HET NIEUWE AVONDBLAD Wij wenschen gelukkig 1935 Gelukkig Nieuwjaar. voorspoedig en jgOe JAARGANG No. 49 MAANDAG 31 DECEMBER'34' IJMUIDER COURANT K! ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2$4 cents incasso, per kwartaal 120 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVEBTENT1EN: 1—5 regels *0.75. Elie regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE AD VERTEN TIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéj van dit blad zijn, zoodxa zij 14 dagen als zoodanig In de registers sijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1 2000— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H_A.V.-Bank té Schiedam. VELSEN Onze gemeente in 1934. Een jaar vol zorgen en moeilijkheden. Nog slechts eenige uren scheiden ons van het nieuwe jaar. Het jaar 1934 staat al op den drempel, gereed om afscheid van ons te ne men. Straks zullen de enkele trawlers en an dere stoomschepen in onze havens in den min of meer rumoerigen Oudejaarsnacht, als de klokketorens hun twaalf slagen laten hoore-n met hun stoomfluit dezen klokslag accen tueer en en zal ook hier en daar wel een voet zoeker, zeven- of andere klapper het nieuwe jaar verwelkomen. En dan hebben we een punt gezet achter 1934 en schrijven we 1935 met een vraagtee- ken er achter. Het was voor onze gemeente en alles wat daarbij behoort, voor de groote bedrijven als het visscherijbedrijf, hoogovenbedrijf. papier fabriek. land- en tuinbouwbedrijf, bouwbedrijf een moeilijk, haast een noodlottig jaar. Al deze bedrijven en industrieën, de grootste in onze gemeente, hadden met tal van moeilijk heden te kampen, moeilijkheden, waarvan wel de voornaamste oorzaak was de steeds kleiner wordende exportmogelijkheden eener- zijds en de dalende koopkracht der eigen be volking anderzijds. Het spreekt van zelf, dat de gemeente wel Jn de eerste plaats den terugslag van de moei lijkheden in het bedrijfsleven ondervond. Wel nam de regeering het grootste deel van de werkloozenzorg op zich. wel raakte de gemeen te hierdoor in staat het ideaal van elk ver antwoordelijk gemeentebestuur: een sluitende begrooting te kunnen bewerkstelligen, maar door het feit, dat het aantal werkloozen nog steeds veel meer dan 2000 bedraagt, blijft er een zware last drukken op het geheele be drijfsleven in de gemeente, ook al is de ge meente zelf van de grootste zorg voor de werk loozen ontheven. En ook in 1935 kan een opleving van eenige beteekenis niet verwacht hebben. Van vis scherijbedrijf, hoogovenbedrijf en papierin dustrie kan wel met eenige zekerheid gezegd ■worden, dat ook 1935 een moeilijk jaar zal worden, van land- en tuinbouw zou het van optimisme getuigen indien men hoop op beter schap koesterde, al zou men hiervan durven Verwachten, dat het laagtepunt bereikt is. Al leen in het bouwbedrijf kan een geringe ver mindering van het aantal werkloozen ver wacht worden door een plaatselijke bedrijvig heid. Maar op het oogenblik is het aantal werkloozen in de bouwvakken nog bijna even hoog als precies een jaar geleden, nl. 542 te gen 556 verleden jaar. Wat ook een sombere schaduw op de eerste dagen van het nieuwe jaar vooruitwerpt is de omstandigheid, dat nog steeds geen overeen stemming is bereikt tusschen reeders en de organisaties inzake de nieuwe loon- en ar beidsvoorwaarden. Bijna elk jaar houdt rond om de jaarswisseling deze kwestie onze bevol king in spanning en steeds is in deze sombere dagen het woord: „staking" op veler lippen. Men 'fluistert het in de winkels, op straat, in de café's, overal en vrees is er in veler hart ook nu weer, evenals in zoovele andere jaren. Men kent in IJmuiden maar al te goed de funeste gevolgen van een lamgeslagen vis