Hef Tooneel in Brussel. DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: De loonregeling in het visscheri jbedrijf. Twee premières. een en ander. Schip verm, aankomst Amstelland Aizkarai Mendi Alkmaar Alton a Arendskerk Amstelkerk Achilles Barn e veld Boskoop Bureya Baarn Berenice Ceres (Ned.) Clytoneus Crijnssen Cordillera Delphoi Daphne (Gr.) Eridano Flandria (Ned.) Emmy Friedrich Ella Halm Fauna Grey County Galgewater Ganymedes Heidelberg Helder Henry Stanley Vancouver Buenos Aires Chili Ned. Indië Japan West Afrika Midd. Zee Chill Chili Leningrad Chili Danzig Bourgas Ned. Indië. West Indië West Indië Concepcion Santa Fé. La Plata Buenos Aires Kiel (v. Um.) Danzig West Indië Buenos Aires Buenos Aires Hamburg Ned. indië West Afrika Freetown Iserlohn Mexico Istina La Piata Kurmark Ned. Indië Klipfontein Z. Afrika L. Z. Cambanis Buenos Aires Leeehwater Buenos Aires Laomedon Batavia Margot (Eng.) Buenos Aires Montferland Hamburg Macuba Curacao Mirach La Plata Madoera Batavia Maasland Buenos Aires Minnewater La Plata Nereus Portugal Orestes Cons tan tza Peisander Batavia Phrygia Mexico Polydorus Batavia Poel au Bras Ned. Indië Polvnhenius Hamburg. Poelau Laut Hamburg- Perseus (Ned.) Gdynia Poseidon Valencia Randfontein Zuid-Afrika Rhesus Ned. Indië Rotterdam M'uba. Ranja Constantza Salaba.igka Ned. Indië Segura Buenos Aires Springfontein Zuid-Afrika Streefkerk Z. Afrika Stella (Ned.) Hamburg Stentor Batavia Triton «ilexandrië Taj andoen Ned. Indië Tabian Hamburg Bilbao Ulysses Bourgas Vulcanus Middell. Zee Waterland Buenos Aires Waldinge Setubal Zuiderkerk Japan Zeelandia Buenos Aires 8 Jan. 16 Jan. heden 13 Jan. 20 Jan. 22 Jan. 27 Jan. 3 Febr. 5 Febr. 29 Jan. 12 Jan. 5 Febr. 5 Febr. 18 Jan. heden 12 Jan. 8 Febr. 3 Febr. 28 Jan. 10 Febr. 15 Jan. 12 Jan. 1 Febr. 8 Jan. 12 Jan. 11 Jan. 2D .Tan. 25 Jan. 20 Jan. 10 Jan. Laatste bericht 15 Jan. 14 Jan. 4 Jan. 2 Febr. 31 Jan. 29 Jan. 26 Jan. 2 Febr. 7 Jan van Londen. 13 Dec. vertrokken. 4 Jan. van Tocopilla. 1 Jan. van Padang. 28 Dec. van Kobe. 3 Jan. van Takoradi. 6 Jan. van Savona. 6 Jan. te Duinkerken. 3 Jan. van Cristobal. 25 Dec. vertrokken. 2 Jan. van Callao. In lading. 4 Jan. van Cavalla. 3 Jan. van Singapore. 3 Jan. van Curacao. 5 Jan. van Pto Barrios. 3 Jan van La Plata, in lading. 27 Dec. van Rosario. 6 Jan. van Las Palmas. in lading. 4 Jan. vertrokken. 2 Jan. van Pto Barrios. 3 Jan. vertrokken. 4 Jan van Rosario. in lading. 4 Jan. van Pt. Said. 4 Jan. te Grand Bassam. 5 Jan te Havre. 2 Jan. van Triëst. in lading. 1 Jan. van Diamante. 28 Dec. van Macassar. 5 Jan. van Port Natal. 26 Dec. van Rosario. in lading. in lading. in lading, in lading. 25 Dec. vertrokken. 31 Dec. van Rosario. 27 Dec. van Belawan. 5 Jan. vertrokken. ha lading. 5 Jan. van Vigo. 6 Jan. van Gibraltar. 7 Jan. te Liverpool 2 Jan. van Curacao. 1 Jan. van Colombo. 6 Jan. van Port Said. 6 Jan. te Bremen, in lading. in lading. 7 Jan. van Gibraltar. 5 Jan. te Rotterdam. 3 Jan. van Perim. in lading. in lading. 27 Dec. te Barcelona. 2 Jan. vertrokken. 5 Jan. van Marseille. 1 Jan. van Mombassa. in lading, in lading. 8 Jan. te Rotterdam. 5 Jan. te Belawan. in lading. 7 Jan. vertrokken. 5 Jan. te Stamboul. 6 Jan. van Bari. 6 Jan. van Bahia. in lading. 5 Jan. van Perim. vertrekt 10 Jan. Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TE 1JMUIDBN AANGEKOMEN SCHEPEN Neder!. m.s. Ransdorp Antwerpen IJMUIDEN MARKTPRIJZEN VAN 8 JANUARI Tarbot per K.G. f 1.20—0.90 Griet per 50 K G f 28—16. Tongen per K G. f 1.451.15 Groote schol per 50 K.G. f 19—17 Middelschol per 50 K.G. f 19—17 Zetschol per 50 K.G. f 22.5022 Kleine schol per 50 K.G. f 2014 Rog per 20 stuks f 2820. Vleet per stuk f 4.161.20 Kleine poon per 50 K G. f 97.50 Kleine middelschelvisch p. 50 K.G. f 25. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 2016 Kabeljauw per 125 f 4226. Groote gullen per 50 K.G. f 1310 Kleine gullen per 50 K.G. f 10—6.80 Wijting per 50 KG. f 10—6 Makreel per 50 K.G. f 10 Heilbot per K.G. f 1.10—0.80 Koolvisch per stuk f 0.700.20 ONGEVAL OP EEN LOGGER. Een der opvarenden van de logger KW 158 had het ongeval op zee met zijn duim tusschen een lijn te raken, waardoor dit lichaamsdeel werd afgekneld. De logger heeft de reis afge broken met een kleine vangst. Bij binnenkomst heeft de getroffene zich onder dokterbehan deling gesteld. LOGGER BINNENGESLEiEPT De logger KW 178 heeft hedenmorgen al hier binnengebracht den logger KW 175. welk^ door eerstgenoemde in zinkenden toestand werd aangetroffen. De binnengebrachte logger, die veel watci in het voorschip had gemaakt is onverwijld in het droogdok geplaatst. De lekkage is ver moedelijk ontstaan door het springen van een aantal klinknagels. AANGEKOMEN. 5 Januari: Norman s.s. Plymouth Oberon s.s. Hamburg E. H. Stinnes XI s.s. Oslo Bennekom s.s. Hamburg Pres. Francqui m.s. Batoum Irene s.s. Kopenhagen 6 Januari: Costa Rica s.s. Hamburg Patria s.s. Gothenburg Vlies'room s.s. Huil Brunla s.s. Oslo Kalypso Vergotti s.s. Buenos Aires Calypso s.s. Hamburg Heemskerk s.s. Hamburg Ransdorp m.s. Antwerpen Leeuwarden s.s. Londen 7 Januari: Chevy Chase s.s. New Castle Rhein s.s. Hamburg Jean Jaures m.s. Leningrad Bowling s.s. Leith Brabant m.s. Southampton Simon Bolivar s.s. West Indië VERTROKKEN. 6 Januari: Rheinland s.s. Stockholm St. Kenneth s.s. Rotterdam Brisk s.s. Oslo Mary m.s. Huil Prowess m.s. Huil Batna s.s. Rotterdam Vermiste visschersschepen. Bij Lloyds te Londen zijn officieel als ver mist afgeschreven het motorvaartuig Belle Isle (Amerikaansch), dat 11 Juni van San Diego naar de visscheorij -vertrok; het motor vaartuig Cornet (Deensch), dat 14 Sept. van Huil ging en de stoomtrawler Juliana (Britsch) dat 6 Oct. van Grimsby ter vis- scherij uitvoer. BESOMMINGEN. Trawlers: manden Vios III IJM 1 60 f 1680 Uiver IJM 384 3000 f 4350 Bet je RO 16 80 f 2240 Eemmond IJM 70 100 f 1250 Logger: KW 158 f330. VERWACHTE VISCHAANVOER Thuiskomende voor de Woensdagmarkt: Amsterdam IJM 58, vangst 550 manden schel visch, 85 manden braadschelvisch. 100 manden gul en kabeljauw. 130 manden koolvisch, 70 manden radio. 40 manden wijting, 20 manden varia, totaal 495 manden. BEVERWIJK Noteering van Beverwijk 7 Jan. 1935. Andijvie per kist f 0.30—f 0,80 Koolrapen per zak f 0,75 Wortelen per K.G. f 0.03 Aardappelen, klei p. K.G. 0.05 0.08. Id. zand, per K.G. f 0.09 Spruitjes per K.G. f 0,04f 0,09 Boerenkool per bak f 0,13f 0,36 Roode kool per 100 f 3f 6 Savoije kool per 100 f 2f 4 Bloemkool per 100 f 2f 9 Uien per K.G. f 0,03 Prei per bos f 0,06—f 0,10 Sla, per krat f 1,75 Pieterselie per bos f 0,03f 0,04 Selderie per bos f 0.04f 0,05 Appelen per K.G. f 0,18f 0,28 Peren per K.G. f 0,14 DINSDAG 8 JANUARI 1935 Christelijke havenarbeiders verwerpen de voorstellen der reeders. Naar wij vernemen heeft de groep havenarbeiders van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportar beiders de voorstellen der