Berichten in enkele regels Opiumsmokkelaars aan gehouden. Transactie had op den openbaren weg plaats. Naar V. D. verneemt, is de Rij ksveld wacht te Doorn in samenwerking met de verkeers- inspectie der Rijksveldwacht te Utrecht op het spoor gekomen van een smokkelaffaire In verdoovende middelen. Men is er, na een omzichtige voorbereiding, in geslaagd twee der bedrijvers van den mis- dadigen sluikhandel bij het afsluiten van een transactie met een derde persoon, op heeter- daad te betrappen en aan te houden, waarbij de smokkelwaar is in beslag genomen. De aanhouding geschiedde op den Rijksstraat onder de gemeente Driebergen, in tegenwoor digheid van een rechercheur van de Neder- landsche Centrale inzake de Bestrijding van den Handel in Verdoovende Middelen te Rotterdam, welke eveneens aan het opspo ringswerk deelneemt. Toen de man, die als verkooper van de verdoovende middelen op trad, en die op de fiets was, het goed wilde overhandigen aan een tweeden persoon, wiens taak het was op zijn beurt het pakket af te leveren aan den kooper, iemand uit Den Haag, die met een auto naar Driebergen was gekomen werden beiden gearresteerd. Later zijn zij weer op vrije voeten gesteld, De smokkelwaar bleek te bestaan uit een half K.G. opium, waarvan de handelswaarde ongeveer vijf gulden bedraagt en een hoe- veèlheid waardeloos salicylzuur, welke den kooper als cocaïne was aangeboden. De smokkelaars schijnen voor dit alles een prijs te hebben bedongen van eenige duizenden guldens! Het is gebleken, dat eenige inwo ners van Driebergen bij c(e affaire betrokken zijn. Het vermoeden bestaat, dat de aange houdenen in verbinding hebben gestaan met smokkelaars in Zuid-Limburg. Het onderzoek, waaraan ook de Neder- landsche Centrale te Rotterdam deelneemt, voor zoover het op het buitenland betrek king heeft, wordt met kracht voortgezet. TWIST HAD NOODLOTTIGE GEVOLGEN. De heer J. A. Dubbelman .werd Zaterdag in de Dorpstraat te Lage Zwaluwe na een on- eenigheid op het- voetbalterrein door den 17- jarigen N. v. d. Z. met een mes een tweetal steken toegebracht. Thans is hij tengevolge van die verwonding overleden. De verdachte is naar Breda overgebracht. nond van Onderwijzers bestaat 60 jaar. Feit zal bescheiden worden gevierd. Algemeene vergadering te Amsterdam. Heden en morgen wordt te Amsterdam de 61ste algemeene vergadering gehouden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Door den voorzitter, den heer S. N. Post humus werd de vergadering geopend. Hij wijdde allereerst een woord van waardeering aan zijn voorganger den heer Van der Sluys, die het voorzitterschap tijdelijk waarnam om ver volgens woorden van waardeering, eerbied en dankbaarheid te wijden aan wijlen den heer J. J. Lamers, die meer dan 30 jaren aan den Bond verbonden was, eerst als algemeen secretaris, daarna als voorzitter. Deze woorden werden door de vergadering staande aange hoord. Voortgaande wijst spr, er op dat de Bond thans zestig jaar bestaat, een feit dat be scheiden zal gevierd worden. Spr. neemt het beeld over dat de teekenaar Kooi voor dezen 60-jarige in het Bondsblad ..De Bode" toeken deHet licht in de branding. Het bondslicht dat zestig jaren reeds tegen de duisternis kampt en dat nog even helder en fel schijnt als toen de bouwmeesters van den vuurtoren de eerste onwrikbare monumenten legden. Het was in 1874, toen de Bond werd opgericht en teeken des tijds, als een „Meerenbergertje" werd begroet door ieder, die van schoolmees ters slechts „malle" dingen verwachtte. Spr. gaf een overzicht van de geschiedenis