het n1 euwe avon d b lad Oplugting. 20e JAARGANG No. 80 WOENSDAG 6 FEBRUARI '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2$4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs: ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers *iin ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; ƒ100.- bij breuk van boven- en/of onderarm: ƒ100.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000. mdien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongcvallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Pe Zeevisscherij in December. Aanvoer ruim 5 millioen K.G. tegen ruim 11 millioen in 1933. De afdeeling" Visscherijen van het Departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de zeevisscherij in de maand December 1934, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand December 1933. Aan de zeevisscherij namen 419 (506) Ne- derlandsche vaartuigen deel. Door Neder- landsche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opgaven hier te lande aange voerd 5.382.138 K.G. (11.327.260 K.G.) visch. met een waarde van f 711.449 (f 1.202.936). In totaal waren 73 (79) stoomtrawlers in be drijf Te IJmuiden brachten de stoomtrawlers in 149 (149) reizen 1.685.130 K.G. (1486.760 K.G.) Noordzeevischh aan waarvoor f 318.310 (f 308 688) werd besomd of gemiddeld per reisdag 991 K.G. (941 K.G.) en f 187 (f 195) Te Zoutkamp waren evenals in December 1935 geen sleepboottrawlers in bedrijf. 5 (3) motortrawlers maakten 11 (5) Noord zeereizen en besomden voor 129.875 K.G. (44.545 K.G.) visch f 19.898 (f 10.452) of ge middeld per reisdag 1031 K.G. (696 K.G.) en f 158 (f 163). Van de motorloggers namen 55 (34) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 135 (94) Noordzeereizen werd 287.288 K.G. (169.445 K.G) visch aangebracht ter waarde van f 98.478 (f 61.219) of gemiddeld per reisdag, 234 K.G. (243 K.G.) en f 80 (f 88.) 5 (7) motorkotters maaakten 18 (19) reizen en voerden 12.650 K.G. (9.346 K.G.) Noordzee visch aan ter waarde van f 3386 (f 2177) of gemiddeld per reis 703 K.G. (492 K.G.) en f 188 (f 115). Aan de trawlvisscherij langs de Nederland- sche Noordzeekust namen 156 (149) motor, vaartuigen, waaronder ook enkele kotters, en 26 (18) halfgedekte en open zeilvaartuïgèn deel. De motorkustvisschers maakte 454 i410) reizen en brachten 154.950 K.G. (145.847 K.G. Noordzeevisch aan ter waarde van f 43.628 (f 30.548) of gemiddeld per reis 341 K.G. (356 K.G.) en f 96 (f 75). Een tweetal Belgische motorkotters kwam te IJmuiden aan de markt en besomde in 3 reizen voor 6165 K.G. visch f 1844. Voor zoover bekend vischten 5 (12) Neder- landsche motorvaartuigen met de zeevisch- zegen. In 9 (17) reizen brachten deze vaar tuigen 3482 K.G. (17.392 K.G.) Noordzeevisch aan. ter waarde van f 590 (f 3.416) of gemid deld per reis 387 K.G. (1023 K.G. en f 66 (f 201.) Door 14 Deensche motorkotters, die met de zeevisehzegen hadden gevischt werd in 18 reizen te IJmuiden 94.515 K.G. Noordzeevisch aangevoerd ter waarde van f 14.047. Voorts markte te IJmuiden een IJslandsche motorbeuger. die voor 33.475 K.G. IJslandsche visch f 4399 besomde. Voor de drijfnetvisscherij op haring waren 22 stoomloggers en 75 motorloggers in bedrijf In totaal brachten deze vaartuigen te IJmui den en te Scheveningen 2.967.387 K.G. versche haring aan ter waarde van f 206.070. VISSCHERIJONDERWIJS BLOEIT. Nog steeds blijkt er veel belangstelling te bestaan voor het onderwijs op de visscherij - school. Vooral de technische vakken (smeden en bankwerkenj