Nederland—Duitschland. VOETBAL]Een mooi doelpuntll De Duitschers winnen door een dubieus doelpunt in de laatste minuten. DE WEDSTRIJD. Geestdriftig spel van onze ploeg tweede helft. de p Wij hebben Zondag in het Olympisch Stadion een merkwaardigen wedstrijd gezien. Een merkwaardiger wedstrijd met een katte rig slot althans voor het warm kloppen de Ne- derlandsche hart. Wij hebben in de eerste plaats kunnen constateeren, dat ons nationale voetbalelftal, en dus ons Nederlandsche voetbalspel, zuiver technisch bekeken nog wel zeer veel te leeren heeft en dat de balbehandeling van onze spe lers stuk voor stuk toch maai- matig is. Wij hebben dit, dat overigens nu niet bepaald geheel onbekend was, nog eens extra kun nen waarnemen tegen de Duitsche ploeg, die gisteren de tegenstandster van onze oranje spelers was. Maar wij hebben nog meer in dezen wedstrijd bijzonder goed kunnen waar nemen, namelijk, dat zulke perfecte techniek, wanneer er niet de intelligente traditie, zoo- als de Engelschen die hebben, achter zit, vol komen in de war gestuurd kan worden door bruisend enthousiasme. En wanneer dat ge acheveerde zuivere spel zoo in de war gestuurd wordt, bij een ploeg, die niet bij machte is, de bakens te verzetten, als het getij verloopt, dan ontstaat in die ploeg zulk een verwarring, dat zij, niettegenstaande haar superioriteit, toch in gevaar komt. Zoo was voor mij het gezamenlijk beeld van dezen wedstrijd Nederland—Duitschland. Toen de Duitschers in de eerste tien minu ten reeds twee maal wisten te scoren, zag het er uit. of het een debacle voor oranje zou worden. Het rammelde in onze achterhoede, die aan beide doelpunten schuld had, de middenlinie plaatste slecht en de voorhoede kwam in het eerste halfuur eigenlijk geen enkele maal tot een goed opgezetten aanval. Duitschland speelde een klasse beter. Het was voor den voetballiefhebber werkelijk een lust om te zien, hoe deze gasten elkaar den bal toespeelden met korte tikjes van voet of hoofd. Vooral het koppen der onzen kon de ■vergelijking met dat der Duitschers niet door staan. En hoe wisten deze Duitsche voetbal lers zich op te stellen. Het was alles af. En daar tusschen door liepen de onzen af en toe hopeloos van het kastje naar den muur. Er zat geen oogenblik eenheid in de Nederlandsche ploeg'. Het waren waarlijk niet alleen de twee 'kapitale fouten van onze achterhoede, die de troostelooze stemming op de tribunes tijdens de eerste helft en in de rust veroorzaakten. De geheele ploeg kon er eenvoudig niet tegen op. Van Run werd keer op keer gepasseerd en ditmaal had Diepenbeek er zeker meer vat op. Anderiesen kom maar niet op stoot komen, Paauwe plaatste onbeholpen en Van Heel, de oude geroutineerde rot, bracht het er verre weg nog het best af in de middenlinie. De voorhoede ploeterde maar eii vond de Duitsche verdediging als een muur voor zich. De rech tervleugel presteerde vrijwel niets, Van Gelder kon dank zij het hardnekkige en handige zwoegen van Sanit veel meer* bereiken, Bak- huys kwam aan de spel verdeeling nauwelijks toe, laat staan schieten. Een klasse verschil, zoowel tusschen de voorhoeden als de achter hoeden. Het was waarlijk geen wonder dat Halle in het doel duidelijk toonde, hoe on zeker hij zich voelde. Een paar maal schutter de hij erg met uitloopen, een enkele maal had hij den bal leelijk onvast. Hoe zou hij zich na de rust rehabiliteeren. Het verwonderlijke van de eerste helft was, dat het bij 20 bleef. En hier kwam de fout van het geperfectioneerde korte combinatie spel eens te meer tot uiting. De fout, die het Oostenrijksche, Tsjechische, ja het Engelsche spel ook aankleeft, de combinatie wordt over dreven. Drie, viermaal zeker