Weer onderwijsconcentratie in het debat. Eén doode, drie zwaar gewonden. Berichten in enkele regels STA TEN- GENERA AT TWEEDE KAMER De heer Thijssen dient een motie in. Minister Oud verdedigt zijn beleid. Er zullen niet meer noodlijdende gemeenten komen. Mr._£, J. Oud 's-Gravenhage, 19 Dec, Alweer kon de Re> geering hooren kla^ ,gen, thans door den heer Smeenk (a.-r.) .over de door de aan hangige ontwerpen .veroorzaakte verschui ving van lasten naar de gemeenten, waar- .van al weer stijging van den belasting- .druk in de gemeenten het resultaat zal zijn, .Deze spreker appre- .cieerde, dat bij de be rekening der uitkee- ringen uit het Gemeentefonds voortaan ook de belasting-capaciteit een factor van betee- kenis zal zijn. Alhoewel niet onbezwaard, zal de heer Smeenk zijn stem aan de nieuwe re gelingen geven. Dat er een onverbrekelijk verband busschen ühet voorstel tot verandering der financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten eener zijds het ontwerp i,z. een werkloosheidssubsi- diefonds anderzijds zou bestaan stelling o.m. door Mr. Geseling (r.-k.) aangehangen ontkende Jhr. Mr. de Geer (c.h.). Het eerste voorstel dient eenvoudig tot aanpassing aan den nieuwe ntoestand het tweede heeft ten doel voor de gemeenten met betrekking tot de werkloosheidszorg de leuze: „met elkander voor een ander" in practijk te brengen. Intus- schen zette deze spreker uiteen waarom het z.i. beter ware over twee jaren niet alleen het vraagstuk der werkloosheidskosten maar ook dat betreffende de financieele verhouding tus schen Rijk en Gemeenten, m.a.w. de beide hier over loopende wetsontwerpen, weer onder handen te nemen. De heer Max v. Poll fr.-k.) had het over de ongelijke en ongunstige werking van de toe passing der nieuwe formule voor berekening der uitkeeringen uit het gemeentefonds voor kleinere gemeenten. Vele .gemeenten zullen zich tot nieuwe belangrijke besparingen ge noodzaakt zien. Nadat de heer ÏJsselmuiden (r-k.) verschil lende, bezwaren kenbaar had gemaakt en na een uiteenzetting van den heer Wijnkoop (comm.), die o.a. de aanhangige regeling als den onaanvaardbaren genadeslag voor de zelfstandigheid der gemeenten beschouwt, en haar geheel en al verwerpelijk acht, kwam eindelijk de Minister van Financiën aan het woord. Voor dezen was de indiening der voorstel len een even pijnlijke noodzakelijkheid als aanvaarding' hiervan voor de meeste sprekers bleek te zijn De langdurige voorbereiding was oorzaak der late indiening, die echter niet langer op zich kan laten wachten. Met de commissie van advies op het stuk der gemeente-financiën, had een ver gaand overleg plaats gevonden voor de ontwerpen in gereedheid waren gebracht. Ook na de aanneming dezer voorstellen is de Mi nister van plan, met het oog op de uitvoering der nieuwe bepalingen, op deze wijze voort te gaan. Ook zonder het ontwerp i.z. het werk- loosheidssubsidiefonds op haar plaats ge weest. Dat er thans een wijziging komt in den fac tor voor de verdeelingsformule is een gevolg van de sinds 1929 opgedane ervaring. De Mi nister toonde met cijfers aan hoe (wat voor al t.a.v. de groote gemeenten gold) de be hoeften-factor een grooten invloed uitoefent. Wat het vraagstuk der bestrijding van de werkloosheidskosten betreft, Minister Oud vond het niet noodig zich te verdiepen in de vraag, of hier bovenal het Rijk dan wel de gemeenten met de uitvoering van de werk loosheids-zorg het best belast worden. En nu was het toch zeker billijk de kosten zoo gelijk matig mogelijk door allen te laten dragen. De door sommise sprekers gekoesterde vrees dat de voorgestelde regeling toeneming van het aantal „noodlijdende" gemeenten zou ver oorzaken deelde