zijn den laatsten tijd zeer in trek. Aangezien de outillage der school niet op zulk een groote belangstelling berekend is gaan thans de leerlingen van deze vakken eenmaal per week naar de Nijverheidsschool, waar ze een goed geoutilleerd lokaal vinden om zich in het practische werk te bekwamen. PROPAGANDA-AVOND N.B.A.S. De afdeeling IJmuiden van den Nederl. Bond van Abstinent Studeerenden houdt a.s. Zaterdagavond in het vroegere kerkgebouw aan de Kalverstraat een propaganda-avond. Ret programma vermeldt o.a. zang", volksdan- Sei]'i en^e^e solodansen en een tooneelstuk. Als spreker treedt op de heer F. van Praag, voorzitter van den bond. om den meestertitel. Gisteravond werd een aanvang gemaakt met den eindstrijd om den Meestertitel. Het eerste treffen was tusschen onzen plaatsge noot Ligthart en P. Leyte. Den heer Ligthart Wist in 't middenspel een fraaie combinatie uit ".e voeren en de partij in zijn voordeel te beslissen. Zaterdag zal in Hotel Kennemerhof te 4 gespeeld worden LigthartBöhe en Leyte Metz beiden uit Amsterdam. nederlaagwedstrijden damclub ijmuiden. Gisteravond speelde het vierde tiental van d. C. ij een nederlaagwedstrijd tegen het eerste tiental van de Damclub Lisse. De wedstrijd leverde het volgende resul taat op: IJ, IV Damclub Lisse P. D.L. V. A. Schager—c. Cartelaars 1— 1 Een interessante Nutsavond. j. p. Strijbos vertelt van zijn reis naar Shetland. -ov.iO. V^CULI a. J. Visser—Hobij C. Buis—Wijnhorst Schol—K. Essen 3' 4' Sluis—G. Balkeneinden v. d. Gaag—D. Vergunst Rass. d. Jong t PosfanaH.Baartman J. Visser—J. v. d. Meulen A. Broek—D. Algara 1— 1 2— 0 0— 2 2— 0 1— 1 0— 2 1— H 0— 2 2— 0 Totaal 10—10 Voor een goed gevulde zaal heeft gister avond de heer J. P. Strijbos voor het depar tement IJmuiden van Het Nut een lezing ge houden over zijn reis naar de Shetlands- Eilanden. Voordat de heer Strijbos het woord ver kreeg sprak de voorzitter Ds. F. F. Milatz een woord van welkom, waarbij hij tevens zijn vreugde uitsprak over het drukke be zoek. Het onderwerp ligt ons na, aldus Ds. Milatz en wat ons na ligt willen we gaarne nader leeren kennen. De heer Strijbos begon zijn lezing met te vertellen, hoe hij tot zijn reis kwam. Het was Dr. Tinbergen van de bekende Groenland expeditie. die hem aanried een bezoek aan Groenland te brengen. Door het ontbreken van een reisgelegenheid ging dit plan niet door, evenmin als een tocht naar Spitsber gen met een aantal biologen. Hiervoor zou een trawler gecharterd worden, maar de Scheepvaart-Inspectie ried dit af, omdat de trawler hiervoor niet geschikt was. Tenslotte kwam er gelegenheid om met een logger maar Shetland te gaan. Op humoristische wijze vertelde spreker van zijn leven aan boord, van zijn kooi, die hij met een reisgenoot moest deelen, van het „bakkie" koffie en het „bakkie" leut. van het „skurrefie", gegeten met-den lepel die nooit gewasschen werd. De omgang met de matro zen was buitengewoon kameraadschappelijk en in Lerwick, waar de passagiers aan land gingen, nam men hartelijk afscheid. De heer Strijbos en zijn reismakker sloe gen hun tent op op het tegenover Mainland gelegen eilandje Noss, dat slechts door één gezin, dat van den schapenfokker Jamyson bewoond wordt. Verduidelijkt door lantaarn plaatjes vertelde de heer Strijbos van het leven van de eenzame eilandbewoners, zeer ontwikkelde menschen. Maar vooral was het de vogelwereld waarop de beer Strijbos de aandacht vestigde en de talrijke fraaie foto's die vertoond werden bewezen, dat de spre ker zijn verblijf