hebben de Duit sche aanvallers mooie schietkansen laten gaan, door den bal toch weer naar een nog beter en dichterbij geplaatsten collega door te geven, waarbij de soms leelijk uit positie ge speelde Nederlandsche verdedigers nog de kans kregen zich te herstellen en het gevaar, meestal met half geraakte of slecht geplaat ste trappen, af te wenden. Toen de gladiatoren gingen rusten was er weinig hoop in de Nederiandsche harten. Nie mand zal in dezen wedstrijd op dat moment nog een „beroemde tien minuten" verwacht hebben. Ei- waren wel perioden geweest, dat de bal zeker zoo vaak op de Dutsche, als op de Nederlandsche helft was, maar het Neder landsche aanvalsspel zag er zoo rommelig uit, die Duitsche backs speelden met zulk een rus- Een idem Hoed bij JOH. ELZER, Trompstraat 22, Tel. 4109 (Adv. Ingez. Med.) tige zekerheid, dat de grootste optimist geen heil van dezen wedstrijd meer durfde ver wachten. En toen misschien na vele ernstige woor den in de kleedkamer heeft oranje het juiste antwoord gevonden en het gegeven met een wil en een doorzetting, die het alle eer doet. Dit antwoord was: tempo! Er werd da delijk begonnen met een vaart, die de Duit schers volkomen van hun apropos afbracht en, dank zij twee uitstekenden goals, gedu rende een half uur van hun apropos afhield. De zelfde ploeg, die eerst zoo beheerscht zui ver speelde, dat de onzen er maar geen vat op konden krijgen en zelf hun aanval niet konden ontwikkelen, omdat de middenlinie er geen kans toe zag. de voorhoede behoorlijk te steunen, die zelfde ploeg liet zich nu door louter enthousiasme volkomen van streek brengen en het zonderlinge verschijnsel deed zich voor, dat het nu de Duitschers waren, die het rommelige onzuivere spel vertoonden, dat de onzen voor de rust niet te boven hadden kunnen komen. In de eerste helft was de ver maarde Duitsche W-formatie nauwelijks zicht baar geweest. Zij was niet noodig. Nu trad zij zeer sterk op den voorgrond, omdat zij erg noodig was en nu was de Duitsche voorhoede met lamheid geslagen. En het eigenaardige was tevens, dat onze spelers in deze tweede helft, ondanks het veel hoogere tempo, een veel gaver spel wis ten te bereiken. Dit kwam, doordat zij het nu waren, die het tempo aangaven. En toen, na eenige minuten, Bakhuys een voorzet van Van Gelder op onnavolgbare wijze ineens in den hoek had gekogeld, was er een tijdlang voor de Duitschers geen houden meer aan. Binnen 10 minuten was de stand gelijk dooa- een ka rakteristiek Smit-doelpunt. En, met een nieuwe kans op de zege, bleef onze ploeg dit tempo volhouden, hoezeer het duidelijk was, dat dit niet de volle drie kwartier kon duren. Het was nu noodzakelijk, dat er nog meer ge scoord werd, vóór de Duitschers hun eigen spel zouden kunnen hervatten door de onver mijdelijke daling van het tempo. Maar het derde doelpunt kwam niet en na een half uur was het groote Nederlandsche vuur verflauwd, zooals het op den duur wel verflauwen moest. Toen ging het meer gelijk op, beide partijen kampten met den moed der wanhoop om dat eene doelpunt, dat de zege moest brengen. En het kwam tenslotte helaas aan den verkeerden kant. Wat deze gebeurtenis, zeven minuten voor het einde zoo katterig maakte, was de omstandigheid, diat het zoo uiterst dubieus leek. Voor ons en voor zeker veie duizenden anderen leek dit doelpunt hand op het hart, eerlijk, zonder chauvinisme uit flagrante buitenspelpositie gescoord. Het was natuurlijk mogelijk, dat wij allemaal ons vergisten en dat de scheidsrechter gelijk had met zijn naar het midden wijzenden vinger, toen een onzer backs den bal uit het net haalde en klaar legde, om den vrijen schop voor buitenspel te nemen, maar ook een volkomen