De koorramen in de Nieuwe Kerk te Delft komen er. Succes voor ket Damescomité. In September reeds de onthulling? DELFT, 19 Januari. Zelden, zal eeh plan dat in deze moeilijke tijden weinig kans op verwezenlijking scheen te hebben, zóó snel met volledig succes zijn bekroond, als dat van mevrouw J. B. van' Baren-Van der Voorn Grootenboer. de Delftsche bursemeesters- vrouw, die bij de onthulling op 13 Mei 1933 van een viertal nieuwe glas-in-lood-ramen in het koor der Nieuwe Kerk te Delft ge trof- fen werd door den aanblik van de 7 nog overgebleven verwaarloosde vensters, die even zoovele doode plekken vormden in den muur. Het moest ieder treffen, dat naarmate het getal glas-iri-lood-ramen steeg, den indruk van haveloosheid, die de resteerende ramen maakten, daarbij te sterker afstak en het koor der Nieuwe Kerk in een toestand liet die met het waardig karakter van dit milieu een onduldbare tegenstelling vormde. Maar niet iedereen krijgt op zulk moment een dachte. waarvan hij zelf de vruchtbaarheid nog niet beseft en die blijken zal meer le vensvatbaarheid te bevatten dan de stoutste verwachtingen wagen te bevroeden. Zulk een gedachte kreeg de echtgenoote van den Delftschen burgemeester, mr. G. van Baren, bij de plechtige onthulling van de drie Oranjeramen en dat aan de Baronie van Breda op genoemden datum. Het viel haar in. dat hier een taak was weggelegd voor de Nederlandsche vrouwen, die. wan neer zii alle krachten inspanden, wellicht het geld voor nog een glas-in-loodraam bij een zouden kunnen brengen. Dat mevrouw van Baren deze gedachte niet, heeft losgelaten maar haar on den mid dag van de onthulling nog aen Prinses Ju liana en verschillende in de kerk aanwezige dames mededeelde, is het begin van de ver wezenlijking van'een idee geweest, die tot resultaten heeft geleid, welke de oorspron kelijke concentïe vele malen heeft overtrof fen. Want ruim anderhalf iaar later slechts, bleek de Nederlandsche Vrouwenactie een zoo weergaloos succes te hebben gehad, dat men zonder zich aan overdreven verwachtin gen te buiten te gaan ken vaststellen, dat dp vulling van alle 7 nog „doode" ramen in het koor der Nieuwe Kerk verzekerd is. Zeven ramen en niet één. Daarmede zal aan den onwaardigen toe stand, waarin het nationaal huldeblijk, aan H.M. de Koningin bij Haar zilveren regee- ringsjubileum in 1923 door het geheele volk aangeboden, tot op den huidigen dag ver- keert. een einde zMn gemaakt. De stand van zaken is momenteel zóó. dat het comité een drietal ramen heeft besteld Amsterdam en Rotterdam zijn ongeveer ge reed: uit bpide steden hebben groenen dames herhaaldelijk een. bezoe.k. aan de kerk ge bracht: en gehoopt mag worden, dat de twee grootste steden des lands elk liet geld van één raam zullen opbrengpr. In verschillende steden, waaronder Den Haag en Apeldoorn hier speelde de stagnatie door de burge meesters-wisseling een rol is de actie nog gaande: en het Comité verwacht, dat deze het geld voor hét zesde raam zal opleveren, Tenslotte heeft Prinses Juliana een raam geschonken, waarvan zii zelf het onderwerp heeft aangegeven: de geliikenis van de ta lenten. Dit raam is. evenals de drie van het Comité bereids besteld. Dank zii de actie der Nederlandsche vrouwen mag het dus vrijwel zpker worden geacht, dat a^e nog resteer^n- de ramen in het koor der Nieuwe Kerk zullen worden gevuld, terwijl er alles op zal worden gezet om de plechtige onthulling in Septem ber 1935 te doen plaats hebben. Als dan. 12 jaar na de aanbieding, zal het nationaal hul deblijk in den waren zin zijn voltooid. De tot dusver in het koor aangebrachte ramen zijn door verschillende kunstenaars ontworpen en het conglomeraat van stijlen en opvattingen, dat zoodoende in de kerk vereenigd werd. heeft tot princioieele be schouwingen omtrent de juistheid van den hier gevolgden weg aanleiding gegeven. In elk