van den Bond en merkte op, dat het bonds licht van rose, rooder en rooder werd. Na 1920 volgden slechte jaren, waarin veel verlóren ging. Economische crises woeden als nooit tevoren en ook het onderwijs, hoe kan het anders, on dervindt daarvan alle nadeelen. De voortgaan de verslechteringen brengen een corps wacht gelders zoo groot, als we nog nooit hadden en het licht vermocht zelfs niet glans te wek ken in de oogen onzer jongeren, onze pas geslaagden die kans op werk meer en meer naar de verre toekomst zagen vei-schoven. of hope loos geheel zagen verdwijnen Recht op arbeid wordt de huwende onder wijzeres ontnomen, recht op arbeid voor de gehuwde vrouwen dreigt. In die omstandigheden viert de Bond zijn zestigsten verjaardag. We zeggen echter, met den meesten nadruk: het Bondslicht zal blij ven stralen met dezelfde kracht, met dezelfde energie, zooals het zoovele jaren deed. Spr. riep daarop een hartelijk welkom toe aan de gasten en extra gasten, die hij met te grooter genoegen een woord van welkom toe riep. Het verheugt spr. dat zij de uitnoodiging hebben aangenomen. Het zijn: P. L. Ossendorp oud-voorzitter; Th. M. Ketelaar, de oud-secre taris: J. F. van Zadelhoff, oud-H.B.'er voor Zuid-Holland: J. Ek. oud-redacteur van „De Bode"; Jan de Wit, de bekende oud-propa gandist: M. van Assen, rde oud-H.B.'er voor Overijsel en Gelderland: P. W, Akkerman, nog de H.O-secretaris: Ph. v. d. Vos, de oud- alg. penningmeester: H. van Lingen, de oud- H.B.'er voor Utrecht: E. J. van Det, de oud redacteur van „De Bode". Spr. zeide den ouderen kameraden dank voor wat ze vroeger deden en dat zii op dezen da?r é-n-i met hen waren Sw richtte in hef bijzonder voorts een welkomstword aan de jongeren. Zij zullen mee de eereplaats innemen op dit congres, Het ongeval te Munsterscheveld Onderhoud met een ooggetuige. Toestand van het overlevende meisje redelijk wel. Een redacteur van het Persbureau V. D. heeft Donderdagmiddag nog een onderhoud gehad met den heer A. Visser uit Munster scheveld, een der zeer weinigen, die het vree- selijke ongeval te Munsterscheveld hebben ge zien. De heer A. Visser kwam met zes kameraden per auto uit Stadskanaal, waar zij op twee den Kerstdag een kerstfeest hadden bijge woond. De heer Visser had den terugweg naar Munsterscheveld genomen over Roswinkel, terwijl de auto, die later verongelukte, via Ter Apel reed. De heer Visser arriveerde even voor dat het ongeval plaats had bij de brug. Hier stopte hij om eenige leden van zijn gezelschap te laten uitstappen. ,Met groote snelheid, minstens 40 K.M. vertelde ons de heer Visser naderde de auto, die later bestuurd bleek te zijn door -zijn dorpsgenoot Harm Buter. De snelheid was hier in verband met de te nemen bocht veel te groot. Ik stond op ongeveer tien meter af stand van' de brug en zag plotseling de auto tegen de linkerbrugleuning botsen. De inzit tenden begonnen te gillen. Het schijnt dat de bestuurder trachtte te remmen, waarbij de auto slipte, de voet van den bestuurder zeer waarschijnlijk van het rempedaal op het gas pedaal vloog, want plotseling schoot de wa gen met kracht tegen de loshangende rechter, leuning van de brug en vloog over den kop in het kanaal. Wij hoorden nog een slag en toen was alles stil." „Wat deed U toen?" „Wij holden zoo vlug wij konden naar de plek aan den oever van het kanaal, waar de auto moest zijn neergekomen. Van het voer tuig zagen wij toen alleen nog maar de kap- De rest zat onder water. Het duurde even en toen zagen wij een der inzittenden uit den wagen klimmen en daarna op