onpartijdig scheidsrechter als deze is menschelijk. En wanneer er ook maar eenige twijfel gerecht vaardigd was, dan was het toch wel extra hard. dat na zulk een niet meer gehoopt her stel van onze ploeg, deze wedstrijd gëwonnen en verloren werd met zulk een doelpunt. Het zou ons niet verwonderen, als ook de Duit schers er tenslotte niet geheel tevreden mee warenden als ook zij meenden, dat eer gelijk spel het beste resultaat van dezen strijd zou geweest zijn. Helaas, er is niets meer aan te doen en we zullen het tenslotte wel weer overleven. Nog enkele woorden over de oranjeploeg, over den geheelen wedstrijd bezien. De eeni- gen, die eigenlijk voortdurend zoo goed ge speeld hebben, als van hen verwacht werd, waren Smit en Van Heel, waarbij wij hen op zettelijk in deze volgorde plaatsen. Smit was voor ons de beste speler van het elftal, ook in den tegenspoed van de eerste helft deed hij, wat maar mogelijk was. Van Gelder was, dank zij hem, ook voor de rust in staat tot vele goede dingen, na de rust speelde hij een prachtige partij. De rechtervleugel was zwak. Wels had het tegen deze groote Duitschers wel erg te kwaad met zijn klein postuur en Vente. die even voor de rust. wegens een Knieblessure, werd vervangen door Drok, be reikte geen oogenblik zijn vorm. Drok, de in vallerdebutant, deed in de „hausseperiode" goede dingen, maar hij zou eerst nog in het kader moeten wennen. Bakhuys deelde voor de rust in de malaise, daarna was hij, met hernieuwd zelfvertrouwen, veel beter. Zijn doelpunt was prachtig. In de middenlinie was voor de rust alleen Van Heel op peil, daarna deed zij in haar ge heel haar werk uitstekend en vooral het her stel van Anderiesen was opvallend. Het was misschien wat al te riskant dat de midden- linie ook in het laatste kwartier te ver opge drongen bleef. Diepenbeek was ditmaal de beste back; het komt ons voor, dat de elftalcommissie nu Van Run toch eens zal moeten vervangen. Hij is niet snel en niet bewegelijk genoeg meer en de geheele achterhoede ondervindt daarvan een te zware terugslag. Hij maakte vele fou ten, waarvan Diepenbeek trouwens ook alles behalve vrij bleef. Neen, onze backs zijn de zwakke stee in de ploeg. Tenslotte Halle. Hem kan geen verwijt tref fen, al was zijn eerste helft niet vlekkeloos. Zijn rol was in die periode verre van benijdens waardig. En in de tweede helft heeft deze groote blonde knaap een aantal saves ver richt, die weinig doelverdedigers hem zouden hebben nagedaan Toen v/as hij tenvolle mede geïnspireerd tot groote daden. In het laatste kwartier was het Halle, die de ver moeide Nederlandsche ploeg bijna redde. Bijna, eilacie. Scheidsrechter Ohlson, (Zweden) laat tos sen; Van Heel verliest. De Duitschers mogen met den sterken wind schuin in den rug, in de eerste helft spelen Te zes minuuten over half drie trapt Bak huys af. De opstellingen zijn als volgt; Nederland: L. Halle, Van Diepenbeek, Van Run, B. Paauwe, Anderiesen, Van Heel, Wels, Vente, Bakhuys, Smit, Van Gelder. Duitschland: Kobierski, Rohwedder, Conen, Hohmann, Lehner, Zielinski Münzenberg, Gramlich Busch, Stürck, Buchloh. Het begin is al zeer verrassend. Even is het een verkennen aan weerszijden, maar dan zet Duitschland zijn eersten goeden aanval op. Duitschland leidt. Deze eerste aanval levert tegelijk het eer ste doelpunt op. Met kort spel wordt onze middenlinie gepasseerd; in het midden geeft Rohwedder een fraaie pass naar Hohmann. Even loopt de laatste door en dan schiet de Duitscher zuiver in. Via den paal belandt de lage bal keurig in den linkerhoek. Halle is tevergeefs uitgevallen (01). Duitschland binnen twee minuten de lei ding! Na dit doelpunt onderneemt de Oranjevoor hoede pas