Mr. Oud niet. Mocht werkelijk blijken, dat Amsterdam het kind van de rekening van een en ander zou worden, dan zal de schatkist met een extra- bijdrage helpen. Had het Rijk in het algemeen niet meer kunnen doen door uit de algemeene middelen b.v. 6 millioen meer ter beschikking te steilp,% van het- gemeentefonds, gelijk de heer Kooi man b.v. gevraagd had? Niet precies zoo. doch wel op andere wijze was de Minister nog tot eenige concessie bereid. In Juli 1934 had men berekend, dat de mid delen van het gemeentefonds pl.m. 62 millioen zouden opbrengen, maar thans bleek aan de hand van meer recente gegevens, dat het „slechts" 56 1/2 a 57 millioen zou worden. Dit maakt het volgens den Minister noodig, dal het Rijk nog iets doet, door nl. 40 opcenten inkomsten- en 20 opcenten vermogensbelas ting (i ,pl, van 50 en 30) in de Riiksschatkisf te laten vloeien en de overige 10 pet. dier beide opcenten aan het werk'oosheidssubsidie- fonds af te staan. Dank zij deze 6 millioen zullen weer een aantal gemeenten die nood lijdend dreigen te worden tengevolge dezer regeling nog door een extra-bijdrage geholpen kunnen worden. 's Ministers toezegging kon den heer v, d. Tempel (s.-d.) met betrekking tot het verhou- dingsqntwerp niet bekeeren, wel echter bleek Mr. Wendelaar (lib.) te dien aanzien iet? meer bevredigd, maar zijn oordeel over het werklccdieids-subsidiefonds reserveerde hij nog even. AVOND', RING. Een aantal kleinere ontwerpen, waaronder een betreffende contingenteering van den in voer van gloeilampen ging behalve dan de lichte hamertik er geruischloos door. eer we weer midden in de Rijks- en gemeentelijke financieele problemen zaten. Voor het Kerstreces werden we nog op een extratje getracteerd, in den vorm van nog een avondvergadering boven het normale tweetal per week. Lager Onderwijs .was aan de orde. Tegelij kertijd komt het voorstel op de proppen tot verlenging met nog eens twee jaar van de aanvankelijk slechts tot 1 Januari 1935 gegol den hebbende wet waarbij verschillende tij delijke bezuinigingsmaatregelen op het L. O. waren getroffen. Nu de algeheele reorganisa tie nog op zich laat wachten, is verlenging on ontbeerlijk. Hoofdschotel van het debat vormde het concentratie-vraagstuk. Zooals men weet concentratie te baat genomen om bij het openbaar lager onderwijs te bezuinigen. De opheffing van zoovele openbare scholen achtte de heer Thys- sen (s.d.) een ernstige schending der pacifi catie-gedachte, nu nl. t.o.v. de bijzondere scholen een dergelijk ingrijpen niet had plaats gehad, wat momenteel trouwens volgens de wet ook niet kan. Opgepast, voor heropening van den schoolstrijd. Al dus luidde de waar schuwing van dezen spreker, die een motie in diende, om de Kamer te laten uitspreken, dat een rechtvaardige uitvoering der onderwijs- pacificatie meebrengt, dat de maatregelen tot opheffing en concentratie van openbare lagere scholen op gelijksoortige wijze bij het bijzon der lager onderwijs toepassing moeten vinden en dat er evenredigheid bij de bezuinigingen in acht genomen dient te worden. Verdere be zuinigingen op het openbaar L. O. behooren dan ook volgens deze motie achterwege te blijven zoo lang t. a. v. het bijzonder L. O. niet dezelfde weg als bij openbaar L. O. be wandeld is. Mr. Wendelaar (lib.) had aan zulk een mo tie blijkbaar geen behoefte, want hij meende dat overeenstemming tusschen het openbaar en bijzonder onderwijs wel te bereiken is en deed een beroep op de rechterzijde om die overeenstemming te helpen bevorderen. De heer Lingbeek (Herv. Ger. St.) bestreed weer, als van ouds, de kloosterlingenonder wijzers. Mevr. de Vries—Bruins (s.d.) drong er bij den Minister op aan de gemeenten