HET NIEUWE AVONDBLAD 20e JAARGANG No. 47 VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 NMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maana 40 cents plus 2*4 cents incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1EN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 et. Ingezonden mededeeihigen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers styn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepuDliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van •en hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood doos ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls is niet xvoodlg. Uitkeeringen krachten* deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.Y.-Bank té Schiedam. Het Nieuwe Geval. 'Erg duidelijk blijkt dat men nog niet goed weet in welke stemming en toon dat spiksplin ternieuwe geval: de aanwezigheid van het in ternationale politielegertje in het Saargebied, opgevat moet worden. Vele menschen, die van het nieuwe houden en de beteekenis van de zaak doorgronden, zijn. ermee ingenomen. Anderen, behoorend tot de groote groep „die helaas alleen historisch kan denken" weten er geen raad mee of zijn geneigd er kwaad om te worden. Zoo heb ik menschen gesproken die het niet aardig van de Sariërs vonden, dat zij de aankomst en opmarsch van onze mariniers in diep stilzwijgen hebben aanschouwd. Deze menschen schenen verwacht te hebben dat het Nederlandsche contingent der internationale politie met daverend gejuich en vervaarlijk applaus begroet zou worden. Maar waarom eigenlijk? Omdat ze zoo netjes in de pas liepen, en zoo stram in de houding (behoudens dan de knip oogjes, die ongetwijfeld achter den rug van den luit langs op Saar zijn gemikt?) Kom nou! De Engelschen hebben natuurlijk ook precies in de pas geloopen en geknipoogd, en de Italianen eveneens, en de Zweden niet minder. Ze hebben evenmin hoera's geoogst. Waarom hadden onze mariniers die dan wèl moeten hebben? Dergelijke vreemde denkbeelden ontstaan door het onvermogen, om zich in de gedachten van anderen te verplaatsen, En toch zijn die Veelal zeer begrijpelijk. Men stelle zich slechts even in de plaats der Sariërs (of Saarlanders, als u dat prefereert) en bepeinze het geval. Is het een reden tot bizonderen geestdrift, als men er een massa politie bij krijgt? De politie is een zeer nuttige, zelfs onmisbare instelling en bij rustig overleg wenschen we haar allen wèl en zijn positieve voorstanders van haar aanwezigheid. Maar daarom worden we nog niet tot geest drift vervoerd! Ik ben er van overtuigd dat u nog nimmer de neiging hebt gevoeld, den zeer verdienstelijken en welbekenden ver keersagent op liet Verwulft toe te juichen. Welnu! Stel dat gij Saarlander waart, en de bekendste verkeersagent in Saarbrücken zaagt verdubbeld met een tweede en dan nog wel een van u totaal onbekenden bui tenlander zoudt gij dien dan gaan toe juichen? Geenszins. Ge zoudt denken: als die 'knaap maar niet lastiger is dan de andere, die er laatst niks van zei toen ik in gedach ten drie meter over de streep reed. Als-ie maar niet naar z'n boekje grijpt als ik m'n richtingwijzer te laat uitsteek. Als-ie maar niet.En ge zoudt hem zwijgend voorbij la ten gaan, zonder het minste enthousiasme voor zijn u onbekende uniform, die ge niet mooi zoudt vinden. Het begrip politie leidt zelden tot hoera's. omdat ten allen tijde deze nuttige instelling het gebrek zal hebben, dat zij niet alleen op anderen, maar ook op u let. En dat zij bereid is niet alleen anderen, maar ook u, als gij wet of verordening overtreedt, te verbaliseeren. Vanmorgen las ik in een Amsterdamsch blad een lichtelijk opgeschroefd stuk van een journalist, die het Kerstfeest van de mariniers in het Saargebied had meegemaakt en senti menteel deed over „het verre