den kap gaan staan, terwijl hij een meisje mee trok." „Op welke wijze hebt U toen hulp verleend?" „Ik zelf ben toen direct in mijn auto gestapt en zoo vlug mogelijk naar dokter Belksma ge reden en heb hem toen met de auto naar de brug gebracht. Toen ben ik de Koninklijke Marechaussee gaan waarschuwen, die direct den gemeenteveldwachter Zoer van het ge beurde in kennis stelde. Per auto gingen wij zoo gauw mogelijk naar de brug terug." Hoe was de toestand, toen daar terug keerde?" „Mijn kameraden hadden den lieer Van Bijlen en zijn verloofde intusschen bij den heer Kuipers in het café gebracht. Verder hadden zij ladders, palen, touw en and-er red dingsmateriaal aangebracht, doch tot op dat moment hadden zij nog niemand uit den wa gen kunnen halen. De heer Visser, die nog zeer ontdaan way van hetgeen hij in den afgeloopen nacht had beleefd, gaf vervolgens nog uitvoerig een re laas van het bergen van de slachtoffers van het noodlottige ongeval. Hij had zelf geholpen de lijken op ladders na-ar de schuur van den heer Kuipers te dragen. Verder deelde hij ons nog mede, dat de weg ter plaatse niet verlicht is. Aan den anderen kant van de brug staat een lantaarn, d-och aan den kant, van welken de beide auto's kwamen, niet. Bij het reddingswerk heeft de heer Visser, evenals andere automobilisten, die later passeerden, zijn wagen met branden de koplichten op den wal geplaatst om het werk op het water te vergemakkelijken. De toestand van mejuffrouw Buter Hedenmiddag te half drie vernamen wij bij informatie aan het Academisch Ziekenhuis te Groningen, dat de toestand van mejuffrouw Buter, die Donderdagmorgen te Munster scheveld bewusteloos uit het water werd ge haald en later naar Groningen werd ver voerd. redelijk wel was. Onderhoud met een der beide overlevenden. Te Zwartemeer had een redacteur van V. D. Donderdagmiddag een onderhoud met den eenigen manlijken overlevende van het vree- selijke ongeluk, den 21-jarigen Jan van Bij len. Deze vertelde, hoe het gezelschap jongelui reeds eenige dagen van tevoren de afspraak had gemaakt de zanguitvoering ln de Gerefor meerde Kerk te Stadskanaal op Tweeden Kerstdag te gaan bijwonen. Daarvoor waren reeds tevoren entree-bewijzen gekocht en was een groote auto gehuurd. Deze bl-eek echter toen het gezelschap zou' vertrekken niet be schikbaar te zijn en omdat de kaarten reeds gekocht warenwerd besloten den tocht met een kleine wagen te ondernemen Gisteravond te 12 uur zou men Stadskanaal verlaten, doch een defect aan de auto gaf ge- 'uim-en tijd oponthoud, zoodat pas tegen kwart over één de terugreis kon worden aanvaard. Voor in de auto nam plaats de bestuurder Harm Buter en naast deze zijn broer Lucas Buter op wiens knieën Harm's verloofde, Dien- tje Meyer, plaats nam. De andere zes perso nen zaten achterin den wagen. De terugreis verliep zonder stoornis, totdat men vlak bij de woning van het gezin Buter de klapbrug over moest. Volgens van Bijlen was niet met abnormale snelheid gereden, doch had wel bij het nemen van de bocht de vaart wat meer ingehouden moeten zijn. De auto dreigde ln aanraking te komen met de rechtsche brugleuning. Om dat te vermijden heeft de bestuurder waarschijn lijk het stuur te scherp omgegooid, met het gevolg, dat de wagen tegen de linker-brug- leuning terecht kwam en daaronder door gleed. „Wat er op dat oogenbik precies gebeurd is, zou ik niet kunnen vertellen" aldus ver klaarde de heer van Bijlen „Ik weet alleen dat wij luid gegild hebben en dat ik, toen de auto in het water lag met mijn vuist het portierraam stuksloeg, waarbij mijn rechter hand zoodanig werd gewond. Ik kon echter door de gemaakte opening mij op de autokap werken en heb daarna met veel moeite mijn meisje, Antje Buter, nog kunnen redden. Van het verdere herinner ik mij niet veel anders, dan dat men ons over een ladder van de auto gehaald heeft en dat mijn meisje be wusteloos het café Kuipers werd binnenge dragen. Daar hebben een paar verpleegster.'