tot ver strekking van schoolvoeding aan te sporen. Mr. Westerman (nat. herst.) klaagde over anti nationale gezindheid van vele openbare on derwijzers, de heer Tilanus (c. h.) beval een kleine verhooging van den toelatingsleeftijd voor leerlingen tot de lagere school aan. De heer K. ter Laan (s.d.) bestreed 's heeren Wes- terman's aanval op de openbare onderwijzers, drong o.m. aan op verlaging der examengelden voor de leerkrachten, verzette zich tegen ver dere vermindering der onderwijzers-salarissen en diende tenslotte een motie in, waarin voor het openbaar en bijzonder onderwijspersoneel eenzelfde ziekteverlofregeling werd gevraagd als van kracht is voor de Rijksambtenaren. De concentratie-kwestie en dan met name de motïe-Thyssen gaf den afgevaardigden van rechts, zooals den heeren Tilanus (c.h.), Wie- lenga (a.r.) en Suring (r.k.) aanleiding tot verweer tegen den aanval van den heer Thys- sen. Reeds de bereidheid van de voorstanders der bijzondere school om de verlenging van het bezuinigingswetje dat gelegenheid tot bou wen van nieuwe scholen zeer beperkt tot '37 te aanvaarden sprak voor de bezuinigingsge- zindheid van de bijzondere onderwijs-vrien- den. Want dit wetje werkt eenzijdig in het na deel van hun onderwijs, dat zich uitbreidt en daardoor meer behoefte aan nieuwe scholen heeft dan het aldus deheer Suring (r.k.) voortdurend inkrimpend openbaar onderwijs. Met nadruk verklaarde deze afgevaardige, dat het bijzonder onderwijs bereid is aan con centratie en bezuiniging mee te werken. Maar dan moet men den heeren niet met een motie- Thyssen aan boord komen. De gelijksoortig heid in bezuiniging enz. waarvan daarin spra- k: is, zou n.l. volgens den heer Suring niét te verwezenlijken zijn, aangezien er tusschen openbaar en bijzonder in het geheel geen ge lijksoortigheid bestaat. De voorstellers dei- motie miskennen het verschil in karakter èn organisitie tusschen beide vormen van onder wijs. Tegen wettelijken dwang tot concentratie bij het bijzonder onderwijs zal, naar de heer Suring aannam, niemand van rechts stem men mits.de vrijheid der bijzondere school conform de wet van 1920 verzekerd blijft; ge lijkheid van behandeling van beide vormen van onderwijs plaats vinde, de voorwaarden waaronder financieele vergoeding aan de bij zondere scholen gegeven wordt, bij de wet ge regeld blijven en, vierde voorwaarde, de scha devergoeding aan de bijzondere scholen (die o.a. schade zullen lijden door het vervallen van den waarborgsom en door derving van rentevergoeding) wettelijk zal worden vast- ;elegd. De heer Ketelaar (v.d.) begon met Mr Westerman onder handen te nemen wegens volgens den woordvoerder der v. d. fractie volkomen ongerechtvaardigden aanval op de openbare onderwijzers, die zich heelemaal niet aan anti-nationale gevoelens of uitla tingen schuldig maken. Wat nu de concentratie betreft, merkte deze afgevaardigde op, dat er meer noodig is dan alleen met den mond belijden, dat men zulks ;aarne wil en dat het met zooveel nadruk'stel len van vier absolute voorwaarden, gelijk de heer Suring deed, niet de ware manier is om tot overeenstemmming te komen. Hierin valt weinig bereidwilligheid van rechts te be speuren. De heer Zijlstra (A. R.) wees er op gaarne bereid te zijn de concentratie-gedachte „on bevangen" te bezien. Om kwart over twee kwam eindelijk minis ter Merchant aan het woord, die begon met te zeggen dat onze Kamer er plezier in zou hebben de motie Ter Laan over ziekteverlof- regeling voor onderwijspersoneel aan te ne men zij dat kon doen. Maar voorloopig zijn we nog zoover niet, voegde hij er met zijn be kende glimlach aan toe Uit het feit dat het klaverblad van vier. Van Dis (Staatk