in de industrie, welke een schaduw zijn van de sociale toestanden in Nederland. Zij, die zeer terecht en zeer begrijpelijk, ook hier ter plaatse gebruik hebben gemaakt van deze valuta-concurrentie-aanbiedingen kun nen zich vol trots op de borst slaan en zeg gen, ziet, wij hebben er toe medegewerkt, dat ook in het ijsbedrijf te IJmuiden de loon en arbeidsvoorwaarden en alle andere om standigheden, welke een industrie tot wel vaart kunnen brengen, grondig zijn bedor- ven. Er is geen ander land ter wereld, waar dit mogelijk was. Van ouds is Nederland geweest het asyl voor alles wat uit het buitenland kwam. en dit is ook thans nog zoo. Het kruikje gaat echter zoolang te water tot het berst. Het is alleen maar buitengewoon verwon derlijk, dat dezelfde menschen, welke met ijver en toewijding het gebruik van Noorsch natuur ijs hebben bevorderd, hemel en aarde hebben bewogen om te komen tot een contingentee ring van buitenlandsche visch, want niet waar, men heeft toch beweerd dat deze visch zooveel beter en zooveel goedkooper was dan onze visch. En dit zal ook wel zoo zijn. dank zij de buitenlandsche valuta en arbeidsloon concurrentie. Maar men moet toch goed be grijpen, dat men op deze wijze van Nederland maakt een arm land. Natuurlijk hadden de IJmuider ijsfabrikan ten in kunnen gaan op het hun gedane aan bod uit Noorwegen, om de Noorse he ïjscon- iTint imvtrAIIWpn Pf li en dergeiijK aanDoa aueu. aioma,»». Zoo hebben zij ook niet ingevoerd een stel- el van fooien en omkooping, hoewel zij ook iet deze concurrentie te kampen hadden. Heeft nu de handel of de reederij een cent .i:n-,' "KTr,rvrcf>ll ll.Q lend door ae Dui&emiuiuauirc - Het eenige dat bereikt is, is de werkloos- neid van een kleine honderdtal kostwinners, en een sterke achteruitgang van loon- en ar beidsvoorwaarden van de overblijvende arbei ders in de ijsbedrijven, wat men dan betitelt met den naam van aanpassing. Niet de prijzen van den electrisclien stroom, en niet de erfpachten zijn verlaagd, maar net zijn geweest de werkers, welke de aanpassing hebben betaald en nog meer zullen betalen in de toekomst. t In een groot restaurant te Amsterdam hoor den wij dat 'n landgenoot, welke duidelijk zicht baar het teeken van zijn nationale gevoelens op zijn borst droeg, met luide stem een glas Duitsch bier bestelde. Wij dachten daarbij aan de nationale visch- handelaren te IJmuiden, welke met luide stem de aanpassing van de ijsfabrieken bejammer den, omdat daarbij dreigde een eind te ko men aan hun pogingen tot het verpaupensee- ren van hun industrie. Het Nederlandsche Staatsvisschiershaven- bedrijf drukt zwaar de IJmuider bedrijven, en roept een luid „Welkom vreemdeling" toe aan onze internationale bedreigers. Maar wie zou al deze menschen durven verwijten dat zy volksvijanden zijn? Zij doen toch niets anders dan het „aanpassingsproces" bevorderen, en dat is tegenwoordig een eerbaar en vader landslievend bedrijf. Wij hebben toch ook pas 400.000 werkloozen en daar komen er toch nog iedere week dui zenden bij. Wij aten vorige week tegen 10 ct. per pond IJslandsche schelvisch. Zij was heerlijk. Past U aan, gij IJmuider reeders, vischhandelaren en allen, die werkzaam zijn in het visscherij- bcdrijf. en verzekert U vast een plaatsje bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Zoolang de gul den nog 100 cent is, kunt gij daar terecht. R.K. VROUWENBOND. De afdeeling IJmuiden van den R.K. Vrou wenbond hield haar jaarvergadering in de R.K. Vereeniging aan de Kerkstraat. Na een welkomstwoord van de presidente, die mede deelde, dat pastoor J. C. de Moei door den bisschop tot geestelijk adviseur der afdeeling was benoemd, werd een demonstratie met een nieuw product gegeven. Besloten werd een naai- en breikrans op te richten, welke Donderdagsmiddags zal wer ken voor de armen der parochie. Pastoor de Moei hield een interessante lezing over „Kerstmis en haar gebruiken." J WASCHLIJN GEPLUNDERD. IBij de familie M. wonende aan den Rijksweg bij Rozensteyn heeft men de waschlijn ge plunderd.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1