HET FILIAALBEDRIJF. Indische loonbelasting aanvaard. Een lastige vraag. ZATERDAG 29 DECEMBER 1934 STA TEN-GENERAAL EERSTE KAMER Opschorting van den inkrimpingsdtvang. De Indische loonbelasting- en de wijziging- der inkomstenbelasting hadden, gelijk bekend, de instemming van den Volksraad niet kun nen verwerven. Waarop de Gouverneur-Gene raal er toe was overgegaan de betreffende .be lasting-ordonnanties zelf vast te stellen, het geen hij ingevolge de Indische staatsregeling kan doen. Met deze materie moest echter het betreffende onderdeel der Indische begrooting een verandering' ondergaan en daarvoor is de medewerking van den Nederlandschen wet gever noodig. Zoo kreeg dus ook de Eerste Ka mer hierover mee te spreken. Mr. Men-dels (s.d.) klaagde er over, dat men wel heel hooge eischen aan het bevat tingsvermogen der se natoren had schen deze twee palen in, schipperde Minister Slotemaker de Bruine, die er op wees dat diit gelegenheidswetje niet tot een principieele wijziging op het stuk der vaccinatie mag lei den. Met 18 tegen 11 (de sociaal-democraten, de v. d. Prof. Kranenburg en de liberalen Mr, Fock en Gelderman) nam de Kamer het ver lengingswetje aan. Tot besluit een stichtelijk oudej aarswoord van den President en toen hadden de senatoren weer rust tot 1935. E. v. R. Want zij moesten om der wille van den spoed zoo vlug het afdee- lingsonderzoek begin nen, dat die arme Eerste Kamerleden nog niet eens in het bezit Prof. Kranenburg', waren van de Hande lingen die hun precies konden weergeven wat er over dit onderwerp aan de overzijde was bAldus het preludium door dezen spreker ten beste gegeven. En nu de zaak zelf. Zij was niet fraai, doch niets wat we m dezen tijd moeten do-en is fraai, had de Minister van Koloniën erkend. Zeker, dat is waar, maar leelijk en leelijk zijn twee. En nu is deze oplossing wel zoo af schuwelijk leelijk, dat ik mil hierbi niet zon der meer kan neerleggen, zoo verklaarde de sociaal-democratische woordvoerder. De Re geering maakte hij er een grief van, dat de opneming (voor 2/3) der crisis-opeen ten m de normale inkomstenbelasting gelijk stond met aanvaarding van Trotsky's leer i.z. de crisis-m- permanentie. „Hm", gromde Minister Colijn. Voorts Keurde hij af, dat er te weinig va riaties in deze belasting zijn en bovendien dat de heffing niet naar het inkomen, doch naar uiterlijke kenteekenen van welstand zal plaats hebben. Ruw, grof, aldus Mr. Mendels, is heel dit belasting-ontwerp. Nadat Mr, Mendels verklaard had te zullen tegenstemmen, richtte Mr. Fock (lib.) een ver wijt aan de Tweede Kamer, die wat tijdiger dit ontwerp had dienen te behandelen. Wat het ontwerp zelf aangaat, was Mr. Fock, ondanks zijn bezwaren tegen de ontworpen regeling, bereid haar te aanvaarden nu de Mi nister al had toegezegd met het oog op een aantal moeilijkheden, nader overleg te plegen met den G.G. Prof. Kranenburg (v.d.) lag het oordeel van den z.i. deskundigen Volksraad wel heel zwaar op de maag, naar later bleek, te zwaar. Minister Colijn begon met een kort pleidooi. De senatoren-juryleden zouden toch moeten erkennen, dat hier voor de Regeering een „niet schuldig" op haar plaats was, wat het verwijt van gebrek aan spoed betrof. De data door Dr. Colijn vermeld waren inderdaad overtuigend. 