De automobilist en de belastingen. Lloyd George's politieke terugkeer. Rubriek voor Vragen. In het nieuwe jaar voor velen nieuwe zorgen; voor allen nieuwe lasten. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland schrijft ons: Het is nu niet meer de tijd om nog te gaan napraten over de verhooging van de belasting op auto's, welke met 1 Januari a.s. voor de meesten ingaat. Wij hebben die nu te accep teeren en benijden hen, die een kwartaals- kaart voor de wegenbelasting bezitten, welke inging op 1 December 1934, omdat deze kaart geldig blijft tot 1 Maart a.s., waardoor men profiteert van de lagere tarieven. Wie een z.g. jaarkaart heeft, behoeft eerst op 1 Fe bruari te komen suppleeren, evenals de kwar taalkaarthouders, die op 1 November 1934 het laatst wegenbelasting betaald hebben. Maar in elk geval, vroeger of later: iedereen komt „aan bod" en zal zwaarder dan tot dusverre in zijn beurs getroffen worden. De auto wordt opgelegd. Reeds herhaaldelijk, ook nu bij de laatste wetswijziging, heeft de A.N.W.B.-Toeristen- bond voor Nederland geijverd voor het ver krijgbaar stellen van maandkaarten, doch hiervan is nooit iets gekomen. Nu dan het nieuwe jaar in aantocht is en talloos velen een zwarten oudejaarsavond beleven, zullen er heel wat automobilisten zijn, die wegens de verhoogde lasten en met het beschrijvingsbiljet voor de „personeele" voor oogen liever hun auto buiten gebruik stellen. Van verkoop kan men bij de huidige afbraakprijzen toch geen heil verwachten en een redelijke bergplaats is allicht voor weinig geld te huur, waar de auto opgelegd kan worden in afwachting van betere tijden (ef van minder drukkende autobelas tingen). De ontheffingsprocedure. En nu redeneeren velen als volgt: wanneer ik nu maar geen wegenbelastingkaart neem, ben ik ook automatisch vrijgesteld niet slechts van de wegenbelasting (welke, dit zij tusschen haakjes vermeld, in het nieuwe jaar den titel zal dragen van „motorrijtuigenbelasting") doch ook van de personeele belasting. Dit laatste is echter onjuist. Men moet in elk geval aan gifte doen, doch dient dan tegelijkertijd een aanvrage te richten tot den Inspecteur van de Directe Belastingen om vrijstelling, aangezien men voornemens is de auto gedurende het ge- heele belastingjaar niet te gebruiken. Dit laatste moet blijken uit het demonteeren van vitale onderdeelen (b.v. van de wielen) en uit het nakomen van de desbetreffende door ge noemden inspecteur te formuleeren eischen. (Men mag dan de auto b.v. ook niet van garage verwisselen zonder vergunning). Hoe men een auto oplegt, !s natuurlijk niet met een paar woorden nauw keurig uiteen te zetten. Door het stilstaan kunnen de auto verschillende gevaren bedrei gen. In de eerste plaats kan de vorst het koel water doen bevriezen, waardoor de motor af doende vernield kan worden. Verder zal de vochtigheid in de lucht roestvorming in de hand werken; de banden lijden erg als ze langen tijd onverzorgd het gewicht van den wagen moeten torsen, de accu gaat onwille keurig ten onder aan „rust-atrofie", de car rosserie wordt van het stilstaan niet beter en de motten maken zich maar al te graag mees ter van de bekleeding, enz. Zoo is er dus van alles te doen als men de auto een jaar lang buiten gebruik stelt en wanneer men niet vol doende voorzorgen neemt, zal misschien de aldus ontstane schade een hooger bedrag voor herstellingen eischen dan bespaard werd aan belasting door niet te rijden. Men neme een voorbeeld aan de natuur: als een dier zijn winterslaap begint, heeft hij van te voren „orde op zijn zaken" gesteld. Een betrouwbaar, deskundig advies kan hier heel wat ellende voorkomen! De Personeele-belasting-aangifte. Het inschrijvingsbiljet moet ingevuld wor den naar den toestand op 15 Januari van het belastingjaar; in geen geval mag het vroeger gedateerd worden. De belasting volgens den vijfden grondslag wordt berekend naar de waarde, waaronder de fiscus verstaat het be drag dat bij verkoop van de auto onder nor male omstandigheden ter plaatse daartoe ge schikt, zou kunnen worden bedongen. Wanneer men nu eens nagaat wat er momenteel voor tweedehandsche auto's betaald wordt, dan blijkt onmiddellijk, dat de waardevaststelling voor de „personeele" héél moeilijk is. Men zij vooral niet te optimistisch, want een te hoog geschatte waarde leidt tot een te hoogen aanslag. Maareen te laag opgegeven auto wordt ambtshalve hooger getaxeerd en als men naar het oordeel van den fiscus te weinig heeft opgegeven, volgt behalve de ambtshalve ver hooging ook nog een boete. Het is dus van het grootste belang, in dezen een deskundig advies in te winnen, bij voorkeur van een expert, .wiens gezag ook door den fiscus erkend wordt. Hoeveel we nu méér betalen. De tarieven van de Personeele Belasting zijn (mét de opcenten) zoodanig varieerend, dat het zelfs bij benadering niet mogelijk is in dit artikel een leidraad te verstrekken. Men vrage dienaangaande inlichtingen bij de Belasting inspectie (in de groote steden bestaan boek werkjes, waarin de tarieven behandeld wor den; in het begin van 1935 zal bij den A.N.W.B. voor iedereen, ook voor niet-leden, kosteloos een overzicht in brochurevorm verkrijgbaar worden gesteld). Maar de tarieven voor de motorrijtuigenbe lasting (welke de tot dusver geldende wegen belasting vervangt) zijn uniform voor het ge- heele rijk. Motorrijwielen zijn, mits zij minder dan 60 kg wegen, vrijge steld van personeele belasting. Rijwielen met hulpmotor vallen ook onder deze categorie, voor deze motorrijwielen vervalt de rijwielbe lasting. Het tarief voor motorrijwielen is nu als volgt: gewicht tot 60 kg f 10. van 61 tot 120 kg f 20 van 121 tot 250 kg f 30. boven 250 kg minimum f 40. (in deze laatste klasse wordt, als het gewicht meer dan 250 kg bedraagt de grondslag van f 8 per 100 kg aangelegd) Voor een duozit extra f 5. Voor een zijspan extra f 13.50 N.B. In deze klasse vallen dus ook de bekende transportrijwielen, welke van een hulpmotor voorzien zijn. Personenauto's. Tot dusverre moest aan wegenbelasting be taald worden f 6 per 100 kg (dit wordt thans f 8). Deze grondslag wordt echter alleen toe gepast als men een personenauto heeft, waar mede niet meer dan zes personen (bestuurder niet inbegrepen) worden vervoerd. Het mini mum voor deze klasse is f 64 (voor een lichte .fiuto, welke b.v. 200 kg weegt, moet men dus niet f 56 betalen, doch is het minimum van f 64 verschuldigd.) Autobussen. Hiervoor werd tot op heden f 8 per 100 kg betaald. De nieuwe regeling eischt in de eerste plaats f 10 per 100 kg, terwijl verder nog een zeker bedrag verschuldigd is per zitplaats. De betreffende regeling is tamelijk ingewikkeld, wij willen daarom volstaan met het volgende voorbeeld: Voor een autobus, welke 23 zitplaatsen heeft en 3000 kg weegt, was vroeger verschuldigd 30 x f 8 f 240. Thans zal betaald moeten worden 30 x f 10 f 300 plus een vast bedrag van f 55 plus 3 x f 3.50 (welk laatste basis ver schuldigd is voor elke zitplaats in