HET NIEUWE AVONDBLAD Wordt het gas goedkooper? Bekende plaatsgenoot©!! 20e JAARGANG No. 45 MAANDAG 24 DECEMBER '34 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2 y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers! cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VER TENT IEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeii'/igen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnél van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers «ijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; f 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien netzelfde ongeval den dood van vijf of me« abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet ivoodlg. Ultkeerlngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank to Schiedam. VELSEN. B. en W. stellen voor het muntgas met een halve cent te verlagen. De gascommissie stelt verlaging van Sgewoon en muntgas met 1 cent voor. In de Raadsvergadering van 11 December j.l. deelden B. en W. mede, dat ingekomen was een voorstel van de leden J. Stark e.a. om den gaspijs met ingang van 1 Januari 1935 te bepalen op: 8 cent per M3. voor levering over den gewonen meter; 9 cent per M3. voor le vering over den muntmeter. B. en W. merken daarbij op, dat het bij hen wel eenige bevreemding wekte, dat de voor stellers niet aangaven de dekkingsmiddelen voor het tekort van 45.825.—, door de voor gestelde gasprijsverlaging veroorzaakt. Zij stelden den Raad voor, het stuk in onze han den te stellen om advies en deelden daarbij mede. dat het in hun bedoeling lag, spoedig de nadere regeling van den gasprijs aan de orde te stellen. In dezelfde vergadering besloot de Raad, overeenkomstig het voorstel van B. en W. een bedrag van 17.000.dat beschikbaar kwam doordat bepaald werd dat in 1935 geen afschrijving zal plaats hebben op de eigen dommen van het gasbedrijf van de gelden welke boven het door de gemeente verstrekte kapitaal in eigendommen van het bedrijf zijn belegd en dat door de bedrijven voor gas en water geen rente zal worden betaald aan de reservefondsen, te reserveeren, in afwachting van de beslissing inzake een verlaging van den gasprijs. B. en W. hebben aan de commissie voor gas en water advies gevraagd om den gas prijs met een halven cent per M3. te verlagen voor de levering over den muntmeter. Dit be- teekent een mindere ontvangst van pl.m. 17.000.—. dat dus overeenkomt met het ge reserveerd bedrag. De Commissie kan zich hiermee niet ver eenigen, doch is van oordeel, dat uit een za kelijk oogpunt, de gasprijs over de geheele lijn met 1 cent per M3. moet worden verlaagd. Zij meent eenerzijds, dat een verlaging van 1/2 cent alleen voor muntgasverbruikers geen effect sorteert en anderzijds, dat het in de begrooting geraamde winstcijfer niet be reikt zal worden en dus toch een tekort op dezen post zal ontstaan. B. en W. kunnen zich met dit advies om financieele redenen niet veréenigen. De ver laging van den gasprijs met 1 cent per M3. geeft een mindere ontvangst van 45.825. Trekt men hiervan af het gereserveerde be drag van 17.000.dan blijft over een on gedekt bedrag van 28.825.—. Het is niet mo gelijk voor dit bedrag dekkingsmiddelen te vinden. Van B. en W. kan niet verwacht wor den dat zij zullen medewerken om bewust dit tekort in de begrooting te maken. De op merking van de commissie, dat het in de be grooting geraamde winstcijfer niet bereikt zal worden, is niet gemotiveerd, zoodat er voor B. en W. geen reden is daarop in te gaan. De totale verlaging' kan niet meer bedragen dan 17.000.