'Zijn onze Kamerleden minder deskundig dan hun Volksraads-collega's, om te kunnen beoor. deelen welke uitwerking een Indische belas tingregeling zal hebben?, zoo vroeg Prof, Kra nenburg en de Minister antwoordde met de wedervraag of niet nog deskundiger isde Indische Regeering met haar geheele admini stratie? De huidige crisis-toestand neem ik niet als normaal aan, maar wel dat de huidige finan cieels moeilijkheden helaas vele jaren zoo zullen blijven, aldus Dr, Colijn, die nog eens in herinnering' bracht waarom z.i. de G. G. te recht tot vaststelling' der betreffende be lasting regelingen bij ordonnantie was over gegaan. De Minister toonde voorts o.m. nog eens de noodzaak dezer be lasting-verhooging aan, ten einde niet tot een algeheele, af braak te hoeven ko- j men. Maar moest men dan niet tot een an- Mr. Fock dere belasting zijn toevlucht nemen, b.v. een uitvoerrecht op aard olie en op rubber, gelijk Mr. Mendels gewild had? Waar nergens ter wereld een uitvoer recht op aardolie wordt geheven zou het zoo zei de Minister een, dwaasheid wezen dat in Indië wel te doen. Met de rubber staat feet iets anders. Minister (5olijn zal het toe juichen als daarvan een uitvoerrecht geheven kan worden (wat gegeven de internationale rubber-verhoudingen op zichzelf geen be zwaar zou opleveren), doch dan moet er eerst een restrictie-systeem voor de inlandsche rubber gevonden, dat gelijk werkt als het beperkingsstelsel voor de rubber van de Europèesche ondernemingen. Tengevolge van de wijziging der inkomens- structuur moet de belasting-structuur veran dering ondergaan. Vandaar dat hier een ver schuiving naar de lagere inkomens onontbeer lijk -was. Van meet af aan was volmaakt onuitvoer baar geweest de dwaze in 1,920 ingevoerde maatregel van unificatie van "het belasting systeem voor Europeanen, en inlanders. „Dat was voor mijn tijd" kon de oud- G. G. Mr. Fock den heer Mendels lachend toe roepen, toen deze hem hier al op aankeek. Na een enkele repliek ging het wetsontwerp er slechts met kleine meerderheid (2216) door: met de sociaal-democraten en de Vrij zinnig-democraten stemden ook nog een aan tal R.K. leden tegen. Leverde de wijziging der Ziektewet, die er evenals een groot aantal onbesproken geble ven voorstellen z.h.s. doorging geen vermel denswaardige gedachtenwisseling op, iets lan ger stond men nog even stil bij het ontwerp tot verlenging van de tijdelijke stopzetting van den z.g.n. indirekten vaccinatiedwang'. Dr. Wibaut voelde er het meest voor met deze op schorting op te houden en inenting van kin deren beneden het jaar verplichtend te stel len, Daarentegen bleek de heer v. Asch v. Wijk (a.r.) juist verlangend uit te zien naar het oogenblik waarop de vaccinatieplicht voor goed tot het verleden zal behooren, aangezien z.i. het encephalitis-gevaar te groot blijft. Tus- NEDERLANDSCH WEGENCONGRES. De Ver. Het Nederlandsch Wegencongres hield een korte jaarvergadering in den Die rentuin te 's Gravenhage. De secretaris-penningmeester, deheer H. W. O. de Bruyn, bracht het jaarverslag uit. In deplaats van de heeren ir. L. H. W. van Dijk, ir. J. J. va nLeeuwen, ir. D. A. van Heyst en ir. J. M. H. R. Kersemaekers werden tot leden van het algemeen bestuur van hot Ned Wegencongres gekozen ir. W. A. de Graaff, di recteur gemeentewerken te Amsterdam, jhr. ir. C. J. A. Reigersman, hoofdingenieur-directeur van den prov. waterstaat in NoordihoJland te Haarlem, dr. ir. L. R. Wentholt, hoofdingenieur in het district Twenthe-kanalen, te Zutphen en J. J. Talsma, burgemeester van Renkum. Zes arbeiders by brand ernstig gewond. Vat aceton ontplofte. Geen direct levensgevaar aanwezig. Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur is in Ivo van Haren's schoenfabrieken te Waalwijk, in de afdeeling waarin licht brandbare stoffen worden bewaard, zooals benzine en aceton voor het vervaardigen van cementlijm voor eigen gebruik, door nog onbekehde oorzaak brand uitgebroken. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met de ontruiming van het lokaal en de blu&sching. Plotseling ontplofte met luiden knal een groot vat aceton. Door de uitslaande vlammen werden verschillende ar beiders min of meer ernstig in het gezicht ge wond. Het ernstigst waren er aan toe de arbeiders C. van Oostrum, R. van der Hammen. A. de Brouwer en van de Bogaert, allen uit Waal wijk en Kogi, een knecht van de firma Sche pers uit Heerlen, die in het gebouw aanwezig was in verband met de installatie van een nieuw deel van het gebouw. Deze mensehen werden per auto naar het ziekenhuis ver voerd. Eenige andere arbeiders liepen lichtere brandwonden op. Ook A. van der Heiden uit Drunen is later in het ziekenhuis opgenomen, Ook al in verband met de installatie van de nieuwe afdeeling waren op dit uur niet alle arbeiders aanwezig. De brand had op zich zelf niet veel te beteekenen en kon door eigen bluschmiddelen van de fabriek worden ge- bluscht. De brandweer van Waalwijk, die spoedig ter plaatse was, behoefde niet In te grijpen. De schade is niet aanzienlijk. Bij nadere informafte in het ziekenhuis bleek, dat bij geen der gewonden ernstig levensgevaar bestaat. Een Engelsch weekblad heeft aan zijn lezers de belangrijke vraag gesteld: „wat bevalt u het minst in de vrouw?" Ik heb expres het nummer met de' antwoor den niet gelezen, Om niet beïnvloed te worden en zelf zelfstandig mijn antwoord te formu leeren. Het is verschrikkelijk lastig. Want ik weet, om te beginnen, alvast niet wat „de" vrouw is en wie zij is. Is het Mariene Dietrich of mijn tante Agaath'? Is het 't meisje met de blauwe hoed, de norico en het ringetje uit het Palais des Dames, of de jonge dame die gisteren in de bioscoop tegen me lachte en toen ik zei: „vindt u de film mooi?", met een woedend gezicht twee plaatsen opschoof, zoodat een akelig magere jongen met melkboerenhonden haar en zwarte tanden, die een rij achter me zat, mij in m'n rug uitgrinnikte? Is „de" vrouw het meisje dat vertelt over „me moe" en „me verkeering" en „jö, doe- nies-soo-eng", of het kind dat gilt dat ze een jazz-fan is en Melle Weersma véél knaller vindt dan de Ramblers? Is'het de jonge weduwe met twee dochtertjes die bridge-les geeft om kleertjes voor de kin deren te kunnen koopen, of mijn nicht, die naar Arosa is, omdat je met de Kerstdagen gewoon niet in de stad kunt blijven? Is het Betsy, die tegen losbandigheden is, Agnes de Vries'Bruins, die tegen oorlammereo voor mariniers is, of Bets BakkerNort die tegen ontslagen huwende onderwijzeressen is? Roode, vergulde en verzilverde nagels be vallen mij zéér weinig bij de veertig-jarige mondaine snobbiste Baby Bouterse, maar dat meisje vorige week bij Carlton stonden reuze. Onverschilligheid en onaandoenlijkheid voor het leven en den nood der menschen is de naarste eigenschap