bus boven de 10 plaatsen) f 10.50 Totaal dus f365.50 Vrachtauto's. Ook hiervoor is de regeling gecompliceerd. Voor lichte vrachtauto's is verschuldigd f 9 per 100 kg eigen gewicht, met een minimum van f 72. Voor zwaardere vrachtauto's zijn de minima hooger gesteld, terwijl de berekening progressief is. Een vrachtauto van 4500 kg kostte den eigenaar tot op heden 45 x f 6 f 270. Thans is verschuldigd een minimum van f 420 plus f 13 voor elke 100 kg, dat de wagen meer weegt dan 4000 kg, in casu dus 5 x f 13, of in totaal f 420 plus f 65 f 485. Aanhangwagens en/of z.g. opleggers worden nu berekend als te zijn motorrijtuigen, wat ook nog een belangrijk verschil uitmaakt ten na- deele van den weggebruiker. De overigens be staande verhoogingen voor het gebruik van andere dan luchtbanden blijven gehandhaafd (30% voor cushionbanden, 60% voor massieve rubberbanden, 100% voor metalen banden). Waar de „extra's" blijven. Alles bij elkaar zijn het dus fiksche verhoo gingen, die den weggebruikers opgelegd wor den, welke met elkaar volgens de raming van den Minister van Financiën een bedrag van zeven en een half millioen gulden extra zullen opleveren, welke som, zooals bekend is, in het Verkeersfonds gestort wordt en daar natuur lijk een belangrijken invloed ten goede uit oefent op het voor 1935 op circa f 30.000.000 geraamde tekort op de spoorwegen. Als we nu verder nog bedenken, dat de bui tengewone en de normale heffingen op de benzine gedurende het jaar 1935 wel minstens f 25.000.000 uit de zakken van de weggebruikers in de schatkist overhevelen, welk bedrag vol komen buiten de wegenverbetering of den DONDERDAG 20 DEC. 1934 bruggenbouw blijft, terwijl dan tenslotte nog in overweging zijn tollen op bijna alle nieuwe rivieroverbruggingen, dan mag daaruit in elk geval wel geconcludeerd worden, dat het mo- torverkeer op hardhandige wijze kennis maakt met en zijn aandeel offert aan de crisis! Koepang met diphtheritis besmet. Alle scholen gesloten. KOEPANG, 19 December (Aneta). Koe pang is met dyphtheritis besmet. Kinderen zijn het meest aangetast. De scholen zijn gesloten. Autoriteiten hebben de noodige maatregelen ter bestrijding genomen. Communistische propaganda in Saarcontingent? Onderzoek in het Britsche kamp te Catterick. LONDEN, 19 December. Volgens berich ten in de pers zijn vier rechercheurs naar het militairen kamp te Catterick in het graaf schap York gezonden, waar zich nog de beide voor het Saargebied bestemde batailjons be vinden, aangezien communisten pogingen zou den hebben gedaan propaganda onder de sol daten te voeren. De politie zal tot na het vertrek der troepen naar Saarbrücken in het kamp blijven. OEZOENOWITSJ, de afgetreden minister president van Joego-Slavië. The new Deal", zijn plan voor nationalen wederopbouw. Londen, 16 December. (Van onzen correspondent). De komst van den winter, die arbeid in de moestuinen en boomgaarden van Churt op schort, valt samen met een her-intrede van den tuinman-landbouwer Lloyd George in het politieke strijdperk. Den ganschen zomer heb ben wij in plaatjes in de pers den witten too- venaar van Wales kunnen bewonderen en niet minder zijn aan den bodem ontleende producten in zijn model-boerderij, -var kensteelt, -tuinderij. Men kon uit al deze voor stellingen van landelijken vrede, landelijk ge luk en gerechtvaardigden landbouwerstrots slechts de conclusie trekken, dat het levend centrum van deze picturale landelijkheid de politiek met al haar wisselvalligheden, haar