De Duitsche buitenlandsche handel De volkstemming in het Saargebied. Brochure van de Vereeniging voor Volken bond en Vrede. De belangstelling, in wijden kring in Neder land aan den dag gelegd voor de aanstaande volksstemming in het Saargebied, nog ver sterkt door de met het referendum verband houdende praktische bemoeienis van zoovele Nederlanders met leiding, toezicht en orde handhaving, heeft de Vereeniging voor Volken bond en Vrede aanleiding gegeven tot het doen samenstellen van een brochure, waarin hoofd zaken van het, door den grooten oorlog in het leven geroepen Saarprobleem en de voornaam ste regelingen inzake de volksstemming zijn samengevat. Achtereenvolgens worden behan deld het vijftienjarige Volkenbondsrégime, de verschillende maatregelen in verband met he' plebisciet, de drie moge'iikheden bij de stem bus en de rol van rien VnlV<»r»hnriH«raad hier bij, zoomede enkele voorzieningen, voor het toekomstige régime getroffen. In objectieven vorm is hier al datgene bij eengebracht, waarvan de wetenschap onmis baar is voor wie zich een helder beeld wil vor men van de beteekenis der hangende kwestie voor de Europeesche politiek en voor den we reldvrede. Prof. mr. V. H. Rutgers, de voorzitter van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft in een nawoord enkele conclusies get-rok ken omtrent de waarde der verrichtingen van den Volkenbond met betrekking tot de rege ling en oplossing van het Saarprobleem. „Bij de velerlei critiek, waaraan de Bond bloot staat" aldus Prof. Rutgers „mag wel de bijzondere aandacht gevestigd worden op de gunstige resultaten van het Volkenbondsbeleid bij de beantwoording van de epineuze vragen die zich met betrekking tot de volksstemming voordeden". „De groote zorg. die door den Volkenbond is besteed aan het goede verloop van de stem ming, is alleszins gemotiveerd; een algemeen internationaal vredesbelang is daarmede ge moeid". De brochure, uitgegeven door de firma W. P. van Stockum Zn. te 's-Gravenhage, is dooi de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede aan alle Nederlandsche voorzitters van stem- bureaux in het Saargebied aangeboden. Ir. J. F. de Vogel gehuldigd. Door den rector-magnificus der Technische Hoogeschool. Aan het eind van de viering van den 93sten gedenkdag der Technische Hoogeschool heeft de huldiging plaats gehad van Ir. J. F. de Vo gel, president-curator dezer hoogeschool. De rector-magnificus, prof. dr. W. Reinders, hield daarbij een rede, waarin hij eraan her innerde, dat het op 1 Januari j.l. 25 jaar ge leden was, dat Ir. de. Vogel als secretaris werd benoemd bij het college van curatoren, waar van hij thans voorzitter is. In die 25 jaar is door zijn medewerking en steun veel tot stand gekomen. Bijna alle be langrijke en nieuwe gebouwen van de hooge school zijn in dien tijd gesticht of in gebruik genomen. De eerste periode van zijn werk zaamheden zag industrie en handel nog in opgaande lijn en malaise was een begrip met een zeer tijdelijk karakter. In dien tijd is het meerendeel van de nieuwe gebouwen tot stand gekomen. Toen de voorzittershamer van het college aan Ir. de Vogel werd overgedragen, was deze tijd voorbij: het college, dat voor dien tijd bijna uitsluitend als motor had kun nen werken, moest nu veelal de taak van rem- en stootkussen vervullen. Een dergelijke taak aldus spreker is ondankbaar en uiterst moeilijk. Zij vereischt veel tact en stuurmans kunst en Ir. de Vogel heeft getoond die eigen schappen in hooge mate te bezitten. Spreker bood daarna den heer De Vogel een portret van den jubilaris aan, geschilderd door prof. Huib Luns en een album met de handteekeningen van de deelnemers, vervaar digd door den heer A. H. Ritter. Fietsendieven gingen er met een vrachtauto op uit. Door voortreffelijk werk van rechercheur gesnapt. Zeven helers stonden tevens terecht. Een