DE IN DE PIJP Zoo een en ander. Opdracht Bataafsche geeft veel werk. )00r- Nieuwe order uit Sovjet-Rusland. Brandkasten bezweken niet. &ii Weven den inbrekers weerstand bieden. Tot nn toe onbekende daders hebben zich vermoedelijk door insluiping toegang ver schaft tot de Industrie- en Handelsonderne ming'J. P. Wyers aan den Nieuwezijds Voor burgwal. De nachtelijke bezoekers hebben in de eerste plaats hun aandacht gewijd aan de in het kantoor staande brandkast. Dit stevige stalen meubel is met verschillende werktui gen bewerkt, met het gevolg, dat het flink werd .gehavend, doch overigens met succes weerstand heeft geboden aan de zeer hard nekkige pogingen, welke aangewend zijn om het open te krijgen. Na deze mislukking van het hoofddoel der nachtelijke expeditie heb ben de daders zich bepaald tot het open breken van een lessenaar, waaruit twee gou den tientjes, zestien gulden en eenig vreemd geld werd gestolen. De politie gaat bij haar onderzoek na of het misdrijf geheel van ..buitenaf" is ge pleegd, of dat er onder het personeel mede daders of medeplichtigen zijn. Inbraak in een medaillcfabriek. Gisternacht hebben inbrekers een bezoek gebracht aan een medaille fabriek in de Spui straat te Amsterdam. Behalve, dat alles werd overhoop gehaald, werd oo k gepoogd de brandkast te openen. Er werden in de kast gaatjes geboord, maar het gelukte niet de kast open te maken. Zoover kon worden na gegaan, wordt niets vermist. TENTOONSTELLL1NG IN DEN HELDER. Zooals men weet-, is men in Den Helder druk bezig met den bouw van het Redding monument, dat in de eerste week van Juni ingewijd zal worden. Onder auspiciën van het gemeentebestuur grijpt men deze gele genheid aan om nog eens extra de aandacht te vestigen op de Marinestad in het Noorden van ons land. door het organiseeren van een ten toonstelling van 1 t. m 10 Juni op het gebied van Reddingwezen, Marine, Visscherij enz SLACHTOFFER VAN INSTORTING OVERLEDEN. DEN BOSCH. 4 Febr. Het slachtoffer A Samuels, die Zaterdagmorgen door het in storten van een muur bij de graafwerken bij de waterleiding te Niëuwkuyk zware verwon dingen opliep, is in het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch aan deze verwondingen over leden. De twee andere arbeiders, die licht werden gewond en waarvan één nog in het Liefdege sticht te Niëuwkuyk wordt verpleegd, maken het goed. Geheime distilleerderij bij toeval ontdekt. Rechercheur heeft geluk. Een- rechercheur te Amsterdam heeft Maandag in een perceel in de Orteliusstraat aldaar een geheime distilleerderij ontdekt van een capaciteit van 100 a 200 liter. De vol ledige-installatie, alsmede een hoeveelheid alcohol is 'in beslag genomen. De bewoner van de woning, waarin de geheime disfcïlleer-inrichting zich bevond, een 35-jarige man. werd door de politie ge zocht in verband met een zedendelict. Toen de rechercheur zich aan de woning vervoeg de werd hem dooi' de vrouw van den gezoch te medegedeeld, dat de man niet thuis was. De rechercheur, die aan deze mededeeling weinig geloof hechtte, is daarop eens in de woning poolshoogte gaan nemen en toen hij op den zolder kwam kreeg hij de distilleer derij in het oog. Toen de man, die inder daad afwezig bleek te. zijn, later terug kwam, is hij aangehouden en meegenomen. De ont dekking van- de distilleerinrichting is zooals uit het bovenstaande blijkt min of meer aan een toeval te danken. JONGEN VERDRONKEN Maandagmiddag om twaalf uur is de 7-jarige A. Quaadvlieg, wonende te Broekhem, toen hij van school op weg naar huis was, tijdens'het spelen in de Geul geraakt en verdronken. De heer Smeets, hoofd-on der wijzer van de St. Canisiusschool, die even na het ongeval pas seerde en gekleed te water sprong, mocht het niet gelukken het kind op te halen. Een levende „hole". Een beoefenaar van de golfsport in Tittirangi in Auckland die zijn golf bal kwijt was vond hem tusschen de hoorns van zijn geit geklemd terug. Een uitgebreide familie. De heer Maltby uit Tattershall in Lan cashire die op twee en negentigjarigen leef tijd stierf liet 84 kleinkinderen. 