LANGS DE STRAAT. Haarlems Kunstschatten. Architecten gaan congres- seeren en exposeeren. In het R. A. I.-gebouw te Amsterdam. Tentoonstelling kan ook voor leeken belangwekkend zijn. In een dezer dagen gehouden persconferentie heeft de voorzitter van het Nederlandsch In stituut van Architecten (N.I.V.A.), de heer prof. ir. R. L. A. Schocmaker, eenige mede- deelingen gedaan over den opzet van een bouw- en architectuurtentoonstelling, welke van 1019 Mei a.s. zal worden gehouden in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Deze alleszins belangwekkende tentoonstel ling, die ook voor den leek vele attracties zal bieden, is verbonden aan het Congres, dat tegelijkertijd door het N.I.V.A. zal worden ge houden. Het congres en de tentoonstelling beoogen bouwingenieurs, technici en belangstellenden op de hoogte te stellen van bouwmaterialen en hun toepassingen in de moderne techniek. Ook aan de binnenhuisarchitectuur is een belangrijke plaats op Congres en tentoon stelling ingeruimd. Op dit terrein zullen tech nici en leeken elkaar gemakkelijk ontmoeten; comfort, hygiene, verwarming, verlichting, geluiddemping zijn voor den bewoner even veel vraagstukken van integreerend belang. Ook de materialen, voor de moderne ge bouwen zal men op de tentoonstelling tot hun recht doen komen. Tevens zullen de tentoonstelling en het congres hun volle aandacht geven aan de ver breeding van t inzicht in de materialen, b.v. voor hoogbouw, grondonderzoek, wand vullin gen, vloer- en plafondconstructies. Op deze breed opgezette tentoonstelling zal eveneens de waarde der edele en veredelde bouwmaterialen, zooals marmer, metaal, plastiekwerken etc. In het juiste licht worden gesteld. Deze tentoonstelling beoogt dus niet te zijn een beurs, doch wil vóór alles een didactische roeping vervullen. 's Avonds zullen een groot aantal voor drachten worden gehouden door bij uitstek bevoegden uit binnen- en buitenland: profes soren en vooraanstaande gespecialiseerde ar chitecten. De onderwerpen zijn o.m. gewijd aan: Onderzoek en keuring van bouwmaterialen; demping van geluidstrillingen; accoustische problemen in het algemeen: licht-architec- tuur; warmtebronnen; ventilatie; gewapend- betonbouw. staalconstructies, groote sportge bouwen (stadions, openluchtzweminrichtingen e.a.); moderne Fransche, Italiaansche, Oos- tenrijksche en Tsjechische bouwkunst; mo derne interieur- en keukeninrichting. In aan sluiting hierop wordt een architectuur- expositiezaal ingericht met inzendingen van tot dusverre op dit gebied minder bekende landen, zooals Finland, Polen, Tsjecho-Slo- wakije. JONGEN DOOR DOKTER OVERREDEN. f 250 boete geëischt. Voor de Haagsche rechtbank heeft Dins dag dr. J. H. P. U. te Langeraar terecht ge staan wegens dood door schuld. Verdachte heeft met een door hem be stuurden auto op 20 Augustus van het vorige jaar op den weg Nieuwveen-Kattenburg den 5-jarigen Hendrik van Bruggen zoodanig aangereden, dat het knaapje aan de gevol gen is overleden. Verdachte zou ter plaatse met een snelheid, welke volgens getuigen de 100 K.M. overschreed, hebben gereden en kort voordat hij den jongen raakte, heeft hij een rond doodgereden. De ooggetuigen van dit on geval toonden zich zeer verontwaardigd te genover den autobestuurder, dien zij te lijf gingen, zoodat de politie moest optreden om hem te beschermen. Verdachte ontkende schuld. Door het over rijden van den hond zou zijn Wagen aan het slingeren zijn geraakt. De officier van justitie eischte f 250 boete subs. 2 maanden hechtenis. Rijk zou benadeeld zijn. Directeur van meelfabriek aangehouden. Bedrag van ƒ30.000 wordt genoemd. Te Rotterdam is gisteren gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht, de heer J. K. P. K., directeur van de Neder- landsche Meelfabriek „De Nederlandsche Bakkerij" alhier, op vermoeden van fraudu leuze handelingen met formulieren, voor het Rijk bestemd,, waarop ingevolge de crisiswet- ten op de termijnlevering van granen resti tutie wordt betaald. Het staat nog niet vast over welke bedragen het gaat. Van fabrieks- zijde wordt medegedeeld, dat het een bedrag van f 30.000 betreft; van andere zijde spreekt men over een veel hooger bedrag. In den loop van Dinsdag is de directeur op cautie vrij gelaten. Hem zou worden ten laste gelegd valschheid in geschrifte of oplichting. Nederlandsche Saar-voor- zitters weer thuis. Dinsdagavond in ons land gearriveerd. Opgewekt afscheid van Saarbrücken. C. P. J. M. SCHLICK OVERLEDEN. Te Amsterdam is Dinsdag in den namiddag na een korte ongesteldheid overleden de heer C. P. J. M. Schlick, directeur van het Neder landsch Telegraaf Agentschap. De heer Schlick was Hagenaar van geboorte en heeft in de Residentie de eerste schreden gezet op het pad der journalistiek, nl. als verslaggever bij het inmiddels opgeheven Dagblad voot Zuid-Holland en 's-Gravenhage". Later trad hij in dienst van het Neder landsch Telegraaf-agentschap, alwaar hij gedurende een reeks van jaren als hoofd redacteur leiding gaf aan de Reu ter-bericht geving. In 1925 werd de heer Schlick be noemd tot directeur van het Nederlandsch telegraaf-agentschap. Consumptieijs-bereiders tegen concurrentie van buiten landers. Door den Nederl. Bond van Consumptieijs- bereiders wordt ter gelegenheid van het eerste lustrum van den Bond in Bellevue te Amster dam een driedaagsche Vakbeurs gehouden, die Dinsdagmorgen is geopend. In zijn ope ningswoord heette de waarnemende voor zitter genoodigden en exposanten welkom. De laatsten wenscht hij veel succes en hoopt dat zij over een paar dagen naar huis zullen gaan met een gevoel van tevredenheid. Na dit openingswoord werd een bezoek aan de ten toonstelling gebracht, waar allerlei machines zijn uitgestald voor het bereiden van ijs en voorts die vele voorwerpen, die in het vak te pas komen. In de middaguren is door de leden van den Bond een demonstratieve vergadering ge houden tegen de concurrentie door buiten landers. Op deze bijeenkomst voerden velen het woord. Zij kwamen er tegen op dat door buitenlanders een ernstige concurrentie wordt gevoerd en zij waren van oordeel, dat door hooger gezag hiertegen beperkingen behoor den in het leven te worden geroepen. De extra trein met de 365 Nederlandsche voorzitters van stembureaux in het Saarge- bied is Dinsdagmiddag te 13.15 uur van het hoofdstation te Saarbrücken vertrokken. De Nederlandsche Spoorwegen hadden ge zorgd voor een trein bestaande uit tien D.- treinrijtuigen eerste en tweede klasse en twee restauratiewagens. De helft van den trein gaat rechtstreeks naar Amsterdam, de andere helft naar Zwolle. Alle deelnemers waren ondanks het feit, dat zij bijna geen nachtrust genoten hadden en zeer vermoeiend werk achter den rug hadden in de beste stemming. Zij ver klaarden zich ten zeerste voldaan over de ont vangst, die zij in het Saargebied hadden ge vonden en de indrukken, die zij hadden opge daan. Men had alles gedaan om het hen zoo aangenaam mogelijk te maken. Op het station was de Nederlandsche kolo nie aanwezig, evenals de commandant van de Nederlandsche marinetroepen in het Saarge bied, kapitein De Bruyne met zijn adjudant en andere officieren. Voor het vertrek van den trein speelden zich opgewekte tooneelen af, die mede hun aan leiding vonden, in de .geestdrift van .de in feeststemming verkeerende. bevolking, die