scherijbedrijf. Bij een terugblik op het afgeloopen jaar kan in de eerste plaats worden gememoreerd, dat althans dit jaar de overeenstemming over de nieuwe contracten in het visscherijbedrijf spoedig tot stand kwam. Reeds op 10 Januari hebben de besturen der .betrokken organisa ties de voorstellen van de Reedersvereeniging, die wederom een verlaging der loonen betee- ken-den, vergeleken bij die, vastgesteld bij de overeenkomst van 20 Juli 1933. Als we voorts nog eenige belangrijke fei ten memoreeren. willen we herinneren aan de organisatie van den luchtbeschermingsdienst, die haar beslag kreeg. In ons blad van 17 Januari 1934. dus bijna een jaar geleden, komt een bericht voor over een onderhoud, dat wij hadden met den heer A. de Wit, directeur van gas en water over gas enpetroleum. Toen reeds werd in onze gemeente een toene mend gebruik van petroleum geconsta teerd. als gevolg van de in 1933 ingevoerde verhooging van den g-asprijs. De raad heeft in zijïi laatste vergadering in 1934 de conse quenties niet aangedurfd. De eerste maand van 1934 bracht ons voorts den bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis en 22 Januari was het 10 jaren geleden, dat het vuur in den eersten hoogoven van het Hoogovenbedrijf ontstoken werd; eenige da gen later vierden de Paters Capucijnen hun 25-jarig jubileum. De fa. Van Gelder Zonen mocht verleden jaar haar 150-jarig bestaan herdenken. In ons blad van 29 Januari wijd den wij eenige regels aan het fraaie gedenk boek. Den eersten Donderdag in Februari kwam de Gezondheidscommissie na een bestaan van biina 25 jaren voor het laatst bijeen. Een belangrijk evenement in de geschiedenis van het visscherijbedrijf was de invoering van het echolood op de stoomtrawlervloot. De Petten had de primeur. Reeds vroeg in 1934 eischte de zee haar eer ste slachtoffers op de visschersvloot. Het wa ren de 39-jarige Jan de Groot van Egmond aan Zee en de 45-jarige Arie Glas alhier woon achtig. opvarenden van de Erica, die in het laatst van Februari overboord sloegen en ver dronken. Ons blad van 17 Maart bevatte de voor onze abonnés belangrijke mededeeling, dat de in houd zou worden verrijkt met een vrouwen rubriek. een kinderrubriek, vragenrubriek en een fotopagina, welke uitbreiding kort daarop haar beslag kreeg. Het visscherijbedrijf zakt hoe langer hoe meer ineen. In een berichtje in ons blad van 12 April staat vermeld, dat er n-og slechts 35 trawlers in de vaart zijn. En 18 April zond burgemeester Ramibonnet zijn bekende voor stellen aan de regeering en de betrokken or- .anisaties inzake hetgeen er gedaan zou kun nen worden ter verbetering van den toestand in het visscherijbedrijf. Dinsdag 22 Mei overleed onze bekende mu ziekleeraar Sam Vlessing. die in het muziek leven van IJmuiden zulk een belangrijke plaats innam. En zoo zouden we nog meer belangrijke fei ten kunnen memoreeren, als daar zijn verbe tering van de Hoofdstraat en later van den Brederoodscheweg. het jubileum van de Dam club IJmuiden, de bouw en de ingebruik neming van de nieuwe Ned. Hervormde kerk, IJmuiden-Oost, het teleurstellende aanbod van de regeering tot steunverleening aan de gemeente, dat inhield een renteloos voorschot van f 133.000, terwijl verwacht was een onder stand van f 275.000. Niet onvermeld mogen voorts blijven de ernstige ongeregeldheden in de Kalverstraat, die Zaterdagavond 7 Juli plaats vinden en een maand later het uitva ren van den nieuwen trawler Dirkje RO 53. Het spreekt vanzelf, dat ook 1934 de gebrui kelijke jubilea opleverde, evenais de gebruike lijke successen, die onze plaatselijke muziek- en zangvereenigingen op concoursen behaal den, dat onze winkeliersvereenigingen hun eveneens gebruikelijke