van acht weken in de dub- beldakstent had benut om zijn toch reeds uitgebi-eïde kennis van de vogelwereld niet weinig te verrijken. Daar in het eenzame Noorden, waar zich de invloed van de pool streken duidelijk laat merken, leven ln de steile rotswanden duizenden vogels, als ver schillende soorten meeuwen, alken, koeten, en zoovoort. De bevolking van deze eilandengroep woont in kleine dorpjes. Zij leven van de visscherij en van hetgeen het kale land oplevert. Stee- nen uit den bodem leveren de bouwstof voor de eenvoudige woningen, de wol der schapen is het voornaamste handelsartikel en is te vens de grondstof voor hunne kleeding. De vrouwen breien wollen mutsen en dassen, die ze met verfstof, bereid uit mos en wier zeer fraai weten te kleuren. Dit breiwerk is een echte volkskunst, die echter langzamer hand door import van Schotsche weefsels verdwijnt. Boomen vindt men er niet en de heer Ja- mvson koesterde een groote vereering voor alles wat van hout was. Shetlandsche ponevs zijn er op Shetland haast niet., wel kleine paarden. Met groote aandacht hebben de bezoekers naar den spreker geluisterd en zeker was de voorzitter de tolk van allen, toen hii na af loop van de lezing den heer Strijbos dank zegde. Vanzelfsprekend liet hij niet na, in zijn slotwoord te wijzen op hetgeen Het Nut doet om zijn leden op aangename en nuttige wijze verschillende landen-en hun bewoners te leeren kennen. overtreding visscherijwet. In den nacht zijn door de Haarlemsche politie in samenwerking met de politie van Haarlemmerliede op het water van den Mooien Hel vier personen in twee bootjes visschende aangetroffen. Het gelukte aan de politie, één hunner te grijpen. Het bleek een 33-jarig los-werkman uit Koog aan de Zaan te zijn. Een vischzegen van 125 M. lang werd in beslag genomen. Tegen den man werd proces-verbaal opgemaakt. rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor LJmuiden en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Januari ingelegd f 65.415.53; terugbetaald f 64.203.84. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 27128. LEGER DES HEILS. A.s. Donderdagavond zal adjudant Claeys van Amsterdam, de secretaris van het Muziek- Departement. een muziek- en zanguitvoering leiden. De adjudant is een bekend'e figuur in Legerkringen en ook daarbuiten en heeft door zijn uitgebreide kennis en jarenlange ervaring op dit gebied, veel bijgedragen tot opheffing- van de muziek en den zang in het Leger. Hij zal vergezeld zijn van Br. v. Doesburg, tenor zanger en trombonist. Ongetwijfeld zal de uit voering plaats hebben voor een volle zaal. Vrijdagavond vindt een openbare samen komst plaats onder leiding van de korpskadet- ten, onder aanvoering van hun leidster, Zr. BosSmit. „sur sum cord a". Het vorig jaar opgerichte Christ. Dames koor „Sursum Corda", directeur de heer D. Klut Sr., is omgezet in een Christ, gemengd koor. Op de Maandagavond gehouden repe titie was een twintigtal heeren aanwezig, zoodat het ledental reeds tot ruim 40 is ge stegen. terwijl nog anderen hunne medewer king hebben toegezegd. Het secretariaat is gevestigd bij mej. Jo de Kan, Gerard Dou- straat 31. LEEST U REEDS EEN OCHTENDBLAD? Neem er dan de IJMUIDER COURANT als avondblad bij. Een abonnement op dit blad kost slechts 10 cent per week. Bovendien bent U dan Gratis en hoog verzekerd tegen ongevallen. (Cor van der Lugt Melsert heeft besloten nog een jaar zijn direc- teurstaak te blijven vervullen.) Cor van der Lugt voorwaar, dit is een goede tijding, Het drama