haar eersten aanval. De bal komt bij Wels. maar zijn voorzet komt juist op het net. Duitschland combineert uitstekend, het is het korte, technisch zuiver spel dat men uitvoert en waartegen onze verdediging lang niet safe speelt. Door een fout van Van Run komt Lehner vrij te staan, in plaats van zelf te schieten, plaatst hij naar voren, waar Bas Paauwe den bal kan wegwerken. Bakhuys wordt scherp bewaakt door Mün zenberg, die zijn functie van derde back reeds direct in toepassing brengt. Als de Zwollenaar toch nog kans ziet den bal naar den vrij- staanden Smit te plaatsen, ziet Buchloh in doel het gevaar. Resoluut loopt de lange Duit scher uit en het schot van Smit belandt te gen den Duitschen keeper. Nog is het gevaar niet geweken, maar als het leder voor de tweede maal wordt inge schoten, is Buchloh al weer op zijn post en vangt den bal op. Duitschland vergroot den voorsprong. Anderiesen kopt den bal in het midden veld weg. De bal belandt bij Smit, deze geeft door naar Van Gelder, De Hagenaar lost een keihard schot, maar Buchloh werkt tot corner Van Gelder neemt dezen eersten Nederland- schen hoekschop, maar een overtreding van Vente doet de kans keeren. Een zeer gevaarlijke aanval van Duitschland volgt dan. Zuiver en zeer snel combineerend wordt het leder opgebracht. Conen krijgt den bal, geeft door naar Kobierski, Paauwe kan den buitenman, niet houden, Halle ziet het gevaar, maar loopt op het verkeerde moment uit en de Duitsche linksbuiten heeft geen moeite, langs Halle in het verlaten doel te plaatsen. (02) De wedstrijd is nog geen tien minuten oud. Holland doet eenige aanvallen, maar het spel is te onsamenhangend om tegen de sterke Duitsche verdediging succes te hebben. Het gaat bij de Duitschers steeds met kleine tikjes van man tot man; flinke hooge voor zetten van Kobierski en Lehner zijn te tellen, zoo zeldzaam komen ze voor Overigens wordt de bewaking van onze bui tenspelers overgelaten aan de backs, terwijl de halfs van Duitschland het binnentrio bewa ken. Münzenberg doet als bewaker van Bak huys in den vorm van derden back zcó goed zijn plicht, dat hij meermalen nog achter zijn eigen backs komt te staan. De Oranjehem- Het derde doelpunt van de Duitschers, dat even vóór het einde tot groote teleurstelling van de tienduizenden Hollanders (in en buiten het Stadion) werd gescoord. Vóór den wedstrijd stelden de elftallen zich samen voor de tri bune op. Het Neder landsche elftal v. 1. n. r. Smit. Bakhuys, Ande riesen, Halle, Van Gelder, Diepenbeek, Paauwe, Vente, Wels, Van Run en Van Heel. den weten tegenover de Duitsche tactiek geen1 eigen tactiek te plaatsen; het juiste tegen spel kunnen zij niet vinden en zoo gebeurt het, dat Duitschland practise!) gedurende de eerste helft den toon aangeeft. Duitschland speelt na den veiligen voor sprong rustig verder. Het vertrouwt op de ver dediging en op het maken van doelpunten tegen de lang niet sterke Hollandsche verde diging. Bijna heeft Conen weer gescoord, als hij handig een pass van Kobierski intrapt, maar het leder vliegt juist naast. De laat ste neemt even later een vrijen trap. De hooge bal wordt door den zichtbaar nerveuzen Halle half gestopt en de bal gaat toz hoek schop. De hoekschop wordt door Halle opge vangen en weggewerkt. Een vleugje enthousiasme in het Holland sche spel brengt eenige gevaarlijke momen ten voor het Duitsche doel, maar de verde diging bezweert betrekkelijk gemakkelijk het gevaar. Zielinski valt uit. Bij een botsing met Bakhuys raakt Zielinski geblesseerd; even later verlaat hij voor goed het veld. Hij wordt vervangen door Janes (Fortuna Dusseldorf). De laatste gaat rechts half spelen, terwijl Gramlich op links komt te