JAARGANGN°'65 HET NIEUWE AVONDBLAD Visscherij-Snufjes IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand k i. t tj ADVERTENTIEN: 1—6 regels 10.75. Elke regel meer atï RPntK nins flftnta ineassn. npr kwarto»! 11 20 Verschl|nf dagelijks, behalve op Z.on- ©ft reestdagen. 15 ct. Bil abonnement belangrijke korting. Adverten- ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2»4 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, TeL 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—6 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. BIJ abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. AT.T.g ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. AUe abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers «ljn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000,bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/ol onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 8000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vtouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls ls niet noodig. Uitkeerïngen krachten* deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe ILA.V.-Bank te Schiedam. VELSEN Ernstig verkeersongeval op den betonweg. I Maar.... het was niet zoo erg als het leek. Donderdagavond heeft op den betonweg, tusschen Zijkanaal B en het dorp Velsen een gecompliceerd anto-ongeval plaats gehad. Op den weg stond, tengevolge van een defect aan de lichtleiding, een onverlichte vracht auto waarvan de chauffeur zich onder den wagen bevond ten einde het euvel te ver helpen. Hij werd bijgestaan door zijn mede- rijder, die hem bijlichtte met 'n zaklantaarn, Uit de richting Velsen kwam een luxe auto waarin zich bevonden 2 heeren en twee da mes. Deze bemerkten den stilstaanden vracht wagen te laat, met 't gevolg dat de luxe-auto In volle vaart op de vrachtauto botste. Achter de luxe auto reed een motorrijder met duo passagier. De motorrijder geschrokken door den hevigen slag, die de botsing veroorzaak te, verloor zijn tegenwoordigheid van geest en reed met een flinke vaart op de beide wagens in. Een vreeselijk gekerm weerklonk door den stillen avond. De heer Schaap, bij wiens woning het ongeval geschiedde, waar schuwde de politie, die vervolgens doktoren en Roode Kruis van het ongeval in kennis stelde. Niet lang na het ongeval was dokter Van Haselen met de Roode Kruis-colonne ter plaatse. Trots de heerschende duisternis wisten de leden van E.H.B.O. de gewonden uit de brokstukken der auto's te halen. Zij werden naar de boerderij van den heer Schaap overgebracht, waar hun eerste hulp werd verleend, om vervolgens naar het zie kenhuis te worden getransporteerd. De hulp verleening liep vlot. van stapel. Alles werd zeer correct uitgevoerd. Het Roode Kruis heeft bij dit ongeval, dat gelukkig slechts voor een oefening geënsce neerd was, weer getoond, goed voor zijn taak berekend te zijn. Deze nuttige instelling, die reeds bij tal- looze kleine ongevallen op den weg hulo heeft verleend, bewees met deze oefening ook bij ernstige ongevallen uitstekende dien sten te kunnen verrichten. VERHUUR VAN GEMEENTE-EIGEN DOMMEN. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, hen te machtigen, de verschillen de gebouwen, erven, weilanden en tuingron den in het landgoed „Rooswijk", gerekend met ingang van 1.November j.l. weer in huur uit te geven tegen de voorgestelde huurprijzen en onder nader door B. en W. te stellen voor waarden. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt morgen waargenomen door de Kennemer Apo theek, Wijk aan Zeeërweg, welke apotheek tevens is aangewezen voor den nachtdienst in de volgende week, De Radiodistributie. Wijziging der overeenkomst met de centrales. Bij Raadsbesluit van 11 September 1934 werden B. en W. gemachtigd met de exploi tanten van radio-centrales in de gemeente Velsen een overeenkomst aan te gaan, zoo als in dat besluit nader aangegeven. Die over eenkomst is op 2 October 1934 tot stand ge komen. Thans evenwel deelen de exploitanten B. en W. mede, dat de door hen onderling ge troffen regeling, waarbij de kortingen, welke zijn toegestaan aan de aangesloten werkloo- zen voor gezamenlijke rekening werden ge nomen, is komen te vervallen, zoodat nu el ke centrale haar eigen werklooze aangeslo tenen te haren laste heeft. Exploitanten ver zoeken daarom de met hen gesloten overeen komst met den huldigen gang van zaken in overeenstemming te brengen. Bij B. en W. bestaat tegen inwilliging van dat verzoek geen bezwaar, waarom zij den Raad voorstellen, hen te machtigen de boven bedoelde met de radio-distribuanten geslo ten overeenkomst te wijzigen zoodanig, dat artikel 3 dier overeenkomst komt te luiden: Artikel 3: De betaling van de in art. 2 bedoelde bedra gen zal geschieden in vier termijnen en wel op 1 Januari, 1 April, 1 Juli en 1 October van elk jaar, bij vooruitbetaling te voldoen; de eerste maal op 1 October 1934 over het loo- pende jaar. Als aantal aangeslotenen zal worden gere kend het aantal, waarvoor aan het Rijk re tributie wordt betaald. Daaronder zullen ech ter niet zijn begrepen de aangeslotenen aan wie uit hoofde van de werkloosheid een kor ting wordt toegestaan op de abonnementsgel den. De vaststelling van het aantal aangeslote nen zal geschieden per 1 Januari, 1 April, 1 Juli en 1 October van elk jaar. Burgemeester en Wethouders hebben het recht, de overeenkomstig de Rijks voor waar den bij te houden registers van aangeslote nen te doen inzien en controleeren door een door hen aan te wijzen ambtenaar. De aan de gemeente te betalen bedragen zullen worden herzien, wanneer door maat regelen van overheidswege, daling van abon nementsgelden of andere omstandigheden, onafhankelijk van den wil van exploitanten, hun bedrijfsinkomsten aanmerkelijk ongun stig worden beïnvloed. IJ(muider) T(axi) O(nderneming) TELEFOON 4220 STAAT ALTIJD TER UWER BESCHIKKING (Adv. lngez. Med.) Steunt het Nederlandsch fabricaat. Stembiljetten worden in het buitenland gedrukt. Het lid van den gemeenteraad de heer W. Laurent heeft het volgende geschreven aan burgemeester en wethouders. „De ondergeteekende W. Laurent, lid van Uwen Raad, wendt zich beleefd tot Uw Col lege met de volgende vragen, naar aanleiding dat hem uit persberichten is gebleken, dat het Bestuur der Ver. van Ned. Gemeenten het be noodigde papier voor a.s. verkiezingsdoelein den heeft besteld in het buitenland, onder mo tiveering: het groote prijsverschil tusschen Ned. fabrikaat en buitenlandsche aanbie dingen. 1. Is uw College neit van oordeel, dat het niet toelaatbaar kan worden geacht (thans met de slechte bedrijfstoestanden in de Ned. Papierindustrie rekening houdende), dat deze orders door semi-officieele organen als m.g. Vereeniging onder zulke motieven wor den besteld? 2. Zoo ja, is uw College dan bereid alsnog aan te dringen bij hel Bestuur der Ver. v. Ned. Gemeenten, dat deze order wordt geannuleerd en bij de Ned. Industrie geplaatst?" B. en W. hebben hierop het volgende geant woord: „Door deze gemeente wordt van bedoelde Vereeniging geen papier betrokken. Het door Velsen benoodigde papier moet de drukker be trekken van de N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen. Wij keuren de handelwijze van het Bestuur der meergenoemde Vereeniging niet goed en hebben hiervan schriftelijk doen blijken. Vraag 2 wordt door ons ontkennend beantwoord, omdat annuleering van de order niet mogelijk zal zijn." KWIJTSCHELDING VAN HUURPENNINGEN Bij raadsbesluit van 27 November 1934, werd aan J. J. Wulfers te Amsterdam ver kocht een gedeelte, ter grootte van ongeveer 608 M2„ van het perceel, geheel groot 1.21.80 H.A., liggende aan de Uijtendaalstraat te Santpoort. Dit perceel is verhuurd aan A. Kabel aldaar voor een som van f 425.Ge noemde huurder heeft door gemelden ver