ook de vertrekkende Hollanders hartelijk toe juich te. Hetresultaat was, dat er uit den trein teruggewuifd werd en de meeste Nederland sche reizigers uit de raampjes bleven wuiven toen de trein het station reeds verlaten had. De extra trein van de Zwitsersche voorzitters van stembureaux is uitgevallen, aangezien de Zwitsers Dinsdagmorgen kans zagen met een op een vroeger tijdstip vertrekkenden gewonen trein naar Zwitserland terug te keeren. De trein met de Nederlandsche voorzitters splitste zich te Roermond. Het eene gedeelte vertrok naar Amsterdam, het andere ging naar Zwolle. Dinsdagavond is de extra-trein die bestond uit een vijftal D-wagens te Amsterdam aange komen. Onderweg was reeds een groot aantal van het gezelschap uitgestapt, zoodat slechts een twintigtal reizigers daar met den trein De Sigaar. Het was een scherp contrast. De groote, breede, forsche portier stond in zijn mooien uniform, waaraan het „goud" niet gespaard was, met de handen op den rug, als in den grond geplant, vóór de bioscoop. Achter hem lachte een verleidelijke filmster op een enorme, door fel electrisch licht beschenen, reclameplaat haar lokkenden glimlach. En op het trottoir, vóór den geweldigen en imposanten bioscoopwachter stond het klein ste en slechtst „gekleede" schooiertje, dat ooit langs Amsterdams straten, grachten en pleinen heeft geslenterd of kattekwaad in de hoofd stad uitgehaald heeft. Wèl was er een groot contrast tusschen die twee. Droeg de portier een prachtige uniformpet, het kleine schooiertje was blootshoofds en zijn piekharen wezen zoowat naar alle kanten. Waren de lange uniformjas en de gegalon neerde broek van den geweldige onberispelijk van coupe en degelijk van qualiteit, het vie zige truitje en het gerafelde broekje van het knaapje bleven ver beneden de bescheidenste eischen, die aan kleeding kunnen gesteld wor den. De groote portier had niets te doen op dat oogenblik. Hij keek met afwezigen blik recht voor zich uit, volkomen onbewust van wat daar op het trottoir beneden hem gebeurde of aan wezig was. En toch werd daar op dat moment de Pan tomime van Verlangen opgevoerd. Het schooiertje keek vol ontzag op naar den groo- ten man daar vlak vóór hem en dan weer dwaalden zijn blikken af naar de reclame- plaat-met-de-mooie-juffrouw. Maar ten slotte bleven zijn oogen onafgewend gericht op het dikke, blozende gelaat van den ontzagwekken de en die oogen waren vol van verlangen en vol smeeking. Toen de portier al maar onbewust bleef van de tegenwoordigheid van het gepersonifieerde Verlangen in zijn onmiddellijke nabijheid, werd de Pantomime tot een Spel. Want het jongetje sprak nu. Heel zacht en heel bedeesd zei hij: „Meheir!" De portier-geweldige hoorde niets, maar toen het „meheir" 'n beetje luider en zoo mogelijk ook nog smeekender werd herhaald, boog hij zich wat voorover en zag het schooiertje dat al maar verlangend naar hem opzag. „Wat mot jij, jongen?" vroeg de portier en hij vroeg het, niettegenstaande zijn ontzag wekkendheid, niet eens onvriendelijk. „Maggikderin, meheir?" fluisterde het kleine Amsterdammertje. En terwijl hij met niet zeer schoone vingers een sigaar in de hoogte hield, waarvan het dekblad bedenkelijke schil fers vertoonde, voegde hij er op verleidelijken toon bij „Faur u, meheir!" De portier keek het schooiertje aan en wierp daarna streng-afkeurende blikken op de zwarte vingers en vooral op de sigaar. Toen maakte hij met het hoofd een beweging in de richting van den ingang der bioscoop en zei: „Ga maar gauw naar binnen en geef die sigaar maar aan den anderen portier!" Het schooiertje glipte snel en verheugd het paleis der geneugten