staan. Duitschland is beslist sterker in het veld Halle krijgt achtereenvolgens enkele hooge ballen te verwerken, hetgeen hij nu beter doet. Zoo verloopt het eerste halfuur. Vente is middenvoor gaan spelen, Bakhuys rechtsbinnen, waarschijnlijk om de Duitsche verdediging in de war te brengen, Fel zitten de Oranjehemden, aangemoedigd door de tienduizenden, er nu. op; bij een van de nu veel gevaarlijker Hollandsche aanvallen raakt Smit geblesseerd. Spoedig is hij weer opgeknapt. Ook Vente er uit. Het blijkt, dat Vente weer last van zijn bles sure heeft gekregen. Hij verlaat het veld voor hem komt Drok (R. F. C.) in de plaats Bakhuys gaat weer op zijn oude plaats staan en Drok rechtsbinnen. Intusschen zijn de Duitschers weer ten aanval getogen; weer krijgt men aan die zijde eenige fraaie scoringskansen, doch het beslissende schot ontbreekt. Het blijkt, dat enkele Hollandsche spelers niet in dat hooge tempo spelen van hun tegenstanders, zoodat zij steeds even te laat bij den bal komen. Het afgeven geschiedt bij de Oranjehemden ook veel trager dan bij de Duitschers. De tweede helft. In de rust heerscht overal een pessimisti sche stemming. Holland speelt slecht, is het algemeene standpunt, en Duitschland aardig, zonder dat hun spel een openbaring is. Overi gens hebben zij hun voorsprong wel verdiend. Te zes minuten over half 4 wordt aan getreden voor de laatste drie kwartier. Holland maakt twee punten in tien minuten. Holland is het eerst in den aanval. De bal komt bij Wels, maar onze kleine rechtsbui ten heeft zijn dag niet en in plaats dat we een van zijn afgemeten voorzetten krijgen, gaat het leder met een slecht geraakten trap uit. De Oranjehemden komen terug. Het vlot nu beter, vooral op links, waarvan verreweg 't meeste gevaar dreigt. Smit plaatst fraai naar Van Gelder, die met een kort trapje Stührck passeert. De Hagenaar zet dicht bij doel laag voor, Bakhuys heeft zich goed opgesteld en met een onhoudbaar schot van korten af stand is doelman Buch loh gepasseerd.Een vlot keurig doelpunt, dat overal veel enthousiasme ontlokte (12). Er zijn dan vijf minuten van de tweede helft Aangemoedigd door de landgenooten, blijft Oranje veel sterker. De Duitsche verdediging wordt uit haar spel ge haald, is niet meer zoo zeker als voor de rust. Een hoekschop door van Gelder genomen wordt voor den doelmond door Drok met de hand bewerkt. Holland is ver opgedrongen Een doelpunt, de gelijkmaker, wordt alge meen verwacht. Van Heel is overal; prachtig geeft onze aanvoer der het voorbeeld. De bal gaat naar links, van Gelder krijgt het leder toe gespeeld. De Ha genaar geeft een korten pass naar binnen, Smit be machtigt stevig doorzettend het le der, hij werkt zich door de Duitsche verdediging heen en passeert van dicht bij met een laag schot den Duitschen keeper (22). Deze gelijkmaker verwekt een storm van geest drift op de tribunes. De stand is gelijk na nauwelijks 10 minuten spelen in de tweede helft. Dat brengt de spanning terug, de vraag, wie zal winnen, ligt tenslotte weer geheel open. Nederland blijft sterker, maar de Duitsche aanvallen, die nu met drie spelers in de voor hoede worden opgezet, zijn door hun open ka rakter niet van gevaar ontbloot. Het korte spel heeft men laten varen; het is typisch, maar dit snelle open spel is veel en veel ge vaarlijker, dan het overheerschend korte spel van voor de pauze. En al zijn de Duitsche aanvallen lang zoo talrijk niet, ze zijn zeker veel gevaarlijker. De Duitsche linksbuiten Ko bierski krijgt kort achter elkaar twee prach tige kansen om te scoren, maar hij is niet ge lukkig met zijn schoten. Bakhuys. Smit. Nog steeds stijgt het spel niet tot groote hoogte, maar het is zeer