—. Dit bedrag' dient zoo goed mogelijk besteed te worden. B. en W. hebben daarbij de keus tusschen verlaging van den prijs met 1/2 cent per M3. voor levering over den munt meter of den prijs bij alle verbruik boven een bepaald aantal M3. te verlagen. In laatstge noemd geval zou een belangrijk aantal munt gasverbruikers en juist de minst gesitueer den, daarvan niet kunnen profiteeren omdat hun gasverbruik zeer laag geworden is. Aan eerstgenoemde oplossing geven .B en W. daar om de voorkeur. B. en W. stellen dus voor, den prijs van het gas bij levering over den muntmeter, ingaan de I Januari 1935, te bepalen op 9 1/2 cent per M3. Ziehier dus twee voorstellen van zeer uiteen loopende strekking: B. en W. wenschen alléén den prijs van het muntgas te verlagen en wel met slechts 1/2 cent., de gascommissie komt met het belangrijke voorstel, den prijs van gas over den gewonen zoowel als over den munt meter met 1 cent te verlagen. Opvallend is, dat B. en W. in hun voor dracht in het geheel niet reppen van het vooinaamste argument voor een eventueele verlaging van den gasprijs, welk argument bij het behandelen der begrooting van meer dan één zijde naar voren werd gebracht, n.l. de concurrentie, welke het gas den laatsten tijd ondervindt van de petroleum en tengevolge waarvan het debiet ook in onze gemeente in de knel is gekomen. Het voorstel tot verlaging van den gasprijs is niet in de eerste plaats gekomen met het doel, de burgerij tegemoet te komen, maar om zoodoende te trachten, met meer kans van slagen het aan de petro leum verloren terrein te herwinnen en dus den omzet te vergrooten. Hiermede hebben B. en W. in de berekening van de door de al gemeene verlaging van 1 cent ontstane ver minderde winst geen rekening gehouden. Van een verlaging van het muntgas met 1/2 cent kan onmogelijk een vergrooting van den om zet verwacht worden. Dit is wel het geval bij een verlaging met één cent van dit gas en het gas, over den gewonen meter geleverd. Een dusdanige verlaging is voor alle verbrui-1 kers van vrij groote beteekenis. Ongetwijfeld zal een verlaging van 1 cent tot gevolg heb ben, dat menig van den rommelzolder opge doekt oud petroleumstelletje weer naar den rommelzolder teruggaat en menig nieuw aan gekocht toestel op non-activiteit wordt gezet, tot de omstandigheden later eventueel het ge bruik daarvan noodig maken. Het tekort door de verlaging met 1 cent ontstaan, zal dan ook zeer waarschijnlijk minder dan het door B. en W. geraamde be drag van 45.825 bedragen. Maar ook al zou dit wel het geval zijn, ook al zou de verwachte stijging van het debiet uitblijven, dan nog is een verlaging van den gasprijs noodzakelijk, wil het bedrijf nog niet meer terrein aan de petroleum verliezen, een verlaging niet met 12 cent voor het muntgas alleen, maar met 1 cent voor munt- en gewoon gas. DE WOORDPUZZLE VAN DE WIN KELIERS VEREENIGIN G. Door de Winkeliersvereeniging „Wijkeroog" ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan uitgeschreven woordpuzzle is een groot succes geworden. De commissie die zich met de noodige werkzaamheden belastte, bestaande uit het bestuur der vereeniging en de heeren S. Eenhoorn en W. Appel had dan ook een omvangrijke taak. Prijswinnaars waren 1. Mej. A. Vons en de heer W. en P. Vons 3415 woorden, J. van Doorn 3306 woorden. M. J. Lafeber 3257 woor den. J. Deinum 3178 woorden, J. C. Amse Eenhoorn 2974 woorden, L. Kuiper 2764 woor den, H. H. Vermey 2760 woorden. J. M, C. Hol Simpelaar 2715 woorden,. Joldersma 2688 woorden. De prijzen hestonden uit waardebonnen te besteden bij de aangesloten winkeliers naar vrije keuze ter waarde van f 25, f 20, f 15, f 10, f 5, en 5 elk van f 2.50. ARBEIDSONGEVAL. De .electro monteur F. B. wonende te Bever wijk, werkzaam aan de papierfabriek had het ongeluk, bij het verrichten van werkzaam heden, zijn rechteronderarm te breken. Na door dr. Fierstra te zijn verbonden kon B. huiswaarts gaan. KERSTVERGADERING DER S. D. A. P. Aan de Kerstvergadering die zooals wij reeds hebben gemeld, Woensdagmorgen door de afdeeling Velsen der S.D.A.P. in de bioscoop De Pont" zal worden gehouden verleend de IJmuider Volksstem, directeur de heer J. Post, haar medewerking. Het koor zal o.a. ten ge- hoore brengen Morgenrood, Vredesklanken en Aan de Strijders. De kerstrede wordt uitgesproken door den heer J. v. d. Kieft van Bussum, lid van het Partijbestuur der S.D.A.P. IJMUIDEN BRECH COKES Gegarandeerd «lakvrij ERlCSS0NSTR.1(SLUlSPUTEL.44OO ZEEWECL263 IEL,5ZZ.Q BEVERWIJK - J. y. SLOTEN - ALKMAARDER WEG 95 (Adv. Ingez. Med.) De schol verhuist. Besparing