Gre.) Ter Laan (S. D.) Wester man (Nat. Herstel), Wijnkoop (C. P. H.) een stemmig „een nationale eenheidsschool" wil den kon men al opmaken dat zulks niet te 'verwezenlijken was, want elk van dit viertal verstaat daaronder totaar iets anders Vervolgens kwam de minister op dé kinder tjes in Wartena, die het Wilhelmus niet kenden. Hij wees erop dat men hier met een paeda- gogische moeilijkheid te doen heeft daar het nog niet zoo eenvoudig is vier jeugdige scho lieren den zin1 van de woorden van dit lied duidelijk te maken- De onderwijzers kunnen dus altijd, aldus de minister, wel een opvoedkundig argument aanvoeren om jonge leerlingen niet het Wil helmus te laten zingen, waarvan zij toch niets begrijpen. Bij interruptie noemde Mr. Wen delaar deze uitlating van Mr. Marchant niet erg gelukkig. Ten slotte hield de minister, zij het ook met moeite, zijn gehoor nog even wakker met zijn opmerkingen over het concentratie vraagstuk, in welk verband hij den heer Thijssen S. D. toevoegde dat zijn voorstelling van zaken als of de minister het bij het opheffen van open bare scholen niet zoo heel nauw nam, onjuist was. Van de 340 opgeheven scholen zijn er maar 92 in beroep gekomen en slechts in zeven ge vallen heeft de Kroon van het advies van den Raad van State, afgeweken. E enmotie van den heer Thijssen vond de minister overbodig en bovendien verkeerd ge formuleerd in verband met het juist ongelijk soortig karakter van openbaar en zijzonder onderwijs. Minister Marchant gaf uiting aan een zeker optimisme toen hij voorspelde dat men het wel met elkaar eens zou worden omtrent con centratie bij het bijzonder onderwijs, en dat dan door middel van drang van den kant van het centraal bestuur. Maarzoo voegde hij eraan toe, dan moet men het in het rechtsche kamp ook niet voorstellen, alsof concentratie bij het confessioneel onderwijs niet zooveel bezuiniging zou beteekenen. Laten we nu maar hopen dat zelfs in hun parlementairen droom de heeren van rechts zich met deze gedachte niet meer hebben beziggehouden. Slachtoffers van het snelverkeer. Woensdagmiddag werd de vrachtwagen van den heer J. Delfox uit Tegelen onder Linne door tot nog toe onbekende oorzaak door de tram Roermond—Echt gegrepen. De wagen waarin twee zoons van den heer Delfox zaten, werd totaal vernield. Beide personen werden met zware verwondingen naar het ziekenhuis te Roermond vervoerd. Vierjarig knaapje gedood. In de Kraayenhoflaan te Nijmegen is giste ren het 4-jarig zoontje van de fafnilie W. bij het oversteken van den weg door een auto aangereden. Het knaapje was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. Twee auto's reden tegen elkaar. Gisteravond tegen half negen heeft op den. Rijksweg Den Bosch—Grave een botsing- plaats gehad tusschen twee auto's. Een auto, bestuurd dooi* den héér Jachman uit Tilburg, welke uit de richting Den Bosch aan kwam rijden, reed op genoemden weg tegen een andere personenauto. De heer J. werd bij de botsing ernstig aan het hoofd gewond en is naar het ziekenhuis te Den Bosch vervoerd. De beide auto's werden vernield. Behalve den heer J. werd niemand gewond. Chauffeur vergat voorrang te verleenen. Op den hoek van. het Valeriusplein en de De Lairessestraat te Amsterdam, is een verkeers ongeval geschied, dat, hoewel er zich geen persoonlijke ongevallen 'bij hebben voorge daan, groote materieele -schade tot gevolg heeft gehad. Een der auto's reed in de richting van den Amstelveenscheweg, terwijl de andere auto onder het Lyceum dor naar het Valerius plein reed. Waarschijnlijk heeft de chauffeur van laatstgenoemden wagen geen voorrang verleend; het gevolg was dat beide auto's met een hevigen klap op elkander liepen, waar