koop, in verband met de te velde staande ge wassen, schade geleden. B. en W. stellen voor, hem deze schade te vergoeden door hem kwijtschelding te ver- leenen van de betaling van een gedeelte, groot f 325.van den door hem versëhul- digden huurprijs over het jaar 1934. Hierme de woïdt dan tevens tegemoet gekomen aan zijn verzoek om hem een gedeelte van de huur kwijt te schelden omdat hij, als gevolg van de geringe opbrengst der gewassen, niet in staat is den vollen huurprijs te voldoen. De huurder kan zich hiermede vereenigen. Verder stellen B. en W. voor, den huur prijs voor 1935 en volgende jaren, in verband met de verminderde oppervlakte, terug te brengen tot f 400. Een n'euwe R.-K. school te Santpoort? B. en W. stellen voor de gevraagde medeAverking te verleenen. Een verzoek van het R.K. Kerkbestuur van de Parochie van Oi. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Santpoort, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aldaar werd 30 October 1934 in handen van B. en W. om advies gesteld. xn verband hiermede geven B. en W. den Raad een uiteenzetting van de behandeling van dit verzoek, dat een herhaling is van een reeds eerder gedaan verzoek, waarop B. en W. afwijzend hadden geadviseerd. Thans stellen B. en W. voor de gevraagde mede werking te verleenen en wel om de volgende redenen: In het Zuid-Oostelijke deel onzer gemeente is slechts één Katholieke school gevestigd en wel aan de Schaepmanlaan te Driehuis. In het gebouw, waarin deze lagere school is on dergebracht, is tevens een school voor U.L.O. gevestigd, welke snel groeit. Op zeer beschei den wijze is deze school gehuisvest in drie lokalen van het gebouw der lagere school, waarvan één lokaal nog uitermate ongeschikt is. Laatstelijk werd hij raadsbesluit van 20 Februari 1934, no. 10, medewerking verleend tot uitbreiding dezer Ui.O. school met een derde leslokaal en een spreekkamer voor het hoofd der school. In April 1934 verzocht het betrokken Kerk bestuur aan den Raad, om bij den aanvang van den cursus 19341935 voor de U. L. O.- school te mogen beschikken over één lokaal der openbare lagere school K, daar in de be staande schoolgebouwen geen ruimte voor uitbreiding meer beschikbaar was. Door groote inschikkelijkheid van het betrokken kerkbestuur en dank zij de medewerking van den Inspecteur van het Lager Onderwijs, werd alsnog 'n oplossing gevonden om in 't in ge bruik zijnde schoolgebouw plaatsruimte te verkrijgen voor de huisvesting van een klas derjU.L.O.-school. Het verzoek werd daarop' ingetrokken. Reeds thans is een en ander een vrijwel onhoudbare', toestand, doch in de naaste toekomst zal de UI.O. school zeker over nog 2 leslokalen moeten kunnen beschikken, welke echter niet aanwezig zijn, zoodat 'n noodzake lijke uitbreiding van het gebouw zal moeten plaats vinden. Anderzijds iwordt tegemoet gekomen aan de inderdaad groote wenschelijkheid van de aanwezigheid eener R.K. school te Santpoort. De Roomsch-Katholieke kinderen uit dit deel der gemeente zijn thans toch aangewezen op de R.K. schooi te Driehuis. Vele ouders, die den afstand naar deze school voor hunne kinderen te groot vinden, sturen deze naar de R.K. scholen te Haarlem en Bloemendaal, het welk voor de gemeente belangrijke kosten met zich brengt. De vortdurende toeneming der bevolking in het betrokken deel der gemeente doet scher per de behoefte aan de betrekkelijke school gevoelen Ook thans grondt het Kerkbestuur zijn aanvrage op het tweede lid van artikel 3 der wet van 4 Augustus 1933, Stbl. no. 414, voor zoover daarin een uitzondering wordt gemaakt voor het geval dat „aanzienlijke toe neming of belangrijke verplaatsing der be volking tot de stichting aanleiding geven". Daar de aanvrage aan de bij de wet gestelde eischen voldoet, stel'.cn B. en W. in verband met het bovenstaande voor de gevraagde medewerking te verleenen. IJMUIDEN MUZIEKTENT IN DE