Teraardebestelling Minister Kalff Regeering wil groote bruggen gaan bouwen. Wuutcrschotfh fijner van smaak door toevoeging van 9Haggis Aroma BINNENLAND Enorme belangstelling op Westerveld. Alle rr-inisters schreden achter de baar. Onder enorme belangstelling had gister middag op Westerveld de teraardebestelling plaats van wijlen Ir. J. A. Kalff, in leven mi nister van Waterstaat. Reeds geruimen tijd voor het tijdstip, waarop de plechtigheid was vastgesteld stroomden ae belangstellenden naar de begraafplaats, voorts kwamen met extra treinen en auto's honderden om de plechtigheid bij te wonen. Onder leiding van den Commissaris zorgde de politie op uitste kende wijze voor de regeling van het verkeer. Het aantal autoriteiten dat aanwezig was, was legio. Zoo waren aanwezig als vertegen woordiger van H.M. de Koningin baron W. J. van Lijnden, Opperkamerheer, alle ministers, de oud-ministers Posthuma, Welter, Mr. Ver schuur, Westerveld en Terpstra, Mr. Dr. A. Röell, commissaris der Koningin in Noord- Holland, de lieeren Mr. J. Schokking, vice- admiraal Rambonnet, Lt.-Gen. Muller Massis, leden van den Raad van State. Jhr. W. F. Röell, Baron von Adlercreutz, Zweedsche gezant, Sir Hubert Montgomery, Êngelsch gezant, D. La ming. Engelsch nandelsattaehé, Jhr. van Fi- senne, waarn. Commissaris der Koningin van Zuid-Holland. A. W. Hacke, dir.-generaal van den Arbeid, Ir. J. A. Ringers, dir. generaal van den Rijkswaterstaat, Ir. W. G. C. Gelinck, di recteur van den Rijkswaterstaat Haarlem, de hoofdingenieurs P. J. van Voorst Vader, C. T. C. Heyning, J. F. Schönfeld en T. H. van Wis- selingh, Herbert Cremer, directeur der Deli Mij., Mr. G. Vissering, oud-voorzitter der Ge nerale Commissie voor de Zuiderzeewerken, Ir. S. Smeding, directeur van den Wieringermeer- polder, Ir. Hoeben, directeur van den Rijks dienst tot uitvoering van de steunwet, L. Her- tenslus Sr. namens het hoofdbestuur van Schuttevaer, Jhr. v. d. Bergh van Heemstede, namens de Koninklijke Vereeniging voor Luchtvaart, en de International Air Traffic Association, Mr. Dr. W. T. Frowein, voorzitter directeur en Ir. F. K. Th. van Iterson, direc teur van het Staatsmijnbedrijf, Dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van het depar tement van Handel en Nijverheid, Dr. A. Ham- merskjeld, griffier en Dr. W. Schucking, lid van het Permanente Hof van den Intern. Raad van Justitie, Mr. D. Fock. lid van de le Kamer. C. Fock, inspecteur-generaal van de Scheep vaart. A. Plesman, directeur der K.L.M., C. Oud. directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf, het gemeentebestuur van Velsen, Ir. A. Wurf- bain, voorzitter van den Raad van Beheer der K.L.M., de Senaat van het Delftsche Studen tencorps, Ir. H. M. Damme, directeur-generaal van de P.T.T., de heeren Mr. W. C. Wendelaar, M. H. de Boer, J. Rutgers en H. J. Pippel na mens het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond, oud-min. Fock, Mr. Harm Smeenge en Joan Gelderman namens de Eerste Kamerfractie, Dr. Bierema, C. J. van Kempen en H. D. Lou- wes namens de Tweede Kamerfractie van den Vrijheidsbond, J. W. Albarda, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie der S.D.A.P., Ir. Telders, directeur der M.U.Z., Ir. M. Damme, directeur van Werkspoor, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Ir. P. van Delden namens de af- deeling Velsen-IJmuiden van den Vrijheids bond, Mr. J. Bomans, lid van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, A. de Vries Robbé namens het Museum van den Arbeid, Molt- maker, voorzitter van de Nea. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel. Augustijn namens de Prot. Christelijke Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, H. Walaardt Sacré, lid van de commissie van advies voor den Luchtvaart dienst, Baron de Vos van Steenwijk, voorzitter en Beelaerts van Blokland, griffier van de le Kamer, Mr. M. Slingenberg, Dr. J. D. Broek- huyzen, gezant van Zuid-Afrika, L. J. van Dijk, directeur der Nederlandsche Spoorwegen en vele anderen. Toen de baar, bedolven onder tal van bloem stukken naar het graf werd gedragen schre den achter de familie alle ministers en de reeds genoemde oud-ministers en verder een' lange stoet. Reeds voordat de stoet grafwaarts toog hadden honderden belangstellenden een plaatsje ingenomen op de helling van de dui nenrij, aan den voet waarvan het graf was gedolven. Onder de tonen van Ase's Dood van Grieg, gespeeld door de Harmonie Crescendo van Haarlem onder leiding van den heer H. W. Hofmeester naderde de stoet het graf. In een grooten kring schaarden familie en belangstellenden zich om het graf, waarna onder koraalmuziek van Crescendo de baai- werd neergelaten. Rede Dr. H. Colijn. Als eerste spreker trad Dr. A. Colijn naar voren. Het is het uitdrukkelijk verlangen van de familie van den overledene, aldus Dr. Colijn, dat de teraardebestelling in strikten eenvoud zal worden voltrokken. Daarom is afgezien van een teraardebestelling met militaire eer, die door de regeering was aangeboden. Ook was het de wensch der familie dat bij deze groeve niet een vloed van redevoeringen zou worden uitgesproken, maar dat aan enkelen gelegenheid zou worden gegeven om te getui gen van hun waardeering voor hem die van ons is heengegaan. Na spreker zullen niet meer dan twee andere sprekers en een familielid het woord voeren. Spreker wenschte allereerst zijn erkentelijk heid te betuigen voor de hem geboden gelegen heid aan dit graf en een enkel woord te mogen zeggen. Hij gevoelt een sterke behoefte, in het openbaar te getuigen van de groote waardee ring die zijn ambtsgenooten voor den collega hebben gevoeld. Te meer voelt spreker zich hiertoe gedrongen, omdat dit sterven niet is omgegaan buiten de vervulling van de ambte lijke taak. Het was tijdens een ambtsreis, dat de kiem werd gelegd voor de kortstondige maar doodelijke ziekte die hem wegrukte. Wanneer wij denken, aldus vervolgde minister Colijn aan de krachtige figuur, die dezen aanval had te doorstaan, dan vergete men niet de groote spanning, die het weerstandsvermogen heeft verzwakt. Toen spreker nu bijna twee jaar geleden door het vertrouwen van Hare Majesteit was geroepen, een ministerie samen te stellen en besloten was, met het oog op de zorgvolle tijden van ons land ook op te nemen een ver tegenwoordiger van de .liberale richting, was sijn gedachte al heel spoedig uitgegaan naar Ir. Kalff. Eenige jaren geleden reeds had spre ker hem aan het werk gezien, ook in een moei lijke periode als directeur der Spoorwegen en waargenomen, hoe hij met vaste hand het groote bedrijf bestuurde en bracht op een ge zonde basis. Spreker had zich ook niet vergist in zijn karakter. Van politieke personen kan men verlangen, dat wanneer zij geroepen worden voor het ver vullen van een zware taak, z-ij aan den roep stem gehoor geven. De heer Kalff had toen een aangenamer, werkkring, maar hij was bereid, dezen te verwisselen en lief en leed te deelen voor zaken van den Staat, ook wanneer dit gepaard ging met persoonlijke offers. Plet werk dat hem wachtte was moeilijk. Op verkeersgebied vond hij een bijna chaotischen toestand. Aan hem was de taak opgedragen, daai'in verbetering aan te brengen. De grond slagen hiervoor zijn door hem gelegd, de vol tooiing heeft minister Kalff niet meer kunnen aanschouwen. Niet het minst daarom betee- kent zijn heengaan een groot, ja bijna onher stelbaar verlies. Maar niet alleen daarom. Mi nister Kalff bezat naast zijn groote bekwaam heid andere eigenschappenin de eerste plaats was hij een regent. Hij verstond, wat regeeren beteekent. Daarnaast kan van hem worden ge tuigd, dat hij in bijzondere mate de gave be zat, met menschen van andere richting te kun nen samenwerken. Als liberaal