krijgt gelukkig nog een „happy end", De „zaal" is opgelucht in voelbare verblijding. Nu zij den held van 't stuk weer in zijn kracht herkent. Wij zagen uw talent met grooten schrik verdwijnen, Althans als directeur, van 't vaderlandsch tooneel, In tijden dat die kunst al zwakjes ligt te kwijnen, Mist men een directeur, als gij een zijt, teveel. Eén jaar zegt gij, die tijd is pijnlijk gauw gevlogen, Maar wellicht komt daarin toch ook weer nieuwe raad. Waardoor gij, door een lichte toekomstblik bewogen, Ook na die spanne tijds weer moedig verder gaat. Er wordt een zware taak door uw verscheiden plichten, U op den hals gelegd, dat voelen wij nu wel, Als wij daar in de zaal de blikken op u richtten, Dan zagen wij 't tooneel teveel als enkel spel, Wij zagen geen bedrijf, al zagen wij bedrijven, Wij zagen d'acten wel, maar niet uw actentasch, En wij, die na het slot niet in den schouwburg blijven, Zagen de kassa wel, maar zagen niet de kas. Wij zijn een wreed publiek, dat is niet te weerleggen, Maar nu gij weder blijft voor 't volgende seizoen, Nu zouden wij toch wel iets hartlijks willen zeggen. Door dankbaarheid geleid, iets dat u goed kan doen. Wij wenschen u de kracht, om verder vol te houden, Al is het leven vaak meer drama dan een klucht, Daar w' ook als directeur u niet graag missen zouden, Dat mag zelfzuchtig zijn, maar 't eert u, van der Lugt. P. GASUS. Mijn rijmpje „Fluit erbij", in het nummer van Dinsdag heejt een abonné geïnspireerd tot het navolgende antiooord: Bedankt voor uwe goede raad, Misschien vindt hier het menschdom baat, Voor 't fluiten heb ik ooren, Voor mij is die raad verloren, Ik kan mij daarmee niet uiten, En kan naar dat fluiten fluiten, Want mijn (on)geluk is gewis, Dat mijn vakglasblazer is. ABONNé. vergadering ijmuiden's bloei. Gisteravond hield in Hotel Augusta de Vereeniging IJmuiden's Bloei haar jaar lij ksche algemeene ledenvergadering. De vergadering die vrij druk bezocht werd, werd bijgewoond door twee bestuursleden van de vereeniging „Ons Bulten" te Amster dam en door bestuursleden van Santpoort's Bloei. Voordat de voorzitter notaris Dolleman de vergadering opende wijdde hij eenlge woorden aan de nagedachtenis van Burge meester Rambonnet, eere-voorzitter der ver eeniging. Hij roemde den overledene als een man van nauw plichtsbesef, als een man die meeleefde met onze gemeente. Indien, ambtswerk spreker niet verhinderd had de begrafenis bij te wonen, zou hij daar zijn geweest en woorden van dank gesproken hebben voor hetgeen hij voor onze vereeni ging gedaan heeft. Deze woorden werden door de aanwezigen staande aangehoord. Vervolgens besprak de voorzitter den eco- nomischén toestand van IJmuiden. Hierna kreeg de secretaris-penningmeester de heer B. G. Schuitemaker, gelegenheid om de no tulen der vorige vergadering voor te lezen. Voordat het jaarverslag' werd uitgebracht, herdacht de secretaris het verscheiden van de belde leden, de heeren K. van Pel Jr. en A. F. C. Bückmann, staande werden deze woorden aangehoord. Hierna werd een uit voerig financieel verslag uitgebracht. De kascommissie bracht bij monde van den heer List dank uit voor de goede orde waarin de boeken van den penningmeester waren be vonden. Als kascommissie voor het komend jaar werden benoemd de heeren Jac. Gorter, Joh. Meyer en G. van Telgen. Na de pauze had, wegens periodieke aftre ding, een verkiezing plaats van vier be stuursleden. Aan de beurt van aftreding wa ren de heeren: D. Bals Jzn., G. Carst, D. Geus en A. de Wit. die allen