van Mientje, maar Joop heeft er een houding van gemaakt, die haar iets etherisch, iets onwezenlijks, iets zoemend- bij tje-van-bloem-naar-bloemachtigsgeeft. Wanneer Johanna de meest onlogische ge volgtrekkingen, argumenten' en veronderstel lingen te berde brengt, maak ik mij woe dend op Johanna, maar wanneer Marietje er iets krankzinnig-ongefundeerds uitkraamt, raak ik in vervoering en zeg: „Marietje, je bent 'n schat-van-een-èchte vrouw. Zoo on logisch kan alleen maar een vrouw zijn en dat staat 'r nu juist zoo aardig". En ondertusschen zit ik maar met die vraag van het Engelsche weekblad: „Wat bevalt u het minst in de vrouw?" Dat zij nukken heeft? Nee, want die nukken brengen óók veel zaligheid mee. Dat zij zooveel tijd noodig heeft om zich te kleeden? Nee, want „de" vrouw moet zich nu een maal goed soigneereh, opdat iedereen in den schouwburg' zegt: „wat - heeft-Ae toch altijd aardig gezelschap" en opdat tante Hubertine zegt: „nu ja, die neef, ik wéét het niet, maar 't is alwéér een ander". Dat zij liever de familie-advertenties leest, dan het hoofdartikel over de Varkens-Cen trale? Eerlijk is eerlijk, maar ik houd er óók van mij erover te verbazen, dat die vrouw van Jansen, die een. jaar geleden pas weduwe is geworden 't kon twee j aar zijn, maar meer dan drie is het in géén geval nu al weer met Pietersen ondertrouwd is en als ik me niet vergis, hebben zij elkaar door Jansen leeren kennen en Pietersen zat, geloof ik, met Jansen aan één tafeltje in de sociëteit èn 't mensch dee of ze zoo diep-bedroefd was en nou zie je maar 'ns hoe ze dat geméénd heeft Dat zij altijd er op uit is koopjes te halen en dienzelfden middag voor een paar gulden In 't hijzonder voor het Kruidenierswarenbedrijf. Kort geleden verscheen een publicatie van het Comité van Samenwerking uit de in ons land bestaande landelijke kruideniersvereeni- gingen over de uitbreiding van het aantal fl- liaalwinkels in den kruidenierswarenhandel. Vanwaar dit onderzoek. Eenerzijds om de po sitie in eigen kring duidelijk vast te stellen, anderzijds om misschien zoodoende materiaal te verkrijgen, waaruit zou moeten blijken, dat het filiaalbedrijf een nadeeligen invloed heeft op het particuliere middenstandsbedrijf. De verkregen cijfers zijn weinig geschikt om met zekerheid conclusies te 'trekken. Het materiaal is daarvoor te klein van omvang. Wel mag met groote waarschijnlijkheid vastgesteld worden, dat de toeneming van het filiaalbedrijf den zelfstandigen middenstander niet ten goede is gekomen. De kritiek op het ingesteld onder zoek is gemakkelijk te leveren. Moeilijker is het evenwel de bezwaren te ondervangen. Immers, dit werk is tijdroovend en daarom kostbaar, terwiil gewoonlijk onvoldoende me dewerking wordt ondervonden van belangheb benden. Zoo is het aantal plaatsen, waar een onderzoek heeft plaats gehad klein, veel te klein, waardoor het maken van gevolgtrekkin gen uiterst gevaarlijk wordt. Daarbij komt dan nog, dat de toestanden op 1 Januari 1930 en 1 October 1933 zijn vergeleken. Deze wille keurige data bieden op haar beurt gevaren, evenals de berekeningen der toeneming-per provincie en de onderlinge vergelijkingen, wel ke daarop worden gebaseerd. Dat alles zou in- tusschen nog te overkomen zijn geweest, in dien niet door Dr. Th. van Luytelaer in het orgaan Middenstandsbedrijf van November 1934 