was hij in het kabinet getreden, liberaal is hij gedurende zijn ambtstijd gebleven, maar liberaal van zeer voorname allures, die altijd medewerkte en zocht, naar hetgeen vereenigt in gemeenschap- pelijken arbeid en niet naar verschillen, die misschien waren aan te wijzen. Als minister verliezen ook zijn ambtsgenooten veel. Het land, dat hij gediend heeft, verliest mede veel en zijn vervanging zal bijzonder moeilijk zijn. Als mensch ging van ons weg een man, die wegens zijn hoffelijkheid, zijn welwillendheid, zijn zakelijke behandeling en zijn omgang met anderen in bijzondere mate zal worden gemist. Zijn karakter was boven allen lof, van hem kan worden gezegd, dat hij was „every inch a gentleman". Dit is de getuigenis, die spreker mede na mens zijn ambtsgenooten aan het graf van minister Kalff heeft willen zeggen. Maar spre ker mag hierbij niet eindigen. Dit mogen niet de laatste woorden bij deze groeve zijn, want de groote gaven van hart en verstand had ook hij ontvangen van Hem, van wien alle gaven afdalen. Daarom wil spreker niet scheiden, zonder ook te getuigen van dank. Gode schul dig voor hetgeen Hij aan het vaderland in dezen man geschonken heeft. Dr. H. van Manen spreekt. Daarna sprak Dr. H. van Manen, directeur der Nederlandsche Spoorwegen. Het arbeids veld van den man, die hier ten grave wordt gedragen was in hooge. mate het spoorwegbe drijf, aldus spreker. Ir. Kalff heeft dit bedrijf, dat hij liefhad, gedurende bijna 35 jaar ge diend, met al zijn gaven die vele waren en al zijn krachtert. die groot waren. Hij heeft ge schitterd als een der grootste figuren, die dit bedrijf in zijn bestaan van honderd jaren heeft gekend. De Nederlandsche Spoorwegen stellen het op hoogen prijs, te getuigen van diepgevoelde waardeering voor zijn werk en zijn persoon. Spreker, die 9 jaren lang de directiekamer met hem gedeeld heeft, gevoelt het als een droevig voorrecht, daarvan de tolk te mogen zijn. Reeds op 40-jarigen leeftijd werd Ir. Kalff in de leiding der H.S.M. opge nomen. Hij was daarvoor bij uitstek geschikt. Gedurende 20 jaren heeft de overledene aan de leiding deelgenomen. Hij is het geweest, die de fusie der verschillende Maatschappijen practisch doorgevoerd heeft; de goede ver standhouding met het personeel was ten deele zijn werk. Hij was een harde en degelijke wer ker, een zeer aantrekkelijk mensch, die veel voor anderen deed, die het woord, dat onaan genaam kon treffen, zooveel mogelijk vermeed. Toen hij in 1929 de spoorwegen verliet had hij vertrouwen en liefde weten te verwerven en allen zagen hem noode heengaan. In de annalen der Nederlandsche Spoorwegen zal de naam van Ir. J. A. Kalff als een der meest toe gewijde dienaren, als een der bekwaamste leiders worden opgeteekend. Mr. Wendelaar sprak namens den Vrijheidsbond. De heer Wendelaar voerde daarna het woord namens de Liberale Staatspartij de Vrijheids bond, die zeide het ten hoogste te waardeeren, dat hem de gelegenheid was gegeven een laat- sten groet te brengen aan hem, die de liberale beginselen met zooveel bekwaamheid had ver dedigd. Vast in de leer, krachtig in de zaak, maar zoo eenigszins mogelijk zacht in vorm, die de gaven van zijn groot verstand gebruikte tot een zoo groot mogelijken omgang, zoo heeft Ir. Kalff, de stoere ernstige werker gearbeid, in onzen geest voor het vaderland. Namens den Vrijheidsbond brengt spreker hem daar voor eerbiedigen en warmen dank. Een broer van den overledene getuigde daar na van het groote verlies, dat de familie door den dood van zijn broer heeft getroffen. Zoo ook een zoon van den overledene, die verder alle aanwezigen, in het bijzonder den verte genwoordiger van H,M. de Koningin en de sprekers dankte voor hun belangstelling. „Snip"-vliegers door Venezuela onderscheiden. Orde van den Bevrijder overhandigd. De buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Venezuela, heeft