in. Het Verlangen zou nu bevredigd worden! De geschiedenis vermeldt niet, wat de andere portier van de sigaar heeft gezegd. j. c. e. arriveerde. Van een hünnér vernamen wij, dat zij die aan de telling hadden deelgenomen eerst Dinsdagmorgen om half negen de „Wart- burg" mochten verlaten. Nachtrust hadden zij uit den aard der zaak niet gehad. In Saar- bruecken heerschte Dinsdagmorgen een zeer opgewonden stemming. De stad was letterlijk geheel gepavoiseerd. In den trein vormden de belevenissen die ieder had meegemaakt het hoofdgesprek. Als bijzonderheid werd ons nog medege deeld dat te Maastricht een muziekcorps op het perron was opgesteld, dat lustige wijzen speelde ter eere van het gezelschap in het al gemeen en van den burgemeester van Lim- burg's hoofdstad in het bijzonder. Eenigen van de Saar-reizigers gingen van het Centraal Station nog met verschillende treinen naar hun haardsteden. Actïé ón3er Amster3amscKe schippers. Tegen de evenredige vraclitverdecling. Onder de schippers, te Amsterdam is den laatsten tijd opnieuw de ernstige ontevreden heid tot uiting gekomen, welke er bestaat ten opzichte van de uitvoering van de wet tot Evenredige Vrachtverdeeling. In onderlinge besprekingen en vergaderingen is herhaalde lijk aangedrongen om ter schippersbeurs niet meer te nummeren. Naar wij vah schipperszijde vernemen zulks van Zaterdag af ook niet meer geschied. Verklaring van de Bevrachting^ commissie. In verband met het gebeurde deelt de Be vrachtingscommissie te Amsterdam mede, dat stagnatie is ontstaan in de bevrachtingen op de Schippersbeurs als gevolg van een wilde actie, waar, voor zoover valt na te gaan, de erkende schippersorganisaties niet achter staan. De bevrachtingscommissie stelt zich cp het standpunt, dat zij indien de schippers zich niet beschikbaar stellen voor bevrachtingen, genoodzaakt is, teneinde handel en verkeer zoo weinig mogelijk te stagneeren, haar goed keuring te hechten aan bevrachtingsovereen komsten buiten haar tusschenkomst gesloten. De Bevrachtingscommissie kan zich uit den aard der zaak in haar beslissingen niet laten beïnvloeden door een actie van een aantal schippers, die o.m.eischen stellen, waarvan inwilliging bovendien in strijd zou zijn met de wet op de Evenredige Vrachtverdeeling. HUISZOEKING BIJ LEIDERS DER PART AI INDONESIA. MEDAN, 15 Januari (Aneta). De gerechte lijke recherche vrerichtte huiszoekingen bij de leiders van de Partai Indonesia in ver band met aanwijzingen die duidden op po gingen om het vergaderverbod te ontduiken. Het resultaat was dat vele bescheiden in beslag werden genomen. Hier bij was een brochure, die uit Nederland was toegezon den in een enveloppe met een reclame voor haarwater, terwijl de brochure zelf heette „De Zaaier" en de omslag een bijbelsche voorstelling vertoonde. Als uitgeefster was aangegeven de „Ver- eeniging tot bevordering van verspreiding der Heilige Schrift". De inhoud bleek echter van zuiver communistischen aard en bevatte een handleiding voor illegale handelingen. Er hadden geen arrestaties plaats; het on derzoek van de bescheiden duurt voort. Werklooze deed valsche opgave. In hooger beroep voorwaardelijk straf geëischt. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond Dinsdag een werkloos arbeider uit Haarlem te recht, verdacht van valschheid in geschrifte. Als werkloos had hij een kaart in moeten vul len, waarin hij uitvoerige inlichtingen gaf over zijn omstandigheden. Bij deze steunaan vrage had hij valschelijk verklaard geheel zon der bron van inkomsten te zijn. De recht bank te Haarlem h'ad hém wegens' valschheid in geschrifte veroordeeld tot een gevangenis straf van twee maanden. Uit het rapport, betreffendeij verd. uitge bracht, blijkt, dat hij nooit eerder veroordeeld is geweest. De procureur-generaal vond hierin aanlei ding ditmaal een voorwaardelijke straf te eischen in het belang van verd. en zijn gezin, Spr. requheerde een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. MINISTER KALFF HERDACHT. In de Dinsdag gehouden vergadering van den ministerraad heeft minister dr. H. Colijn den ontslapen minister van waterstaat ir. J. A. Kalff herdacht. De teekenles; van Michiel Siveerts. Niet alleen om de mooie schilderqualiteiten die wij vooral in de op den rug geziene groep jongelui op den voorgrond kunnen waardee- ren, ook om de eigenaardig instructieve voor stelling zelve is dit schilderij van Michiel Sweerts interessant. Wij zien daar namelijk hoe in de zeventiende eeuw een twintigtal jongelui op een „vrije schilderschool" in hun vak getraind wordt. In het midden van het vertrek staat, boven op een tafel, het ontkleed mannelijk model waarnaar de kunstenaren in spe hun teekening hebben te maken en ei rond omheen die aanstaande Rembrandt's zelf. waarvan er eigenlijk maar één of twee met aandacht het model zitten te bestudee- ren: de anderen rusten, praten of zijn afgeleid door het bezoek wellicht dat de deftige me neer, rechts, aan de werkplaats van den mees ter brengt. Deze meester doet in houding, ge stalte en door het slaapmutsachtig hoofddek sel op de ietwat warrige haren, aan Rem brandt denken, zooals wij dien uit zijn laatste zelfportretten leerden zien. Toch is het niet zeer waarschijnlijk dat die hier, zij het rugge lings wordt voorgesteld en of de toeschrijving, die wil dat hier de „werkplaats van Frans Hals" voorgesteld wordt, eenigen grond heeft, dan wel of dat louter courtoisie jegens de Spaarnestad beduidt, die dit schilderij van de National Gallery in Londen ten geschenke kreeg, kunnen we gevoegelijk buiten beschou wing laten. Ik herinner mij vaag de schilderij jaren geleden in de Burlington Magazine afge beeld gezien te hebben, doch of het bijbe- hoorend artikel die quaestie oploste, herinner ik mij niet. Wie zich ervoor interesseert kan het nazoeken, doch voor ons is op het oogen blik het feit interessanter dat we hier een voorstelling hebben die ons een blik gunt in de wijze waarop vroeger de kunst onderwezen werd. In principe is daarin niet zooveel wijzi ging gebracht, al heeft de leerstof zich uit gezet en al is het duidelijk dat er ten tijde van Michiel Sweerts van een quaestie Cam- pendonck nog geen sprake kon zijn, omdat toen de monumentale, decoratieve, toegepaste enz. kunst zich nog geen afzonderlijke Muze had aangemeten. Hoe ging dat eigenlijk twee en een halve eeuw geleden met het kunstonderwijs in Hol land? Wel, Samuel van Hoogstraten vertelt daar in zijn „Inleiding tot de Hooge School der Schilderkonst", in 1678 verschenen, wel het een en ander over. Als een jongen, dikwijls al heel vroeg, op zijn negende of tiende jaar, bij een schilder „in de leer" werd gedaan, be gon deze gemeenlijk zijn leerling allerhande oogen, neuzen, monden, ooren en gezichten te laten teekenen naar pleisterkoppen en af gietsels. Én daarna liet hij ze prenten en gra vures copieeren. Als de leerling dat achter den rug had ging hij ijverig anatomie studee- ren, alweer naar beelden of naar levend mo del of naar anatomie boeken, Met meerder of minder uitvoerigheid al naar mate de leer ling zich zijn toekomst voorstelde: als figuur schilder, of als landschapsschilder uit te blin ken. Zeer serieus werd daarbij de studie der doorzichtkunde of perspectief-leer aangevat.. Alles zooals het met kleine wijzigingen, nog steeds in