vastgesteld had moeten worden, dat de becijferingen door het Comité wereldkundig' gemaakt, op tal van plaatsen onjuist blijken te zijn. Het heeft weinig zin deze fouten met den vinger aan te wijzen. Men kan er alleen zijn verbazing over te kennen geven, dat het mogeli,jk was, dat de centrale middenstands- vereenigingen een en ander hebben laten pas- seeren. De gemaakte fouten, zijn door Dr. v, Luytelaer verwerkt in een nieuwe statistiek, die een duidelijker beeld geeft van de ver schillende toenemingspercentages. Daarbij is komen vast te staan, dat het Comité van 'Sa menwerking belangrijk bleef onder de werke lijke percentages. Deze toonen aan, dat er blij kens het onderzoek op 1 October 1933 in 86 plaatsen 1221 filiaalwinkels in de kruideniers- warenbranche waren tegenover 963 op 1 Jan. 1930, Een vermeerdering dus van 258. De toe neming bedraagt gemiddeld over de verschil lende provincies en bij de onderzochte geval len 26,8 procent. Daarbij spant Noord-Holland de kroon, De procentueele toeneming bedraagt in deze provincie 37.5, tegenover slechts 15.7 procent in de provincie Utrecht, De vermeerdering is intusschen zeer beduidend en moet voor den zelfstandigen middenstander wel te denken geven. Gelukkig vefkeert deze niet alleen in een dergelijke weinig benijdenswaardige posi tie. Want ook de fabrikanten en zeer in 't bij zonder de grossiers zullen zich van dit feit terdege rekenschap moeten geven. Reeds in 1929 werd in het zoo bekende Kruideniersrap- port de aandacht gevestigd op de beteekenis van het filiaalbedrijf voor ons land; en het aantal dezer bedrijven voor ons geheele land op 875 gesteld. Ook in vergelijking met dat jaar is er dus een zeer beduidende vermeerdering t.o.v. 1 Octo ber 1933. Maar wij hebben nog de beschikking over een aantal andere gegevens. De reeds meergenoemde Dr. v. Luytelaer, die door zijn functie hij een der bekende Nederlandsche Grossiersvereenigingen als uiterst bevoegd moet worden beschouwd, heeft op grond van door hem verkregen inlichtingen vastgesteld, dat het totaal aantal dezer filiaalzaken in ons land op dit oogenblik 1350 tot 1400 bedraagt, welke geëxploiteerd worden door een vijftien tal grootwinkelbedrijven. Beschouwt men de gegevens der steden Amsterdam, Rotterdam en's Gravenhage afzonderlijk, dan blijkt dat het aantal filiaalwinkel tusschen 1 Januari 1930 en 1 October 1933 te Amsterdam steeg van 188 tot 258, te Rotterdam van 195 tot 247 en te 's-Gravenhage van 106 tot 135. De pro centueele stijging is het grootst voor Amster dam, nl. 37.2, voor Rotterdam 26.7 en voor s-Gravenliage 27.4. Het aantal inwoners per filiaalwinkel bedroeg in deze drie steden resp, 3017, 2380 en 3475. Uit alle beschikbare gegevens, niet alleen door dit onderzoek, maar ook door de verkre gen resultaten op ander gebied, is wel komen vast te staan, dat het grootwinkelbedrijf, in den vorm van filiaalwinkel, den zelfstandigen detaillist terrein ontneemt. Of en in hoe verre aan dit proces een halt moet worden toegeroepen ligt buiten het bestek van dit ar tikel. Ook op dat gebied bestaan voor- en te genstanders, waarbij de eerste groep nog we der sterk verdeeld is met betrekking' tot de toe te passen middelen, Intusschen heeft het onderzoek van het Comité van Samenwerking nieuw materiaal aangevoerd, hetwelk een ern stige studie, maar vóór alles: aanvulling