geval zal het ontwerp van de 7 nog ont brekende ramen mede op wenseh van de re geering. in één hand worden gehouden, nl. in die van Willem van Konijnenburg. Autodief had onverwacht succes. Hij nam een tasch met 9700.mee. Een vertegenwoordiger uit Voorburg heeft ziin auto oen tijdie onbeheerd aan den Goud- schei. Singel x>e Rotterdam laten staan. De wagen, een Dodge, is toen gestolen. In de auto bevonden zich twee acte tasschen in een waarvan f 9700 bevond. Een tijdje later is de auto in de Hugo de Grootstraat teruggevon den. De tasschen bleken te zijn geopend en het geld was verdwenen. De auto behoorde aan de firma P te Zoeter meer, aan wien ook het geld, dat de vertegen woordiger had geïnd bij diverse klanten, toe behoorde. NEDERLANDSCHE UITVINDING OP PHARMACEUTISCH GEBIED De Nederlandsch-Belgische handelsovereenkomst. Tot dusverre hebben de officieele commu nlqués, betreffende de in Brussel gevoerde onderhandelingen weinig positiefs gebracht In menig opzicht had men zulks niet mogen verwachten. Maar teleurstellend is toch zeker dat er ook weinig hoopvols in deze berichten was te bespeuren. Van beide landen, leden van het zoo met ophef aangekondigde Goudblok. koesterde men andere verwachtingen. Doet het niet wat komisch aan, wanneer men het blijkbaar noodig vindt uitdrukkelijk vast te leggen, dat de onderhandelaars van beide zijden „met de grootste welwillendheid" te genover elkander stonden? Spreekt dat niet vanzelf? Men krijgt wel zeer sterk den indruk, dat men verheugd is de agrarische, dustrieele en steenkolenbelangen overgedra gen te hebben aan bepaalde subcommissies, waaromtrent men dan einde Januari wel na der zal vernemen. Intusschen zullen vele belanghebbende groepen zich er mede ver trouwd kunnen maken, dat er van een zekere „verruiming" wel geen sprake zal zijn. Wan neer dat alles zoo meteen werkelijkheid zal blijken te zijn, dan vraagt men zich af, of het Goudblok nog eenig practich nut heeft. In ieder geval zijn de verwachtingen niet hoog gespannen en de hervatting der bespre kingen op 25 Januari te 's-Gravenhage zal voor menigeen geen nieuws van eenige be- teekenis brengen. Het is wel zeker, dat van Nederlandsche zijde aan de Belgen is aange boden om de export van bepaalde industrie- De Amsterda-msche firma Lewenstein heeft een belangrijke vinding op pharmaceutisch vv/wlJl vro ZAÏ& e^ri geslaagd synthetisch' producten naar ons land te vergrooten, waar- >entamethyleentetrazai te bereiden, dat che-[tegenover België zich bereid zou moeten ver- misch en pharmacologisch identiek is met kiaren een grooter contingent Nederlandsche .cardiazol'Een en ander is reeds bevestigd - - - - door onderzoekingen van den heer Keulemans, apotheker van het Binnengasthuis te Amster dam en dr. Schirm, gemeente-apotheker Gravenhage, terwijl prof. Snapper te Am sterdam proeven met gunstige uitkomsten in zijn kliniek nam. Dit geneesmiddel wordt thans als „corvis" in den handel gebracht en maakt ons land voor dit bekende hartmiddel onafhankelijk van de buitenlandsche chemi sche industrie. DR. J. C. M. TIMMERMANS t In den ouderdom van 67 jaar is overleden J. C. M. Timmermans, een bekend en al gemeen gezien arts te Leiden. Jeugd in nood. Hoe haar aan werk te helpen? Congres te Amsterdam. MAN DOOR TRAM OVERREDEN. De 35-jarige slagersknecht P. B. is te Veld hoven door een goederentram uit de richtina Eindhoven gegrepen. Ernstig gewond en in zorgwekkenden toestand is hij ODgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. De man. die bijziendeis. had de rails willen oversteken, doch den afstand, die hem van den naderen den trein scheidde niet juist geschat. EEN EN TWINTIG STUKS VEE VERBRAND. Door onbekende oorzaak is de boerderij van de familie Hofstee te Boven Knijpe tot den grond toe afgebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niets gered kon worden. Een en