tweetal buitengewoon handige fietsen dieven en zeven helers waarvan er twee „en gros" gestolen fietsen kochten zijn door het voortreffelijke en grondige werk van den re chercheur L. G. Achterberg achter slot en rendel gebracht,'' aldus ving de officier van justitie te Amsterdam Maandagmiddag zijn requisitoir aan tegen zes verdachten, die zich wegens diefstal en heling van ongeveer veer tig fietsen gestolen te Amsterdam en voor een belangrijk deel in Amsterdam-Noord hadden te verantwoorden. Een der dieven heeft reeds eerder terecht gestaan en is wegens fietsendiefstal tot drie jaar veroordeeld. Zijn compagnon had Maandag in het bankje der beklaagden plaatsgenomen. Samen met den reeds veroordeelden dief trok hij er met een vrachtauto op uit; ieder onbeheerd kar retje, al of niet van een slot voorzien, was een welkome buit voor het tweetal. In totaal heb ben deze „zwijntjesjagers en gros" minstens veertig rijwielen buit gemaakt. Zij brachten hun waar naar N. de V. en G. H. R„ die wetende dat de fietsen gestolen waren ze kochten en opsloegen in hun pakhuis aan de Haarlemmer Houttuinen. Van hieruit werden ze verder verkocht aan vijf personen helers van den tweeden rang, zooals de officier ze indeelde die thans wegens heling, subs, schuldheling terecht stonden. Tegen den compagnon requireerde de offi cier een gevangenisstraf van drie jaar met af trek van voorarrest. Tegen de beide helers, die direct van de dieven kochten en die een vol ledige bekentenis hebben afgelegd requireerde het O. M. resp. twee jaar en twee en een half jaar, in beide gevallen met aftrek van het langdurige voorarrest. Van de vijf helers „van den tweeden rang" eischte de officier tegen B. K. en J. K. te Edam anderhalf jaar, tegen H. G. zoowel als R. een jaar en acht maanden en tegen K. S„ wonende te Landsmeer, twee jaar gevange nisstraf. De rechtbank zal 25 Januari vonnis wijzen. Amster'dam Krijgt öoK pelsveilingen. Zij beginnen op 14 dezer. Op de algemeene vergadering van de „Ned. Vereeniging van fokkers van zilvervossen en andere pelsdieren", welke op de Amato gehou den werd is o.a. de wenschelijkheid bespro ken van het houden van pelsveilingen in Ne derland. Niet alleen breidt de teelt van zilvervossen en verdere pelsdieren hier te lande zich meer en meer uit, maar verder maken de mo netaire moeilijkheden in Duitschland he: meer en meer bezwaarlijk pelsen naar de Leipziger veilingen te zenden. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat pels veilingen in Amsterdam een redelijke kans van slagen boden en dientengevolge besloot de pachtster van de veilingslocaliteiten van de nieuwe gemeentelijke Centrale Markt pels veilingen te gaan organiseeren. De eerste van deze veilingen, welke alleen voor den handel bestemd zijn, zal nu op Maandag 14 dezer gehouden worden, en het is zeker een verblijdend verschijnsel, dat de inzendingen van zilvervossen, blauwvossen kruisvossen, steenmarters, chinchilla-konij nen, enz., zeer belangrijk zijn en de verwach ting verre overtreffen. Het allergrootste deel van het aangeboden materiaal is van inheemsche fok. de tijd van voorbereiding is te kort geweest om vee! belangstelling van buitenlandsche zijde te krijgen. Het ligt in de bedoeling verscheidene veilin gen per jaar te organiseeren. Pelikaan blijft voortaan in Europa. LOTERIJ VOOR EEN NIEUW SCHOUWTOONEEL. Het Nieuw Schouwtooneel heeft van den Minister van Justitie in den zomer van het vorig jaar de vergunning gekregen om een loterij te organiseeren, teneinde een werk kapitaal bijeen te brengen. Mevrouw Jacque line RoyaardsSandbergen en Lau Ezerman trokken aan het werk en vonden steun bij een groot aantal bekende beeldende kunstenaars, die bereid waren voor dit doel belangeloos werken af te staan. In totaal zijn er 113 schilderijen, beeld, bouwwerken en teekeningen bijeengebracht, die thans op 10, 