reedersver- eeniging inzake het lossen van de trawlers met groote meederheid van stemmen verworpen. Van de 68 uitgebrachte stemmen waren 57 tegen, 5 voor, 5 blanco en 1 van onwaarde. De uitslag van de stemming der zeelieden van de beide betarokken organisaties zal ver moedelijk eerst hedenavond bekend worden gemaakt. Weliswaar wordt het resultaat he denmiddag vastgesteld, maar alvorens de uit slag gepubliceerd wordt, zal in Haai'lem nog een bespreking worden gehouden tusschen ci? hoofdbesturen van den Centralen en den Christelijken Bond. Het ligt in de bedoeling de stemming van de varende en niet-va- rende leden gescheiden te houden. Hedenmorgen werd de laatste vergadering met de varende zeelieden gehouden. Deze gaan heden nog op de oude voorwaarden naar zee. Voddenpakhuis uitgebrand in Haarlem. In den afgeloopen nacht is aan den Burgwal te Haarlem een voddenmagazijn uitgebrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan door ach teloos wegwerpen van een eindje sigaret door een knecht. De brandweer die met zeven stralen den brand bestreed kon slechts de belendende per- ceelen sparen, die gedeeltelijk groote water schade kregen. De inboedel en het huis dat uitgebrand is, zijn voor f 15.000 verzekerd. Haarlem en „Flora 1935". Vrijdag 7 December werd op initiatief der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer al hier een vergadering belegd van de afd. Haar lem van Horecaf, van Ned. Fabricaat, de Mid- denstandsvereeniging en de voornaamste Straatvereenigingen, met de bedoeling, te komen tot een „feestweek" in onze stad in den tijd dat te Heemstede de groote tentoon stelling „Flora 1935" wordt gehouden. Ingevolge het besluit van deze vergadering, waarop nog slechts voorloopige besprekingen werden gevoerd, heeft het dagelijksch bestuur der V. V. V. aan de verschillende vereenigin- gen een schema voorgelegd, dat Maandag middag op een tweede vergadering werd be handeld. Dit plan omvat: eenalgemeene „Bloemen- feestweek"; verlichting van enkele openbare :ebouwen (Gr. Kerk,. Stadhuis, Vleeschhal, Teylers Stichting, Waaggebouw Paviljoen) een en ander in overleg met het gemeentebe stuur; een zoover mogelijk doorgevoerde bloe menversiering en wel: van winkelétalages en eventueel particuliere huizen en indien mogelijk straatversieringen. Voorgesteld werd verder de stad gedurende den overigen tentoonstellingstijd zooveel mo gelijk achtereenvolgens met hyacinthen, tul pen enz. te versieren. Deze plannen werden Maandagmiddag op nieuw besproken in een vergadering der ge- genoemde vereenigingen in café-restaurant Brinkmann, onder leiding van Jhr. Dr. J. C. Mollerus, voorzitter van „Vreemdelingenver keer". De heer A. van Weerden, voorzitter der Groote Houtstraatvereeniging, meende dat de uitvoering der genoemde plannen niet veel vreemdelingen naar Haarlem zou trekken. Dit zou wel gekund hebben door een reclame optocht en een bloemencorso. Spr. stelde voor, op Tweeden Paa.schdag 'n groot muziek feest te geven en zich daarvoor in verbinding te stellen met de Haarlemsche Federatie van Muziekverenigingen. En des avonds zou dan een concert kunnen gegeven worden door een te Haarlem onbekend corps, als b.v. de Kon. Militaire Kapel of het Bossche Stedelijk Muziekcorps. De voorzitter deelde mede, dat op 13 April de Internationale Jury der tentoonstelling te Haarlem zal worden ontvangen. Vreemde lingenverkeer heeft zich hiervoor in verbin ding gesteld met de Kamer van Koophandel alhier en