van deviezen. AANVOER VERSCHE HARING. De volgende hoeveelheden versche haring werden in de afgeloopen week alhier aange voerd: Maandag 17 December: 8 schepen met 2350 kisten versche haring. Dinsdag 18 December: geen aanvoer. Woensdag 19 December: 1 schip met 300 kisten. Donderdag 20 December: 5 schepen met 2150 kisten. Vrijdag 21 December: 3 schepen met 1000 kisten. Zaterdag 22 December: 2 schepen met 800 kisten. In totaal werden dus 6.600 kisten aangevoerd. Enkele maanden geleden maakten wij in ons blad gewag van Duitsche plannen voor een belangwekkende verhuizing, n.l. van schollen, plannen die thans uitgevoerd zijn. Deze visch komt in de Noordzee in voldoen de mate voor, maar ze doet dat niet in de Oostzee, De Noordzeeschol wordt echter ook door niet-Duitsche visschers uit de baren op gehaald en onze Oostelijke naburen moesten een deel dezer visschen opkoopen om in hun scholbehoefte te kunnen voorzien. Omdat deze visch met deviezen betaald moet worden, is men op het idee gekomen (zoo deelt een Deensch visscherijblad mede) ook op het gebied van de schol zich van het buitenland onafhankelijk te trachten te maken en wel door te pogen deze visch in de Oostzee uit te plan ten. Eerst werden allerlei experimenten geno men en toen deze de hoop op een goed succes waarborgden, ging men tot den grooten slag over. In Juni j.l. werden niet minder dan 300.000 schollen uit de Noordzee opgehaald en naar de Oostzee overgebracht. Een paar honderd van deze vischjes heeft men tijdens de laatste dagen weer eens naar de oppervlakte gebracht en daarbij kon worden vastgesteld, dat zij uit muntend gedijen. De vischbiologen waren, on danks hun gunstige experimenten, daarvan bij voorbaat nog niet zeker, maar de laatste proefneming heeft hen weer voor een_ groot deel gerustgesteld. Wogen de visschen bij uit- planting in de Oostzee in doorsnee 120 Gram thans is dit gewicht bijna verdubbeld. De verhuizing was een probleem op zichzelf. Eerst moesten er bijzondere instrumenten uit gevonden worden, waarmede de dieren zoo danig gevangen konden worden, dat zij er niet bij verwond werden. Daarna moesten ze een etmaal lang in bakken opgeborgen worden om van den schrik te bekomen, en tegelijk hun laatsten maaltijd te verteren. Dit laatste was weer wenschelijk, wijl het transport droog plaats had. De visch werd eenvoudigweg in stroo gewikkeld, in kisten verpakt en deze gingen zoo snel als de trein rijden kon van Büsum aan de Noordzeekust naar Lübeck aan de kust der Oostzee. Deze reis duurde toch nog drie volle uren! In Lübeck aangekomen gingen de schollen eerst in een quarantaine-station. Ze moesten hierna aan het geringere zoutgehalte van de Oostzeee gewend worden, alsook aan het heer- schende temperatuursverschil. Hun beproevin gen waren echter met dit alles nog niet ten einde. Stuk voor stuk kregen ze een gummi-ringe tje in hun rugvin geperst, waarop eenige bij zonderheden omtrent de uitplanting vermeld stonden. Eerst toen was het oogenblik gekomen, dat ze in vrijheid gesteld werden in iets, dat voor hen de Nieuwe Wereld beteekende. Dit ge schiedde 13 December j.l. VISSCHERIJNIEUWS IN EEN NOTEDOP. Eerste ijle haring in Ostende. De vorige week is het eerste motorvisschersvaartuig met ijle haring in Ostende binnengekomen. Het vaar tuig had 800 K.G. aan boord en maakte 125 fr. per 100 K.G. Den volgenden dag bracht het zelfde vaartuig 4000 K.G. aan en besomde toen 120—130 fr. per 100 K.G. Deze visscherij is dit jaar wel vroeg ingezet. De verwachtingen wat betreft den prijs zijn echter niet hoog gespannen. De vischomzet in Ostende. Gedurende de week van 14 tot en met 20 December bedroeg de vischomzet te Ostende 1.543.000 fr. Haringaanvoer in Noonoegen. Tot 17 No vember werd in Noorwegen aangevoerd een hoeveelheid van 1.870.000 H.L. haring', waarvan 1.430.000 H.L. werden afgenomen voor de visch- Parijsche dakloozen heb ben met steenen van den oever van de Seine „wo ningen" gebouwd. Een droevige achteruitgang naar den tijd der holbe woners.... oliefabrieken, 6900 H.L. voor de conservenfa- brieken, 157.500 