HET NIEUWE AVONDBLAD Organisatiebesturen keuren onder geen voorwaarde een staking goed. 20e JAARGANG No. 62 WOENSDAG 16 JANUARI '35 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maana 40 cents plus 2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBCOM ADVERTENT1EN15 regels f 0.75. Elke rè^el meex 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten» ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeUngen dubbele prijs. AD\ ^RTENTTëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnes van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/ot onderarm; 100.— bij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; j 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of mees abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf Is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet ztoodlg. Uitkeerlngen krachten» deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe ËLA.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Desondanks verwerpen de havenarbeiders opnieuw de voorstellen. Overeenstemming inzake contract voor de zeelieden bereikt. De onderhandelingen in het vissch e rij bed rijf Gedurende de laatste dagen hebben tal van besprekingen plaats gehad zoowel tusschen Reedersvereenïging en hoofdbesturen der betrokken organi saties als tusschen de organisatie-be sturen en de lagere bestuurslichamen. Oogenschijnlijk was er niets bijzon ders gebeurd, maar uit eenige circu- laires, de laatste dagen door beide or ganisaties aan hun leden uitgereikt, blijkt thans, dat zoowel in de IJmui- der Federatie, als in den Christelijken Bond het streven der besturen, tegen eiken prijs een conflict te voorkomen dichter bij een verwezenlijking is geko men dan dat der leden van beide or ganisaties, die er op uit zijn, al het mogelijke te doen om te ontkomen aan een verdere verslechtering hunner le venspositie. Deze laatsten toch gaan voort en wel onder aanvoering van meestal ongeorganiseerde leiders, zich hardnekkig te verzetten tegen een overeenstemming op basis van de nieuwe of nieuwste voorwaarden. De organisatiebesturen en de havenarbeiders. De centrale Bond van Transportarbeiders (IJmuider Federatie) reikte aan zijn leden- vischlossers een circulaire uit, waarin aller eerst wordt gereleveerd de uitslag van de op 7 Januari gehouden stemming. Hieruit blijkt, dat 72 leden stemden tegen aanvaarden en 39 vóór en 3 blanco. Nadat deze uitslag was vastgesteld en aan de werkgevers was medegedeeld, zoo vervolgt het bestuur, hebben de besturen nog een uit- noodiging tot een bespreking gehad met het bestuur der Reedersvereeniging. Behalve een kleine verbetering voor de visschers was men niet bereid, eenige wijziging in de eischen aan te brengen. De reeders hadden medegedeeld, voor moeilijkheden niet op zij te zullen gaan. zij hadden zich thans reeds verzekerd van vol doende werkkrachten, die zich bereid hadden verklaard de visch te lossen indien de lossers zouden weigeren. Heden. Woensdag zouden de werknemers moeten beslissen. Het hoofdbestuur besloot, onder geen voorwaarde een staking goed te keuren of de verantwoording of de lei ding daarvan te aanvaarden. Evenmin zal eenige financieele verantwoording- worden aanvaard indien op onorgani satorische wijze tot een staking onder leiding van anderen wordt overge gaan. Indien de leden hun afwijzend standpunt handhaven komt er dus een contractloos tijdperk. Op de fu neste gevolgen van contractloos wer ken hebben wij de leden gewezen. Wij achten ons verplicht, de leden in de gelegenheid te stellen, hun houding alsnog te herzien. Daarom stellen wij ten laatsten male de leden in de gele genheid, voor aanvaarding van het nieuwe contract te stemmen. Een circulaire van ongeveer gelijken inhoud werd door den Christelijken Bond uitgegeven. Deze besluit aldus: Vrienden, begeeft U toch niet in een avon tuur. Onder de gegeven omstandigheden is het teekenen van een nieuw contract de eenige manier grooter onheil te voorkomen. Daarom stellen we U ten