aan de K.L.M. de ontvangst van het volgende telegram be richt: Caracas, 15 Januari 1935. Ik heb het genoegen U mede te deelen, dat op bevel van ons geëerbiedigd staatshoofd, generaal J. V. Gomez, president van Venezuela, de verdienstelijke vliegers van de Snip, die zich opnieuw in ons midden bevinden en met har telijke belangstelling en geestdrift ontvangen worden, de Orde van den Bevrijder overhan digd is, hun verleend in opdracht van den pre sident. R. CayanaMartinez, Minister van bmnenlandsche zaken. De vlucht van de Snip over den oceaan werd reeds door de Venezolaansche bevolking met groote aandacht gevolgd en thans maken Hondong en zijn mannen een verkennings vlucht door Venezuela. Voor de verhouding tusschen Nederland en Venezuela is het bijzonder aangenaam, dat de Venezolaansche regeering de prestaties van de heeren J. J. Hondong, J. J. van Balkom, S. van der Molen en L. D. Stolk heeft beloond met deze onderscheiding. Economische toestand van Indië iets minder slecht. Voorloopig verslag over de Indische begrooting. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting voor 1935 betreurden vele leden ernstig, dat tusschen de Indische regeering en den Volksraad blijk baar niet die samenwerking bestaat welke 's lands belang eischt. Het verschijnsel van een conflict tusschen regeering en Volksraad doet zich steeds menigvuldiger voor. Verscheidene leden betreurden het dat de gouverneur-generaal ter oplossing van gerezen moeilijkheden in een groot aarital gevallen de z.g. korte conflictenregeling heeft toe gepast door gebruikmaking van de hem bij artikel 90 der Indische staatsregeling toege kende buitengewone bevoegdheid om ordon nanties op eigen gezag en verantwoordelijkheid vast te stellen. Andere leden betoogden dat de Indische regeering in de gevallen waarin zij uitspraken van den volksraad naast zich neerlegde niet anders heeft kunnen handelen dan zij deed en dat het college het aan zich zelf te wijten heeft dat herhaaldelijk van zijn adviezen wordt afgeweken. Vele leden gaven als hun oordeel te kennen dat de economische toe stand, hoewel nog steeds zorgwek kend, als iets minder slecht dan ten vorigen jare kan worden beschouwd. Het aanpassingsproces heeft zich be halve ten aanzien van de vaste lasten de belastingen en de publieke dien sten over vrijwel de geheele lijn voor een zeer groot deel voltrokken. ZICHZELF MET EEN MES GESTOKEN. Een bewoner van de Groenestraat te Utrecht, die dronken was, trachtte zijn broer met een mes te steken. Hij raakte slechts de mouw van dezen en door de kracht, waarmede hij had willen treffen, stak hij het mes in zijn eigen dij, waarbij een slagader werd geraakt. De man werd in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Dieven en helers zwaar gestraft Zij hadden aan groot aantal fietsen diefstallen deel. De Amsterdamsehe rechtbank veroordeelde zeven personen wegens diefstal en heling van een groot aantal fietsen, welke te Amsterdam waren buit gemaakt tot zware straffen. Twee helers werden veroordeeld tot een jaar en acht maanden, drie tot anderhalf jaar en een tot een jaar en drie maanden. Wegens diefstal van fietsen werd S. K. den B. veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf. Bij alle straffen wordt de voorarrest in min dering gebracht. Een zevenjaren plan. Wetsontwerp ingediend. Toltarieven ontworpen. Leening van 49.5 millioen. De regeering wil, blijkens een bij de Staten-Generaal ingediend wets ontwerp den bouw van bruggen over de groote rivieren in snel tempo doen plaats hebben. Het plan bestaat, dat de laatste brug in 1941 in dienst zal worden gesteld. De regeering acht het voor dezen versnelden bruggenbouw noodzake lijk, dat een particulier consortium wordt opgericht, een Bruggen-Ex- ploitatie-Maatschappij N.V. (B.E.M.) Deze zal een aandeelenkapitaal van f 500.000 hebben en een obligatielee- ning