100 achter kleinkinderen en 2 achter-achterkleinkin deren na. Een luchtige substantie. Hydrogeen is de lichtste substantie die be kend is. Lucht is veertien, water 11000 en goud 212000 maal zoo zwaar. In vloeibaren staat kookt het bij 421 graden Fahrenheit onder nul. Als hydrogeen onder enorm grooten druk wordt gebracht gaat het over in vloeibare stof die zes maal zoo zwaar is als water. Onbrandbare rubber. De chemisten, die geëxperimenteerd heb ben met onbrandbaar hout, en onbrandbare verf, schijnen nu een synthetische was te heb ben ontdekt die zelf al tegen vuur bestand is en die gemengd met rubber een onbrandbare stof vormt. Moedör wilde Zaterdagmiddag boodschap pen en vader statistiekliefhebber zou dien middag op de drie kinderen passen, Toen zij terugkwam kreeg moeder het volgende briefje: Tranen gedroogd 9 keer; veters vastge maakt 13 keer; ballonnetjes nagejaagd: 3 per kind; kinderen belet de straat over te steken 21 keer; kinderen wilden per sé de straat over 21; aantal Zaterdagen dat va der nog eens oppast 0. Kleine wenken. Strijk de voorzijde van een blouse of japon yan de schouder naar beneden. Tweede Statendam wordt gevraagd. Adres aan den Raad van Ministers. De Raad van Bijstand van het Vereenigd Rotterdamsch-Hofstad Tooneel deelt mede: dank zij het persoonlijk offer van den heer Van der Lugt Melsert om nog een jaar het directeurschap van het Vereenigd Rotter damsch-Hofstad Tooneel te willen voeren, zijn voor het volgende speeljaar' de moeilijkhe den te dezer'zake na een Maandag gehouden bespreking met een delegatie, van de schouw burgcommissie voor Den Haag opgelost. K.N.I.L.M. BOEKT DE HONDERD DUIZENDSTE PASSAGIER. De uitkomsten van het vervoer der K.N.I.L.M. in de laatste maand van het afgeloopen jaar waren niet ongunstig en toonden een vooruit gang ten opzichte van November In totaal werden vervoerd 1168 passagiers, 4.034 kilogram goederen en 2.233 'kilogram brief- en pakketpost. In December boekte de K.N.I.L.M. haar 100.000ste passagier. J. W. J. BARON TAETS VAN AMERONGEN OVERLEDEN In den ouderdom van 68 jaar is te Den Haag overleden de heer J. W. J. baron Taets van Amerongen, kamerheer in buitengewonen dienst van de Koningin en intendant van de koninklijke paleizen in de residentie, com mandeur in de huisorde van Oranje. De ter aardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Donderdag a-s. om kwart over twaalf op Oud Eik en Duinen. NIEUWE WIJZE VAN BEREKENEN BIJ DE RUBBER RESTRICTIE. Aneta meldt uit, Batavia: In haar jongste vergadering kwam de permanente rubber- commissie tot overeenstemming. In de vergadering werd besloten om zoo spoedig mogelijk een enquête te doen uit gaan, waarbij vooruitgeloopen wordt op de uitvoerverordening voor ondememingsrub- ber zelve. Het ontwerp bevat een geheel nieuwe wijze van berekening van de standaardproductie. Slechts moeten nog enkele ondergeschikte details worden aangevuld, waarna de veror dening aan de regeering zal worden aange boden. PRINSES JULIANA. Naar men ons meldt is de verkoudheid