laatsten male in de gelegenheid Uw stem voor aanvaarding van het nieuwe contract uit te brengen. Het Hoofdbestuur adviseert U ernstig vóór te stemmen. Ingesloten vindt U een stembiljet. Het stem biljet kan m de ingesloten enveloppe worden terugbezorgd aan ons afdeelingskantoor of op het adres: A. Krijger, Kompasstraat 70, IJmui den. vóór hedenavond 8 uur. Het afdeelingsbestuur met het Hoofdbe stuur zal hedenavond den uitslag opmaken, die zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt zal jsvorden. Tefc zoover de circulaires. Voorstellen opnieuw verworpen. Inmiddels is de uitslag der gisteren gehou den stemming bekend geworden. Bij den Christelijken Bónd werden uitgebracht 77 stemmen, waarvan 15 voor, 57 tegen aanvaarding en 5 blanco. Van de IJmuider Federatie namen 143 leden aan de stemming deel. Hiervan stemden 49 voor, 89 tegen en 5 blanco. De leden van beide organisaties spraken zich dus tegen de voorstellen uit, zoodat van heden af voor wat den havenarbeid betreft een contractloos tijdperk ingaat. Wij vernamen nog, dat Woensdagavond (he den) op verzoek van een aantal vischlossers, leden der IJmuider Federatie wederom een vergadering wordt gehouden om den toestand nader onder de oogen te zien. De organisatiebesturen en de zeelieden. Aan de circulaire, waarin door het hoofd bestuur van deh Christelijken Bond aan de zeelieden mededeeling wordt gedaan van de t-ot stand gekomen overeenstemming tusschen dit hoofdbestuur en het bestuur der Reeders vereeniging ontleenen wij het volgende: Na de plaats gehad hebbende besprekingen te hebben gememoreerd volgt het resultaat van het onderhoud met het bestuur der Ree dersvereeniging op Vrijdag 11 Januari. „In dit onderhoud, aldus de circulaire, deel de het bestuur van de Reedersvereeniging mede, dat hun ledenvergadering er in had toegestemd nog een kleine concessie te doen voor de opvarenden inzake aftrek van het procentengeld. Zooals men weet was het voor stel, waarover gestemd is geworden, dat van de besommingen beneden f 1650 geen procen tengeld zou worden uitbetaald over het be drag der vaste gage indien de reis 11 of meer vaardagen had. Bij een reisduur van 10 dagen zou dit bere kend worden naar een besomming beneden f 1500. Over 9 dagen bij een besomming ben. f 1350. 8 1200 7 1050 6 900 Enz. Thans verklaarden de werkgevers zich be reid hier voor te lezen: Bij een besomming van minder dan f 1540 over 11 dagen of langer zal de bedoelde aftrek eerst plaats vinden en vervolgens: Over 10 dagen bij een besomming ben. f 1400 9 1260 8 1120 980 6 840 Enz. De dag van uitvaart wordt gerekend voor den eersten dag. De dag waarop de visch ver kocht kan worden, telt niet mee voor een vaardag. De bedragen der besommingen woeden ge rekend naar de bruto besomming. Op het aan vankelijk voorstel, n.l. om van reizen beneden de f 1750 besomming, zonder meer, de aftrek te doen plaats vinden, is dus heel wat terug gedrongen. Wij hebben ons toen ernstig beraden, wat wij hadden te doen. Gezien de uitslag van de stemming had de meerderheid der opvarenden zich uitgespro ken voor het aangaan van een overeenkomst. Telden wij de stemmen van de varenden en niet varenden bij elkander, dan was er een meerderheid tegen aanvaarding, maar geen reglementaire meerderheid om er voor in ac tie te gaan. Die reglementaire meerderheid was er zelfs niet als we de stemmen der niet varende le den op zichzelf bezien. Daar de keus nustond tusschen'n contract loos tijdperk, of het aangaan van deze over eenkomst, was het, gezien den uitslag van de stemming in haar geheel, als ook afzonderlijk en in aanmerking nemende de alsnog gedane concessies, die den uitslag van de stemming zeer zeker ten gunste van de aanvaarding der voorstellen hebben beïnvloed, voor ons duide lijk, dat wij in den geest van onze leden han delden als wij ons uitspraken voor de aan vaarding. We hebben de werkgevers dan ook medege deeld dat wij, gezien bovengenoemde overwe gingen, beren4 waren ons Hoofdbestuur te ad- sivèeren