met een nominale waarde van f 49.500.000 uitgeven. Ter financiering van den bruggen bouw zal de som van aandeelenkapi taal en leeningopbrengst aan het rijk worden uitbetaald, waartegenover de Maatschappij concessie zal krijgen op alle volgens het plan te bouwen bruggen tolgeld te heffen. Deze hef fing zou reeds op 2 April 1935 ingaan en twintig jaar duren. De tolheffing zal gelden op de be staande bruggen Katerveer, Wester voort, Grave, Heusden, Keizersveer, Zaltbommel en Arnhem (welke brug vóór 1 April 1935 in dienst genomen zal worden) en op de te bouwen brug gen bij Deventer, Doesburg, Vianen, Krimpen a.d. IJsel, Rotterdam, Dor drecht, Hendrik-Ido-Ambacht, Moer dijk, Gorinchem, Nijmegen en Hedel. Het programma voor de voltooiing van de groote bruggen is nu. als de geldmiddelen volgens het nu voorge stelde financieringsplan beschikbaar zijn, zoo geregeld dat de indienststel- ling der nog te bouwen bruggen als volgt verwacht mag worden: Vianen, Nijmegen: zomer 1936; Hedel: najaar 1936; Moerdijk, Hen di'ik-Ido-Am bacht en Doesburg: voorjaar 1937; Dordrecht: zomer 1937; Rotterdam: najaar 1938; Krimpen a. d. IJsel: na jaar 1939; Deventer: najaar 1940; en Gorinchem: zomer 1941. De aanleg van op enkele dezer bruggen aansluitende - wegen zal in versneld tempo geschieden, t.w. van de volgende wegen: Dordrecht—Willemsdorp, MoerdijkBreda, VianenUtrecht, VianenLekmond en Nij megenArnhem. Voor de tolheffing zullen de bruggen in drie groepen worden ingedeeld, naar gelang de breedte van den rivierovergang en de daarmede verband houdende aanlegkosten van de brug. De tarieven voor deze groepen zullen maximum als volgt worden samenge steld: GROEP 1. De bruggen te Katerveer. Heusden, Kei zersveer. Grave, Westervoort, Rotterdam, Hedel, Doesburg, Deventer en Krimpen a. d. IJsel: voor een personenauto f 0.12 1/2, voor een vrachtauto, niet zijnde een tractor met oplegger f 0.20, voor een tractor met opleg ger of aanhangwagen of een ander motor rijtuig met een aanhangwagen f 0.25, voor eiken volgenden aanhangwagen f 0.20, voor een autobus f 0.20, voor een tractor alleen f 0.12 1/2, voor een motorrijwiel f 0.07 1/2, voor een rij- of voertuig, bespannen met of bestemd om voortbewogen te worden door een of meer paarden f 0.10. GROEP 2. Voor de bruggen te Arnhem, Vianen, Dor drecht en Hendrik-Ido-Ambacht: voor een personenauto f 0.25, voor een vrachtauto niet zijnde een tractor met oplegger f 0.37 1/2 voor een tractor met oplegger of aanhang wagen of een ander motorrijtuig met een aanhangwagen f 0.50, voor eiken volgenden aanhangwagen f 0.37 1/2, voor een autobus f 0.50, voor een tractor alleen f 0.25, voor een motorrijwiel f 0.12 1/2, voor een rij- of voer tuig, bespannen met of bestemd of voort bewogen te worden door een of meer paar den f 0.20. GROEP 3. Voor de bruggen te Zaltbommel. Nijmegen, Moerdijk en Gorinchem; voor een personen auto f 0.50, voor een' vrachtauto niet zijnde een tractor met oplegger f 0.75, voor een tractor met oplegger of aanhangwagen of een ander motorrijtuig met een aanhangwa gen f 1.00, voor eiken volgenden aanhangwa gen f 0.75, voor een autobus f 1, voor een tractor alleen f 0.50, voor een motorrijwiel f 0.25, voor een rij- of voertuig, bespannen met of bestemd om te worden voortbewogen door een of meer paarden f 0.40. Van voetgangers en wielrijders wordt geen tol geheven, evenmin zal, zooals tot dusver bij de veren het geval is, tol worden geheven voor de inzittenden van motorrijtuigen en voertuigen. De plannen der regeering ten aanzien van de financiering van den bruggenbouw zijn neergelegd in een wetsontwerp waarbij machtiging gevraagd wordt een concessie te verleenen tot tolheffing op de bruggen, bij welk ontwerp is gevoegd een ontwerp-over- eenkomst, te sluiten met de op te richten Bruggen-Exploitatie-Maatschappij. Het bedrag, dat reeds voor die bruggen