reclame-campagnes hielden, dat de Raad zijn gebruikelijke lange discussies hield over belangrijke en ook on belangrijke onderwerpen, dat de V.Z.V. weer veel zwemmers en zwemsters naar haar zwem inrichting trok en dat evenals in andere jaren het stranabezoek wel druk was. maar de ex ploitanten slechte zaken maakten. De filmopnamen voor de film „Op Hoop van Zegen" trokken de algemeene aandacht VRIJWILLIGE BURGERWACHT. Door den Burgemeester van Velsen is, met ingang van 1 Januari 1935, benoemd tot com mandant van de Velser Vrijwillige Burger wacht, deheer B. F. Kipp, Hoof-d-Inspecteur van Politie in deze gemeente. VERGADERING BAZARCOMMISSIE KINDERVREUGD. Sombere klanken In het clubgebouw aan den Doodweg hield de bazarcommissie van den Speeltuinvereeni- ging Kindervreugd een vergadering, waarin mededeeling werd gedaan van de resultaten van den onlangs in Bloemoord gehouden bazar. De vergadering was goed bezocht. De voorzitter, de heer P. van Willigen deelde mede, dat ondanks de vele moeite, die de bazarcommissie zich getroost heeft, de bazar op een fiasco is uitgeloopen. Het bestuur had ge hoopt, dat de bazar een flink batig saldo zou opleveren, opdat men het gebouw zou kunnen repareeren en de speelwerk!uigen zou kunnen vernieuwen, maar hiervan kan door het mis lukken van den bazar niets komen. Een groote tegenvaller is de hooge rekening van het P E. N. voor het stroomverbruik gedurende drie dagen. De kas laat het niet toe deze hooge re kening te betalen. Allen moeten nu de handen in elkaar slaan om te -trachten de deserteurs terug te krijgen. Als er 200 nieuwe leden komen, kan de contri butie teruggebracht worden op vijf cents per Gezinshoofd. Slaagt men hierin niet, dan zal spoedig een ledenvergadering worden belegd om te bespreken wat er verder gedaan moet worden. Er wordt overwogen, een ouderavond te houden, eventueel in Concordia. IJMUIDEN HET BUNKEREN VAN DE LOODSBOOTEN. Voor het bunkeren van loodbooten alhier is tusschen werkgevers en werknemers voor den tijd van 3 jaar een overeenkomst aangegaan, waarin o.a. het volgende is bepaald: Indien door ondergeteekende sub 1 werkgever of door een of meerdere leden va-n ondergeteekende(n) sub 2 als werknemers, een geschil ontstaat over de toepassing, uitleg ging of uitvoering van de bepalingen dezer overeenkomst-, of over de toepassing, uitlegging of uitvoering van bepalingen van de overeen komst in art. 4 nader aangeduid, zal dit ge schil, met uitsluiting van den gewonen rechter, ter beslechting worden onderworpen aan het oordeel van een arbitrage-commissie. Klager en aangeklaagde wijzen beiden een arbiter aan, terwijl deze twee in gemeen overleg een derde lid, voorzitter, aanwijzen. Mocht over het derde lid geen overeenstem ming bereikt kunnen worden dan zal aan den heer burgemeester van Velsen verzocht wor den een derde lid aan te wijzen, die onbeperkt in zijn keuze wordt gelaten, met uitzondering van die personen, waarover onder de arbiters geen overeenstemming kon verkregen worden. De arbitrale uitspraak is bindend in het hoog ste ressort. In ieder geval zal hangende heit geschil, de arbeid worden voortgezet. Het loon voor het laden van steenkolen van loodsbooten bedraagt per ton: Handwerk ploegaterkte 9 man f 0,86. Motorwerk ploegsterkte 8 man f 0,75. Al 't geen over de werkweek, dagarbeid, nachtarbeid, Zondagsarbeid, tremwerk, stel- loon en wachten is overeengekomen met de werkgevers in het steenkolenbedrijf onder lei ding van „De Vereeniging van Reeders van Visschrsvaartuigen" te IJmuiden zal ook ten volle van toepassing zijn voor deze overeen- komst, als waren deze bepalingen woordelijk hierin opgenomen. Tevens verklaren partijen zich te