11 en 12 Januari a.s. in het huis van mevrouw Royaards aan de Prinsen gracht 855 tentoongesteld zullen worden; de expositie is op die dagen van 14.30 uur tot 17 uur voor het publiek toegankelijk. Geen reizen meer naar Indië. Het vliegtuig van de K. L. M. de Pelikaan heeft vermoedelijk na den terugkeer naar Holland zijn laatste Indië-reis gemaakt. Zeer waarschijnlijk zal de Pelikaan voortaan alleen op lijnen in Europa worden gebruikt. HET PRINSES JULIANA NOODFONDS VAN SIMAVI. MET EEN ARM TUSSCHEN EEN MACHINE GEKOMEN. Maandag had een ernstig bedrijfsongeval ^aats in de leerlooierij van Wagenberg Fes ten te Vlijmen. De arbeider A. v. d. Wiel kwam met zijn rechterarm tusschen een haarma- chine, waardoor een zijner armen verbrijzeld werd. In ernstigen toestand werd de man op genomen. Een ontboden geneesheer achtte directe overbrenging naar het ziekenhuis in Den Bosch noodzakelijk. Vermoedelijk zal de arm afgezet moeten worden. LIESBETH SANDERS-IÏERZBERG HEEFT SUCCES IN LONDEN. Na een door publiek en pers zeer geestdrif tig ontvangen volksliederenavond op 3 Ja nuari j.l. te Londen gegeven, werd onze land- genoote, mevrouw Liesbeth Sanders door The English Folk Dance and Song-Society uitge- noodigd nog in dit seizoen te Londen een in- ternat-ioiale volksliederen-recital te geven. Julianakanaal wordt weer gevaarlijk. MEER WITTE KOOL NAAR FRANKRIJK Bij de veilingen en de vereeniging van groenten-exporteurs in De Streek is bericht ontvangen, dat het Fransche contingent wit- tekool voor zuurkool met l.ODO.OOO K.G. is ver hoogd. Daar uit andere landen zoo goed als geen witte kool in Frankrijk wordt ingevoerd, is dit contingent practisch geheel voor Neder land bestemd. Naar wij vernemen werd door de vereeniging „Simavi" ten behoeve van het „Prinses Juliana Noodfonds" 15.275.20 ontvangen. Dit geld heeft de volgende bestemming gekregen: 1. Aandeel van het Nationaal Crisis Comité 1600. 2. Overgemaakt aan den geneeskundi gen Inspecteur van Suriname te Paramaribo ter verdeeling onder diverse inrichtingen f 360. 3. Als voren aan den Gouverneur van Curacao 250. 4. Aan de Zending der Gere formeerde kerken voor haar 10 hospitalen 3000. 5. Aan het Nederlandsch Medisch Mis sie Comité 2000. 6. Aan het Zendingsbureau te Oegstgeest voor 7 hospitalen 2000. 7. Aan het Leger des Heils in Ned. Indië 1000. 8. Aan de Doopsgezinde Zending 300. 9. Aan de Salatiga Zending (3 hospitalen) 750. 10 Aan de Baseier Mission (1 hospitaaK f750. 10 11. Aan de Rheinische Mission Bannen (3 hospitalen) 750.—. 12. Aan de Centrale Ver eeniging tot bestrijding'der Tuberculose in Ned. Indië (3 sanatoria) 500.13. Aan het Koningin Emmaziekenhuis Batavia 250.—. 14. Aan de kliniek „Palang doea", Batavia 200.15. Aan de kliniek „Boedi Kemoeli- laan", Batavia 100.—. 16. aan drukkosten (Juliana-kaarten enz.) 1270.17. Aan por ti en dergelijke 340.Totaal 14820—, zoo dat er nog een onverdeeld saldo is van 455.20, bestemd voor een enkele kleine in richting, die achteraf blijken mocht ook voor een uitkeering in aanmerking te komen, doch op bovenstaande lijst niet voorkomt. Aan de belanghebbenden is medegedeeld, dat zij de hen toegekende bedragen besteden kunnen voor den aankoop van geneeskundige artikelen (genees- of verbandmiddelen en geneeskundige instrumenten) bij de firma's die in „Medische Nood", het orgaan van „Si mavi" adverteeren. Hartelijk dank wordt gebracht aan allen, die aan de inzameling van het Prinses Julia- na-Noodfonds op eenige wijze medewerkten. „VolKsfascIst" veroordeeld. Wegens beleediging van minister Colijn. DEN BOSCH, 7 Januari (V.D.) Het ge rechtshof in Den Bosch heeft heden arrest gewezen in de staf zaak tegen A. J. M. uit Oos terwij k, algemeen leider van het Nederlandsch Volksfascisme „Zwart Front", die in appel was gekomen van een vonnis van de recht bank te Breda, dat luidde f 100 boete