- zich verder met haar bemoeid, terwijl men mij bij de kachel zette om wat op verhaal te komen." Donderdagmiddag is het postvliegtuig Oehoe uit Indië op Schiphol teruggekeerd. De gezagvoerder Tepas heeft gelegenheid gehad omtrent de ramp van de Uiver, waarover hij eenige gegevens had ontvangen, rapport uit te brengen aan den directeur van de K.L.M., den heer Plesman, die zich daartoe naar Schiphol had begeven, en bereid was ons en kele mededeelingen daaniit te doen. Naar de waarnemingen van Tepas heeft men zekér te doen met een geval van blikseminslag. Op rug en zitvlak van de inzittenden vertoonden zich schroeiwonden. Een van de passagiers had waarschijnlijk een schrijfmachine op zijn knieën, waar door ook op zijn knieën schroeiwon den zijn ontstaan. Men kan met ze kerheid vaststellen dat de opvarenden niet geleden hebben. Volgens de mededeelmgen van het pomp station H 3 woedde toen het ongeluk plaats had een hevig onweer. Uit de wolken kwamen een soort vuurballen vallen, zooals wel eens tijdens onweer van uitzonderlijken aard voorkomen. Sinds jaren is het vraagstuk van bliksem inslag in studie. Bij wetenschappelijke ver handelingen neemt men aan, dat metalen vliegtuigen in onweer zekere voordeelen heb ben. Voor de internationale vliegtechnische we tenschap ligt hier een taak van groot belang om dit geval te analyseeren. Uit verschillende metalen onderdeelen van de Uiver hebben deskundigen kunnen vaststellen, dat er plaat selijk een zeer groote verhitting was. De ben zine brand, die waarschijnlijk na het ongeluk is ontstaan, blijkt slechts van zeer beperkten aard te zijn geweest. Tenslotte zei de heer Plesman, dat de wijze waarop hulp verleend was door de autoritei ten van Irak en de Royal Air Force buiten gewoon was. Uit alles blijkt dat er geen spra ke is geweest van landingspogingen. Alle in zittenden zijn waarschijnlijk tegelijkertijd jetroffen, waardoor het vliegtuig stuurloos oaar beneden stortte. De heer Plesman verklaarde nog dat er met de lijken gebeuren zal, wat de familie wenscht. Echter zal men rekening moeten houden met het feit, dat de staatswetten van Irak voorschrijven, dat indien lijken begra ven zijn, deze binnen een jaar niet meer mo gen worden opgegraven. Aan het eind van de besprekingen wees de heer Plesman er nogmaals op, dat het onge luk met de Uiver absoluut exceptioneel is. Blikseminslag zeker oorzaak van Uiver-ramp". Toestel met vliegsnelheid naar beneden gestort. Gezagvoerder Tepas deelde zijn bevindingen mee. Moeten dwergpartijen geweerd? Tweede Kamer spreekt zich uit. Bezwaren van verschillende zijden. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet, hadden verscheiden leden in het algemeen, bezwaar tegen het nemen van wettelijke maatregelen ter bestrijding van lrlpirip nprHiPTT Bijna alle partijen zijn klein begonnen. Worden kleine partijen in haaf voortbestaan en ontwikkeling belemmerd, dan zal een ver starring van de groote partijen het gevolg zijn, welke aan het politieke leven niet ten oede kan komen. Eenige leden gewaagden van een toegeven aan het verlangen van de groote partijen om ten koste van de kleine haar macht en