CASEMBROOTSTRAAT VERDWIJNT. Den 8en November 1927 besloot de gemeente raad, de muziektent, staande in het plantsoen tje in de Casembrootstraat, voor de gemeente in eigendom te aanvaarden. Deze muziektent, welke tijdens de overneming reeds in een min der gunstigen toestand verkeerde, verkeert thans in een zoodanig slechten staat, dat zij niet dan met groote kosten in stand kan wor den gehouden. Burgemeester en wethouders stellen daarom den Raad voor, hen te mach tigen, deze muziektent te doen afbreken en opruimen en den vrijkomenden grond bij het plantsoentje te trekken. VEEL BELANGSTELLING VOOR ROSE MARIE. Thalia bijna uitverkocht. Naar wij vernemen gaat het met den ver koop van kaarten voor de opvoering van wij len Sam Vlessing's Rose Marie op a.s. Don derdagavond uitstekend. Er is voor deze eer ste der beide door het Sam. Vlessingcomité georganiseerde opvoeringen nog slechts een 80-tal kaarten beschikbaar, zoodat zij, die zich nog niet van een toegangsbewijs heb ben voorzien, zich moesten haasten. Zooals men weet, vindt Zondag 27 Januari voor de inwoners van IJmuiden-Oost een opvoering plaats in het Patronaatsgebouw. Wij herinneren er nog aan, dat de netto opbrengst van deze avonden wordt aange wend ter bestrijding van de kosten voor het uitgeven van eenige werken van den overle den componist. D. C. IJ.DAMCLUB ZAANDAM. De Damclub IJmuiden speelde deze week te Zaandam tegen de Damclub Zaandam voor de competitie _N. D. B. D. C. IJ. II en HE wisten door tl winnen, hun kleine kans op den kam pioenstitel in de tweede en derde klas te hand haven. De volledige uitslag luidt: D. C. IJ. II Zaandam II: G. PoolmaD. W. Jupijn 20 C. BaisJ. Prins 20, H. de BoerC. G. Gra- bijn 20, K. de Jong—L. Doorgeest 02. H. C. SouvereinF. v. d. Hade 20, L. KoetsierJ. Dekker afgebr. J. VrijhofA. j. Hascher afge broken. A. Post—G. Rond 20, D. OttSiete- ling 11, T. PostmaB. Duys 11, voorloopige uitslag 124; vermoedelijke einduitslag 137, D. C. IJ. in speelde als volgt: F. DukelJ. Vis ser 11, LarosG. v. Dijk 11. Engelhart G. Rademaker 11, v. d. HeijdeK. Elderson 20. OutenaarKraayen 11, D. WildeJ. Danser 20, A. J. VisserDe Groot afgebr. C. BuisWierda 20, J. v. StratenMoegnin- gen 20, J. VisserWeert 11. Einduitslag 155 voor IJmuiden. IJMUIDEN'S BLOEI. In de Vrijdag gehouden bestuursvergadering der vereeniging IJmuiden's Bloei werd met dankbaarheid kennis genomen van de mede- deeling, dat de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omstreken voor 1935 weder een subsidie van f 150 heeft verleend. Aan de Kon. Ned. Automobiel Club werden gegevens over de gemeente Velsen voor haar jaarboekje verstrekt. Van het hoofdbestuur der Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer waren verschillende stukken inge komen, o.a. werd medewerking aangeboden bij het samenstellen en vertalen van Gidsen. Op verzoek van den consul-generaal van Peru te Amsterdam werden door den secretaris ge gevens over Velsen en IJmuiden verschaft, evenzoo aan het dagblad De Locomotief te Semarang, voor de bijlage over toerisme. Besloten werd de algemeene ledenvergade ring te houden op Dinsaag 5 Februari in ho tel Augusta. Voor de vacatures in het bestuur, ontstaan door het overlijden van de heeren A. F. C. Bückmarm en K. van Pel, werd. een aantal candidaten genoemd. Verder werd besloten een nieuwe geillus- teerde gids voor de gemeente Velsen in vier talen uit te geven. Enkele leden pleitten voor de benoeming van een vaste propaganda-com- missie. Dit punt zal op de jaarvergadering aan de orde gesteld worden. Een der leden besprak de mogelijkheid van deelneming door IJmuiden aan de groote ver- keers- en reclametentoonstelling, dit jaar in Amsterdam te houden, zoo mogelijk met .me dewerking van de industrie en den vischhan- del. Wanneer deze propaganda-commisise zal worden gevormd, zal deze zaak in haar han den worden gesteld, Vergadering IJmuider V ischhandel