zwang is. En evenals nu nog gingen er vele jongelui voor hun plezier schilderen, zonder daarvan ooit een broodwinning te wil len maken. Zoo ging Constantijn Huygens wel drie jaar lang samen met zijn broer bij Hen drik Hondius op het atelier werken, op de manier als hiervoor omschreven. Wilden zij zich echter als schilder „vestigen" dan moes ten zij naar bekend is lid zijn van een gilde, na daarin op proefwerk te zijn aange nomen. Daarin heeft de negentiende eeuw ver andering gebracht en al heeft ze daarmee veel schoonheid in vrijheid doen ontluiken, de kunst zou misschien thans minder in nood zijn, zoo ze dat nagelaten had. Op ons schilderij nu zien we het jonge ge zelschap dat al aan de fase van het teekenen naar model toe is. Michiel Sweerts heeft de licht-en-donker verdeelïng zijner compositie zoodanig gemaakt dat ze voor'-hém een mooie schilderij opleverde, doch met de praktijk der schilderklas wel een weinig overhoop komt te liggen. Het grootste deel der leerlingen zit namelijk in het donker en zal vermoedelijk weinig scherp het model kunnen observee- ren, daar ze gedwongen 'zijn tegen het licht in te kijken. Alleen het groepje op den voor grond vangt het volle licht en die ventjes zijn in hun fijne grijzen en getemperde sterker kleuren inderdaad prachtig geschilderd. En alweer..ook deze Sweerts is volstrekt geen meester van den eersten rang geweest. Maar zijn vak kende hij blijkbaar in de per fectie. Het is waarschijnlijk dat de gegevens over hem en zijn leven door de kunstvorsching van latere jaren een beetje zijn uitgebreid, doch ten tijde van onzen ohmisbaren Immer zeel wist men niet veel meer van hem dan dat hij „een schilder en graveur is geweest, die omstreeks het jaar 1655 bloeide". Sweerts heeft ook een aantal portretten geëtst, die bij Bartsch vermeld worden, en uit „derzelver drapering, houding en effect" wordt dan af geleid dat hij een verdienstelijk schilder in dat vak geweest moet zijn. Nu, daarvan kunnen wij ons in ons museum met eigen oogen gaan overtuigen. J. H. DE BOIS WOENSDAG 16 JANUARI 1935 Kaasproducenten verzetten zich tegen de steunregelingen. Akkerbouw moet niet door de veehouderij onderhouden worden. Te Gouda heeft gistermiddag. de Bond van kaasproducenten een algefneene ledenverga dering gehouden ter bespreking van het vraagstuk van den steun aan landbouw en veeteelt. De vergadering was buitengewoon druk bezocht. De voorzitter van den bond. de heer A. van Wijnen, heeft een redevoering gehouden, die hij gebaseerd had op 13 stellingen. Wij ver melden er de volgende van: Het systeem der steunregelingen, waarbij de steun aan de eene groep door de andere moet woredn betaald, welke laatste dan door de verbeterde positie der eerste later moet mee worden opgetrokken, is fataal. Door het volgen van dit systeem heeft de Ned. veehouderij, vooral in de speciale wei destreken, zwaar geleden. Er zijn groepen van bedrijven, die meer hebben moeten of feren aan duurder grondstoffen, dan hun totale steun, zoowel direct als indirect, be dragen heeft. Het diepe ingrijpen in het bedrijfsleven brengt een groote mate van vrijheidsbeper king mee, kweekt een mentaliteit, die wij tot heden op het platteland niet kenden en doet in alle kringen fraude welig tieren. Nieuwe middelen als bijv. gedeeltelijke melksteun, zullen evenmin de oplossing bren gen, daar ze op dezelfde onjuiste basis zijn gegrond. Bij het stelsel van verhoogde monopolie rechten voor granen gaat men uit van een te eenzijdige beschouwing van de maat schappij. waarbij men te groote verwachtin gen heeft van de mogelijkheid tot belasting van den consument en waardoor dit stelsel nooit aan