van de Prinses beterende, doch voorzichtigheids halve zal zij voorloopig nog thuis blijven. L. DE VISSER ONGESTELD. Het communistische Tweede Kamerlid L. de Visser, is vrij ernstig ongesteld. Raadsel der vuurpijlen nog niet opgelost. Naambord van een schip drijvende gevonden. Een visscher uit De Cocksdorp heeft Maan dag, terwijl hij met zijn boot ter hoogte van de Vliehors (het Zuidelijke deel van Vlieland) voer, een naambord van een schip drijvende evonden. Op het zwarte bord stond met witte letters de naam „Akia" aangegeven. Men brengt deze vondst in verband met de vuurpijlen, die Zaterdag zijn waargenomen. Zooals bekend, is toen nog de „Brandaris" uit gevaren. zonder evenwel een schip te hebben gezien. Bovendien herinnert men zich, dat Zaterdagmiddag een Deensch visscherscheepje ter hoogte van De Cocksdorp is gesignaleerd. Meer dan vermoedens kan men uit deze omstandigheden echter niet putten. Er is geen enkel overtuigend bewijs, dat er Zaterdag nabij de Vliehors een boot vergaan zou zijn en dat daarbij sprake zou zijn van de Deenschen visscher Een aantal vooraanstaande Nederlanders hebben een adres gericht aan den Raad van Ministers te ?s-Gravenhage. waarin o.m. wordt gezegd: Ondergeteekenden hebben met groote be langstelling kennis genomen van hetgeen ge publiceerd is omtrent het beroep, hetwelk door de Directie van de Holland—Amerik'alijn op de regeering is gedaan, ten einde mede werking te verzoeken om tot den bouw van een tweede schip van het type Statendam in Nederland te kunnen overgaan; van de be sprekingen, waartoe deze plannen in de volks vertegenwoordiging aanleiding zijn geweest en van het standpunt, hetwelk de Regeering te dien aanzien gemeend heeft vooralsnog te moeten innemen. Overtuigd van de groote belangen, welke met de eventueele uitvoering van bedoelde plannen verband houden, heeft het onderge teekenden verheugd uit de Memorie van Ant woord op het voorloopig' verslag omtrent de algemeene beschouwingen over de Rijksbe- grooting voor het dienstjaar 1935 te hebben kunnen kennisnemen van de mededeeling der Regeering, dat over de aangelegenheid nog overleg gaande is. Ondergeteekenden stellen er prijs op Uwen Raad te verzekeren, dat, indien het beroep, hetwelk voor genoemd doeleinde op de Re geering is gedaan, voor inwilliging vatbaar kan worden geacht, een dergelijke medewer king van de Regeering zal mogen rekenen op de instemming van verschillende personen en groepen van de bevolking, waarvan zij zich de. tolk weten. Zij gronden hun overtuiging ten dezen aller eerst op de overweging, dat naar hun oordeel het behoud van een regelmatige passagiers verbinding tusschen Nederland en de Veree- nigde Staten van Amerika met een nationale scheepvaartlijn als een algemeen landsbelang van bijzondere beteekenis moet worden be schouwd. Daarnaast is het niet aan twijfel onder hevig, dat het bouwen van schepen een der meest krachtdadige middelen van werkver ruiming bèteekent. Uitsluitend door burgerzin tot deze uiting gedreven, hebben ondergeteekenden in bo venstaande overwegingen aanleiding gevon den om zich te veroorlooven tot Uwen Raad het dringend verzoek te richten om, indien zulks naar Uw meening ook slechts eeniger- mate mogelijk wordt geacht, te willen bevor deren, dat door de Regeering medewerking wordt gegeven om het aan de Holland— Amerikalijn mogelijk te maken tot zoodanigen aanbouw in Nederland van nieuwe scheepsoutillage over te gaan, als niet het oog op de moderne eischen van het vervoer op Amerika het meest geschikt*wordt geoordeeld. Tot