subs. 40 dagen hechtenis. Op 28 Juni 1934 had M. te Tilburg opzettelijk den in functie zijnden mi nister van koloniën dr. Colijn beleedigd. De officier van justitie had eveneens hooger be roep aangeteekend. De advocaat-generaal had twee maanden evangenisstraf geëischt. Het hof veroordeelde M. tot f 200 boete subs. 40 dagen hechtenis en tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. VEREENIGING VAN VISCHIMPORTEURS OPGERICHT Naar we vernemen is opgericht de Neder landsche Vereeniging van Vischimporteurs. Tot de oprichting is besloten in verband met de verschillende regeeringsmaatregelen. Tot voorzitter is benoemd de heer J. Braun- berger, tot secretaris de heer G. Jansen, Sche penstraat 80, beiden te Rotterdam, en tot pen ningmeester de heer H. van Wingerden te Scheveningen. STEEDS MEER A. N. W. B. WEGWIJZERS Uit ons door den A. N. W. B„ toeristenbond voor Nederland verstrekte jaarcijfers over 1934 blijkt, dat de bekende door dezen bond ver zorgde „bewegwijzering" der Nederlandsche wegen ook in het afgeloopen jaar aanzienlijk is uitgebreid. Misschien zullen de automobilisten en an dere weggebruikers die tot in de verste uit hoeken des lands deze wegwijzers aantreffen, wel eens meenen, dat de bond op dit gebied „uitgepraat" moet geraken; de werkelijkheid blijkt anders te zijn. Immers, in het jaar 1934 plaatste de A. N. W. B. niet minder dan ruim 200 nieuwe wegwijzers, afgezien nog van de 459 stuks van het nieuwste groote formaat, welke geplaatst werden ter vervanging van de oude. Voorts werden langs de speciale rij wielpaden 326 nieuwe z.g. paddenstoelen ge plaatst ten dienste van den rijwieltoerist en vaak ook van den wandelaar. In totaal telde ons land op 31 December j.l. 4967 wegwijzers en paddenstoelen van den A. N. W. B„ verdeeld over de provincies als volgt: Noord-Holland 647, Zuid-Holland 589, Utrecht 397, Gelderland 1264, Overijsel 456, Drente 309, Groningen 208, Friesland 285, Zeeland 193, Noord-Brabant 424 en Limburg 495. Een jaar geleden was dit aantal 4439, een stijging dus van 528, waarvoor de A. N. W. B. zich in het belang van de automobilisten, wiel rijders en andere weggebruikers weder aan zienlijke financieele offers heeft moeten ge troosten. DINSDAG 8 JANUARI 1935 Uit Haarlem's Dagblad van 1885. Nederlandsche onderzee booten naar Indië. van NieuWediep vertrokken. DEN HELDER, 7 Januari. (V. D.) Heden morgen om half twaalf zijn de onderzeeboo ten K 16 en K17 beide bestemd voor Indië uit Nieuwediep vertrokken, Het was guur en koud weer en waarschijnlijk was het hieraan te wijten, dat de belangstelling niet zoo groot was als anders. Niettemin verdrong zioh aan het havenhoofd, waar de stafmuziek was op gesteld. een groote menigte, die de booten uitgeleide deed. Precies om half twaalf verlie ten de booten de haven. De geheele beman ning stond aan dek en bracht het militair saluut toen de muziek het volkslied speelde. Daarna klonk van 'weerszijde van den wal een hartelijk gejuich. De beide onderzeeboo ten voeren daarop de haven uit. De eerste étappe gaat naar Lissabon. De commandant van de K 16 is de luit. ter zee eerste klasse J. A. de Gelder, van de K 17 luit. ter zee eer ste klasse I. H. A. Kramers. De Hertog Hendrik, die 's morgens was. uit gevaren maakt een oefeningsvaart naar de Middellandsche Zee. Met man en macht wordt gewerkt om onheilen te voorkomen. De vorige week was er eenige verlichting in den toestand langs het Julianakanaal geko men. Het wegstroomende water uit het ka naal verminderde en werd grootendeels in ge graven slooten afgevoerd. Nu is. naar men ons uit Sittard meldt, de Maas aanzienlijk gestegen. De scheepvaart kiest nu meer dan het Julianakanaal de Maas als vaarweg en veel schepen zakken de Maas af naar het Noorden of worden naar het Zuiden gesleept. De afvoer van het Julianakanaal is door de hooge Maas aanzienlijk