die van haar leiders te vergrooten. Verscheiden andere leden daarentegen acht ten maatregelen als de voorgestelde noodzake lijk. Een groot deel van het Nederlandsche volk heeft nu eenmaal de neiging tot splitsing in kleine groepen met min of meer afwijken de denkbeelden. Sommige leden hadden ook bezwaren tegen de beide bij de indiening van een candidaten- lijst voortaan te vorderen waarborgsom, welke verbeurd wordt wanneer op die lijst niet een bepaald aantal stemmen wordt behaald. Vele andere leden daarentegen juichten deze rem juist toe om het indienen van snipper- lijsten,-waardoor bij elke verkiezing een be trekkelijk groot aantal stemmen verloren gaat. zooveel mogelijk te voorkomen. ■Voorts ontkenden verscheidene leden de juistheid van de vooropgestelde gedachte dat het vertegenwoordigd zijn van een aantal kleine partijen een behoorlijk functionneeren van het parlementaire stelsel onmogelijk maakt. Een voordeel van de aanwezigheid van eenlingen in de Tweede Kamer noemden som mige leden het, dat die soms onafhankelijker kunnen zijn dan de leden, die rekening moe ten houden met het oordeel van niet geheel gelij kdenkende geestverwanten. De vraag wordt voorts gesteld, of een rege ling als de onderhavige niet in strijd is met de grondwet. Ook het voorstel tot- uitsluiting van de z.g. „vrijgestelden" van het lidmaatschap van de lagere publiekrechtelijke colleges ontmoette bij vele leden bedenking. Zij wezen er op, dat dit voorstel een terugkomen beoogt op een niet zoo heel lang geleden door de Tweede Kamer met 48 tegen 30 stemmen genomen be slissing. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat het middel tegen de kwaal, welke de regeering met het hier besproken onderdeel van het wetsontwerp wil bestrijden, op geheel ander terrein moet worden gezocht, n.l. op dat van den zuiveringseed en van de gedach- tenwisseling over de personeelsbelangen. Enkele leden maakten van de gelegenheid gebruik er op te wijzen, dat h.i. bezwaren ver bonden zijn aan het huidige systeem van plaatsvervanging. Het vroegere, waarbij, als „Het Schouwspel" KerUoren! Een Haarlemsche vereeniging gesticht met controle op de financiën. „Het voornaamste is dat men ver trouwen heeft in den opgerichten Haarlemschen kunstkring Het Schouwspel." Dit was 't waarom het Donderdagavond ging ter vergade ring van de toen nog op te richten vereeniging, welke vergadering in de tuinzaal van het Concertgebouw werd gehouden. De leden van den gefail- leerden kunstkring hebben het ver trouwen in die vereeniging verloren, nadat er „met geld rijkelijk was om gesprongen", zooals de heer A. Rau- werda het uitdrukte, nadat hij had uiteengezet hoe de zaak bij de Utrechtsche politie was aanhangig gemaakt, die tot dit resultaat was gekomen. Men zal zich herinneren de débacle van den kunstkring Het Schouwspel. Hoe het geld ontbrak om aan de verplichtingen te voldoen, zoodat het erop begon te lijken dat de voorstellingen geen doorgang meer konden vinden en de leden in den lande, die wekelijks hun contributie voor de tooneelvoorstellingen hadden betaald, de dupe zouden worden. Er kwam toen een Algemeene Bemiddelings Centrale, die wenschte dat men voorloopig maar met betaling der contributies zou door gaan. Haarlem heeft zich daartegen verzet, eischte ten eerste dat de aangekondigde voor stelling van Sonna zou doorgaan, ten tweede dat geld gedeponeerd zou worden opdat de andere voorstellingen ook gegeven konden worden en ten derde dat er een commissie benoemd zou worden die de financieele gestes der vereeniging zou