vaderland". Kom, kom. Erg ver is het eigenlijk niet. Er zijn tien duizenden Hollanders die op dit moment heel wat verder van honk zijn, en velen hunner zullen het op Oudejaarsavond heel wat minder gezellig hebben dan onze Saarpolitie! Dezelfde journalist, schrijvend over dat Kerstfeest, doet tragisch over „het koude, vijandige land daar buiten." „Nou moe!" zal het contingent zeggen, als het dit leest. „Niks koud en vijandig. Azzik je toch vertel da 'k gisteravond een Saartje ont moet hebnou serzant, u ken er ook van meeprate: benne die koud en vijandig? Niks dervan. As u het mijn vraagt was de wacht commandant heel^ wat kouwer en vijandiger, toen ik net vijf menuutjes te laat binnen kwam, en had-ie me bijna op de bon ge slingerd Bovendien heeft ons „Saarleger" van de bevolking al den naam „Vredessoldaten" ge kregen. Een eerenaam, waarop we trotsch mo gen zijn, en een juiste naam bovendien, want dat typeert nu precies hun missie en hun taak in het Saargebied. Trouwens ook die van de Engelschen, de Italianen en de Zweden. Eveneens „Vredessoldaten" Van Vollenhoven zou zich in dien naam verheugd hebben. Maar het is een erg nieuw geval, nietwaar, en in geen enkel geschiedenisboek kunt ge er iets over vinden. De historie herhaalt zich gelukkig hier niet! R. P. IJMUIDEN CHR. BESTURENBOND. Donderdag 3 Januari zal in het R.K. Ver- eenigingsgebouw, Mahustraat door den Chr. Besturenbond een openbare vergadering wor den belegd. In deze vergadering zullen wor den vertoond de fiims „Opgang" en die van het zilveren feest van het Chr. Nationaal Vak verbond. JAARVERGADERING CHR. BOND VAN PERSONEEL IN PUBLIEREN DIENST. Woensdag 16 Januari a.s. zal in het R.K. Vereenigingsgebouw, Mahustraat de jaarver gadering plaats vinden van de afdeeling IJmuiden van den Chr. Bond van personeel in publ-ieken dienst. Deze vergadering, die een feestelijk karakter zal dragen, wordt opgeluis terd met muziek van het Kannemer Strijkje uit Beverwijk. De bondsvoorzitter, de heer De Ridder za.1 een feestrede uitspreken. Velser Zwemvereeniging. Jaarverslag van de Commissie tot stichting van een open zwembad. Volgens het jaarverslag van de commissie tot stichting van een open zwembad over het seizoen 1934 is dit seizoen in alle opzichten gunstig geweest. Het aantal abonnementen nam met 306, het aantal bezoekers met 10252 toe, zoodat de commissie vol vertrouwen de toekomst tegemoet ziet, al bestaat de moge lijkheid. dat zij in de komende jaren voor een zware taak zal komen te staan. Door bedanken van de heeren Laffertu en Schippers kregen de heeren S. Oudhuisen en P. Visman Jr. zitting in de commissie, zoodat deze thans bestaat uit de heeren P. Borst, voorzitter, G. L. Vriend, secretaris, J. Bleeker, penningmeester, E. T. Hagen, C. Janus, S. Oudhuizen. J. W. Raadman en P. Visman Jr. Thans heeft ook de heer Hagen bedankt. Gememoreerd wordt de uitbreiding en ver betering van de zweminrichting in de sluis- put. O.a. werd een 50 Meter baan met twee startsteigers op 6 M. diep water en een 3 Me ter springtoren gebouwd, welke voornamelijk bestemd waren voor training van de cluble den en het houden van wedstrijden. Tevens werden twee douches op het terrein aange bracht. In verband met de plannen tot het stichten van een zwembad in Velserbeek zal de zweminrichting niet verder worden uitge breid. Het bezoek was als volgt: tarief B 4615 (v. j. 5091) betalende bezoekers tarief C 4957 (v. j. 4873) betalende bezoekers afgegeven contramerken 37416 (v. j. 26564) tarief A - (v. j. 81) bezoekers terrein 683 (v. j. verwerkt in ta rief C). Totaal 47671 (v. j. 37419). Het gemiddelde bezoek per dag was 338 (v. j. 286), waarvan 266 (198) abonnementhouders. Uit de cijfers blijkt, dat in 1934 minder be zoekers zijn geweest op uren voor tarief B dan in 1933. Dit komt waarschijnlijk door de toe neming