bemoeilijkt, zoodat het gevaar voor de woningen en landerijen tusschen het kanaal en de Maas wederom aanzienlijk grooter is geworden. Er wordt Bij de besprekingen over het nieuwe clea ring en handelsverdrag met Duitschland is een der meest op den voorgrond tredende problemen de wijzigingen in het handelsver keer tusschen onze Oostelijke buren en ons eigen land geweest. De cijfers der Duitsche handelsbalans over de eerste tien maanden van 1934 geven ons een inzicht omtrent de thans bestaande verhoudingen. Tot en met September 1934 geeft deze balans met uit zondering van de maand Maart iedere maand een passief saldo te zien, hetwelk in April 1934 het grootst was, nml. 82 millioen R-M. In October 1934 blijkt er voor het eerst een actief saldo van beteekenis te zijn, het welk 16 millioen R.M. bedraagt. Men zou ge neigd kunnen zijn daaraan een opleving van beteekenis in het handelsverkeer toe te ken nen, maar vergeet dan, dat de Octobercijfers uit vorige jaren een dergelijk beeld vertoonen en October 1934 in dit licht beschouwd ach terblijft bij de beschikbare gegevens van an dere jaren. Zoo blijkt ook, dat de Duitsche invoer van grondstoffen in October 1934 niet minder dan 14 millioen R.M. minder is dan in September 1934, terwijl de seizoenopleving een geheel ander cijfer had doen verwachten. Re latief beschouwd is de achteruitgang van den invoer van fabrikaten nog grooter. Deze be droeg in September van dit jaar 74,8 tegen over 61,1 millioen R.M. in October 1933. De vermeerdering van den uitvoer in October, vergeleken bij September 1934, komt in hoofd zaak op rekening van electrische machines, werktuigen, zoomede chemische en electro- technische artikelen. Daartegenover staat, dat de export van textielgoederen is achteruitge gaan. De Duitsche beschouwingen, welke over deze uit- en invoercijfers zijn verschenen doen duidelijk uitkomen, dat men tevreden is. omdat „das Einfuhrbedürfnis der deutschen Wirtschaft" bevredigd wordt „im Rahmen der Einfuhrmögliehkeiten, die die Ausfuhr er- schlieszt". Het spreekt vanzelf, dat seizoen verschijnselen die tot uitdrukking komen in bij uitstek worden. voorzichtig behandeld moeten thans met man en macht gewerkt om grooter de handelscijfers beschouwd behooren te wor- pnheil te voortomen. tl den het raam van eea periode en Naast de achteruitgang van den invoer in afgewerkte producten in October van dit jaar tot een waarde van 14 millioen R.M., viel ook een vermindering van den invoer van grond stoffen vast te stellen. Daartegenover staat een grootere invoer van levensmiddelen, waar bij vooral Rusland, Denemarken en Joego slavië betrokken waren. De grootere uitvoer geschiedde in hoofdzaak naar Italië, Oosten rijk, Frankrijk, Denemarken, Japan en Ar gentinië. Daarbij dient opgemerkt te worden, dat de Duitsche handelsbalans met de Afri- kaansche, Aziatische en Amerikaansche lan den, alhoewel voor elk der drie gevallen af zonderlijk passief, gunstiger is dan met de ver schillende Europeesche landen. De sedert 1 Juli 1934 in Duitschland gevolgde politiek van de beperking van den invoer doet zich thans reeds gelden. De Europeesche landen zijn daarbij in de eerste plaats betrokken. Het actieve saldo van den Duitschen handel met de verschillende Europeesche landen, het welk in het eerste kwartaal van 1934 nog 247 millioen R.M. bedroeg, was in het tweede kwartaal tot 177 en in het derde kwar taal tot 120 millioen R.M. achteruitgegaan. Deze vermindering is zoowel bij den in- als bij den uitvoer te vinden. De Duitsche uitvoer naar de verschillende Europeesche landen was in het eerste kwartaal van 1934 niet minder dan 86 millioen R.M. lager dan in de over eenkomstige periode van het vorige jaar, ter wijl deze uitvoer in de volgende kwartalen van 1934 resp. 167 en 177 millioen R.M. minder was dan in de overeenkomstige kwartalen van het vorige jaar. De vermeerdering van den Duit schen invoer teekende zich niet zoo scherp af. Deze was over de drie kwartalen 1934 resp. 38. 