met het gemeentebestuur. Van dit laatste is nog geen antwoord ontvangen dat kon ook moeilijk, want de brief van Vreemdelingeverkeer is eerst eenige dagen ge leden verzondenmaar het staat al vast, dat de Kamer van Koophandel het. gezel schap een lunch zal aanbieden. Op het pro gramma staan verder: een bezoek aan het Stadhuis (van een officieele ontvangst staat nog niets vast), een orgelconcert in de St. Bavo en bezoeken aan Teyler- en het Frans Hals Museum. Het denkbeeld van den heer Van Weerden (een muziekfeest) achttespr. buitengewoon aanlokkelijk. Ten aanzien van een bloemencorso moet het advies van den heer Voors gevolgd worden, die gezegd heeft, dat het plan te veel bezwaren zal ondervin den. De heer Gunters (Horecaf) meende, dat in de eerste plaats de bezoekers der ten toonstelling (een half millioen menschen) naar Haarlem moeten worden getrokken. De jury bestaat maar uit 125 personen. Haarlem moet aantrekkelijk woi'den gemaakt voor véél menschen. De vergadering vereenigde zich tenslotte met: een algemeene bloemenfeestweek, aanslui tend op de deiakbeelden van den heer Van Weerden; het richten van een verzoek aan het gemeentebestuur, om openbare gebouwen met „floodlight" te verlichten; het richten van een verzoek tot tïe straatvereenigingen en particulieren in de stad voor straatversiering; een opdracht aan een te vormen Centraal Comité, zich in verbinding te stellen met de Middenstandsvereenigingen betreffende een winkelweek en ook met de Federatie van Mu ziekverenigingen. In het Centraal Comité namen zitting de heeren: A. van Weerden (Middenstand en Straatvereenigingen); André de la Porte (Ned. Fabrikaat). Schafer (Horecaf) en Jhr. Dr. Mollerlus voor Vreemdelingenverkeer. Een vertegen woordiger van „Onderling Belang" zal nog worden aangewezen. Het secretariaat zal berusten bij Vreem delingenverkeer. Uit dit comité zal een klein werkcomité worden gevormd. (Van onzen Brusselschen correspondent) De Koninklijke Vlaamsche Schouwburg te Brussel is een wonderlijke instelling, waar men goed vertrouwd mee moet zijn om er eenigs- zins hoogte van te krijgen. Het publiek wordt gevormd door enkele principieel Vlaamsche intellectueelen en enkele arbeiders-tooneel- liefhebbers, maar het groote contingent wordt geleverd door den kleinen Vlaamschen mid denstand. Deze, door en door conservatief, leeft nog geheel in de geestesgesteldheid van de postromantische periode waarin „De Twee Weezen" opgeld deed. Vandaar ook dat dit stuk nog steeds op het repertoire staat, als mede „De Koerier van Lyon", „De levende Brug", „Roze-Kate", „Het Treurspel der Sme den" etc. Jan Poot, directeur van dezen schouwburg, die precies weet wat zijn getrouwen noodig hebben, heeft zich afgevraagd of het niet mo gelijk zou zijn deze behoefte aan romantische gevoelsuitbundigheid te paren aan de eischen der nieuwe tooneelschrijfkunst. Oude wijn in nieuwe zakken. Hij wilde het ietwat te zwaar aangezette populaire sentiment bieden in een moderner tooneeltechnischen vorm. Daarom schreef hij „Rozemarieke". Dit publiek kan alleen maar in groote vlakken denken. Voor fijne schakeeringen en al te nauwkeurige ont leding mist het ontwikkeling, terwijl het even min geduld heeft om gecompliceerde toestan den uit elkaar te rafelen. De schrijver ging dus uit van het allersimpelste gegeven, dat hij bovendien aan de actualiteit ontleende. Eeni ge maanden geleden werd in de bewaarplaats voor bagage van het Brusselsch Noordstation