ee:_ overeenkomst aan te gaan op de door hen in laatste instantie aangeboden voorwaarden Ons Hoofdbestuur vereenigde zich in haar vergadering van Maandag 14 Januari 1.1. met dit advies, waarvan den werkgevers mededee ling is gedaan. De nieuwe overeenkomst zal nu ingaan Don derdag 17 Januari 1935. We meenden goed te doen e. a. onze leden langs dezen weg bekend te maken. Voor na dere bijzonderheden vervoege men zich aan ons afdeelingskantoor." Inmiddels is in den boezem der IJmuider Federatie langdurig verga derd en gesproken over het al of niet afsluiten van een contract voor de zeelieden. In verband hiermede verna men wij, dat de Afdeelingsraad der IJ. F. besloot, mede op grond van het feit, dat de voorwaarden door den Christelijken Bond waren aanvaard, eveneens dit contract te aanvaarden. Zoo is dus hiermede de zaak voor 1935, wat betreft de kolenwerkers en de zeelieden op gelost. Zooals men weet werd reeds eerder een contract tusschen de Reedersvereeniging en den Christelijken Bond afgesloten. En thans is men ook voor de zeelieden tot over eenstemming gekomen. Rest thans nog de afsluiting van een con tract voor de havenarbeiders. Uit de tweede stemming blijkt, dat de door de organisatiebe sturen geopende nieuwe gezichtspunten, als de mededeeling der reeders, dat zij over voldoen de werkkrachten beschikken om de booten te lossen, weinig invloed op de houding der ha venarbeiders hebben uitgeoefend. Het aantal vóór-stemmers bij beide organisaties is haast niet grooter dan bij de eerste stemming. ONGEVAL BIJ HOOGOVENS. Dinsdagochtend bekwam de 47-jarige ge huwde arbeider van het Hoogovenbedrijf, C. J. Borsboom, wonende te Wijk aan Duin, bij het sluiten van het afsteekgat van den hoog oven brandwonden van niet ernstigen aard aan het rechtex-been. Nadat de eerste hulp was verleend door den verbaxiddienst van het bedrijf, werd B.. naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd en al daar opgenomen. VLEESCH VOOR WERKLOOZEN. In ons blad van Maandag hebben wij mede gedeeld, dat des Zaterdags voor werkloozen aan het Keuringslokaal goedkoop vleesch ver krijgbaar zou worden gesteld. Nader blijkt, dat hi&r een misverstand in het spel is. Dit goedkoope vleesch was alleen ji. Zaterdag verkrijgbaar tengevolge van een noodslachting. In den regel wordt dit per om roeper medegedeeld, maar ditmaal was de be schikbare hoeveelheid daarvoor niet voldoende, zoodat het bekendmaken tot een kleineren kring werd beperkt. MARGARINEVERVALSCHING ONTDEKT. Een dezer dagen hebben belastingambtenaren een inval gedaan in een perceel in IJmuiden- Oost, waar zij een ernstig geval van marga- rinevervalsching ontdekten. Een groote hoeveelheid ingrediënten is in beslag genomen. CONTRóLE AAN DE ZUIDZIJDE. Gistermorgen hebben belastingambtenaren een verscherpte controle ingesteld aan de Zuidzijde van de Visschershaven, naar wij vernemen in verband met een vermoedelijk vervoeren van smokkelwaar. Tal van voertui gen van allerlei slag werden aangehouden, zelfs kinderwagens werden aan een ondérzoek onderworpen. Het vermoeden der ambtenaren bleek juist te zijn. Een paar honderd kilo vet, niet gedekt door de noodige papieren, werd in beslag ge nomen. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. De cursus in E.H.B.O. onder leiding van Dr. W. van Haselen gaat Donderdag a.s. niet door. Inplaats daarvan zal een practische oefening worden gehouden op den nieuwen betonweg nabij Velsen. De leden der transportcolonne en help sters, alsmede de cursisten worden uitge- noodigd des avonds 8 uur samen te komen bij het Pontveer te eVlsen. TOONEELVEREENIGING „HET MASKER". Naar wij vernemen, heeft de Tooneelver- eeniging „Het Masker", voor haar eerstvol gende tooneeluitvoering, het opvoeringsx-echt verkregen van „De verjongde professor" vroolijk spel in drie bedrijven door Piet Mig. horst en Frits van Duinen. Visscherijnieuws in een notedop. Voor de Timor de Mary. De Mary IJM. 189 is in het dok geplaatst om voor de visscherij te