VERWACHT WORDENDE SCHEPEN; WEERBERICHT. Visscherij-Snufjes Schip verm, aankomst Amstelland Alcinous Aizkarai Mendi Alkmaar Aurora Ariadne Alton a Arend skerk Barneveld Boskoop Bloemfontein Bureya Bennekom Batna Ceres (Ned.) Duivendrecht Delphoi Eridano Flandria (Ned.) Euterpe Emmy Friedrich Ganymedes Grey County Galgewater Granheim Heidelberg Helder Henry Stanley Irene It .uri Joh. v. Oldenbarneveldl Jagersfontein Kalypso Vergottl Kurmark L. Z. Cambanis Leeghwater Main Margot (Eng.) Montferland Macuba Mirach Maaskerk Mul an Merope Madoera Neumark Nicolas Pateras Nautaise Nereus Orestes Odysseus Orpheus Perratis L. Cambanis. Poelau Laufc Peisander Phrygia Polydorus Poelau Bras Perseus (Ned.) Randfontein Rhea (Ned.) Rhesus Serooskerk Salabangka Stella (Ned.) St. Louis Segura Springfontein Streefkerk Saleier Snar Simon Bolivar Tabian Triton Waterland Vesta (Ned.) Venus Vecht Van Rensselaer Vulcanus Zuiderkerk Vancouver Batavia Buenos Aires Chili Middell. Zee West Indië Ned. Indië Japan Chili Chili Z. Afrika Leningrad Hamburg La Goulette (v. IJm.) Bourgas Constantza Concepcion La Plata Buenos Aires Bordeaux Kiel (v. IJm.) Constantza Buenos Aires Buenos Aires Trangsund Ned. Indië West Afrika Freetown Danzig Ned. Indië Batavia Hamburg- Buenos Aires Ned. Indië Buenos Aires Buenos Aires Japan Buenos Aires Hamburg Curacao La Plata Hamburg Gefle Hamburg Batavia Ned. Indië Sfax Caen (v. IJm.) Portugal "T Constantza Oporto Stettin Beunos Aires Batavia Batavia Mexico Batavia Ned. Indië Danzig Zuid-Afrika Mldd. Zep Ned. Indië Japan Ned. Indië Alexandrië Pto. Barrios Buenos Aires Zuid-Afrika Z. Afrika Hamburg Susa West Indië Ned. Indië Alexandrië Buenos Aires Midd. Zee Midd. Zee Gdynia. West Indië Middell.' Zee Japan 27 Dec. 16 Jan. 6 Jan. 10 Febr. 31 Dec. 6 Jan. 28 Dec. 5 Febr. 29 Dec. 16 Jan. 25 Dec. 30 Dec. 30 Dec. heden 28 Dec. 7 Jan. 28 Dec. heden 10 Jan. 28 Dec. 4 Jan. 20 Jan. 30 Dec. 29 Dec. 4 Jan. 29 Dec. 31 Dec. 4 Jan. 12 Jan. heden Laatste bericht 27 Dec. te Londen. 25 Dec. te Londen. 13 Dec. vertrokken. 26 Dec. van Talcahuano. 24 Dec. van Palermo. 15 Dec. van Puerto Barrios. 19 Dec. van Macassar. 25 Dec. te Yokohama 27 Dec. te Liverpool. 26 Dec. van Paita. 26 Dec. van Las Palmas. 25 Dec. vertrokken, in lading. pass. 26 Dec. Gibraltar. 26 Dec. te Izmir. 27 Dec. te Antwerpen, in lading. in lading. 25 Dec. van Rio Janeiro, in lading, in lading. pass. 27 Dec. Lydd. in lading, in lading. 23 Dec. vertrokken. 21 Dec. van Colombo. 28 Dec. van Lagos. 19 Dec. van Freetown, in lading. 25 Dec. van Port Said. 21 Dec. van Gibraltar', in lading. 2 Dec. vertrokken. 24 Dec. te Macassar. 26 Dec. van Rosario. in lading. vertrekt 29 Dec. van Marseill in lading, in lading, in lading, in lading, in lading. 17 Dec. vertrokken. 27 Dec. vertrokken. 27 Dec. van Belav/an. pes. 27 Dec. Malta. 23 Dec. van Gibraltar. 27 Dec. vertrokken. 27 Dec. te Oporto. 23 Dec. van Cavalla. 26 Dec. van Corcubion. in lading. 2 Dec. van San Pedro. 25 Dec. van Napels. 25 Dec. van Port Said. 26 Dec. van Colon. 25 Dec. van Padang. 24 Dec. van Sabang. 25 Dec. te Kopenhagen. 23 Dec. van Las Palmas. pass. 27 Dec. Lydd. 23 Dec. van Belawan. 