een kist met een kinderlijk ontdekt. Men zocht geruimen tijd vergeefs naar den dader want men dacht dat moord in het spel was. Maar er meldde zich een student aan wiens ver klaringen waar bleken te zijn en tot geen rechtsvervolging, aanleiding gaven. Deze si tuatie heeft Poot zoo simpel mogelijk in beeld gebracht. Ook de karakters heeft hij, gelijk dat in een volksstuk betaamt, als éénkleurige ^eheelen opgevat. Er is goed en slecht, deugd en ondeugd en het is ook mogelijk, dat de slechte tot inkeer komt en goed wordt. Maar met de duizend en één nuances tusschen de uitersten houdt hij zich niet op. Zijn hoofdpersoon Marieke is de blanke onschuld. Een ongerept dorpsmeisje, aangelokt door de stad, dat liefde opvat voor een student, die voordat het stuk teneinde is zijn dokters graad haalt. Van dien Leo krijgt zij een kind, dat eenige uren na de geboorte sterft. Deze Leo nu, de verleider, wordt bovendien afge schilderd als een sombere lafaard, die doods bang is voor zijn reputatie en carrière. Om schandaal te voorkomen besluit hij het lijkje zelf te gaan begraven ergens buiten op Ma ria's geboortedorp. Als hij ermee naar het station gaat, ontmoet hij een bende kamera den die hem meesleuren in een zwijmel van vermaken, nadat hij eerst het kistje in de bagagebergplaats heeft ondergebracht. Als hij het wil komen halen blijkt hij het recutje kwijt te zijn. Van dit alles durft; hij natuurlijk Maria niets te bekennen. Als echter het kistje gevonden is en de politie zich in deze zaak mengt, zoekt zij Leo op, verwijt hem zijn wan gedrag en als hij ook in dat tragische oogen- blik nog bezorgd blijkt voor zijn toekomst be looft zij hem, hoezeer zij hem ook veracht, zijn naam niet te noemen. Daarna gaat zij zich aangeven. Als het doek opgaat zijn we in de rechts zaal waar Marieke als beklaagde van moord tusschen twee gendarmes zit. Wanneer de openbare aanklager het bestaan van den man, wiens naam zij niet noemen wil, in twijfel trekt, komt Leo, wiens beter-ik overwonnen heeft, de gerechtszaal binnenstormen en zegt: „Ik ben de man". Het tooneel is zoo ingericht, dat we op den voorgrond de gerechtszaal hebben en op het tweede plan een verhoogd toonéel achter gaas. Wanneer Leo nu het verhaal van zijn verhou ding tot Maria doet, gaat telkens het licht in de gerechtszaal uit en wordt op de tweede scène de episode in beeld gebracht. Hier wor den zoo nu en dan aardige effecten mee be reikt, maar door een tè regelmatige herhaling- van de truc ontspant zich de aandacht. Wij moeten aannemen dat Poot zijn doel bereikt heeft. In de groote scènes leeft de zaal zoo volkomen mee, dat zoowel mannen als vrouwen hun tranen den vrijen loop la ten. Het hoogtepunt is het hartverscheurend tooneel waarin Marieke's kindje sterft. Dit wordt door Irma de Veirman met een onmis kenbare dramatische kracht zeer realistisch gespeeld. Wanneer men echter aan de primi tieve mentaliteit van deze toeschouwers ont groeid is, ziet men in „Rozemarieke" van Jan Poot te sterk den belachelijken kant. Waar om is mij zelf niet duidelijk geworden. Het gegeven heeft niets ridicuuls en niet onwaar schijnlijks. De gevoelens zijn wat simplistisch maar volkomen menschelijk. De uitbeelding was niet slecht en de taal, ofschoon wat arm, heel natuurlijk, met hier en daar wat al te deftig-pathetische opzwaaien, die men in Vlaanderen telkens hoort. Wat er aan dit stuk in laatste instantie ontbreekt is het kun stenaarschap, dat deze al te