kunnen controleeren. Deze eischen werden niet ingewilligd, de zaak verliep en daarna kwam het faillissement. De heer Rauwerda zette voorts uiteen hoe de stand van zaken te Haarlem was en is. De heer Metz die de gelden heeft geïnd voor de oude N.V. heeft van vele zijden verwijten gehoord, die alle onrechtvaardig waren. De heer Metz heeft de leden namelijk gewaar schuwd dat de voorstelling van Sonna niet zou kunnen doorgaan, omdat de directeur van den Jansschouwburg had geweigerd de deuren te openen als er geen geld zou zijn, ofschoon hij contractueel daartoe niet het recht had. Het gezelschap Mols dat contrac tueel niet hoefde te spelen als er niet werd betaald, heeft toch een voorstelling gegeven, die, zooals men zich zal herinneren, in den Jansschouwburg plaats vond. „De heerr Metz die alle gelden geregeld heeft afgedragegn, zooals zijn plicht was, treft niet de minste blaam (applaus)De Be middelingscentrale heeft pogingen aange wend de 840 Haarlemsche leden te winnen, daar het den organisatoren om winst was te doen en zij, de wel kleine, maar niet onbe langrijke afdeeling, niet wilde missen", zei de heer Rauwerda. Nu is het zoo dat alleen plaatselijk iets kan worden bereikt. Wanneer er een vereeniging komt met een paar honderd leden (reeds kwamen 300 adhaesiebetuigingen), dan kan de vereeniging gesticht worden, Er zijn reeds onderhandelingen gevoerd, de verschillende gezelschappen zijn tot groote concessies be reid, zij wenschen geen contante betaling, daar zij weten dat er op het oogenbli'k nog geen geld in kas is. Immers is het behoud van den Haarlemschen kring ook voor de gezelschappen van belang. Er werden ter vergadering eenige vragen gesteld en daaruit bleek het volgende; Men besloot bijna unaniem een nieuwe ver eeniging te stichting, welker bestuursleden zijn de heeren A. Rauwerda, A. Eikerbout, M. H. van Goor, Van Loenen en Bensdorp. Dit bestuur wordt geregeld gecontroleerd door een financieele commissie, opdat de leden zekerheid zullen verkrijgen over de be steding van hun contributiegeld, dat 12 cent in de week zal zijn. Reeds 500 leden is genoeg voor een levenkrachtige vereeniging, die ten minste evenveel voorstellingen zal kunnen geven als destijds was beloofd. In Januari zou de eerste opvoering plaats vinden. Deze zou echter niet zijn in den Jansschouwburg, maar in den Stadsschouwburg, daar de huur van den Stadsschouwburg even hoog is als van den kleineren Jansschouwburg Het groote voordeel voor de vereeniging is dat 800 leden tegelijk de voorstelling kunnen bij wonen, zoodat dus slechts een keer zaalhuur en artistengages betaald hoeft te worden, in tegenstelling met vroeger. Indien er meer dan 800 leden komen wordt gewacht tot een tweede groep van ongeveer 800 hijeen is, zoodat er van een financieele strop geen sprake meer zal kunnen zijn. Zij die benadeeld zijn door den gefailleerden kunstkring zullen een zeer tegemoetkomende houding bij het bestuur vinden. Sommige leden vroegen details over salari- eering van de incasseerders, den administra teur den dag der voorstellingen en andere bij zonderheden die pas van later orde zijn. De hoofdzaak is echter dat de vereeniging is opgericht, dat er controle op het beheer dei- gelden is, dat de leden met vertrouwen ande ren tot lidmaatschap kunnen bewegen, dat binnenkort met de voorstellingen weer zal worden begonnen en dat een aantal van 500 reeds voldoende zekerheid voor het voortbe staan levert. De Hertog Hendrik zal op 7 Januari van Nieuwediep voor een oefentocht vertrekken. Het schip zal daar weer op 28 