twintig stuks vee kwamen in de vlam men om. Ook de inboedel, alsmede de inboedel van den mede-bewoner den heer G. Bosnia, ging geheel verloren. De zaak van het Paleis voor Volksvlijt. Eén der verdachten in vrijheid gesteld. De drie verdachten in de zaak van het Pa leis voor Volksvlijt, de directeur M., de com missaris van de N.V PI. en de pleegzoon van M. zijn door den rechter-commissaris uitvoe rig verhoord. Dit verhoor werd bijgewoond door de beide verdedigers mr. Muller Massis, die optreedt voor M. en mr. dr. Benno J. Stok vis, den raadsman van Pi. Het verhoor heeft geduurd van Zaterdagmiddag twee tot des avonds half negen. De pleegzoon van M., die slechts een bij-rol heeft gespeeld in den loop der gebeurtenissen, is door den rechter-commissaris op vrije voeten gesteld, doch de directeur en de commissaris van het' Paleis zijn in het Huis van Bewaring ingesloten. Beide verdedigers zullen van deze beschikking van den rechter-commissaris in hooger beroep gaan bij de rechtbank, die hier over in het begin van deze week zal beslissen. r rhooren zouden hoogstwaarschijnlijk heden worden voortgezet. Bijeengeroepen door de Arbeiders Jeugd Centrale, den Jeugdraad van het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen er den Nederlandschen Arbeiders Sportbond, werd in het gebouw der A. M. V. J. een congres gehouden over „De Jeugd in Nood". De voorzitter van het congres, de heer Barmes. herinnerde in zijn openingswoord eraan, dat reeds een paar jaar geleden voor de werklooze jeugd het een en ander gedaan werd. Dat werd to entoegejuicht. We hebben echter ingezien, dat het veel te weinig is. Er zijn daarna kampen ingericht voor de werklooze jeugd. Die middelen bleken ook te klein. We moeten nog dieper ingrijpen. De jeugd moetj werk hebben. Daarom zegt spr. zijn we hier bij elkaar. Daarover moeten we beraadslagen. Dit congres is niet bedoeld te zijn een demonstratief congres, maar een werkcongres. Spr. hoopt dat dit congres sti- mui eerend zal werken. Na dit openingswoord kreeg Mr, G. T. J. de Jongh, oud-Kinderrechter te Amsterdam, het woord voor een inleiding over „Werkloosheid en Criminaliteit bij de Jeugd". De werklooze jeugd komt volgens spr. ge makkelijk in de verleiding tot diefstal langs denkweg over te gaan. Hoe grooter de werk loosheid, hoe grooter ook de criminaliteit. Door cijfers toonde spr. dit aan. Zoo werden hier ter stede tegen jongens van 14 tot 18 jaar in 1930 opgemaakt 149 processen-verbaal Deze cijfers waren in 1931 tot en met 1934 respectievelijk 140, 143, 200 en 300. Deze cijfers loopen als het ware parallel met de uitbreiding van de werkloosheid. Naar het oordeel van spr. moet er een werk kamp voor de misdadige werklooze jeugd komen. De werkloosheid is toch een vorname factor van de misdaad. Hierna was het woord aan dr. W. J. Smit, organisator van het werkloozenwerk in de gemeente Schiedam. Spr. is van meening, dat door de regeering of gemeentelijke overheid maatregelen ge nomen moeten worden om de gedeprimeerde arbeidsmarkt nog niet meer te belasten. Dit zou, zooals spr. uiteenzet kunnen gebeuren door de jeugd langer op school te houden. Daartoe moeten zoowel de regeering door een noodwetje, de hoofden van scholen en de ouders meewerken. Dit wat bettreft de lagere scholen. Door de overheid moet ook worden bevorderd dat de leertijd van ambachtsscholen en dergelijke inrichtingen met een jaar wordt verlengd; de eind-examens van 3 of 5-jarige H.B.S,-scholen en M.U.L.O. scholen kunnen een jaar later plaats heben. Tenslotte geeft spr. een overzicht van de maatregelen die reeds door Schiedam zijn getroffen. Na deze rede werd gepauzeerd. In de middagvergadering sprak nog de heer F. S. Noordhoff, voorzitter van den Jeugdraad van_ het N.V.V. Tot onderwerp van zijn in leiding had spr. gekozen: „De jeugd wacht op daden". Z.i. zijn de volgende maatregelen dringend