verdient. MOLLERUS. onnuttige en onnoodige theekopjes koopt, om dat die zoo spot- en spotgoedkoop zijn? En ben ik gisteren dan niet naar huis ge- loopen, omdat je daarmee gemakkelijk vijftig cent voor een taxi kunt uitsparen, nadat ik drie kopjes thee gedronken had, terwijl ik best met één had kunnen volstaan? Nee, ik doe maar niet mee aan die enquête van het Engelsche Weekblad. Niets bevalt mij het minst aan de vrouw. Alles bevalt mij het best aan de vrouw. Behalve wanneer ze mij een engerd vindt. Mr. E. ELI AS. Rekening voor „zwevende" vorderingen. Te Berlijn geopend. Het Nederl. Haagsch Corr. Bureau deelt mede: Van officieele zijde wordt bekend gemaakt dat ten behoeve van de belanghebbenden bij de niet op Sonder- of Zwischenkonto uit staande vorderingen (z.g.n. „zwevende vorde ringen) een rekening is geopend bij de „Deut sche Berechnungskasse" te Berlijn welke reke ning den naam zal dragen „Treuhandakonto Niederlande". Belanghebbenden wordt in over weging gegeven ten spoedigste hun Duitschen debiteur opdracht te verstrekken tot storting van he bedrag der vordering op deze rekening. (Dus niet bij een zgn. deviezenbank). M. Adatsji overleden. Geleerde en diplomaat van bijzondere vermaardheid. Oud-president van het Permanente Hof. Vrijdagmiddag te half zes is in de Boerhaavekliniek te Amsterdam, waar hij enkele maanden verpleegd wend, op 64-jarigen leeftijd overleden de heer Adatsji, oud-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's Gravenhage. De laatste dagen was in zijn toestand een- verergering ingetreden, zoodat dan ook het einde elk oogenblik verwacht kon worden. Aan het sterfbed waren aanwezig de echt- genoote van den heer Adatsji, de gezant van Japan te 's Gravenhage," de heer Taketomi en diens echtgenoote. Met den heer Adatsji is éen geleerde en di plomaat heengegaan, die. niet alleen in de rechtsgeleerde wereld een groot aanzien ge noot, doch die ook op tal van belangrijke pos ten zijn land onschatbare diensten heeft be wezen en bij verschillende internationale con ferenties een vooraanstaande positie heeft ingenomen. De heer Adatsji is in 1870 geboren en stu deerde aan de Hoogeschool te Tokio in de rechtsgeleerdheid. Na zijn promotie trad hij in dienst bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken als attaché. In 1893 werd hij naar Europa gezonden en benoemd tot attaché bij de Japansche legatie te Rome. Vervolgens was hij als zaakgelastigde werkzaam, te Parijs. Daarna diende hij zijn'land als gezant in Mexico en vervolgens in dezelfde waardigheid in België. Deze laatste functie bekleedde hij tijdens de oorlogsjaren, toen de Belgische re geering te Havre gevestigd was. Na den oorlog, in 1920, werd hij benoemd tot Ambassadeur te Brussel en in 1927 als zoo danig te Parijs. Bij de eerste vergadering van den Volken bond was hij eerste plaatsvervangend gedele geerde van Japan en vervolgens op alle andere Volkenbondsvergaderingen gevolmachtigd ge delegeerde van Japan. Gedurende enkele ja ren vertegenwoordigde de thans ontslapen staatsman zijn land in den Volkenbondsraad, waar hij de functie vervulde van rapporteur over de kwestie der minderheden. Ook was hij vertegenwoordiger van, zijn land bij het Internationaal Arbeidsbureau en in 1923 pre sideerde hij de Algemeene Arbeidsconferen- tie. Bijzondere aandacht trok zijn werkzaam heid en activiteit