door een der wagens geheel op zijn kant werd geworpen. Beide auto's waren zeer zwaar be schadigd; een der wagens behoorde aan een wasscherij terwijl de andere was beladen met betonnen heikoppalen. De chauffeurs hadden geen letsel opgeloopen, ook is niemand anders gewond geraakt. ENQUETE ACTERSTALLIGE HANDELSVOR DERINGEN OP DUITSCHLAND. Teneinde onnoodig werk te voorkomen wordt de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat de opgaven van vóór 24 September j.l. vervallen handelsvorderingen op Duitschland uitsluitend moeten worden ingediend op de speciaal daarvoor gestemde enquête-formulieren, welke bij de Kamers van Koophandel verkrijgbaar zijn. Het aanmeldingsformulier B,, van het Ne- derlandsch-Clearing-Instituut moet daarvoor niet gebruikt worden. De ingevulde formulieren moeten uiterlijk 29 December a.s. ingezonden zijn aan het bu reau betalingsverkeer. Bezuidenhoutscheweg 107 te '-Gravenhage. Op de Maas nabij Stevensweert is Dinsdag een bootje, waarin vier manne gezeten wa ren, omgeslagen. Eén der inzittenden, de vijf tig jarige Peperkamp uit Bemmel, verdronk. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft den wielrenner J. P. F. van Hout uit Eind hoven, die terecht heeft gestaan wegens het veroorzaken van dood door schuld, veroor deeld tot 50 gulden boeten subs. 25 da gen hechtenis. De Rechtbank te Breda had hem vrijgesproken. De Amsterdamsche verkeerspolitie is sinds eenigen tijd bezig met het nemen van proe ven met geluidssignalen, ten einde zoo moge lijk m de naaste toekomst paal en perk te kunnen stellen aan het groote lawaai dat door luid-klinkende auto-hoorns of claxons wordt gemaakt. De herbouwde Robinson Schoenfabriek te Nijmegen is Dinsdagmiddag officieel geopend in tegenwoordigheid van vele belangstellen den, uit alle gedeelten van ons land. NederlandscH stoomschip na aanvaring gezonken. In de Portugeesche haven Leixoes Bemanning en passagiers gered. Lading en bagage vermoedelijk geheel verloren. Volgens bij de directie van den Koninklijken Hollandschen Lloyd ontvangen berichten is het stoomschip „Orania" van deze maatschap pij, dat van Lissabon was gekomen en in de haven van Leixoes voor anker lag, midscheeps aangevaren door het Portugeesche schip „Loanda". Alle opvarenden, zoowel bemanning als pas sagiers, konden worden gered. Kapitein van het s.s. „Orania" was de heer Maars. De „Orania" van den Koninklijken Holland schen Lloyd is 9763 bruto ton groot en is in 1921 gebouwd. Het was een der groote passa giers-vrachtschepen van den Koninklijken Hollandschen Lloyd. Nader verneemt V. D. uit Lissabon: De gezagvoerder van de Orania, de heer Maars, waarschuwde na de botsing, dat een ketelontploffing dreigde. De 122 passagiers werden met grooten spoed overgenomen door een havenboot, welke ter assistentie was ver schenen. De passagiers konden slechts enkele persoonlijke bezittingen redden. De uit 158 koppen bestaande bemanning van de Orania verliet het laatst het zinkende schip. De be manning heeft al haar bezittingen verloren. De havenloods verklaart, dat, indien de bot sing buiten de pier zou hebben plaats gevon den de mogelijkheid niet zou zijn uitgesloten geweest, dat alle opvarenden om het leven waren gekomen. De „Orania" lag voor anker. AMSTERDAM, 20 December. De Koninklijke Hollandsche Lloyd heeft telefonisch uit Oporto mededeeling ontvangen, dat de Orania ten anker lag en toen door een Portugeesche boot is aangevaren. Deze Portugeesche boot is de haven blijkbaar met een groote vaart bin nengekomen. De Orania werd achter de brug geraakt, waardoor het schip van boven tot onder is opengescheurd. Het schip is gezonken Passagiers hielden zich kalm. De passagiers