rauwe werkelijk heid tot een waarheid voor ons gemoed om- toovert. De poging door Jan Poot met zijn „Rozemarieke" gewaagd .heeft zijn belang. Ten eerste voor hemzelf, omdat hij zijn schouwburg avond aan avond tot den nok vult, ten tweede voor ons, omdat hij ermee bewezen heeft, dat er nog wel wat te bereiken is met de volksromantiek, vooral wanneer er een kunstenaar van beteekenis zich mee zou gaan bezig houden Het Théatre du Marais, dat altijd een groote rol in de Brusselsche tooneelwereld vervulde, heeft hier dezer dagen op voortreffelijke wij ze'een stuk van een jong Fransch schrijver ecreëerd: „L'Homme Blanc" van André de Richaud. Het is een klucht met een metaphy- sischen inslag. Afwisselend drastisch en poëtisch. Nu eens volle werkelijkheid, dan bruikelijke middelen, welke met onze noor delijke moraal lichtelijk in strijd zijn. Ze pro- beeren elkaar onmogelijk te maken door bei den het gerucht te verspreiden dat hun kin deren, Polyte, de zoon van Plantevin en Cor- délia, de dochter van Aiglon, ondeugend zou den zijn geweest. Plantevin speculeert er op dat een vader van een ongehuwde moeder geen burgemeester kan zijn en Aiglon is van meening dat de vader van een gemeenen ver leider zeker niet op die post geduld kan wor den. Plantevin, die de fatsoenlijkste van de twee is, zet de campagne niet door, maar Aiglon laat reusachtige affiches drukken, waarin dit feit vermeld staat. Als Aiglon ver kozen is komt hij tot de ontdekking, dat wat hij meende een strijdleugen te zijn. waarheid was. Zijn Cordélia verwacht, zonder dat hij zulks ook maar vermoedde, een baby van Po lyte. Hiertusschendoor is het motief van den Witten Man gevlochten. Er bestaat een legen de van een Witten Man die zoo nu en dan door de kustdorpen zwerft en die niets anders is dan een zendbode van den hemel naar de aarde. De Witte Man nu komt op een gegeven avond bij Plantevin de zoldertrap afwandelen, tot grooten schrik en verbazing. Hij belooft Plantevin hulp en geld en zijn dochter Ma- riette wordt verliefd op die bovennatuurlijke verschijning. Alleen Polyte twijfelt. De Witte man, die eigenlijk Siffrien heet, blijkt de moordenaar van een weduwe te zijn die men tevergeefs zocht. Aan het eind van het stuk wordt hij tusschen gendarmes weggevoerd na dat hij eerst nog met diepgevoelde woorden edele gedachten gezaaid heeft. Plantevin en Aiglon verzoenen zich. Polyte trouwt met Cordélia, Mariette accepteert de liefde van Ovide en hij zegent den pastoor, den dokter en de gendarmes. Deze laatste scène is op een subtiele wijze komisch. Onder de mede spelenden, die allen op de hoogte van hun taak waren, moet afzonderlijk vermeld worden het dochtertje van de Pitoeff's, Nadia. die met een verrukkelijke schuchterheid Mariette uit beeldde. De première van „L'Homme Blanc" is zonder een zweem van twijfel het hoogte punt van ons Brusselsche tooneelseizoen. meldt: Hoogste Riga. Laagste Isafjord. barometerstand 783.6 m.M. té barometerstand 744.7 m.M, te en voorspelt: Zwakken tot matigen Oostelijken tot Zuid oostelijken wind. Afnemende bewolking. Wei nig of geen sneeuw. Lichte tot matige vorst des nacht. Overdag temperatuur om het vries punt. Barometer Heden morgen 9 uur 768 m.M. Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren 39 F. Hoogste heden 35 F. Laagste heden nacht 35 F. OPGAAF MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83. Tel. 5460. IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN. Woensdag v.m. 5.58 uur; n..m 6.15 uur. Donderdag v.m. 6.44 uur; n.m.'7.06 uur. Vrijdag v.m. 7.34 uur; n.m. 7.58 uur. f STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt hedenmorgen om 9.45 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Attentiesein neer". Provinciale Statenverkiezing. Candidaten Katholiek Democratische Partij. In de gisteravond gehouden ledenvergade. ring werd onderstaande voorloopige groslijst voor de Prov. Statenverkiezingen samenge steld (alphabetisch gesteld). P. W. Beemster, Alkmaar, M v. d. Berg, Breezand, J. v. d. Bogaard, Hilversum, W. Bronkhors't. Hilversum, P. G. v. Engelen, Haarlem, A. J. W. Hendriks, Hoorn, J. J. H. Hendriks, Amsterdam, M. J. Jansen, Amster dam; J. H. Lensen. Enkhuizen. P. W. Limburg, Pui-merend, Jac. Remmé, Haarlem, Mevr. RobertDe Wolf, Amsterdam, J. A. Schoone- veld, Zaandam. J. G. Sluitman, Amsterdam, M. Ch. Snoeks, Haarlem, G. Vrouwe, Alkmaar, J. IJntema, Bussum. weer een absurde droom. Ik heb in geen de raadgeving lezen: „Ga niet naar bed zonder Sxicces verzekerd. Geroosterde haviken, koppen van apen. ge droogde salamanders en gebraden musschen zijn eenige van de primitieve „genees"middelen die men nog in sommige drogisterijen in Tokio kan aantreffen. Voor een vrijen Zondagmiddag. De nieuwe bibliotheek in Cambridge heeft ongeveer 1.250.000 boeken, op 23 mijl planken ondergebracht. Voor alles hygiëne. In een plattelandshotel in Spanje kon men jaren zulk een merkwaardig debuut gezien. Het deed mij denken aan Cromméiynck, aan Cocteau en zelfs heel even aan de Shakespeare van een Midzomernachtdroom. Wanneer men het gegeven in nuchtere woorden resumeert, blijft er niet veel van dit stuk over, omdat de waarde minder in de anecdote dan in de wisselende sfeer daaromheen steekt. Men kan er van alles in lezen: een satyre op politieke toestanden, een critiek op het huwelijksleven, een waarschuwing tegen de aantrekkings kracht van de misdaad. Men kan er ook niets in lezen en het enkel beschouwen als een spel van kleuren die voorbij wapperen en vluchtige sentimenten, maar hoe dan ook, het heeft mij van het eerste tot het laatste woord vermaakt, geboeid en in die heerlijke zwevende stemming gehouden die we alleen kennen wanneer de poëzie ons van ons verbindingspunt met de aarde bevrijd heeft. Het stuk speelt in Zuid- Frankrijk en wordt gekruid door het heer lijke Marseillaansche dialect dat alle personen om het harst beoefenen. Plantevin wil bur gemeester van zijn dorp worden en zijn tegen- candidaat is de apotheker Aiglon. Beiden voe ren den strijd met de in het wufte zuiden ge- uw kleeren te hebben uitgetrokken." Insecten veroorzaken schade. De schade die in de Ver. Staten door insec ten en onkruid per jaar wordt veroorzaakt wordt geraamd op 1.300.000.000 pond sterling. Camera in nagelformaat. De kleinste camera ter wereld is onlangs in Londen tentoongesteld. Het toestel heeft de grootte van een nagel van een duim. Een vijftienjarige jongen, die „de baard" in zijn keel had, stapte een kruidenierswinkel binnen en bestelde met een zware bariton- stem. die hij zoo langzamerhand begon te krij gen een zak meel. De bediende draaide zich om en woog het bestelde. „En een blikje sardientjes," zei de jongen, met 'n falsetstem. „Een oogenblikje", was het antwoord, „ik kan 'r maar één tegelijk helpen." Kleine wenken. Zeem de pianotoetsen zoo nu en dan met een speciale zeem droog af.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6