tijdens de eerste Haagsche Herstelconferentie (19291930). Sinds Juni 1924 was de heer Adatsji lid van het Perma nente Hof van Arbitrage, terwijl hij voorts lid was vair talrijke geleerde genootschappen. Sinds 1924 was hij ook lid van het Instituut voor Internationaal Recht. In 1930 werd de heer Adatsji. gekozen tot rechter in het Permanente Hof van Inter nationale Justitie en in 1931 tot president van dit hooge rechtscollege. Hiermede had deze voortreffelijke jurist en diplomaat de bekroning gevonden van zijn schitterende loopbaan. Drie jaar bleef hij president van het Hof. Toen werd hij als zoodanig opgevolgd door Sir Cecil Hurst. De tegenwoordige Japansche gezant, de heer Taketomi is gehuwd met een dochter van den ontslapene en vertoefde sinds gisteren aan het ziekbed van zijn schoonvader. Crisis-steunbeschikking bloembollen. De minister van economische zaken, gelet op de artikelen 3, lid 1, onder, g, en 8 van de land bouw-crisiswet 1933 en de artikelen 2, 3, 4 en 6 van de erisis-steunheschikking 1933 en artikel 4 van de crisis-monopoliebeschikking, heeft besloten: te erkennen als producenten van crisispro ducten alle in Nederland gevestigde telers van bloembollen als bedrijf, bloembollenexporteurs en bloembollenhandelaren, voor zoover dezen als zoodanig zijn aangesloten bij de Stichting Nederlandsche Sierteeltcentrale, gevestigd te 's Gravenhage; uit het landbouw-crisisfonds aan de produ centen van crisisproducten hierboven genoemd steun te verleenen tot een bedrag van ten hoogste voor bollen van: a. Hyacinthen f 600.000 b. Vroege tulpen 400.000 c. Darwin-, Mondei-, Late en alle an dere tulpen 600,000 d. Narcissen 300.000 ten einde hen voor het overschot aan lever bare, in Nederland geteelde bloembollen, dat aan het einde van het handelsseizoen niet door den handel is opgenomen, tegen inleve ring te vergoeden 85 pet. der minimumprijzen voor de onderscheidene soorten bloembollen, zooals deze prijzen zijn vastgesteld in artikei 5, onder C, b, bloembollensaneerlngsplan 1934 (Export), juncto artikel 15 bloembollensanee- ringsplan 1934 (Exportbeschikking'). De Staatscourant van Vrijdagavond no. 249, bevat het reglement steun bloembollen 1934, waarin de nadere bijzonderheden zijn geregeld. Aardbeving in Zuid-Portugal* Gevangene profiteerde er van. Uit Lissabon 28 Dec.: In de provincie Ael- garve heeft een krachtige aardbeving groote ontsteltenis gewekt onder de bevolking. De muren van het voormalige Moorsche kasteel Silves zijn ingestort en het slot dient thans als gevangenis een gevangene slaagde er in te ontsnappen. - DE „KONINGIN ASTRID" IN HET VADER LAND TERUG. BRUSSEL 28 Dec. De Havilland Cornet „Koningin Astrid", bestuurd door den Engel- schen piloot Waller en den Belgischen vlieger Kapt. Franchomme is hedenmiddag te Brus sel onder groot enthousiasme aangekomen na een vlucht van Oran in Noord-Afrika. Het be trof hier een proefvlucht voor het onderzoeken van de mogelijkheden van snelle postverzen ding tusschen België en de Belgische Congo. Zwarte pest terroriseert China. Duizenden personen aangetast. In de omgeving van Hwaingan in de Chïnee- sche provincie Kiangsoe, op ongeveer 200 KM ten Noorden van Nanking, zijn duizenden per sonen aangetast door de z.g. zwarte pest. Velen zijn reeds overleden. De Centrale Economische Raad heeft van Nanking alle beschikbare artsen naar het epidemiegebied gedirigeerd. De provinciale autoriteiten hebben verdere' hulpexpedities gevormd. SANTPOORT NED. HERVORMDE KERK. V.m. 10 UUT? Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, Oudejaarsavond. Nam. 8 uur: Prof. dr. G. A. van Bergh van' Eysinga. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. NED. HiERV. EVANGELISATIE. V.m. 10 uurj Ds. M. G. Blauw. Nam. 5 uur: Geen dienst. Nam. 7 uur: Ds. J. C. van Apeldoorn, Leiden GEREF. KERK, Buxgem. Enschedélaan hoek Frans Netscherlaan. V.m. 9.45 uur: Ds. W. Breukelaar, em. pred. Nam. 5.30 uur: Dezelfde. Collecte voor de kerkelijke kas Oudejaarsavond. Nam. 8 uur: Ds. W. Breukelaar Nieuwjaarsdag. V.m. 9.45 uur: Ds. W. Breukelaar. GEREF. KERK IN HERSTELD VERBAND, Gebouw Bethel, Wüstelaan, V.m. 10 uur: de heer K. v. d. Berg. Oudejaarsavond. Nam. 7.30 uur: de heer K. v. d. Berg. IJMUIDEN LEGER DES HEELS. V.m. 10 uur: Samen* komst. Nam. 8 uur: Samenkomst. Kapiteine Edelkoort. GEREF. KERK, Wilhelminakade. V.m. 10 uurj Ds. R. J. v. d. Meulen. Nam. 5 uur: Ds. S. E. Wesbonk. Oudej aarsavond. Nam. Ds. Wesbonk. Nieuwjaarsdag. V.m. Ds. R. J. v. d. Meulen. HULPKERK, Marnixschool. V.m. 10 uurj]' Ds. S. E.. Wesbonk. Nam. 5 uur: Ds. R. J. v. d. Meulen. CHR. GEREFORM. KERK. V.m. 10 UUTS de heer I. de Bfuyne Zwolle, theol. student, Apeldoorn. Nam. 5 uur: Dezelfde. Oudejaarsavond. Nam. 7.30 uur: Leesdienst. Nieuwjaarsdag. V.m. 10 uur: Leesdienst. NED. HERV. EVANGELISATIE, Pr. Hendrik straat 117. V.m. 10 uur* Leesdienst. Nam. 5 uur: Leesdienst. Oudej aarsavond. Nam. 8 uur: J. Meel, Leiden. GEREF. EVANGELISATIE, De Wetstraat. Geen opgaaf ontvangen. DOOPSGEZ. GEM. en AFD. NED. PROTES TANTENBOND, Helmstraat 9. V.m. 10.30 uur: Ds. Arisz, Amsterdam. Oudejaarsavond. Nam. 7.30 uur: Ds. Milatz. IJMUIDEN-OOST VER. VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. Vereenigingsgebouw, Groeneweg. Oudejaarsavond. Nam. 7. uur: Dr. H. Faber. GEREF. KERK, Velserduinweg, V.m. 10 uur:] Ds. van Teylingen. Nam. 5 uur: Ds. van Teylingen. Oudejaarsavond. Nam. 8 uur: Ds. van Teylingen. Nieuwjaarsdag. V.m. 10 uur: Ds. van Teylingen. HERSTELD APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM, Willebrordstraat 10, IJmuiden-Oost. V.m. 10.15 uur; Godsdienstoefening. Nam. geen dienst. Oudejaarsavond en Nieuwjaarsmorgen geen dienst. BEVERWIJK VEREENTGING VAN VRIJZINNIG HER VORMDEN, Noorderparklaan. Geen dienst. Oudejaarsavond, Nam. 7 uur: Ds. A. v. d. Heide, Voorburg. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, Meerstraat. -• V.m. 10 uur: Ds. J. D. van Calcar. Oudejaarsavond. Nam. 7 uur: Ds. J. D. van Calcar. EVANG. LUTHERSCHE GEMEENTE. Koning straat. Geen dienst Oudejaarsavond. Nam. 7 uur: Ds. J. Ph. Haumersen. GEREF. KERK, C. H. Moensplein. V.m. IQ en nam. 5 uur: Ds. F. Kramer. Oudejaarsavond. Nam. 7.30 uur: Ds. F. Kramer. EVANGELISATIE „EMMANUEL", Zeestr. 26. V-m. 10 uur: de heer H. Kok, 12 uur: Zondagsschool. Nam. 7.30 uur; Gedachtenisrede. Maandag geen zangrepetitie, Donderdag nam. 2.30 uur: Vrouwenkrans. Nam. 7 uur: Dank- en Bedestond. Nam, 8 uur: Voorstelling' van den Taberna kel. Toegang vrij. Allen welkom. EVANGELISATIE „EB EN HAEZER", Ka- ningstraat 99. V.m. 10 uur: de heer W. Akse. Nieuwjaarsdag. Geen diensten. HEEMSKERK UED. HERVORMDE KERK. V.TTL TB ÜUfï IJzerman,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2