ver eeniging. Weer naar het mijntoestel? In de gisteren gehouden vergadering der IJmuider Vischhandelvereeniging werd tot lid van het bestuur ter voorziening in de vacature wijlen A. F. C. Bückmann gekozen de heer A. van Nierop. Op de vergadering werd uitvoerig ge sproken over het voorstel van de directie van het Staatsvisschershavenbedrijf inzake den verkoop van versche haring met behulp van het mijntoestel. Er waren voor en tegenstan ders, tegenstanders voornamelijk onder de kleine kooplieden, voor wie de kosten van toe lating van f 50 een bezwaar opleveren. Ten slotte werd besloten inzake den verkoop van versche haring en pekelharing met het mijn toestel nader overleg met de directie te plegen. Van verschillende zijden werd de wensche lijkheid besproken dat in de toekomst ook de verkoop van versche visch electrisch zou ge schieden, omdat de oude wijze van afslaan door het toenemende aantal vischkoopers met stseds grooter moeilijkheden gepaard gaat. R. K. KIESVEREENIGING IJMUIDEN I. Vrijdagavond vergaderde in het R.K. Ver- eenigingsgebouw aan de Kerkstraat de R. K. Kiesvereeiiging IJmuiden I. De voorzitter, de heer J. v. d. Hoogen, sprak een openingswoord Het voornaamste punt was de a.s. Provinciale Statenverkiezing. Candidaatgesteld werden, in volgorde naar de meeste punten de heeren C. P. J. Maas alhier, J. P. Nijssen te Sant poort, S. P. J. Stevens alhier, W. de Groot te Beverwijk en H. H. Meijer te Velsen. RECHT EN PLICHT. De R.K. Kiesvereeniging IJmuiden II, Recht en Plicht, houdt Maandagavond 21 Januari een ledenvergadering in het Patronaatsge- bouw, ter bespreking van de Prov. Statenver kiezingen en van het beleid der R.K. raads fractie. GRAALWACHT. De Graalwacht alhier geeft Zondagavond a.s. een uitvoering voor leden, ouders en be gunstigers. Een aantal meisjes zal de operette „Goudmuiltjes" opvoeren. WIV. Twee en veertig booten kwamen deze week aan den afslag en er waren nog mooie reizen bij, want een achttal besomde boven 3000 gulden Topscorer was de Schoorl met f 5520 en dan mag ook de Gert^rdina Johanna met f 4770 wel extra genoemd worden. Over het algemeen hadden de schelvischbooten, on danks dat ze geen groote vangsten hadden, behoorlijke besommingen, vooral door hun kabeljauw. Met de kustbooten gaat het helaas al weer dalen, vooral doordat de tong goed- kooper gaat worden. Voor dit type worden de omstandigheden weer minder gunstig en ik vrees, dat er spoedig wel weer eenige opgelegd zullen worden. En er varen nu al niet veel meer dan een goede zestig. Dat ziet er dus weer leelijk uit. De onweersbui is overgedreven en de tien veldwachters, die naar IJmuiden waren geko men kunnen wel weer naar huis gaan. De vrede (in den vorm van contracten) is getee- kend, maar het is een vrede, die we wel klein- Versailles kunnen noemen. Het heeft heel wat moeite gekost om het zoover te krijgen, want er waren eenige groepen, die zeer krijgszuch tig gestemd waren. Zij die niet in, maar langs het bedrijf leven de indirect belanghebben den dus, zullen biij zijn, dat het niet op een staking is uitgeloopen. Ik heb al êens eerder verteld, dat dank zij nuttige samenwerking, tientallen, honderdtal len zeelieden in de gelegenheid zijn ge steld en van de gelegenheid hebben gepro fiteerd. om zich te bekwamen in de kennis van de wet op het uitwijken en het morse-sei nen. En dit is heel gelukkig, want het wordt langzamerhand door wettelijke bepalingen zoo, dat de trawlermenschen de kennis in deze vakken niet kunnen missen. Dit geldt niet alleen voor de schippers en stuurlui, maar ook voor de matrozen. En thans is het weer de radio-telefonie, die de aandacht vraagt, maar hiervoor komt nog wat bijzonders kijken. De gelegenheid om dit vak te leeren is er; maar wanneer de jon gens eenmaal afgestudeerd zijn, moet er geld op tafel komen voor 't examen. Dit wordt in Den Haag afgenomen en daarvoor is onge veer 'n