worden gereedgemaakt ter vervanging van de Timor IJM. 491. De Mary heeft oixgeveer 4 jaar stilgelegen. Naar het einde der haringvisscherij. Door verschillende omstandigheden duurt de ha- ï'ingvisscherij (versch) dit jaar laixger dan ge woonlijk. Het begint er zoo langzamerhand veel op te gelijken, dat door Nederlandsche visschex-s het geheele jaar door haring wordt gevangen, want nog is de haringvisscherij in het Kanaal niet afgeloopexx, of de Zuiderzee begint al op te leveren. Maar de haring vis scherij in het Kanaal loopt thans naar het einde. Eexxige Vlaardingsche loggers, die dezer dagen hier bixxnenkwamen, hebben afgesnedexx en zijn naar de thuishaven teruggekeerd. Netten verspeeld. De Derika 5 heeft op haar laatste reis niet minder dan drie netten ver speeld. De trawler meerde na bixxnenkomst niet direct aan de vischhal doch aan de Zuid zijde. vex-moedelijk in verband met deze schade. Visschen in verboden gebied. Uit Andenes (Noorwegen) wordt gemeld, dat verschillende kustvisschers, die hun netten hadden uitgezet aan boeien en na eenige dagen kwamen kijken, hun boeien vermisten. Men wil hieruit op maken, dat de buitenlandsche trawlers wer kelijk binnen de limiet visschen en het vang- gerei der kustvisschers met hunne zware bor den wegtrekken. VERKEERSONGEVAL. Gisteren in den vooravond vond op den hoek van de Houtmanstraat en de J. P. Coen- straat een verkeersongeval plaats, dat geluk kig nog al goed afliep. De vischvexxter C. vaxx L. wonende in de Briniostraat kwam op zijn rijwiel uit de J. P. Coexxstraat rijden, juist toen een auto bus der N.V. Stormvogels van het Kexxne- merplein af de Houtmanstraat inreed. De wielrijder was vermoedelijk van meening, dat de autobus de J. P-. Coenstraat-zou inrijden Deze reed echter, zooals wel algemeen bekend is. recht door, met het gevolg dat, ondanks dat de chauffeur nog probeerde uit te wijken De man bleef liggen, doch het bleek dat hij de wielrijder dor de bus werd aangereden, er nog al goed was afgekomen. Eerst werd hij door eenige ooggetuigen onder' de bus van daan gehaald, waarna spoedig het Roode Kruis ter plaatse was. Leden van E.H.B.O. hebben het rechtex-been van het slachtoffer, dat ver moedelijk gekneusd was, gespalkt. Met de auto van dexi heer Bakker werd van L. daarna naar huis gebracht. VELSEN VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Maandag 21 Januari 1935, des namiddags 7 uur, ten gémeenehuize. Agenda: 1 .Bel astingaaken 2. Ingekomen stukken. 3. Advies op het verzoek van het R.K. Kerk bestuur van de Parochie van Onze Lieve Vrouw van Altijddurenden Bijstand te Santpoort, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de stichting van een bij zondere school voor gewoon lager onderwijs aldaar. 4. Wijziging van de 2e suppletoire begrootins der gemeente, dienst 1934. 5. Verhuur van gemeente-eigendommen. 6. Verleenen van kwijtschelding van de be taling van huurpenningen en verlaging van den huurprijs. 7. Verleenen van machtiging tot afbraak van de muziektent aan de Casembrootstraat te IJmuiden. 8. Verpachting van gedeelten zeestrand. 9. Vaststelling van een verordening op den winkelsluiting. 10. Wijziging van de Verordening tot rege ling van den Gemeentelijken Ontsmettings- diexxst. 11. Waarborgen vaxx rente en aflossing van een doro de IJmuider Reddingsbrigade te duiten geldleening 12. Wijziging straatnaam. 13. Verzoek o mmachtiging tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst betreffende de toelating van leerlingen uit Velsen op het Gymnasium en op de Middelbare School voor meisjes bet 5-jarigen cursus der gemeente Haarlem. 14. Vaststelling van de over het jaar 1932 aan de besturen der bijzondere scholen uit te keeren vergoeding voor vakonderwijs, be doeld in artikel 101, 9e lid, der Lager-onder- wijswet 1920. 15. Vasstelling der vergoeding aan de be sturen der bijzondere scholen vor boventallige leerkrachten over 1933. 16. Wijziging der met de houders vaxx radio- distributie-centraues aangegane overeexx- kornst. 