HET NIEUWE AVONDBLAD Een zware slag treft de gemeente Velsen. IJMUIDEN 'er nagedachtenis 20e JAARGANG No. 73 DINSDAG 29 JANUARI 1935 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y, cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 8 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJ muiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellvigen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn. zoodxa zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij veTlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/ol onderarm; 100.— bij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; f 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden var» visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of me«r abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(ei zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls ls niet ivoodlg. Ultkeerlngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H~A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN. Burgemeester Rambonnet overleden. Harde werker, die in enkele jaren een der onzen was geworden. De doodsklokken luiden Zij luiden voor Velsen's eersten burger, voor Mr. P. L. J. E. Rambonnet, die gister middag even voor half drie, na een helaas te kort leven, maar na een leven, dat hij ge wijd had aan de belangen van zijn land en aan dat van de gemeenten, waarvan hem het burgemeesterschap was toevertrouwd, in het Antonius-Ziekenhuis is overleden. Met zijn weduwe, en zijn drie kinderen treurt de gemeente Velsen om het verlies van dezen liefdevollen echtgenoot en vader, om het vérlies 'van hem, die nu bijna drie jaar lang het burgemeesterschap bekleedde, in welke periode hij zich toonde een harde wer ker. wien niets te veel was wanneer het gold de behartiging van de belangen van zijn ge meente. Toen hij naar de door het bedan ken van oud-burgemeester Rij kens vacante plaats solliciteerde, wist hij, dat hij vóór een moeilijke taak zou komen te staan; maar des ondanks aanvaardde hij de eervolle be noeming, die hem zou plaatsen aan het hoofd van een gemeente, meer dan achtmaal zoo groot als die welke hij verliet, een ge meente, die door den ongunst der tijden zeer was getroffen. Hij had zich tot levenstaak gesteld, het gemeenteschip, dat besprongen werd door de stormen van de crisis, dat tel kens dreigde, onder te zullen gaan, in vei lige haven te sturen. Met vaste hand stond hij aan het roer, door zijn stuurmanskunst werden vele gevaarlijke plekken omzeild.... en thans is die vaste hand krachteloos, voor altijd. Het roer heeft hij los moeten laten, misschien wel op een tijdstip, dat hij, zij het ook in het verschiet, de veilige haven voor zich kon zien opdoemen. Het is nog niet ten volle twee weken ge leden, dat de burgemeester ons in zijn wo ning aan den Stationsweg vertelde van zijn Sa ar-ervaringen. Reeds vóór zijn vertrek naar het Saargebied voelde hij zich onwel, maar hij achtte zich voldoende fit. om de functie van voorzitter van een stembureau waar te nemen. Zou deze taak toch onder deze omstandigheden te zwaar voor hem zijn geweest? Spoedig na dit onderhoud reeds eenige dagen later verergerde zijn toestand. Hij werd naar het Antonius-Ziekenhuis overge bracht waar de doktoren operatief ingrijpen noodzakelijk achtten. Deze operatie slaagde naar wensch en de eerste berichten, die wij omtrent den zieke konden publiceeren luidden gunstig. Jl. Zaterdag nam de toestand echter een ongunstige wending, de patient verzwakte hoe langer hoe meer en Zondag was de toe stand van dien aard, dat men reden had, om het ergste te vreezen. De patient was zeer zwaarmoedig, hij sprsk haast niet meer; het was alsof hij zijn einle nabij voelde. Gister morgen was de toestand zeer verergerd en uit het bericht, dat vij gistermiddag publi ceerden, zoo sober ali het luidde, hebben onze lezers wel kunne* opmaken, dat er ge vaar dreigde. Spoedig nadat ons Had met dit bericht was verschenen, bereikte ons de tijding van zijn dood.... Mr. F. L. J. E. Ramlonnet werd 19 Fe bruari 1885 in Doornspik geboren. Over eenige weken zou hij dis den 50-jarigen leeftijd hebben bereikt. Ma eerst te Zwolle als advocaat en