noodig: 1. Verhooging van de subsidies aan jeugd- en andere organisaties, die werk-leerkampen voor werklooze jeugd organiseeren; 2. krachtige aandrang van rijkswege op de gemeentebesturen, opdat deze de uitvoering van werkobjecten voor de jeugd ter hand nemen; 3. krachtige medewerking van gemeente besturen en andere corporaties bij de organi satie van het jeugdwerkloozenwerk; 4. doortastender optreden van het Werk fonds, opdat nu eindelijk de door de regeering euite wensch, dat dit Werkfonds ook werk gelegenheid zou scheppen voor jonge arbei ders, in vervulling ga; 5. financieele steun voor jeugdige werk- loozen voor zoover mogelijk, door het opne men, naar het voorbeeld van Engeland, van alle jonge arbeiders in de werkloosheidsver- ekeringr 6. maatregelen ten behoeve van de afge- tudeerde jeugd, zooals vervroegde pensio neering van ouderen, tegengaan van cumu- landbouwproducten en steenkolen binnen te laten. De poging mislukte. Nu ware het on juist, indien men van het Goudblok alles had willen verwachten. Dat kon om een tweetal redenen niet. In de eerste plaats wijzen de statistische cijfers aan. dat in de handelsba lans tusschen beide landen belangrijke ver schuivingen hebben plaats gehad, in de twee de plaats zijn er bijv. op het gebied van den landbouw in beide landen toestanden, die hemelsbreed verschillen en daardoor een ver gelijk bemoeilijken. Men houde voorts in het oog, dat de prijzen op de Belgische markt voor de Belgische onderhandelaars een be langrijk punt uitmaken. Een en ander staat weder in rechtstreeksch verband met de in Ne derland ingevoerde teeltbeperkingen. Het ichijnt dan ook, dat men van Belgische zijde nauwkeurig wenscht na te gaan, welke gevol gen een grootere invoer van Nederlandsche landbouwproducten zal hebben op het Bel gische levenspeil. Het „gemeenschappelijk belang", de basis die in September 1934 te Genève leidde tot de besprekingen tusschen België, Zwitserland. Italië, Frankrijk. Luxem burg en ons land, waarvan de vorming van het Goudblok het resultaat was, schijnt reeds bij het eerste officieele samentreffen niet bepaald „gemeenschappelijk" te zijn. De daden die behoorden te volgen op de papie ren eensgezindheid van toen blijven bij de eerste de beste gelegenheid achterwege. Ze ker, er zal ook in dit geval een compromis gevonden worden. Maar een overeenkomst, die zeker niet in overeenstemming is met de hoop, die na Genève door velen gekoesterd werd. Psychologisch is deze gang van zaken in hooge mate te betreuren. Het zoo noodza kelijke vertrouwen wordt andermaal ge weld aangedaan. Als men het er over eens is geworden economische bondgenooten te zijn, is het niet voldoende dat slechts te consta- teeren, maar men dient zich dan ook te ge dragen, zooals dat bondgenooten betaamt. Dit precedent schept vele gevaren. Want na deze onderhandelingen zullen de Goudblok landen nog meer dan eens aan de conferen tietafel bijeen komen. Het is te hopen, dat men dan het Belgisch—Nederlandsche sa mentreffen niet als voorbeeld neemt. MOLLERUS. Belangrijke arrestaties te Amsterdam. Man werd reeds sinds 8 jaren gezocht. De politie te Amsterdam heeft een buiten gewoon goede vangst gedaan door de arres tatie van zekeren Geul, een 58-jarigen man, wiens aanhouding reeds sedert 1927 verzocht was door de politie te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Nijmegen, Culemborg. Sneek, Groningen, Arnhem, Eelde en Winschoten. Deze persoon heeft zich in genoemde gemeen ten schuldig gemaakt aan verduistering, op lichting en niet nader te noemen handelin gen met jongens. Hij wist zich voortdurend aan de handen der politie te onttrekken, door dat hij er tal van vermommingen op na hield en bovendien meermalen van naam verwis selde en in het be-zit was vari valsche identi teitspapieren. Zijn aanhouding is geschied dank zij een jongen, die hem aan de