door zouters en 185.300 H.L. door koelinrichtingen. Duitsche visch in Grimsby. Nu het door En geland aan IJsland toegestane cqntingent uit geput is komen de laatste weken van het jaar geregeld Duitsche trawlers in Grimsby aan de markt. Een dezer trawlers, de Baden voerde 1700 kisten aan van de Witte Zee en het Beren eiland. Deze iceek weinig visch in IJmuiden? Aan gezien het grootste deel der vloot de vorige week binnen was, kan er deze week weinig visch aan de markt verwacht woredn. De vraag zal echter ook wel niet zoo groot zijn, doordat de beide Kerstdagen midden in de week val len en de beste verzendingen dus voor den handel verloren zijn. Het valt niet te twijfelen of deze week wordt zeer ongunstig voor het visscherij bedrijf. Aanvoer van Deensche visch. De Deensche motorkotter Haabet is uit Esbjerg alhier aan gekomen met een lading versche visch, be stemd voor een importeur hier ter plaatse. KERSTZITTING LOGE „IN VEILIGE HAVEN". A.s. Vrijdagavond houdt de Loge „In Veilige Haven" van de Orde der GoedeTempelieren voor leden en genodigden een Kerstzitting in het lokaal der I.O.O.F. in de Oranjestraat. OUDERAVOND SCHOOL H. Op den laatst gehouden Ouderavond van school H., die tamelijk goed bezocht was, hield het hoofd der school, de heer G. Heino een voordracht „Huisgezin en school in hun on derling' verband", welke door de aanwezigen met belangstelling werd gevolgd. De lezing had tot algemeene strekking, de ouders op te wekken tot grootere aandacht aan de opvoe ding hunner kinderen. In de pauze was er gelegenheid tot klasse- bezoek, waarvan door alle ouders gebruik werd gemaakt. Na de pauze hield de heer Heino een lezing- een film vertoond met fraais opnamen, o.a. van de streken die door de aan de Melbourne- race deelgenomen hebbende vliegtuigen waren gepasseerd. De heer Heino vertelde voorts over gewoonten en levenswijzen van de hier wonende volksstammen. Het was een hee Imooie avond en de ouders, die verzuimd hadden, de bijeenkomst bij te wonen, hebben veel gemist. De heer Heino sloot den avond met een woord van dank tot de aanwezigen. JUBILEUM-UITVOERING D. O. S. De Chr. Gymnastiekvereeniging D. O. S., directeur de heer Chr. F. Smit, gaf Vrijdag avond een jubileumuitvoering ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan. Jammer was het voor de vereeniging, dat de zaal van het Patronaatsgebouw an den Willemsbeekweg lang niet bezet was, waaruit blijkt, dat in de kringen van D. O. S. het nut van gymnastiek nog niet algemeen wordt in gezien Uit het gebodene blijkt, dat D. O. S. de za ken flink heeft aangepakt. Vooral het brug- turnen van de dames gaf een knap stukje gymnastiek te zien. De heeren werkten cor rect en goed. Jammer was het, dat de staaf- oefening mislukte. In de vrije oefeningen leverden de dames goed werk. De costumes waren, evenals in de andere nummers, goed verzorgd. De begelei ding op de piano was bij mej. Jo de Haan in goede handen. Een complimentje verdienen de heeren voor het paardspringen. Natuurlijk moet er nog wel wat bijgeschaafd worden, maar daarvoor zal de directeur wel zorgen. In de pauze werd een horloge verloot, dat gewonnen werd door den heer A. Rijke. D. O. S. kan op een geslaagden avond terug zien. De heeren Verschoor en Smit zorgden op zeer verdienstelijke wijze voor de muziek. De avond werd door den heer Visser ge opend en gesloten; het laatste met een op wekking om lid van de vereeniging te worden. KERSTWIJDINGSAVOND. In de Ned. Hervormde Kerk wordt heden avond de traditioneele Kerstwijdingsavond ge houden. De organist deheer J. Falk Sr. zal het volgende programma ten gehoore brengen: Gezang 270. 