24 Dec. te Rotterdam. 27 Dec. te Barcelona. 26 Dec. van Gibraltar, pass. 25 Dec. Azoren. in lading. 28 Dec. van Port Said. 27 Dec. van Dar es Salaam. 27 Dec. vertrokken. pass. 26 Dec. Gibraltar. 125 Dec. van Barbados. 27 Dec. van Coruna. 23 Dec. te Burriana. 24 Dec. vertrokken. 27 Dec. van Cadix. 25 Dec. van Puerto Empedoe! 24 Dec. vertrokken. 27 Dec. van Funchal. 27 Dec. te Venetië. 26 Dec. van Penang. Inbrekers openden brandkast der N.V. v. d. Vliet Co. Visschershaven Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMU1DBN AAJWKKOMBN SCHEPEN m.s. Noorsch Duitsch Skoger Geier Brevik Rotterdam ijs laden UMUIDEN Vischsloep opgepikt. Vermoedelijk van de vier afgedreven Scheveningers. (Dte alhier binnengekomen logger KW. 5 heeft 10 mijl bezuiden Haaksvuurschip een witte sloep opgepikt waarop geschilderd de naam Zeemeeuw. De logger heeft de sloep aan boord genomen en alhier binnengebracht. Het vermoeden bestaat, dat deze sloep, waar in mast en zeilen nog aanwezig zijn, het scheepje is, waarmede de vier jonge Scheve ningers die eenige dagen geleden werden bin nengebracht, hun avontuurlijke reis hebben gemaakt, waarbij zij een eind afdreven en waarin zij drie dagen hebben rondgedobberd. WIJZIGING UITBETALING VAN STEUN. Met Ingang van 9 Januari a.s. zal een wij ziging worden aangebracht in de uitbetaling van den werkloozensteun. In plaats van des Zaterdags zal de steun na genoemden datum voortaan des Woensdags uitbetaald worden. Om hiertoe te komen zal 5 Januari 2/3 en 9 Januari 2/3 worden uitbetaald. Hetgeen teveel betaald is zal met bedragen van 50 ets. per week worden ingehouden. OOK C. v. d. BROEK NAAR EDO? Naar wij vernemen heeft ook de V.S.V.'er C. v. d. Broek, die den laatsten tijd in het eerste elftal uitkwam en wel in de plaats van Van Zutphen, overschrijving naar Edo aange vraagd. KONING WILLEMSHUIS. Het Koning Willemshuis. het Zeemanshuis, dat reeds aan zoovele zeelieden waaronder meerdere malen schipbreukelingen, groote diensten heeft bewezen en dat onmisbaar is voor IJmuiden, verkeert thans zelf in nood. Daarom zal half Januari in het Gebouw voor Chr. Belangen een bazar worden gehouden, waarvoor zich een comité heeft gevormd. Eere-voorzitter van dit comité is de burge meester Mr. F. L. J. E. Rambonnet: het be stuur bestaat uit de heeren P. J. Bakker, voor zitter, W. Doevendans, secretaris en N. J. Strating, penningmeester Leden van het comité zijn de heeren Ir. B. H. Blankenberg, directeur van de N.V. Sluis' Chemische fabrieken, J. C. Dunnebier, wet houder van openbare werken, D. Haasnoot, P. Heere, Ds. J. W. Swaan, Ned. Herv. predikant, K. Tijssen, K. Spijker en C. H. Vos. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Gerberdina Johanna, IJ.M. 38, vangst 100 manden schelvisch, 90 braadschelvisch, wijting, 200 m. poon, 75 m. makreel, 160 koclvisch, totaal 705 manden. Hercules, IJ.M. 196, vangst 150 manden schelvisch, 150 m. braadschelvisch, 150 koolvisch, 30 cn. wijting, 70 m. varia, 60 m. ma- teel, totaal 610 manden. Sumatra. IJ.M. 2o3, yangst 700 stuks ijskabel- jauw, 400 st. stijve kabeljauw, 200 m. gul, 10 m. platvisch, 10 m. rog. De Noordbooten melden, dat het gedurig stormweer