de onderteekenaars behooren de hee- ren; G. J. Droste Jr., Directeur van Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken, Haarlem. K. C. Honig Mzn., Directeur der N.V. Stijfsel- fabriek de Bijenkorf v.h. M. K. Honig, Over- veen. K. Kruithof. Voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond. Utrecht. E. Kupers, voor zitter van het Ned. Verbond van Vakver. Am sterdam. H. Smidt van Gelder, Directeur der N.V. Ver. Papierfabrieken der firma van Gel der Zonen, Overveen. J. A. E. Verkade, Directeur der N.V. Verkade's Fabrieken, Sant poort. DE STILLHALTE BESPREKINGEN TE BERLIJN. Op de Stillhalte besprekingen, die te Ber lijn zijn begonnen wordt Nederland verte genwoordigd door de heeren mr. H. A. van Nierop, directeur van de Amsterdamsche Bank, J. M. Telders, directeur van de Twent- sche Bank en mr, J. Beyen, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging. Doorlekken van het Juliana- kanaal. Verbetering voltrekt zich langs natuurlijken weg. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Bongaerts, betreffende de van regee- ringswege te nemen of reeds genomen maat regelen in verband met het doorlekken van het Julianakanaal, heeft de minister van Wa terstaat a. i., dr. Colijn, schriftelijk geant woord, dat de hoeveelheid water, lekkende uit het bijna 11 K.M. lange gedeelte van het Julianakanaal van Elsloo tot Bom. blijkens gehouden waarnemingen op ruim drie kubie- ken meter per seconde kan worden gesteld. Omtrent bepaalde scheuren in de kleibe- kleeding is den minister niets bekend. De om standigheid, dat het lekken zich voordoet over de geheele lengte van het kanaalgedeelte, wijst er op, dat het moet worden toegeschre ven aan vele kleine ondichtheden in de be kleeding. De aanwezigheid daarvan in den eersten tijd na de vulling moet als onvermij delijk worden beschouwd. Na het vullen van het kanaalgedeelte van Itteren tot Elsloo en van het kanaalgedeelte van Maasbracht tot Born heeft zich hetzelfde verschijnsel voor gedaan. De plaatselijke situatie, in het bijzon der het groote hoogteverschil tusschen ka- naalpeil en maaiveld, is oorzaak, dat van het lekken van het kanaalgedeelte van Elsloo tot Born meer overlast wordt ondervonden. Hier uit volgt, dat het proces van dichter worden van de kleibekleeding zich in hoofdzaak langs natuurlijken weg voltrekt. Het slib, aanwezig in het voedingswater en in de grindlaag op de kleibekleeding, werkt het dichtingsproces in de hand. Om het te versnellen wordt voorts op een punt nabij het Noordelijk einde van de haven te Stein sterk kolenslibhoudend water in het kanaal ingelaten. Aangezien de hoeveelheid kwelwater reeds belangrijk minder is dan in de eerste weken na de vulling van het kanaalgedeelte, bestaat naar de meening van den minister voor het nemen van andere maatregelen op het oogen- blik geen aanleiding. In Amsterdam, Schiedam en Rotterdam. Sir Henry Deterding oefende invloed uit. In verband met de belangrijke opdracht tot den bouw van een aantal motortankschepen voor rekening van de Bataafsche Petroleum Maatschappij vernemen wij nader, dat de Ne derlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam de twee groote tankschepen, elk metende 12.100 ton zal bouwen. Deze schepen zijn van hetzelfde type als van de „Rotula", welke Zaterdag is te water gelaten en van de „Rita", dat over veertien dagen van stapel zal loopen. Deze order beteekent voor deze Am sterdamsche werf een groote meevaller, aange zien thans het schip, hetwelk men besloten had in voorraad te gaan bouwen, verkocht