bij acclamatie herkozen werden. Bij de verkiezing van- twee bestuursleden, wegens overlijden van de heeren K. van Pel en A. F. C. Bückmann, werden gekozen de heeren: A. P. Bakker en L. S. Hagen. Voorts werd benoemd een per manente propaganda-commissie. deze is sa mengesteld uit de heeren: D. Ge use G. Hey- koop en G. Fennell als bestuursleden, en uit de leden T. Engel, K. de Waard, Joh. Meyer Jr.. J. Gorter en G. van Telgen, Bij de ge houden rondvraag werd gesproken over de mogelijkheid hoe op de beste manier reclame voor IJmuiden kan worden gemaakt. Door een der leden werd gevraagd of het bestuur van „Ons Buiten" rekening wilde houden met de leveranciers die op het kampeeerter- rein komen en verzocht toe te zien op de genen die waren onder den prijs leveren. Zoo werd o.a. de aandacht gevestigd op een hier ter plaatse wonenden bakker, die het brood twee cent lager verkoopt dan de saneerings- prijs aangeeft Bij nader onderzoek bleek dit niet alleen in kwaliteit toch ook in gewicht te verschil- len, zoodat dit brood tenslotte, trots den la gen prijs, duurder is dan de vastgestelde prijs der saneering. Hierna sloot de voorzit ter de vergadering, na in 't bijzonder een woord van dank tot den secretaris te hebben gericht voor den velen arbeid door hem voor de vereeniging gedaan. Rijksambtenaren nemen partijen vet in beslag. Geheime bewaarplaatsen ontdekt. Rijksambtenaren, op zoek naar overtre- dingen van crisis- en andere wetten hebben de laatste dagen bewezen een scherpen neus te hebben. Bij een aantal slagers vonden ze groote hoeveelheden vet. die op plaatsen wa ren opgeborgen waar men ze niet verwacht zou hebben. Bij een der slagers werden tien groote'ke tels alsmede 150 ponden vet gevonden, die in een geheimen kelder lagen opgeborgen. Hon derd K.G. vet vonden ze bij een anderen sla ger, weggestopt in een geheime kamer bo ven. Voorts werd een slager betrapt, die een partijtje van 10 K.G. vet, dat in beslag was genomen; aan dit beslag had onttrokken, door het in een schrobputje te verstoppen. Voorts werden eenige kleine partijtjes aan boord van eenige in de Visschershaven lig gende trawlers in beslag gehouden, alsmede eenige partijtjes tijdens het vervoer. VELSEN DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkloos ingeschreven 443 bouwvak arbeiders, 366 metaalbewerkers. 48 kantoor bedienden, 28 huisbedienden, 44 houtbewer kers, 278 man visscherij personeel, 701 losse- en fabrieksarbeiders en 445 in overige beroe pen (w.o. 109 haven- en transportarbeiders. Verder personen beneden den leeftijd van 18 jaar: 10 bouwvakarbeiders, 31 metaalbe werkers, 14 kantoorbedienden, 17 huisbedien den, 1 visscher, 70 losse- en fabrieksarbeiders en 10 in andere beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2566. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: R. E. J. HinThien, z. Edison- straat 30. IJmuiden. G. Keupervan Pel, Marconistraat 2, IJmuiden. G. Visser—Schol, z. Bloemstraat 104, IJmuiden. W. E. Koelma- Ober, z. de Roemerstraat 19, IJmuiden. C. J. BraamNijman. d. Rijksweg 354, Santpoort. F. F. JansenVisser, d. P. C. Hooftlaan 51, Velsen. M. Villeriusvan Stein, d. Meeuwen laan 35, IJmuiden. Overleden: E. C. Beliën, 59 jaren, echt- gene. van A. A. Schrama. Hagelingerweg 194 Santpoort. H. W. A. E. Borst. 