Maart terug- keeren. De Raad van Justitie te Batavia ver oordeelde den vroegeren secretaris van de Rechtshoogeschool J. W. S. M. tot 9 maan den gevangenisstraf wegens verduistering. Op de onderneming Maryke van de Bandar Rubber Mij. is een rubberrookhuis af gebrand; de schade bedraagt ruim f 20.000 en wordt door verzekering gedekt. De brand is vermoedelijk aan het wegwaaien van von ken te wijten. De 21 jarige hulpbesteller der posterijen G. Reichert uit Haastrecht is in de buurtschap Flisk in een baggersloot geraakt en verdron. ken. In het Roode Kruis-Ziekenhuis te 's Gra- venhage is overleden de W. Hanegraaff - directeur van de N.V. Int '■nnale water een Kamerlid uitviel, een nieuwe plaatselijke leiding in het gebied Leeuwarden. De heer verkiezing werd uitgeschreven, werkte naar Hanegraaff, te Leeuwarden woonachtig, was hun meening beter. 53 jaar oud. VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 Restrictie bevolkingsrubber wordt besproken. In buitengewone vergadering van den Raad van Ned.-Indië. Op 21 Januari a.s. zal de Raad van Ned.- Indië onder presidium van den Gouverneur- Generaal, in een buitengewone vergadering bijeenkomen. Tot deze vergadering' zijn tevens uitgenoodigd de directeuren van het Departement van Binnenlandschf Bestuur, van Economsiche Zaken en van Financiën, die eventueel vergezeld kunnen worden door hun deskundige hoofdambtenaren. Bovendien zijn tot deze bijeenkomst uitgenoodigd de gewes telijke bestuurshoofden van Sumatra, met uit zondering van Benkoelen, die van Banka en Riouw en die van de beide gewesten van Bor neo. Dit is dan de bijeenkomst, welke bij de in leidende besprekingen over de rubberrestrictie destijds in uitzicht is gesteld en welke beoogt een overzicht te verkrijgen van de werking der restrictie en van de maatregelen waarop die in de toekomst zal dienen te worden ge baseerd. De individueele restrictie, waartoe geadvi seerd werd door de gewestelijke commissies van Tapanoeli, Atjeh en het Cultuurgebied van Sumatra's Oostkust, zal binnenkort be sproken worden in een centrale commissie. Hiervoor worden nog nadere gegevens, vooral van de Oostkust van Sumatra, afgewacht, op dat vervolgens inzake deze cjuestie aan de regeering advies kan worden uitgebracht BEKENDE FIGUREN VERTREKKEN UIT INDIë. Met de „Indrapoera" zijn verschillende be kende figuren uit Indië vertrokken, zooals de vooraanstaande medici Prof. De Langen, ja renlang hoofd van de Medische faculteit en een zeer bekend internist, en dr. Offringa, hoofd van den Dienst der Volksgezondheid; verder dr. Idenburg, die een speciale opdracht heeft tot afwikkeling der NederlandschJa- pansche handelsbesprekingen, en Abdoel Ka- dir, die benoemd is tot gezantschapssecreta ris te Djeddah. Tevens vertrok met de „Indra poera" de bekende Amerikaansche baseball- •spelér Babe Ruth, die vier dagen op Bali door bracht. Hij zal gedurende zijn trip rond de wereld niet spelen en hoopt in Februari in de Vereënigde Staten terug te zijn. Nederlanders bezoeken Insulinde. Met de „Marnix van St.