onderwer pen aan die veranderingen, die in bovenbe doelde overeenkomst tijdens den duur dezer overeenkomst mochten worden aangebracht, Dit is de dag der goede wenschen Voor een gelukkig komend-jaar, Een dag, waarop zich steeds de menschen Wat nader voelen tot elkaar. Men "Spreekt met warmte in de oogen, Wanneer het oude jaar besluit, Dat weer zoo snel is omgevlogen, Den welgemeenden heilwensch uit. Men denkt nog even aan de zorgen, Die men in 't oude heeft beleefd, En wenscht elkaar een beetren morgen, Die 't licht der toekomst in zich heeft. Dan kussen wij geliefde wangen, Wij drukken stijf een vriendenhand, Dan zijn wij één in ons verlangen En voelen weer een hechter band. Dan denken wij't zal moeilijk wezen, Maar, ondanks alles, zal het gaan, Wij hebben minder leed te vreezen, Wanneer wij samen stevig staan. De crisis heeft al meerdre jaren Ons onbarmhartig aangepakt, Geen kracht heeft zij ons laten sparen, Wij zijn gebogen en verzwakt. Maar als de storm eens uitgewoed is, Dan richt ons volk zich weder op, Omdat de kern gezond en goed is En met een taaien harden kop Dit is de dag der goede wenschen En 'k stem van ganscher harte in, Ik wensch u allen, beste menschen, Veel heil voor u en uw gezin. P. GASUS De Nederlandsche koop vaardijvloot in 1934. als waren deze ook in deze overeenkomst aan gebracht geworden. Ten opzichte van het loon zal gelden dat zoowel de verhooging als verlaging, die moch ten worden ingevoerd, door bovengenoemde werkgevers, percentlij k ook zullen toegepast worden, als waren deze veranderingen ook in deze overeenkomst aangebracht. CLUBAVOND D. C. IJ. In verband met den Nieuwjaarsdag zal de clubavond van D. C. IJ. gehouden worden Don derdag 3 Januari. Het 2e en het 3e tiental ont moet voor de competitie Damclub Haarlem II en III. ONGEVAL OP EEN STOOMTRAWLER. Op den Zaterdag alhier binnengekomen stoomtrawler Vios II is een ongeval geschied, dat zeer zeker voor den betrokkene ernstige gevolgen had kunnen hebben, maar dat ge- ukkig nog tamelijk goed is afgeloopen. Toen de machinist P. van R. wonende al hier wilde voelen of de machine warmliep, had hij het ongeluk uit te glijden, waardoor zijn arm door de machine gegrepen werd. Ge lukkig kon van R. zijn arm bijtijds terugtrek ken. Het bleek echter, dat de onderarm diepe vleeschwonden vertoonde. De Vios II keerde daarop naar IJmuiden. R.K. BOUWVAKARBEIDERSBOND. De jaarvergadering van de afdeeling IJmui den van den R.K. Bouwvakarbeidersbond zal plaats hebben op Woensdag 2 Januari in het Patronaatsgebouw. De agenda vermeldt: jaarverslagen, bestuursverkiezing, mededeelin- gen inzake de werkloozenkas en de verrassing voor de leden. VEEL HEIL EN ZEGEN IN 1935 ERICSS0NSTR:i(SLUISPlJ"TEL.44OÖ -ZEEWEG_263 IEL522Q v. SLOTEN - ALKMAARDER WEG 95 (Adv. Ingez. Med.) Evenals vorige jaren willen wij weder een overzicht geven van onze Nederlandsche Koop vaardijvloot. Nog meer dan vorige jaren heeft onze handelsvloot dit jaar groote vei'liezen geleden, door het sloopen van verschillende schepen en dcor verkoop van vele schepen naar het buitenland. We zullen achtereenvol gens de voornaamste reederijen noemen. Van de Stoomvaart Mij. Nederland werd dit jaar geen enkel schip verkocht. Enkele vracht schepen dezer reederij werden gemoderniseerd. De vloot van de Nederl. Stoomvaart Mij. Oce aan te Amsterdam onderging eveneens geen verandering. Van de Stoomvaart Mij. Oostzee te Amster dam werd het in 1922 gebouwde stoomschip Peursum naar Portugal verkocht. Dit schip was 1972 ton groot. De Hoilandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam verkocht de in 1918 en 1919 ge bouwde stoomschepen Gouwestroom en Am- stelstroom, groot resp. 1432 en 1568 