procureu- werkzaam te zijn geweest, werd hij benoemi tot burgemeester van Roekan-je. Op 1 Augustus 1925 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Schoon hoven, waar hij tevens de functie van kan- tonrechter-plaatsvervanger vervulde. Bij Kon. besluit van 16 April 1932 werd Mr. F. L. J. E. Rambonnet benoemd tot burge meester van Velsen. Naar aanleiding van deze benoeming brachten wij indertijd een bezoek aan Schoonhoven. Het bleek ons, dat zijn vertrek door Schoonhoven ten zeerste werd betreurd. Reeds bij onze eerste kennis making met Velsen's nieuwen burgemeester bleek ons, dat Mr. Rambonnet ten volle be wust was van de moeilijke taak, die liem in zijn nieuwe gemeente wachtte. Maar deson danks was hij vol idealen en vol goeden moed. Vrijdag 22 April vond onder groote belang stelling de installatie van den overledene als burgemeester van Velsen plaats. De heer J C. Dunnebier, loco-burgemeester sprak den nieuw benoemden functionaris toe. In zijn toespraak wees de loco-burgemeester Mr. Rambonnet op de ernstige omstandigheden waarin de gemeente verkeerde. De rede van den heer Dunnebier werd uit voerig door Mr. Rambonnet beantwoord. De woorden, door hem bij die gelegenheid ge sproken, waren geen ij-dele woorden. Velen, die nauwkeurig hebben acht geslagen op de wijze, waarop hij zijn taak vervulde en die zijn beminnelijke persoonlijkheid hebben leeren kennen, kunnen dit thans getuigen. Mogen wij, om dit te staven eenige woorden uit zijn toespraak aanhalen: „Uit den aard der zaak zijn vele der speciale belangen dezer gemeente mij volkomen vreemd, maar ik wil u de ver zekering geven, dat ik niet zal rusten voor ik ze alle geheel en al heb door grond en ik roep daartoe ook de mede werking in van u, mijnheer de gemeen te-secretaris en van alle ambtenaren der gemeente, om mij daarin zooveel moge lijk ter zijde te staan. „Maar ook tot de burgers van Velsen zou ik willen zeggen: wanneer er iets is, dat gij meent dat ik behoor te weten, of waarmee ik in eenigerlei opzicht uwe belangen als inwoners der gemeente zou kunnen bevorderen, komt dan tot mij en licht- mij in; ik begrijp zeer goed, dat een burgemeester eener gemeente van 40.000 inwoners niet evenveel contact kan hou den met de inwoners zijner gemeente als een van een gemeente van ruim 4000 in woners, maar toch is het noodig, dat er contact is en dat de burgemeester niet is een ambtenaar, die alleen ergens op een raadhuis zit en aan de meesten slechts bij name bekend is. Mijn gezin en ik hopen als burgers ih de ge meente met u mede te leven ei ik hoop, dat gij ons ook als zoodanig in uw midden wilt opnemen én beschou wen". Na ook de raadsleden en de wethou ders te hebben toegesproken besloot Mr. Rambonnet: „Mijne heeren, met het voorzitterschap van uwen Raad aanvaard,ik het burge meesterschap der gemeente Velsen, waar mede ik wil zeggen, dat ik zelf de teu gels van het bewind in handen neem, waarin ik, ofschoon toegankelijk voor eiken goeden raad, zelfstandig den weg hoop te kiezen, die gevolgd moet worden voor de handhaving van Gezag, Recht en Orde. Het is weliswaar in sombere omstandigheden, dat onze wegen tot elkander zijn gekomen; moge echter een groote zegen op onzen gemeenschappe- lijken arbeid rusten en moge eenmaal en spoedig de zon door deze donkere wol kenmassa boven onze gemeente doorbre ken en moge ik dan spoedig als gezag voerder van uw gemeentelijk schip, die nu niet meer kan doen dan het com mando van „steady on", de machine-te- legraaf kunnen overschakelen op „Volle kracht vooruit". „Volle kracht vooruit". Helaas, hij heeft dit commando niet kunnen geven. Het ge meentelijk schip vaart nog steeds ..steady on" al is, zooals wij reeds hebben gezegd, wel licht het moeilijkste deel van de reis vol bracht, goed volbracht, ondanks alles, maar dank zij hem. wiens mond thans voor eeuwig zwijgt, wiens hoofd, dat nog zoo vol was van plannen voor de toekomst, thans voor eeuwig rust. Bijna drie jaar lang heeft Mr. Rambonnet de belangen der gemeente Velsen gediend; het zijn ongetwijfeld de moeilijkste jaren ge weest, die de gemeente in langen tijd heeft meegemaakt. De omstandigheden, waarin de jemeente zich