gewrijf en gekrijscli, den rug had toegekeerd. Lloyd George had ons versterkt in deze con clusie door herhaaldelijk te gewagen van de aantrekkelijkheid van zijn nieuw emplooi en van den zegen, welke er op rustte, vergeleken bij het hondenbaantje van den politicus, die als een kurk dobbert op de grillige zeeën van de volksgunst Maar weinigen zijn zoo onberekenbaar in hun optreden als de heer Lloyd George, die thans figuurlijk gesproken het wat lusteloos terrein der politiek is binnengestormd om er leven en zoo mogelijk ontsteltenis te brengen. Een liberaal en een Labour-blad hebben de eerste aankondiging mogen brengen van Lloyd George's plannen. En daaruit mag men de ge volgtrekking maken, dat de grijze staatsman zijn aanhang zal zoeken in de kampen dei- partijen, die deze bladen aanwijzen. Hij heeft echter openhartig doen weten, dat hij steun bij dat deel der Conservatieven, dat er be zwaar in heeft den leider en de whigs door dik en dun te volgen niet van de hand zal wijzen. Hij heeft gelijk wanneer hij zegt. dat verscheidene Conservatieven niet tevreden zijn met het werk van de Nationale regeerint En in dit verband behoeft men niet vooral te denken aan de 70 Diehards of zoo. die in op stand zijn gekomen tegen de Indische poli tiek der regeering. Er zijn verscheidene Conservatieven, die als zij hadden gekund of gedurfd even hevig tegen de werkloosheidpolitiek in het algemeen en de maatregelen tot steun in de nóód-gebie den in het bijzonder zouden hebben gefulmi neerd als Lloyd George het wat ter elfder ure de vorige week heeft gedaan bij de behandeling van de voor het doel ingediende ontwerpen in het Lagerhuis. Lloyd George gaat uit van de premisse dat het stelsel van Nationaal bestuur niets minder is geweest dan een fiasco indien men het beoordeelt naar de uitkomsten tegenover de gelegenheden, welke het heeft gehad. Hij verwacht, dat de DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie- y C5 C.t51 lib. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe maakt men witte pianotoetsen schoon? 2. Van een Big-ben regenjas zijn kraag en zakken vet. Hoe zijn die schoon te maken? ANTWOORD: 1 Goed stevig afzeemen en daarna met waterstof-superoxyde afsponsen. Met overmangaanzure kali (1 theelepeltje op 1/4 L. heet water) met dotje watten inwrijven: een kwartier laten inwerken en dan met zwaveligzuur afnemen. Met koud water afsponsen. Voorzich tig werken èn zorgen dat het binnenwerk niet nat wordt. 2. Stevig afwrijven met waschbenzine en da delijk daarna bedekken met een laagje magne sia. Laten liggen, totdat het geheel droog is: dan afschuieren. Deze behandeling buiten en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! VRAAG: Kunt u mij eenige recepten geven van pudding, waarin agar agar verwerkt wordt? ANTWOORD: Agar agar wordt gebruikt in plaats van gelatine. 1 stang agar agar doet den zelfden dienst als 20 gram gelatine. Een half uur in koud water laten weeken; den stang er uit halen en uit elkaar plukken; overgieten met water en 15 minuten zacht laten koken; daar na zeeven. Indische vruchtengelei. Klop 1 eiwit stijf en vermeng het met suiker en het sap van een blik ananas. Klop dit een poosje en voeg er op geloste agar agar bij en wel 2 d.L. sap van een halven stang opgelost in een kopje water. Roer alles tot een gebonden gelei; doe die op schotel tjes en leg een stukje ananas er op. Strooi hier op wat gesnipperde pistache. Eieren „en robe de chambre". Kook een pond gave, in stukken gesneden