ton, naar Denemarken en IJsland. Van de Kon. Paketvaart Mij. werd het stoom schip van Hoorn, groot 1753 ton en in 1908 ge bouwd, naar Singapore verkocht; eveneens de Tarakum, groot 1642 ton en gebouwd in 1912. Het stoomschip Indragiri, groot 346 ton en in 1911 gebouwd, werd voor sloop naar Singapore verkocht. Van deze reederij zullen nog 8 stoomschepen worden afgevoerd, waarna er 6 zullen worden verkocht, doch dit is nog niet geschied. De Stoomvaart Mij. Hillegersberg te Amster dam verkocht de stoomschepen Larenberg en Hardenberg. groot resp. 3282 en 3160 ton en ge bouwd in 1915 en 1922, naar Rusland. Deze ree derij, welke in 1932 nog 5 schepen rijk was, be zit er nu nog maar 2. Van de Kon. Hollandsce Lloyd te Amsterdam werd het stoomschip Kennemerl-and, groot ton en gebouwd in 1905, naar Brazilië ver kocht. Wij mogen aannemen dat het deze maand in de haven van Leixves aangevaren en daarna gezonken stoomschip Orania als ver loren kan worden beschouwd. De Orania was gebouwd in 1922 en groot 9763 ton. De Java-Cina-Japan Lijn verkocht het stoom schip Tjipondok. groot 6665 ton en gebouwd in 1914.) het vroegere stoomschip Banka van de Mij. Nederland) voor sloop naar Japan. In 6 jaar tijd heeft deze reederij 7 schepen voor sloop verkocht. De Kon. Nederl. Stoomboot Mij. te Amster dam verkocht het stoomschip Clio, grioot 2926 ton. en in 1910 gebouwd, naar Rusland en het stoomschip Proteus, groot 1058 ton en in 1921' gebouwd, naar Noorwegen. Het stoomschip Brion, groot 780 ton en in 1921 gebouwd, is in Januari in het Panamakanaal gezonken en kon niet meer worden geborgen. Deze reederij verkocht sedert 1930 13 sche pen. Vroeger had deze reederij geregeld nieu we schepen in aanbouw, wat nu al sedert eenige jaren niet het hgeval is. De Rotterdamsche Lloyd en de Holland- Amerika Lijn hebben in 1934 geen schepen verkocht. Van de Scheepvaart- en Steenkolen Mij. te Rootterdam werd het stoomschip Gelderland, groot 1108 ton en in 1913 gebouwd, naar Grie kenland verkocht. De reederij Erhardt en Dekkers te Rotter dam verkocht het stoomschip Brunswijk, groot 2142 ton en in 1912 gebouwd, naar Rusland. Van de reederij Van Nievelt. Goudriaan en Co's Stoomvaart Mij. te Rotterdam werd het stoomschip Gildam, groot 3234 ton en in 1913 gebouwd naar Finland verkocht en de stoom schepen Bellat.rix, Proeyon en Thuban, groot resp. 3552, 3566 en 3566 ton en gebouwd in 1915, 'naar Rusland. De Petroleum Mij. La Ooruna te 's-Graven- hage verkocht haar tankschip Mirza, groot 8004 ton en gebouwd in 1929, naar Argentinië. Van de reederij Jos. de Poorter te Rotterdam werd het in 1922 gebouwde stoomschip Leonora groot 1992 ton, naar Italië verkocht. De reederij Wm. Ruys en Zn. te Rotterdam verkocht het stoomschip Texel, groot 4442 ton en gebouwd in 1921, naar Griekenland. Deze reederij verkocht in 3 jaar 5 schepen en heeft er nu nog maar 2 over. lezeressen en lezers van dit blad van ganscher harte een DIRECTIE EN HOOFDREDACTIE. NIEUWJAARSGEBRUIKEN IN JAPAN. - In de straten der Japansche steden worden aan het einde van het jaar strengen touw en koord bij groote hoeveel heden te koop aangeboden. Zij worden als gelukaanbrengers beschouwd en moeten bij de jaarwisseling aan de huisdeur worden bevestigd. Van de reederij Gebr. van Uden te Rotter dam werden de stoomschepen Sassenheim, groot 2158 ton en gebouwd in 1917, Kralingen, groot 1379 ton en gebouwd in 1917, Hillegom, groot 2152 ton en gebouwd in 1916 en Wasse naar, groot 2173 ton en gebouwd in 1917, naar Rurland verkocht. Van de schepen met plaats namen, waarvan zij er vroeger 14 bezat, heeft d-e reederij er niet een meer over. De N.V. Stoomvaart Mij. Westpolder te Rot terdam verkocht haar stoomschip