gedurende het korte burge meesterschap van Mr. Rambonnet bevond zijn te algemeen bekend, om het noodig te maken ze hier te releveeren. Burgemeester Rambonnet deze omstandig heden ten volle kennende, heeft één doel voor oogen gehad: ,,zoo spoedig mogelijk „volle kracht vooruit!" En om dit te bereiken, heeft hij er niet voor terug gedeinst, voorstellen te doen, of te helpen verwezenlijken, die hem ongetwijfeld leed hebben gedaan, maar die hij nu eenmaal noodig achtte om de gemeente zoo spoedig mogelijk van den zwaren druk, waaronder zij gebukt ging, te bevrijden. Het is mede het gevolg van dezen zwaren druk, dat zijn ambtsperiode zich niet ken merkte, als een, waarin het gemeentebestuur een serie besluiten nam, waaruit de gestadi- gen groei, de gestadige toeneming aan be langrijkheid der gemeente viel te lezen, zooals dit onder zijn ambtsvoorgangers zoo herhaal delijk geschiedde. Neen, de ambtsperiode van burgemeester Rambonnet is er een geweest van een voortdurenden strijd tegen de gevolgen van de crisis. En in dezen strijd stond hij steeds op de bres, liet hij niets ongedaan, dat in zijn oogen goed voor de gemeente was. Wij herinneren slechts aan zijn herhaalde pogingen de regeering te bewegen, iets voor IJmuiden te doen, alsmede aan zijn activiteit ten opzichte van den rechtstreekschen steun van de regeering aan de gemeente. Wat hem el-ken dag bezig hield, was het streven, de financiën der gemeente in dusdanige banen te leiden, dat het verstoorde evenwicht zoo spoedig mogelijk zou kunnen worden her steld. Burgemeester Rambonnet was reserve-kapi tein der artillerie en bekleedde uit hoofde van zijn ambt nog tal van andere functies. De teraardebestelling. De teraardebestelling zal vermoedelijk plaats vinden a.s. "Vrijdagmiddag te Elbur<_. waar zich het familiegraf der Rambonnets bevindt. Ingevolge een gisteravond door den ;emeenteraad genomen besluit, zal de ter aardebestelling geschieden op kosten van de gemeente Velsen. Plechtige vergadering van den gemeenteraad. De gemeenteraad was tegen 7 uur gister avond in verband met het overlijden van bur gemeester Rambonnet voor een buitengewone vergadering bijeengeroepen. De zetel van den burgemeester werd inge nomen door den loco-burgemeester den heer J C. Dunnebier. Wegens ambtsbezigheden waren afwezig de heer P. Bosman, wethouder en W. Laurent, voorts waren wegens ziekte of andere redenen afwezig de heeren Mr. dr. A. v. d. Flier, van Rummelen van Heyst en Van Woensel. Op de publieke tribune waren aanwezig tal van hoofden van takken van dienst en andere ambtenaren, voorts vele leden van het politiecorps. Terwijl allen zich van hun zetel verhieven sprak de heer J. C. Dunnebier de vol gende woorden: Onze Burgemeester is niet meer! Wat dit voor onze gemeente beteekent is nu nog moeilijk te zeggen. Wel gaan in de eerste plaats onze gedach ten naar zijn vrouw en zijn kinderen, voor wie deze slag nog zoo ontzaglijk veel erger is, en ik weet mij de tolk van u allen als ik hun van deze plaats onze hartelijke deelneming- betuig, en hun Gods sterkte toewensch in deze moeilijke dagen. Mijne heeren! Niemand uwer zal verwach ten dat ik hier nu reeds over de groote ver diensten van onzen burgemeester voor de gemeente zal spreken. Het zij genoeg als ik constateer dat hij in zijn nog geen drie-jarig burgemeesterschap door z-ijn vriendelijke voor komendheid aller harten wist te winnen. Als een echte burgervader leefde hij zoo veel mogelijk met allen en alles mee. Zijn gemoedelijke en genoeglijke wijze waarop h'ij onze vergaderingen geleid heeft is u allen bekend. De prettige verhouding in de vergaderin gen van het college van Burgemeester Wethouders zullen wij wel nooit vergeten. Gekomen in voor onze gemeente moeilijke dagen, heeft hij voor hare belangen geijverd van het begin af tot nu toe, ook voor het zoo belangrijke visscherijbedrijf. Met taaie volharding hield hij vol, ook al waren de resultaten niet altijd moedgevend Niets ontging zijn aandacht, en voor alles had hij belangstelling. Mijne heeren. Het was slechts mijn bedoe ling eenigermate uiting te geven aan de ge voelens die ons College vervullen bij het heen gaan van onzen