politie heeft aangewezen. De man verscheen op het bureau en werd door het personeel herkend als de langgezochte Geul. Deze her kenning geschiedde ondanks het feit, dat hij op het oogenblik van zijn arrestatie een valsche grijze baard droeg. Bij zijn verhoor heeft hij toegegeven dat hij werkelijk de ge zochte persoon is. De arrestant is ingesloten en zal zoo spoedig mogelijk ter beschikking van de justitie worden gesteld. Nog een arrestatie. Tevens heeft de Amsterdamsche politie een 30-jarigen man aangehouden, die zich in de hoofdstad gedurende een tijdsverloop van- enkele jaren heeft schuldig gemaakt aan het aanranden van meisjes van 3--7 jaar. voor het plegen van welk misdrijf hij stelselmatig gebruik maakte van donkere woningportie ken. De arrestant is een zeer onevenwichtig mensch, die door zijn geraffineerde manier van optreden ongestraft zijn misdadige nei gingen heeft kunnen botvieren, totdat hij thans gelukkig, dank zij de voortdurende ac tiviteit der Zedenpolitie in de val is geloo- pen. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. MAANDAG 21 JANUARI '1935 Een halve eeuw geleden. Uil Haarlem's Dagblad van 1885. Is het kabinet niet homogeen meer? Critiek en lof der Eerste Kamer. Rotterdamsch Hofstad Tooneel liquideert. Cor van der Lugt Melsert treedt af j directeur. De Raad van Bijstand van de N.V. Veree nigd Rotterdamsch-Hofstad Tooneel heeft naar wij vernemen besloten de aandeel houders voor te stellen de N.V. aan het einde van dit seizoen te liquideeren. Hij vond daartoe aanleiding in het feit, dat de directeur, de heer Cor van der Lugt Melsert, hem te kennen heeft gegeven, dat hij zich ge noodzaakt ziet zijn functie als directeur aan het einde van het loopende seizoen neer te leggen, zulks om redenen, welke de Raad van Bijstand volkomen kan billijken. De Raad van Bijstand heeft daarom B. en W. van 's-Gravenhage verzocht de tusschen haar Vennootschap en die Gemeente bestaan de overeenkomst ter Bespeling van den Ko ninklijken Schouwburg met de daaraan ver bonden subsidie na afloop van het loopende seizoen in der minne te ontbinden. Aanvaring op de Wester- schelde. Tusschen Poolsch en Engelsch stoomschip. Voor de haven te Terneuzen heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een botsing plaats gehad tusschen een Engelsch en een Poolsch stoomschip. Daar ter plaatse is het Engelsche stoom schip „Nugget", dat op weg was naar Antwer pen, in aanvaring gekomen met het uit Ant werpen komende Poolsche s.s. „Kattowice", waardoor beide schepen ernstig beschadigd werden, terwijl de ..Kattowice" tevens water maakte. Het Poolsche stoomschip, dat midscheeps en aan den voorsteven schade had bekomen, is naar Vlissingen opgestoomd en aldaar op de eede ten anker gekomen, waar een onderzoek naar de schade zal worden ingesteld. De „Nugget", waarvan de boeg is ingedrukt, is naar Antwerpen doorgevaren. PARTIëELE BAKKERSSTAKINGEN TE AMSTERDAM? De vergadering van hoofd- en afdelings besturen der samenwerkende gezellen-organi saties in het bakkersbedrijf te Amsterdam, Zaterdagavond gehouden, heeft besloten de leden der respectieve organisaties in den loop dezer week bijeen te roepen om het voorstel van wethouder Kropman te bespreken. Er is een bericht ingekomen van enkele personeelen, dat door hun patroons loonsverlaging is aan- Vermoedelijk zal na de distributie van kaas gekondigd. Met deze firmanten zal het bureau aan de werkloozen binnenkort een distributie der samenwerkende organisaties zich in ver- Ivan haring volgen. De besprekingen tusschen binding stellen. Mochten deze patroons de enkele crisisbureaux en vertegenwoordigers der aangekondigde loonsverlaging doorzetten, dan gemeenten zullen binnen eenige dagen in Den wordt door de drie organisaties voor deze fir- ecuaum-ciiwioocmis. Haag een aanvang nemen. I ma's de staking deze week geproclameerd. Na