Westpolder, groot 111S ton en gebouwd in 1929. naar Por tugal. Eveneens naar Portugal werd verkocht het stoomschip Import, groot 847 ton en ge bouwd in 1902, van de N.V. Rotterdam-Lon- den Stoomvaart Mij. Van de Vereenigde Nederlandsche Scheep vaart Mij. te 's-Gravenhage werden de stoom schepen Oldekerk, groot 7188 ton en gebouwd in 1915, Waalkerk, groot 6940 ton en gebouwd in 1911 en Ouderkerk, groot 7833 ton en ge bouwd in 1915, voor sloop verkocht, de eerste twee naar Nederland, het laatste naar Italië. De Oldekerk is later door de koopers naar Italië verkocht. De Curacaosche Scheepvaart Maatschappij verkocht het stoomschip Asiento. groot 611 ton en gebouwd in 1920, voor sloop en het stoom schip Carlota, groot 2696 ton en gebouwd in 1924, naar het buitenland. Van de N.V. Nederlandsche Zeereederij werd het stoomschip Tweed, groot 2695 ton en in 1926 verkocht, naar Engeland verkocht. Verder werden nog verkocht door een Rot- terdamsche combinatie het stoomschip Delia, groot 4500 ton en in 1910 gebouwd, dat echter onder Param-eesche vlag voer; het stoomschip Fleromeer, groot 338 ton en in 1902 gebouuwd, dat door een Rotterdamsche reederij voor sloop verkocht werdhet -motorschip Argonant. gr. 500 ton. naar Noorwegen, terwijl de zeesleep- booten Java Zee en Gele Zee, groot resp. 515 en 449 ton en gebouwd in 1921, door L. Smit en Go's Sleepdienst te Rotterdam naar Rus land werden verkocht. Verloren ging in de Noordzee de motor schoener Jupiter, groot o.g. 350 ton en ibehoo- rende aan de reederij D. Oosting te Delfzijl. Enkele kleinere motorscheepjes, die naar het buitenland verkocht werden of die werden ge sloopt, laten wij hier buiten bespreking. In totaal werden duus 36 schepen naar het buitenland of voor de sloop naar ons land verkocht, metende 99.107 bruuto registertons. Hierbij komen de verloren gegane Orania, Bri on en Juupiter, samen metende 10.893 tons, zoodat onze koopvaardijvloot verminderde met 39 zeeschepen van tezamen 110.000 tons. Nemen we de nieuwe aanwinsten voor onze scheepvaart. De Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Mij. te 's-Gravenhage bracht vier nieuwe motorschepen in de vaart, n.l. de Aag- tekerk. Almkerk, Bloemfontein en Jagersfon tein, alle te Amsterdam gebouwd en 9000 ton groot. Voor de N.V Maatschappij Vrachtvaart te Rotterdam kwam het nieuw gbouwde mo torschip Tuva gereed, groot 7825 ton. Voor de Kon. Paketvaart Mij. werd in Soe- rabaja gebouwd het motorschip Alfoer, groot o.g. 500 ton, terwijl voor de N.V. Maatschappij voor Zwavelzuurbereiding v. h. G. T. Ketjen en Go. het nieuwgebouwde motorschip Ransdorp in de vaart kwam, eveneens o.g. 500 ton groot. Voor de Kon. Shell groep werden enkele nieu we motorschepen te water gelaten en zijn eenige in aanbouw, doch er is nog geen enkel schip afgeleverd. Verder kwam nog in de vaart de nieuw ge bouwde motorschepen Birmingham en Not tingham, elk 500 ton groot, vo.r de Internatio nale kustvaart Mij. te Rotterdam. Totaal kwa- dus 9 nieuwue schepen in de vaart, met teza men o.g. 45.825 bruto registertons. Wel wer den nog verscheidene nieuwe motorschepen in de vaart gebracht, doch dit zijn alle kleine kustvaarders van 100250 ton. Aangekocht werd door den heer H. v. d. Zee te Rotterdam een Engelsch stoomschip, dat onder den naam Hendrik in de vaart werd ge bracht en 3929 ton groot is, terwijl de heer F. W. Uittenbogaard te Rotterdam het vroegere Parameesche stoomschip Hannah, groot 3697 ton, in de vaart bracht. Onze koopvaardij vloot vermeerderde dus met 11' schepen en 53.451 ton. Dit beteekent dus, dat onze koop vaardijvloot verminderde met 28 schepen en 56.549 ton.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1