voorzitter. Gevoelens die niet alleen ons, doch ook alle ambtenaren en werk lieden van hoog tot laag en de gansche bur gerij beheerschen. Hierna sprak nog het oudste raadslid de heer F. P. Vermeulen. Deze sloot zich namens den Raad aan bij de woorden van den heer Dunnebier, gewijd aan de nagedach tenis van burgemeester Rambonnet. In deze vergadering, aldus spreker, ben 'ik meermalen de tolk geweest, zoo o.a. nu bijna drie jai'en geleden, bij de installatie van Mr. Rambonnet als burgemeester. Spr. meende, dat het toen wel de laatste maal zou zijn. dat hij een komenden of een scheidenden bur gemeester toe zou spreken. Maar nu reeds moet hij van burgemeester Rambonnet af scheid nemen. Allen zijn wij onder den indruk van dit verlies, een verlies dat in de eerste plaats zwaar is voor gade en kinderen. God gebiede over hen Zijn. zegen. De troost van ons zal weinig kunnen weg nemen van het leed, dat het gezin heeft ge troffen. Met oprechten dank herdenkt spre ker, wat burgemeester Rambonnet voor deze gemeente in de korte dagen is geweest. Met weemoed denkt spreker aan hetgeen nog van hem verwacht kon worden. Hij was een man die steeds aan het werk was De Raad nam hierna het voorstel van Bur gemeester en Wethouders aan, de teraarde bestelling op kosten van de gemeente te doen geschieden. Hiermede was de korte plechtigheid eindigd. Geen muziek in café's of straatmuziek. Door den waarn. Burgemeester is bepaald, dat in verband met het overlijden van den Burgemeester tot en met den dag van de be grafenis, in de café's geen muziek en dans mag plaats hebben, terwijl gedurende -dien tijd ook geen straatmuziek mag worden maakt. Op den dag van de begrafenis worden geen vergunningen verleend voor openbare verma kelijkheden. Register van rouwbeklag ter teekening. Op het gemeentehuis en in het dienstgebouw aan het Willemsplein ligt van 9 tot 5 en van tot 9 uur een register van rouwbeklag ter tee kening. WILLEM ANTHRACIET Nederi. Product ERICSSONSTR.USLUISPLJ TEL.4400 ZEEWEG 263 TEL.52ZO BEVERWiJK - J. v. SLOTEN - ALKMAARDER WEG 95 (Adv. Ingez. Med.) DE WERKLOOSHEID. Jl. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven: 577 bouwvakarbeiders, 377 metaalbewerkers, 52 kantoorbedienden, 27 huisbedienden, 47 hout bewerkers. 392 visschers en haven- en trans portarbeiders, 332 in overige beroepen en losse- en fabrieksarbeiders. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 10 bouwvakarbeiders, 26 metaalbewerkers, 13 kantoorbedienden, 15 huisbedienden. 1 vis- scher. 11 in overige beroepen en 65 losse en fabrieksarbeiders. Het totale aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2679. DE WETHOUDERS EN DE REGEERING De wethouders van Velsen de heeren J. Dunnebier. J. P. Nijssen en P. Bosman hebben het volgende schrijven aan den Raad dezer gemeente gezonden. In gemeenteblad no. 47 van 1934 deelden wij u mede, dat het naar onze overtuiging be grijpelijk is. dat onze verdediging in gemeen teblad no. 43 van 1934, door de bittere stem ming, waarin wij langzamerhand kwamen verkeeren scherper is geworden dan onder an dere omstandigheden zou zijn geschied c misschien gewenscht was. Wij merken voor op. dat ons niets liever was dan, met terzijde stelling van al het aangevoerde persoonlijke, in daadwerkelijk overleg de bestaande moei lijkheden op te lossen. Ten vervolge hierop willen wij thans, onder handhaving van alle in genoemd gemeente blad no. 43 neergelegd zakelijke bezwaren te gen het ter kennis gebrachte z.g. fixatierap port, voorzoover die bezwaren na dien tijd niet reeds bij nadere correspondentie met de Re geering zijn ondervangen, terugnemen de ir dit gemeenteblad neergeschreven uitlatingen van persoolijken aard, welke zouden kunnen betreffen de Regeering of welke betreffen de ambtenaren der Regeering. Burgemeester Rambonnet Burgemeester Rambonnet is niet meer. God, die geen rekenschap geeft van Zijn daden, nam hem van ons weg en ons betaamt het Gode te zwijgen, en stil te zijn, ook nu, ondanks dat de vragen zich in ons hart vermenigvul digen. Nog geen drie jaar geleden kwam Burgemeester Rambonnet naar Velsen, om onder zeer moeilijke omstandig heden het Bestuur onzer Gemeente