-Aldegonde" kwa men te Tandjong-Priok aan Jhr van Karne- beek. Commissaris der Koningin voor Zuid- Holland, alsmede prof. Klopper. De bekende teekenaar Jo Spier, die met de „Marnix" meekwam, debarkeerde te Medan. Voorts kwam met deze boot mede de heer J. R. Hob house, directeur van de Stoomvaart Mij. „Oceaan". Zakkenrollers gearresteerd. Rechercheur trof ze aan in den Parijschen trein. Donderdagmiddag zijn in den trein van Parijs naar Amsterdam tusschen den Haag en Amsterdam door een rijksrechercheur twee vreemdelingen aangehouden, die hij meende te herkennen als mannen, die zich reeds vroeger aan zakkenrollen zouden hebben schuldig gemaakt. Hij heeft de vreemdelingen gearresteerd en doen overbrengen naar het hoofdbureau van politie. Zij zullen daar o.m. geconfronteerd worden met den kaslooper, wien Maandag op de tram een portefeuille' met f 2800 werd ontrold. In elk geval staat het reeds vast, dat het vreemdelingen zonder middel van bestaan zijn. ARROND. RECHTBANK. Handel in kostelooze rijwielplaatjes. Uit het kantoor van den ontvanger der di rectie belastingen in Apeldoorn is indertijd een voorraad, kostelooze rijwielplaatjes voor 1934'35 gestolen. De verdachte van dezen diefstal is in Zutfen vrij gesproken doch de officier is hiertegen in hooger beroep gegaan bij het Hof. De helers van deze plaatjes ston den voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Een der beide verdachten, een 34-jarig tim merman alhier, zou eir maximum 80 geheeld hebben op 24 Juli. Aan den medeheler heeft verd. 20 plaatjes verkocht voor f 25. De kooper zag dadelijk wel, dat het werkloozen-plaatjes 1 waren. Verd. verklaarde de plaatjes in Amsterdam gekocht te hebben van een zekeren ten Kate „voor bijverdienste", om ze weer te kunnen verkoopen. Pres.: „Bestaat die Ten Cate wel?" Verd.: „ja zeker, meneer de president! Er zijn in Amsterdam veel van die plaatjes te koop. Van die duizend werkloozen zijn er wel een honderd, die de aan hun gegeven plaatjes willen verkoopen." De president geloofde wel, dat zooiets voor kwam, doch niet in een omvang als verd. wil doen voorkomen. De officier, mr. A. R. Andringa, merkte op, dat het plaatjes betrof met een gat er in, die ten tijde van het begaan van het misdrijf nog niet waren uitgegeven. Pres. tot verd.: „Wou U beweren dat er toen u de plaatjes kocht zóóveel plaatjes ten ver koop werden aangeboden, nog vóór 1 Aug.,' dus vóór de datum, dat ze uitgegeven waren?" Verd. „Ik kocht ze niet tegelijk doch bij1 beetjes." De officier geloofde, dat verd. geweten heeft met valsche, met „linke" plaatjes te doen te hebben. Als opzetheling niet bewezen is, schuld heling zeker'. Verd. staat ongunstig bekend, hij is reeds 3 maal eerder veroordeeld. De officier vorderde een gevangenisstraf van 6 maanden. Mr. B. W. Stomps was van oordeel, dat hier niet van opzettelijke heling sprake is. Er be staat wel degelijk* een handel in die werkloo zen plaatjes. Pres.: „Helaas!" De verdediger noemde deze belastingwet droevig, omdat daardoor de gelegenheid tot misdrijf geschapen is. Hij vroeg de rechtbank rekening te willen houden met alle omstandig heden waaronder het feit gepleegd is. Tien jaar geleden is verd. voor het laatst veroor deeld. De president merkte op, dat er een wetsont werp aanhangig is, waarin het verhandelen van kostelooze plaatjes strafbaar gesteld is. De tweede heler stond terecht voor heling van de plaatjes, die hij van den eersten verd. gekocht had. Pres.: „Het is een treurig iets hier weer eens te vernemen welk een groote omvang dit ver sjacheren heeft aangenomen." Verd. zei niet geweten te hebben dat het ge stolen plaatjes waren. Hij meende dat werk loozen, die om een gulden verlegen zaten, hun plaatjes aan den eersten verdachte hadden verkocht. De officier eischte een gevangenisstraf van 4 maanden, een strenge straf met het oog op de algemeene preventie en deze knoeierijen op groote schaal. Mr. Stomps geloofde niet, dat zelfy schuld- heling bewezen was in dit geval. Uitspraak over 14 dagen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2