tomaten met een kleine ui, wat peterselie en zout zonder wa ter ongeveer 10 minuten. Los 1 stang agar agar op in weinig water; roer dit er door en doe alles door een zeef. Neem kopjes of andere vormpjes; spoel die om en leg een beetje van de tomaten puree op den bodem. Plaats daarop een hardge kookt, gepeld ei en vul verder aan met de overi ge puree. Laat goed koud worden. Bedek een schaal met mooie slabladeren en keer op ieder een vormpje om, garneer met fijngehakte augurkjes en uitjes. VRAAG: Hoe maakt men bladerdeeg? ANTWOORD: Benoodigd: 1 ons harde boter of kalfsnie-rvet; 1 ons Hongaarsch meel; wat zout en ongeveer 1/2 d.L. water. Zeef het meel in een kom; leg er de boter in en snij deze met 2 messen in vrij grove stukken. Voeg er dan, zoo luchtig mogelijk roerende, druppelsgewijs zooveel koud water bij, tot bo ter en bloem aan elkaar blijven hangen, maar gebruik vooral niet te. veel water, daar anders het deeg onder het uitrollen zou vastplakken. Rol den bal nu, telkens omkeerend, op een met meel bestoven plank met een met mee! bestrooide deegrol uit tot een dunne lap. Borstel het over tollige meel, dat er aan blijft hangen telkens zorgvuldig af en vouw de lap in drieën. Laat een kwartier stijf worden op koele plaats en herhaal genoemde bewerking nog driemaal. Vouw het dan in vieren op en laat het zoo lang moge lijk rusten. Rol het dan tot de gewenschte dikte uit en geeft het den gewenschten vorm. Bij ge bruik van kalfsniervet zorgvuldig alle velletjes verwijderen en wat zout toevoegen. VRAAG: Hoe maakt men mayonnaise? ANTWOORD: Benoodigd: 1 eierdooier, 21/2 d.L. slaolie, 1/3 d.L. azijn, wat peper en zout en een theelepel mosterd. Klop met een goed ver tinde eierklopper den dooier met de kruiden en 1 eetlepel azijn door elkaar. Voeg er, steeds klop pende, langzamerhand, met een uiterst fijn straaltje, de olie bij, tot de saus de vereischte dikte heeft en mooi glanzend is. Af en toe ver dunnen met eenige druppels azijn. VRAAG: 1. Hoe maakt men melltbrood? 2. Hoe kropbrood? 3. Hoe krentenbrood? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 350 gram tarwe bloem, 10 gram gist; 8 gram zout en 2 1/2 d.L. lauwe melk. Maak de gist volkomen fijn; meng ze met een beetje van de melk tot een papje zonder kluit jes. Doe er de helft van het meel bij met wat melk en maak hiervan een stevig mengsel. Laat dit 10 minuten op lauwwarme plaats, dichtge- dekt staan en kneed er dan de overige bestand deelen door, zoolang, tot het deeg van de han den loslaat. Laat dan, met een vochtigen doek er over, een uur rijzen; vul er den met boter of olie besmeerden broodvorm mee, maar niet hooger dan ruim half gevuld. Laat dan nog een half uur rijzen en bak daarna in gelijkmatigen oven die niet al te heet mag zijn, gaar (ongeveer 1/2 uur). Bestrijk den bovenkorst, die zich vormt een paar maal met water om dien glimmend te krijgen. 2. Als onder 1, maar in plaats van tarwebloem neemt gij ongebuild tarwemeel, 3. Benoodigd: 350 gram bloem: 10 gr. gist: 8 gr. zout; 2 3/4 d.L. lauwe melk; 150 gr. gewasschen krenten en rozijnen en 75 gr. gesnipperde sucade. Doe er de krenten, rozijnen en sucade door, als gij het laatste meel hebt doorgekneed. Handel overigens als onder 1. Om te probeeren of het brood gaar is kunt gij er een breinaald insteken, die er dan droog moet uitkomen. VRAAG: Hoe maakt men koek in de pot op een tweepits petroleum stel? ANTWOORD: Op 1 ons bloem en 1 ons boek- weitmeel neemt gij 1 ei; ongeveer 1 3/4 d.L. lau