is en de vangsten gering zijn. BESOMMINGEN Trawlersmanden Gloria IJM 37 680 f 3050 Bruinvisch IJM 97 85 f 1490 Maria Elisabeth IJM 114 115 f 1510 Isabel IJM 14 77 f 1490 Loggers: KW 3 f720; KW 5 f750; KW 161 f890; KW 102 f610; KW 163 f510; KW 29 f 770; KW 124 f 630; KW 158 f 550; KW 38 f 960. MARKTPRJZEN Zaterdag 29 December. Tarbot per K.G. f 0.90—f 0.56 Griet per 50 K.G. f 25—f 12 Tongen per K.G. f 1.60f 0.75 Groote schol per 50 K.G. f 15f 10 Middelschol per 50 K.G. f 16—f 13 Zetschol per 50 KG. f 20.50f 16 Kleine schol per 50 K.G. f 15—f 6 Rog per 20 stuks f 11f 6 Kleine poon per 50 K.G. f 6f 4.50 Groote schelvisch per 50 K.G. f 14 Middelschelvisch per 50 K.G. f 14=f 12 Kleine middelschelvisch per 50 K.G f 14— f 7.50 Kleine schelvisch oer 50 KG. f 11f 3.10 Kabejauw per 125 K.G. f 37—f 18 Groote gullen per 50 K.G. f 7,50f 4.40 Kleine gullen per 50 K.G. f 4.50—f 1.50 Wijting per 50 K.G. f 3.50—f 1.30 Makreel per 50 K.G. f 10—f 4 Heilbot per K.G. f 0.9C—f 0.64 Leng per stuk f 1.10f 0.35 Koolvisch per stuk f 0.50-f 0.06 Versche haring per kist f 3—f 1.60 Klein middelhake per 50 K.G. f 51 Kleine hake per 50 K.G. f 35—f 24 En rookten de sigaren op van het bureau Wijsmuller. f 1400.zijn gestolen. Voor het einde van het jaar heeft IJmuiden nog een inbraak te boeken die er zijn mag. Komt 't over ?t algemeen weinig voor dat er in IJmui den groote diefstallen worden ge pleegd, dit keer is een buit van onge veer f 1400 den inbrekers in de handen gevallen, die na een deskundige operatie van een brandkast tot hun doel wisten dodr te dringen. De N.V. Van Vliet en Co. aan de Buitenhaven er in den afgeloopen nacht de dupe van geworden. Het in 't zelfde gebouw gevestigde bureau Wijsmuller is alle sigaren, die in huis waren, kwijt. De politie, die slechts sobere berichten verspreidde, zoekt naar de daders. Toen hedenmorgen het personeel van het Bureaiu Wijsmuller het kantoor betrad ont dekte men dat er iets niet pluis was. Verschil lende symptomen wezen er op dat in den af geloopen nacht bezoek was geweest dat men liever niet ziet, en in geen geval in de afwe zigheid van de bewoners des nachts. Het bureau Wijsmuller heeft echter niet zoo veel last gehad van deze nachtelijke vi site. Slechts heeft het zijn sigaren onge vraagd moete nafstaan en de heeren inbre kers hebben zij opgerookt en ten deele waar schijnlijk meegenomen bovendien. Op ne eerste etage is het kantoor van de N.V. Van Vliet en Co. W. P. Mets). Daar heb ben de bezoekers van den nacht zich anders gedraven. Ongetwijfeld zijn het vaklieden ge weest, want de behandeling van de brand kast doet daaraan alleszins denken. Zij hebben de brandkast voorover gelegd, en met werktuigen, die waarschijnlijk gedeel telijk afkomstig zijn van het pakhuis van het bureau Wijsmuller, welk pakhuis gelijkvloers ligt, is de achterkant van het stalen ding een voudigweg verwijderd. Althans hebben de hee ren er een gat in weten te maken, dat vol doende groot was om voor veertien honderd gulden waarde te laten verdwijnen. Als men weet van welk sterk materiaal brandkasten worden gemaakt, hoe de inbre kers te werk zijn gegaan, dan is het vermoe den gerechtvaardigd dat de heeren