goedkoope kaas ook goedkoope haring? Het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer, omtrent de algemeene beschouwingen over de Rijksbe- grooting voor het dienstjaar 1935, begint met een betuiging van leedwezen over het ver scheiden van den minister van Waterstaat. Blijkens het verslag waren sommige leden van oordeel, dat allengs de positie van het Ka binet aanmerkelijk is verzwakt. In de eerste plaats wezen zij op het debat in de Tweede Kamer bij de algemeene beraad slagingen over de begrooting gevoerd tusschen mr. Aalberse en den voorzitter van den raad van ministers. In de tweede plaats werd gewezen op het feit, dat de vrijzinnig-democratische fractie der Tweede Kamer tegen de begrooting van Defensie heeft gestemd. Dit achtten zij kwa lijk in overeenstemming te brengen met de gezonde positie van een homogeen kabinet, hetwelk op de burgerlijke- concentratiesteunt bij de volvoering van zijn taak! Als een derde bewijs, dat de homogeniteit van het kabinet te wenschen overlaat, brach ten eenige leden nog in herinnering, hetgeen zich heeft voorgedaan bij de behandeling van de wijziging der Winkelsluitingswet. Klachten over het Regeeringsbeleid Over het algemeen regeeringsbeleid waren leden van verschillende zijden weinig tevreden, al erkenden zij ten volle de moeilijke taak waarvoor de Regeering is gesteld. Vooral ten opzichte van de steunverleening zoo betoogden eenige leden, heeft het kabinet niet aan de verwachtingen beantwoord, maar ook bleven de maatregelen tot werkverschaf fing ten achter bij hetgeen men aanvankelijk had gehoopt. Ook klaagde men over de door de regeering gevolgde salaris- en loonpolitiek, waardoor de koopkracht van het volk in belangrijke mate Is verminderd. Sommige leden uitten de klacht, dat het Kabinet niet voldoende leiding geeft in de ge wichtige overgangsperiode, welke wij thans beleven. Sommige leden waren van oordeel, dat het kabinet tegenover den drang, die door den Roomsch-Katholieken leider in de Tweede Ka mer was geoefend om aan sommige deside rata van zijn partij tegemoet te komen, zich te toegeeflijk heeft betoond. Het had de aandacht van eenige leden ge trokken, dat het kabinet al te veel rekening houdt met werkgeverskringen. In dit verband wezen wij op de benoeming van den burge meester van Groningen en die van den minis ter van Economische Zaken. Verscheidene leden hadden ernstig bezwaar, dat de bezuiniging op het gebied van het onderwijs tot dusverre vrijwel uitsluitend ten nadeele van het openbaar onderwijs is door gevoerd. Dit verwijt treft uit den aard der zaak niet, tenminste thans nog niet, de regee ring of de meerderheid der regeeringspartijen, maar de besturen der bijzondere scholen en degenen, die hen steunen in hun-verzet tegen het aanvaarden eener overeenkomstige con centratie dezer scholen als het openbaar on derwijs zich reeds zag 21 Januari: De stukken waarmede de letterlie vende vereeniging „J. J. Cremer" eerst daags aan den Internationalen Tooneel- wedstrijd te Dendermonde zal deel- nemen, werden gisteren voor een talrijk publiek, zoowel leden als niet-leden, waaronder men ook de kinderen van de Doopsgezinde en Luthersche weeshui zen, door de vereeniging uitgenoodigd, opmerkte, ten tooneele gevoerd. De spelers hebben zich allen zonder uitzondering zeer verdienstelijk van hun taak gekweten en ongetwijfeld kunnen Haarlem's ingezetenen met vertrouwen den uitslag te Dendermonde afwachten. Kunnen wij al de jury niet vooruit- loonen. dan toch, moeten wij zeggen, is de bedrevenheid der acteurs verre boven liet middelmatige verheven. De beide stukken zijn met zorg ge kozen: „Cremer" geeft in het eene een proeve van haar dramatisch talent, in het andere blijken van grondig bedre ven te zijn op het komisch gebied. We besluiten door met een enkel woord de kernachtige en welmeenende woor den te gedenken van den