in handen te nemen. Onder ons onbekend, en zelf de ge meente niet kennende, heeft hij zich vanaf den eersten dag met hart en ziel en met alle werkkracht en wijs heid die in hem toas, aan zijn levens taak alhier gegeven. Daarbij was hem niets te zwaar of te groot, maar ivas hem ook geen enkel belang te klein om er zijn aan dacht aan te wijden en zijn zorg aan te besteden. In luttel tijd was hij in de geheele Gemeente bekend en de wijze waarop hij tot de burgerij in al haar schakee ringen kwam, deed hem alle achting en toegenegenheid verwerven en schonk daardoor ook aan iedereen de vrijmoedigheid om zich persoonlijk tot hem te wenden, im alle gevallen, waarin men zijn bijstand of voorlich ting begeerde en dit betrof niet'alleen die aangelegenheden, die rechtstreeks met het gemeentebestuur verband hielden, maar ook vele bizondere be langen, waarvoor men den invloed en medewerking van het hoofd der Ge meente begeerde. Te plotseling staan wij tegenover dit verscheiden om ons ten volle rekenschap te geven van hetgeen Velsen verliest. Zélfs zouden wij op dit oogenblik ten eenenmale niet in staat zijn om een behoorlijke opsomming te geven van hetgeen hij in deze korte jaren in en voor onze Gemeente heeft gedaan. Het waren voor Velsen veel bewogen jaren en in alle actie stond hij in het middelpunt, hetzij ambtshalve, hetzij uit toewijding jegens de belangen waarom het ging. Eerst wanneer deze dagen eenigen tijd achter ons zullen liggen, zal ten volle beseft worden, wat hij voor Vel sen is geweest. Maar gaan onze harten en gedach ten in deze oogenblikken uit naar het verlies dat Velsen lijdt, niet minder is dit het geval ten opzichte van zijn gade en zijn kinderen, die in hem nog zooveel meer verliezen. God zij hun goed en nabij en geve hun de kracht om het kruis te dragen, dat hen is opgelegd en die troost, die menschen, zelfs de allerbesten, niet schenken kunnen. Dat de nagedachtenis van Burge meester Rambonnet ook onder ons in hooge eere zal worden gehouden, zij haar mede tot troost. HET OUDSTE RAADSLID. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Hedenavond geeft de Haarlemsche Orkest- Vereeniging in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een concert. Solist is Louis Zimmermann (viool); diri gent Frits Schuurman. Zimmermann zal het vioolconcert in b- klein, opus 61 van Saint Saëns voordragen. De H.O.V. opent het programma met Wagner's ouverture Der Fliegende Hollander en speelt na de pauze de 4e Symfonie in e-klein van Brahms. IJMUIDER VISCHHANDEL VEREENI GING In een dezer dagen gehouden bestuursver gadering van de IJmuider Vischhandelveree- niging zijn de bestuursfuncties als volgt vast gesteld: P. Verwoerd, voorzitter, A. J. Gold- bohm 2e voorzitter, J. L. Uitzinger, secretaris, K. Wijnschenk penningmeester, E. J. Keyzer H. Medik-Kok, A. van Nierop, G. Siewertsen en C. van der Valk, leden. VERGADERING UITGESTELD In verband met het overlijden van burge- LEGER DES HEILS De leiding van het Leger des Heils ver zoekt ons het volgende te melden: Door Kommandant Vlas is, in verband met den ernst der tijden gedurende vier weken over het geheele land een bijzondere cam pagne belegd, onder den naam van „Win- ter-Veldtocht". Gedurende deze weken zullen in alle Legercorpsen bijzondere bidstonden en bijeenkomsten gehouden worden; ook hier ter plaatse zal zulks het geval zijn. De Veld tocht opent met een week van Gebed Heiliging, welke Zaterdag jl. begonnen is. El- ken avond wordt in de zaal in de Edison straat een bidstond gehouden, waar iedereen hartelijk welkom is. Woensdagavond zal de plechtige inzege ning onder de Vlag plaats vinden van een aantal nieuwe soldaten, mannen en vrouwen, die den wensch te kennen hebben gegeven, zich bti het Leger des Heils aan te sluiten, om voortaan te strijden onder de kleuren A meester Rambonnet ls de ledenvergadering rood-geel-blauw. van de afdeeling Velsen der Liberale Staats- Donderdagavor.d wordt een bijzondere Hei- partij „De Vrijheidsbond", welke hedenavond ligingsdiëpst geleid door de leden van het zou worden gehouden, tot nader bericlA uit- muziekkorps. gesteld.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1