is, terwijl men bovendien nog een tweede schip zal bouwen. Voort vernemen wij, dat aan de werf van Wilton-Feijenoord te Schiedam den bouw is toegewezen van twee der overige schepen van 9.250 ton. Ook de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen zal twee motortanksche pen van 9.250 ton op stapel zetten. Aan de N.V. Werkspoor te Amsterdam is de levering opgedragen van de volledige voort stuwingsinstallaties voor de twee motortan kers van 12.100 ton, welke worden gebouwd bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam en van de hoofdmotoren voor de vier overige schepen van 9.250 ton. Al deze motoren zijn van het Werkspoor-enkelwerkend 4-takt type met drukvulling systeem Werk- De beide grootste schepen zullen elk wor den geïnstalleerd met een 8-cylinder Werk spoor-motor van 3800 A.P.K. De hoofdmoto ren, welke zijn bestemd voor de schepen van 9250 ton, zijn 6-cylinder Werkspoor-motoren van 2700 A.P.K. Een deel van dit aan Werkspoor opgedra gen werk zal door Werkspoor worden vervaar digd in samenwerking met de gebrs. Stork te Hengelo. Aan de N.V. Werkspoor is ook opgedragen het maken van de motoren voor twee tank booten, die voor rekening van de Koninklijke Shell Groep in Denemarken en Italië worden gebouwd. Onderhoud met den heer D. Goedkoop Dzn. Naar aanleidinig van de groote opdracht van zes tankschepen, door de Bataafsche Per troleum Maatschappij bij Nederlandsche scheepswerven geplaatst, hebben wij Maandag avond een kort onderhoud gehad met den heer D. Goedkoop Dzn., directeur van de Ne derlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, welke maatschappij, zooals in bovenstaande is vermeld de grootste twee van de zes bestelde schepen zal bouwen en wel twee van ruim 12.000 ton elk. Ik ben uiteraard buitengewoon blij, dat wij dezen order gekregen hebben, zoo zeide de heer Goedkoop. U weet net zoo goed als ik, dat wij er hard aan toe waren. Bovendien vind ik het voor de N. S. M., die toch in de hoofd stad des lands haar bedrijf heeft, een zaak van belang, dat zij de grootste twee van de zes bestelde tankschepen bouwt. Ik zou bovendien ook kunnen zeggen, dat Amsterdam dat aan haar reputatie verplicht is. Aan den anderen kant is het, vooral voor onze metaalindustrie, van groote beteekenis, dat de vier andere schepen, elk van 9250 ton, ook in het land blijven. De bestelling is, naar U weet, over de voornaamste werven verdeeld. Ook Werkspoor heeft, wat den motorenbouw betreft, een- order gekregen, die er wezen mag. Bij dat alles is het mij opgevallen aldus vervolgde de heer Goedkoop dat men eigen lijk niet voldoende beseft, dat wij het feit, dat er in ons land voor geruimen tijd weer voor duizenden handen werk is, aan een Nederlan der, een Nederlander van groot formaat in de beste beteekenis van deze uitdrukking, te danken hebben. U begrijpt natuurlijk, dat ik met dezen Nederlander Sir Henry Deterding bedoel, die, al woont hij ook in Engeland, toch een Hollander is en die altijd voor het Neder landsche belang op de bres heeft gestaan in tijden, dat de Nederlandsche scheepsbouwin- dustrie bij gebrek aan arbeid ten gronde dreigde te gaan. Een woord van dank aan deze waarlijk groote figuur is hier dan ook, naar de meening van den heer Goedkoop, alleszins op zijn plaats. Men heeft gesprokr over een bedrag van zes millioen gulden, dat t dezen zesvoudigen order gemoeid is. Is dit bedrag juist? De pers weet soms meer dan wij scheeps bouwers zelf, antwoordde de heer Goedkoop lachend. Gesteld dat dit geweldige cijfer het juiste bedrag weergeeft, dan