hebben zich kalm gedragen en zijn van boord gehaald door allerlei booten en sloepjes, die waren toegesneld. Geen der opvarenden of passagiers heeft letsel bekomen. Het schip ligt in 11 M. water en ligt plat. Duikers aan het werk. United Press meldt nog uit Oporto aan de Tel., dat de botsing het gevolg is van een ver keerde manoeuvre van het Portugeesche schip Met een geweldigen slag voer de „Loanda" te en de „Orania" aan en het mag als een won der worden beschouwd, dat daarbij niemand het leven heeft verloren. De passagiers en an dere opvarenden van het Nederlandsche schip hebben hun bagage en andere persoonlijke be zittingen in den steek moeten laten, zoodat deze met het schip de diepte zijn ingegaan. Men wil thans trachten met duikers en an dere hulpmiddelen de bagage en de lading van de .Orania" te bergen, waartoe zoo spoe dig mogelijk de noodige maatregelen zullen worden genomen. Onder de passagiers bevonden zich vele Roomsch-Katholieke priesters, o w. de Neder landsche priester Kayser, die het Eucharis tisch Congres in Buenos Aires hadden bijge woond en naar Europa terugkeerden. Verder bevonden zich aan boord van de .Orania" talrijke Portugeezen, die in Zuid- Amerika wonen en het Kerstfeest in hun va derland wilden vieren. Het schip nog niet verloren? AMSTERDAM, 19 December. Over de haven van Leixous in Portugal, deelde de inspecteur voor de Scheepvaarh te Amsterdam, de heer C. A. G. v. d. Boom, tot wien wij ons om en kele inlichtingen gewend hebben, mede, dat dit een zeer kleine haven is met twee steenen pieren, die in de zee zijn uitgebouwd. Een schip, dat deze haven binnenloopt, moet in verband met het tij volle kracht varen, doch reeds weer volle kracht achteruitslaan, als het nog maar gedeeltelijk binnen de haven is, wil het niet vastloopen. Ofschoon uit de eerste berichten in geen geval een vaste conclusie valt te trekken, blijft de mogelijkheid bestaan, dat de „Orania" niet verloren is en drijvende gemaakt zal kunnen worden. De „Orania" en de „Flandria" zijn twee ge lijke schepen, die in hetzelfde vaa-rplan dienst, doen Mocht eerstgenoemd schip verloren zijn, dan zouden daardoor aan dat vaarplan groo te moeilijkheden in den weg worden gelegd. Parmentier en Moll banketteeren. In de Royal Aero Club te Londen. Parmentier en Moll hebben Woensdag avond aangezeten aan het banket, dat de Royal Aero Club aanbood ter eere van de deelnemers aan de LondenMelbourne- race. Scott en Black complimenteerden de Ne derlanders voor het voorbeeld dat zij als ver liezers hebben gegeven. De president van de Club. Lord Gorell, zeide dat volgens de publieke opinie der geheele wereld de Nederlanders een grootsche- en nobele verrichting hebben geleverd. De directeur van de K.L.M., de heer Ples- man, verklaarde zich tegen de toekenning van hooger subsidies voor luchtvaartdiensten. Parmentier zeide, dat de Nederlanders heb ben aangetoond, dat zij door zeven dagen lang ■edurende tien uren te vliegen van Engeland naar Australië kunnen vliegen en daarbij des nachts gebruik kunnen maken van het com fort, dat hotels bieden. DONDERDAG 20 DEC. 1934 I Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad 1884. 