snel, het tempo is hoog opgevoerd en afwisselend verkeeren beide doelen in g*evaar. Van Gelder lost een keurig schot uit moei lijke positie, Buchloh stompt het veld in en Drok schiet wederom in, maar juist naast. Zoo is het eerste half uur van de tweede helft voorbijgegaan. Men voelt, dat wie thans een doelpunt maakt, den wedstrijd gewonnen heeft. De aanvallen van Duitschland blijven een uiterst gevaarlijk karakter dragen. Nu is het Lehner weer, die enorm snel naar voren komt naar binnen loopt en een prachtig schot lost, dat Halle vallende tot hoekschop verwerkt. Een faaire save van den Deventenaar. Hoe Duitschland wint. Halle is prachtig op dreef; twee magnifieke schoten van Lehner houdt hij er fraai uit. Twee hoekschoppen op het Nederiandsche doel leveren ook al geen succes op, al ont staan er enkele gevaarlijke momenten voor Halle s doel. Er zijn nog ruim vijf minuten te spelen. Een Hollandsche aanval wordt onderbroken. Co nen krijgt het leder en plaatst naar den zui ver in buitenspelpositie staanden Lehner. Scheidsrechter Ohlson maakt een beweging of hij wil fluiten; ook de Hollandsche verde diging blijft staan. De Duitschers spelen door en voordat men het weet heeft Lehner den bal achter Halle gewerkt.. Nog meent ieder, dat scheidsrechter Ohlson voor buitenspel heeft gefloten voor niemand is het geluid van een fluitje in den storm van enthousiasme en aanmoedigingen te hooienmaar dan wijst de Zweed naar het midden en geeft doelpunt (2—3). Wij meenen, dat de scheidsrechter hier zelf even aarzelde, hetgeen ons overigens ook op viel uit zijn houding. Want met de eene hand wees hij naar de plek, waar het offsidegeval was geweest en even later met de andere hand naar het midden voor doelpunt. Enkele minuten voor het einde heeft Duitsch land dus zijn derde doelpunt gemaakt en hierna zakt het spel van de geheele Neder landsche ploeg volkomen ineen. Van Run raakt geblesseerd en hinkt verder nog maar een beetje mee. Drok is al lang niet meer fit en kan nauwelijks vooruitkomen. De laatste momenten zijn duidelijk voor de Duitschers, maar dank zij het kranig keepen van Halle en het slechte schieten der Duit schers blijft de stand verder ongewijzigd. En als Ohlson het einde aankondigt, heeft Duitsch land met 3—2 gewonnen. Wat de Duitsche pers er van zegt. Enkele West-Duitsche bladen spreken in hun critiek op dezen 14en landenwedstrijd van twee geheel verschillende speelhelften. De Duitsche ploeg begon in fraaien stijl, maar toen de stand eenmaal 02 was geworden, scheen men reeds te vroeg de overwinning in den zak te hebben. Nederland was tot aan de rust nergens. Er was geen samenhang in het Hollandsche spel; de buitenspelers hadden niet veel te doen. Dit werd echter in de tweede helft heel anders. Door beter steunen van de middenlinie ontwikkelde de aanval van Ne derland een veel beter spel, dat voldoende was om twee doelpunten te scoren. De Duit sche overwinning is in de eerste plaats te danken aan het prachtige spel van Buchloh in doel, die geen fouten maakte. Stürck was goed evenals Busch, maar de eer ste was in de tweede helft veeï minder dan daarvoor. Gramlich was zwak Zielinski was uitstekend en zijn vervanger Janes sloeg zich er goed doorheen, Münzenberg heeft zich goed gekweten van zijn taak, maar meer ook niet. Kobierski was voor de pauze uitstekend, daarna minder, bij Lehner was het juist an dersom. Conen was de beste van het vijftal, waarbij Hohmann, doordat hij niet op zijn gewone plaats stond, tegenviel. Rohwedder had goede en minder goede momenten. Bij de Nederlanders vond men het best doel man Halle, alsmede Van Run, Anderiesen en het binnentrio.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3