worden twee derden daarvan, dus vier millioen gulden, in allerlei vormen aan loon uitgekeerd. Want men kan het ook zóó zeggen, dat alles, wat op den bouw van een schip betrekking heeft en niet in het buitenland wordt gekocht, als Ne- derlandsch loon wordt uitbetaald, tot het werk van de telefoonjuffrouw toe. Hoe staan de zaken met Rusland? Alweer zoo'n gewetensvraag, antwoordde deheer Goedkoop. Ik kan U wel zeggen, dat ik drie keer per dag met mijn zoon, die nog te Moskou is, telefoneer, doch dat wij tot op dit oogenblik nog geen order van Sovjet-Rus- land te pakken hebben. Wat dit betreft, blijft afwachten dus de boodschap. DINSDAG 5 FEBRUARI 1935 'EN GAT IN H€T LAKÊN. aaaar.... Douwe Eqberrs Echte Triesche Zeereu-Baai én "Baai-Tabak. Nederlands geurigste pyptabak. £23 (Adv. Ingez. Med.) Voor den bouw van twee baggermolens. Naar wij vernemen is van Sovjet-Russische zijde aan de werf Gusto te Schiedam opdracht gegeven tot den bouw van twee groote bag germolens, welke tevens met een persinstal latie zullen worden uitgerust. Een gedeelte van de machine-installatie voor deze baggermo lens zal worden gebouwd door Verschure Co's Scheepswerf eii Machinefabriek te Am sterdam, bij welke onderneming kort geleden vijf sleepbooten door Sovjet-Rusland zijn besteld. Wijziging wet op de Staats loterij. Regeering antwoordt de Eerste Kamer. In de memorie van antwoord op het voor loopig verslag van de Eerste Kamer over de wijziging van de wet op de Staatsloterij zet de minister van financiën uiteen, dat het tegen, gaan van de deelneming aan andere loterijen allerminst aan het voorgestelde ten grondslag ligt. Het wil den houders alleen verplichten hun trekkingen zelf te organiseeren en hu:i aldus den voorsprong te ontnemen, die zij thans hebben op de Staatsloterij doordat laatstgemelde haar organisatie geheel moet bekostigen terwijl de particuliere loterijen daarvan mede profiteeren. De vrees dat de particuliere loterijen bij aanvaarding van het ontwerp met den ondergang zouden worden bedreigd, acht de minister niet gerechtvaardigd. Het is het voornemen van den minister, te bevorderen, dat de nieuwe regeling, indien zij tot wet wordt verheven, in werking zal treden na afloop van een trekking der Staats loterij. zoodat de particuliere loterijen de loopende contracten op den ouden voet kun nen afwikkelen. DE IN BESLAG GENOMEN UIYER. CORRESPONDENTIE. In aansluiting op hetgeen door de politie - medegedeeld omtrent het in beslag nemen van 84 omslagen van Uiver-correspondentie welke door een onbevoegde in den Syrischen woestijn werden opgeraapt, ten einde deze tegen betaling aan verzamelaars van de hand te doen, wordt nader ter kennis van belang hebbenden gebracht, dat deze omslagen ter beschikking van de afzenders worden gesteld, indien hun naam en adres daarop voorkomt terwijl verzending aan de geadresseerden ge schiedt indien dat niet het geval is. Geheimzinnige beroovings- zaak. Politie te Amsterdam vindt een spoor. De vorige week werd op het politiebureau op het J. D. Meyerplein te Amsterdam aan gifte gedaan van een berooving van f 4300 op de Nieuwe Heerengracht. De man. die de aangifte deed deelde toen mede. dat hij een tiental dagen geleden door een drietal man nen in den nacht op straat van bovenge noemd bedrag was beroofd. Het is thans aan de politie gelukt een tweetal van deze man nen te arresteeren, zoodat er nu eenig licht begint te komen in deze geheimzinnige zaak. Later is nog een derde persoon aangehou den

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2