we melk; 20 gram gist; 5 gram zout; 1 ons kren ten en rozijnen en reuzel. Wasch de krenten en rozijnen en laat ze op een vergiet goed uitlek ken. Maak de gist fijn en roer die met een beetje van de melk tot een papje zonder kluitjes. Maak van meel, ei, melk en gist een mooi stevig deeg en laat dit, dichtgedekt, op lauwwarme plaats een klein uur rijzen; roer er dan de krenten en ro zijnen door en ten slotte vlug en luchtig het zout. Maak in een vleeschpan reuzel of ander vet heet, zoodat de bodem goed bedekt is. Roer dan even met de pan, opdat ook de zijkanten door het vet geraakt zijn. Giet er dan het deeg in en laat in gesloten pan gaar worden. Keer dan de koek om, zoodat ook de bovenkant bruin kan worden. VRAAG: Hoe maakt men croquetten? ANTWOORD: 1. Vleeschcroquetjes (Ga 8 stuks). Benoodigd: 125 gram vleeschresten; 11/2 d.L. melk of bouillon, of jus met water; 10 gram bloem; 20 gram boter; wat peper, zout, noot- muscaat, gehakte peterselie en 1/2 ei. Hak of maal het vlessch fijn. Roer boter en bloem aan de kook; voeg er bij kleine scheutjes het vocht bij en blijf roeren, tot het goed door gekookt heeft en gaar is (ongeveer 10 min.). Ver meng het dan met het vleesch en de kruiden en leg het uitgespreid op een bord en laat koud en bijna stijf worden. Neem dan op een lepel 1/6 of 1/8 gedeelte en maak dit met een anderen lepel zoo glad mogelijk. Rol het dan door fijn paneermeel en vorm er het croquetje van, maar zorg, dat er geen barstjes in zijn. Rol dit door het halve ei, dat met een eetlepel water geklopt is. Rol het dan nog eens door het paneermeel en bak er dan 3 of 4 gelijk in Delfia of slaolie, die zoo heet is dat er blauwe damp afslaat. Zorg, dat de croquetjes geheel onder liggwi en bak ze bruin en knappend. Neem ze er dan uit en laat op grauw papier uitdruipen. 2. Garnalencroquetjes. Als onder 1, maar in plaats van vleesch neemt gij 125 gram garnalen. Als gij de garnalen niet zelf gepeld hebt, deze eerst wasschen in water met zout. 3. Vischcroquetjes. Als onder 1, maar in plaats van vleesch 125 gr. vlschresten. Verwijder graten en velletjes en hak de visch fijn. VRAAG: Hoe maakt men een grijze regenjas rubber van binnen en wollige stof van buiten schoon? ANTWOORD: Vlak op" tafel leggen en afbor stelen met sterk warm zeepsop. Tweemaal in warm en eenmaal in koud schoon water naspoe len en op kleerhanger buiten glad ophangen. VRAAG: Hoe verwijdert men levertraanvlek- ken uit sloopen en lakens? Met sop of met bleek- poeder gaan zij er niet uit. ANTWOORD: De vlekken behandelen met perchlooraethyleen om het vet op te lossen daarna de vlekken insmeren met groene zeep. Rol sloop en laken stevig op en laat liggen lot den volgenden dag. Dan de vlekken flink met heet water borstelen en de zeep goed uitspoelen. Zijn de vlekken dan nog niet weg, dan inwrijven met droog chloorpoeder; 10 minuten laten inwer ken en twee a 3 maal in heet water goed spoe len. PLANTEN. VRAAG: Mijn pereboom (leiboom) heeft in geen twee jaar gebloeid; hij groeit echter wel sterk, vooral in de hoogte; de takken steken wel 2 M. boven de schutting uit. Wat moet ik doen om hem tot bloei te brengen? ANTWOORD: Verplanten, al is het ook op de zelfde plaats. Hierdoor wordt de bloeibaarhcid bevorderd. Ook kunt gij een ring schors van den boom wegnemen, ter breedte van ongeveer 1 c.M. VRAAG: Mijn Gloxinia is uitgebloeid. Wal moet ik er nu verder mee doen, om haar over te houden? ANTWOORD: De hoeveelheid water gaande weg verminderen. Haar