verwezenlijking toe komt, terwijl Nederland zich hiermede op den duur van de bültenlandsche markt afsluit. De veehouderij keert zich niet tegen graan- steun, maar wenscht akkerbouw te steunen naast, niet ten koste van de veehouderij. De steunregelingen kunnen sterk vereen voudigd worden als men overgaat naar bo- demsteun in plaats van de gedifferentieerde productensteun. De crisisleiding grijpt diep in het bedrijfs leven in door monopolies, teeltregelingen, gedwongen beperkingen en verschuivingen enz. en haalt hier een element van „Plan- wirtschaft" in, dat voor zijn toepassing een breedere basis vereischt dan crisisinstellin gen kunnen geven. Alles wijst er op, dat de basis voor beter functionneeren van het oeconomische leven op lager peil zal liggen. Hieraan zich aan te passen zal voor Nederland noodzakelijk zijn. Dit leidt in de eerste plaats tot verlichting van vaste lasten in den landbouw, maar ook tot beperking van de maatregelen in de in dustrie. welke tot handhaving van een te hoog prijspeil voeren en andere groepen, o.a. de agrarische, de aanpassing verhinderen en. het internationale warenverkeer belemme ren. Op de rede van den heer Wijnen volgde debat. Bij de beantwoording zeide spr. nog, dat het hem er niet om te doen is den ak kerbouw zijn .steun te ontnemen. Die steun, moet zA. echter niet opgebracht worden door de veehouderij. de k xvni. Bij het Departement van Defensie is gis teren het navolgende telegram ingekomen van den commandant van de K XVIII: Ware plaats om 12 uur: 6 graden 12 mi nuten Zuid en 29 graden 11 minuten West, Alles wel. Crisisvleeschbeslult 1935. De Staatscourant van heden zal een ko ninklijk besluit bevatten, waarbij de contin- genteering van den invoer van vleesch voor een jaar wordt verlengd. In afwijking van de bestaande regeling wordt er thans onderscheid gemaakt tusschen vier groepen. Voor alle groepen is het percentage van den toegestanen invoer bepaald op twintig van de in de basis jaren ingevoerde hoeveelheid. Voor versch, gekoeld en bevroren rund- en kalfsvleesch zijn 1929, 1930 en 1931 als basisjaren aangewezen. Voor ander vleesch 1931 en 1932. Voor leven de schapen ook 1931 en 1932 en voor slacht- paarden eveneens 1931 en 1932. De Nederland sche veehouderijcentrale zal optreden als eenig importrice en door deze centrale zullen invoermachtigingen worden verstrekt Merapi en Krakatau werken. BANDOENG, 15 Jan, (Aneta). De werking van de Merapi neemt in hevigheid toe. Voort durend hebben afstortingen plaats, terwijl da gelijks gloedwolken opstijgen. Dr. Stehn, hoofd van den vulkanologischen dienst, constateerde een nieuwe lavastroom en een nieuwen ring- wal in den krater. BANDOENG. 15 Jan. (Aneta). De Kraka tau vertoont een zeer verhoogde werking. Zwarte en witte eruptiewolken stijgen op tot een hoogte van 600 meter. AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 16 JANUARI Stadsschouwburg: Pianorecital Arthur Ru binstein voor Mij tot Bev. der Toonkunst. 8 u. Gem. Concertgebouw: 40 jarig jubileum Pau line Hervé met cabaret revue en Haarlem's Salonorkest. 8.30 uur. Palace: „In diplomatieken dienst". Op het tooneel Sealtiel, koning der zakkenrollers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Malle gevallen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Om een menschen- leven". 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De wereld zonder masker". Op het tooneel: James Evans, an tipoden-act, 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 17 JANUARI Stadsschouwburg: Nieuw Schouwtooneel I met de Familie Kegge. 8.15 uur. I Bioscoopvoorstellingen,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2