is en nog moet worden uitgegeven, beloopt on geveer f 50 millioen, waarvan tot einde 1933 ongeveer f 14 millioen en in 1934 ongeveer 6 millioen. Indien een op zichzelf staande fi nanciering der bruggen tot stand komt door 50 millioen (de bouwkosten der bruggen) op nieuw te leenen, zal 12 millioen worden aan gewend voor aflossing van de schuld van het Wegenfonds, waardoor het Verkeersfonds er beter komt voor te staan. Verder wordt rond 2.2 millioen gebruikt voor aflossing aan den Staat. Bij de beoordeeling van de tarieven moet in aanmerking worden genomen, dat de ver- keerstoeneming matig geraamd is (op onge veer 5 pet.). Er is een goede kans, dat zij door openstelling der bruggen grooter zal worden, in welk geval na eenigen tijd de tol zal kunnen worden verlaagd, hetzij alge meen dan wel alleen voor het vrachtverkeer. De regeering stelt zich voor. het initiatief te nemen tot het doen oprichten van een maatschappij, welke Nederlandsche Bruggen- Exploitatïe-Maatsehappij N.V. (B.E.M.) zal worden genoemd. In den raad van commissarisen der B.E.M. zullen de ministers van Financiën en van Waterstaat elk een lid aanwijzen. Daar de Staat van de B.E.M. de netto opbrengst der obligatieleening ter nominale waarde van f 49.500.000 krijgt, is het van be lang, dat de koers van uitgifte zoo hoog mo gelijk is. Dit is slechts mogelijk, door aan de obligatiehouders de hoogst mogelijke zeker heid omtrent aflossing en rentebetaling te geven en deze zekerheid zoo groot te maken, dat de obligaties, wat rente en hoofdsom be treft, gelijk staan met Staatsobligaties. Garanties van het Rijk. De ontworpen overeenkomst biedt daartoe de zekerheid. Vooreerst verplicht het rijk zich, aan de B.E.M. een jaarlijksche aflossing van f 2.5 millioen te betalen. In de tweede plaats garandeert het rijk aan de B.E.M. een jaarlijksch minimumbe drag aan opbrengst der heffingen nader vast te stellen en een jaarlijksch maxi mumbedrag aan kosten van inning der hef fingen, welke bedragen zoodanig zijn ge steld, dat bij normale exploitatie de B.E.M. steeds in staat is aan hare verplichtingen jegens de obligatiehouders te voldoen. In de derde plaats garandeert bovendien het rijk aan de B.E.M. de jaarlijksche beta ling van het bedrag, waarvan, blijkens de winst- en verliesrekening der B.E.M. deze de betaling behoeft, ten einde in staat te zijn een dividend, groot 4 pCt., over haar ge plaatst kapitaal uit te keeren. Eindelijk garandeert het rijk aan de B.E.M het bezit van de voor aflossing en rentebe taling der obligaties op de vervaldagen be- noodigde contante kasgelden, VRIJDAG 18 JANUARI 1935 „Slechts" 40 procent rente. Geldboete tegen leenvrouw gerequireerd. Voor de Amsterdamsehe rechtbank stond Donderdag een 45-jarige Amsterdamsehe vrouw terecht, verdacht van overtreding van de geldschieterswet. De vrouw had aan ver schillende personen geld uitgeleend tegen een betrekkelijk hooge rente, veertig procent 's jaars. Zij legde een bekentenis af. Een vrouw, die reeds vele jaren cliente van verd. is, leent geregeld geld en betaalt ook ge regeld terug. Zij is erg tevreden over de „be diening", het werd haar niet lastig gemaakt als ze eens wat later betaalde. President: Als de rente maar kwam he? Getuige; Juist, maar ik was blij, dat ik ge holpen werd. President: Ja, maar U komt er zoo nooit uit, verd. maakt gebruik van de verlegenheid van de cliënten. De Officier van Justitie noemde verd. een woekeraarster van de ergste soort wat de rente betreft. Hij requireerde een geldboete van f 250, subs. 100 dagen hechtenis. Locomotief raakte Het spoor bijster. Nachttrein had een uur vertraging. Donderdagavond omstreeks elf uur heeft op het Spoorwegemplacement aan de Oostenbur gergracht te Amsttrdam ter hoogte van de Czaar Peterstraat een ontsporing plaats gehad waarbij de locomotief van een rangeertrein en een daarop volgende goederenwagen