in de pot laten staan, zoodat alles droog wordt. In het laatst van April geeft gij versche aarde en begint weer opnieuw te kweeken. VRAAG: Wanneer is de beste tijd voor het snoeien van appel- en pereboomen? ANTWOORD: Half Maart, als het niet meer vriest. BELASTING ZAKEN VRAAG; Ik heb een motorboot (pleizlervaar- tuig). Deze gebruik lk van 1 April tot 30 Sep tember. Kan ik voor de overige maanden waar in de boot stil ligt, ontheffing van belastln; krijgen? ANTWOORD: Neen, daarvoor wordt geen ont heffing verleend. RECHTZAKEN VRAAG: Moeder is overleden en nu willen wij ons erfdeel opeischen. Tot wien moeten wij ons wenden? Kosten kunnen wij niet maken. ANTWOORD: Tot het Bureau van Consul tatie, Paleis van Justitie, Jansstraat 81, Haar lem, Vrijdags om 1.30 uur, voorzien van een be wijs van onvermogen, teneinde een advocaat toe gevoegd te krijgen. DIVERSEN. VRAAG: Hoe komt men aan den naam Rol- huizen? ANTWOORD: Op 24. 25 en 26 Juli 1873 werd. ten behoeve van een nieuw te maken weg. ter verbinding van het Kenaupark met de Zijlbrug. de manege van de Cavallerie verrold van het terrein benoorden de Nieuwe Gracht naar dat van den voormaligen Pinktoren, bezuiden die gracht. De naam Rolhuizen is een herinnering aan deze, voor die dagen belangrijke gebeurte nis. VRAAG: Naar ik vernomen heb zijn de ha venwerken in Perzië gegund aan een Holland- sche maatschappij. Kunt u mij mogelijk inlichten welke Mij. dat is? ANTWOORD: De N.V. Nederlandsche Mij. voor Havenwerken te Amsterdam. verkiezingen zullen leeren, dat ook de kiezers niet onder den indruk zijn gekomen van de verrichtingen van het MacDonald-mi- nisterie en dat er dus geen volstrekte meer derheid van Nationale zetels uit de stembus zal komen. Evenmin verwacht hij een vol strekte meerderheid voor Labour. Met zijn thans ingezette campagne hoopt hij dus waarschijnlijk genoeg stemmen te winnen om een radicale groep onder zijn leiding in het Lagerhuis te krijgen, die midden op de wip zal zitten en zal kunnen uitmaken wat wel en wat niet in het Lagerhuis zal zegevieren. Lloyd George's jongste uitlatingen leeren, dat de president van de Ver. Staten hem hebben bezield tot nieuwen politieken strijd En men mag aannemen dat de oud-premier streeft naar een positie in Engeland, die met die van Roosevelt kan worden vergeleken. Lloyd George's nieuw politiek program is „The New Deal" van Amerika, pasklaar gemaakt voor de toestanden in Groot Brittannië. Het is een plan voor nationalen heropbouw. Volgens het Labour-blad omvat het staatsbeheer over de Bank van Engeland. Het liberale blad, de News Chronicle, gewaagt daarvan niet maar geeft, in dezelfde vage termen, die Lloyd zelf de vorige week in het Lagerhuis gebruikte, te kennen, dat „een nieuw stelsel en een nieuwe machinerie financiën, industrie en landbouw, scheepvaart, woningbouw in stad en lande transport, electriciteitsvoorziening. en andere openbare diensten zullen behandelen. Men vertelt ons, dat het plan is ontworpen in samenwerking met bankiers, fabrikanten, economen, landbouwdeskundigen van uiteen- loopende politieke richting; waaruit men mag afleiden, dat ook de „braintrust" in Lloyd George's plannen niet ontbreekt. De conservatieve pers doet haar best bij voorbaat belang aan deze nieuwste onderne ming van Lloyd George te ontzeggen. Maar tusschen de regels door kan men lezen, dat ze niet heelemaal gerust is. Daar is ook wel wat aanleiding voor. Het kan zijn, dat Lloyd George's gooi naar een parlementair dictator