kennis van het vak hadden. Het woord is nu aan de politie. MIDWINTERAVOND DER LEEKENSPEL- AFDEELING VAN HOOG OVEN STATEN. Vrijdagavond werd door de L.S.A. onderaf, deeling van Hoogovenstaten een midwinter bijeenkomst in kasteel Assumburg in Heems kerk gehouden. Door een gedeelte der bezoekers was de zaal met groen en kaarsen versierd, terwijl door andere dames ondertusschen olie bollen werden gebakken. De bijeenkomst werd geopend door den voor zitter den heer Demmers, die de aanwezigen er in het bizonder de herbergvader en -moeder hartelijk welkom heette, waarna spr. doel en streven van Hoogovenstaten en speciaal van de Leekenspelafdeeling uiteenzette. Hoogovensta ten, zei spr. o.a. wil meehelpen aan den opbouw van een gelukkige wereld door het scheppen van een geest van onderling vertrouwen. Zij zoekt daartoe in de menschen van haar kring met eerbiediging van eikaars politieke en reli gieuse opvattingen naar dat wat zij gemeen hebben en wat hen dus hoort te bonden. Hierna werd opgevoerd een leekenspel, ge titeld „Arbeidsvreugd" van Martien Beversluis, onder leiding van mej. Nel Voogd. Een gezellig samenzijn besloot den avond. ANSJOVISBERICHT (Medegedeeld door de Coöp Ver. A'dam) Ansjovis: Handel stil met onveranderde prijzen. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 29 DECEMBER Thalia Bioscoop: „Voor eeuwig de jouwe" en „Het geheim der Duikboot". 8.15 uur. Bioscoop de Pont: „Ik ben Suzanne" en „Zi geuner van den Nacht". 8 uur. ZONDAG 30 DECEMBER Thalia Bioscoop: „Voor eeuwig de jouwe' en „Het geheim der Duikboot" 8.15 uur. Mati nee: „Het geheim der Duikboot". Bioscoop de Pont: „Ik ben Suzanne" en „Zi geuner van den nacht" 8 uur. Matinée 2.30 „Zigeuner van den Nacht". 5 uur: „Ik ben Suzanne". AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 29 DECEMBER Stadsschouwburg: Revue „Gaat dat zien' 8 uur. Luxor Sound Theater: „Spion nummer 13' Doorloopende voorstelling van T uur af. Ma tinpée 2.30 uur. Cinema Palace: „Een Meinacht in Weenen' Op het tooneel: de Nederlandsche filmster Suzi Klein. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Esther de Boer—Van Rijk in „Op hoop van zegen". Op het tooneel 6 Readyngs, acrob. Cyclisten. 2.30, 7 en 9.15 u. ZONDAG 30 DECEMBER Stadsschouwburg: Revue „Gaat dat zien' 8 uur. Schouwburg Jansweg: Het Nieuw Schouw- tooneel: „De Vier Jaargetijden". 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Populaire Kinder voorstelling. Anna Klaasen's Kindertoon eel: Harlekijntje op Grootmoeders Kinderfeest. 2 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 31 DECEMBER Bioscoopvoorstellingen. BEVERWIJK ZATËRÜXG 29 DECEMBER '34 Noteering van den 28en December 1934. Spinazie per kist f 0.40f 1.10. Andijvie per kist 4068 ct. Koolrapen per zak 75 ct. Wortelen per kilo ll/23 ct. Bieten per kilo 2/V/ ct. Aardappelen klei, per kilo 58 ct. Idem zand, per kilo 9 ct. Spruitjes per kilo 8—18 ct. Boerenkool per bak 2036 ct. Roode kool per 100 st. f 2f 5. Savoije kool per 10 Ost. f 1f 4 Uien per kilo 3 ct. Prei per kilo 612 ct. Sla per kist f 0.40f 1.10. Rabarber per 100 bos f 9. Pieterselie per bos 4 ct. Selderie per bos 4 ct. Appelen per kilo 20—28 