tientje noodig, hetgeen velen afschrikt en waarom velen er maar liever niet aan beginnen. De candidaten kunnen het geld van Maatschappelijk Hulpbetoon voorgescho ten krijgen, waarna het geleidelijk van den steun wordt ingehouden. Velen kunnen het geld niet missen. Dit is een fout in de rege ling: men zegt a en moet ook b zeggen of met andere woorden: het is niet voldoende dat de „jongens" voor niets kunnen leeren, het is ook noodig dat ze voor niets het examen kunnen doen. In Egmond heeft men deze zaak beter voor elkaar. Laat ik eens in het kort vertellen, hoe het daar gegaan is. Daar is het de O. K. pastoor van Kleef geweest, die in samenwer king met met den heer G. Blaas het initia tief voor het geven van dit onderwijs heeft genomen. En dit initiatief heeft rijpe vruch ten afgeworpen. Er werd een commissie sa men gesteld en deze commissie stelt de can didaten in staat, zonder kosten aan het exa men in den Haag deel te nemen. Laat ik niet vergeten dat ook de heer D. Bakker, adj. in specteur van de Scheepvaart-Inspectie een werkzaam aandeel in deze zaak heeft gehad. Radio-Holland stelde voor de maanden No vember en December een instructeur beschik baar voor vier dagen per week en de eerste editie is inmiddels voor het examen geweest. Het waren er niet minder dan 34, waarvan er 26 met het diploma in hun zak naar Egmond terugkeerden. De Egmondsche commissie doet dus geen half werk zij begint bij het begin en eindigt bij het einde, d.w.z. de opleiding is gratis en het examen kost de candidaten ook niets. Mooier kan het al niet. Zooiets hebben we nu in IJmuiden ook noo dig. Die tien gulden voor het examen kun nen, zooals ik reeds heb opgemerkt, de meeste werkloozen zeelui niet- missen. Er moet dus iets op gevonden worden om evenals in Eg mond de candidaten in de gelegenheid t.e stellen, zonder bezwaar van hun eigen porte- monnaie aan het examen deel te nemen. Fei telijk behoorde op de onderwijs-begrooting voor dit doel een post uitgetrokken te wor den, maar daarvoor is het voor 1935 althans te laat. Zou het Rijk er niets voor voelen om de gemeente alsnog in de gelegenheid te stellen deze zaak te entameeren? Gaarne beveel ik deze aangelegenheid in de belangstelling van het bestuur onzer ge meente aan. PIETERMAN. Door onze lens gesnapt Dr. L. S. Limborgh Meijer. Bijna 10 jaar is Dr. L. S. Limborgh Meijer thans in functie, oorspronkelijk als gemeente lijke geneeskundige, later als directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst. Nadat in 1920 de Gemeente raad besloten had tot het aanstellen van een gemeentelijken geneeskundige leek het er veel op, of de eerste functionarissen schouwden het- instituut als een soort doorgangshuis want in de vier of vijf eerste jaren was de betrekking herhaaldelijk vacant. Aan dezen toestand kwam met de benoeming van Dr. Limborgh Meijer een eind, want hij is, zooals reeds werd opgemerkt, thans bijna 10 jaar in dienst. Maar ook om andere reden is de keuze van Dr. Limborgh Meijer een gelukkige geweest, want men heeft zijn jaarverslagen maar op te slaan om tot de overtuiging te komen, dat aan het hoofd van dezen belangrijken dienst staat een man, die met hart en ziel zijn taak vervult. Wat Dr. Limborgh Meijer in onze gemeente op het gebied bijv. van het genees kundig en hygiënisch schooltoezieh heeft ver richt, is voor de volksgezondheid, van on schatbare waarde. Dit laatste vindt voor namelijk zijn uitdrukking in het groote aantal inentingen tegen roodvonk en diphteritis, op welk gebied Dr. Linborgh Meijer pionierswerk heeft verricht. En zooals elk pionier stuitte de directeur in den beginne op een muur van vooroordeel en bekrompenheid, maar ten slotte heeft hij overwonnen. Heel de gemeente kon slechts wenschen, dat Dr. Limborgii Meijer nog vele jaren lang z-ijn, zegenrijk werk ru&g kijjvea voortzetten. i

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1