heer F. Allan, die na afloop der stukken tot „Cremer" en het aanwezige publiek het woord richtte, o.a.: „We smaakten dezen avond kunstgenot." „Cremer heeft mijn sym pathie verworven", woorden die uit het hart van den snreker vloeiden en voor waar geen ij dele klanken! Moge „Cre mer" met lauweren beladen van den Belgischen bodem wederkeeren. Ernstige brand te Enschedé. Tal van perceelen liepen gevaar. Te Enschedé heeft een ernstige brand ge woed in de Oldenzaalschestraat. De brand is ontstaan in een schuurtje ythter een winkel in genoemde straat. Het vuur deelde zich mede aan de naastgelegen auto-garage van de firma J. W. Bos en de timmermanswerkplaats en magazijnen van de Erven G. J. Sluymer. De brandweer stond voor een zeer moeilijke taak, daar de brand over een zeer groote op- pervlakate woedde en aan alle kanten percee len gevaar liepen door het vuur te worden aangetast. Men slaagde er gelukkig in, mede door dat' er weinig wind stond, verdere uit breiding te voorkomen. Het vuur vond in de groote hoeveelheid hout echter gretig voed sel, zoodat het uren duurde, voor men den brand gebluscht had. De autogarage, (de tim mermanswerkplaats de de magazijnen zijn •geheel verwoest. Slechts één-•autobusheeft men kunnen bergen. Vijf groote nieuwe auto bussen, talrijke machinerieën en een groote voorraad hout werden een prooi der vlam men. De gebouwen waren alle eigendom van de erven G. J. Sluymer. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, welke zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. L. W. R. WENCKEBACH GEHULDIGD. In het Centraal Museum te Utrecht is de schilder L. W. R. Wenckebach gehuldigd naar aanleiding van zijn 75sten verjaardag. ONDER DEN TREIN GERAAKT EN GEDOOD. Op den spoorwegoverweg, dichtbij de Mare chausseekazerne te Hengelo heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De gepensionneerde spoorwegarbeider G. Stegema is op genoem den overweg door den trein, welke om tien uur uit Hengelo naar Enschede vertrekt, gegrepen. De man werd eenige meters meegesleurd en was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van eenige kinderen. HET CRISIS-VARKENSBESLUIT Wie als varkenshandelaars erkend worden. Met ingang van deze week is in werking getreden het gewijzigde Crisis-Varkensbesluit 1933, waarvan vooral de aandacht verdient, dat voortaan ook vleeschwaren en vet van varkens onder de bepalingen van dit besluit vallen. Als nieuwe bepalingen vermelden wij nog, dat in een crisis-organisatie slechts diegenen als varkenshandelaar kunnen worden geor ganiseerd, die te goeder naam en faam be kend staan, en, hetzij den handel in varkens als beroep of bedrijf uitoefenden in het jaar 1934, hetzij hiertoe door den Minister zijn toe gelaten. Voorts is bepaald, dat het in voorraad heb ben van varkens aan ieder der vorenbedoelde georganiseerden slechts is toegestaan gedu rende een door den Minister te bepalen tijds duur per varken. BURGERLIJKE STAND Haarlem, 19 Jaunari. Bevallen: 17 Januari, J. M. v. d. SpekKot ten, d„ 18 Januari, A. v. Roosenbeekv. Gel der, d. Overleden: 16 Januari, M. Bons, 78 j., Tucht huisstraat, 17 Januari, J. J. v. Scheijudel, 73 j., Nassaulaan, A. C. BoonMerz, 81 j„ Pieter Kiesstraat, C. v. NordenWijnands, 67 j„ Doel- straat, W. F. P. Jacobi, 58 j„ Warmoesstraat, M. H. Pasveer, 15 jKamperlaan. Palace: Tooneel AGENDA TE HAARLEM Heden: MAANDAG 21 JANUARI ,Een vrouw, een vriend, een lied." Willy Astor Comp., dansfantasieën. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Malle Gevallen". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Zonen van een va der." Doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: „Turiandot, prinses van China." Tooneel: Gonjou-Bros, romance in porcelein. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 22 JANUARI Bioscoopvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2