ct. Peren per kilo 12 ct. BrusseLschlof per kilo 1014 ct. AmsterdamRotterdam. Het conflict met Ajax niet bijgelegd. Het conflict tusschen het bestuur van den A.V.B. en Ajax is niet bijgelegd kunnen worden, In het Amsterdamsche elftal, dat op Nieuw jaarsdag in het Stadion tegen Rotterdam speelt, zijn dus geen Ajax-spelers opgenomen. Het elftal is nu als volgt samengesteld: Doel: Oerlemans (Spartaan). Achter: Caldenhoven (D.W.S.) en Slot (BI. Wit). Midden: Blokzijl (Spartaan), Slot (D.W.S.) en Huisman (D.W.S.) Vóór: Burger (O.V.V.O.), Van Nol (BI. Wit) Lungen (A.F.C.), Brands (V.V.A.) en Van Es (D.W.S.) De heer Koolhaas bedankt als lid der elftalcommissie. Naar de Tel. verneemt, heeft de heer M. J. Koolhaas bedankt als lid van de Elftalcom missie van den Amsterdamschen Voetbalbond. STORMVOGELS—V. S. V. V. S. V. probeert in dezen wedstrijd eenige nieuwe spelers en komt als volgt uit: Michel, Broek, Van der Griendt, Den Boer, De Vries, De Ruyter. Van Os, N. N„ De Koning, Sterk, Mayen. Verwachting: Meest matigen, Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind. Betrokken tot zwaar of half bewolkt Waarschijnlijk eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Barometer Hedenmorgen 9 uur 753 m.M. t Neiging: Achteruit. Thermometer Hoogste gisteren 48 F. Laagste heden nacht 44 F. r Hoogste heden 46 F, OPGAAF MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83, Tel. 5460. IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN. Zondag v.m. 9.16 uur; n.m. 9.49 uur. Maandag v.m. 10.20 uur; n.m. 10.59 uur. Dinsdag v.m. 11.34 uur; n.m. uur. rige zoon des huizes kwam er met een paar lichte verwondingen af. De vrouw des huizes bevond zich, toen het ongeval gebeurde in de keuken. De twee kin deren, die in de kamer waren, bleven onge deerd. SCHAKEN. HET SCHAAKTOURNOOI TE HASTINGS. Uit Hastings: De resultaten van de in de tweede ronde gespeelde partijen van het schaaktournooi te Hastings luiden: Mitchell wint van Millner Barry. Norman remise met Miss Menchick. Capablanca verliest van Thomas. Botwinnik verliest van Euwe. Flohr remise met Lilienthal. De beide afgebroken partijen uit de eerste ronde eindigden remise, n.l. Flohr remise met Botwinnik en Millner Barry remise met Lilien thal. De resultaten van de Nederlanders in de andere afcleelingen waren: Prins verliest van Illmari Solim; Scheffer remise met Tims Col lins; De Jong tegen Son ja Graf afgebroken in gelijke stelling; Honselaar wint van Michell: Morrison tegen Young afgebroken in gelijke stelling. Voorts wist de Amsterdammer Morrison de afgebroken partij van gisteren tegen Jellie te winnen. Heden wordt de derde ronde gespeeld; dan komt Euwe tegen Flohr uit. Locomotief doodt bridgers. Na botsing met een aanhangwagen een huiskamer binnengereden. Donderdagavond te ruim acht uur is te Loon op Zand een zeer ernstig ongeluk geschied. Een locomotief van een goederentrein is op den Hoogen Steenweg in botsing gekomen met een aanhangwagen van een tractor. De locomotief vloog na de botsing uit de rails en reed tegen den gevel van een huis, dat bewoond wordt door den heer B. van den Hove. De locomotief reed de kamer binnen waar op dat oogenblik de bewoners zaten te kaarten, Alle vier personen werden door de locomo tief gegrepen. De 87-jarige vader van den bewoner, de heer H. van den Hove, werd levenloos onder de locomotief vandaan gehaald. De 47-jarige zuster wtrd zoo ernstig gewond dat ze van de heilige sacramenten der sterf .