68 en 79 millioen R.M. hooger dan in deze tijd perken van 1933. De verhouding t. o. v. enkele Europeesche landen blijkt uit het onderstaande. De ont wikkeling der Engelsche handelsbalans recht vaardigde de verwachting dat de uitvoer yan Duitschland naar Engeland in het derde kwar taal van 1934 grooter zou zijn dan in dezelfde periode van 1933. Toch blijkt dat de toename van het uitvoeroverschot in het Duitsch Engelsche handelsverkeer, niettegenstaande een achteruitgang van den Duitschen uitvoer, met bijna 11 millioen R.M. uitsluitend, een ge volg is van de sterke vermindering van den invoer. Betrekkelijk gering was de vermeerdering van den uitvoer naar Hongarije (1 millioen R.M.) waartegenover een zeer sterke vermeer dering van den invoer (11,25 millioen R.M.). De Duitsche uitvoer naar Finland stee; slechts met 0,1 millioen R.M.; de invoer met 3,7 millioen R.M. In alle andere gevallen is de Duitsche uitvoer meer of minder achter uitgegaan. Dat geldt in 't bijzonder t. o. v. den export naar Rusland, die niet minder dan 56,5 millioen R.M. achteruit ging, tegenover een zeer geringe vermeerdering van den invoer. Verhoudingsgewijze is de achteruitgang van den Duitschen uitvoer naar ons land veel grooter. Deze bedraagt n.l. niet minder dan 50 millioen RM., terwijl de meerdere invoer in Duitschland een waarde vertegenwoordigt van ruim 22 millioen RM. De Duitsche positie t.o.v. Frankrijk is geheel anders. Wel is er een zeer aanzienlijke achteruitgang in den uitvoer naar dit land vast te stellen, die een waarde vertegenwoordigt van iets meer dan 34 mil lioen R.M., maar daartegenover staat een ver mindering van den invoer tot een bedrag van bijna 5 millioen R.M. Een geheel ander beeld doet de buitenlandsche handel van Duitsch land met Tsjecho-Slowakije zien. Tegenover een toename van den invoer ten bedrage van 21,3 millioen R.M. staat een vermindering van den uitvoer van circa 3,3 millioen R.M. Uit deze gegevens volgt, dat de positie van ons land zeker niet rooskleurig is. Geleidelijk zijn wij minder van Duitschland gaan betrek ken, waardoor het saldo ten onzen gunste hoe langer hoe kleiner is geworden. In het Duitsch-Nederlandsche handelsverkeer heeft een zeer belangrijke verschuiving plaats gehad waarmede de Duitsche onderhandelaars na tuurlijk voldoende bekend zijn en niet zullen nalaten hun voordeel te doen. De verhoogde uitvoer van tal van producten in 't bijzon der uit onze overzeesche gewesten is de belangrijkste factor bij deze verschuiving ge weest. De onderhandelingen over het nieuwe Duitsch-Nederlandsche handelsverdrag zullen in menig opzicht door dit belangrijke worden beheerscht. 8 Januari: Uit het hoofdartikel geteekend Sw.: „EEN EIGENARDIGE BELASTING"* Op Nieuwjaarsdag, den kermis tijd en bij verschillende feestelijkheden, wordt ge vooral door knechts, meiden en anderen, die tot U in ondergeschikte verhouding staan, aan het bestaan dier belasting herinnerd; maar hierbij blijft het niet, want waar ge ook komt en bij welke gelegenheid ook, ge kunt tegen woordig wel aan het fooien geven bMj- ven. Ge stapt b.v. uw huis uit en stijgt in de tram om naar den Hout of waar heen ook te rijden. Als fatsoenlijk man, zijt ge wel verplicht, den conducteur niet voor niets uw kaartje of geld in ontvangst te doen nemen. Ge haalt dus uw sigarenkoker voor den dag, en hoe wel ge in de tram zelf niet moogt roo- ken, biedt ge toch den beleefden con ducteur één of meer sigaren aan: wel houden er velen tegenwoordig reeds tramsigaren van 6 of 8 voor een dub beltje op na, om aldus niet roekeloos met hun manilla's of havana's om te springen, maar van welke kwaliteit de gegeven sigaren ook zijn, het is en blijft een soort belasting. Ge stapt