uit de rails zijn geloopen. Aangezien het hoofdspoor hierdoor versperd geraakte ontstond er in het goederenverkeer een vetraging, waarvan de invloed zich geruimen tijd heeft doen gel den, o.a. ondervond de nachttrein naar het Noorden en. het Zuiden des lands welke om 0.18 uur van het Centraal Station moest ver trekken en waarvan goederenwagons van de z.g. groepagedienst op het emplacement aan de Oostenburgergracht stonden, ongeveer een uur vertraging. De ontspoorde locomotief en de wagon zijn na enkele uren arbeid weer in de rails gebracht. Persoonlijke ongelukken zijn niet geschied. Omtrent eventueele schade kon nog niets me degedeeld worden. Tram en trein brachten den dood. Donderdag is de veertigjarige rangeerder R. P. toen hij te Hoogkerk op een in bewe ging zijnde stoomtram wilde springen, mis gestapt en onder een der wagens geraakt. Hij was onmiddellijk dood Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. Jongen overreden. Donderdagmiddag is op de spoorlijn Hoek van Holland—Maasluis het lijk gevonden van een veer tien jarigen jongen, v. d. St. uit deze gemeente. Het hoofd was van het lichaam ge- schelden. Het ongeluk heeft vermoedelijk met den trein van 14.20 uur uit Maasluis plaats gehad. MONTEUR DOOR ELECTRISCHE STROOM GETROFFEN EN GEDOOD. Donderdagmorgen kwam de 41-jarige chef monteur van het Provinciaal Electrische be drijf, v. d. W. uit Groningen in een transfor matorhuisje te Uithuizen, in aanraking met de hoogspa'nningleiding, met een spanning van 10.000 volt. De ongelukkige werd op slag gedood. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. DE HUWENDE AMBTENARES IN NOORD HOLLAND De regeering heeft ontslagver- leening gelast. Zooals bekend hebben Prov. Staten van Noord-Holland twee maal het voorstel van Ged. Staten verworpen, ontslag te verleenen aan de huwende ambtenares der provincie. Naar wij vernemen heeft de regeering aan Ged. Staten medegedeeld, dat de betreffende wijziging in het Ambtenarenreglement moet worden aangebracht. Het besluit tot ontslag der huwende ambtenares van de provincie zou reeds door Ged. Staten genomen zijn. Mgr. Schioppa ernstig ziek. DEN HAAG, 17 Jan. De pauselijke inter nuntius Mgr. Schioppa is zwaar ziek. De pa tient is sinds de vorige week lijdende aan griep. Dinsdag deed zich de complicatie voor van een dubbelzijdige longontsteking, wat den toestand uiterst critiek maakte. In verband daarmede heeft de behandelende geneesheer Dr. Peters den afgeloopen nacht in het ge bouw van den internuntius doorgebracht. VOORLOOPIG NOG GEEN M. E. T. Het is volgens de Tel. uitgesloten te achten, dat de Midden Europeesche tijd reeds dezen zomer in ons land zal gelden. Op zijn vroegst zou met ingang van den winterldienst 1935 een nieuwe tijdrekening tot stand komen. Verder verhoor in het proces- Hauptmann. NEW YORK, 17 Jan. In dc zitting van gisteren van het proces tegen Hauptmann deelde de verdediging mede, dat zij een nieu wen getuige uit New York zou laten dagvaar den. Deze getuige, Gustav Lukatis, zou kun nen verklaren dat drie mannen, van wie één Isidore Fisch zou zijn geweest, in 1932 in April geprobeerd hadden hem „goed geld" voor 75 cents per' dollar te verkoopen. Deze drie man nen waren in het bezit van ongeveer 50.000 dollar. De getuige Lukatis had echter het geld niet gekocht, aangezien het het losgeld was geweest. Hij had ook tegenover de mannen verklaard, dat hij het geld niet wenschte te koopen. Twee dagen later had Lukatis de mannen nog eens willen opzoeken, doch zij bleken toen reeds te zijn vertrokken. Door een portret in de krant had Lukatis Fisch weer herkend. Dit was na de arrestatie van Haupt mann. Nadat het Openbaar Ministerie nogmaals verklaard haa dat- Hauptmann de schrijver was van den brief, waarin losgeld werd ge vraagd, werd het proces verdaagd. J

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2