-nden moest worden voorzien. De 19-jarige zoon des huizes kreeg inwendige kneuzingen. Alleen de bewo ner zelf kwam er vrijwel zonder letsel af. De politie heeft de zaak in onderzoek. Men heeft ter plaatse niets veranderd. De kamer is to taal verwoest en het huis is zeer ernstig be schadigd. Nader wordt over dit ongeluk gemeld: De noodlottige botsing, die Donderdagavond te Loon op Zand tusschen een aanhangwagen van een tractor en de locomotief van een goe derentrein plaats had geschiedde in de kom van het dorp waar een jaar geleden een der gelijke botsing tusschen een locomotief en een met steenen geladen vrachtauto slechts ma- terieele schade veroorzaakte. Het hunt is zeer gevaarlijk. Het is het kruispunt van den Hoo gen Steenweg met links de Kerkstraat en naar rechts de Bergstraat. De tractor met aanhangwagen van de gebrs. Heynen uit Tilburg, die een vrachtautodienst Tilburg—Langstraat en Amsterdam onder houdt kwam uit de richting Waalwijk en moest op den Hoogen Steenweg links de Kerk straat inrijden. Het voertuig hield goed rechts doch juist op het oogenblik dat de bocht werd genomen, kwam met vrij veel vaart uit de Kerkstraat e engoederentram van de Brabant- sche Buurtspoorweg en Auto-onderneming. De aanhangwagen werd aan de linkerzijde gegre pen en ingedrukt en vloog in de richting van de Bergstraat achteruit. De locomotief van de goederentram, die achterstevoren reed, ge raakte uit de rails en reeds aan den anderen kant van den Hoogen Steenweg tegen den voorgevel van de boerderij van den heer B, van der Hove. Een geweldige slag gevolgd door hevig ge kraak volgde. De locomotief drong met kracht in de voor kamer van de woning van den heer Van der Hove en richtte daar een geweldige chaos aan. In de kamer bevonden zich zes personen. De heer van der Hove kwam er met de schrik af. Zijn vader de 87-jarige H. van der Hove werd echter tusschen de bumpers van de locomotief en de muur doodgedrukt. De oude man, die korten tijd geleden het feit her dacht, dat hij 50 jaar lid was van het St. Am- brosius-gilde moet op slag zijn gedood. De zuster van den bewoner, de 47-jarige J. van der Hove werd ernstig gewond. De 19-ja- ,,'T KLEUTERHUIS" 27 Trompstr. 27, IJmuiden Oost (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND VELSEN Bevallen: E. H. van den Boogaard—Knep- pel, d., van Ostadestraat 38, IJmuiden. A. BrinkmanSchuit z., Schulpweg 167, Velsen-N. C. Prinsde Kleine z„ Oosterduinweg 10, IJmuiden. M. J. SintenieAlders z., Uiten- daalstraat 30, Santpoort. Overleden: W. van der Plas, 83 jaren, wedu we van C. Geyteman; J. Kooistra 66 jaren,- echtgen. van H. J. Boon. Ondertrouwden: J. Boon en T. H. Schelvis, Ruysdaelstraat 40, IJmuiden. Gehuwden: N. van Lier en H. Strik, Wil- lemsbeekweg 37, IJmuiden. Voor BRUIDS-BOUQUETTEN bij A. KRAAK. Telefoon 4528 ZEEWEG 87 - IJmuiden-Oost (Adv. Inoez. MedJ CCII. Acht en twintig trawlers zijn in de week van Zaterdag tot en met gisteren in staat geweest, de markt van al het noodige te voor zien. Zoo ongeveer tenminste. Natuurlijk moest men, wat de kwaliteit betreft, niet al te kieskeurig zijn, maar dat is al geen nieuw tje meer. Na één Zondag, d.w.z. 