20 December: De Haarlemsche Liedertafel „Zang en Vriendschap" gaf gisterenavond haar eerste concert van dezen winter in de concertzaal der sociëteit „Vereeniging" alhier. Het programma bood ons ook ditmaal weder een groote verscheidenheid van stukken, terwijl bovendien de namen Kes en Ruifrok, de eerste, viool, de tweede, piano, ons ook instrumentaal genot beloofden. Zonder in critiek te willen vervallen, dwongen de gezongen nummers ons, met geringe uitzondering, bewondering af voor de flinkheid en geoefendheid waarmede de stukken werden gezongen; „De Iersche Landverhuizers", maar bovenal de „Hymne aan den Vrede", werd uitmuntend ten gehoore gebracht, ofschoon de kracht der tenoren nu en dan wel iets te wenschen overliet. Een heerlijke indruk ma,akte de zang van mejuffr. J. M. H. S.; jammer dat wij haar naam niet voluit mochten weten, doch wij hopen haar nog dikwijls hier te mogen hooren. De heer Kes kweet zich bij uitnemend heid van zijn taak. Als beroemd violist voldeed hij ook thans bijzonder; vooral in het eerste gedeelte zijner „Characte- ristische Tanzweisen", door hem zelf gecomponeerd, was zijn spel meester lijk, niet minder schoon in zijn slot nummer: Fantaisie brillante sur des motifs de l'opéra „Faust" de Gounod, van Wieniawski, waarin zijn kunstvaar digheid en techniek schitterend aan het licht kwamen. Voortzetting der onderhande lingen met Duitschland. Te Berlijn. De onderhandelingen met Duitschland over het sluiten van een handelsverdrag die gelijk bekend, te Den Haag werden gevoerd zullen thans zooals overeengekomen was, in Berlijn worden voortgezet. Roeiboot op de Maas omgeslagen. SITTARD, 19 December (V. D.) Gisteren middag is op de Maas onder de gemeente Stevensweerd een roeiboot van de firma Van Hasselt uit Nijmegen omgeslagen. De vier in zittenden raakten te. water. Een van hen dé 35-ja,rige H. Peperkamp uit Doornenburg ver dronk. De anderen werden gered. OOSTZAAN EERSTE. Bij groenten-distributie aan werkloozen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal' aan het einde van deze week te Oostzaan reeds worden overgegaan tot beschikbaarstelling van goedkoope groenten aan werkloozen en ondersteunden, uitgaande van de Nederland sche Groente Centrale te Den Haag. De ge meente Oostzaan is de eerste gemeente in het' land, welke deze groente-distributie zoo spoe dig mogelijk heeft bevorderd. LOUIS DAVIDS WEER IN DE REVUE. Woensdagavond ging voor een uitverkochte zaal in Carré de première van Meyer Hamei's revue: „Van Lach tot Lach", waarin voor het eerst sedert vijf jaren de populaire Louis Davids, die zicb in de afgeloopen periode voor namelijk met cabaret en theater kleinkunst had bezig gehouden, weer optreedt. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 19 December. Ondertrouwd 18 December: L. Vorstman en J. M. W. Bijvoet. Bevallen 15 December: M. Friedrichs Kraaijer, z.; 16 December: B. P. Semplonius— Höweler, d.; 17 December: M. H. J. den Boer Keijsper, d.; 18 December: J. G H. van Ba- kel—v. d. Putten, d.; M. MeirmansPie- ters, d. Overleden 16 December: S. J. de Langen Kramer, 82 j„ v. Kinsbergenstraat; 17 Decem ber: A. v. Lint, 75 j., Dr. Leydsstraat; J. J. Jansen, 56 j., Kamperlaan; J. A. Steensma Erkelens, 61 j., Gar en kokerskade; J. Hoogen- doorn, 57 j., Indischestraat. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 21 DECEMBER Thalia Biooscoop: „De Gunst van generaal Yen". 8.15 uur. Bioscoop de Pont: „De Regimentsdochter" en „Rakoczy-Marsch" 8 uur. AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 20 DECEMBER Gem. Concertzaal: C. O. V., dir. George Ro bert. Eere-concert G. H. G. van Brücken Fock: Requiem. Solisten en Utr. Stedelijk Orkest. 8.15 uur. Stadsschouwburg: The English Classical Players: The Merchant of Venice. Rembrandt Theater; Emil Jannings in „De Zwarte Walvisch". Op het tooneel: Varady's danse-jeux acrobatiques, 7 en 9.15 uur. Palace: Anna Sten in „Nana". Op het too neel: Remmio, jongleur. 7 en 9-15 uur. Luxor Sound Theater: „Dood Water" gepro longeerd. 7 en 9.15 uur. VRLJDAG 21 DECEMBER Bioscopen: nieuw programma. Rembrandt Theater: „Op hoop van Zegen", Cinema Palace: Harold Lloyd.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2