van het aantal abonnementen, terwijl het toenemen van tarief C het gevolg is van het toenemend gebruik, dat de jeugd van de inrichting maakt. Toch heeft ook het slechte weer dezen zemer zijn--invloed doen gelden op het bezoek. Als het een normale zomer was ge weest, zouden de cijfers een nog gunstiger beeld hebben vertoond. Bij de opening op 19 Mei, waarvoor veel be langstelling bestond, werd de inrichting be zocht door 364 personen. De temperatuur van het water was 58 gr. F. De drukste dag was op 18 Juli toen 989 personen de inrichting be zochten, terwijl het kleinst aantal baden ge bruikt werd op 27 Mei n.l. 4. Tot chef-instructeur werd wederom be noemd de heer C. H. Vrugt. Onder zijn be kwame en actieve leiding hebben weer velen het zwemmen geleerd. Uitgereikt werden 134 diploma's V. Z. V. (w.o. 18 aan leden der V. Z. V.) en 11 diploma's van den K. N. Z. B. (op 3 na allen leden van V. Z. V.). De heer de Vrugt is benoemd tot chef-instructeur in het Sport- fondsenbad te Haarlem, zoodat V. Z. V. hem vermoedelijk zal moeten missen. Gewezen wordt op het belang van het zwem men voor de jeugd, die thans meer en meer gebruik van de inrichting gaat maken. Het contact dat de commissie had met het bestuur der Sportfondsen is zoo goed als ge heel verbroken, daar de Sportfondsen niet die activiteit aan den dag legde, welke de com missie gaarne had gezien. De commissie werkt thans zelf plannen uit voor het bouwen van een zwembad in Velserbeek. Deze plannen be vinden zich in een vrij ver gevorderd stadium en de commissie is thans bezig, te trachten geld bijeen te krijgen om de plannen werke lijkheid te doen worden. Groote steun onder vond de commissie van het gemeentebestuur, in het bijzonder van den burgemeester. Mocht de inrichting in Velserbeek tot stand komen, dan zal toch de bestaande inrichting in ex ploitatie blijven zoolang dit mogelijk en ren dabel is. DE VEREENIGING „RIJPERE JEUGD". Wij hadden het genoegen iets nader te zien en te vernemen over het doen en laten dezer sympathieke vereer.iging Zooals wij reeds vroe ger meldden heeft zij nu 5 cursussen, nl. Scheepsbouwen, timmeren, teekenen, figuur zagen en meisjeshandwerken. Het scheepjes bouwen spreekt in onze waterrijke omgeving natuurlijk het meest tot de jongens en dit is dan ook de reden, dat deze cursus boordevo1 is en wanneer er maar ruimte en vooral wat meer geld was. zou een tweede cursus daar van ook wel rendeeren. Het figuurzagen i ook flink bezet Het teekenen en timmerer kon nog wel wat meer belangstelling gebrui ken en daarvoor heeft de Vereeniging een circulaire verspreid en gebruik gemaakt var de actualiteit van onzen „Uiver", niet kun nende vermoeden dat deze zoo spoedig weer op zoo droevige wijze teruggeroepen zou wor den in de publieke belangstelling. Over den cursus voor meisjes zijn de dames- 1 eRu-.cers niet zoo erg te spreken. Het bezoek is slechts matig en dan nog onregelmatig. In dien u da mes-lezeressen meisjes in uw om geving heeft, die zin hebben in handwerken weven, raffiawerk, kunsthaakwerk cn derge lijke, moedigt u ze dan eens aan dezen cursus op te zoeken. De kosten zijn heel gering en toen wij enkele werkstukken zagen konden wij werkelijk niet begrijpen, dat de meisjes, die het gemaakt hadden dit soort handwerk voor het eerst deden. Het bestuur, dat wi hieronder vermelden geeft gaarne nadere in lichtingen. In den loop van het seizoen heeft het be stuur, dat momenteel eeheel uit heeren b" staat de dames Velthoven en Vijlbrief trokken zich terug omdat de School voed ir heel haar aandacht in beslag nam wel in- gezien, dat het een gemis is. dat het niet ove 1 assistentie van dames kan beschikken. Zr heeft daarom tegen 7 Januari 8 uur n.m. in de zaal Oranjestraat no. 1 (bovenzaal Hotel no. 1) een vergadering belegd en verzoekt alle VERZEGELDE