uit de tram én neemt ergens in een café plaats, bestelt uw glaasje bitter of port, of zoo het avond is, uw bier, punch, cognac of wat ook. De be diende heeft U bij het binnentreden reeds geschat en naar gelang ge de ge woonte hebt, hem veel of weinig fooien te geven .komt hij naar U toe, helpt U de jas uittrekken, haalt de courant, die ge gaarne leest en die hij vooraf op een veilige plaats weggelegd heeft, of wel. gii kunt drie-, viermaal roepen om het bestelde en hij laat U, als hij het eindelijk gebracht heeft, geheel links liggen. Het is wat laat geworden in het café of uw sociëteit: ge hebt, wien kan het niet gebeuren, eenige glazen meer gedronken dan anders en voelt nu de werking ervan in uw bee- nen: niets is dus natuurlijker, dan dat ge een rijtuig wilt hebben; stopt ge den bediende nu maar gauw een halven of heelen gulden in de hand, dan vindt hii, hoe druk het ook is, dadelijk ge legenheid om een koetsier op te sporen: beloont ge echter zulke diensten met een „dank u", dan kunt ge lang op een rijtuig wachten. Landbouwers kregen ruzie. En trokken de messen. In den laten middag van Maandag ontstond te IJhorst (gemeente Staphorst) een hevige ruzie tusschen de landbouwers Duinkerken en Kuipers. De ruzie ontaardde in een gevecht met mes sen. Bij deze schermutseling is de landbouwer Kuipers door een messteek in den onderbuik getroffen. Hevig bloedend is hij naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waar on middellijk operatief werd ingegrepen. De toestand van het slachtoffer is ern stig. Visscherijnieuws in een notedop. Weer naar Het Kanaal. De stoomlogger Vic tor IJM. 149 vertrekt heden weer naar de haringvisscherij in Het Kanaal. Azimuth had ook stormschade. Thans is ook de Azimuth IJM. 195 in het dok opgenomen om de stormschade te herstellen. Het schijnt de laatste dagen in het Noordelijk deel van de Noordzee vliegend stormweer te zijn ge weest. Electrische kabel binnengehaald. In verband met het uitbaggeren van de Visschershaven is de electrische kabel, die van de Oostelijke kade naar de dokken loopt, binnengehaald. De Utrecht had pech. De stoomtrawler Utrecht IJM. 73, die Zaterdagavond binnen kwam miste de Zaterdagmarkt doordat er lek kage in den ketel was ontstaan. De trawler heeft nu Maandag gemarkt. Veel koolvisch. Het is bij de vrij schrale vangsten van de Noordzeebooten opvallend, dat er zooveel koolvisch wordt aangevoerd. Ofschoon de prijzen van deze vischsoort va- rieerend zijn, is de prijs toch vrij goed, zoodat het alleszins loonend is ze aan de markt te brengen. Ongeluk bij het lossen. Toen men Maandag morgen bezig was den logger VL 78 te lossen gleed de haak, waarmede een kantje haring werd opgeheschen uit. Deze trof den stuur man, die aan de reep stond tegen het gezicht, waardoor hij een scheur in den wang kreeg en hem drie tanden uit den mond werden ge slagen. Het kantje haring viel te water. De stuurman werd na voorloopig te zijn verbon den, naar het ziekenhuis gebracht. AGENDA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 8 JANUARI Schouwburg Jansweg: Revue Operette „Rose Marie". 8.15 uur. Opera Italiana met La Stadsschouwburg Traviata. 8 uur. Cinema Palace: „De Tante van Charley". Op het tooneel: Tummers, liedjes aan den vleugel. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Jood Süss". Op het tooneel: Oscar Gondy Trio, „Non plus ultra". 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Artistenleed" en uitgebreid voorprogramma. Doorloopende voorstelling van 7 uur af. WOENSDAG 9 JANUARI Stadsschouwburg: Nieuw Schouwtooneel met De Vier Jaargetijden, 8.15 uur. Concertgebouw: Nieuw Malthusiaansche Bond, filmvertooning „De Vloek der Erfelijke feit I Belasting". Spr. dr. v. Embden-Boas, 8 uur. j[ Bioscoopvoorstellingen des middags en des MOUTER®, «joods,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2