17. Verleenen van vergunning tot het rio- leeren en dempen van gedeelten beek. 18. Interpellatie van het lid van Uwen Raad den heer W. van Heijst inzake de door de Regeering vastgestelde „Regelen betreffende het beschikbaar stellen van voorschotten onder verband van tweede hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen vaxx pas senden huurpx-ijs". „ROBBEDOES. Naar wij vexmemen heeft de Tooneelvereenl- ging „Concordia" voor haar e.v. uitvoering in studie genomen het bekende tooneelstuk „Robbedoes", dat nog onlangs alhier door de vereeniging „Crerner" vaxx Haax-lem met zoo veel succes werd opgevoerd. AVOND „LENTEBLOEMEN". Het zoo gunstig bekend staande Christe lijk kixxderkoor Lentebloemen, dix-ecteur de heer P. Koelmans. had bij zijn uitvoering in de da Costaschool over gebrek aan belaxig- stelling zeker niet te klagen. De groote gym nastiekzaal was geheel bezet, toen de heer De Jong den avond, nadat men gemeenschap pelijk gezang 146:1 gezongen had, op gebrui kelijke wijze opende. Het was ditmaal geen concerte doch meer een gezellige avond teneinde de ouders meer ixitiem met het koor kennis te laten maken, tevens een avond voor en door kindexen. De heer Koelmans gaf een korte toelich ting op het programma. Er was door hem met zijn koor ditmaal niets ingestudeerd; hij was van enkele programmapunten zelfs geheel onkundig. De kinderen zelf laten doen, zei spr. „In oxxze jeugdvereenigingen hebben wij onderen de jongeren maar al te vaak ver veeld". Zoo heeft hij het zijn leerlingen zelf laten verzinnen, wat mexi dezen avond ten beste geven zou. Door Lentebloemen werd daarna een 3-tal kindex-liedjes frisch en opgewekt ten beste gegeven. Een nummer solozang voor débutantjes ontbx-ak natuinlijk niet; een 6-tal jeugdige zangeressen betraden achtereenvolgens het podium en zongen, dat het een lieve lust was. Een woord van'lof voor de keurige en handige orgelbegeleiding van den directeur. De samenspraken vielen zeer in den smaak van het gehoor. Ook voor de kampeerliedjes bestond groote intex-esse. Parmantig klonk het fluitkoor van de jon gens van Lentebloemen. De heer H. Slings fungeerde onvoorbereid als begeleider en droeg het zijne tot het wel slagen van dezen gezelligen avond bij. Afwisselend hoorden we de kleuters, het jongenskoor en de grootere meisjes; ook solo zang en een lintenspel ontbx-aken niet. Oudars, maar meer nog de jongerexx wien de afwikkeling der verschillende onderdeelen van het progx*amma was toevex-trouwd, amu seerden zich ten zeerste. Als sluitstuk fungeei'de het eerste deel uit Geertruida van Vladeraeken's Bloemencan- tate, dat een verdienstelijke uitvoering ge noot en met een gul applaus beloond werd. BURGERLIJKE STAND Bevallen: J. ZorgdragerPost z., Alex. Bell- -traat 49, IJmuiden; A. M. D. Schaapde Haan, d. Bloemendaal: T. VerduijnSlager, d. Piet Heinstraat 78, IJmuiden. T. Binkhorst Dukel, z. van Wassenaerstraat 40 IJmuiden; J. Zeilemakex-Hut, d., Velserduinweg 105, IJmuiden; J. A. Th. Vermaat—Slotemaker z., Schulpweg 144, IJmuiden; G. M, Langbroek- de Niet, z. Snelliusstraat 11, IJmuiden; J. M. HeeremansSchoorl, d. Wüstelaan 74 Sant poort; T. Schillingde Haan d., Kalverstraat 53, IJmuiden; C. W. DekkerVeldman z. Wijk aan Zeeëx-weg 93 IJmuiden; E. WentGoed koop z., Bx-ederoodscheweg 104, Santpoort. Overleden: Alida Schonenberg, 84 jaren, wed. van W. Verschoor, de Ruyterstraat 98, IJmuiden. SANTPOORT De versperring, welke Frankrijk bij de grens vaxx het Saargebied heeft opgericht om ongewenscht bezoek aan Fransch gebied te weren. INBRAAK. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in de lunchroom van den heer van T. nabij den Slaperdijk. De inbrekers hebben in de lunchroom alles afgezocht. Bij hun vertrek hebben zij het radiotoestel, sigaxen koek, eenige flesschen limonade en een klein bedrag aan geld mee genomen. Rijks- en gemeentepolitie stelden een on derzoek in. doch van de daders werd geen spoor ontdekt.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1