ZAKKEN Maat gegarandeerd ERICSSOMSTR.KSLUISPL J TEL.4400 ZEEW£G_263 TEL52ZQ BEVERWIJK - J. v. SLOTEN - ALKMAARDER WEG 95 (Adv. Ingez. Med.) dames die belang in de Vereeniging stellen, daar te komen om te overleggen op welke wijze meer bekendheid aan het werk der Ver eeniging kan worden gegeven, zoowel onder ouderen om hun moreelen en financieelen steun, maar ook onder de jeugd, voor welke de vereeniging is opgericht. Dames hier is misschien een mogelijkheid voor u om met weinig tijd en moeite de vereeniging voort te helpen op den weg die zij heeft ingeslagen en die, zooals altijd in het begin nog tal van moeilijkheden biedt. Het bestuur, de namen laten wij hier volgen, zal elke hulp gaarne aanvaarden. Voorzitter R. Verbeek, Hoofd straat Santpoort: W. J. Fournier. Velserduin- weg 196; C J. Kries, Stationschef IJmuiden; A. v. d. Linden, Ericssonsstraat 1; J. P. Hey- broek, Kennemerlaan 104 KWALITEIT ONZER NOORDZEEVISCH. Hieronder volgt het overzicht van de Nieuwe Rotterdamsche Crt. over den aanvoer van visch aan den afslag aldaar. Zooals hieruit blijkt klaagt men ook in Rotterdam ernstig over de kwaliteit van de visch van IJmuiden. Alle :>orteekenen wijzen er op. dat het jaar. wat betreft den vischhandel even als een nachtkaars zal uitgaan, want gedurende de afgeloopen week was de aanvoer op eene klei ne uitzondering na niet veel zaaks en de vol gende week met de vele feestdagen kan rede lijkerwijze gesproken ook niet veel geven. Zoo doende komen wij in de vergelijking van het vorige jaar een flink stuk te kort. Niet datt er minder visch aangevoerd is. verre van dat. maar de kwaliteit gaat er ziender oogen op achteruit. Wat, als een voorbeeld te noemen, gisteren bij honderden kisten voor wat of niets over de veilingstafel geschoven werd, was gewoonweg een schande voor de Ne derlandsche zeevisscherij en een sprekende aanklacht tegen het gebruik, dat van het treilnet gemaakt wordt. In dit geval was het schelvisch, die het had moeten ontgelden; deze vischjes, ter grootte van een flinke spiering, door het net, de be handeling aan boord en heit transport zwaar gehavend, gingen voor ettelijke centen per K.G. van de hand. Voor hen, die van de veiling dezer vischjes getuigen zijn, behoeft het geen betoog, dat de zeevisscherij, zoo als de uitoefennig geschiedt door de groote schepen, die in exploitatie duur zijn, ten doode is opgeschreven en om dezen roofbouw, want anders is het niet, te bescher men en aan te moedigen, wordt de import van volgroeide visch met man en macht tegen ge gaan. Slechts op Maandag kon van een voldoen den aanvoer gesproken worden en deze werd verkregen door de vangst van 'n Rotterdam sche motortreiler, die uit tong, tarbot, schol en kabeljauw van eene zeer goede kwaliteit be stond en door den invoer van 140 kisten met schelvisch. Den Maandag hieraan voorafgaan de werd bij een aanvoer van 40 kisten een prijs van f 17 per kist betaald terwijl den af geloopen Maandag, toen de aanvoer 100 kisten grooter was f 5 per kist minder bedongen werd, zijnde een prijs, die voor den afzender nog vol doening schenkt. Deze prijsvermindering toont voldoende aan, dat de beperking /an den in voer voor den verbruiker ver van voordeelig is, terwijl de opbrengst van de vangsten van de Nederlandsche stoomtreilers, die grootendeels uit kleine visch bestaat, welke de groote visch toch niet vervangen kan, er niet mede gebaat is, om van de belangen '*an de vele kleinhan delaren maar niet te spreken, want deze zijn door een en ander leelijk in het gedrang ge komen. Op Vrijdagmorgen lag gelukkig de treillogger R.O.I. aan de markt met een mid delmatige vangst, zoodat er voor de winkeliers nog eenige mooie tong, tarbot en schol was. Alles bijeengenomen was het een schrale week, maar er kan niet veel verwacht worden als de kustvloot thuis ligt, de invoer gecontin- genteerd is en de Nederlandsche stoomvloot „rootendeels minderwaardige visch aanbrengt, vandaar dat wij begonnen met te schrijven, dat het jaar als een nachtkaars uitgaat. FEESTAVOND MANNENKOOR „DE EENDRACHT". Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van het Mannenkoor „De Eendracht" zal Zaterdag 5 Januari in Concordia een intieme feestavond worden gehouden. Het aan de vereeniging aangeboden vaan del, de behaalde medailles en andere prijzen zullen gedurende de Kerstweek worden ten toongesteld in de etalage van den heer De Vries. Coiffeur, Wijkerstraatweg. In de Kerstweek zullen geen repetities plaats hebben. De e.v. repetitie wordt gehouden op 2 Januari; NOG STEEDS KALENDERS. Nieuwe Kalenders mochten wij nog ont vangen van de Levenverzekering Mij Noord- Braband en wel een maandkalender met een sierlijk schild, een groote en zeer dui delijke maandkalender van de Nationale Le vensverzekering-Bank te Rotterdam en een handige portefeuille-kalender met tal van waardevolle gegevens van de „Eerste Nede; landsche" te 's-Gvavenhage, deze laatste door tusschenkomst van den vertegenwoordiger den heer Corn. Janus, alhier. Visscherijnieuws in een notedop. In aanvaring geweest. De motorlogger van der Duyn van Maasdam KW 97 van de reederij N. Parlevliet te Katwijk aan Zee. is in de haven van Dieppe in aanvaring geweest met een Fransche mailboot. Naar we vernemen is de haven van Dieppe, wanneer een mailboot uit vaart, geblokkeerd en mogen andere schepen dan de haven niet binnenvaren. De KW 97 zou echter toch de haven, die zeer nauw is, zijn ingevaren, met als gevolg de aanvaring. De logger is ernstig beschadigd aan het voorschip en moet vermoedelijk eerst ter plaatse repa- reeren. Een der heeren van de reederij is naar Dieppe vertrokken. Natuurijs. Het s.s. Skoger arriveerde in de Visschershaven uit Porsgrunn met een lading natuurijs voor het Natuurijs-Verkoopbureau Weer naar zee. De Eemmond is weer naar zee vertrokken. Versche haring. De stoomlogger Victor kwam met een lading versche haring uit het Engelsch Kanaal aan den afslag. DRIE GEBROEDERS MICHEL NAAR E.D.O.? Naar wij vernemen hebben de drie in V.S.V. spelende gebroeders Michel overschrijving verzocht naar E.D.O. Een der drie is de be kende doelverdediger van het eerste elftal, de beide anderen spelen in het tweede elftal. Zooals men weet, heeft U. de Wolf overschrij ving aangevraagd naar Brederode- en v. d. Lugt naar Stormvogels. WEENSCHE AVOND DER H.O.V. Onder directie van Frits Schuurman geeft de Haarlemsche Orkest Vereeniging heden avond In de Gemeemtelij'ke Concertzaal te Haarlem een populair concert, wederom een Zjg. Weensche avond. De H.O.V. speelt een tweetal Schubert- werken: Rosamunde en Itallaansche ouver ture. Brahms' Hongaarsche dansen en een aantal Strauss composities, o.m. Perpetuum Mobile. Fledermaus-ouverture en eenige wal sen. De zangeres Ankie van Wiekevoort-Crom- melin verleent solistische medewerking. CLUBTENTOONSTELLING „DE BONTE DUIF". De Postduivenvereniging „De bonte Duif" organiseert Zaterdag 12 en Zondag 13 Januari a.s. een clubtentoonstelling in „Het Wapen van Velsen". De tentoonstelling wordt Zaterdagsavonds 7 uur geopend. De tentoonstelling wordt besloten met een feestavond voor leden en genoodigden. De Noordersluis de schuldige Verzouting van het polder- water. Het gebruik van deze sluis zou worden beperkt. Sedert geruimen tijd kwamen er bij de be trokken autoriteiten klachten binnen, dat langzamerhand het polderwater van de aan het Noordzeekanaal grenzende landerijen, ja zelfs van de afwateringskanalen van de Vecht streek tot de slooten der landerijen in de omgeving van Purmerend, aan het verzouten as. Men weet dit aan het veelvuldig gebruik van de Noordersluis alhier; immers met het schutten van schepen door