's Maandags is het al mis, na twee Zondagen is het heele- maal geraden, niet te veel van de kwaliteit te verwachten. Een van de 28 booten n.l. de Poolzee, die Maandag binnen was, had wel goede visch; maar deze boot was nog slechts een dag of vier uit, na een buitengewoon succesvolle reis Ik hoor, dat de trawler bij de Amrumbank ge- vischt heeft, waar hij met z'n neus in de boter, of zonder beeldspraak gezegd, met z'n net midden in de visch terecht kwam. Het was een fortuinlijke reis en men kan slechts betreuren, dat zulke reizen niet wat vaker voorkomen. Over het algemeen waren de besommingen weer erg aan den zuinigen kant. Bij de kust- booten en de loggers hebben de dure tonge tjes veel goedgemaakt. Er waren daardoor ook deze week weer mooie reizen bij de loggers en er was weer een enkele die niet met de kleine trawlers concurreeren kon. De schelvischbooten hadden in den regel niet dan 2000 a 2500 gulden. Alleen de Christine met f 4330 en de Alk maar met f 3920 liepen wat uit de koers, terwijl behalve deze beide booten alleen de Amsterdam met een besomming van f 3180 cle f 3000 passeerde. Er schijnen moeilijkheden te zijn ontstaan in verband met de betaling van de naar Duitschland geleverde versche haring. Ik heb gehoord, dat betaling van de versche- haring transacties via de clearing is stopge zet. Ik was er al bang voor, dat het mis zou loopen en daar is het al zoo laat. Dat is een heele tegenslag en de kans lijkt groot, dat het zakenleven in IJmuiden zijn terugslag hiervan ondervindt, want het waren niet alleen de haringreeders, die den export ter hand heb ben genomen. Want het gevolg is, dat daar ergens over onze Oostelijke grens een heel kapitaal geld. bestemd voor IJmuiden ligt te bevriezen, geld dat de betrokken exporteurs hard noodig hebben voor de betaling hunner inkoopen. Daar zullen ze nu op moeten wach ten en ze moeten nu maar zien hoe het hier te redden. Wel is het een rare tijd. Zoo loopt het jaar weer ten einde. En wat voor een jaar; een jaar, dat evenals de vorige onaangename herinneringen achterlaat, een jaar dat ons geen stap dichter bij het einde van de crisis heeft gebracht. De totale omzet zal ongeveer 6 1/2 millioen gulden bedragen of een millioen meer dan in het stakingsjaar 1933. Dit is een magere oogst en veel minder dan ik in den loop van 't jaar had verwacht. Maar het is de laatste maanden dan ook hard tegengevallen. De haring heeft gelukkig nog iets goed gemaakt. En zoo is de omzet gedaald tot het peil van vóór den oorlog, wat feitelijk beteekent, dat het nog minder is, als we de waarde van het geld in aanmerking nemen. En toen wa ren er misschien geen honderd trawlers. Wat zal 1935 ons brengen? Gelukkg weten we er niets van, want als we het wel wisten, zouden we misschien heelemaal den moed verliezen. En dat doen we nu nog niet. PIETERMAN

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 7