12. Abend-Gebet, Grieg. Der Englissche Grusz. Daar ruiseht langs de wol ken. Adeste fideles, Portugeesch Kerstlied. Oud Duitsch Kerstlied, Nu zijt wellekome. Oud Hollandsch Kerstlied, O, welk een schit tering. Cristkind, Cornells. In den Kerst nacht. Stille Nacht. Heerlijk klonk het lied dei- Engelen. Kerstlied Engelsche Melodie. Eere zij God, F. Schubert. Gezang 229 1—7. Aan den uitgang zal gelegenheid zijn een gave voor de Kerstuitdeeling voor onze Dia- coniet te offeren. EERSTE VELSER RECLAMESCHOOL. E,en nuttig instituut. Iedere winkellier kent het nut van een goede étalage. Maar voor het maken van een étalage, smaakvol en zoodanig opgesteld, dat het publiek er dor wordt aangetrokken en er als :t ware door wordt vastgehouden, is vakkennis noodig. Tot vo orkorten tijd be stond er in onze plats geen instituut, waar men zich in de kennis en de kunst van etaleeren kon bekwamen. Een cursus of een school voor het ontwerpen van etalages, voor het smaakvol samenstellen van „blikvangers" voor reclameteeken enz. bestond hier niet. De sedert eenigen tijd opgerichte „Eerste Velser Reclameschool" heeft echter dit gebrek opgeheven. In deze school, gevestigd Kastan- jestraat 11 wordt onderricht gegeven in étalageTtheorie, het ontwerpen van étalages, reclame-teekenen, schabloneeren. spuiten enz. De cursussen zijn verdeeld in dag- en avond cursussen en nadat de leerlingen met goed gevolg een cursus hebben dorlopoen wordt een diploma uitgereikt. Ter voltooiing van de bekwaamheden wor den wedstrijden gehouden en excursies en studiereizen georganiseerd. Bij een bezoek, dat wij dezer dagen aan de inrichting' maakten, konden wij vaststellen dat door de vakkundige leeraren met ernst gewerkt wordt. Hiervor waren in de school tal van bewijzen aanwezig en het is an ook niet te verwonderen dat ondanks dat nog slechts korten tijd gewerkt wordt, een flink aantal winkeliers en jongelied ende cursussen volgt. Alle leerlingen worden dan ook zoodanig ge vormd, dat zij die kennis vergaren noodig voor het verkrijgen van een zelfstandige positie. OUDERAVOND. A.s. Donderdagavond zal in het Gerefor meerd Evangelisatielokaal, de Wetstraat, een ouderavond plaats vinden. Deze avond wordt belegd met het doel, den ouders der kinderen, die geregeld aan het clubwerk deelnemen, een en ander mede te deelen over dit clubwerk en de beteekenis daarvan. Door onze lens gesnapt. J. v. d. Graaff. Kapitein J. v. d. Graaff werd 24 Juni 1876 te Streefkerk geboren. Later, in Maassluis, voelde hij zich tot de zee aangetrokken. Reeds op jeugdigen leeftijd ging hij ter vis scherij, doch op 14-jarigen leeftijd kwam hij in dienst op een der sleepbooten van L. Smit Co., bij welke onderneming hij vijf jaar in betrekking was en in welke periode hij het eerste transport van een dok over zee mee maakte. Van Maassluis ging de heer v. d. Graaff naar Scheveningen, waar hij spoedig als schip per dienst deed bij den Scheveninger Sleep dienst, welk bedrijf bestond in het in- en uit- sleepen van dc loggers. Ook hier bleef hij vijf jaar. In 1900 trad hij in dienst bij het sleepboot- bedrijf der fa. Zurmühlen Co, te IJmuiden aanvankelijk als kapitein van de „Assistent", waarmede hij zelfs reizen naar Noorwegen ondernam. Des zomers werden wel korte zeetochtjes ge maakt o.a. in 1907, toen een gedeelte der En gelsche oorlogsvloot voor IJmuiden lag. Menig plaatgenoot zal zich nog den roep der beman ning van de „Assistent" herinneren: „Wie gaat er mee rond de vloot?" In 1918 kwam de heer v. d. Graaff in dienst bij de fa. L. Kalis, voor welke firma hij o.a. reizen maakte naar Zuid-Amerika en de Mid- dellandsche Zee. In 1922 trad de heer v. d. Graaff in diensi bij Bureau Wijsmuller, waar hij ook thans nog werkzaam is. In zijn langdurige loopbaan als sleepboot kapitein heeft hij veel en belangrijk werk ver richt. In 1916 bracht hij onder zeer moeilijke omstandigheden een bij Zandvoort gestrande loodsboot vlot. Op verschillende sleepbooten maakte hij tal van lange reizen. Ook bezette hij met een der grootste sleepbooten enkele malen gedurende het winterseizoen een of ander bergingsstaton in de buurt, van de Golf van Biscaje. Tal van schepen heeft hij voor een wissen ondergang behoed. In 1925 kwam hij voorgoed bij Bureau Wijs muller en ook hier heeft hij voldoende zijn kunde op zeemansgebied bewezen. Uit het bovenstaande blijkt wel duidelijk, dat kap v. d. Graaff is wat men in de wande ling noemt een „ras-sleepbootman".

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1