deze sluis worden enorme hoeveelheden zeewater verplaatst, die dan bij lagen stand van het water in de pol- derslooten gemakkelijk toegang vonden tot de rondom het kanaal liggende landerijen en het zoete water in brak veranderen deden. Men ging naar aanleiding van die klachten tot veelvuldige! en langer spuien over in de verwachting, dat dit middel afdoend zou zijn. Dochde klachten verminderden niet. Er zijn thans door de technici van den Rijkswaterstaat proeven genomen, met het doel. de oorzaken van deze verzouting op te sporen. Dit onderzoek heeft zich ook tot de binnentoeleidingskanalen der Noordzeeslui zen uitgestrekt. Men heeft in de Noordersluis een aantal flesschen, die minder of meer be zwaard waren, laten zakken en vrij gelaten. En wat bleek nu? Ondanks den krachtigen spuistroom, welke het polderwater naar buiten voerde, werden de zwaarste flesschen, die 1030 d.M. boven den sluisbodem drijvende gehouden werden, door een sterken onderstroom zeewater (dus van buiten naar binnen) het kanaal op ge voerd. Door het hooger soortelijk gewicht van het zeewater kroop als het ware een stroom zoutwater onder het zoete spuiwater door naar binnen. De flesschen, die in de Noordersluizen neer gelaten waren, kwamen tusschen de spoor brug en het pontveer weer aan de oppervlakte terwijl die van de Middensluizen reeds bij het einde van de z.g. landtong verschenen. Deze onderstroom van zeewater verspreidde zich dus ondanks het spuien over de zijtakken van het kanaal. Weliswaar gaat een gedeelte wederom als spuiwater terug, doch een even belangrijk deel blijft in de slootjes rondom de landerijen „hangen". Volgens onzen zegsman zou men thans overwegen, het schutten door de Noordersluis zooveel mogelijk te beperken. Toen deze sluis in gebruik genomen werd en het nieuwe re glement dienaangaande van kracht werd. was het slechts aan schepen boven 80 M. lengte en 18 M. breedte vergund van deze sluis gebruik te maken. Een uitzondering werd slechts dan gemaakt, indien de kapitein of de loods van een passeerend schip dit verzocht. Langzamerhand werden tot zelfs kleine vaartuigen van 10002000 ton bruto door de Noordersluis geschut en paste men deze be paling van het reglement dus zeer soepel toe. Thans schijnt men echter, gezien de klach ten der grondbebouwers ernstig te overwegen, het schutten door de Noordersluis te beper ken en de Midden- en Zuidersluizen meer dan tot nu toe in de laatste jaren het geval was, voor het middel- en kleine scheepvaartver keer wederom in dienst te stellen. TOONEELUITVOERING. De R.-K. Tooneelvereeniging „Kunst zij ons streven" geeft Zondag 6 Januari in het Pa tronaatsgebouw een uitvoering. Opgevoerd wordt de klucht „Eén dag dame" van C. van Kerckhoven Jr. De Hollandsche mariniers in het Saargebied. Een partijtje voetbal op St. Ingbert, tijdens de vrije uren. VELSEN SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon- heidseommisie coor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 2 Januari 1935, ben kantore van het B'ouw- en Woningtoezicht. Spreekuur der commissie van 10.30tot 11.30 uur voormiddags. NATUURVRIENDEN. De Natuurvriendengroep Velsen-IJmuiden organiseert a.s. Zondag een excursie naar Tey- 'ers Museum in Haarlem, yooraf wordt de vertooning van een natuurfilm in het Rem brandt-Theater aldaar bijgewoond. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 28 DECEMBER. Thalia Bioscoop: „Voor eeuwig de jouwe" en „Het geheim der Duikboot". 8.15 uur. Bioscoop de Pont: „Ik ben Suzanne" en „Zi geuner van den Nacht". 8 uur. Raadhuis: Vergadering van den gemeente raad, 7 uur. ZATERDAG 29 DECEMBER Thalia Bioscoop: „Voor eeuwig de jouwe" en „Het geheim der Duikboot". 8.15 uur. Bioscoop de Pont: „Ik ben Suzanne" en „Zi geuner van den Nacht". 8 uur.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1