schap op niets zal uitloopen. Het is echter een feit* dat zulk een plan onder de huidige om standigheden meer kans van slagen heeft dan het ooit vroeger zou hebben gehad. Er is geen twijfel aan, dat de ontevredenheid over het huidig landsbestuur vrij wijd verbreid is. Elke nieuwe tusschentijdsche verkiezing getuigt er van. Het volk is thans veel meer bevattelijk voor de ontvouwing van grootscheepsche en ongewone bestuursexperimenten dan in vroe gere perioden. Het laat zich niet verblijden met het doode muschje, dat de regeering aan biedt in den vorm van hachelijke stabiliteit op een wat beter peil van welvaart of een wat minder slecht peil van malaise dan men een paar jaar geleden had. Partijtrouw blijft een factor van hoog gewicht en van groote poli tieke beteekenis. Maar men kan de mogelijk heid dat vele duizenden weifelaars en kleur- loozen een verbeeldingrijk, nieuw en radicaal plan zooals Lloyd George thans voorgeeft of vertelt te zullen brengen bij de a.s. ver kiezingen zullen steunen geenszins wegcijferen- A. K. VAN R. Seinen van de „Snip" mogen niet bekend gemaakt worden. Krachtens artikel 63 van het radioregle ment 1930 is het verboden, van opgevangen radioseinen aanteekening te houden, op eeni ge wijze gebruik te maken of den inhoud, de strekking of het bestaan ervan aan derden be kend te maken of te laten worden. Dit verbod geldt oa. niet: a. voor seinen, cie voor allen bestemd zijn: b. voor seinen, die bestemd zijn voor den houder der ontvangin- richting. Intusschen mogen de seinen, bedoeid sub b niet worden opgevangen dan na Kennis geving van het voornemen daartoe aan den directeur-generaal der P.T.T. en diens daarop verkregen schriftelijke goedkeuring. In verband met de vlucht van de Snip wordt de aandacht op deze bepalingen gevestigd; overtreding van deze bepalingen is strafbaar ingevolge artikel 72 van het aangehaalde reglement; de straffen zijn hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboeten van ten hoogste f 1000. Bemanning van de „Sisto" in veiligheid. Het schip was reeds zinkende. OSLO, 19 December (Reuter). Commodore Kruse, de gezagvoerder van de „New York" van de Hamburg—Amerika lijn, deelt mede dat het hem ondanks het zeer stormige weer is gelukt de geheele bemanning van het Noor- -che stoomschip „Sisto" ten Zuidwesten van de Tersche kust te redden. De bemanning van de „Sisto" bestond uit zestien koppen. Het -chip bevond zich reeds in zinkenden toe- tand toen de „New York" kwam. Aan boord yan de „New York" is alles wel. De dooden op de Galapagos- eilanden. Strijd om een zeerooversschat? GUAYAQUIL, 19 Dec. (Reuter). Vol gens de laatste berichten van kapitein Han cock zou het geheim van de dooden op de Galapagoseilanden zijn, dat de slachtoffers zijn gevallen in een strijd om een door zee- roovers begraven schat. Dr. Ritter zou de schuilplaats er van hebben gekend en was daarom vergiftigd. Barones Wagner en Phi- lipson zijn op de vlucht verhongerd. Ritter zou voor zijn dood mevro\w Körwin mededee- ling van de schat hebben gedaan. Op aanwij zing van deze vrouw wil Hancock thans de schat trachten op te sporen in het binnen land van het eiland Florian, dat bergrfr.tig is. DE REIS DER K XVIII. De commandant van de K XVIII heeft ge seind Heden, 18 December ware plaats te 12 uur: 13 gr. 33 min. Noord. 30 gr. 24 min. West, mooi weer, wind N. O., 3 a 4. Geven weerbe richten aan gezagvoerder Snip te Porto Praja. Alles wel.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 7