28 jaren, onge huwd, Biezenweg 105, Santpoort. G, L. M Kuijper, 73 jaren, wede. van D. de Feber, Fr Naereboutstraat 52. IJmuiden. S. W. Kroon, 17 jaren, zoon van W. Kroon, Terrasweg 20, Santpoort. J. Groenland, 29 jaren, ongehuwd, Meidoornstraat 19, IJmuiden. J. G. Rutte, 4 dagen, zoon van A. R. Rutte, Hofgeesterweg 10, Santpoort. W. v. d. Outenaav, 26 jaren, on gehuwd, Ger. Doustraat 56, IJmuiden. G. J. Boosman, 6 maanden, zoon van D. J. Boos- man, Stationsweg 7, yelsen. Door onze lens gesnapt J. Zwanenburg. De heer J. Zwanenburg, in 1878 in onze ge meente geboren, is door-en-door Velsenaar. Zijn ouderlijke woning stond aan den Rijks straatweg bij Rozestein. Reeds als jongen van 15 jaar trok hij er tweemaal per dag met den melkwagen op uit om de klanten te bedienen. De heer J. Zwanenburg heeft in samenwer king met Ds. Creutzberg voorheen Ned. Her vormd predikant alhier den eersten stoot ge geven tot het beëindigen van den melkver- koop op Zondag. Om concurrentie van melk- slijters, buiten de gemeente gevestigd, te voor komen, werd deze materie bij gemeentelijke verordening geregeld. Dit geschiedde reeds vóór den oorlog en Velsen was op dit gebied een unicum in den lande. Op 30-jarigen leeftijd vestigde de heer Zwa nenburg zich als melkverkooper in IJmuiden. In 1916 werd opgericht de N.V. „Gemeen schappelijk Belang". De heer Zwanenburg werd eerst als commissaris, in 1925 als direc teur met de leiding belast, welke functie hij thans nog bekleedt. De heer Zwanenburg is voorzitter van de commissie van bijstand inzake de levering van consumptiemelk in het district omvattende de gemeenten Velsen, Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, verder heeft hij zitting in het R.K. kerk- en schoolbestuur. Gedurende vele jaren was hij penningmeester van de R.K. Kiesver- eeniging. In 1923 werd de heer Zwanenburg tot lid. van den gemeenteraad gekozen, zoodat hij thans dus bijna 12 jaar lid van dit college is. De „Witte Kruis"-uitlotingen. Nieuwe groep tot de interventie toegelaten. De vereeniging van Fondsenhouders heeft een procedure aanhangig gemaakt tegen het Witte Kruis om te geraken tot- voortzetting van de uitloting. In den loop van dit proces heeft een andere groep van lotenhouders ge ïntervenieerd om te betoogen, dat ze niet wenschen, dat deze uitlotingen reeds thans worden voortgezet. Zij geven er den voorkeur aan te wachten tot het „Witte Kruis" weer over voldoende fondsen beschikt om de toe komstige lotingen weer te verrichten. Vc-or deze groep trad op mr. v. d. Vegt uit Haarlem. Zoowel het „Witte Kruis" als de Vereeniging van Fondsenhouders hebben zich tegen inter ventie verzet. Zij meenden, dat deze tweede" groep zich moest voegen bij een der partijen. Dinsdag heeft de Amsterdamsche recht bank echter beslist, dat de lotenhouders die geen voortzetting der uitloting wenschen tot de interventie zullen worden toegelaten. belediging van een burgemeester. Op 8 October j.l. verspreidden drie personen in degemeente Oud Karspel het commu nistische boerenblaadje „De Ploeger". Hierin kwam een artikel voor, dat naar het oordeel van den burgemeester, den heer A. J. Wijn- veld. beleedigend voor hem was. Het drietal, een arbeider, een visscher en een landbouwer is te dier zake door de recht bank te Alkmaar veroordeeld en wel ieder tot een maand gevangenisstraf. Dinsdag diende de zaak in hooger beroep voor het Gerechts hof te Amsterdam. De verdachten zeiden, dat ze niet wisten, dat de inhoud van het artikel beleedigend was voor den burgemeester. De procureur-generaal requireerde bevesti ging van het vonnis der rechtbank te Alkmaar (veroordeeling van de verdachten tot een maand gevangenisstraf).

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1